Toneelgroep Centrum’ met KLASSIEKEN ZIJN „IN" Het betere Herodotos: Fop. I. Brouwer droomboek het oude Griekenland van Mr. Feitsma eist vooronderzoek SPION REINHARD GEHLEN OVER ZIJN SMERIG LEVEN IN DE VISHAL EN OP ZEE BON Carnaval bij Propeppers n Amro-directeur M. Roos gaat met pensioen tegen ex-rechter Kannibalen’ in Velsen i Piano voor „Spaak” Kampweken „De Lichtboei” I 1 INCELOSTE ERESCHULD BewnrijkseCtmnMt Umuftter Courant Bezorg mij 14 dagen gratis ESHEIIU ONTVINGEN IJmuider Courant* Beverwijkse Courant MARKTBERICHTEN en toen kwam er ’n olifant met 'n lange snuit... HAVENBERICHTEN 4 f|g| 9 DINSDAG 16 JANUARI 1973 8 Eerste schelmenroman neen, het is geen sprookje! Vul onderstaande bon in en u ont vangt 14 dagen lang IJmuider Courant/Beverwljker Courant* voor niets in uw bus I Aardige verteller ft DE OUDE KLASSIEKEN zijn weer „in” tegenwoordig. Dat moet je bijvoorbeeld wel opma ken uit de stroom van boeken over de Grieken en Romeinen, die op de markt verschijnen: Li vius, Plutarchus, Cicero, Petro nius en Herodotus, ze marcheren in moderne verpakking de Ne derlandse boekenmarkt op. Het merkwaardige met de hernieuw de kennismaking is, dat je die klassieke heren heel anders gaat zien dan in vroeger (gym nasium-) jaren. Toen zat je aller lei moeilijke constructies te ont leden, waardoor je een taalkun dige ontknoper was, waarbij de vaak fraaie en meestal boeiende inhoud je volkomen ontging. Daar kwam bij, dat je de pikante alinea’s aan ’s leraars hand niet eens onder ogen kreeg. Hoe dan ook: ik droeg eigenlijk de her innering aan Herodotus mee als die van een oude droogstoppel, die er onbewust, wellicht para normaal aangezet, op uit was om pubers bijna 2500 jaar later van lastig Grieks te voorzien (om van de tragediënschrijvers maar te zwijgen). TOB tflöt - sal (Van een onzer verslaggevers) HANS ROMBOUTS ADVERTENTIE ki open enveloppe «onder postzegel opeturen naaf* ARBEIDERS- Daarna kunt u mij noteren alt J. K. Naam Adre» te Hij noemt en passant het Vietna mese volk „dermate achterlijk” dat het „twijfelachtig is om het in een oorlog democratie proberen bij te Reinhard Geulen bij de ingang van een kerkhof. UITGEVERIJ NIJGH VAN DIT- MAR-DEN HAAG. Deze schrijfster begint haar boek met een inleiding over de functie van de droom, geeft een kort overzicht van de leringen van de grote psycho logen op dit gebied en tracht alles dus wetenschappelijk te benaderen. Dat lukt haar in vele gevallen ook. Theo Kars: „De Geisha,” dat wordt aangeduid als een boek vol jaloezie, vriendschap tussen vrouwen en eer lijkheid. de per. Vol. 'gen ien- trice lau- kin- Ilen het Jder ordt ïteit srde eza- atie jaar de i in 5400 dan ani- 't in 1972 1.000 rer- vitn Johan Frankes: „De Verminkten,” roman met als hoofdpersoon een psy chisch gestoorde student. Willy Rog geman: „Made of Words”, acht struc turen Madzy Ford: „Eva’s terugkeei in het Paradijs,” bundel verhalen Jan Biezen „Atalanta," roman rond een historicus opzoek naar de waarheid en een toneelspeelster op zoek naar Hollywood Donderdag 23 november parkeerde de oud-rechter zijn wagen in de Zijlsraaé. Voorbijgangers meenden dat hij onder invloed van drank verkeerde en zij waarschuwden de politie, die de oud- rechter in overweging gaf niet achter het «tuur plaats te nemen, maar in de auto van de politie. De oud-rechter reed in februari 1968 op de Zuiderhoutslaan in Haarlem met zijn auto een 18-jarige bromfietser uit Hillegom aan, die kort daarop overleed. De zaak werd door de rechtbank en het hof in Den Haag behandeld en daarna door de Hoge Raad verwezen naar het hof in Arnhem, dat de oud-rechter in december 1970 