WYTZE NIJD AM IN MEESTERGROEP VAN HOOGO VEN SCHAAKTOERNOOI Keeper Haarlems jeugdteam Nederlands beste jeugdskiër Blinkert en Concordia Zaalhandbalteam bij titelkandidaten Stoop kocht aandeel AZ EERSTE BILJARTKAMPIOENE De Jong moet WOONT IN LIMBURG (HEERLEN)' verdedigen IJmuiden krijgt het lastig tegen CSVD S.V. Cronjé heeft titel voor grijpen I DVS viert kampioenschap „Rollentitel” Ploegen voor de zesdaagse samengesteld Jeugdleiders zomeravondvoetbal Voorronde bridge jeugd-titelstrijd komen bijeen dé bokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG S3 - OVERVEEN fazant i H -r PONDERDAG 11 JANUARI 1973 19 Theoreticus 1 I I I I I I I I I I s I I I I I I I I I I dir Tfi ADVERTENTIE 023 - 263600 RESTAURANT chap toer- WYTZE NIJDAM (Van onze handbalmedewerker) (Van onze sportredactie) (Van een medewerker) ilmore MIA POEL f (Van een medewerker) istrali- ilmore vorden et Ne- en-Leo ronde snelschaaktoernooi in Apeldoorn en Drie huis; 1972 winnaar reserve meestergreep Hoogoventoernooi; winnaar snelschaak toernooi in Arnhem en tweede in Lage Zwaluwe. een het een „Het was echt een verrassing dat ik met mijn 1.78 toch in de finale kwam. Ik denk altijd maar: wat mannen kun nen, kunnen vrouwen óók. Dat helpt. Ik laat me niet imponeren aan de biljartta fel. Ik vecht steeds door. Ik snap trou wens niet waarom er niet meer meisjes Iers terecht, omdat liefst 14 jongens in hun voorwedstrijden boven de maxi mumgrens van 2.00 speelden, daardoor naar de derde klasse promoveerden en dus niet mochten uitnomen in de eind strijd te Leusden. De wedstrijd te Bloemendaal begint om 19.30 u. Iedereen die aan de gestelde voorwaarden voldoet kan meedoen. Het lidmaatschap van een bridgeclub is door de organisatoren niet vereist. lanada (fissen t Lim- »n nog loorde. <r Ha ar. n toto ekeerd 640 9 8 gul- n eer- bruto jremle is ten m het ie was premie ulden. ising uto- van nber Irma leeft serie och- een lelijk msie 'AV. be- dj al min ver- Ivast uit: sport- week- 54.654; jedrag ie elk js, 669 en; 3e 0 ont- van >n van ri bij eerste >p een 433, 4. r) 301, jf ron- ,99; op >eeuws am-De Pu- op 22 5-Zwi) irbiato diverse wildspecialiteiten en reserveer daarom tijdig: (Van onze wielermedewerker) HAARLEM. Door de Haarlemse Raceclub Excelsior wordt zondag in het clubgebouw in de Waarderpolder het zo langzamerhand tot een vaste traditie uitgegroeide kampioenschap hometrainen van Kennemerland gehouden. Aan de Zwanenburger Jan de Jong van De Ba taaf valt de eer te beurt om de titel te mogen verdedigen. De S.V. Cronjé is pas in het najaar van 1971 opgericht en heeft zich op stormachtige wijze in het Haarlemse voetbal gepresenteerd. Het eerste elf tal heeft nog geen enkel punt ver speeld en ook de reserves staan in hun afdeling bovenaan. Bovendien liggen de A- en B-junioren ook heel gunstig in de kamipoensrace. Naast voetbal wordt er door S.V.Cronjé aan basketbal en trim men gedaan. Onlangs is er ook een afdeling damesvoetbal in het leven ge roepen. Mocht het eerste van S.V.Cronjé zondag in de strijd met NAS 6 tot de volle winst komen, dan is het de eerste kampioen bij de senioren in de afdeling Haarlem KNVB. HAARLEM. Met twee punten min der dan koploper Geinoord draait het debuterende IJmuiden in de tweede klas van het zaterdagvoetbal knap aan de top tnee. Van alle overige clubs komt alleen CSVD enigszins mee in het spoor van de twee toppioegen en bij deze club uit Delft moet IJmuiden op bezoek. Voor eigen publiek bleven de IJmuidenaren in het eerste treffen netaan met een score van 2-1 