Haarlem voor Ajax verschrikkelijk tegemoetkomend (0-4) overnemen Stadionploeg verdiende 2-0 zege door inzet coach HCK FC Amsterdam en Telstar hadden weinig te bieden COACH RANGERS KEEK OGEN UIT Eredivisie in cijfers Gemeente Haarlem zet Levi's voor het blok Amerikaanse DER Kerdel: Wij kunnen de Spelen niet 1* I SbW I Problemen in Montreal stapelden zich op HOUDER SÜIÉB MAANDAG 15 JANUARI 1973 9 Rustig (Van onze sportredactie) Hervatting Gunstig Handig (Van onze sportredactie) Verzoening Psychisch Geen geluid R H. s H DERKS LIEP IN DE WEG (Van onze sportredactie) af. )AG 3 14 jaar OOY vragen wij THEO KLEIN MARC SERNÉ (Van onze sportredactie) •melding van int u richten emsche Auto aan met eer. strekt dit tot Het derde Ajax-doelpunt. Haan (niet zichtbaar) heeft Lelieveld (links) al volkomen uit positie gespeeld. De terugge- sprongen bal wordt door de door Wentink zwaar belaagde Neeskens in het doel geschoten. 18 18 18 18 18 18 9 7 7 7 6 6 4 6 4 4 2 4 2 1 1 3 3 5 5 5 7 7 7 7 7 9 9 9 7 9 32 30 27 23 22 20 18 18 17 17 15 15 13 13 13 13 10 8 kans heeft Kovacs Bij de Kinheimers is men van mening, dat er nauwelijks betere honkbalreferen- ties bestaan dan die van Archie Allen. Juan Laurits zal rond 15 maart in Neder land arriveren. Laurits zal bij HCK niet alleen het eerste team samen met Wil Dekker maar ook de selectie en de jeugdselecties gaan trainen. werd zo verschrikkelijk slecht, nie mand kon me verstaan. Cees Kerdel: „die mogelijkheid is volgens mij uitgesloten". FC UtrechtExcelsior 20, Sparta FC Den Haag 3—1, MW—FC Den Bosch 1—1, AZ ’67—FC Twente 2—2, HaarlemAjax 04, FC Amsterdam Telstar 20, 43—11 64—10 46—16 22— 14 29—18 25—22 25—26 24—30 23— 21 20— 25 17— 27 18— 29 19— 27 18—27 16—28 21— 40 8—34 5—38 lm I,LINGEN HAARLEM. De assistent- coach van Glasgow Rangers, An derson, keek bij HaarlemAjax zijn ogen uit. De Schot was alvast naar Haarlem gekomen om enig inzicht in het spel van de Am sterdammers te krijgen, die dins dagavond vriendschappelijk te gen Glasgow Rangers spelen. HAARLEM. Het is niet denkbeeldig dat de wedstrijd tussen Levi’s en Raak. Punch, de koplopers in de eredivisie basketbal, op 24 februari niet in de Haarlemse Kennemer Sporthal gehouden kan worden. Naar aanleiding van de relletjes voor, tijdens en na het treffen tussen beide clubs op 6 januari j.L heeft de dienst sport- en jeugdzaken van Haarlem namelijk in een brief aan het hoofdbestuur van de basket- balbond (met afschriften naar Levi’s en het district Haarlem) laten weten, dat de volgende weds tijd tussen de twee ploegen niet in een gemeentelijke sporthal gehouden kan worden, tenzij Levi’s afdoende maatregelen neemt. Trainer Jan Rab laconiek: „de meest agressieve ploeg heeft hier gewonnen. Het is voor mij onverklaarbaar waarom wij vandaag nog weer twee klassen minder spelen dan vorige week tegen Haarlem.” En over de vorige week zo door hem geprezen gehoorzaamheid aan de trainer: „Wij hadden vandaag niets aan een duel Comwall-Van Kooten. Er moest daar om het contenu hoog door het midden gespeeld worden. Ik geloof echter dat ik volgende keer voor de wedstrijd maar moet zeggen dat er niet over de vleugels gespeeld mag worden, misschien dat ze het dan in het veld juist wel doen. Want hun reactie is steeds averechts. Hoe het ook zij de voorwaartsen van Amsterdam staken nog altijd zeer gun stig af bij hun Velsense collega's, die er ondanks ver opkomen van Bischot in de tweede helft, weinig van brouwden. Na dat Husers zijn tweede goal achter Van der Meeren had gedrukt, misten Monne de Wit (alleen voor Jongbloed en via de keeper naast) en Van Kooten (een om haal in het strafschopgebied) de beste kansen. 