c Politie Velsen controleert nu Sobere expressie op B b< Dansorkest in VERENIGINGSNIEUWS Prinselijk paar op werkbezoek in Nrd.-Holland Opnieuw stijging werkloosheid vakantiereizen snelheid met radarapparatuur „Duits” NPO-concert „Wijk aan Duin” F Te snel rijden effectiever aangepakt Onder Katlewicz in Beverwijk H v.a. 285,- v.a. 395,- vele mogelijkheden voor verrassende vakanties tegen zeer voordelige prijzen vindt u in onze uitgebreide reisgidsen o.a 8 dagen costa brava v.a. 248,- 8 dagen torremolinos v.a. 260,- 8 dagen mallorca 8 dagen las palmas v.a. 375,- 8 dagen rhodos 10 dagen autoreis losenstein (oostenrijk) incl. excursies naar wenen, salzburg en andere steden 420,- vliegreizen - autoreizen - treinreizen H li lil DONDERDAG 11 JANUARI 1973 4 Ai lie o i Veisen-lJniuiden u- In rayon Haarlem te itetesSMO Velsen-Noord Ook voor uw reis- en bagageverzekering en buitenlands geld kunt u bij ons terecht alles in één hand, dat is gemakkelijk. Boek daarom nu al uw vakantie bij de nutsspaarbank west nederland Heemskerk Beverwijk rO i p D< - s - „s P. ZWAANSWIJK O Huijgens- Binnenweg 75, Heemstede Jansstraat 19, Haarlem Huijgen®- Const. Kanaalstraat 56, Lisse Lange Nieuwstr. 787. IJmuiden Hoofdstraat 194, Sassenheim Gen. Cronjéstraat 3, Haarlem Californiëplein 3, Haarlem Zeestraat 26, Beverwijk Deutzstraat 4, Heemskerk Afgezien van deze bedenkingen kon men over de vertoking van de Variaties van Brahms om de exactheid van het orchestrate spel tevreden zijn. De toe hoorders kregen een uitnemende indruk van de knappe structuur van deze met meesterschap geschreven compositie. 1 cia. No pla brt sta Ze< dri, we bot pot wa var vei (mi bot teil per hoe dat aar tee pla de mo Et trOU’ )oen Spr? pom aant fase reed Hi een Het neer dam Utre filtr won brei bew inge prin waa Het orga wati H kerl op •en omi kee iwa met Bi PW1 te I cap Ga a kub de Inch pom het meti D de t stof te u laaf Enr lopi list ver: V Oir Alk gen stal Uxi c, via, IJrr Sar S, Cla dan V Lor M Wa noa Na: Au' Mn Ba: wei Wh dar Edi She der Rol Sok lin, bre I Pai Rol sta wa Loi het ga: Onderstaande kantoren zijn de ZATERDAGEN 13, 20 en 27 JANUARI van 10 tot 1 uur GEOPEND uitslui tend voor het boeken van VAKANTIEREIZEN. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het Kennemer Dans orkest zal zie hvanavond, donderdag 11 januari, presenteren in het buurthuis Wijk aan Duin aan de Wilgenhoflaan. Dit orkest bestaat uit zeven leden, te weten G. Plantanga, piano, W. van Ton geren, trompet en algehele leiding, T. van Tongeren, trompet, B. Stoete, tenor saxofoon, D. v.d. Hoop, altsaxofoon en klarinet, J. de Ruiter, drums en P. Goedhart, stringbas en zang. Zig brengen een uitgebreid repertoire met onder meer King Alpert, American Patrol, Mi- selat 1 en 2, Mexico, Caprice Italien, Spanish lullaby, maar ook Waterloo- plein, Keukendeur, Meisje met rode ha ren en dergelijke. Donderdagavond kan een ieder komen luisteren naar dit or kest en er is ook gelegenheid om te dansen. BEVERWIJK Het derde abonne mentsconcert, dat woensdagavond onder auspiciën van de afdeling Beverwijk van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkust door het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest in de Vredevorstkerk te Beverwijk werd gegeven, stond onder leidng van de Poolse dirigent Jerzy Kat lewicz. De radarapparatuur is erg compact en kan in elke auto worden ge bruikt. Het controleren gaat geheel automatisch, de dienstdoende agent hoeft slechts een oogje in het zeil te houden. (Van ee<n onzer verslaggevers) Soberheid van expressie bleek op deze avond kenmerkend voor Katlewicz’ in- terpretatie-relatie