op winst, en zij tekenen uiter aard opnieuw voor een kleine zege- of andere specifieke gerechten. Voorkom een gastronomische teleurstelling Mia behaalde in Leusden acht match- punten, evenveel als haar voornaamste concurrent, de 14-jarige J. Goverde uit Zevenbergen. Het algemeen gemiddelde van de Limburgse (2.22) was echter net een tikkeltje hoger biljarten. Die durven zeker niet, maar de finale was toch wel erg moeilijk”. tel, medaille en kampioensbeker voor Mia. „En ik kreeg ook nog een mooie keu omdat ik de hoogste serie (16) van het toernooi had gemaakt.”. Boys (2-1) en moeten daarvan weer twee punten rijker kunnen worden. In de vierde klasse A moet koploper Halfweg op bezoek bij SMS (2-2) in Nieuw Vennep en zal het daarvan niet cadeau krijgen. De gastheren komen na melijk met een overwinning ook weer enigszins in de running. Zij zullen die kans dan ook zeker met beide handen aangrijpen. OSDO en Hoofddorp, die Halfweg met een punt minder dicht op de hielen zitten, moeten het tegen elkaar opnemen. In Hoofddorp eindigde de strijd in een 1-1 gelijkspel. Het op de laatste plaats staande Jong Hercules heeft een uitwedstrijd tegen KMVZ (1-1) en kan met een overwinning de nol van hekesluiter aan de thuisclub overdoen. SAC treedt als gastheer op van VEW (2- 3). De thuisclub moet winnen om uit de gevarenzone te kunnen komen en de bezoekers om aansluiting met de top te krijgen. Met debutant Zandvoortmeeu- wen gaat het in de vierde klasse B nog niet best en daarom zal uit van Vlug en Vaardig (0-2) gewonnen moeten worden om uit de zorgen te komen. HAARLEM Door de verrassende uitslagen van jongstleden zondag in de tweede klasse zaalhandbal bij de heren is de spanning volledig terug en zijn er nog vier potentiële titelandidaten over gebleven. Gunstige bijkomstigheid voor handballend Haarlem en omstreken is dat in de race naar het kampioenschap twee Haarlemse teams meedoen. Zowel de Blinkert als Concordia volgen het leidende De Volewijckers op één, respec tievelijk twee punten. STANDEN: dames: HMS 9-18, SEW ’68 9-14, BATO 9-13, IJmond 9-8, Odin 9-5, De Blinkert 9-5, JOS 9-5, Niloc 2 9- 4; heren: De Volewijckers 10-15, De Blinkert 10-14, Concordia 10-13, BHC 9- 12, AHC '31 2 10-10, IJmond 10-9, Biauw-Wit 10-6, UD 9-4, Amersfoort 8- 3. (Van onze sportredactie) HEERLEN. De eerste vrouwelijke biljartkampioen van Nederland woont in Limburg, in café-restaurant De Kroon te Heksenberg-Heerlen. Het is de 16-jarige, zeer aantrekkelijke, hoogblonde Mia Poel, die 7 januari in Leusden de natio nale jeugdtitel vierde klasse libre greep. Dat het kampioenschap bij de pas sinds een half jaar serieus oefenende kaste leinsdochter terechtkwam, was een vol slagen verrassing. Tot zijn voornaamste tegenstanders behoren onder andere Ron Smit, Cor de Looze, Nelis en George van Geem, Wim Koene en Fred Hoogland. De amateurs moeten tweemaal 1.000 meter op de „rollen” afleggen. Bij de nieuwelingen (tweemaal 750 meter) worden Sybren Aldershof, Piet Roosen. Kees Schrama. Cor de Veer en „Ubbeltje” Kuiper tot de kanshebbers gerekend. De veteranen en aspiranten moeten elk in hun kampi- oensrace tweemaal 500 meter rijden. Om half een ’s middags wordt met de eerste ritten begonnen. Meteen na afloop vindt de huldiging van de nieuwe kampioenen en de prijsuitreiking plaats. ook lid van de Bergense skiclub II Primo, die een grote kunstskibaa nheeft. Samen met nog twee jongens, waaron der zijn neefje Mario Drommel, brengt hij al zijn vakanties in Oostenrijk door. Daar worden de jongens onder de des- In het bezit van een bibliotheek met 220 schaakboeken zou je veronderstellen dat Nijdam een echte theoreticus is maar dat is beslist niet het geval.