Geen Paniek in Haarlem Centrum stelt premières uit Britse TV weert film Katlewicz leidde NPO in stralende uitvoering Heemsteedse Kunstkring snel tevreden BONTMODEHUIS Daniël de Lange id afgetreden als VVL-voorzitter „Het Veel gemiste kansen in jaar van het boek” van Andy Warhol 15 WAGENWEG 146 HAARLEM TELEFOON 316529 If I,- ROTARY CLUB HAARLEM DEED ER IETS AAN NA UITVAL TELEVISIECRITICUS Korthals Altes weg bij Theater Geen Matthaus Passion in Naarden Utrecht start weer Christo in Stedelijk Museum Amsterdam „Schafttijdtheater” WOENSDAG 17 JANUARI 15 1973 Problemen In buitenland beter Motorfiets Besluit 0 0 0 SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN van van van z' 995,— 995,— van 1395,voor 1250,voor 795,— 750,— 995,— Tijdens de uitverkoop 10% KORTING op alle courante artikelen HAARLEM Het concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest dinsdagavond onder leiding van de Poolse dirigent Jerzy Katle wicz in de Gemeentelijke Concert zaal heeft gegeven, werd begonnen met de uitvoering van de Variaties en fuga voor strijkorkest op een thema van Johann Kuhuau van Hendrik Andriessen. Vurig Schoolprijsvraag Let vooral op onze SPECIALE AANBIEDINGEN (Van onze kunstredactie) DEN HAAG „Een gemiste kans”, aldus de schrijfster Mischa ie Vreede over het „Jaar van het Boek 1972”. (Dat moet de lezer wél weten: 1972 was het Jaar van het Boek, daartoe plechtig aange wezen door de Unesco, de organi satie van de Verenigde Naties voor cultuur en onderwijs). „Een ge miste kans”, zo meent de schrijf ster, „omdat men er niet in ge slaagd is het boek dichter bij het volk te brengen”. Wie kan het met haar oneens zijn? Niet eens de leden van de contactcommissie, die in ons land het Jaar van het Boek had moeten „maken”. Secretaris P, Schaepman geeft zelf toe: „Als je in zo’n club zit heb je altijd de indruk dat er heel wat gebeurt, maar als je eens nauwkeurig toe kijkt dan valt het wel tegen” i (Van onze kunstredactie) P. ZWAANSDIJK ADVERTENTIE DICK BARTELS van van I) De tweede verrassing werd de voor- J. HEIJER (Aangesloten bij Nederlandse Vereniging van Bontwerkerijen) (Van een correspondent) DEN HAAG. Daniël de Lange van van van van 695,— 695,— Dat was het dan, op een paar dingen na die ook gebeurd zouden zijn als er geen Jaar van het Boek was geweest. Had dat dan anders gekund? Natuurlijk; dat heeft het buitenland laten zien. HAARLEM. De toneelgroep Cen trum heeft de eerste voorstellingen van zijn nieuwste stukken uitgesteld wegens ziekte van enige spelers. „De revolver van Bas” van de Haarlemmer Gerard Lemmens gaat nu op 9 februari in première in de Toneelschuur. „Alpha- Beta” van E. A. Whitehead beleeft zijn eerste voorstelling op vrijdag 16 februari in de Haarlemse Stadsschouwburg. En dan was er nog enige activiteit in de bibliotheken. Onder het motto „Boe ken vliegen over de oceaan” werden daar voor één gulden per stuk notitie blokken verkocht in de vorm van poc ketboeken. De 25.000 stuks die werden aangemaakt zijn nog niet allemaal ver kocht. Dat betekent dat per bibliotheek geen 20 blokken „de oceaan zijn overge vlogen”. 995,voor 950,voor 1250,voor 1450,voor 1095, 1895,voor 1295, vanaf 895,voor 895,voor 1695,voor 1250, idee had gehad haar leden op te roepen boeken voor Indonesië af te staan. ARNHEM. Mr. G. Korthals Altes, die reeds acht jaar als zakelijk leider verbonden is aan toneelgroep Theater, zal in september van het volgend jaar dus vlak voor het seizoen 1974-1975 in gelijke functie in dienst treden van het Amsterdamse gezelschap, dat Hans Croiset gaat formeren. Nog anderhalf sei zoen zal hij dus Theater leiding blijven geven- 55,— 75,- vanaf 135, Els van Rooden en Han Bentz van den Berg (Alpha-Beta) en Piet Römer (De revolver) zijn een tijd ziek geweest waardoor achterstand bij de voorberei ding is ontstaan. De openbare repetitie van Alpha