val Mogelijk grote stakingen om loonsverhoging Openbare d executie op Tranen na vakantie Claus achter actie „Stop kindermoord jp n Nederhorst wil Bombrieven berisping in Israel voor Luns Dekens willen samenwerken met mgr. Gijsen Waterkranen in Visé (België) bleven dicht de paal machteloos stappen Syrië zou uit federatie willen Filippijnen Amerikaans Congres a F ■i "w Nixon aan n in il. >3 Ml 'I 2 3 MAANDAG 15 JANUARI 1975 99 Brief Betoging 'echten Onderzoek Dreigement Geen vertrouwen Minimaal contact jewicht I 5 W L 1/ j ft is j Sa ONRUST DREIGT IN SURINAME (Van onze correspondent) Maas weer radio-actief (Van onze redacteur in Washington) een a vind mensen iet onder- /olgen op prestaties, itie heeft gehouden. •I te heb- dat zich I de faml- >rk. )uw Gol an liever leeft ook scherpe s politiek genomen, tend aan mevrouw ree dagen gistera- genomen, iste Itali- paus in itvangen. aan de schepen machtig De werknemers bij de waterleiding in Paramaribo eisen dat de directie maan dag met de CAO-onderhandelingen be gint. Als die uitblijven, zal de algemene ledenvergadering zich woensdag udtspre- ken over een effectieve actie om deze onderhandelingen af te dwingen. Vol gens het Algemeen Verbond van Vak vereniging in Suriname, de moederbond, dreigt de weigering van de directie van de Surinaamse waterleidingmaatschappij Iedere keer wanneer het Congres in de afgelopen vier jaren een drei- Om iedere anti-oorlogsmotie bin dend te maken, moet er om te begin nen een meerderheid zijn in zowel het Huis van Afgevaardigden als in de Senaat. De president heeft het recht om daar zijn veto over uit te preken. En ten slotte kan het Con gres, dus Huis van Afgevaardigden en Senaat samen, dat veto weer teniet doen door een meerderheid van twee derde van de stemmen. Die meerder heid is ten aanzien van de oorlog in Vietnam onhaalbaar. „Ik zou niet weten wie het hem moest verbieden”, aldus de prins. minste één dag drinkwater van elders met vrachtauto’s te laten aanvoeren. Volgens minister Stuyt zou de radio activiteit in de Maas ook niet verder toenemen. Medewerkers van de universi- teit van Leuven stelden echter vast dat de radio-activiteit van het Maaswater voortdurend toenam en zij vreesden een nog sterkere toename als de kerncentra le in Tihange in gebruik zou worden gesteld. Inmiddels worden de protesten in de buurt van Namen tegen de kern centrale van Tihange steeds heviger. raken in sen leden jrganisa- ■n Arabi- kant. In Ismaatre- ners aan e partij, aan het le Inter- genomen den naar n sturen in Vlet- leel, ten :n inter- erd door >odig ge- ijft wei- enatoren plannen het in be is De prins dacht dat dat wel zou kun nen. „Ook als het één van uw zoontjes is?”. „Ik de oorlog en de soda- het Mid- isseld. In >uw Meir een nieu- en dat esprekin- >u blijven Door het uitvallen van twee machines bij de suikeronderneming Mariënburg, is er geen suiker te koop in Paramaribo. Lucifers zijn al geruime tijd schaars en alleen in de zwarte handel verkrijgbaar. En de telefoon, die door de Amerikaanse maatschappij ITT is geïnstalleerd, werkt ai enige dagen niet meer. HEERLEN. De 24 dekens van het bisdom Roermond hebben tijdens een bijeenkomst in het Europa-seminarie te Rothem het gezamenlijke besluit geno men zo spoedig mogelijk met bisschop Gijsen in overleg te treden over nadere samenwerking. Bij dat overleg tussen bisschop en dekens zal ook de spraak makende „personeelskwestie” aan de or de worden gesteld. Op deze bijeenkomst werden uitvoeri ge uiteenzettingen over de personeels kwestie gegeven door mgr. P. van Odijk, als voorzitter van het kapittel, de heren Van Kampen en Korsten (ex-personeels- dienstfuncitonarissen) en tenslotte door de huidige vicaris, pater Van der Meer SJ. Mgr. Gijsen zal voor een gesprek uit genodigd worden. De dekens hopen diat dit gesprek nog voor 1 februari zal plaat hebben. ’ergdon 1 in de or zwa. ld afge. tot on- Athene