Topschakers uit gehele wereld ieder jaar weer bijeen ERE-LIJST 35 JAAR Hoog niveau dank zij strenge eisen en goede prestaties V te te'® Sif-w-i,".1 J^Donderdag Tl januari ^vooropruiming H.COEBERGH WOENSDAG 10 JANUARI 1973 4 5 (Van een onzer verslaggevers) PAUL KERES IMPROVISEREN GASTHEER VELSEN KIPPEPOOTJES NIVEAU gevarieerde collectie sterk in prijs verlaagde nieuwe boeken,staan op de afdeling Antiquariaat enkele honder den pakketten d f 10.—ver deeld over 24 rubrieken. begint voor onze klanten de Behalve een zeer grote en IJMOND Vijfendertig jaar Hoogovenschaaktoernooi wettigt aan de vooravond van het zevende lustrum een terugblik. Dat be tekent dan het ordenen van een veelheid aan herinneringen en op schrift vastgelegde belevenissen, vooral uit de beginjaren. Want het eerste schaaktoernooi van weleer was in 1938 bepaald niet voorbe stemd om een dergelijk internationaal karakter te krijgen en van een zodanige importantie te worden, als het nu heeft. Het begon namelijk als een Kennemer Nieuwjaarstoernooi met 40 deelnemers met alleen Nederlanders. Thans zijn het meer dan 600 deelnemers, afkomstig uit de meest verafgelegen landen. BURGERLIJKE STAND '"rr Wt Hl j l (Van een onzer verslaggevers) Internationale toernooien: Pirc en 1961 en I. Nei (beiden 1965 en 9 GEBOREN: ADVERTENTIE OVERLEDEN: W Zij de de behoort ■Hes Haar kennismaking met het Hoog- ovenschaaktoernooi dateert uit de tijd Vooral die eerste tijd na de oorlog was het een gezellige tijd, weet zich een van die medewerkers uit die jaren te herinneren. Die medewerksters van ons land, namelijk Corry Vreeken-Bouman, toen nog in 1951-52 Corry Vreeken gehe ten. Als ongetrouwde had zij de tijd aan zichzelf en hielp na de schaakstrijd mee het logboek maken onder leiding van Chris Vlagsma. Dat betekende hard wer ken, typen, verzamelen en bundelen tot in de kleine uurtjes - en dan de volgen de dag weer schaken voor haar. ken in en kwam op de proppen met gerechten die de Rus, Tsjech, Joegoslaaf, Engelsman, Fin of IJslander thuis ook het liefst pleegt te eten. Zijn culinaire kennis was en is nooit overtroffen, dat kan men nu nog horen uit de monden van degenen, die thans in Wijk aan Zee schaken en destijds in Beverwijk aan de start verschenen. Soms was het er een heksenketel, soms ook raakten de zenu wen tot het uiterste gespannen, maar tot een explosie kwam het' nimmer: Charles Hart en Piet Veldheer hielden de hoof den koel. De laatstgenoemde was ook een fenomeen in het bedenken van stunts. Het is dan ook niet aan te nemen, dat de organisatoren tot zulk een ingrijpend besluit zullen komen. Rest jong scha kend Nederland alleen maar beter zijn best te doen! 1938 1939 1940 1941 1942 1943 1944 1946 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 1962 1963 1964 1966 1967 1968 1969 1970 1971 1972 Ph. Bakker N. Cortlever DrAM. Euwe A. Wijnans Dr. M. Euwe A. v. d. Hoek Th. D. van Scheltinga ij on» .-enz •int» BOEKHANDEL GEDEMPTE OUDE GRACHT 74 HAARLEM A. Jongejans, 61 jr., Burg. Rambonnet- laan 43, IJmuiden; G. van Wonderen, 32 jr., echtgenoot van B. S. van Voorst, Gra- hamstraat 222, IJmuiden: N. C. J. Swa- gers, 59 jr., echtgenoot van R. J. Koch, Scheiberglaan 252, IJmuiden; M. E. van Koersel, 89 jr., Uranusstraat 18, IJmui den; J. Clots, 77 jr., echtgenoot van G. T. Kroone. Kastanjestraat 3, IJmuiden: W. M. Ruitenbeek, 78 jr., echtgenote van J, Jansen, Wulverderlaan 77, Santpoort. een nachtelijke inbraak en zwerftocht door de keuken van het Kennemer The ater de kous op de kop kreeg, zich verongelijkt toonde en niet meer wilde meedoen. Door' tussenkomst van Veld heer wilde hij wel doorspelen, maar wenste niet door gastheer Ch. Hart be diend te worden. Internationaal arbiter Constant Orbaan speelde toen