Voor slopen hal van Philips-Duphar Hemdijk Kijken Auto rijdt in op truck; 1 dode Wegens spionage-activiteiten: officieren Zweden arresteert terecht zeven Joegoslaven Aanhoudingen in Abbekerk na volksgericht Hongerstaking in Israëlische Zware sneeuwval in Griekenland Marokko stelt gevangenis VVD wil gesprek met prof. Wessel Vietnam centraal op congres socialisten ontwikkelingsproject naar Strenge veiligheidsmaatregelen in Parijs Guerrilla’s laten psychiater vrij SCHIP VERLIEST HET WEER EX-D’66 OPRICHTER WIL (NOG) NIET EXPLOSIEVEN MAANDAG 1 5 JANUARI 1973 2 M Gevechten r Terreur Gastarbeider Crisis Wegens aanslag op koning Bijzonder-gewicht Omzichtig Actie tegen dumpen van gif in IJmeer VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Voornamelijk droog. Temperaturen in het WEERRAPPORTEN >0 ■C (Van onze parlementsredactie) zo radicalen dan ook met 6 BUENOS AIRES. (Reuter) Argen tijnse guerrillastrijders hebben zaterdag avond de 32-jarige gevangenispsychia ter Norberto D’Aquila in een buitenwijk van Buenos Aires vrijgelaten. Hij was donderdag ontvoerd en is ondervraagd over de behandeling van politieke ge vangenen in diverse strafinrichtingen. ABBEKERK. De rijkspolitie heeft vier mannen uit Abbekerk aangehouden, die hebben bekend een aandeel te heb ben gehad in het volksgericht, dat rich nieuwjaarsnacht afspeelde rond de fami lie Van Amsterdam uit Abbekerk. i 1 l zzo zo zzo zo zo zo zzo z zzo z o z z zzo windst. zzo zo o 12 2 2 0 16 15 15 4 4 3 3 4 3 5 4 5 3 4 6 5 5 1 uur uur 0 0 0 30 0 3 2 2 1 2 0 12 0.6 0 1 0 0 1 o o confessionele grote scepsis. fen. Dit heeft er toe geleid dat de sloop onder strenge aangepaste maatregelen zal worden uitgevoerd. de afgeopen nacht geheime plaats in Kamerfracties Denkbaar is zelfs dat de Joegoslavi sche agenten als provocateurs zouden moeten optreden om zodoende een kli maat te scheppen waarin de Zweedse autoriteiten gedwongen zouden zijn te genstanders van Tito hardhandig aan te pakken. Maar ook de Ustasja-beweging zat niet stil. Daar werden plannen be raamd de Joegoslavische agenten on schadelijk te maken. o n o zw w zw -4 11 8 6 0 0.2 1 0 1 0 0.1 0.4 1 1 6 0.1 0 4 0.6 0.1 I gaa stal Sui wai Ooi soe toe van wil Di den van de vooi mee: stele erin tiscl dooi reel D plei war daa diei enif beri onl: rusi lijk tijd ong aan nee moe van D bij i er g Luc alle En i maa tl e D H. I ben doo: terii neir van geer D moe (rad wed win roe] dig< in len. E Par dag gin ledi ken ond gen ver dre de 7 5 2 0 -3 -2 1 10 6 3 5 8 7 —3 7 3 13 4 10 3 8 16 14 4 11 De Israëlische premier, mevrouw Gol- da Meir, die zich in Washington liever geen kwade vrienden maakt, heeft ook weten te voorkomen dat een scherpe resolutie tegen de Amerikaanse politiek in Vietnam zou worden aangenomen. Met haar zwarte handtas bungelend aan de hand heeft de 74-jarige mevrouw Meir, die zich overigens deze twee dagen niet in het publiek vertoonde, gistera vond het vliegtuig naar Rome genomen, waar ze praat met de voornaamste Itali aanse bewindslieden en door de paus in speciale audiëntie zal worden ontvangen Het IJmeer is het stukje Ijsselmeer in de driehoek tussen Muiden, het Buiten IJ en Marken en het is van groot belang voor de drinkwatervoorziening en voor de recreatie. Als de giftige stof volgens de conventie van Oslo niet in de Noord zee mag worden gestort, zijn Gedepu teerde Staten dan niet van mening, dat ook het IJmeer hiervoor ongeschikt is?, aldus vroeg het socialistisch Noordhol- lands Statenlid K. Nagel op 16 december j.l. TEL AVIV. (Reuter) —Tweehonderd Arabieren uit door Israel bezette gebie den die wegens guerrilla-activiteit in een gevangenis ten noorden van Tel Aviv ROTTERDAM. De 32-jarige A. van Beukel uit Hoek van Holland is zater dag bij een verkeersongeluk