terzake van het in gevaar brengen van het verkeer tot een boete van 1000 en een jaar ontzegging der rijbevoegdheid veroordeelde. Niet bewe zen werd geacht dat de dood van de jongeman aan zijn schuld was te wijten. De veroordeelde vroeg ontslag als ech ter, dat hem in september 1971 eervol werd verleend. serie voorstellingen van te geven- Mede door de knappe enscenering is er bij deze come back weer sprake van een aangrijpende vertolking. Het luchtige deel van dit programma komt dinsdag 20 februari weer voor rekening van de toneelgroep „Globe” met een opvoering van Hugh Leonards blijspel „Buitehnotel”. Het stuk wordt gespeeld door Margreet Blanken, Ab Abspoel, Trees van der Donk, Sjoukje Hooymaayer, Eric van der Donk, Wim Grelinger en Ton Kuyl- Tenslotte is er vrijdag 2 februari een muziekavond irr het noordelijk koetshuis van „Beecke- steyn”. Het is een pianorecital van Fré déric Meinders, wiens programma onder meer werken van Chopin bevat. maken moet Petronius befaamde Sa tyricon maar eens lezen. Satyricon” geldt als eerste schelmenroman. Pe tronius was de lieveling van Nero. Hij paste voortreffelijk in die tijd van decadentie. Het liegt er allemaal niet om, wat de Romein uithaalde. Hij stierf trouwens „in stijl”: al kou tend en dinerend (aldus Tacitus) liet hij zich de aderen openen. Hij doet een frivool boekje open over die goeie ouwe Romeinse tijd. A. Leeman vertaalde Petronius’ Satyricon voor de uitgeverij Athena’eum-Polak en Van Gennep in Amsterdam. Bij Unieboek in Bussum versche nen in de Fibula Klassieke reeks drie nieuwe boeken: „Hannibals tocht over de Alpen” van Livius (vertaling dr. W Theunissen), „Brieven van Ci cero” (vertaling dr. W. Kassies) en „Demetrius Antonius” van Plutarchus (vertaling prof. dr. G. de Vries). Deze drie boeken laten een heel ander Romeins rijk zien dan dat van Nero. Hier zijn de keiharde legeraanvoer ders en keizers aan het werk, die (nog) geen tijd hebben om zich met „Nero-ische” zaken bezig te houden. De boeken zijn ruim voorzien van kanttekeningen. Professor Dr. Kitto schreef (uitge verij Unieboek in Bussum) „De Griekse Beschaving”. Aangezien het een onmogelijke opgave is, zoals te recht wordt gesteld, de hele Griekse beschaving en de invloed op de we reldontwikkeling van de oude Grie ken in één boek uit de doeken te doen, heeft Kitto zich in hoofdzaak beperkt tot het bereiken van de kern van die beschaving, het wezenlijke. Hij laat in zijn beschouwing over vloedig de Grieken zelf aan het woord. Het boek bevat een aantal min of meer bekende klassieke af beeldingen. ER ZIJN BOEKEN over de functie van het dromen en er zijn boeken over het uitleggen van dromen De eerste soort kan goed zijn, als ze de psychologie van het droomleven goed benaderen. De tweede soort is meest al flut in de zin van: „zwarte kat kruist uw pad” Toch pik ik nu uit de rij van de tweede soort een boek, dat aandacht verdient. Het is „U droomt niet voor niets” «an Francine Schre- gel-Onstein. Kruseman in Den Haag heeft het uitgegeven. IJMUIDEN. De heer M. Roos, di recteur van de Amsterdam-Rotterdam Bank nv in IJmuiden, zal zijn functie per 28 februari neerleggen, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In verband hiermee is de heer P. W. Meyer benoemd tot directeur van het AMRO-kantoor IJmuiden. De heer Mey er was onderdirecteur van het AMRO- kantoor in Eindhoven. WIE MET EEN Romeinse schavuit •n schuinsmarcheerder wil kennis HAARLEM. Het hoofd van het parket in Haarlem, mr. L. H. Feitsma, heeft tegen de 63-jarige oud-rechter in Haarlem tegen wie in november vorig jaar proces-verbaal werd opgemaakt terzake van het besturen van zijn auto onder invloed van drank, bij de rechter commissaris een gerechtelijk vooronder- toek gevorderd. Het ligt in het voorne men van de officier de oud-rechter te vervolgen terzake van overtreding van artikel 26 van de wegenverkeerswet (rij den onder invloed. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Tijdens een gala- avond van de carnavalsvereniging De Propeppers in de Progress-sociëteit treedt Prins Peter de Eerste vrijdagavond 19 januari voor de eerste maal officieel op. Zijne Hoogheid de Prins is dan uiteraard vergezeld van zijn hofdames en de Raad van Elf. De eerste officiële daad van Prins Peter de Eerste bestaat uit het uitredken van een onderscheiding aan een aantal mensen. Voorts maakt hij de overige carnavalsfestiviteiten bekend. Iedereen is van harte welkom op deze bijeenkomst, waarvoor geen entrée gehe ven wordt. Voorwaarde is echter, dat iedere bezoeker een zonnig humeur meebrengt. De muziek wordt verzorgd door Joh. Unkel; de aanvang is gesteld op negen uur. boekenboekenboëkënböëkênï boekenboekenboekenboeken! boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl brengen”. Het toppunt van stompzin nigheid wordt wel door Gehlen be reikt als hij op een rabiate hagepre- kerstoon gaat uitleggen dat als Hitler er niet was geweest, het allemaal veel beter zou zijn gegaan aan het oostfront, tijdens een „vrijheidsoor log” tegen de Russen. Gehlens spre ken is géén zilver, hooguit pakkarton maar zelfs het zwijgen van deze af vallige Hitlertrawant kan niet met edelmetaal worden vergeleken. „Nu spreek ik” - Reinhard Gehlen. Uitgegeven door De Boekerij in Baarn. Vertaling: Pieter Grashoff. A. W. Antwoordnummer 416 - Haarlem (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Het winterprogram- ma van de Velsense kunstkring „Voor Allen” wordt maandag 29 januari in de Stadsschouwburg voortgezet door de toneelgroep „Centrum” met een opvoering van George Tabori’s opzienbarend to neelspel „Kannibalen”. Het is dan ook een aangrijpende voorstelling van hetgeen de schrijver voor ogen stond, toen hij een verklaring trachtte te geven van het gebeurde rond de dood van zijn vader in een Duits concentratiekamp. Onder re gie van Peter Oosthoek worden de voornaamste rollen in het stuk ge speeld door Han Bentz van den Berg, Allard van der Scheer, Jules Hamel, Piet Römer en Frans Vorst man Deze voorstelling zou door „Centrum” oorspronkelijk dinsdag 27 februari in Velsen worden gegeven, terwijl voor 29 januari „Alpha Beta” met Els van Ro den en Jules Hamel op het programma stond. Wegens ziekte van Els van Roden moeten deze data echter worden omge zet. „Alpha Beta” wordt geregisseerd door Han Berrtz van den Berg en het stuk behandelt in drie fasen het misluk te huwelijk van een echtpaar uit het arbeidersmilieu. Onderwijl geeft Henk van Ulsen don derdag 8 februari een avond van solo- toneel met zijn opvoering van „Dagboek van een gek”, een bewerkte novelle van N. Gogol. Zoals bekend heeft Henk van tlsen dit spel zes jaar geleden ook al op lijn repertoire gehad, om er thans onder regie van Kees van lersel opnieuw een 4} maandabonnee f 9,80 -fi- kwartaalabonnee f 27,— 4» Doorhalen wat niet verlangd wordt BEVERWIJK. De noteringen van maandag 15 januari aan de Beverwijkse veilingen waren als volgt. Groenten: an dijvie 130-132; breekpeen 18-46; boeren kool 37-57; groene kool 20-37; knollen 22-53; prei 36-73; rode kool 18-31; sprui ten 25-88; uien 52-65; waspeen 51-55. Bloemen: anjer 25-57; trosanjer 185-245; anthurium 105-255; blauwe druif 30-65; chrysant 270; forsythia 20-65; gerbera 35-47; fresia 80-510; hyacint 15-45; iris 210-510; lelie 