„Als je teveel aan theorie doet leer je je eigen stijl niet ontdekken en dat is belangrijk", vindt hij. HAARLEM Damvereniging DVS houdt zaterdag 13 januari een feest avond ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap in de tweede klasse van het district Kennemerland en de daarmee bereikte promotie naar de eerste klasse. Het kampioensfeest begint om 20.00 uur in de grote zaal van het parochiehuis. ingang Teylerplein te Haarlem, en omvat onder andere kienen en dansen op muziek van het trio Kore- mans. DVS (Door Vriendschap Sterk) werd bijna zeven jaar geleden opgericht en betrekt het merendeel van haar leden uit Haarlem-Oost. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De zesdaagse van Rotterdam start donderdagavond 18 ja nuari om 19 uur met de „Toekomstzes- daagse” waarvoor 13 amateurkoppels werden aangetrokken. De finale begint dinsdag 23 januari om 22.45 uur met een koppelkoers over een uur. In elk avond programma (dat steeds om 19 uur begint tn om 02.00 uur eindigt) zijn twee derny-koersen opgenomen. HAARLEM. Het in de vijfde klas zondagvoetbal van de afdeling Haarlem KNVB debuterende S.V.Cronjé kan zon dag in de uitwedstrijd tegen het zesde van N-AS een treffen dat om half twaalf begint met een overwinning het kamipoenschap bemachtigen. Van promotoe is S.V. Cronjé reeds zeker. HAARLEM. Door de commissie jeugdzomeravondvoetbal Haarlem-Noord wordt dinsdagavond 23 januari een alge mene leidersvergaderiug gehouden in de kantine van de voetbalvereniging EDO aan de Mr. Jan Gerritszlaan. Daarbij zullen de verschillende zaken voor de nieuwe competitie worden besproken. Het jeugdzomeravondvoetbal wordt weer verspeeld op de twee eign evelden in de Waarderpolder. De competitie gaat op dinsdagavond 24 april met de eerste wedstrijden van start. Traditiegetrouw vindt op Koninginnedag de officiële ope ning plaats. Er staan voor het komende seizoen ook weer een luilaktoernooi en familiedag op het programma. Voor het eerst sinds enkele jaren kunnen ook de 16- en 17-jarigen weer in het jeugdzo meravondvoetbal aan de slag, terwijl de groep van 8- en 9-jarigen van het wed- strijdrooster is af gevoerd. Op de algeme ne leidersvergadering zijn alle geïnteres seerden welkom. De gecontracteerde prof ploegen: Leijn Loevesijn-Piet de Wit (Ned), Klaas Balk-Cees Stam (Ned), Leo Duyndam- René Pijnen (Ned), Eddy Merckx-Pa- triek Sercu (Belg). Cees Bal-Theo Ver- Khueren (Ned-Belg), Graeme Gilmore- Jan Janssen (Austr.-Ned), Albert Fritz- Dieter Kemper (WDld), Klaus Bugdahl- Alain van Lancker (WDld-Fr), Rik van Linden-Julien Stevens (Belg), Harry van Leeuwen-Tim Mountford (Ned-VS). Fer dinand Bracke-Gerben Karstens (Belg- Ned) en Enzio Cardi-Giorgio Borbiato an. „Ik wist dat ik met mijn gemiddelde uit de voorwedstrijden niet tot de favo rieten behoorde. Ik voelde me alsof ik naar de tandarts ging en ik heb het ’m in Leusden flink geknepen, want het ging in die tweedaagse finale hard tegen hard. In de eerste partijen kreeg ik geen lucht. Daarna speelde ik weer zacht en rustig”, aldus bruinogige Mia, het sexy bilj arttalent van de negen kinderen (zes meisjes en drie jongens) rijke familie Poel. De prestatie van Mia mag er zeker even uitgelicht worden. Het jeugdkampi oenschap vierde klasse libre (leeftijds grenzen 12 tot en met 17 jaar) is name lijk een pure jongensaangelegenheid Mia was het enige meisje in het