op de kruising Vondelingenweg-Aveling in Rotterdam om het leven gekomen. Hij was met zijn personenauto tegen een truck met oplegger gebotst, die vol gens de politie geen voorrang verleen de. Met dat verbod heeft het Franse staatshoofd zonder twijfel in de ogen van de internationale publieke opinie het socialistisch beraad een bijzonder gewicht gegeven. Zoals gebruikelijk heb ben de 18 socialistische partijen door hun onderlinge verdeeldheid en vaak ook tegenstrijdige belangen niet veel spijkers met koppen weten te slaan. Het is dan ook zeker president Pompidou’s uitval geweest die de socialistische inter nationale een publiciteit heeft gegeven die de balans op zichzelf eigenlijk be zwaarlijk kon rechtvaardigen. MIDDELBURG Het Engelse Zee schip „Ixia” heeft gisteren op de Wester- schelde bij Temuezen drie kleine contai ners met zeer explosieve en brandbare rookbommen, lichtsignalen fakkels en vuurpijlen verloren. De explosieven zijn bij eb overboord geslagen. Er kunnen nog tientallen andere inci denten gemeld worden. Zo is bekend dat de Ustasja ook terreur uitoefent tegen landgenoten in Zweden. Gevolg is na tuurlijk een verslechtering van de be trekkingen tussen Zwedgn en Joego-Sla- vië; dat werd er niet beter op toen Zwede n een paar weken geleden een visum-verplichting voor Joegoslaven in voerde. De Joegoslavische geheime dienst heeft ook niet stil gezeten en heeft baar mensen naar Zweden gestuurd. In Den Ham bij Almelo is vrijdagavond de 38-jarige H. Ooink op den Dijk om het leven gekomen. De man stak plot seling de weg over. Hij werd overre den door een auto. zo windst. 13 2 13 7 2 De hal zelf zal volgens de plannen van Rijkswaterstaat in het komend voorjaar onder de grootste omzichtigheid worden neergehaald. Een medisch team zal de slopers, die beschermende kleding zullen dragen (voorzien van perslucht maskers) begeleiden. Tijdens de gehele sloopperiode zal het pand worden natge- houden. Tot zover gaat de gemeente Amster dam, waarvan de arbeidsinspectie toe zicht op de werkzaamheden zal houden, wel akkoord met de voorgenomen pro cedure. Tegen de volgende bladzijden van het draaiboek rijzen echter grote bezwaren, aldus het Chemisch Weekblad. De puinresten zullen in grote eenheden in stalen schepen worden ingesloten en afgevoerd naar het IJmeer, waar ze worden afgezonken. Dit plan zou overl- Het Chemisch Weekblad van de afge lopen week beschrijft een bedrijfsonge val in de hal in 1963: een explosie waarbij een ongecontroleerde reactie op gang kwam, die resulteerde in de vor ming van persistente en giftige gechlo reerde koolwaterstoffen. Deze verbindin gen zijn chlooracne-verwekkend. Het personeel dat belast was met het oprui men en schoonmaken werd in ernstige mate door deze huidaandoening getrof- Onder de ruim 70.000 Joegoslaven die in Zweden werken is een kleine groep politiek actieve tegenstanders van het huidige regime in verschillende onder grondse organisaties werkzaam. Het meest bekend is de Ustasja-beweging. die bestaat uit Kroatische tegenstanders van Tito en niet voor terrorisme terug schrikt. Begin vorig jaar vermoordden twee leden van de Ustasja-beweging de Joegoslavische ambassadeur in Stock holm en in september gelukte het enige andere Ustasja-leden via een vliegtuig kaping de twee moordenaars uit een Zweedse gevangenis te bevrijden. Kapers en moordenaars zitten nu trouwens in Spanje gevangen in afwachting van uit levering aan Zweden. Rijkswaterstaat heeft het terrein langs de Hemdijk, dat voor de verbreding van het Noordzeekanaal moet verdwijnen, opgekocht. Daarom is het ook Rijkswa terstaat, die verantwoordelijk is voor de sloop van de gebouwen. Er is al een begin gemaakt met de sloop van gebou wen rond de hal, waarvan wordt aange