Capaciteit 46 miljoen m3 water per jaar Dertig maanden Vijf maanden en voor overval behandeling rt op bank voor lasser Binnenkort begint bouw Vis, schaal- en schelpdieren veilig voedsel WERELDWINKEL VOL MET FLESSEN I Nappa kleding VELDHUIS Suède- Comité gaat met college over randweg praten Ontroerende Virginia Woolf, ontluisterend en menselijk NU k) 1 |h 11 E. G. A. Filarski adj. havenmeerster IJmuiden VERDIENSTE VAN REGISSEUR EN SPELERS lichtmast IN DE VISHAL HAVENBERICHTEN Automobilist ramt Schipper per brommer maakte lelijke val I K' IB 4 IJMUIpER COURANT DONDERDAG 11 JANUARI 1973 Voor poging tot moord (Van een onzer verslaggevers) „Geenmeterduinweg” Eerlijk wijf iht ui- •n voor dames en heren VELSEN Zonder meer een prachtig brok toneel is het gewor den, de voorstelling van Edward Albee’s „Wie is er bang voor Vir ginia Woolf?” die woensdagavond als extra voorstelling buiten de abonnementen om door de Velser Kunstkring „Voor Allen” naar de Velsense schouwburg was gehaald. Van deze aangrijpende huwelijks- ontmaskering. waarvan tenslotte de brokken bijeen geraapt worden door het betrokken echtpaar om daarmee verder te gaan, werd na acht jaar door een aantal acteurs opnieuw een theatergebeuren ge maakt, dat aan geen toneelliefheb ber mag voorbij gaan. WIJK AAN ZEE Het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland werkt momenteel plannen uit voor een enorme uit breiding van het huidige pomp station, ten noorden van Wijk aan Zee. Op de tekentafels van het be drijf te Haarlem wordt hard ge werkt aan de schetsen van de ge bouwen. De uitbreiding van het pompstation is nodig om de drink watervoorziening in een groot deel van de .provincie Noord-Holland veilig te stellen. Het pompstation (men gaat dit voorjaar met de bouw beginnen) krijgt een capaci teit van 46 miljoen kubieke meter per jaar, hetgeen de helft is van de hoeveelheid gefiltreerd water, dat de PWN omstreeks 1990 denkt aan te voeren. Er wordt momen teel nog naarstig gezocht naar een plaats elders in de provincie voor de bouw van een tweede mam- moetpompstation. g I MAMMOETPOMPST ATIÖN IN WIJK AAN ZEE (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) WIJK (Van een onzer verslaggevers) KO VAN LEEUWEN (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE V - De grote verdienste van deze voorstel ling is naar mijn smaak de wijze waar- Gerard van het Reve’s vertaling bleek trouwens bij herhaling niets aan kracht te hebben ingeboet. Het resultaat is een boeiend geheel dat naar een ontroerende climax voert. r wat Men- !T de ;t een ifheid irello, n in- am er fraaie voor, s niet t ge- grote echte wel i deze t’ Sn oerde ertol- lardig lische fkest- t der dacht lespe- or de ideaal B reestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 kon •iaties tt het toe- idruk s met e. pro- itvoe- t het Jrkest Con- Een moeilijkheid die zich hierbij voor doet, is dat het publiek zich nauwelijks van deze mogelijkheden bewust is en dus weinig meewerkt om bijvoorbeeld fles sen en kranten niet na eenmalig gebruik onmiddellijk weg te gooien, maar apart te bewaren en later te verzamelen. In feite is het aantal inwoners dat nu aan de IJmuidense actie heeft meegewerkt erg klein geweest, anders zou het pand HAARLEM. De Haarlemse recht bank heeft een 35-jarige lasser veroor deeld tot vijf maanden en voorwaarde lijk tbr, met een verplichting tot opna me in een psychiatrische inrichting. De man, die inmiddels al is opgeno men, had in juli vorig jaar zijn ex- vrouw in het pension in Haarlem waar zij woonden met een broodmes gestoken. De