EEG Aanslag van Parijs Rhodesië sluit grenzen met Zambia t Moskou onderzoekt betrouwbaarheid Autobotsing; twee doden Meisje behoudt gezicht in één Gevangenis voor onlichten van Weer gratis reizen oog Palestijnen Overleg over ontwapening uitgesteld Antilliaans dagblad citeert „geheim rapport” w EL X I in twee 65+ januaridagen nu ook voor dames 60+ Winterweekend Sauerland 99 99 3 POMPIDOU: „INTERNATIONALE HELPT MITTERRAND” HITTEGOLF IN BRAZILIë Huis van bewaring minder in Arnhem voordelig uit met NS dPr 1973 voordelig uit met NS Behalve voor koper „Radicalen” iten raat Alcohol Eigen lijn (Van onze redactie in Oost-Europa) De Russische leiders hebben een grote nationale actie gestart om de politieke betrouwbaarheid van de communistische partijleden te onderzoeken. Alle 14 miljoen leden moeten in de loop van 1973 hun partijboekje inleveren. Het staat nog lang niet vast of ze daarvoor ook een nieuw - dit keer met een foto van Lenin versierd - in de plaats zullen krijgen Vaag Wat doet u ermee? Reizen zoveel u wilt tegen halve enkele reisprijs. Een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort, voor echtparen trouwboekje) en een pasfoto of eerder gebruikt NS-identiteitsbewijs meebrengen. Het loket doet de rest. WOENSDAG 10 JANUARI i H I 4 ADVERTENTIE voorzitter van de staatkundige commissie van de Antilliaanse Staten. Hoe krijgt u die kaart? En soms gratis ADVERTENTIE wel isse- vanelk m station. ARNHEM. Een van de twee huizen van bewaring in Arnhem gaat per 1 maart dicht. Het is het gebouw aan de Walburgstraat, dat in het kader van een herstructurering binnen het gevangenis wezen moet verdwijnen. Alle gedetineer den uit het arrondissement Arnhem zul len vanaf 1 maart tijdens hun voorarrest worden opgevangen in de koepel, waar met de ingebruikname van een derde cellenring de opnamecapaciteit tot 135 zal worden verhoogd. Als een Sovjet-burger geen nieuw partijboekje voor zijn oude krijgt, betekent dat automatisch uitsluiting 1 uit- rijks- ij het ister- ssie nil- llen de ring ler- oh- Wat kost die kaart? Jaarkaart 65 of Dames 60 50.- 3 maandskaart 65 of Dames 60+ ƒ20.- Echtpaar-jaarkaart 65 75.- 3 maandskaart idem 30.- Uw vrouw mag jonger zijn. ragen dacht at op jrs en jerin- racht ■richt jzon- t bu- :h op rtage deel ideo- uigen enen, ente- ach- i ge- g tot werd i ho- ddels zol en van fa- van en tro- mti- i de - en en- fde lit- le- de er lijk zan dse eet m- as- de [en per m- •h- ;en ing CHRISTCHURCH- Een oogspecia list in Christchurch heeft nu verklaard, dat het gezicht in het ene oog van de uit Nederland afkomstige telefoniste Linda van Lent, die na acht jaar van volko men blindheid weer met een oog kan zien, blijvend zal zijn. Eerder werd hier aan nog getwijfeld. Linda is vanaf haar geboorte aan een oog blind geweest en verloor acht jaar geleden het gezicht uit het andere toen zij zich met een breinaald verwondde. Vlak voor kerstmis heeft zij plotseling het gezicht in dat oog herkregen. Tot de groep die dwars door het spel van de politieke partijen in Nederland jarige bestaan van de Sovjet-Unie alleen maar vruchtensap en limonade worden gedronken. Daarnaast heeft een dergelijke zui vering ook een psychologisch effect. In repressieve samenlevingen als de Sovjet-Unie wordt door de veelvuldi ge frustraties die de mensen te verdu ren hebben, agressiviteit opgestouwd Om oncontroleerbare explosies te voorkomen moet die agressiviteit col lectief worden gekanaliseerd. Dictato ren hebben zondebokken nodig om hun de schuld te kunnen geven voor de fiasco’s van de staat, voor niet-gerea- liseerde plancijfers, voor voedselrant soenering zoals die in sommige delen van de Sovjet Unie juist weer is ingevoerd, of voor de niet nagekomen belofte van de leiders de bevolking van meer en betere consumptiegoede ren te voorzien. Die zondebokken moeten van tijd tot tijd