165-210; narcis 90-160; ne- rine 85-120; orchidee 15-260; roos 45-102; babyroos 25-56; tulp 90-260. Planten: azalea 220-280; begonia 65-85 cineraria 145; kalanchoe 85; potchrysant 45-70; st. paulia 80-110; gemengde plan ten 60-110. Onder de titel „Een ereschuld inge- lost” heeft ir. G. S. Vrijburg feiten in woord en beeld betrekking hebbend op de oorlogsjaren in de Pacific en vooral het voormalige Nederlands In- dië geselecteerd uit documentatiema teriaal dat hierover in Nederland en aiders aanwezig is. In augustus 1970 zijn de landgeno ten die het wapengeweld en de bezet ting daarginds niet hebben overleefd op waardige wijze in Den Haag her dacht: een ere-schuld werd ingelost. Opdat niet na korte tijd de doden andermaal in de vergetelheid zouden geraken, werd besloten een herden kingsboek samen te stellen. Daarin treft men niet alleen het relaas van de herdenking, maar ook, uiteraard kort gehouden, de loop der gebeurte nissen tijdens de oorlog en in de roerige naoorlogse jaren. Medewekers van het Rijksinstituut voor oorlogs documentatie, het Bureau maritieme historie, de sectie Krijgsgeschiedenis van de Koninklijke Landmacht en de sectie Luchtmacht-historie hebben de tekst voor zover deze te maken heeft met hun terrein geverifieerd. Prins Bernhard ziet de waarde van het boek vooral „omdat het de vele hiaten in onze kennis van alles wat toen daar gebeurde zal kunnen aan vullen; zodoende lost het inderdaad een ereschuld in van allen die daar niet waren”. „Afwikkeling Comité 15 augustus 1970”, Viviënstraat 68, Den Haag is het adres waar men dit boek (108 blad zijden met 61 kleuren- en 87 zwart wit foto’s) kan bestellen. Het is een produktie van Henkes Holland N.V. in Haarlem. Waar het de droomverklaringen betreft, gaat ze anders dan de meeste anderen en veel uitvoeriger te werk, waarbij ze steeds voor ogen houdt, dat er geen vaste verklaringen voor droominhouden zijn Als twee men ten over die befaamde „zwarte kat” dromen heeft dat voor ieder van die twee een andere betekenis. Als Fran cine Schregel dus alfabetisch opsomt, verwijst ze bij elk woord weer naar samenhangende begrippen elders in het boek. Haar wijze van droomuit- leggen is dus geen definitieve be gripsverklaring, maar eerder een po ging tot determinatie. De schrijfster is bijzonder goed op de hoogte van symboliek in het alge meen en het boek ontleent zijn waar de daaraan het meest. Wie het goed wakker leest, ook zonder gedroomd te hebben, wordt ingevoerd in tal van symbolieken en dat alleen leidt reeds tot beter begrip, tot een „Ken uzelf”. In dat opzicht is het een goed boek. H.S. Hoe dan ook: Herodotus was eigen lijk een zeer aardige verteller, die de vader van de geschiedschrijvers wordt genoemd. Niet ten onrechte, want de man onthult veel zaken, politieke en culturele ontwikkelingen. Hij schetst bovendien het leven van die dagen in vele uithoeken van de toen nog be trekkelijk kleine wereld. Herodotus had daarbij ook oog voor details en aardige stories. Zo vroeg hij zich bijvoorbeeld af, waar de uitgegraven aarde van een groot kunstmatig meer naar toe was gebracht, want hij zag geen bergen grond in de buurt. Men had de aarde naar de Nijl gevoerd, ver weg. Herodotus had ook een neus voor pikante zaken. Als men denkt, dat Dolle Mina’s van onze tijd zijn, dan moet men Herodotus Historiën Boek IV 110 maar eens naslaan, waar het over de Amazones gaat. Of wat dacht u van een slimme travestie-truc om een aantal Perzen uit te schakelen, gebaseerd op de wetenschap, dat vrouwelijke „attractiviteiten” vaak betere wapens zijn dan het zwaard (Boek V). Herodotus is nu en dan ook een