Amerikaanse minister over betogingen in Europa: r Israel de V.N. en B-52-piloot weigerde Pompidou twee Opgepast met zeer veel dagen naar Ceausescu naar Vrij parkeren Sovjet-Unie Nederland taboe voor 0 grote auto’s Actiegroep Nieuwe Partij is van start 1,8 miljoen Zoekactie naar verpleegster Zeeslag kost computer-opleidingen 4w i F fK® rt 95 ADJUNCT-DIRECTEUR HAAGS GAB: INITIATIEFNEMERS WILLEN SAMENWERKEN MET PROGRESSIEVE CHRISTENEN DONDERDAG 11 JANUARI 1973 3 2 Psychologen Geen toenadering IN DORDRECHT (Van onze parlementsredactie) Duidelijke eisen nam elke dag door, al is die strijd wat uit het dagelijks nieuws geraakt als gevolg van de grote aandacht die de grootscheepse bombarde menten op Noord-Vietnam hebben gekregen. Deze foto geeft een stukje van de oorlog te zien in de Zuid- vietnamese provincie Chong Tien, een belangrijke streek in verband met zijn grote rijstproduktie. Een soldaat springt, zwaar bepakt en gewapend, in een patrouillevaartuig terwijl vrouwen en kinderen uit de streek zich klaar houden om naar veiliger gebied te worden geëvacu eerd. Pal- hun n zou geest overt- DEN HAAG De Actiegroep Nieuwe Partij gaat proberen om het „Politieke gat van Nederland” op te vullen. Die leemte links van het midden zou plaats moeten bieden aan alle vernieuwingsstro- mingen uit KVP, ARP, CHU, D’66 en niet-partijgebondenen. In april van dit jaar zal de actiegroep, die onder leiding staat van het oud- CHU-Kamerlid Jacques Huysen, een congres houden waarin het po litieke profiel van de nieuwe partij moet worden vastgesteld. WASHINGTON/PARIJS (UPI, AFP en Reuter). Elliott Richardson, opvolger van Melvin Laird als Amerikaanse minster van Defensie heeft gisteren gezegd dat het verzet in Europa en Australië tegen de bom bardementen op Noord-Vietnam „een tijdelijke zaak is”. Hij zei te hopen dat de fundamentele internationale vriendschap er niet door wordt ver zwakt. Richardson verscheen gisteren voor de senaatscommissie voor de Krijgsmacht. Stromingen hem heeft (Van onze correspondent) 200 missie erecht d ge- iroep- Meir lariks reis Liselier stond t een toen ie de e als in de no- elzer e op de DEN HAAG De adjunct-directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Den Haag, de heer H. M. Abbenhuis, heeft gisteren gewaarschuwd tegen de werkwijze tin een aantal instituten in het land die adverteren met opleidingen voor program meur en computerkundige. Zonder namen te noemen zei htf dat een aantal niet- bonafide instituten er alleen maar op uit is de leerlingen het contract voor de cursus te laten tekenen. Al spoedig blijkt dan dat de cursus weinig mogelijkheden biedt om in „het vak van de toekomst” een behoorlijke baan te vinden, aldus de heer Abben huis. Bij andere cursussen blijkt volgens de heer Abbenhuis vaak vwo met wiskunde de miniale vooropleiding om de cursus met succes te kunnen volgen. Sommige instituten vertellen dat er niet altijd bij en dat betekent dat velen die enkele jaren mavo heb ben en voor de cursus tekenen, bij voorbaat al verloren zijn, aldus de heer Abben huis. Volgens hem zijn er zelfs opleidingen waarbij de cursisten via banken het aanbod krijgen om alvast het cursusgeld te lenen. Eén van de instituten fungeert zelfs tevens als uitzendbureau, weet de heer Abbenhuis. Hij adviseert iedereen die een opleiding voor programmeur of computerkundige wil volgen eerst zijn licht op te steken bij een van de Gewestelijke Arbeidsbureaus om te informeren of de gekozen opleiding verantwoord is, goed na te gaan of de eigen vooropleiding voldoende is en zich te laten testen bij een beroepskeuzebureau. Henry Kissinger en Le Doec Tho heb ben gisteren vier uur overlegd In Parijs in een villa van de Franse Communis tische Partij. Van enige toenadering is niets gebleken. Morgen houdt de voltalli ge Vietnam-conferentle een bijeenkomst in Parijs. Een senaatslid vroeg de nieuwe minis ter van Defensie of de recente anti- Amerikaanse betogingen in Europese ste den en in Australië een bedreiging vorm den voor het voortbestaan van Ameri kaanse bases in het buitenland. „Op korte termijn misschien wel”, zei Richardson, „maar het komt me voor dat de