worden vernieuwd: Ameri kaanse imperialisten, zionisten. In 1973 kan men nu zijn woede koelen op twee miljoen uitgestoten partijle den, die zich de eretitel van commu nist onwaardig hebben getoond. De bedoeling van deze campagne is een grotere ideologische discipline te bewerkstelligen. Men wil de partij ontdoen van ontsierende elementen als dronkaards, dégénérés en mensen die nooit hun contributie betalen. Vooral de alcohol is langzamerhand een nationale plaag geworden in de Sovjet-Unie. Ook de partij blijkt daartegen niet immuun te zijn, want het aantal alcoholisten onder de le den is onrustbarend gestegen. Niet voor niets mocht er van partijleider Breznjev op het feest van het 50- ft dit id in i-Ka- e mi- r het ppor- gelijk -esui- a. zo .De redenen van deze politiek kunnen vele zijn, maar daaronder moet zeker gerekend worden realiteitszin, afspraken tussen Nederland en Venezuela in ver band met wederzijdse economische be langen, waaronder die van de Shell en een combinatie van beiden”, zo schrijft Beurs- en Nieuwsberichten. Dat er tussen Venezuela en Nederland besprekingen hebben plaats gehad is volgens dr. Van Leeuwen vrijwel zeker. „Luns, Schmelzer en Westerterp zijn in Caracas geweest en ik (dr. Van Leeuwen Pompidou bleef overigens vaag ten aanzien van het onderwerp waarvoor de persconferentie heette te zijn belegd: wat gaat hij doen bij een linkse verkie zingsoverwinning in maart. De kans daarop, een overwinning op de nu rege rende gaullisten dus. is in Frankrijk een punt van discussie geworden omdat de president dan zou zijn „opgescheept” met een parlement dat politiek frontaal met hem botst De president wilde niet ingaan op uitslagen van opinie-onderzoe- ken die voorspellen dat het verenigde linkse front van Mitterand 45 percent van de stemmen zal krijgen Hij zei zich na de verkiezingen „aan de grondwet te zullen houden”. De meeste ziektegevallen doen zich in Sao Paulo voor, waar het 39 graden in de schaduw is, maar ook in Rio de Janeiro, waar het de laatste dagen mis tig is, is de toestand ernstig. De afgelo pen twee dagen zijn daar 378 kinderen in ziekenhuizen opgenomen. Van 25 is de toestand zorgwekkend In Belo Horizonte zijn 759 kinderen opgenomen en 60 zijn er ernstig aan toe. Verwacht wordt dat de hittegolf en de droogte nog verscheidene dagen zullen duren. Ook Afrika wordt door droogte geteis terd. In Centraal en Zuid-Afrika wordt de oogst ernstig bedreigd. De droogte duurt al twee maanden Ook Rhodesië wordt geteisterd. In Boswana sterft veel vee en heeft men weinig kunnen plan ten en zaaien. Zambia verwacht een sterk gekrompen mais- en tabaksoogst, verleden jaar waren die oogsten over vloedig geweest- In het bergachtige land Swaziland is sinds het begin van november veel min der regen gevallen dan normaal. Op die manier hoopt men de partij te ontdoen van passieve meelopers en van alle figuren die uitsluitend uit opportunisme en eigenbelang en niet uit innerlijke overtuiging „de hoge titel van communist” dragen (aldus het partij-jargon). De vorige keer dat de partij op een dergelijke wijze werd geselecteerd was 18 jaar geleden, toen Kroesjtsjev ste vig in het zadel zat en Stalin van zijn ideologische voetstuk werd gehaald. Sindsdien is het aantal partijleden verdubbeld, hetgeen in geen enkele verhouding staat tot de natuurlijke groei van de bevolking. Het is ge woon veel makkelijker en ook aan trekkelijker geworden om lid van de partij te worden. bondskanselier Willy Brandt die met Frankrijk een verdrag van vriendschap en samenwerking heeft blijft thuis. .President Pompidou argumenteerde dat de buitenlandse leiders die komen, blijk geven van hun vertrouwen in Mit- erand die, „hoewel hij de Internationale voor het grootste deel van zijn leven links heeft laten liggen”, vorig jaar tot vice-voorzitter van die organisatie is be noemd. SALISBURY (Reuter). Rhodesië heeft gisteren de grenzen met Zambia fesloten, maar een uitzondering gemaakt voor de uitvoer van Zambiaans koper. In een officiële verklaring werd meege deeld dat de grens pas zal worden geo pend als de Zambiaanse regering de verzekering geeft dat haar anti-Rhodesi- sche guerrillastrijders niet langer van haar grondgebied laat opereren. Al het spoor- en wegverkeer zal worden stop gezet, aldus de verklaring. Deze zuivering verloopt van onder naar boven. Ieder lid wordt onder zocht door de basisorganisatie waar toe hij behoort en die zijn geschikt heid beoordeelt. Naast de traditionele methoden van kritiek en zelfkritiek wordt er een individueel gesprek met de betreffende persoon gevoerd waar bij als maatstaf de thans geldende partijstatuten dienen. Voor de defini tieve beslissing aangaande het al dan niet continueren van het lidmaat schap is toestemming vereist van de eerstvolgende instantie in de partij- hiërarchie. DEN HAAG De conferentie over de wederzijdse en evenwichtige ontwape ning in Centraal-Europa. die op 31 janu ari 1973 in Genève zou beginnen, zal waarschijnlijk om organisatorische rede nen tot half februari worden uitgesteld. De landen van het Warschau-Pact hebben tot dusver niet op de NAVO- uitnodiging gereageerd en in Den Haag verwacht men dat jen officieel ant woord Brussel pas na 15 januari, als de ministers van Buitenlandse Zaken van het Oostblok elkaar hebben ontmoet, zal bereiken. heen bezig is een eigen lijn uit te stippelen rekent dr. Van Leeuwen, aldus de Antilliaanse krant, premier Biesheu vel, minister Schmelzer van Buitenland se Zaken en minister Nelissen van Fi nanciën. In zijn achterhoofd houdt dr. Van Leeuwen staatssecretaris Westerterp (Buitenlandse Zaken) en het Tweede- Kamerlid Mommersteeg (KVP), zo schrijft het blad verder. „En hoewel het middenblok in de Tweede Kamer ge vormd door de PvdA, KVP en VVD zich voor een gemenebest verhouding heeft uitgesproken, gaat deze groep rustig door met het duwen in een andere richting.” VLISSINGEN. Bij een frontale botsing als gevolg van een foute inhaal manoeuvre op rijksweg 58 bij Oost- Souburg in Vlissingen zijn gisteravond twee mensen omgekomen en werden er twee gewond. Een Belgische auto, be stuurd door de in Mortzel (België) wo nende 47-jarige Duitser H. Hinner, kwam na een verkeersfout in botsing met de auto van de 37-jarige J. J. B. Cannot uit Soeburg. Beide bestuurders werden op slag gedood. De twee mede- inzittenden uit de Belgische auto werden naar een ziekenhuis in Vlissingen ge bracht. Ontdek zelf wat het winterse Sauerland voor u kan betekenen. Proef de sfeer en geniet van het prachtige heuvellandschap met zijn witbesneeuwde wouden. Volledig verzorgd, dus incL logies, maaltijden en reist f 127 Vertrek op de vrijdagen 12,19 en 26 januari, 2,9,16 en 23 februari en 2 maart. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS” op de stations. Politieagenten bekijken de ravage, aangericht door een bomaanslag op het Joodse Bureau in Parijs. De Palestijnse organisatie „Zwarte Sep tember” heeft de verantwoordelijk heid opgeëist voor de aanslag. Vol gens een brief van deze organisatie is de aanslag een waarschuwing in verband met de komst van de Isra ëlische premier Golda Meir naar Parijs komend weekeinde. Mevrouw Meir woont dan in de Franse hoofd stad een bijeenkomst bij van de Socialistische Internationale. Volgens Pompidou is alle buitenlandse deelnemers aan het congres langs diplo matieke weg meegedeeld dat de Franse regering hun verblijf in Parijs niet als officieel zal beschouwen en dat ze, als ze zullen komen, als radicalen zullen worden beschouwd. De Westduitse „Radicalen niet welkom De president sprak op een persconfe rentie. Over nog geen twee maanden worden er in Frankrijk parlementsver kiezingen gehouden. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat hij het congres van de Internationale ziet als oneerlijke steun voor de Franse oppositieleider Frangois Mitterand. Pompidou verwierp het argument van enkele buitenlandse socialistische leiders dat ze de datum van de Franse verkie zingen niet hadden geweten toen de uitnodigingen voor de bijeenkomst op 13 en 14 januari werden verstuurd. „Ik heb zo het idee dat de heer Mitterand er wel degelijk van op de hoogte is ge weest”, zo zei de president. Anderen die het congres zullen bijwo nen maar die niet hoeven te rekenen op contact met de Franse regering zijn kanselier Bruno Kreisky van Oostenrijk en de Deense minister-president Jorgen sen. De Britse Labour partij zal worden vertegenwoordigd door oud-minister Ja mes Callaghan.. In antwoord op vragen zei de Franse president dat hij mevrouw Meir niet tot zondebok maakte, hoewel zij de kern van het geschilpunt is in verband met de gespannen betrekkingen tussen Frankrijk en Israel. RIO DE JANEIRO (AFP-AP)- —In het kustgebied van Brazilië zijn door de grote hitte drieduizend gevallen van uit droging. ’’’jfentwintig kinderen hebben het leven al gelaten. Gratis reizen Kies in januari de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Laat uw kaart afstempelen aan het loket en stap in! Reis zover u wilt. Voor de le klas maximaal f 4.- bijbetalen. WILLEMSTAD Het aandringen van Nederland op onafhankelijk heid van de Nederlandse Antillen is het gevolg van manipulaties van groepen in de Nederlandse politieke wereld, die niet alleen op politiek gewin uit zijn, maar die vooral de belangen van het Shell-concern veilig willen stellen, wanneer de olieconcessies in het begin van de jaren tachtig in Venezuela aflopen. Aldus het Antilliaanse dagblad „Beurs- en Nieuws berichten”, dat zegt uit een geheim rapport te citeren dat is opgesteld door dr. W. C. J. van Leeuwen, hoofd van de afdeling algemene en juri dische zaken van het eilandgebied Curacao. Het rapport is bestemd voor de Dr. Van Leeuwen zegt dat Venezuela Aruba, Bonaire en Curacao zou willen annexeren wegens de oliereserves in het continentaal plateau voor de kust van Aruba Tevens zou Venezuela bevreesd rijn dat er een machtsvacuüm zou ont staan als Nederland de Antillen loslaat. Volgens de krant zijn er al stappen voor een geleidelijke annexatie genomen. Het rapport bevat een gesprek dat dr. Van Leeuwen - aldus het blad - op 20 december 1971 zou hebben gehad met de directeur van de Shell-Curacao nv, ir. H. Brouwer. Deze gaf hierin te kennen dat de Antillen zo snel mogelijk onafhanke lijk zouden moeten worden en dat men er een soort Hong Kong van zou moeten maken. De ShelLdirecteur legde er vol gens dr Van Leeuwen sterk de nadruk op dat het concern geen enkele politieke macht heeft, geen enkele druk uitoefen de op wie dan ook en dat Nederland met geld zou blijven helpen. De Shell zou geen enkel belang hebben bij een aansluiting van de Antillen bij Venezue la. In zijn rapport zegt dr. Van Leeuwen dat Venezuela geen openlijke politieke stappen zal doen voor het een econo misch goede greep heeft op de eilanden. „Daarna zal het. zo mogelijk langs gelei delijke en vreedzame weg via artikel 15 van de Venezolaanse grondwet de rol van Nederland trachten over te nemen.” Alleen een machtsvacuüm zou Vene zolaanse mariniers op de eilanden kun nen doen landen. - red.) heb vertrouwelijk uit de beste bron op de Nederlandse Antillen verno men dat Nederland buiten ons om mét Venezuela voorbesprekingen over ons heeft gehad”. Die beste bron zou volgens een Sta tenlid oud-premier Beaujon van de An tillen zijn, zo voegt het blad er aan toe. Op Aruba heeft de publikatie grote opschudding verwekt. uit de partij, en dat heeft weer ernstige repercussies»in zijn beroeps en sociale leven ten gevolge. In dat geval geniet hij geen voorrang meer bij het wachten op een