veld van 69 deelnemers die hadden ingeschre ven voor de voorwedstrijden. De moyen- negrenzen in de vierde jeugdklasse libre zijn 1.25 en 2.00. Mia kwam in de Limburgse selectie-poule te Eijsden tot een gemiddelde van 1.78. Dat resultaat bood weinig perspectief. Toch kwam ze in de nationale finalegroep van zes spe- SIZO voert momenteel in de derde Idas alleen de ranglijst aan en zal uit tegen ADM een nieuwe triomf moeten boeken thuis werd met slechts 1-0 door de Hillegomse club gewonnen om de toppositie te kunnen consolideren. Kennemerland is vier punten bij SIZO achterop geraakt en mag niet te veel ~eer verspelen. De oranje-zwarte Haar lemmers gaan op eigen veld in het Pim Muliersportpark aan de slag tegen Flora AMSTERDAM. De Stoop, voorzitter van FC Amsterdam, heeft een aandeel van AZ’67 gekocht. Hoe groot het bedrag is dat Stoop in AZ heeft gestoken wilde men niet bekend maken maar bij AZ verklaarde men dat de aankoop van de heer Stoop moet worden gezien als een symbolische sympathiebetuiging voor de club. Er is geen sprake van dat De Stoop, die deze week nog in conflict lag met zijn eigen trainer bij FC Amsterdam, Pim van der Meent, zich bij AZ in wil kopen. x kundige leiding van de Oostenrijkse trainer Sigi Moser getraind. Deze man doet alles om de jongens een zo hoog mogelijk peil te laten bereiken. Hij heeft gezorgd dat de jongens lid zijn geworden van een Oostenrijkse club. De jongens zijn ai zo ver gevorderd dat ze zich bij de tien beste Oostenrijkers kunnen scha ren. Skiën is een kostbare hobby. Piet-Jan: „Ik verslijt soms wel twee paar ski’s per jaar. Maar dankzij mijn eerste plaats kreeg ik van een fabriek een paar wed- strijdski’s cadeau, die normaal wel min stens achthonderd gulden kosten”. Om zelf ook wat in de onkosten bij te dragen heeft hij een krantenwijk. Piet-Jan zit nu in de vierde klas van de Christelijke MAVO in Zandvoort en hoopt later naar de sportakademie te gaan, want sporten is zijn grote hobby. Hoewel hij lid is van een judoclub en hij in het bezit van de zwarte band, is naast skiën zijn favoriete sport voetbal. Piet-Jan is keeper van het Haarlems jeugdteam. Piet-Jan over zijn toekomst in de sport: „Ik zal binnenkort moeten kiezen. Maar ik weet nog niet of het voetbal of skiën zal worden”. Geniet NU in het herfst- en winterseizoen, na een wandeling in de weidse natuurpracht, van een van onze Piet-Jan stond reeds op driejarige leeftijd voor het eerst op de ski’s. Zeven jaar oud nam hij voor het eerst aan wedstrijden deel. Ook het broertje en zusje van Piet-Jan zijn enthousiaste skiërs, zijn 11-jarig broertje di eook aan de kampioenschappen meedeed eindigde op de negentiende plaats. Het was vier jaar geleden op aanraden van de toen malige skikampioen van België, dat zijn ouders besloten hem lid te laten worden van de Nederlandse Skibond. Piet-Jan is Nijdam leerde als dertienjarige scha den van zijn vader en toen in 1964 een wedstrijd werd georganiseerd tussen de lezers van Haarlems Dagblad en de schaakvereniging VHS bevond de jonge Wytze zich in de rij der lezers. Hij wilde al eerder graag naar een echte club maar had een springplank nodig om binnen te tomen. Daartoe bood deze toen jaarlijk se wedstrijd een mooie gelegenheid. De ervaren clubschaker die zijn pad kruiste werd in de kortst mogelijke tijd van het bord gespeeld. Uiteraard ontging dit het VHS-bestuur niet en Wytze werd ge vraagd nog eens te komen en mee te doen aan een simultaan die één der sterkste VHS’ers, A. C. v. d. Tak zou houden. Wytze kwam en won