18 15 18 15 18 12 18 10 18 2 0 3 3 4 6 4 4 5 5 7 3 5 5 9 5 6 10 6 11 Joop Brand: „De dynamiek uit het begin van dit seizoen is er inderdaad een beetje uit. Die zal ook weer moeten terugkomen. Anderzijds werd er toch met meer overleg gevoetbald dan tegen Telstar. Wat dat betreft zie ik ook na vanmiddag wel weer positieve puntjes.” En Haarlems Gerrie de Goede, die tegen Hulshoff een bijzonder lastige middag had: „Er werd door ons vanmiddag ook met wat meer inzicht gespeeld dan de afgelopen weken. Ajax is geen graadme ter. Er gaan drie spitsen de diepte in en daarachter zitten dan nog eens één of twee middenvelders, zodat een afgesla gen aanval onmiddellijk weer balbezit voor Ajax inluidt.” Op initiatief van de Rotterdamse sportpers is het gisteren na de wed strijd NECFeyenoord tot een ver zoening gekomen van de sportjourna listen met Ernst Happel. De Rotter damse trainer had de laatste weken geen mond meer opengedaan, een re actie op de volgens hem negatieve berichtgeving over zijn club. Gisteren sprak de (hypernerveuze) oefenmees ter weer voor het eerst met de pers vertegenwoordigers. Feyenoord Ajax Sparta FC Twente MW FC Den Haag 18 FC A’dam FC Utrecht PSV NEC NAC Telstar Go Ah. Eagles 18 Haarlem 18 FC Groningen 18 AZ ’67 18 FC Den Bosch 18 Excelsior 18 AMSTERDAM. Pim van der Meent, trainer van FC Amsterdam, heeft bepaald pech met zijn tegen standers. Trof zijn team vorige week een NAC met louter defensieve ideeën, waartegen zijn gehavende troep slechts zeer pover voetbal kon stellen, gisteren was het Telstar, dat voor het front van de Amsterdams© toeschouwers (2500 man) ver bene den de maat bleef. De stadionploeg kreeg met de 2-0 overwinning meer dan tegen NAC (0-0), maar de ma nier waarop deze zege tot stand kwam, zal Amsterdam-voorzitter Dé Stoop weinig steun bieden in zijn streven naar een betere klantenbin ding. Heel even leek dat het ruggesteuntje te zijn, waar Amsterdam doortastender acties aan kon ontlenen, dat idee leefde echter slechts kort, want de krachteloze Amsterdamse aanval liet zich weldra weer „pakken” in Telstars buitenspelval, die ontelbare keren met succes dicht- Dat zou echter niet lang meer duren. Ajax kon zo rustig zijn aanvalspatronen opzetten, waarbij allerlei Haarlemmers gebiologeerd toekeken, dat het nog ver wonderlijk was dat het nog een half uur geduurd heeft voordat Ajax de leiding nam. Voor het eerst in de wedstrijd glipte John Rep langs zijn bewaker Peys. Wentink stond veel te ver van Piet Keizer, die daarom maar besloot om de bal ineens te verlengen. Ook aan het tweede doelpunt van Ajax ging dezelfde Haarlemfout vooraf. Opnieuw kon Kei zer rustig de bal aannemen van Ruud Krol en de Ajax-linksbuiten is toch veel te gevaarlijk om te verhoeden dat hij uit een overzichtelijke situatie het doel niet weet te vinden. Opnieuw ver dween zijn schot buiten bereik van Le lieveld in de rechterhoek. De Engels- al zonder Kon Van der Meent terecht de afwe zigheid van de geblesseerde Kamminga en Dekker en de geschorste Kramer als excuus aanvoeren (in de eerste helft kwam daar Cornwall, die bij een botsing een wond aan zijn linkerknie opliep, nog bij) helemaal te verklaren waren de verrichtingen van de Amsterdammers daarmee zeker niet. Het zal altijd