voor par ticulier ober voor Robatsch. IJMOND Tot en met 1944 kende het Hoogovenschaaktoernooi uitslui tend nationale toernooien. De win naars tot die datum waren: Herinneringen.Aan Herman Pil- nik uit Argentinië, die met een regenjas vol kippepootjes in zijn koffer naar zijn woonplaats terugkeerde en dat maanden later ontdekte; aan de sympathieke Belg O’Kelly de Galway; aan Gideon Stahl - berg uit Zweden, die een bridgeruzie had met topschaker Najdorf, naar aanleiding waarvan zij geen woord tegen elkaar spraken, ofschoon zij tegen elkaar moes ten spelen; aan Karl Robatsch, die na Denken wij aan de komst van de Oost- duitser Uhlmann, die na enige moeilijk heden in Berg en Dal te hebben veroor zaakt, tijdens een schaakontmoeting daar, geen kans meer scheen te hebben om in Nederland terug te komen, Veld heer nodigde hem uit voor het Hoog- ovenschaaltoernooi, want schaken kan Walther Uhlmann Via relaties en zo’n 350 gulden aan telefonotjes had hij het voor elkaar. Uhlmann zat in Stockholm op dat moment, doch moest via Oost- Berlijn naar Nederland. De autoriteiten daar brachten hem zijn groene pas thuis en van zijn vrouw hoorde hij bij aan komst thuis, dat hij direct door moest naar Nederland. „De Waarheid” schreeft toen, dat Uhlmann niet zou komen. Een ander Nederlands dagblad reageerde daarop met de woorden: „Al is De Waarheid nog zo snel, Veldheer achter haalt haar wel!” van vlak na de oorlog en wel in de voor-wedstrijden voor het Nederlands kampioenschap. Zij herinnert zich nog vol trots die eerste keer, dat zij deelnam en remise schoof met mevrouw A. van Veen, destijds een van onze nationale top-schaaksters. Mevrouw Abeltje van Veen is overigens een nimmer ontbre kende persoonlijkheid bij de schaaktoer nooien als medewerkster van de Pers dienst, waar zij met haar kennis van zaken een onontbeerlijke figuur is. Aan de eigenlijke schaakstrijd neemt zij niet meer daadwerkelijk deel. Maar zij kent nagenoeg iedereen en iedereen haar. De enige zwarte bladzijde in het „boek der herinneringen” vormt die met als jaartal 1945. Geen schaaktoernooi dat jaar als gevolg van honger, razzia’s en evacuaties. Het eerste na-oorlogse jaar 1946 bracht een internationaal toernooi op de been met twee tienkampen. Dat jaar werd opgericht de HTC - de Hoog oven Tournooi Club. Het werd een gewel dig schaakfestijn. Door het werk van al. die dames en heren is het Hoogovenschaaktoernooi gestegen - men heeft het onlangs kun nen lezen in onze bladen, tot de catego rie 11 - en dat is een zeer hoge plaats. Dat kwam tot stand dankzij de stringen te eisen welke aan dè deelnemers zijn Dit groepje bereidt nu alweer enkele jaren de toernooien voor. Maanden voordat het schaakspel in Wijk aan Zee start wordt al beraadslaagd en beginnen de voorbereidingen, welke toenemen, naarmate de nieuwe datum nadert. Tien jaar geleden nam Piet Veldheer - die door de Spaanse schaker Ramon Toran, als gevolg van des Veldheers preekvaardigheid betiteld werd als „Pe- rico speeches”, met als vrije vertaling „Piet de Prater” - afscheid. Na hem werd VV. B. Rueb toernooivoorzitter; die op zijn beurt werd opgevolgd door de man, die op organisatorisch gebied bij public relations Studio van Hoogovens zijn sporen al lang had verdiend: de heer Leo C. A. van Kuijk, met als naaste medewerkers P. Zwart als toer- nooi-directeur; J. F. M. (Hans) Bakker; mejuffrouw Elly Nol (secretaresse); J. H. Sonneveld (penningmeester), B. Wulms en H. J. J. Slavekoorde (advi seur). gesteld en aan de prestaties op de 64 velden. Ontegenzeggelijk. Zeeronlangs is tijdens een bespreking over het aan staande 35-ste toernooi door enkele jon ge Nederlandse schakers een lans gebro ken voor de jongeren teneinde hen in de meestergreep te kunnen laten