ACTIES TEGEN ONTSLAGEN BIJ VMF Bouwen 8-12 duurder Subsidie voor onderzoek klachtrecht NIEUWE CAO Dubbel zoveel BEAMBTEN goedkope BATA BEST melk verkocht Kamerlid: geef kaasberg maar aan bejaarden (te bedrijven aw i Conflict Vredestein in nieuwe fase Amsterdam 4,4 percent werklozen Zuivelbedrijven gaan samen doen Eenbankdie er ookvoor zomervakanties is Vakbeweging: er wordt teveel gelet op kapitaalverschaffers Combinatie met 4000 man personeel Vakbeweging: functieklassen onaanvaardbaar Ander werk voor 240 man bij Philips Heerlen Zeepostverzending DONDER DAG 11 JANUARI 1973 17 Personeelstop I Aftasten Inspraak V- 00 Stuwkracht son dag „Redelijk” V. slag :eer :os- dan van dijk agt Een zomervakantie boeken is een kwestie van vertrouwen. Verstandige mensen doen dat tegen woordig bij hun bank, de NMB. Omdat je daar meteen alle kaarten in één hand hebt. Niet alleen deskundig advies voor ’n reis, waar solide organisaties als Hotel plan en Fit achterstaan. Ook nuttige en nodige dingen als vreemd geld voor onderweg. Reischeques voor als-je-er-bent. Een reis verzekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige zomervakantie! h- I- r,- NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N „Verlaagd” De heer J. de Jong van de industrie- ADVERTENTIE produktiebedrijf te met ’Or, iten ond dat mogelijk Maasvallei met produktiebedrijven te Roermond, Venlo en Oss. OEN HAAG. Bestuursleden van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, (werk gevers) verwachten, dat de bouwkosten voor huizen dit jaar zullen stijgen met tussen de 8 en 12 percent. De huurprij- ren zullen daarmee gelijke tred houden. Zij hebben dit verklaard op een gisteren In Den Haag gehouden persbijeenkomst- De bestuursleden zeiden dat een deel van de stijging een gevolg is van kwali teitsverbetering van woningen. Deze kan in sommige gevallen wel eens 50 percent van de stijging uitmaken. By handopsteken werd besloten acties voor te bereiden. De ZM-groep met produktiebedrijven te Breda, 's-Hertogenbosch, Middelburg. Roosendaal, Tilburg en Udenhout. Gezamenlijk vertegenwoordigen deze ondernemingen een omzet van ruim 700 miljoen gulden. In het huidige werkge bied van deze bedrijven woont circa 25 pet vtan de Nederlandse bevolking. Om voor de huisvrouw een duidelijke identiteit te krijgen gaat de nieuwe ver koopmaatschappij het merk „Campina” voeren. Door dit alles hopen de betrok ken ondernemingen hun marktpositie aanzienlijk te kunnen versterken. De in de nieuwe verkoopmaatschappij samenwerkende bedrijven hebben vier- Hemepro Helmond. „Het systeem dat Vredestein voorstaat is naar haar overtuiging redelijk aan vaardbaar, het past in een geïntegreerd loon- en salarisbeleid bónnen de onder neming en het kan de toets der kritiek met wat elders in Nederland bij grote ondernemingen toegepast wordt, goed doorstaan”, aldus de verklaring- De rege- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn verzorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. De kaderbijeenkomst was niet bijeen geroepen om besluiten te nemen over te voeren acties, omdat de vakbonden dit recht willen voorbehouden aan hun le den. De bedoeling was. zoals NKV-be- stuurder H. Bode zei, af te tasten of acties moeten worden gevoerd als de VMF-directie blijft weigeren „de ge rechtvaardigde verlangens van de bon den” in te willigen en welke actiemidde- len moeten worden gebruikt. AMSTERDAM. De stijging van het aantal werklozen in Amsterdam in da maand december heeft zich volgens da directie van het Gewestelijk Arbeidsbu reau beperkt tot de normale seizoenstij- ging. Voor januari verwacht het arbeids bureau nog wel een „behoorlijk»” stijging en voor de komende maanden vooral ook een verlenging van de gemiddelde in schrijvingsduur van werklozen. duizend medewerkers. Volgens het com muniqué zullen hun posities in de nieu we