ntimeter cht tegen ie de heer m milieu* in Abbe- (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. De 7.000 inwonders van het Belgische plaatsje Visé hebben za terdag de kranen in hun huizen gesloten moeten houden, omdat de Maas waaruit zij hun leidingwater betrekken In ernstige mate radio-actief besmet bleek. Weliswaar heeft een onderzoek aan de universiteit van Luik uitgewezen dat de radio-activiteit nog ver onder de gevarengrens lag, maar inmiddels had het stadsbestuur toch al besloten ten- WASHINGTON Sinds het Amerikaanse Congres, na het kerst reces en de kerstbombardementen op Noord-Vietnam, op 3 januari weer bijeenkwam, heeft het zich voornamelijk beziggehouden met oefeningen in machteloosheid. Nauwelijks waren de senatoren terug in de hoofdstad, of verontwaardigde verklaringen werden afgelegd over de arrogantie van president Nixon om de zware luchtaanvallen te hervatten zonder het Congres daarin te kennen. Er werd veel en lang gesproken over in te dienen resoluties om de oorlogsfondsen te doen opdrogen. MANILLA. (AFP) Ongeveer vijf tienduizend mensen hebben gisteren in Manilla de terechtstelling voor een vuurpeloton bijgewoond van een op de Filippijnen wonende Chinees die schul dig was bevonden aan handel in verdo vende middelen. De Surinaamse douane is niet tevre den met een rapport over de invoering van nieuwe rangen en rangenstelsels bij de georganiseerde belastingdienst. De voorzitter van de douanebond, R. Nooit- meer, zegt dat de leden zeer teleurge steld zijn over het rapport omdat zij erin „geen spoor van een functie-analys- tisch onderzoek hadden gevonden, waar door van een salarisherziening niets te recht is gekomen.” Het Congres heeft president Nixon vanaf verleden jaar tot en met juni van dit jaar al de fondsen toegewe zen om de oorlog te voeren zoals hij goeddunkt. Moties om de oorlog te beëindigen moeten dus beginnen met die toegewezen fondsen weer terug te nemen een handeling die het Con gres niet snel zal nemen, omdat het daarmee zijn eigen wijsheid zou aan tasten. BEIROET (UPI en DPA). SyrlB dreigt met uittreden uit de Federatie van Arabische Republieken als het in zijn strijd tegen Israel geen concreter steun van zijn twee partners Egypte en Libië krijgt dan louter verbale. Aldus berichtte gisteren het in de Libanese hoofdstad Beiroet verschonende dagblad An-Nahar. Het doel van deze intimidatie was het overwegend Democratische Con gres de schuld te kunnen geven in dien de vrede zou uitblijven, en het effect ervan was dan ook dat het Congres steeds weer in zijn schulp kroop. Sinds de Tweede Wereldoorlog ech ter heeft het Congres, en niet het minst door eigen toedoen, steeds meer van zijn macht laten verkavelen aan het Witte Huis. President Nixon heeft van deze verkaveling meer gebruik gemaakt dan welke president ook in de afgelopen 30 jaar. Dit zei prins Claus zaterdagmiddag in een gesprek met twee jongens en twee meisjes (allen in de leeftijd van acht tot tien jaar) op kasteel Drakesteyn. Het op film opgenomen gesprek werd uitgezon den in het kinderprogramma „Kijk naar je eige” van de VARA-tv. Zowel In het Huis van Afgevaar digden als senaat namen de Demo craten resoluties aan met een grote meerderheid van stemmen om te pro beren door middel van wetgevende maatregelen een einde aan de oorlog te maken. De Republikeinen in beide afdelingen van het Congres schaarden zich echter achter president Nixon en namen moties aan waarin zij Nixons pogingen om door middel van onder handelingen de oorlog te beëindigen, onderschreven. Over de bombarde menten werd door deze Republikei nen niet gerept. De besmetting werd ontdekt doordat een beroepsmilitair die in dienst zich met de analyse van water en lucht bezig houdt in de Maas dode vissen zag drij ven. Met een draagbaar apparaat stelde hlij de verhoogde radio-activiteit van het water vast. Er bestaat nog geen zeker heid over de oorzaak van