wel een vraag blijven of een FC op de volledige sterkte niet tot vervelens toe in de Velsense buitenspelval gelopen zou zijn, of dat de kogels die nu alle kanten, behalve de goede, uitgingen anders wel doel getroffen zouden hebben. Dat FC Amsterdam gisteren in het veld kwam met het vaste voornemen de kritiek van voorzitter De Stoop op het voetbal van vorige week te logenstraffen, door te tonen hoe het dan wel goed kan (Van der Meent: „De spelers stonden achter me. Ik heb toen gezegd: laat dat zondag maar in het veld zien.”) staat vast. Tussen willen en kunnen is echter een hemelsbreed verschil. Hoewel een taktdek met alleen de zwakke Couperus en Husers in de spats, nauwelijks ge durfd genoemd kan worden, legde Am- De Goedes gedachten gingen daarbij ook uit naar Ajax’ derde doelpunt. Krol bediende Haan, wiens inzet werd terug gekaatst, waarna de meegekomen Nees kens het karwei afmaakte. Diezelfde Neeskens was enkele ogenblikken later alweer terug om een handige actie van Vosmaer te smoren. Nadat hij op het verkeerde been was gezet en ook doel man Stuy, die enkele keren bijzonder weifelend optrad, was gepasseerd, was hij alweer op tijd terug om de tijdver- gende actie van Vosmaer te corrigeren. Enkele ogenblikken later viel Neeskens uit. Arnold Mühren, zijn vervanger, be nadrukte al onmiddellijk zijn aanwezig heid toen hij Rep op maiat bediende. De Ajax-rechtsbuiten schoot eerst tegen de lat, voordat hij de teruggesprongen bal langs de voor de voor de vierde keer volkomen kansloze Lelieveld werkte. (Van onze sportredactie) HAARLEM Hoewel scheidsrechter Frans Derks ook in de wedstrijd Haarlem- Ajax categorisch weigerde om een gele of zelfs een rode kaart tevoorschijn te toveren mag hij Haarlem-trainer Joop Brand toch wel erg dankbaar zijn. Brand wenste het van tevoren al «ge calculeerde klasseverschil tussen Ajax en zijn elftal niet te compenseren met klapte. Omdat Amsterdam desondanks op bleef komen, ontstond er een mini- speelveld waarop de twintig betrokkenen in alle drukte weinig fraais lieten zien. Trainer Pim van der Meent, kennelijk nog in d>e roes van de overwinning, had zelfs nog een positief punt aan het doorzichtige spel van zijn aanvallers ontdekt. „Waarom”, zo vroeg hij zich in alle onschuld af, „zou het een fout van ons zijn, dat die buitenspelval steeds weer dicht kon klappen. Laten wij dertig keer buitenspel hebben gestaan, de twee keer dat het wel lukte leverde het ons toch doelpunten op, en dat is voldoende.” een „moord en doodslag-taktiek” en daarom hoefde Derks, één van de expo nenten onder het arbiterkorps die het systeem van de gele kaart op de helling wil hebben, ook niet in gewetensnood te komen. Haarlem voetbalde zo tegemoet komend voor Ajax dat Derks best een vrije middag had kunnen nemen. Hij liep eigenlijk alleen maar in de weg. Na een kwartier voetballen stond de Breda se arbiter in de vuurlijn van het schot van de opgekomen Krol. Uit de bal die via het hoofd van Derks voor het doel caramboleerde, ontstond zelfs nog een doelrijpe situatie voor Ajax maar de duizelende arbiter schudde evenjnet het hoofd voordat hij het spel affloot. Ver zorgers en Haarlem-clubarts Hilbrink spoedden zich naar de arbiter en hiel pen hem er weer bovenop. Ook De Goede kwam nog even langs. Derks: „De Goede zegt: „Scheidsrechter, herinnert u het zich nog. Het staat 2-0 voor ons.” Ik zeg: „Beste jongen, zo erg is het nog niet met mjj. Volgens mjj staat het nog 