situatie een sterke waarborg vinden. De basisvakantie is gebracht op 20 dagen. De vakantietoeslag wordt voor het vakantietoeslagjaar 1973-1974 8 per cent. De vakantietoeslag over de kinder bijslag komt te vervallen. In het akkoord is ook opgenomen de Invoering van een bijdrage van BATA- Best in de premie voor de vrijwillige liektekostenverzkering, voor zover men deelneemt aan de collectieve verzekering met een maximum bijdrage voor 1973 van ƒ789,80. De bonden zullen onverkort aan hun eisen vasthouden. Over de aard van de acties en het tijdstip waarop ze zullen worden uitgevoerd, zullen de leden zelf moeten beslissen. Er zal een landelijke commissie worden gevormd, die de ac ties gaat organiseren en coördineren. Al vorens het zover is zal het gesprek tussen vakbonden en raad van bestuur van de VMF worden voortgezet. Een datum daarvoor is nog niet vastgesteld. UTRECHT De directie van BATA- Best en de vakbonden hebben overeen- (temming bereikt over de CAO-1973 voor beambten en leidinggevend perso neel. In het akkoord is een percentuele «alarisverhoging opgenomen van 2,55 percent en wordt de bijsturing niet ge maximeerd redelijke tijd tot overeenstemming te komen was. De bespreking ging over de invoering van de functieclassificatie van lager leiding gevend personeel (LLP’ers) eir beambten van Vredestein. Voor de beamten alleen betreft dit een groep van ongeveer 650 personen. De aansluiting van deze classificatie op de toe te passen beloning vormt hierbij een belangrijk onderdeel, aldus Vredestein. Vredestein bereid blijft om te zijner tijd te komen tot een beambten-cao dan wel een geïntegreerde cao. Het gaat bij de afsluitende reorganisa tieplannen van de VMF om ruim 500 gedwongen ontslagen en nog eens 200 vervallen arbeidsplaatsen, die niet tot ontslagen hoeven te leiden. Na het gereedkomen van de interne reorganisaties wil de nieuwe verkoop maatschappij de huisvrouw direct gaan betrekken bij het te voeren beleid. Bin nenkort zal men contact opnemen met huisvrouwenorganisaties om aan deze inspraak vorm en inhoud te geven. Men meent dat het persoonlijke dient te wor den versterkt. Voor een onderzoek naar het klacht recht voor individuele werknemers ic 458.915 beschikbaar gesteld. Aan dit onderzoek is reeds een vooronderzoek voorafgegaan. Het wordt uitgevoerd door de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Vakcentrales. Een verkennend on derzoek naar de problematiek van de administratieve arbeid, waaraan een aantal medewerkers van de Rotterdamse interfaculteit bedrijfskunde onder lei ding van prof. dr. C. Brevoord gaan werken wordt met f 35.000 gesubsidieerd. Het sociologisch instituut van de Gro ninger Rijksuniversiteit gaat onderzoe ken hoe personeelsafdelingen in indu striële organisaties functioneren en hoe hun structuur is. Hiervoor is 139,000 beschikbaar gesteld. Bejaardentarieven. De K.V.P.-Kamerle- den mevrouw Gardeniers-Berendsen en Kleisterlee hebben staatssecretaris Vonhoff (CRM) gevraagd de Kamer een overzicht te geven van de tariefs- stijgingen per 1 januari voor bejaar denoorden en serviceflats. Naar hun mening zijn deze tarieven in sommige gevallen ver boven de gemiddelde loon- en prijsstijgingen gestegen. De beide Kamerleden noemen in dit ver band met name een stijging van de tarieven met 19% in een serviceflat te Vught. De vakbonden zijn bereid opnieuw met de VMF-leiding te gaan praten, aldus de heer De Jong, maar uitgangs punt in dat gesprek (op 15 of 16 januari) moet zijn dat er geen gedwon gen ontslagen komen. De heer De Jong acht een oplossing van de bestaande problemen mogelijk door bijvoorbeeld oudere werknemers vervroegd te pensio neren, een salarisgarantie te geven bij functieverlaging en toepassing van het sociaal plan van VMF bij vrijwillig vertrek. Onder kwaliteitsverbetering verstaat men niet alleen centrale verwarming