nomen dat ze niet zijn besmet. Rijkswa terstaat dumpt dit puin met open vrachtwagens in het Noordzeekanaal. Kort voor haar vertrek braken in Parijs vinnige gevechten uit tussen leden van joodse en zionistische organisa ties aan de ene en maoïsten en Arabi sche activisten aan de andere kant. In Parijs waren strenge veiligheidsmaatre gelen genomen om de deelnemers aan het congres te beschermen. Behalve over de Vietnamese oorlog en de Europese problemen hebben de socia listische voormannen ook over het Md- den-Oosten van gedachten gewisseld. In dat verband verzekerde mevrouw Meir haar geestverwanten dat zich geen nieu we gezichtspunten voordedën en dat haar land naar rechtstreekse besprekin gen met de Arabische naties zou blijven streven. De vijf socialistische premiers, van Oostenrijk, Zweden, Denemarken, Fin land en Israel, die met de Nederlanders Joop den Uyl en André van der Louw en andere prominente rode leiders aan het Parijse congres hebben deelgenomen, zijn na afloop van de zitting nog door de Franse senaatspresident Alain Poher ontvangen. Zoals men weet had presi dent Pompidou alle Franse ministers streng verboden enig officieel contact met de vijf premiers te onderhouden, die hij van een ontoelaatbare inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Frankrijk beschuldigde. DEN HAAG. Het dagelijks bestuur van de V.V.D. heeft het oud-D’66-lid professor Wessel officieel uitgenodigd voor een gesprek over diens nieuwe „iinks-liberale partij” die de Delftse hoogleraar (oud-oprichter van D’66) met een aantal sympathisanten wil opzetten. Prof. Wessel heeft overigens bedankt voor de eer. Hij sloot een eventueel gesprek met de V.V.D. in later stadium niet uit. keerd. Het meisje overleed na aan komst in het ziekenhuis. De bestuur der van de auto is na het ongeluk gearresteerd. RABAT. (UPI en Reuter) Elf offi cieren en onderofficieren van de Marok kaanse luchtmacht, die in november vo rig jaar ter dood werden veroordeeld wegens hun aandeel in de mislukte aan slag op koning Hassan in augustus, zijn zaterdagochtend door een vuurpeloton terechtgesteld. De koning had een ver zoek om gratie afgewezen. Hat particuliere vliegtuig van de ko ning werd op 16 augustus vorig jaar door opstandige officieren van de lucht macht, die in straaljagers vlogen, be schoten toen de Marokkaanse vorst van een bezoek aan Frankrijk naar huis terugkeerde. Tijdens het langdurige pro ces tegen 220 man van de luchtmacht werden vijf militairen tot twintig jaar, een tot tien jaar, drie tot vijf en 23 tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De overige beklaagden werden vrijgespro ken. Koning Hassan bleef ongedeerd bij de aanslag, maar bij beschietingen door de straaljagers van het vliegveld van Rabat en het koninklijk paleis werden veertig mensen gedood. Tot de geëxecuteerden behoren luite- nant-kolonel Mohamed Amokrane. voor malig plaatsvervangend chef van de luchtmacht en majoor Kouera El Wafi, commandant van de luchtmachtbasis Kenitra, waar de straaljagers van de opstandelingen gestationeerd waren. Bei den gaven tijdens het proces toe dat zij de koning hadden willen vermoorden en een bewind „zonder corruptie” wilden vestigen, dat onder leiding van de strijd krachten zou staan. STOCKHOLM De Zweedse politie heeft een Joegoslavisch spionagenet op gerold. Tot nu toe zijn zeven Joegosla ven gearresteerd. Opmerkelijk is dat de spionage niet tegen Zweden gericht is, maar tegen de Joegoslavische gastarbei ders die in Zweden werken en dan vooral tegen de politieke tegenstanders van Tito die zich in verschillende onder grondse groepen verenigd hebben, waar van speciaal de fascistische Ustasja-be weging bekendheid geniet. Hoewel een en ander onder de grootste geheimhou ding geschiedt