opnieuw. Daarmee was het ijs gebroken en hij besloot lid te worden. „Ik heb er nooit spijt van gehad- dat ik bij VHS ben gekomen,” merkt hij op. Zijn speel- kracht nam zienderogen toe maar een vaak erg nerveus optreden was er oor zaak van dat een toenemend zelfver trouwen achterwege bleef. Dat blijkt ook nu nog als hij vertelt tegen alle deelnemers in de meestergreep van het Hoogoventoernooi op te kijken. Nodig is dat bepaald niet want als je al overwin ningen op spelers als Van Scheltinga, Jongsma en Van Geet op je lijst hebt staan zou dat je zelfvertrouwen eerder moeten vergroten. Als je dan tevens een greep uit de successenlijst van de laat ste jaren doet onderschrijft dit de kracht: In 1969 tijdens het kampioen schap van Haarlem winst op Van Schel tinga en Jongsma; in het Amro-toernooi een vierde plaats in een veld met spelers als Van Geet, Barendregt, Cortlever en Van Scheltinga (van deze spelers won hij of speelde remise); juli 1970 tweede In de reserve meestergreep van het IBM-toernooijanuari 1971 winnaar groep 1 van de 10-kampen Hoogoven toernooi: jubileum 4-kamp in Purme- rend een eerste plaats vóór Jongsma, v. d. Vliet en Roessel; winnaar snelschaak toernooi Baarn en tweede plaatsen in gezegd. Zich in alle rust op >)rn” adres voorbereidend op het ZANDVOORT. In Nauders in Oos tenrijk zijn de Nederlandse jeugdkampi- oenchappen skiën gehouden. Eerste werd daar de 13-jarige Zandvoorter Piet-Jan Drommel. De MAVO-scholler werd zo wel ben de slalom als b(j de reuzenslalom eerste, wat hem in het totaalklassement een eerste plaats opleverde. Het was al voor de vierde keer dat hij aan de Nederlandse Kampioenschappen mee deed. Vorig jaar eindigde hij nog als vierde. (Van onze sportredactie) ARNHEM. Het Nederlands heren- zaalhandbalteam, dat in de periode van 25 tot en met 29 januari in Israël twee interlands tegen de Israëli’s speelt, is samengesteld: in het doel: Peter Geerts (Raak-Swift), Wim Pik (ESCA) en Rob Luyendijk (Hellas). Veldspelers: Peter Cras en Paul Schuurkes beiden Raad- Swift), Jo Helwegen, Ton Reynders en Peter Muyres (allen Sittardia), Bob Son- daar, Keess Kejjzer en Bert Rijkenberg (allen AHC’31), Theo van Oort (Attilla) en Hans Morriën en Herman Leuvermans (beiden Simplex Toys Meteoor). Debutanten in dit gezelschap zijn doelman Luyendijk, die de selectie ver sterkt nadat Sittardia-doelman Ger Nor- bart te kennen gaf voorlopig te willen stoppen, verder Rijkenberg en Leuver mans. Het Nederlands team komt voor het vertrek naar Israël nog twee keer in actie. Woensdag aanstaande al in Utrecht tegen het door Nederland toe rende Slavia Praag, het team van de oud-bondscoach van het Nederlands handbalverbond, Jaroslav Mraz. Ook wordt nog in Veghel tegen een West- duitse ploeg geoefend. De deelnemende koppels aan de ama- teur-zesdaagse zijn: Schuiten-Van Tol, Breur-Kneteman, Van Gerven-Van Hel- voirt. Venix-Fens, Perkins-Sefton, Van Rossem-Van de Spfegel, Ten Tije-Kip- ping, Van de Hoek-Poppe, Minneboo- Nieuwenhuis, Aarts-Maas, Stein-Schu- man, Rinselot-Pluraud en Blommaer- Van de Putte. Echte schaakgrootheden waaraan hij zich graag spiegelt zijn er dan ook niet. Hij bewondert Richard Réti als schaker- schrijver; heeft enige jaren bijzonder op gezien tegen Petrosian en is Pirc nog altijd dankbaar dat er een Pirc-verdedi- ging is gekomen! Maar daar mee is het dan voor Nijdam, die ook nog arbiter van de Noordhollandse Schaakbond is, wel „geheim’ Hoogoventoernooi vindt hij enorme ervaring straks met mensen als Tal in dezelfde ruimte te mogen