gevolgen waren niet ernstig: een klein wondje dat al na een paar dagen genezen was. stoffen meer en meer dreigt. Het is echter mogelijk verschillende afvalpro- dukten zoals glas, papier, blik of schroot opnieuw als grondstoffen voor de pro- duktie te gebruiken (Recycling). Zoals bekend is de Wereldwinkel deze actie gestart om het publiek er bewust van te maken dat de jaarlijkse hoeveel heid afval steeds groter wordt. Terwijl het gevaar voor een tekort aan grond- Op de rechtszitting is de man blijven ontkennen. Hij werd aangehouden nadat bankemployés met zijn foto werden ge confronteerd. Prijzen in guldens, per <1 kg; gr. tong 7,58-7,40; grm. tong 9,21-9,05; kim. tong 9,14-8,95; tong I 10,16-9,80; tong II 9,57- 9,30; zalm 8,34-7,11; tarbot 8,73-8,38. Per 50 kg: kabeljauw 1 97-74; kabel jauw 2 118-73; kabeljauw 3 102-71; ka beljauw 4 95-74; kabeljauw 5 96-81; schol 1 61-52; schol 2 68-65; schol 3 79- 66; schol 4 90-59; wijting I 67-35; wij ting II 76-27; schar 79-45; haring 30,50- 27,20; tarbot 298-180; griet 227-154; kuit 52-38; lever 65-55; ste<enbolk 57-55; bot 28-18. Besommingen: ARM 12 f 8.1000, GO 9 14.100, 18 14.700, 26 11.300, UK 3 22.400, 90 1.420, 137 2.890, 159 13.300, VD 25 6.200, 44 1.260, WR 12 3.400, 25 4.900, 66 2.5, YE 25 1.560, IJM 23 1.190, ZL 6 2.300, UK 141 en 271 f 18.800, 17 en 96 9.600, 23 en 107 2.100, 48 en 245 5.900, 54 en 208 1.400, 56 en 70 3.-700, 135 en 145 7.600, 142 en 200 4.500. 196 en 234 3.800, 197 en 215 4.300, VD 1 en 15 F 5.800, 9 en 19 7.200, 46 en 115 3.600. 53 en 180 5.300, 73 en 128 11.600, EH 7 en VD 6 5.800. HEEMSKERK Een 36-jarige Heems kerkse automobilist heeft woensdagavond op de kruising Beneluxlaan-Europaplein •en verkeersgeleider en een lichtmast omver gereden. Zowel de auto als de ver keersgeleider en de lichtmast werden zwaar beschadigd. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Door de kracht van de botsing raakte de benzinetank lek en stroomde de brand stof over het wegdek. De brandweer ruk te uit, dekte de benzine met een schuim laag af en spoot de straat daarna schoon. Employés van het PEN legden een voor lopige noodverlichting aan. De automobi list verklaarde tegenover de politie de verkeersgeleider niet te hebben gezien. Er is al veel’ geschreven over dit toneelwerk en dit hoeft geen uitgebreid relaas te worden. Maar het is misschien wel goed er even bij te stil te staan dat deze voorstelling werd uitgebracht in een zogenoemde vrije produktie, dat wil zeggen dat de Haagse subsidiepot er voor gesloten blijft. Er is dus voor de onder nemers een grote risicofactor aanwezig. Daarom is het zo verheugend dat er mensen te vinden zijn die het aandurven iets anders dan alleen maar lolschoppen- de toneelwerkjes in te zetten. Twee avonden achtereen heb ik nu genoten van zo’n vrije produktie, eerst „Het Dag boek van een gek” en nu deze „Virginia Woolf”, die diepe indruk op mij heeft gemaakt. Dat kwam dan vooral omdat deze voorstelling onder regie van Lo van Hensbergen zo vreselijk menselijk was. Anders dan bij de voorstelling van acht jaar geleden, waarin Ank van der Moer en Han Bentz van den Berg de beide echtelieden met de haat-liefde relatie tot elkaar speelden, waren hier de karakters direct herkenbaar en de realiteit, de wederzijdse totale ontluistering van de man en de vrouw die als wat beschon ken intellectuelen van een universiteits- feestje thuiskomen, wordt daardoor wer kelijk beangstigend. Dat is een zeer grote verdienste van de regisseur, maar ook van de spelers. André van den Heuvel speelt de echtge noot die door zijn