0-0". Andersorr: „Vooral die nummers dertien (Hulshoff red.) en zestien (Rep red) vond ik geweldige voetballers. Ajax heeft mij echter vooral als eenheid geïmponeerd. Die plotselinge tempowisselingen, dat opkomen en verdedigen en de individuele techniek zijn zaken die Ajax tot eerr geweldig elftal bestempelen. Dit elftal speelt ook fantastisch voetbal en is volgens mij nog sterker dan vorig jaar toen het Inter voor de Europa-cup ver sloeg.” Nu al hebben we halbond deze zaak niet aan de club alleen over zal laten. Men zal waarschijnlijk met een delegatie van het hoofdbestuur, voor het aflopen van het ultimatum, met ver tegenwoordigers van de gemeente Haarlem gaan praten. sterdam aanvankelijk een bezienswaar- dig offensief spelletje op het gras. Wer kelijk doelrijpe kansen leverde dat ech ter niet op. Het eerste moordschot dat om zeep werd geholpen kwam op naam van een Telstar-speler, met name Paul van Egmond, die voor ht doel een voor zet van Van Kooten aannam, vervolgens uitgleed en de bal ver naast schoot. „De supportersschare vap Raak is al sinds jaren een schande voor het basketbal”, aldus de gemeente Haarlem, „als Levi’s geen stappen neemt, zullen wij de vergunning 2 J, Go Ahead Eagles NAC 3—0, PSV—FC Groningen 0—0, NECFeyenoord 23. HAARLEM. HCK, de vorig jaar naar de eerste klasse gedegradeerde honkbal-hoofdklasser, zal het komende seizoen als eerste Nederlandse vereniging de beschikking krijgen over een Ameri kaanse trainer-coach. Dit verrassende bericht kregen de geselecteerde spelers na de training van zondagochtend in het jongstleden zaterdag geopende clubhuis aan het Badmintonpad, te horen. De komst van Juan Laurits naar Nederland is een gevolg van nauwe contacten tussen een van de HCK-be- stuursleden en Archie Allen oud- coach van het Nederlands negental en thans trainer-coach van het Spring field College in Amerika. Archie Allen, die bekend staat om zijn grote honkbal- kennis en de omgang met zijn spelers en die vorig jaar in Amerika nog een drietal coachesonderscheidingen ontving, antwoordde op een verzoek van HCK, dat hij nauwelijks iemand anders kon bedenken, die de functie bij HCK beter kon vervullen dan zijn huidige assistent- coach Juan Laurits. Laurits staat in Amerika bekend om zijn grote honkbal- kennis en is een grote persoonlijkheid. Zelfs het eerste doelpunt van Amster dam (in de 25e minuut) kwam in feite niet voort uit een kansrijke positie. De mannen van Van der Meent hadden hun voorsprong uitsluitend te danken aan de Velsense doelman Paul van der Meeren, die een zacht schot van Couperus, uit stekend afgeschermd door de gerieperige Fred André Rater weer vervangen door Zwaan) liet schieten. Husers was bijtijds ter plaatse om in het lege doel te kunnen tikken: 1-0. „De kosten van zomerspelen zijn, ook als je het eenvoudig doet, zo hoog dat deelneming gewoon een staatsbeslissing is. Ik zie niet hoe Nederland op grond van zijn financieel-economische situatie zou kunnen besluiten zijn kandidatuur te stellen. En ik zie helemaal niet, hoe je zoiets zou kunnen vragen aan een regering die demissionair is”, aldus de heer Kerdel. De problemen die zich rond Montreal opstapelen, zijn tijdens de spelen van Lagos in de afgelopen weken voor het eerst in het IOC in bespreking genomen. De Frans-sprrekende bevolking van deze Canadese stad vindt de kosten langza merhand buiten alle proporties oplopen; zij wil er wel van sprekende Canadezen zijn meer tegen spelen