woning, voor een vakantie in een van de hotels van het collectief, voor een studie plaats voor zijn kinderen, etc. In zijn werk is het dan vrijwel onmogelijk om nog promotie te maken. Uitslui ting uit de partij betekent onherroe pelijk het einde van een carrière. PARIJS (Reuter/AP). President Pompidou heeft gisteren onder anderen premier Golda Meir van Israel en pre mier Olof Palme van Zweden „radica len” genoemd die wanneer ze volgende week naar Parijs komen ter bijwoning van het congres van de Socialistische Internationale niet door de Franse rege ring zullen worden ontvangen. Pompi- In antwoord op vragen zei een rege ringswoordvoerder later dat het Zambi aanse koper van de blokkade wordt uitgezonderd. Hij wilde niet zeggen waarom voor het belangrijkste produkt, dat 95 percent van de buitenlandse de viezen van Zambia opbrengt, een uitzon dering wordt gemaakt. Economische kringen in Salisbury zoeken de reden in de zorgwekkende toestand van de Rho- desische economie. Bijna de helft van de Zambiaanse koperexport 20 tot 30 duizend ton per maand wordt door de Rhodesische Spoorwegen vervoerd naar de havens van Mozambique tegen een hoger tarief dan geldt voor Rhodesische grondstoffen. Als deze belangrijke inkomstenbron zou wegvallen zouden de spoorwegen met verlies werken of hogere vrachtprijzen moeten vragen van de Rhodesische ex porteurs. De sancties tegen Rhodesië volgen op sterk toegenomen guerrilla-activiteiten in het grensgebied. Sinds 21 december zijn drie politiemannen gedood en 17 mensen gewond bij guerrilla-acties. Maandag zijn twee Zuidafrikaanse poli tiemannen om het leven gekomen door een mijn die waarschijnlijk door infil tranten uit Zambia is gelegd. Bij tegen acties van Rhodesische veiligheidstroe pen moet een onbekend aantal guerrilla strijders zijn gedood. De landelijk secretaris van de Franse socialistische partij, Claude Estier, heeft verklaard dat de regering kennelijk meer belang aan de conferentie hecht dan de deelnemers en dat de Internatio nale evenmin van invloed zal zijn op de Franse politiek als het komende bezoek van Pompidou aan Moskou dat op de Russische politiek zal zijn. De secretaris-generaal van de Socialis tische Internationale, Hans Janitlschek, heeft in Londen verklaard „sprakeloos” te zijn over de verklaring van Pompi dou. Hij noemde de beschuldiging van inmenging „zonder weerga van een Eu ropees staatshoofd”. Hij wees de aantij ging als „gewoonweg dwaas” van de hand. men iff en i in I n de Jling tuur eden van uto’s een n en j af- ege- i ANTILLEN WORDEN VERKOCHT” RIJSSEL (Reuter). Twee Franse, een Duitse en een Belgische zakenman die de EEG hebben opgelicht hebben gisteren in het Noordfranse Riissel sa men negen iaar gevaneeni««+'-af gekre gen. Voorts moeten ze 755 miljoen francs aan de dienst voor invoerrechten en accijnzen betalen De zaak ging over transporten mais naar West-Duitsland waarop echter ten onrechte Engeland en Denemarken als bestemming werd geschreven met het oogmerk de speciale EEG-subsidie te krijgen op veevoederuitvoer naar landen die geen lid van de EEG zijn. Engeland en Denemarken waren op het tijdstip van de fraude nog geen lid van de gemeenschap. De Westduitse za kenman Günther Henck. ontvanger van de mais, kreeg drie jaar en een boete van 50.000 francs. De Franse maisfabrikanten Guy en Stephane Dumortier en de Belgische transportondernemer David Sh’lansky, beschuldigd van het vervoer van de Bondsrepubliek op valse papieren, kre gen elk twee iaar en individuele boetes. Acht mede-beklaagden, voornamelijk medewerkers van de betrokken firma’s, werden tot voorwaardelijke vrijheids straffen veroordeeld. Jnie rne- van ont- ;bu- ?en- sche ,iger rati- dou noemde verder het congres „een niet te pas komende inmenging in het Franse politieke leven”. 4i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3