vrouw geestelijk to taal wordt uitgebeend. Met cynische vir tuositeit weet hij tijdens deze psychische slachting overeind te blijven om tenslot te als ontredderd winnaar te eindigen, nadat hij .zijn vrouw Martha de gena deslag had toegediend door haar hun fictief kind te ontnemen. op de problematiek van Albee gestalte is gegeven. De menselijkheid van deze op voering maakt het mogelijk dat er tus sen alle wrangheden door gelachen mag worden (gelukkig zit je als toeschouwer niét in die kamer), maar verheldert ook het begrip voor de situatie. Daar komt bij dat het toneel in acht jaar tijd een enorm geëvolueerd is. Lo van Hensber gen heeft in zijn regie ook niet meer nadrukkelijk op de schokeffecten van toen gewerkt, maar overal de menselijk heid laten doordringen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het comité „Geenme terduinweg” heeft vrijdagmorgen een on derhoud met het college van B. en W. over de aanleg van de Noordelijke Rand weg. Zoals bekend is het comité tegen de aanleg van de weg gekant. Het stand punt van de gemeente Beverwijk, dat de Noordelijke Randweg er moet komen vol gens een in het verleden gemaakte raam overeenkomst met Hoogovens wordt door het comité niet onderschreven. De ge meente Heemskerk en het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland, die mede de raamovereenkomst teken den, hebben reeds te kennen gegeven de Noordelijke Randweg liever te laten val len. Alleen Beverwijk houdt zich strak aan de overeenkomst, aldus het comité, dat zes man sterk naar het Stadskantoor komt. IJMUIDEN. Woensdag werden in IJmuiden aangevoerd: 373 kisten wij ting; 853 kisten haring; 859 kisten schol; 122 kisten schar; 28 kisten tarbot; 68 kisten varia; 1575 stijve kabeljauwen; 6300 kg tong. Een 22-jarige Belg werd door de rechtbank veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden wegens een inbraak in een schoenenzaak in IJmui den. Een 25-jarige Zaanse onderhouds monteur werd conform de eis veroor deeld tot twee maanden voorwaardelijk en een boete van zeshonderd gulden. Bij een caféruzie in Zaandam had de man met een flobertgeweer op zijn tegen standers geschoten, zonder hen evenwel te raken. Kitty Janssen heeft als Martha een schitterende prestatie geleverd. Eindelijk moest zij voor deze rol haar blijspeleti- ket voorgoed verscheuren en niemand die haar kent uit vroegere komische grappenmakerijen^, en het niet gezien heeft, zal kunnen begrijpen hoezeer zij boeide in deze creatie. Kitty Janssen was een menselijk beest van een wijf. Een eerlijk wijf van wie je ondanks haar grof en persvers gedrag gaat houden en met wie je zielsmedelijden krijgt als zij tenslotte die fictie die haar zo innig lief is, haar zoon, moet missen. En als dit echtpaar dan tot aan hun strot in de drab van de ellende gezakt aan het einde van de avond gekomen is, dan •wordt pas duidelijk dat zij toch echt voor elkaar leven. Daarom moest die zoon ook dood en meer dan destijds bij Bentz van den Berg, liet André van den Heuvel na zijn sadistisch genoegen de opluchting doorschemeren, die over hem kwam nadat hij die had laten sterven. Het veel jongere echtpaartje dat als klankbord fungeert het is een avondje op bezoek was in Lo van Hensbergens voorstelling ook nadrukkelijker aanwe zig dan in die van de Nederlandse Come- die destijds. Frederik de Groot en Mar ja Lieuwen waren door hun spel en door de regie zo in het produkt van de problematiek opgenomen, dat op schrij nende wijze duidelijk werd dat zij ook aan de beurt zouden komen om een dergelijke tragi-komische hel door te maken. BEVERWIJK. —De noteringen van woensdag 10 januari aan de Beverwijkse veilingen waren als volgt. Groenten: an dijvie 70-120; boerenkool 55-65; breek- peen 28-44; groene kool 16-27; knollen 15-49; prei 42-72; rode kool 11-25; sprui ten 25-52; uien 45-55; waspeen 44-54. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Olivia Winter, Duinkerken, IJmuiden; Alkmaar, Rotterdam; Atlantide, Harlin gen; Daugavpils, Theodona; Wilks, Whit- stable; Metco, Oslo; Pamela-C, Londen, IJmuiden; Rolf Behrman, Londen; Joan- C, Londen, IJmuiden; Blue Sky, Monro via, IJmuiden; Niedermehnen, Londen, IJmuiden; Memel, Dagenham; Prima, Sardinië; Solstraum, Rotterdam; Helga- S, Kopenhagen; Mercur, Rotterdam; Claudia, Den Helder. IJmuiden; St. Se dan, Avonmouth. Woensdag vertrokken van IJmuiden Lone Krogh, Odense, IJmuiden; Berend- M, Wisbeck; Tor Hollandia, Gothenburg: Walenburgh, Vlissingen, Zaandam; Ker- noa. Bassa Indre, IJmuiden; Vaddas, St. Nazaire; M I Transporter 1, Noordzee; Autoroute, Harwich; Wilhelm-S, Gent IJmuiden; Asmara, Djakarta; Hein Von Bargen, Flixborough; Streefkerk, Ant werpen; Memnon, Rotterdam; Abillity, Whitby; Wilke, Londen; Altair, Rotter dam; Silvia-5, Flixborough. Donderdag aangekomen in IJmuiden Edith Sabben, Dordrecht; Gerd Sibum, Shoreham; Horation, Greenwich, IJmui den; Berta, Rotterdam; Merc Enterprise, Rotterdam; Julien Dehna», La Pallice; Sohelde Lloyd, Bremen; Sasha Borodu lin, Leningrad; Anita von Bargen, Flix- brough. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Pamela-C, Londen, IJmuiden; Metco, Rotterdam; Solstraum, Liverpool; Dun- •tanburghcastle, Tubarao, IJmuiden; Su- walki, Gdinia, IJmuiden; Dalewood Londen; Kavo Delfine, Bremen. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam ge- l*an.) IJMUIDEN. Er is geen enkele aan leiding voor enige waarschuwing met betrekking tot het consumeren van vis, schelp- en schaaldieren uit de Neder landse kustwateren en binnenwateren. Regelmatig onderzoek door het Rijksin- stituut voor Visserijonderzoek, de Land- bou wad viescommissie radioactiviteiten zware metalen, koolwaterstofprodukten, pesticiden etc. en de Volksgezondheid heeft uitgewezen, aldus prof. P. Korrin- ga, directeur van het RIVO, naar aanlei ding van publikaties die gegrond zouden zijn op mededelingen van de Franse Federale Unie van Consumenten, vol gens welke het kustwater van Europa - met uitzondering van het Franse - zwaar vergiftigd zou zijn. Nederland heeft een belangrijke ex port van onder andere tong, mosselen, oesters, garnalen en snoekbaars, die een concurrentiepositie innemen ten aanzien van „de eigen produktie” in diverse lan den binnen de EEG en andere landen. Alarmerende berichten als hierboven duiken regelmatig op en moeten eerder aan economische bedoelingen worden toegeschreven dan dat zij gegrondzijn «pp deskundig onderzoek terzake. Intus sen wordt hierdoor veel kwaad veroor zaakt ten nadele van de Nederlandse producenten. Een 23-jarige Beverwijker, die vorig jaar juni en september had ingebroken bij een supermarkt in Beverwijk, werd eveneens conform de eis tot zeven maanden, waarvan twee voorwaardelijk veroordeeld. IJMUIDEN Met ingang van 15 ja nuari zal aan de staf van de Rijksha- vendienst in IJmuiden worden toege voegd de heer E. G. A. Filarski, als hoofdscheepvaartmeester C-rijkshaven- meester. De heer Filarski was laatstelijk gezag voerder op de grote handelsvaart. Met zijn benoeming is de door het overlijden van adjunct-havenmeester M. Spaander vorig jaar opengevallen plaats vervuld. Hoe groot het pompstation van de PWN in Wijk