meedoen. Jammer was het, dat daarbij werd voor bijgezien aan het feit, dat het niveau van het Hoogovenschaaktoernooi te dan ken is aan de eisen welke gesteld zijn. Er gingen zelfs enkele - overigens schuchtere stemmen op, dat men dan de eisen voor de meestergroep zou moeten verminderen. Dat dan allengs ook het niveau van de grootmeestergroep daar onder gaat lijden, werd eenvoudig over het hoofd gezien. S. P. van Alpen-De Groot, z., Steen- bokstraat 66, IJmuiden, M. W. H. P. Nap- Harms, d., Vechtstraat 91, IJmuiden, L. E. Schnater-Pel, z., Grote Hout- of Konings weg 37, Velsen-Noord, E. Beers-Buis, z., IJmuiderstraatweg 100 rd, IJmuiden, W. A. M. van Riet-Moolenaars, z., IJmuider straatweg 15A, IJmuiden, J. A. M. Ho- gervorst-Booms, d., Bellatrixstraat 21, IJmuiden, M. Mosselman-de Waard., d., Van Wassenaerstraat 27, IJmuiden; C. C. F. Hehenkamp-van Vloten, z., Valcken- hoeflaan 39, Santpoort, W. P. Tuinstra- Lakeman, z., Bloemstraat 84 rd, IJmui den. Januari 1961: in het Kennemer Theater W de menigte achter het nauwelijks zichtbare dranghek samengestroomd om te kijken naar de partij tussen F. Olafs- son (Ijsland) en W. Uhlmann (Oost- Duitsland). Achter het tafeltje staande: Jan Hein Donner en arbiter Harry de Graaf. Het is ondoenlijk al die 35 jaar Hoog ovenschaaktoernooi op de voet te vol gen. De verhalen erover zijn legio. Voor al uit de tijd, dat het Kennemer Theater ais schaakcentrum fungeerde en men soms moest improviseren om tot de meest onwaarschijnlijke oplossingen te komen. Eerst werd in de toneelzaal ge schaakt. Later kwam daar het podium bij, terwijl daaronder in de kleedkamers en catacomben de Persdienst zijn ar beid, dag en nacht verrichtte. Die Pers dienst is ook langzamerhand opgebouwd vanuit een groep enthousiaste medewer kers eerst tot een groep uiterst deskun dige schaaktechnici onder leiding van Berry Withuis tot dusver. Op de voorgrond schakende Tan en de overleden schaakmeester C. van den Berg; daarachter een rij van vijf personen: Stahlberg, Bronstein, O’Kelly de Galway, Awerbach en Pirc; op de derde rij: Pilnik, Gereben, Trifunovic, Van Scheltinga, Robatsch, Ivkov, Parma en Milic; geheel achteraan: Donner, Langeweg en Matanovic. Mulder aan. „Wij moeten een gezamen lijke maaltijd organiseren”. Alom schrik en ontzetting. Slagers, kruideniers en groneteboeren werd stapelgek ge maakt. Maar het lukte. Van toen af werden de gezamenlijke snertmaaltijden een traditie. Zij zullen nimmer op het programma ontbreken sinds in 1941 na melijk het besluit viel: „Dat blijven wij doen”. Zuurkoolmalatijden - later inge last - werden opgeheven, weer ingesteld en voor dit jaar afgelast; directiemaaltij- den, zij behoren weer tot het verleden; maar de snert zal blijven. Overigens aan die directiemaaltijden bewaren velen ook nog goede herinne ringen. Jan Hein Donner liet eens de gehele zaal tijdens een directiediner de adem inhouden, toen hij in zijn toe spraak opmerkte: „Wij hebben de her sens en u het geld, directie gaat u door met het organiseren van de-toernooien”. Zevende lustrum Hoogovenschaaktoernooi loop der bekendste ver loting In deze rij van foto’s mag zeker niet ontbreken, de man die op de afdeling public relations Studio de ontwerpen maakt van de boekjes, emblemen en al het overige schaakmateriaal. Het is Leo m der Maar el, die ieder jaar weer met nieuwe originele vondsten ter tafel komt. Een andere keer kon een dienstplich tig soldaat niet meedoen, omdat hij geen toestemming kreeg van zijn comman dant. De toernooivoorzitter hoorde dit, greep de telefoon en belde de generaal op. Deze antwoordde „Met de generaal waarop de voorzitter antwoordde: ,.Met de Veldheer, uw collega”. Daarmee was het ijs gebroken en de soldaat kon komen schaken. Paul