dit soort watervervuiling. Voornamelijk wordt ge- De Belgische autoriteiten zoals het ministerie van Volksgezondheid stel len een onderzoek in naar de verhoogde radio-activiteit van de Maas. In novem ber wisten wij al te melden dat de Maas radio-actief besmet was. Rijkswaterstaat, Belgische autoriteiten en minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygiëne ontkenden dat er enig gevaar zou be staan voor de Volksgezondheid. Op vra gen van Kamerlèden naar aanleiding van onze publicatie antwoordde de mi nister dat de radio-activiteit van de Maas normaal was voor oppervlaktewa ter. Er hoefden geen maatregelen geno men te worden. t nu :hap 3—Uil aldus de ker van is ie belege- dat die te Het toe van mïijk wil De 53-jarige man, die voornamelijk in heroïne handelde, was in oktober ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf, maar president Marcos maakte gebruik van zijn bevoegdheden op grond van de noodtoestand en veranderde het vonnis in de doodstraf, naar hij zei om „een voorbeeld te stellen”. Het was de eerste maal sinds de Tweede Wereldoorlog dat op de Filippij nen de voltrekking van een doodvonnis in het openbaar plaatsvond. Men schat dat in de afgelopen tien jaar op de Filippijnen ruim tienduizend men sen aan misbruik van heroïne zijn over leden en dat er thans een kwart miljoen verslaafden zijn. De autoriteiten spreken van een epidemie. De Amerikaanse Grondwet heeft het Congres grote bevoegdheden ge geven, waaronder die als: oorlogen te verklaren, legers te mobiliseren (maar fondsen daarvoor mogen voor niet langer dan twee jaar worden verstrekt), en om wetten te maken die de uitoefening van deze bevoegd heden nader vastleggen. De president regeert volgens de Grondwet groten deels met het „advies en de instem ming” van het Congres. iers. van <en, Fin- lerlanders ier Louw iders aan Igenomen, nog door a in Poher ad presi- ministers 1 contact >uden, die enging in rden van om met de vakbond te onderhandelen over de ingediiende cao-eisen uit te lopen op een ernstig arbeidsconflict. Er zou geen financiële ruimte zijn voor een redelijke beloning van het personeel, dat de algemene watervoorziening gaande moet houden. De directie van de SWM, zo zegt de moederbond in een perscom muniqué, heeft met argumenten aange toond dat het waterleidingbedrijf eigen lijk in rode cijfers zit. Daardoor kunnen periodieke verhogingen, kinderbijslag, geneeskundige verzorging enz. niet wor den aangepast. Niettemin handhaaft de vakbond de eisen voor een nieuwe cao. Syrië zou met name meer geldelijke steun van het olierijke Libië en meer militaire steun van Egypte eisen. Hiertoe heeft president Hafez Assad twee naaste medewerkers naar Cairo, Tripoli en an dere Arabische hoofdsteden gestuurd. DEN HAAG de plicht van auto’s rijden is de kinderen schermen tegen het verkeer, niet ,de plicht van de kinderen zich te beschermen tegen al die grote mensen die in auto’s rondrazen. Ik sta dan ook achter de aktie stop de kindermoord, ik ben zeer onder de indruk van de infor matie die met deze aktie wordt gebo den.” Daarin is door de recente bombar dementen geen verandering gekomen, ook al krijgen de Congresleden nu dagelijks duizenden brieven van ver ontruste Amerikanen die geen ver trouwen meer hebben in het Viet- nam-beleid van hun president. Afge zien van de politieke intimidatie die het Congres aan de leiband doet lo pen van Nixon, is het systeem waarop het Congres een einde aan de oorlog zou kunnen maken, er niet op inge steld een dergelijke stap zo snel mo gelijk te maken, maar juist om die zo lang mogelijk uit te stellen en zo moeilijk mogelijk te maken. De douaniers die rustig op het Oranje- plein in Paramaribo demonstreerden, waren gekleed in uniform en droegen daarop het kortgeleden toegewezen dienstpistool. Het weekblad van de Ver eniging Surinaams Bedrijfsleven, „Week berichten,” schreef over het dienstpistool