onder verwijzing naar het lopende politie-onderzoek lekte het nieuws uit toen afgelopen vrijdag twee Joegoslaven door de rechtbank in Go tenborg in hechtenis genomen werden. In het ziekenhuis van Horst in Limburg is gisteravond de 45-<jarige J. van Rengs uit Horst aan de gevolgen van een verkeersongeluk overleden. Zater dag botste hij in zijn woonplaats met zijn wagen op een kruising tegen een andere auto. Volgens de pclitie maakt het onder zoek goede vorderingen, er volgen op korte termijn nog een aantal arrestaties, zo is meegedeeld vrijheidsstraffen uitzitten, zijn in hon gerstaking geweest uit protest tegen een reorganisatie van het regime in de in richting. De hongerstaking begon vijf dagen geleden op initiatief van enkele gevan genen. Tegen het weekeinde hadden er zich tweehonderd van de driehonderd inwoners bij aangesloten. Gisteravond is de actie geëindigd. Volgens Arieh Nir, directeur van het gevangeniswezen in Israel, was de sta king geen actie tegen de omstandigheden in de gevangenis- De groep-Wessel begint in D’66-kring en onder „niet traditioneel partij gebon- denen” sterke aanhang te krijgen. Op 27 januari zal in Utrecht een eerste bespre king worden gehouden over de uitgang punten van de niet-confessionele gema tigd progressieve partij. Als voor die tijd een beslissing mocht zijn gevallen in een D’66-congres wil Prof. Wessel vóór Pasen dit jaar nog zijn links-liberale partij oprichten. Uit de nadrukkelijk vastgestelde uit gangsstelling „niet confessioneel” blijkt dat de groep-Wessel niet veel voelt voor gens nog bij Rijkswaterstaat in studie zijn. Drs. J. Cley van de werkgroep Milieubeheer van de gemeente Amster dam hoopt de Amsterdamse bevolking te kunnen mobiliseren om de dumping in het IJmeer te voorkomen. De Zweedse geheime dienst wist ech ter van deze plannen en van de aanwe zigheid van de agenten uit Joego-Slavië Momenteel zitten er zeven Joegoslaven uit beide kampen gevangen. Kind van de rekening is op de lange duur natuurlijk de gewone Joegoslavi sche gastarbeider die aan de ene kant lastig gevallen wordt door ondergronds gewroet van deze of gene zijde en aan de andere kant te maken krijgt met scherpere politiebewaking en een steeds vijandiger ingestelde Zweedse publieke opinie. algemeen iets boven normaal. Aantal uren zon: 1 tot 5; minimum tempe ratuur: omstreeks normaal; maximum tempe ratuur: omstreeks normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 20 januari: mini mum 1, maximum 5 graden. Prinses Beatrix en prins Claus zijn gistermiddag in Tunis aangekomen. Het prinselijk paar maakt op het ogenblik een reis naar een aantal Afrikaanse landen. Eerder werden Ivoorkust en Kameroen bezocht. De foto toont prins en prinses bij een ontwikkelingsproject in Bertoua. het initiatief van CHU-oud-Kamerlid Jacques Huysen. Deze wil het „gematigd linkse gat in de politiek” ook op gaan vulien met een gebundelde gematigd progressieve partij, maar Huysen heeft veel nauwere contacten met de huidige confessionele partijen en met hun belang rijkste politieke uitgangspunten dan Wessel en de zijnen ooit wilen. Men beziet in die kring de activiteiten van de De politieke top van D'66 intussen in een Mevrouw Meir bij het verlaten van het gebouw in Parijs waar de conferentie van de Socialistische Internationale dit weekeinde is gehouden. heeft tot ver vergaderd op Noord wijkerhout. Kamerfracties en hoofdbestuur bespraken daar de crisis binnen D’66 waar enerzijds na de ver kiezingsnederlaag mensen als Wessel uit departij stapten en anderzijds hun hoofdbestuurslid luitenant-kolonel Bloe- ma buiten medeweten van zijn medebe stuursleden in de groep van Huysen ging zitten. PARIJS. De 18 socialistische partij, en die afgelopen weekeinde aan het jaarlijks