Keres, de befaamde Russische grootmeester was een van de eerste buitenlanders die het Hoogovenschaak toernooi bezochten en op een gegeven moment winnaar werd van een glazen schaakspel. Dr. Max Euwe verkeerde in de veronderstelling, dat dit schaakspel hem zou worden aangeboden en keek sip. Om hem te revancheren is toen dat jaar een zomerschaakwedstrijd ingelast in Wijk aan Zee met de badgasten. Als inzet wederom een glazen schaakspel - en het leed geen twijfel wie de win naar zou worden.Naderhand is er nog een derde glazen spel vervaardigd. Dat kreeg Piet Veldheer toen hij een kwart eeuw (nog) in dienst was van Hoogovens. Tot jaren gastvrouw richtte bij en ontving uit handen van de toen malige toernooivoorzitter P. A. Veld heer een schaakbord. Datzelfde geldt in niet mindere mate voor de man, die een kwart eeuw toer- nooiorganisator is geweest en de eige naar van het Kennemer Theater de heer Ch. Hart, die al de jaren gedurende welke in januari de deuren van zijn zaak voor de schaak-internationale open stonden, dag en nacht in de weer was als voortreffelijk gastheer. Na het scha ken namelijk was de schaak-arena en met name de foyer het trefpunt van schakers en schaakvrienden. Hoe laat ook in de nacht - of vroeg in de och tend - schakers uit het buitenland binnen kwamen en opmerkten nog honger te hebben, zei spraken nimmer voor dove mans oren. De heer Hart dook de keu- ,5® eregasten in de Nederlands Bouwman, die gelegenheid A. O’Kelly de Galway (België) Th. D. van Scheltinga Lod. Prins Dr. S. Tartakower (Frankrijk) J. H. Donner H. Pilnik (Argentinië) Dr. M. Euwe N. Rossolimo (Frankrijk) H. Bouwmeester en V. (Joegoslavië) B. Milic (Joegoslavië) G. Stahlberg (Zweden) A. Matanovic (Joegoslavië) J. H. Donner en dr. M. Euwe F. Olafsson (Ijsland) T. Petrosjan (Rusland) B. Larsen (Denemarken) B. Larsen (Denemarken) B. Ivkov (Joegoslavië) Dr. P. Trifunovic (Joegoslavië) J. H. Donner P. Keres en Rusland) L. Portisch (Hongarije) E. Geiler (Rusland) L. Poloegajevski (Rusland) B. Spasski (Rusland) V Kortsnoj (Rusland) M. M. Botwinnik en E. Geiler (Rusland) M. Taimanov (Rusland) V. Kortsnoj (Rusland) L. Portisch (Hongarije) Het initiatief werd genomen in 1937 door de Hoogovenschaakclub HOSC. Twee jaar achtereen is geschaakt in het Casino op het Hoogoventerrein. Het tweede jaar noteerde men reeds als deelnemers ir. H. J. van Steenis en N. Cortlever, namen, die nu in de schaak wereld nog steeds voortleven. Het derde jaar in 1940 werd aan de rij van deelne mers een belangrijke naam toegevoegd: die van de huidige prof. dr. Max Euwe. Dez ewon dat toernooi, met direct ach ter zich Van Steenis en Cortlever. Een aardige bijzonderheid toen was, dat dr. Euwe, alvorens toe te stemmen om mee te doen, informeerde of men wel bij de Bond was aangesloten.Hij kreeg een bevestigend antwoord. In 1940 overigens werd geschaakt in het Veilinggebouw. Het jaar daarop bracht de schakers bijeen in het toen malige Kennemerhotel. Voor het eerste schaakten toen dames mee. Winnares natuurlijk Fenny Heemskerk. In die periode stond toen al aan het schaakroer de grote organisator en mede-initiatief- netner P. A. Veldheer, die dat een kwart eeuw heeft volgehouden. Hij stimuleerde toen al de Beverwijkse gezinnen om schakers onderdak te verlenen en dat is tot in lengte van jaren - ook nu nog - voortgezet. Zij het, dat thans de deelne mers in de hoofdgroepen van hotel- accomodatie kunnen genieten. Maar in 1941 - het tweede oorlogs jaar - kwamen de gastvrouwen klagen, dat zij hun gasten onvoldoende eten moesten voorschotelen. Vijf uur voor de aanvang van het toernooi klampte P. A. Veldheer zij ntrouwe medewerker - de onlangs in Australië overleden - C.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5