Griekse Fop I. Brouwer, die be schrijft wat er alzo leeft en bloeit. Kortom, Herodotus blijkt aanmerke lijk boeiender dan ik hem vroeger vond. Natuurlijk kon ik het niet nalaten hier en daar de originele Griekse tekst erbij te pakken. Ik vond zowaar, dat dr. Onno Damsté (de vertaler) een andere betekenis dan mijn vroegere leraar Grieks geeft aan „gambros”. Ik leerde zwager. Damsté noemt „gambros” een schoon zoon. In het licht van de historie overigens iets, waar je niet zwaar aan hoeft te tillen. „Herodotos Historiën” (ik leerde Herodotus) werd uitgege ven bij Unieboek Bussum. DEN HELDER. Begunstigd door goede weersomstandigheden konden in de vorige week zowel de kleinere als de grote kotters de visserij onbelemmerd uitoefenen. Voor de grote kotters bete kende dit, dat, nadat op maandag de kotters hadden gelost die op zaterdag niet meer konden lossen, zij de gehele week konden vissen. Voor de kleinere kotters, dat zij iedere dag aan de markt konden zijn en hoewel de kabeljauw vangsten niet uitzonderlijk hoog waren, wisten verschillende kotters toch nog aan een redelijke besomming te komen. Van de grote kotters kwam het meren deel op vrijdag, maar vooral op zaterdag aan de markt. Ondanks dat de tong- vangsten niet tegenvielen - verschillende kotters vingen nog meer dan 2000 kg voor een opmerkelijk stabiele gemiddel de prijs die zich bewoog rond de 8,40 per aangevoerde kilogram - was het op vallend dat ook de grote kotters nagenoeg UITGEVERIJ DE PERS-AMSTERDAM. Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. —De sociëteit „Spaak” is inmiddels in het bezit van een piano. Het instrument moest van het buurthuis „De Lichtboei” naar het gebouw van „Spaak” aan de Plesmanweg worden vervoerd en dat gebeurde onlangs op een aanhanger achter een tractor. De werkgroepleden zorgden voor een muzi kale omlijsting met behulp van de piano en enige pannendeksels. De bedoeling was de aandacht te vestigen op de nog maar kort bestaande sociëteit. Volgens de werkgroep moet in deze sociëteit alles mogelijk zijn en vooral het initia tie van de bezoekers wordt gewaardeerd en ook uitgedaagd. Verschillende binnen- en buitenlandse folkzangers traden reeds op in de socië teit in het oude Tolhuis op de hoek van de Plesmanweg en de Van Riemsdijk- laan. De Wereldwinkel Heemskerk hield er enige discussie-avonden en het Mi santropisch Orkest trad er met s ucces op. „Spaak” is elke zaterdag- en zondaga vond geopend. WIE DE FOTO VAN REINHARD GEHLEN, voorin zijn boek „Nu spreek ik”-herinneringen 1942-1971” aan dachtig bekijkt ziet twee soepogen boven een ontevreden, heerszuchtig streepje mond. Een kaal kippenekje boven een fraai pak (Zit mijn po- chetje goed?). Eén hand in de broek zak, in de andere een donkere bril. Een autoritaire, zelfingenomen, mis selijkmakende maniakale missan- troop. Reinhard Gehlen was spion voor Hitler. Nadat die zich door de mond had geschoten wisselde hij zonder morren van regime en begon na een herscholing bij de Amerikaanse in lichtingendienst CIA voor de Bonds republiek te spioneren. Hij behoort blijkbaar tot het soort mensen dat tot alles bereid is als er maar gezag boven hem gesteld wordt, dictatoriaal of democratisch, 't maakt niets uit. Gehuld in deze morele wapenuitrus ting is hij niet zomaar bureaucraat, nee, hij loert, luistert af, of beter nog, hij laat dat doen en troont als een godheid boven zijn gluiperige on derhorigen. Misschien is het waar dat een land niet zonder spionnen kan bestaan, maar laten die dan ook in hemels naam verder zwijgen over hun weer zinwekkende karweien. Of laten ze ronduit vertellen wat ze weten. Geh len