Beta op donderdag 18 januari in de Haarlemse schouwburg gaat ge woon door evenals de inleiding op beide stukken door regisseurs en dramaturgen op zaterdag 20 januari om half vijf. HAARLEM. Het beroepsgezelschap Amstel Toneel speelde gisteren in het Coornhertlyceum „Nooit te laat” een blijspel van ene Sumner Arthur Long. De leden van de Heemsteedse Kunst kring hebben ervan genoten. Dat is erg fijn, want dat is wat de Heemsteedse Kunstkring voor haar leden wil. 7/8 NERTS-PUMFENMANTEL 3/4 NERTSKOPPENMANTEL 7/8 CUMAFIXLAMMANTEL met nertskraag L. BISAMRUG, geverfd L. NERTSBISAMMANTEL L. PERSIANER PIECES (in zwart en bruin) KALFSMANTEL HAMSTERMANTEL VEULENMANTEL NERTSKOPPEN SAFFIER NERTSPIECESHOEDEN NERTSTAARTENHOEDEN NERTSHOEDEN UTRECHT. Het „Schafttijdtheater” in Utrecht (culturele evenementen tij dens de lunchpauze in De Kargadoor aan de Oudegracht) start op 24 januari met een reeks voorstellingen door het „Eksperimenteel bewegingstheater” (mi me, dans en beweging) met medewer king van Wil Spoor, Igor Jongman en anderen. Dit programma is een première voor Nederland. De voorstellingen van „Moany’s jongen huilt niet” van Tennesy Williams met medewerking van Wille- mijn Borro en Martin Schüller. Deze produktie was al eerder geprogram meerd, maar kon door ziekte van Wille- rnijn Borro niet doorgaan. Daardoor bleef het Schafttijdtheater dit jaar nog gesloten. In de film komt een scene voor, waar in een jongen in Heli’s Angels-kostuum, met een zware motorfiets tegen een vriendinnetje erover opschept dat hij op zijn machine de liefde heeft bedreven. Waarop het meisje antwoordt: „Ik zou het liever doen als je met je motorfiets 100 kilometer per uur rijdt”. En ze voegt er aan toe: „Luister goed, lieve jongen als je dat niet durft dan interesseer ik me niet meer voor je”. De moeder van Andy vertelt in de film: „Ik houd van Andy en van alles wat hij doet, het mooie, het lelijke, de homosexuelen, de lesbiennes, de verdo vende middelen, kortom van alles”. Aanstaande zaterdag zal het aftreden van Daniël de Lange tijdens een openba re ledenvergadering in het Amsterdamse Carlton-hotel ter discussie worden ge steld. Tót die datum wil De Lange over het neerleggen van het WL-voorzitter- schap slechts kwijt dat een verschil in beoordeling tussen hem en de rest van het bestuur over bepaalde zaken in het recente verleden tot deze stap heeft geleid. Dat hij op deze vergadering zou zijn te bewegen terug te komen op zijn besluit, acht de heer De Lange zelf zeer onwaarschijnlijk. Nico Verhoeven, tweede secretaris van de WL, daarentegen meent dat het niet geheel moet worden uitgesloten dat Da niël de Lange alsnog tot andere gedachten is te brengen. Aanstaande donderdag zal het bestuur van de WL zich over de beslissing van De Lange en over de komende ledenvergadering nader bera den. De heer Verhoeven noemt het ,-jammer en tragisch’ ’voor de vereniging als Daniël de Lange bij zijn besluit Kijft. Johnny Kraaykamp (links) en Rijk de Gooyer spelen de hoofdrollen in „Geen paniek”, een nieuwe Nederlandse speel film die vanaf morgen naast zes andere steden ook in Haarlem (Luxor) wordt vertoond. „Geen paniek” is een komedie waarin het „paar apart” als twee klus jesmannen een aantal grappige situaties beleven in een schoonheidssalon. In de film treden voorts op Hetty Blok, Eddie Constantine en Trudy Labij. De regie is van Ko Koedijk- De eerste werd gebracht met de prachtige, sprankelende en verfijnde uit voering van Joseph Haydns Concert voor clavecimbel en orkest in D grote terts, dat Elisabeth Stefanska met een meesterlijk beheerst technisch raffine ment, innig, maar ook vurig en meesle pend speelde waarbij zich de dirigent en het orkest zich in een volmaakte een heid aansloten. AMSTERDAM. In het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt van 19 januari tot 18 maart een tentoonstelling