onlangs „Het heeft allerwegen veront rusting gewekt dat bij de douane kenne lijk iedere ambtenaar, ook buiten dienst tijd, maar met een revolver mag lopen, ongeacht zijn leeftijd. Men moet er niet aan denken wat er kan gebeuren, wan neer straks tijdens een staking de ge moederen al dan niet bq het gebruik van een biertje verhit raken.” PARAMARIBO Wanneer de Surinaamse regering vandaag niet in gaat op de eisen van de douaniers, schrijft de douanebond morgen een staking uit, zo is in Paramaribo bekendgemaakt. En de werknemers bij de Surinaamse Waterleidingmaatschappij willen woensdag gaan staken, wanneer de directie vandaag niet begint met de CAO-onderhandelingen. Ook op andere gebieden loopt het in Suriname op het ogenblik niet erg soepel. Na zeventien ontspannen vakantie dagen in Zandvoort, stortte voor de drie zusjes Rock zaterdagmiddag de wereld ineen. Terug in Belfast hoorden ze het schokkende nieuws dat hun vader twee weken eerder was overleden. Vader Rock werd een half jaar geleden in een ziekenhuis opgenomen, nadat hij ge wond was geraakt bij een bomaanslag. De secretaris van de NPB Onno de Haan vertelde ons het droevige nieuws al vorige week, toen de groep Noord- iertjes die in Zandvoort bivakkeerden uns bedrijf bezichtigden. De Haan toen: „Ze hebben ons gevraagd het de meis jes nog niet te vertellen, om hun va kantiepret niet te bederven". Het gezin Rock bestaat uit dertien kinderen. De Surinaamse minister van financiën H. Radhakishun was de vorige week niet bereid een brief die werd aangeboden door alle douaniers, die voor zijn minis terie demonstreerden, in ontvangst te nemen. Hij wilde wel een delegatie ont vangen, waarmee de douaniers echter geen genoegen namen. De minister heeft het verder nog moeilijk omdat de regeringszenders SRS (radio) en STVS (televisie) hebben ge weigerd bepaalde berichten van de be windsman over de douane-kwestie om te roepen. De minister heeft nu aangekon- digd de positie van deze regeringsmedia in de ministerraad aan de orde te stel len. t Franse de ogen <e opinie bijzonder elijk heb- ijen door en vaak niet veel slaan. Het ompidou’s che inter- t gegeven rnlljk be- DEN HAAG. De socialistische sena tor Nederhorst heeft minister Schmel zer van Buitenlandse Zaken gevraagd of deze tegenover secretaris-generaal Luns van de NAVO zijn ongenoegen wil uiten over diens „door niets bewezen beschul digingen” van ondermijning van de de mocratie aan het adres van de Neder landse intelligentia, pers en de op demo cratische leest geschoeide linkse stro mingen. De heer Nederhorst wijst de bewinds man op een interview in De Telgraaf van 30 december, waarin mr. Luns zich volgens hem opnieuw te buiten gaat aan „de meest krasse beschuldigingen” tegen politieke stromingen in Nederland. „Nieuw Links” is in dit interview een beweging gericht op vernietiging van de democratie. Mr. Luns schrijft een groot deel van het onderwijzend personeel, zowel leraren als professoren, ultra- linkse ideeën toe, die in de hoofden van de jeugd worden ingeprent. Volgens hem staat dit gelijk met ondermijning van de vrijheid. Mr. Luns zegt in het interview dat een groot deel van de pers alle moeite doet om de ultra-linkse ideeën te verspreiden en de beïnvloeding van de openbare mening doelbewust, deskundig 'en met grote middelen aanpakt. De machteloosheid van het Congres heeft zich nu een uitweg gebaand in het, overigens holle, dreigement dat het zal weigeren president Nixons nieuwe regeringsbenoeming goed te keuren. Er is geen enkel Congreslid dat serieus in die mogelijkheid ge looft; dat weet ook het Witte Huis. Het enige resultaat ervan is dat er nog meer kwaad bloed wordt gezet tussen de president en het Congres. Het Witte Huis zou daar, niet ten aanzien van de oorlog, maar wel wat betreft het binnenlandse beleid, in de komende vier jaren last mee kunnen krijgen. :rij kreeg emis van s van bet op nieuw het huis 