en dergelijke, maar ook bij een grotere woonruimte op de begane grond Deze vraagt vaak om een extra bouwlaag, waarin een hobbykamer is opgenomen. De huidige situatie op de landelijke consumptiemarkt, aldus een communi qué, heeft het tot stand komen van deze ontwikkeling bespoedigd. Door s amen voeging van al hun verkoopactiviteiten verwachten de partners een goede basis te hebben gevonden, van waaruit met grotere doelmatigheid, meer stuwkracht en met een breed zuivelpakket aan de operaties op de consumptiemelkmarkt kan worden deelgenomen. Met name ten aanzien van het handhaven c.q. verster ken van kwaliteit en service, niet in de laatste plaats op het terrein van distri butie, zal een zo groot mogelijke samen werking de beste waarborg bieden. Daarnaast zullen door uniformering bin nen het assortiment belangrijke kosten besparingen kunnen worden verkregen. Nasleep staking. De industriebond van het CNV in Zeeland dreigt met acties tegen de directie van de koninklijke maatschappij De Schelde in Vlissin- gen, een dochteronderneming van Rijn-Schelde Verolme. Volgens de CNV-districtsbestuurder, de heer B. Lenselink, zijn vorig jaar door De Schelde toezeggingen gedaan dat de leden van het CNV, die tijdens de staking van vorig jaar februari niet aan het werk konden, in verband met acties van de stakers van de NW- industriebond toch hun nietgewekte uren uitbetaald zouden krijgen. Dat is nog niet gebeurd. De raad van bestuur van Rijn-Schelde-Verolme heeft deze zaak overgenomen van de directie van de maatschappij De Schelde in Vlis- singen. Grondtransacties. De aankoop van per celen grond tegen goedkope prijzen in de gemeente Dongen door de burge meester, een wethouder en door een gemeenteraadslid van deze gemeente is „een vreemde gang van zaken”, zo menen de Kamerleden Schafer en Hartmeijer (beiden P.v.d.A.) en Jansen (P.P.R.). Zij hebben minister Geertsema (Bin nenlandse Zaken) en Udink (Volks huisvesting) vragen over deze verkoop gesteld. De Kamerleden menen, deze bevoordeling indien moet worden teruggedraaid. De heer De Jong verweet de VMF- leiding een onzorgvuldig beleid bij de reeks reorganisaties. De Vakbonden ont kennen niet dat de VMF problemen heeft, maar het is onjuist uitsluitend economische maatstaven te hanteren bij de beoordeling of mensen moeten wor den ontslagen of niet. „Eerst moet wor den omgezien naar redelijke werkgele genheid intern of elders”. bond NVV vindt het een trieste zaak, dat „voor de zoveelste keer” over ontsla gen bij de VMF moet worden gesproken. Sinds 1959 is het aantal arbeidsplaatsen volgens een globale schatting met zo’n 7000 tot 20.000 verminderd. De geschie denis van de VMF overziende, somde de heer De Jong een reeks overnemingen van bedrijven op. In veel gevallen volg de korte tijd later de sluiting. „Daarbij werd steeds primair aandacht besteed aan de kapitaalverschaffers en aan de werknemers veel minder”. De heer De Jong herhaalde de eisen van de vakbon den: geen uitbesteding van werk bij andere VMF-bedrijven, personeelsstop ook voor het top-personeel, geen ge dwongen ontslagen, fondsvorming voor onrendabele activiteiten van gesaneerde VMF-bedrij ven. Het kamerlid heeft de minister vragen gesteld over de produktie, de overschot ten en de prijzen van kaas, zulks naar aanleiding van het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda- Dinsdag heeft de leiding van n.v. rub berfabriek Vredestein het gesprek met de vakbonden afgebroken. De in novem ber 1972 gedane voorstellen van Vredes tein en de tegenvoorstellen van de vak organisaties lagen zover uit elkaar, dat niet verwacht kon worden dat binnen Een dozijn sprekers heeft daarover opmerkingen gemaakt. Ze varieerden van verwijten aan het adres van de vakbonden dat ze „dogmatisch” optreden tot suggesties voor prikacties, stopzetting van het overleg via