gehouden van documenten, tekeningen en foto’s van een project van Christo met als titel Valley Curtain. Rifle, Colo rado 1970-1972. Christo, in 1935 in Bulgarije geboren, vestigde zich in 1958 in Parijs. Sindsdien kreeg hij als kunstenaar vooral bekend heid door inpakken van allerlei voorwer pen, bijvoorbeeld een tafel of fiets, maar ook een stuk rotskust in Australië. Sinds 1964 woont en werkt Christo in New York. is tfgetreden als voorzitter van de Vereni ging van Letterkundigen (WL). Een ernstig verschil van mening over het te voeren beleid van de vereniging is er de oorzaak van dat de heer De Lange, die vorig jaar april als opvolger van Garmt Stuiveling tot voorzitter van de WL werd benoemd, niet langer de vereniging wenst te leiden. De contactcommissie nam een Rotary- lid in haar gelederen op en toog met de minister naar Haarlem voor een intieme proclamatie van het Boek-jaar. Overi gens heeft het Haarlems idee veel weerklank gevonden bij de rest van Rotary Nederland met het gevolg dat er enkele honderden kisten boeken naar Indonesië verscheept konden worden. De contactcommissie zélf zette als ei gen actie een prijsvraag op onder de oudste kinderen van de lagere scholen en de jongste van het voortgezet onder wijs. „Maak een boek over een boek” luidde de opgave. Daarop kwamen ruim 800 inzendingen binnen. Ze zijn nog niet beoordeeld, maar vast staat dat prinses Margriet straks de prijzen uitreikt. treffelijke uitvoering van de Symfonie no. 104 in D grote terts, de zogenaamde „Londense” de laatste symfonie, die Jo seph Haydn gecomponeerd heeft en waaruit zijn genialiteit de toehoorder in al haar grootheid tegemoet klinkt met de rijkdom aan muzikale gedachten en de verwerking daarvan bij de opbouw van de transparante structuur van dit werk, waarbij de instrumentatie de schoonheid van deze muziek nog intensi veert. Een grondige voorbereiding moet aan deze uitzonderlijk goede uitvoering van de symfonie zijn voorafgegaan. Dirigent en orkest hebben hiermede een prestatie geleverd, waarvoor grote bewondering en respect passen. dat Andy Warhol het symbool is van de pop-artbeweging en dat zijn films en zijn schilderijen de jaren zestig beter weerspiegelen dan het werk van welke andere kunstenaar dan ook. „Warhol en zijn hovelingen leven niet op een con ventionele manier”, aldus de inleiding die besluit met te zeggen: „Sommigen zullen zijn werk en zijn levensstijl bele digend vinden”. Warhol zelf verschijnt in de film uit sluitend geheel gekleed in bed liggend. Hij vertelt dat hij zich schaamt om de littekens te laten zien van door een dol gedraaide minnares veroorzaakte wonden, die in 1968 haar revolver op de popheld had leeggeschoten. Gelukkig dat er toch iets meer ge beurde. Op 16 februari had minister Engels in Haarlem het Jaar van het Boek al officieel ingeluid. Wel een beet je Iaat, maar men had dan ook gewacht tot er zich iets voordeed waaraan zo’n plechtigheid gekoppeld kon worden. Nu wilde het toeval dat de Rotary Club Haarlem al wist dat er een Jaar van het Boek aan de gang was en dat zij het Sinds 1935, het jaar waarin zij werden uitgegeven ,zijn deze fraaie variaties, die uitmunten door een eigen puur-muzikale schoonheid en expressieve sfeer, vaak ten gehore gebracht. Ook te Haarlem werden zij dikwijls door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest uitgevoerd en telkens was er dan sprake van een variatie van de interpretatie van deze variaties, indien althans de muzikale gerichtheid van de leidende dirigent dit mogelijk maakte. De vertolking van Andriessens compo sitie zich voor van de medische plan kwam te staan en daarmede ook de mededelingsfunctie van het melodische element. Zo kon deze voordracht niet getuigen van een harmonische vereen zelviging met de geest van deze muziek. Dit was evenmin nog in alle opzichten het geval voor