tegenstand niet lang genoeg van duur zal zijn om de situatie voor de bases rechten echt zorgelijk te maken.” Richardson beloofde te zullen bekijken of besnoeid kan worden op de kosten van Amerikaanse troepen in Europa. werd strategische „absoluut van twee de voor met de het recht- uldigd :n vap iedrei- ■n van i, het opzet- stond >mdat regel- ussies ht le- n stu- ragoz» raffen ran d« r Tur, e stn- nisati» lident zijn a sten soci- orges liegt tegen lische ijs. ■hei, erlid te is 1 in de an- Dit i een n en ijks- de «erd B-52- door van heel sitter Ko- G. een An- rsbe- t als .eeu- 'zegd Cu- onze zijn laten ela”. s van af te VPRO stem- e van n de le be- uchti- laten orstel D’66. MOSKOU (Reuter). In het kader nn de Frans-Russische economische sa menwerking, gebaseerd op een tien jaar lopende overeenkomst, brengt de Franse president Pompidou vandaag en morgen een bezoek aan de Sovjet-Unie voor besprekingen met partijleider Brezjnev. De situatie in het Midden-Oosten op dit moment in algemene lijnen beschou wend moet men tot de enigszins merk waardige conclusie komen, dat zowel de Arabische staten als de Palestijnen op diplomatiek en militair gebied aan het einde van hun Latijn zijn gekomen en langzamerhand alleen nog door een niet al te tactische inmenging van de V.N. tot nieuwe avonturen zouden kun nen worden geïnspireerd. Itreeks brand *n het >dstraf len 30 De subfaculteit psychologie aan de uni- versiteit van Amsterdam heeft in een motie aan het bestuur haar besluit mee gedeeld dat de studenten, voor zover mo gelijk, geen Amerikaanse apparatuur wil len aanschaffen. President Tito van Joegoslavië heeft bij de uitnodiging aan de Roemeense president en partijleider een bemidde lende rol gespeeld. In Den Haag wordt aangenomen dat koningin Juliana en prins Bemhard in het voorjaar van 1974 een tegenbezoek aan Roemenië zullen brengen. De enige groep uit de confessionelen die (nog) niet meewerkt is de ARJOS. Wel zijn gebundeld het Democratisch Centrum Nederland, CHJO, KVPJG, de Amersfoortse groep uit de KVP van Paul Beugels en de D’66’ers die nog steeds naar aansluiting met progressieve Christenen zoeken. Eén van de thans bekend geworden 150 ondertekenaars van het manifest (de laatste dagen meldden zich 40 tot 50 personen per dag) is het D’66-hoofdbe- stuurslid Bloema (de militaire expert van de democraten). Bloema gaf gisteren toe dat zijn partijvoorzitter, mevrouw Van der Scheer, niet van zijn deelname aan de Actiegroep Nieuwe Partij op de hoogte is gesteld door hem. „Er zijn twee stromingen binnen D’66, die verschillend denken over de partij politieke samenwerking. Die stromingen zijn er ook binnen het hoofdbestuur”, zei Bloema veelbetekenend. Hij zei onder meer dat D’66 te arrogant heeft gedacht dat alle vernieuwers zich wel bij hen zouden aansluiten. „Wessel is met zijn links-liberale partijplannen nog veel te vaag”, liet hij ook nog weten. Later op de dag reageerde D’66 met een officiële verklaring, waarin het lid maatschap van Bloema van de actie groep „buiten medeweten van het be stuur” ten zeerste wordt betreurd. Niet alleen het hoofdbestuur van D’66 was boos; ook de leden van de Eerste- en Tweede Kamerfracties ontkenden met klem en nogal bits dat een van hen bij de actiegroep (en bij het initiatief van oud-D’66’er Wessel om een nieuwe links liberale partij op te richten) is betrok ken. De raad vroeg het bestuur om toestem ming dlit besluit te mogen doorvoeren. De meerderheid van het bestuur stond niet onsympathiek tegenover de motie. Er wa ren echter enige onduidelijkheden in het stuk. Daarom is de studenten gevraagd op 16 januari de motie opnieuw in te dienen in een verbeterde vorm. Heck, die aan zijn derde gevechtsronde in Vietnam bezig is, is vol gens het hoofdkwartier het „eerste en enige” bemanningslid van een B-52 dat sinds deze toestellen in juni 1965 in Indochina in actie kwa- Vietnamese oorlog schade aan de geeste lijke gezondheid, zowel van de slachtof fers als van de overwinnaars, zial toe brengen. Zich inspirerend op de Amerikaanse onafhankelijkheidsverklaring zegt het centrum dat het volk het recht heeft in te grijpen overal waar overheden