ondernemingsraden, bedrijfsbezettingen, weigering van over werk. UTRECHT. De bij het overleg met de Verenigde Machinefabrieken (VMF) betrokken vakbonden (industriebond NVV, NKV en CNV, unie BLHP en NBT) zullen tot acties overgaan wan neer de aangekondigde reorganisaties met gedwongen ontslagen worden gerea liseerd. Dit heeft de overgrote meerderheid van ruim 350 kaderleden van de vijf bonden woensdagmiddag op een openba re bijeenkomst in Utrecht besloten. Slechts 17 kaderleden stemden tegen. Drie onthielden zich van stemming DEN HAAG. Omdat in de huidige impasse in het gesprek met de vakorga nisaties een langer uitstel van een be slissing naar de mening van Vredestein onjuist zou z(jn, heeft de raad van bestuur besloten tegen de wil van de vakbonden in het systeem van functie classificatie in haar bedrijven in te voe ren- Het systeem gaat in per 1 januari 1973. Met ieders persoonlijk belang zal volledig rekening worden gehouden, zo heeft Vredestein in een verklaring be kendgemaakt. Het percentage mannelijke werklozen lag in december in Amsterdam op 4,4, tegen landelijk 3,7 percent. Het percen tage werkloze vrouwen was in de hoofd stad even hoog als landelijk: 2,2. Het to tale aantal geregistreerde werklozen be droeg in Amsterdam in december 12.219, tegen 11.723 in november en 9.726 eind 1971. Het aantal openstaande aanvragen daalde van 4.398 eind 1971 via 3.401 in november ’72 tot 3.153 'eind 1972. De vraag naar mannen bereikte een diepte punt sinds de Korea-tijd met 2.007 aan vragen. Volgens de directie van het ar beidsbureau lag de vraag in de Korea- tijd nog aanzienlijk lager. De werkloosheid geldt het zwaarst in de sectoren handel en kantoor- en onder wijzend personeel en voor technici en hoger kaderpersoneel in de metaal. De totale arbeidsreserve van hoger personeel is gestegen van 315 eind 1971 tot 614 eind ’72, daaronder zitten 350 academici. RIJSWIJK. Rond een kwart van alle gepasteuriseerde volle melk (melk met ten minste 3,15 percent vet) wordt gekocht tegen prijzen die liggen onder de bij de melkhandel gangbare prijs. Dat is twee maal zo veel als een jaar geleden. Dit is woensdag meegedeeld in de bestuursvergadering van het produkt- schap voor zuivel. Aan de minister van economische zaken is al gevraagd, het produktschap opnieuw de bevoegdheid te verlenen tot het vaststellen van mini mumprijzen voor consumptiemelk en consumptiemelkprodukten het produkt- schapsbestuur vindt dat er sprake is van excessieve prijsconcurrentie, die de am bulante melkhandel in zijn bestaan be dreigt. Het vindt maatregelen op zo kort mogelijke termijn dringend noodzake lijk. DEN HAAG. Het kamerlid Beek mans (D’66) wil dat de „kaasberg” ter beschikking wordt gesteld aan minder bevoorrechte groepen in ons land, zoals bejaarden. Hij heeft minister Boersma (Landbouw) hierom gevraagd, zoals in het verleden de „boterberg” wel ter beschikking werd gesteld. Argentinië: ms „Berdyansk (16-1), ms „Algorab” (19-1); Brazilië: ms „Algorab” (19-1); Canada: ms „CP Voyageur” (19- 1); Chili: ms „Ciudad de Pereira” (16-1); Israel: ms „Thaletas” (16-1), ms „Nerlan- dia” (19-1); Indonesië: ms „Emmaeus” (17-1); Japan: ms „Hamburg Express’ (15-1); Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Flaeming” (19-1); Ned. Antillen: ms „Neptunus” (15-1); Suriname: ms „Nep- tunus” (15-1); Verenigde Staten: ms „Sea-Land Gaaloway (17-1); Rep. Z.- Afrika mi.v. Z.-W.-Afriika: ms. „Sinouts- kerk” (16-1). Dreigend ontslag. De directie van Gras- so’s Koninklijke Machine Fabrieken in Den Bosch overweegt op korte ter mijn dertig man personeel te laten afvloeien uit de produktiesector van .