wat het orkestrale aan deel betrof van het Concert voor clave cimbel en orkest in d kleine terts van Joh. Seb. Bach, waarvan de solopartij werd vertolkt door de Poolse clavecim- baliste Elisabeth Stefanska. Het voor treffelijke spel van deze eminente instru mentaliste kreeg te weinig tegenspel op een zelfde hoog niveau van Katlewicz en het door hem geleide strijkorkest, vooral in het edele Adagio, dat door de bezon ken voordracht van de clavecimbaliste eenzijdig diepe inhoud kreeg. Na de pauze kwamen de verblijdende verrassingen, die dit NPO-concert onver gefelijk zouden doen worden. De eerste handicap hier had al niet mogen bestaan. Want hier begon men met een volslagen onbegrip bij de rege ring. Andere regeringen deden het heel wat beter. President Nixon hield een toespraak over het boek, nadat het Con gres al een resolutie voor de promotie van het boek had aangenomen. In België sprak koningin Fabiola voor de TV over het Jaar van het Boek. Ook de sjah van Perzië en de keizer van Ethiopië luidden het Boek-jaar officieel in. President Park Tsjoeng Hee van Zuid-Korea te kende met zijn mooiste hand de leuze „Boeken voor allen” en die werd daarna op posters in het hele land aangeplakt. Vervolgens zij toegegeven dat onze Nederlandse contactcommissie zat met een budget beneden elk peil, maar dat had ze dan toch in elk geval moeten aanwenden om zo breed mogelijk aan dacht te trekken. Als de commissie haar schamel potje eens had gebruikt om een TV-spotje te laten maken, waarin elke vaderlander werd opgewekt zelf plannetjes uit te werken. Dan waren hier misschien ook wel, net als in Frankrijk, benzinemaat- schappijen op het idee gekomen boeken te gaan vergeven in plaats van die eeuwige plakplaatjes van sportsterren en ruimtevaartuigen Met de 30 mille die hier slechts be schikbaar waren had men méér kunnen doen. Als de commissieleden dan zélf niet voldoende fantasie hadden, waarom hebben ze can niet een paar ideeënrijke mannetjes in de arm genomen? Het Jaar van het Boek is een gesloten boek gebleven. Alleen een handvol com missieleden heeft er even in kunnen kijken. Men heeft zich kostelijk geamuseerd om de verwikkelingen in het gezin van een houthandelaar, wiens vrouw een ba by verwacht. Ze zijn al van middelbare leeftijd en hun tot dusver enig kind is al 24 en getrouwd. De problemen in dit stuk komen voort uit het feit dat vader een ouderwets soort gezinshoofd is, die zijn vrouw gebruikt „als stofzuiger”, om het met de dochter te zeggen. De dra matische ontwikkeling in het stuk loopt uit op de inkeer van de houthandelaar, die zijn vrouw tenslotte toestaat een dienstbode in dienst te nemen. Zoals gezegd heeft iedereen zich kos telijk geamuseerd. Wat zal ik dan nog schrijven, dat ik het een ontstellend onbenullig stuk vind over een wereldje, dat ik al minstens 20 jaar uitgestorven waande. Zelfs het woord wc-pot kunnen die figuren niet over hun lippen krijgen, hoewel op het toneel toch heel wat met dat ding gesold wordt. De dialoog be staat uit magere dan wel kleffe mopjes, die voor pikant moeten doorgaan. De groep spelers liet in een fraai decor van Mik Fetter heel plezierig en vooral natuurlijk spel zien. Vooral Loui se Ruys als de moeder straalde een lieve, hartelijke persoonliikheid uit. Cees Pijpers, die als regisseur de simpele en scenering versierd had met een enkel visueel grapje, speelde de vaderfiguur aanvankelijk zo sympathiek, dat pas gaandeweg ’s mans ware karakter de oorzaak van de conflictstof duidelijk werd. Het harde werken van de spelers is echter een beter stuk waard. Er zijn best betere blijspelen te vinden, ook voor publiek dat met verontrustend weinig tevreden is. door Jerzy Katlewic' kenmerkte door een dominerende aandacht dynamiek, waardoor de profilering lijn op het tweede Aanvankelijk verloor hifj de strijd, maar terwijl zijn laatste