in Montreal, omdat de stad Frans-sprekend is en zij beducht zijn voor de goede sier die Frans-Cana- da met de spelen van '76 zou gaan maken. Terugkerend uit Lagos verklaarde Willi Daume in Frankfort: „Februari is de laatste maand, waarin Montreal zich nog kan terugtrekken. Ik zou me in dat geval kunnen voorstellen dat Nederland met Amsterdam zich aanbood als plaats vervanger”. Heeft Daume deze suggestie gelanceerd na contact met het NOC? Kerdel: „Voor .zover mij bekend is, stel lig niet. En dat van februari klopt ook niet, want dan komt in Lausanne alleen de vervanging van Denver voor de Win terspelen-^ aan de orde. Zou Montreal zich terugtrekken, dan moet het IOC een termijn van twee maanden stellen voor de aanmelding van nieuwe kandi daten”. „Nederland moet men daar echt niet bij verwachten, geloof ik. Wij zijn overi gens niet uit principe afkerig. In 1968, toen München aan de orde was, hebben wij gezegd: wij liggen niet buiten de markt. Maar financieel-economisch za ten we niet makkelijk. We hebben toen Amsterdam gepolst. In 1970, bij de ver gadering van het IOC in Amsterdam, heeft dr. Marga Klompé formeel gezegd: het zou mogelijk moeten zijn later, bij voorbeeld in 1980, de spelen in Neder land te houden. Wij hebben toen de gedachte ontwikkeld: je moet van twee dingen af, ten eerste niet een stad maar een regio aan wij zen en ten tweede alle poeha eromheen weglaten”. „De Russen hadden toen”, aldus Cees Kerdel, „voor die suggesties veel belang stelling en op die basis is eigenlijk Johan Cruyff speelde gistermiddag voor het eerst weer een volledige wedstrijd. Hier maakt Wentink jacht op hem. Na de hervatting kon Ajax zijn voor sprong bijzonder gemakkelijk uitbou wen. De speelse combinaties werden een enkele keer alleen nog maar onderbro ken door de voortreffelijk op dreef zijn de Lelieveld. Met Marijt vormde Lelie veld de enige bij Haariem die kon terugblikken op een goede wedstrijd. De rest van het elftal had het te druk met het nadraven van Ajacieden, die vaak op knappe wijze niet zelf het vermoeiende loopwerk opknapten, maar dit door de bal lieten doen. Een spielerij waar Haarlem, vooral de laatste maanden, niet meer aan toe weet te komen. aan het district voor deze basketbalwedstrijd intrekken”.. Voor 1 februari verwacht men antwoord van de club. Bij Levi’s heeft men met gemengde gevoelens kennis genomen van het schrijven. Voorzitter Jan Massaro: „Ik zou niet weten wat wij er verder nog aan doen kunnen. twintig man nodig om toe te zien dat er ook nog eens Iemand entree betaalt. Zouden we daarnaast dan nog een twintig man rond het speelveld moeten zetten, om de zaak rustig te houden? Het is te verwachten dat de Basket- Programma voor zondag: Excelsior Sparta, Den HaagMW, Den Bosch AZ ’67, TwenteHaarlem, AjaxAm sterdam, TelstarGo Ahead, NAC PSV, GroningenNEC, Feyenoord Utrecht. Is het Olympisch Stadion onder normale omstandigheden al een on ding om in te spelen, voor FC Am sterdam, dat bij het thuisfront nog slechts met honderdtallen kan tellen, wordt het wekelijks triester. Gister middag bereikte men een dieptepunt, toen speaker Fred Harting kort na het begin van zijn „uitzending” de berichtgeving moest staken- „Het was nutteloos om door te gaan,” aldus Harting, „het geluid Na de hervatting konden de Amster dammers zich pais goed uitleven. Met uitzondering dan van Johan Cruyff die uitstekend werd bewaakt door Haarlems „nieuwe” centrum-verdedïger Ton Ma rijt. Brand: „Het verschil tuisen hem en Beer Wentink scheelde ons twee doel punten. Keizer krijgt twee kansen, ter wijl Marijt zoveel lef heeft getoond dat hij Cruyff toch uitstekend heeft inge- kapselid en tenslotte geen toegestaan.” Maar Stefan „Cruyff miste duidelijk nog het wed strijdritme. Maar het feit dait hij er weer bij was had toch wel zo’n invloed dat Ajax beter voetbalde dan afgelopen week tegen AZ. Het gehele elftal draaide goed, maar Keizer zelfs uitstekend. Die heeft bovendien ook bijzonder hard gewerkt”. Ko Stout stond gisteren in de wedstrijd tegen FC Amsterdam op de plaats, die in eerste Instantie aan Jos Jonkers was toebe deeld. De Velser aanvaller was niet beschik baar wegens een voetblessure. Vorig jaar brak Jonkers een middenvoetsbeentje en vo rige week kreeg hij daar tijdens een training opnieuw last van. De doktoren die in Burgge het onderzoek van de Nederlandse voet baller Nico Rijnders uitvoeren, heb ben nog steeds geen uitsluitsel kun nen geven over de oorzaak van zijn hartaanval, eind vorig jaar. Het staat nu wel vast dat Rijnders, die thuis nog steeds rust moet houden err niet te veel bezoekers mag ontvangen, geen lichamelijke afwijking heeft. Althans, zover men in Brugge heeft kunnen nagaan. Men onderzoekt nu of psychische oorzaken tot de crisis hebben kunnen leiden. Zoals bekend maakt Rijnders zich erg nerveus over belangrijke zaken die hem direct raken- In afwachting van de uitslag van het onderzoek ontplooit de Nederlandse profvoetbal ler geen enkel initiatief, hetgeen be tekent dat hij zich ook als sportjour nalist nog aan geen enkele krant of periodiek verbonden heeft. Leo Can- jels, trainer van FC Brugge: „Ik re ken er voorlopg niet op dat Nico nog terugkomt.” Moskou voor 1980 in de markt. Later is Vonhoff gekomen, met de suggestie van Zuidelijk-Flevoland, ook al weer onder het beding van een eenvoudige opzet. Natuurlijk is Willi Daume op de hoogte van deze denkbeelden uit 1968 en 1971. Maar hij weet niet, dat de toestand er in Nederland momenteel helemaal niet naar is om op die ideeën terug te komen. Dat wil niet zeggen dat we ze laten rusten tot de eeuwigheid ze komen wel weer te voorschijn, maar alleen dan wanneer de situatie van ons land dat toelaat”. De Amsterdammer ging hierbij ge makshalve voorbij aan het gegeven dat de blunder van Van der Meeren en zelfs het tweede doelpunt waarmee Husers (uit een voorzet van Van Slooten) Tel star de laatste hoop ontnam, weinig of niets met de buitenspelval te maken hadden. Anderzijds was het wel zo goed als zeker dat Amsterdam de bezoekers met een veel groter verschil in had kunnen maken, indien men met wat meer overleg te werk was gegaan. DEN HAAG. Wanneer Montreal door interne nationale tegenstellingen zou moeten afzien van de Olympische Zomerspelen in 1976 voelt West-Duits- land er wel voor een kandidatuur van Nederland te steunen. Dit heeft Willi Daume, voorzitter van het Westduitse Olympische Comité, bij zijn terugkeer in Duitsland van de Westafrikaanse Spelen in Lagos laten blijken. Maar NOC-voor- zitter Cees Kerdel, hoewel geheel voor zichzelf sprekend, zegt: „Er is geen den ken aan dat ze ons in het voorste gelid zullen vinden. Wij hebben, in 1968 en 1971, wel eens in het IOC laten blijken belangstelling te hebben, bijvoorbeeld voor 1980, maar we laten op dit ogenblik alles rusten wat wil je, we hebben niet eens een regering”. ■F v

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9