ver nietigend worden voor de rechten van leven, vrijheid en het streven naar geluk. MIDDELBURG De slag bij Bergen op Zoom, een van de zes zeeslagen die in de jaren 15721575 door Nederland tegen de Spanjaarden is geleverd, gaat de provincie Zeeland dit jaar ƒ1.811.432 kosten. Dit bedrag moet volgens Gede puteerde Staten van Zeeland worden uitgetrokken voor de restauratie van een gobelin, waarop deze slag staat afge- beeld. William Porter, die tot nu toe leider was van de Amerikaanse Vietnam-dele- gatie in Parijs, heeft gisteren de Franse hoofdstad verlaten. Porter is door Nixon benoemd tot politiek staatssecretaris op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Er is nog geen opvolger voor Porter benoemd. De plannen van president Nixon voor een bezoek aan West-Europa zijn voorlo pig in de ijskast gezet in afwachting van het verloop van de vredesbesprekingen in Parijs. Dit hebben woordvoerders van het Witte Huis gisteren bekendgemaakt Bedoeling was dat Nixon begin februari een bezoek zou brengen aan een serie Europese hoofdsteden, zals Parijs, Bonn, Landen, Rome en Brussel. Het Nationaal Centrum voor Geestelij ke Volksgezondheid in Nederland heeft zijn zusterorganisaties in Amerika opge roepen alle kennis en inzicht in te zetten om de regering-Nixon ervan te overtui gen dat de bombardementen in Noord- Vietnam onmiddellijk moeten worden stopgezet. Het centrum voert aan dat de DEN HAAG. President Nicolae Ceausescu van Roemenië zal begin april een staatsbezoek aan Nederland brengen. Het geldt hier het eerste officiële bezoek van een staatshoofd van één van de Warschau-Pactlanden. „VERZET IS TIJDELIJK Wapenfabriek dicht. Binnen een maand zal de Deense wapenfabriek Jorgen Hoyer in Hoensbroek de produktie staken. Het personeel is ontslag aan gezegd. Het gewestelijk arbeidsbureau is op de hoogte gebracht. De ruim dertig personeelsleden, onder wie ze ven vrouwen, werden woensdagoch tend om acht uur in een speciale personeelsvergadering bij elkaar ge roepen. Tijdens die vergadering deelde de heer Holmblad, bedrijfsleider van Jorgen Hoyer in Denemarken, het be sluit van de hoofddirectie mee. Enkele eigenaren van dergelijke voer tuigen waren tegen een uitspraak van de kantonrechter inzake overtreding vzn dit artikel in beroep gegaan. De zaak werd tot de Hoge Raad toe uitgevochten en ten slotte naar het hof in Den Haag verwezen. De zaak is een soort testcase geweest over het vaststellen van be palingen over „het voor het uiterlijk aanzien van een gemeente schadelijk geachte en voor bewoners overlast ople verende parkeren van grote voertuigen”. Bij de ondertekenaars van het mani fest zijn vooral veel KVP’ers en CHU- jongeren en radicalen. In de „stuur groep” zitten twee oud-Kamerleden, die overigens nog wél kans maken om in de Kamer te komen. Het zijn dr. P. Zelis- sen van de KVP én Jac. Huysen van de CHU. Verder is Paul Beugels (KVP- radicaal) een vooraanstaand lid van de actiegroep. deringen van plaatselijke actiecentra van de Actiegroep Nieuwe Partij zal het congres worden gehouden. Daarna zullen de partijraden van KVP, ARP en CHU zich kunnen uitspreken over de eisen van de actiegroep. „Als wij mislukken”, aldus Huysen, „dan zijn de confessionele partijen panklaar voor de rechtse mid denpartij van mevrouw Van Someren van de VVD”. Zowel Huysen als Zelissen gaven te kennen van zo’n rechtse middenpartij geen deel te willen uitmaken. Hieruit viel op te maken dat de twee oud- Kamerleden uit hun partijen zullen tre den als deze de duidelijke keus voor „rechts” maken. Nadrukkelijk lieten de twee weten dat de actie voor een nieu we gematigd progressieve partij een tij delijke zaak is. „In vernieuwing moet je hardnekkig zijn, maar je moet er niet zielig mee worden”, zei Huysen. Tot de belangrijkste uitgangspunten van de nieuwe progressieve partij zou den onder meer moeten behoren: Solida riteit met de zwakkeren, eerbied voor de menselijke waardigheid, medeverant woordelijkheid, harmonie in de samenle ving, de maatschappij zien als een ta kengemeenschap en streven naar een welzij nssamenleving. men, geweigerd heeft een opdracht uit te voe ren. APPELSCHA. Vrijdag