tot de uitgevoerde muziek. De geladenheid van de vertol- king zocht de dirigent merkwaardig vaak in de vergroting der dynamische intensiteit, welke dan meer de orkest klank betrof dan de formulering der muzikale gedachten. Zijn aandacht richtte zich daarbij weinig tot de bespe lers der bas-instrumenten, waardoor de sterkteverhoudingen niet altijd ideaal konden worden. aansluitende Adagio, waarin zijn fraau viool bijzonder mooi klonk en zijn voor dracht inhoud kreeg, kon de finale niet in alle opzichten een hoogtepunt ge noemd worden. Afgezien van te grote klankexpansies en een te kort aan echte bezieling kon de orkestbegeleiding wel voldoening geven. Deze week kan men hetzelfde pro gramma ook te Haarlem horen uitvoe ren en wel op het concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest vrijdagavond in het Gemeentelijk Con certgebouw zal geven. VRIJDAG 12 JANUARI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 14.30-17.30 en 19- 21.30 u. HAARLEM. —Prinses Beatrix en prins Claus brengen op 21, 22 en 23 augustus een bezoek aan de provincie Noord-Holland, zo heeft de rijksvoor- lichtingsdienst meegedeeld. Het pro gramma moet nog worden opgesteld, in samenwerking met het provinciaal be stuur. Het bezoek past in het kader van driedaagse werkbezoeken aan provincies. Een maand later brengt het prinselijk paar een bezoek aan Drente. Velserduinplein, IJmuiden, J. van Vene tian over „Historie van Velsen”. COV IJmuiden, 20 u. koorrepetitie in gebouw Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen 22. VRIJDAG 12 JANUARI Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen: 6.30-8 u.; 12.15-13.15 u.; 16.45-18 u.; 19.30-21 uur. Zwemver. IJ.R.B. 18-19.30 u. en 21-22.30 uur. Stichting Huishoudelijke en Gezins- voorlichting, spreekuur leidster van 9.30 u. tot 12.30 uur in Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 10715. Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale Bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30- 17.30 u. en 19-21.30 u.; Centrale jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden-oost, 15.30-17.30 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-noord, 19-21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen- noord, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u.; fili aal Zeewijkplein, IJmuiden-west, 14.30- 17.30 uur. Bejaardensoos Leger des Heils, Edison - straat 14, van 14 uur tot 16.30 uur. Chr. Mannenkoor IJmuiden, 19.45 uur repetitie in gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22. Damclub Sportief, 20 Velserduin, clubavond. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De werkloosheid in het rayon Haarlem is december 1971 relatief beperkt toegenomen. Bedroeg de toena me in december ’71 311, in dez elfde perio de van het afgelopen jaar bleef het eijfer steken op 122. Het niveau van de geregistreerde arbeidsreserve is daaren tegen weer toegenomen: 1518 mannen nu tegen 1396 in 1971. Het huidige cijfer komt overeen met een percentage van 2,7 tegen een landelijk gemiddelde van 3,7. In de provincie Noord-Holland be draagt het aantal werklozen 17.250, wat overeenkomt met een percentage van 3,2 van de mannelijke afhankelijke beroeps bevolking. Dit was eveneens het geval voor wat de uitvoering van de symfonie van Men delssohn betrof, althans, wanneer de kwetsbaarheid van deze muziek niet een bedreiging voor de vertolkingsgaafheid werd, zoals in de wervelende Saltarello, die flitsend-snel werd gespeeld. Een in termezzo van innigheid en rust kwam er met het Andante. In Velsen is met de ingebruikneming van deze apparatuur het tijdperk voor