vertelt in feite niets. Jawel, hij vult zo’n driehonderd pagina’s fraai papier (zijn boek is hier luxueus uit gegeven door de Boekerij in Baarn). Hij debiteert oncontroleerbare pseu- do-sensaties zoals het verhaal dat Bormann in de Sovjet-Unie zou wer ken hij spuit snoevende eigen dunk: „De BND (Westduitse BVD) is na mijn aftreden sterk verzwakt.” Bruine rat bestrijding. De jaarlijkse lan delijke campagne ter bestrijding van de bruine rat is weer aan de gang ter ondersteuning van de actie brengt de televisie tussen 22 januari en 6 febru ari enkele malen een telespot van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Het buurthuis „De Lichtboei” gaat ook dit jaar weer enkele kampweken organiseren en de keuze is gevallen op het kamphuis „De Singel” in Oosterhout bij Breda. Men gaat met drie groepen achtereen volgens een week en dus niet met alle groepen tegelijk in dezelfde week, het geen als „te massaal” werd ervaren. Op 28 juli vertrekt de leeftijdsgroep van dertien tot vijftien jaar. De volgende week is gereserveerd voor de tien tot en met twaalfjarigen en in de laatste week, van 11 'tot en met 18 augustus, gaan de zes tot en met negenjarigen. De reis naar Luxemburg voor de ou deren gaat niet door. Er meldden zich slechts elf gegadigden. Voor opgave en inlichtingen over de zomerkampen kan men zich wenden tot de staf van het buurthuis „De Lichtboei”, Maasstraat 5, Heemskerk tot uiterlijk 1 mei. allemaal enorme vangsten aan schol aanvoerden. De hoogste besommer van de week voerde maar liefst 19.565 kg vis aan, waarvan 2235 kg tong en de rest overwegend schol, voor een totaalbesom- ming van ruim 40.800, terwijl een andere kotter dicht in de buurt kwam met 18.140 kilogram vis, waarvan 2513 kg tong, voor een besomming van ruim f 40.600. Al met al was het weer een goede visweek, met een weekomzet die het millioen zeer dicht benaderde. Van 8 tot en met 13 januari hebben 81 kotters 417.826 kilogram vis, voor een waarde van f 964.080,13, in Den Helder aangevoerd. Maandag aangekomen in IJmniden: Docklift-1, Petershaed; Naess Parkgate, Narvik; Jan, Bremen; Calanda, Takora- di; Grandt, Flixborough; Thor Asgard, Tuapse; Edison, Kleipeda, Zaandam; Spree, Swansea; Lune Fisher, Manches ter; Grishu Houston; Coral Mean- dra, Brunsbuttel, IJmuiden; F. F. M. Viris, R’dam; Boma, Abidjan; Stern, Newport Mont; Clementina, R’dam; In ga-Bastian, R’dam; Borodine, Hagesund, Williampont, Zaandam; Niedermehnen, Withby, IJmuiden; Heike Schluter, R’dam; Merc. Maris, Sackburg, Velsen; Bernina, Den-Helder; West Osprey, Cont. Plat, IJmuiden; Markus, Alhohnen, Be verwijk. Maandag vertrokken van IJmuiden: Capricorn, Withby, IJmuiden; Anita von Bargen, Flixborough; Memel, Dagen ham; Julien Delmas, Taboe; Oemberg, Brest; Banana, Bremen; Waltraud Behr- man, Stettin; Freya, Hamburg; Saha Bo rodulin, Leningrad; Gerlina, New Port; Isvania. Stralsund; Jan, Bremen; Hun- nau, Flixborough. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Marianne, R’dam; Lien, Coph, IJmuiden; Boy Mathiessen, R’dam; Scol Spirit, Skutkaer, Zaandam; St. Herblain, Ant werpen, IJmuiden; Finnreel, Hamina, Velsen; Eloquence, Selby. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Boreas. R’dam; Penelope Everard, Wa terford; Dyvi Atlantic, Emden; Baltisty- 56, Gdansk, IJmuiden; Helga-S, Kulen- borg; Dukesgarth, Cardiff; Ares, Bremen Hendrika, La Rochelle; Dame Caroline Hasleth, Shoreham; Granit, Flixborough; Thoge, Gent, Velsen; Kappa Enterprise, Bilbao, IJmuiden. (Als geen nadere aan duiding volgt, is het schap van of naar Amsterdam gegaan).

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9