onderzoek nog werd bekeken door de hoogste gerechte lijke instanties, nam de ITV het besluit de controversiële film toch maar niet uit te zenden. Hiermee heeft die onuitroei bare kleine groep van Britse houwde gens weer zijn censuur over de massa kunnen uitoefenen; een groep die nog in de jaren zestig in alle ernst een proces kon beginnen tegen boeken als Lady Chatterley’s Lover en Fanny Hill. De film die de Britten niet te zien zullen krijgen begint met een verklaring -i (Van onze medewerker in Londen) LONDEN. Het Engelse commer ciële televisiestation ITV heeft een film ingetrokken over het leven van de Ame rikaanse pop-artiest Andy Warhol. De film zou gisteravond worden vertoond. Ze werd gemaakt door de fotograaf David Bouley over Warhol zelf en over zijn volgelingen die in de omgeving van de held steeds worden aangetroffen. De ITV had alle mogelijke aanvallen van puristen, zedenreinigers en anti-por- nogroepen afgeslagen toen ze capituleer de voor een laatste uitval van televisie commentator Ross McWriter, ook wel bekend als de uitgever van het „Guin- ness-book of records”. McWriter maakte een haastige reis langs de daartoe ver eiste gerechtelijke instanties, nadat hij de film over Warhol, die een uur duurt, had kunnen zien. (Van onze correspondent) HILVERSUM. De vermaarde uit voeringen van Bachs Mattheus Passion door de Nederlandse Bachvereniging in de Grote Kerk van Naarden kunnen dit jaar niet doorgaan. De nog steeds voort durende restauratiewerken aan de kerk maken dit onmogelijk. De uitvoeringen van de Mattheus Pas sion zijn nu in de stille week op donder dag 19, vrijdag 20 en zaterdag 21 april in de Grote Kerk van Monnickendam. De vaste dirigent van de Nederlandse Bach vereniging, Charles de Wolff heeft de leiding. I Juist omdat het Jaar van het Boek I ilthans in ons land zo’n betrekkelijke I sof is geworden kan het geen kwaad I eerst nog even aan te stippen waarom I het was begonnen. De UNESCO riep 1972 tot Jaar van het Boek uit omdat deze organisatie over de hele wereld een aantal problemen zag in de situatie van het boek, die dringend moeten worden opgelost. 1. Per jaar verschijnen tussen de 500.- en 600.000 nieuwe boektitels over de hele wereld, maar driekwart daarvan komt uit Europa, Noord-Amerika, Sov- jet-Unie en Japan. De boekenrijkdom is dus al minstens even onrechtvaardig verdeeld als alle welvaart. 2. De leeslust in <je ontwikkelde lan den vermindert. Wellicht onder invloed van de streeds bredere informatiestroom die via beelden (TV en geïllustreerde bladen) tot de mensen komt. De laatste jaren worden radio, TV, bandrecorder en videorecorder steeds meer gebruikt in plaats van boeken. De zogenoemde audivisuele middelen lijken het boek ouderwets gemaakt te hebben. Zo te zien allemaal vragen die ook ir. ons land nieuwe initiatieven ten gunste van het boek niet overbodig maken. Er [vormde zich dan ook om te beginnen leen contactcommissie voor het Jaar van het Boek, onder leiding van directeur dr. C. Reedijk van de Koninklijke Biblio theek in Den Haag. Het ministerie van Onderwijs kwam aarzelend over de brug met het bescheiden sommetje van 15 mille. Het ministerie van CRM dat toch als eerste in aanmerking kwam om sub sidie te geven, deed vooreerst niets. Na veel gemekker kwam daar echter ook nog 15 mille uit. Met dat geringe bedrag in handen takte de contactcommissie de moed in de schoenen. In plaats van nu heel vindingrijk te willen zijn, besloot ze tot iets zeer onorigineels: er zou een sympo sion op hoog niveau gehouden worden over de toekomst van het boek. Een selecte groep van 50 deskundigen zou een paar dagen lang alle boekproblemen bespreken. Op de valreep, begin decem ber, kwam het er van. Het symposion stelde vast dat er in ons land een Raad voor het Boek moest komen. L. L. L. L.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15