zullen militairen uit Steenwijk een groot- icheepse zoekactie op touw zetten naar ie leerling-verpleegster Klaasje de Wind •it Joure, die sinds 2 december spoorloos Is verdwenen. Het meisje werd ’s avonds tij de poort van het ziekenhuis afgezet en sindsdien ontbreekt elk spoor van Har. DORDRECHT In Dordrecht mogen voertuigen of vrachtwagencombinaties, die langer dan zes meter of hoger dan twee meter zijn, alleen nog maar gepar keerd worden op vijf door B. en W. van Dordrecht aangewezen plaatsen. Dit arti. kei in de Algemene Politieverordening van Dordrecht, dat ook geldt voor voer tuigen voorzien van commerciële recla me, is na een langdurige procesgang door het gerechtshof in Den Haag bin dend verklaard. 7:-SX De zoekactie gebeurt op verzoek van ie Arnhemse helderziende Martien van Bergen. Men zal een gebied van drie kilometer nauwkeurig nagaan, omdat volgens de helderziende daar sterke aan wijzingen liggen, die tot opsporing kun- leiden. Waarom wél zulke geëmotioneerde protesten tegen de Amerikaanse bombar dementen op Vietnam en niet bijvoor beeld tegen de Israëlische bombarde menten op Syrische en Libanese grens dorpen? Zo’n vraag, door een enkeling gesteld, is even onvermijdelijk als onge grond. In feite zou de westerse wereld Israel eerder moeten complimenteren dan kritiseren, gezien de zelfbeheersing en humaniteit waarmee dit land in een sterk bedreigde positie precies datgene - en niet méér doet dan terugslaan op de punten waar de bedreiging zich organiseert. Vlak na de tragedie van München heeft Israel een mentale crisis doorge- maakt, waaruit het gelukkig met grote zelfdiscipline te voorschijn is gekomen. Het leek er even op, dat de emoties in Israel de overhand zouden krijgen over da koelbloedigheid die het tot voordien getoond had bij de bestrijding van de diverse terroristische activiteiten van Palestijnse groepen binnen en buiten lijn grenzen. Wat in München gebeurde, stelde hoge eisen aan die koelbloedig heid, maar de Israëlische topleiding slaagde erin de betekenis van dit drama terug te brengen tot de ware proporties, aamelijk een van de vele misdadige uitingen van machteloosheid der Pales tijnse activisten. Het was ook voor Israel geen geheim dat de grote verdeeldheid tassen de verschillende Palestijnse com mandogroepen en ook tussen de Arabi sche staten met betrekking tot hun steun aan deze groepen de hoofdoorzaak vormde van de desperate en nutteloze bloedbaden die de commandogroepen aanrichtten. De verdeeldheid tussen de diverse Palestijnse strijdgroepen, voort komende uit volkomen verschillende idealen en ideologische beginselen, werk te er steeds sterker aan mee dat de Arabische staten moesten kiezen aan welke organisatie zij wel en aan welke lij niet onderdak en steun konden verle nen. Daarbij was het van groot belang ta onderscheiden of de bevrijdingsorga nisaties nog andere doeleinden nastreef den dan de stichting van een Palestijnse staat en de liquidatie van Israel. Er demonstreerden zich immers in een deel van deze organisaties een duidelijk stre ven naar totale omwenteling in het gehele Midden-Oosten, zelfs een voorbe reiding tot een marxistische revolutie Gisteren maakte de actiegroep in Den Haag het „nieuwjaarsmanifest” open baar. In dat manifest wordt uiteengezet waarom nu in enkele maanden moet kunnen gebeuren wat tal van radicale stromingen, met name binnen de drie confessionele partijen, in de afgelopen jaren niet is gelukt: Een vaste pijler maken voor een progressief meerder- heidsbeleid. Huysen liet doorschemeren dat er vooral programmatisch duidelijke eisen van zijn actiegroep op tafel zullen ko men te liggen. Na voorbereidende verga- 1c Een bericht dat ande re B-52-bemanningsle- den in alle stilte naar de Verenigde Staten waren teruggestuurd, omdat ze bezwaar had den tegen acties tegen Noord-Vietnam, door de luchtmacht niet waar” genoemd. Volgens de strategi sche luchtmacht heeft zij boven Hanoi en om streken vijftien bommenwerpers luchtdoelraketten verlo- werden boven delen ren en andere Noord-Vietnam toestellen van het type neergeschoten. In een brief aan se nator Charles Mathias De provincie Zeeland