3 en met heer Van lartaanval aog steeds i. Op het Piazza Loreto in Rome is aan een lantaarnpaal een pop, voorstellende president Nixon, opgehangen. De pop stelt het lijk van Nixon voor en is een nabootsing van de „terechtstelling" in 1945 van Mussolini die ook eerst werd afgemaakt en vervolgens aan zijn voe len werd opgehangen. De pop werd zaterdagavond opgehangen tijdens vredesbetoging in Rome. TEL AVIV. (Reuter) In Israel houdt men rekening met een nieuwe golf bombrieven die dit keer kennelijk bedoeld is voor gewone burgers. Tot gisteravond is er melding gemaakt van drie van deze brieven. Eén ontplofte en verwondde drie mensen, twee werden bijtijds onschadelijk gemaakt. De drie brieven zijn in Israel zelf gepost. Een onderwijzeres uit Kiryat liep ver wondingen aan een hand op toen zij de brief openmaakte die haar door een postbode was overhandigd. Twee mensen die bij haar stonden raakten licht ge wond. Op het hoofdpostkantoor van Tel Aviv ontdekte men later een bombrief die geadreseeerd was aan een inwoner van Tiberias en op het postkantoor van Beersjeba vond men een dergelijke brief, gericht aan de inwoner van deze plaats. Beide brieven konden onschadelijk wor den gemaakt. Een vooraanstaand lid van de linkse oppositiepartij in Marokko is zaterdag ernstig gewond toen hij een pakje open de in zijn woning, die een bom bleek te bevatten. Het programma stond deze keer in het teken van het verkeer en speciaal het kind in het verkeer. Prins Claus sprak met de vier over verkeersproblemen. Hij kreeg vragen te verwerken als: „is de auto beter dan de fiets”. „Bent u voor stander van het openbaar vervoer en gebruikt u het zelf wel eens” en „moe ten de auto’s verdwijnen”. Honderdtwaalfjarige. De 112-jarige Ecuadoriaanse landarbeider José Laurato Mora is dodelijk verongelukt toen hij tijdens het plukken van fruit uit een Mangoboom viel. Lautaro Mora laat achtentwintig kinderen en zijn derde vrouw Rosa die zijn 29ste verwacht achter. gende houding aannam en sprak over stopzetting van de toewijzingen van miljarden dollars voor de oorlog in Vietnam, was de reactie van het Wit te Huis dezelfde: de president liet weten dat het erg onverstandig zou zijn, omdat daardoor zijn pogingen vrede te bereiken ernstig gevaar zou den lopen. Dat was, na de bombarde menten in december, opnieuw het geval. Prins Claus wees erop dat in de oprij laan van kasteel Drakesteyn een drempel is aangebracht, waardoor automobilisten wel gedwongen zijn heel langzaam te rijden. Ook staat er naast de oprijlaan een bord met daarop drie kinderen,, een hond en een eend. Dergelijke drempels zouden volgens prins Claus ook heel goed kunnen worden geplaatst bij scho len en speelplaatsen. Een van de kinderen vroeg de prins aan het eind van het gesprek: „Mogen kinderen later alles worden wat ze wil len, ook zanger in een beatbandje?” Hij heeft niet alleen een minimaal contact met de leiders van het Con gres, maar hij heeft ook geweigerd zijn belangrijkste ondergeschikten (minister van Buitenlandse Zaken William Rogers, dr. Henry Kissinger, en topfunctionarissen van het Witte Huis) beschikbaar te stellen voor on derzoekcommissies. Ook heeft hij vrij wel alle contacten met de eens belang rijke Congrescommissie voor de Buitenlandse Betrekkingen (waaron der die van senator William Full- bright) verbroken. dacht aan lozing van koelwater door een Franse kerncentrale vlak over de grens. Gisteren trok het gemeentebestuur het verbod tot gebruik van leidingwater in. Rijkswaterstaat heeft zaterdag op de Maas tussen Eijsden en Born op zes plaatsen watermonsters genomen. De watermonsters werden onderzocht in het laboratorium van DSM in Geleen; daar werd geen verhoogde radio-activiteit ge meten. Omdat het onderzoek vrij globaal was zal de komende dagen #en exact onderzoek van de watermonsters plaats vinden. atf, r F’

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3