aan Zee gaat worden is na te gaan aan de hand van de huidige capaciteit van het Wijk aan Zeeër station. Gaat er dit jaar ongeveer 3 miljoen kubieke meter gefiltreerd water door de pompen naar de huishoudelijke- en Industriële kranen, als het nieuwe pompstation in 1977 gereed is verwerkt het station ruim 46 miljoen kubieke I meter water. Flessen, flessen en nog eens flessen. De Wereldwinkel op de hoek Bloem- straat - De la Reystraat staat er vol mee. Op de vloer en de boekstellingen in de vensterbanken, ze hangen voor de ramen of staan in dozen boven op el kaar. Ook de magazijnen puilen uit. Op het eerste gezicht lijkt de actie van de Wereldwinkel om afvalfessen in te za melen een succes. waarschijnlijk tot aan het plafond vol gestapeld zijn. Toch lijken soortgelijke acties in Haarlem en Heemskerk, waarbij de ge meentebesturen op verschillende punten duidelijk herkenbare containers heeft neergezet voor glas wel te lukken. Niet temin komt het voor dat het publiek daar tegelijk met de flessen in deze bakken ook ander afval gooit, zodat men later opnieuw moet gaan selecteren. Afgezien hiervan heeft de Wereldwin kel aangetoond dat een dergelijke actie in IJmuiden kans van slagen heeft. Er is inmiddels contact opgenomen met het gemeentebestuur om de mogelijkheden na te gaan dit inzamelen in een groter verband te organiseren. Velsen zou hier aan kunnen meewerken door ook con tainers te plaatsen en door middel van doelgerichte voorlichting proberen de in woners van de gemeente voor deze actie te winnen. Per slot van rekening zijn dergelijke initiatieven in het vooruitzicht gesteld in de aanbiedingsbrief van de begroting voor dit jaar. Ten noorden van Wijk aan Zee verrijst mettertijd een enorm pompstation van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland: capaciteit 46 miljoen m3 per jaar. Capaciteit van het huidige pompstation: 3 miljoen kubieke meter per jaar Een ruwe schatting van de totale I bouwkosten komt op ongeveer 30 mil joen gulden uit. Volgens de heer C. Sprey, directeur van de PWN, wordt het pompstation te Wijk aan Zee in een aantal gelijke fases gebouwd. De eerste fase moet dit jaar of volgend jaar ge reed komen. Het station maakt onderdeel uit van een groots toekomstplan van de PWN. I Het verbruik van ons kostbaar water neemt zienderogen toe. Uit het Amster- dams-Rijnkanaal, even ten zuiden van Utrecht, wordt water gepompt, dat na filtratie in de duinen van het PWN wordt opgeslagen. Een verzoek om uit breiding van het pompstation aan het bewuste kanaal is door de minister niet ingewilligd en Den Haag verwees in principe het PWN naar het Ijsselmeer, waar een spaarbekken dient te komen. Het pompstation Wijk aan Zee is in die organisatie een van de schakels om het water daar te krijgen waar het hoort. IJMUIDEN. De 52-jarige, uit Vreeswijk afkomstige schipper van het binnenschip „Ora et Labora” is, na een verkeersongeval op het terrein van Hoogovens opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk. De schip per was per bromfiets op weg naar zijn schip in de Staalhaven, slipte en viel, als gevolg waarvan hij een hersenschudding opliep. HAARLEM. De Haarlemse recht bank heeft een 42-jarige slijper uit Hat- temerbroek tot twee jaar en zes maan den veroordeeld. De man behoorde tot een groepje van drie mannen, die in december 1971 een overval hadden ge pleegd op een kantoor van de Boeren leenbank aan de Bloemendaalsestraat- weg. Na de overval gingen de drie (gewapende) mannen er vandoor met 18 mille. g r - i J

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5