spelen. Als favorieten voor de eindzege in zijn groep ziet hij de Argentijn Quinteros en de Hongaren Sax en Adórjan. Nijdam weet dat hij dit toernooi als underdog start en dat het voor zijn zelfvertrouwen van enorm belang zal zijn als er een goede toernooistart zal zijn. Hij zal zich ten volle inzetten temeer daar bij een behoorlijk resultaat nu reeds een uitnodiging voor een toer nooi in Lublin (Polen) klaar ligt. „Maar ik denk dat ik na het toernooi lichame lijk gebroken ben De meestergreep bestaat uit het vol gende deelnemersveld: A. Adórjan (Hong); G. Antunac (J.S1.), B. J. Be- dnarski (Polen); M. Gerusel (W.Dld.), T. Ghitescu (Roem.); H. J. Hecht (W.Dld), B. Kurajica (J.-Sl.), mej. A. Kushnir (Rush), S. Markland (Eng.), W. Nijdam (Ned.); F. Portisch (Hong), M. A. Quinte ros (Arg.), G. Reicher ,Roem.), G. Sax (Hong), T. D. van Scheltinga (Ned.), P. v. d. Weide (Ned.). (Van onze bridgemedewerker) HAARLEM De jeugdcommissie Kennemerland van de Nederlandse Brid ge Bond organiseert op woensdag, 17 januari aanstaande in „Rusthoek” te Bloemendaal. een tweede voorronde voor het landelijke jeugdkampioenschap brid ge. waarvan de finale in het komende voorjaar te Emmen wordt gehouden. Er wordt gespeeld in een juniorenafdeling, tot en met de leeftijd van 18 jaar en een seniorenafdeling van 19 tot en met 26 jaar. (Van onze schaalunedewerker) HAARLEM Maandag wordt in Wijk aan Zee 35e Hoogovenschaak- toernooi geopend. Onder de deelnemers In de sterk bezette meestergroep van 15 spelers en 1 speelster zal zich ook een Haarlemmer bevinden: Wytze Nijdam. De op 23 juli 1949 in Haarlem geboren Nijdam is de eerste schaker uit de Spaarnestad na Bouwmeester die het zo ver heeft geschopt. Hij dankt zijn uitno diging aan zijn eerste plaats in één der reserve tienkampen tijdens het vorige toernooi toen hij de meest gerenom meerde vaderlandse en buitenlandse hoofdklassers de baas wist te blijven. een voortreffelijke derde plaats. Ornda* de Haarlemse dames zondag tegen het op de tweede plaats staande SEW ’68 zeker niet kansloos zijn is een verbete ring van deze positie mogelijk. SEW ’68 dat de laatste weken finaal uit vorm is wijt dit vooral aan diverse blessures en zieken, zodat de ploeg, drie invalsters moest opstellen. Bijzonder interessant is ook de wed strijd tussen IJmond en Odin. IJmond, dat zich praktisch veilig weet, zal veel moeite hebben met het opportunistische spel van Odin dat zeker niet bij voor baat kansloos moet worden geacht. Deze wedstrijd wordt gespeeld in de Sporthal Adrichem te Beverwijk. De dames van de Blinkert ontvangen het sterke HMS uit Utrecht en ondanks de verbeterde resultaten van de Blin- kertploeg zal men in HMS toch de meerdere moeten erkennen. Met nog zeven wedstrijden te gaan is van alles magelijk, doch zeker is reeds dat uit bovengenoemde ploegen en/of het Bussumse BHC de kampioen zal komen. Mede hierdoor worden alle vol gende wedstrijden van zowel De Blin kert als Concordia interessant. Concor dia bezoekt het sterke BHC. In de Expo- hal te Hilversum is BHC niet gewoon punten te verliezen, maar toch zal een alles op alles zettend Concordia ver kunnen komen. Ook de Blinkert staat een moelijke zondag te wachten nu het Beverwijkse IJmond op bezoek komt. Vooral in dit soort derby’s is geen voor spelling te geven en IJmond zal revan che willen voor de ruime, eerder geleden nederlaag. De wedstrijd vindt plaats in de Pellikaan Sporthal te Zandvoort. Bij de dames handhaaft Bato zich op

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19