bij dat de oplettende automobilist tijdig de snelheidskabeltjes kon ontdekken die de politie over het wegdek spande. Of dat hij de duidelijk herkenbare auto opmerkte, waarin twee agenten drifitg noteerden welke wagens de maximum snelheid overschreden. De radarappara tuur maakt dit noteren overbodig, is minder opvallend, werkt nauwkeurig en snel en kan in welke wagen dan ook gebruikt worden. De stralenbundel van het radarappa- raat tast de rijbaan volledig af, maar kan ook voor het tegemoetrijdend ver keer worden ingesteld. Tevens is het mogelijk de installatie op een hoogte te plaatsen of aan een viaduct te hangen. Zo heeft men eens bij de Velsertunnel het verkeer gecontroleerd, waar in de scherpe bocht van de oostelijke rijbaan zeventig kilometer gereden mag worden. Binnen één uur werden tweehonderd overtredingen geconstateerd. Heel de compacte 'installatie kan in een auto geplaatst worden, bijvoorbeeld achter de voorruit, maar ook buiten op een statief. De camera is supergevoelig en werkt met een snelheid van een/vijf- honderdste seconde. Bij slecht of donker weer wordt gebruik gemaakt van een blitsapparaat De politieagent die de installatie han teert, ziet op een speciale meter de snelheid van elk voertuig dat passeert (dus ook bijvoorbeeld van een bromfiets) oplichten. Het apparaat is gevoelig voor snelheden tussen de 21 en 250 kilometer. Speciale meters geven het aantal passe rende voertuigen en het aantal over schrijdingen aan. Er kan een bepaalde drempelwaarde worden afgesteld. Wan neer deze overschreden wordt, treedt de camera automatisch in werking. Met gewestelijk arbeidsbureau in Haarlem schrijft de gematigde toename vooral toe aan het gunstige weer in deze wintermaanden. De stijging van de gere gistreerde arbeidsreserve had vooral be trekking op ongeschoolde werknemers, minder-geschikten en in iets mindere mate op handels- en kantoorpersoneel. Zowel bij de mannen als de vrouwen daalde de vraag naar personeel, wat niet ongebruikelijk is in deze periode van het jaar. Het gewestelijk arbeidsbureau noemt de ontwikkeling van de arbeids markt bij de vrouwen gunstig. Het aan- bpd daalde. De daling van de vraag bij de vrouwen had vooral betrekking op wouwelijk kantoorpersoneel. DONDERDAG 11 JANUARI Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. jaar vergadering Fotokring Heemskerk, 20 u. vergadering zwemvereniging OEZA. Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. LTB- cursus. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. film „Bonny and Clide”. VRIJDAG 12 JANUARI Lichtboei, Maasstraat. 19.30 u. vertrek naar kunstijsbaan in Alkmaar. Vlotter, Oosterweg. 20 u. postduiven vereniging Vitesse. Progress-sociëteit, straat. 21 u. film session. VELSEN. Achter elkaar maakt de snelheidscamera opnamen van automo bilisten die op de Stationsweg te snel rijden. Je mag hier niet harder dan vijftig kilometer, maar een groot aantal chauffeurs overschrijdt deze grens en passeert met zestig, zeventig, tachtig ki lometer. De nieuwe radar-fotoappara- tuur van de Veiser politie registreert dat alles feilloos, op de kilometer nauwkeu rig. Later zal zo’n automobilist een keu rig fotootje thuis krijgen met daarop aangegeven plaats, datum, tijd en gere den snelheid. Altijd gaat een dergelijke foto samen met een proces-verbaal en een verzoekje of men maar eventjes wil betalen. Wanneer de weggebruiker het wat de snelheid betreft helemaal te bont heeft gemaakt of al verschillende keren betrapt is, vindt hij dikwijls een dag- vaardiging Ingesloten om zich voor de rechter te komen verantwoorden. DONDERDAG 11 JANUARI Openbare Bibliotheek Velsen, filiaal Zeewijkplein, IJmuiden-west, 19-21.30 uur. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, muiden-west, 19-23 u. BC Velsen. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden. 19.30 u. openbare gemeenteraadsvergade ring. Vietnam-avond, om 20 uur in gebouw MTS IJmond, Roos en Beeklaan. Sant poort-noord. NIVON, 20 u. in gebouw Velserduin, Het programma, dat voor dit concert was samengesteld, was gewijd aan wer ken van drie negentiendeeeuwse Duitse componisten, met name Johannes Brahms, Max Bruch en Felix Mendels sohn Bartholdy. Men kan moeilijk zeg gen, dat de gekozen composities (van Brahms was deze de variatie-reeks op het Antonius-koraal van Jos. Haydn, van Bruch het geliefde Vioolconcert in g kleine terts opus 26 en van Mendelssohn de vierde symfonie in A grote terts, opus 90, de zogenaamde „Italiaanse”) volstrekt karakteristiek waren voor „de” Diutse muziek van de vorige eeuw. De meest algemene trekken hiervan ver toonde het vioolconcert met zijn gevoeli ge romantiek van liefelijke, bewogen mededeelzaamheid in melodie en har monie en in de timbres der instrumen tatie, mara ook door de uiterlijkheid van enige virtuoze schittering, die echter in artistiek opzicht geen functie vervult. Over de eisen, die dit virtuoze element bij een vertolking aan de technische beheersing stelt, moet men nochtans niet gering denken. Vooral de finale, het Allegro energico, is voor een betrouw bare spelbedrevenheid een onbarmharti ge toetssteen. De ivolist Gijsbert Beths, die de solo partij van het concert te Beverwijk speel de, werd eveneens geconfronteerd met de moeilijkheden van het slot-deel. Hij was er in belangrijke mate tegenop gewas sen, maar vergeleken met het resultaat, dat hij verkreeg met het eerste deel, het Allegro moderato en vooral ook met het DONDERDAG 11 JANUARI Verenigingsgebouw, Prinsesselaan 19. 19.30 u. jaarvergadering Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Easy, Populierenlaan. Geopend- voor hulpverlening van 20-23 uur. VRIJDAG 12 JANUARI Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9-12 u. en 13.30-15.30 uur. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Arendsweg 61: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Am- stelstraat 44: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Stumphiusstraat 44: jeugd 15.30- 17.30 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 15.30- 17 en 18.30-20.30 u. Ook hoeft men niet bang te zijn dat Velsen binnen de kortste tijd de investe ringskosten voor dit apparaat 23.000) terug wil verdienen, want alle boetebe- talingen lopen via de justitie in Haar lem, zodat de gemeente geen enkele financiële baat heeft bij veel of weinig bekeuringen. Deze automobilist werd bij de tun nel betrapt. Op dit weggedeelte mag slechts zeventig gereden worden. De camera fotografeerde de wagen die met een snelheid van 113 kilometer voorbij raasde. De nummerborden zijn overigens onherkenbaar ge maakt. Het is de politie Velsen niet te doen om met behulp van deze apparatuur alleen maar processen-verbaal uit te de len. Veel meer ziet men deze radarappa ratuur als een middel om het over schrijden van de maximum-snelheid te bestrijden repressief, maar ook preven tief. „Als we drie uur controleren en niets fotograferen, zijn we veel meer blij dan wanneer er tien films worden volgeschoten. Want dat eerste betekent dat ieder zich aan de maximumsnelheid heeft gehouden. En daar is het ons om te doen”, is de mening van de verkeers dienst van de Veiser politie. u. in gebouw Velserduinplein, IJmuiden E - k !k Ss

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4