congres van de Tweede Inter nationale in Parijs hebben deelgenomen zullen een delegatie van drie leden naar Peking. Moskou, Hanoi en Saigon sturen om zich nader over de oorlog in Viet nam te informeren en, eventueel, ten behoeve van de vrede te kunnen inter veniëren. Actie in Washington werd door de delegatie bij voorbaat overbodig ge- acht, omdat president Nixon blijft wei geren zelfs de Amerikaanse senatoren deelgenoot van zijn werkelijke plannen te maken. Aanleiding tot het volksgericht tegen de familie was de getuigenis die de heer Van Amsterdam aflegde in een milieu' proces tegen de grasdrogerij in Abbe kerk. ATHENE, (Reuter) Vele bergdor. pen in midden-Griekeniand zijn in de nacht van zaterdag op zondag door zwa re sneeuwval van de buitenwereld afge. sneden. Terwijl de temperatuur tot on der het vriespunt daalde viel in Athene een pak sneeuw van tien centimeter dikte. Het uitvaren uit alle havens aan de Egeïsche en Ionische Zee van schepen onder de 2.000 ton is wegens stormachtig weer verboden. AMSTERDAM De „gifhal” van Philips-Duphar aan de Hem dijk bij Amsterdam moet verdwij nen omdat het Noordzeekanaal op die hoogte moet worden verbreed, maar de vraag rijst waar de puin resten zullen moeten blijven. Tegen een plan om het met gifstoffen be smette puin te dumpen in het IJ meer bestaat in brede kring het grootste bezwaar. De directeur van de drogerij kreeg toen een flinke boete, tot' ergernis van een groot deel van de inwoners van het dorp. In de nacht van oud op nieuw kwam het tot een uitbarsting: het huis van de familie werd belegerd en met verf en vuurwerk bestookt. De heer Van Amsterdam zou hierdoor een hartaanval hebben gekregen en daarvoor nog steeds onder doktersbehandeling staan. Het onderzoek verliep tot nu moeizaam, de dorpsgemeenschap Abbekerk is gesloten en eigenlijk niemand er iets over zeggen, aldus de politie, die er in ieder geval zeker van is dat ongeveer 60 mensen aan de belege ring hebben meegedaan. Amsterdam geh. bew zw. bew. half bew. geh. bew. geh. bew. Een Helder geh. bew. - regen regen Weer binnen- en buitenland 0.49 uur en 8.52 uur en DINSDAG 16 JANUARI Zon op 8.41 uur onder 17.00 uur Maan op 14.04 uur onder 6.41 uur De 18-jarige A. Stolze uit de Lier is in de nacht van zaterdag op zondag bij Maasland omgekomen. Hij zat als duo- passagier op een bromfiets die door een tegemoetkomende personenauto werd geraakt. De bromfietser bleef ongedeerd. De 76-jarige H. W Geuns uit Meijel is zaterdagavond in Helden bij Venlo verongelukt. Hij reed met zijn fiets plotseling een voorrangsweg op en werd aangereden door een auto. Gisteravond heeft op de Rijksweg Den Bosch-Eindhoven onder Vught de 70- jarige J. Jolie uit Vught het leven verloren. De man stak de weg over en werd daarbij aangereden door een personenwagen. In Groningen is in de nacht van zater dag op zondag de 20-jarige verkoopster M. Andriessen uit Enumatil om het leven gekomen. Het meisje zat bij haar vriend, een 24-jarige modelbou wer, in de auto toen deze tegen een lichtmast reed. De modelbouwer zou onder invloed van alcohol hebben ver- zo zo De Bilt Deelen Belde Eindhoven Rotterdam Twente f Vllssingen regen Z.-Limburg geh. bew. Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genêve Helsinki Innsbrück Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas onbewolkt Tunis regen zw. bew. zw. bew. regen zzw regen z regen ono mist zw geh. bew. zzw zw. bew. ozo Kopenhagen zw. bew. -' zw. bew.wnw geh. bew. regen Luxemburg geh. bew regen geh. bew zw. bew zzw geh. bew. regen geh. bew. zw. bew. geh. bew. ono sneeuw geh. bew. geh. bew. regen zzw zw. bew DINSDAG 16 JANUARI Hoog water 0.49 uur en 13.19 Laag water 8.52 uur en 21.24 r

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2