„Grasso Stacon” in Den Bosch. Bij 'andere Grasso-vestigingen in Neder land, onder meer in Nijmegen, zijn vakatures. Grasso hoopt, dat het aan tal ontslagen daardoor uiteindelijk minder zal zijn. Met de vakbonden en de onderne mingsraad is reeds overleg gepleegd. De vakbonden maakten bekend, dat in de afgelopen jaren gebrobeerd is tot een geïntegreerde cao voor de ongeveer 5000 werknemers van het concern te komen. De vakbondsvertegenwoordigers betoogden nogmaals dat de directievoor stellen onaanvaardbaar zijn, in het bij zonder omdat hierdoor het werkelijke beloningsniveau aanzienlijk wordt ver laagd. De bonden zullen alles in het werk stellen om eenzijdige invoering door de directie te voorkomen. De bon den zeiden een mogelijke conflictsituatie in de bedrijven niet uit de weg te zullen gaan. HEERLEN- Bij de vestiging van Philips Heerlen zullen 240 mensen in de l°op van dit jaar ander werk gaan doerr, omdat men minder radiobuizen gaat ma ken. In plaats d aarvan gaat men in Heerlen beginnen met de produktie van pick-up koppen en magneetkoppen. De fabricage hiervan gebeurde tot nu toe in de Philips vestiging te Hasselt (België). Dit bedrijf zal geen nadeel ondervinden van de verplaatsing, omdat men daar kampt met ruimtegebrek en overvloed aan werk. Bij Philips Heerlen werken op het ogenblik 1300 werkne mers- Ambtenarenprotest. De Britse ambtena ren hebben woensdag gestaakt tegen de verankering van lonen en prijzen, zoals de regering die heeft ingesteld. Het werk op de departementen lag stil. Op de vliegvelden waren de mensen van de douane, de immigratiedienst en de verschillende andere diensten niet verschenen, hetgeen een grote vertra ging betekende bij aankomst en ver trek der machines. Aan het protest werd deelgenomen tot in de hoogste kringen, want ook het personeel van het Kabinet van de premier was niet op kantoor in Dow ningstreet nr. 10 verschenen. De staking was georganiseerd door de vakbond van ambtenaren en het per soneel der openbare diensten. Secreta- ris-generaal ervan. Bill Kendall, vond het resultaat „ongeëvenaard”. Tegen „overval”. Schokbeton gaat zich beveiligen tegen een ongewenste „o- verval”. Dit gebeurt door een verho ging van het maatschappelijk kapitaal van 10.001.000 tot f 15.001.000. Hier mee wordt de mogelijkheid geschapen onderhands maximaal 5000 preferente aandelen groot 1000 nominaal te plaatsen. Commissarissen en directie zijn van mening dat het in het belang van de vennootschap is de continuïteit van de onderneming zoveel mogelijk te waar borgen. Om dat te bereiken zal de vennootschap zich moeten wapenen tegen een overval door derden die, buiten medewerking van commissaris sen en directie door het opkopen van aandelen ter beurze de macht in de nv trachten te verwerven. DEN HAAG. Het ministerie van Economische Zaken heeft ruim f 750.000 aan subsidies toegekend voor projecten die moeten leiden tot verhoging van de produktiviteit. ling voor de LLP-meewerkers blijft onverkort gehandhaafd en de wijzigin gen per 1 januari van dit jaar zijn alleen van invloed op de zgn. beambten- groep. Om de inzichten van Vredestein te verduidelijken heeft de raad van bestuur de directies en personeelschefs van de werkmaatschappijen en de centrale on dernemingsraad een uitvoerige toelich ting op het nieuwe systeem gegeven. De plaatselijke ondernemingsraden zullen donderdag op de hoogte worden ge bracht. Daarna zullen de bijzonderheden van het nieuwe systeem worden bekend gemaakt. „De gedane toezeggingen ten aanzien van jeugdigen blijven uiteraard van kracht’’, aldus de verklaring. Daarin wordt verder nog gezegd dat ondanks de onmogelijkheid van een afsluiting van een beambten-cao op dit moment, De deelnemers aan deze samenwer king zijn: Campina met produktiebedrijven te Eindhoven, Maastricht, Heerlen en Sit- tard. EINDHOVEN. Alle belangrijke melkbedrijven in het gebied beneden de grote rivieren, van Maastricht tot Mid delburg. gaan hun verkoopactiviteiten op de consumptiemelkmarkt bundelen in een nieuwe verkoopmaatschappij. Q

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17