heeft zeven van dergelijke gobelins in bezit. Ze werden aan het einde van de zestiende eeuw in opdracht van de Staten van Zeeland vervaardig en zijn van grote cultuurhis torische betekenis. Drie tapijten zijn al volledig gerestaureerd door de Stichting Werkplaats tot Herstel van Antieke Textiel in Haarlem. Twee komen er in 1975 gereed. Het is de bedoeling dat alle tapijten in het afgelopen zomer geopen de Zeeuw museum in Middelburg komen te hangen. Als onderdeel van zijn politiek van nationale onafhankelijkheid heeft het Gaullistische Frankrijk vooral de laatste jaren gestreefd naar het vernauwen van de banden met Moskou en Pompidou noemde gisteren tijdens zijn opzienba rende toespraak in Parijs de betrekkin gen tussen Frankrijk en de Sovjet-Unie bijzonder goed. Volgens officiële Franse kringen zul len de besprekingen, die op een landgoed in de omgeving van de stad Minsk worden gehouden, Pompidou en Brezj nev in staat stellen een groot aantal internationale en bilaterale kwesties te bekijken. Concrete overeenkomsten moeten niet worden verwacht. De twee leiders zullen zeer waarschijnlijk over Vietnam en het Midden-Oosten praten, maar Europa zal toch het voornaamste gespreksonderwerp zijn. Met name de Europese veiligheidsconferentie in Hel sinki, de SALT-besprekingen tussen Moskou en Washington en de Oost- West-besprekingen over wederzijdse troepenvermindering die in Genève moe ten beginnen zullen bovenaan de agenda staan. die de basis van een aantal Arabische regimes zou aantasten. De meeste Arabische staten moeten van socialisme of marxisme weinig heb ben, omdat zij in hun feodale structuur willen volharden ten bate van de zich verrijkende toplaag. En zeker voelen zij weinig voor een soort pan-Arabische eenheid die hen zou verplichten hun rijkdommen te delen. De Palestijnen, nationalisten zonder land, vormen in die situatie eigenlijk een even grote bedrei ging voor een aantal Arabische regimes als voor Israël. Vandaar dat zij in som mige Arabische landen niet eens meer getolereerd worden en samengroepen in de weinige landen waar zij nog welkom zijn. Op die punten zijn zij uiterst kwetsbaar voor de Israëlische militaire verdedigingsaanvallen, die zij overigens zelf uitlokken door hun gewapende ac ties tegen Israëlische posten in de grens gebieden. Ofschoon de toestand in het Midden- Oosten soms plotseling „uiterst gevaar lijk” wordt genoemd, is de feitelijke situatie voor Israel zo gunstig als maar mogelijk is voor een land dat omringd is door bloeddorstige vijanden. De toestand zou pas echt gevaarlijk worden als de V.N., in een poging om zichzelf bij gelegenheid te bewijzen, Israël zou dwingen tot een terugtocht uit verover de gebieden. Want dan zou niet alleen de Palestijnse verzetsbeweging, maar ook de begeerte van Arabische landen om een graantje mee te pikken worden gestimuleerd. In de door Israel bezette gebieden waar grote aantallen Palestijnen zijn achtergebleven, wordt de toestand steeds minder explosief, voornamelijk doordat de Israëlische bezettingsautoriteiten soe pel en beheerst reageren op verzetsda den. De indruk bestaat dat daardoor het verzet uitstërft. heeft een andere piloot geschreven dat hij een opdracht kreeg waaraan onnodige risico’s waren verbonden. Hij gaf het opperbevel hiervan de schuld. Volgens hem moest tweemaal hetzelfde doel worden aangevallen en moesten de piloten heen- en terugreis over hetzelfde traject maken, wetende, aldus de pi loot, dat de tegenstan der in de tussentijd luchtdoelraketten in ge reedheid zou brengen. Daardoor ging volgens de piloot een B-52 ver loren. Mathias heeft de brief doorgestuurd aan senaatscommissie krijgsmacht verzoek de naam van de schrijver geheim te houden. y -K g OMAHA (Reuter). De 30-jarige Ameri kaanse kapitein-vlieger Michael J. Heek, com mandant van een B-52- bommenwerper in Thai land, zal vermoedelijk voor een krijgsraad moeten verschijnen, omdat hij geweigerd heeft een opdracht bo ven Noord-Vietnam uit te voeren. Dit maakte het hoofdkwartier van de Amerikaanse strate gische luchtmacht in Omaha, Nebraska, giste ren bekend.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3