Centraal akkoord verschillend uitgelegd Eensgezindheid over monetaire hervorming r Specerijen Steun gevraagd voor ruiken op wederopbouw Vietnam de Souks Eredoctoraat voor Sicco Mansholt Engeland vaart bedrijven tar wel bij olie en gas Soepele behandeling van gasgeschil Bouw krijgt een somber jaar Middengroepen niet vergeten Smelterij met stillegging bedreigd „Bredero stuurt werknemers i i met forse kluiten in riet" n* 1 i' Texas Instruments IN EUROPEES PARLEMENT Na Westduits-Nederlands gesprek Bouw- en Houtbond NKV 5 op Curasao weigert CAO 17 WOENSDAG 17 JANUARI 1973 MERCURIUS (NW): Indruk AVOB-VOORZITTER „Geen sprake Door beslag koper van” Geschil cao-gesprek Hoogovens SICCO MANSHOLT (Van onze redactie economie) en y UTRECHT Bredero’s Bouwbedrijf in Utrecht heeft volgens de Bouw- en Houtbond NKV een manier bedacht om onder het mom van in spraak en medezeggenschap de meer dan 1250 werknemers „met forse kluiten in het riet te sturen.” Die manier heet de kern, „een zorgvuldig uit gekozen groepje (150) mensen, die Bredero te vuur en te zwaard moeten verdedigen als een bedrijf, waar een uitstekend sociaal beleid wordt ge voerd.” BRUSSEL. De Vlaamstalige afde ling van de rooms katholieke universi- teit van Leuven heeft een ere-doctoraat toegekend aan de Nederlander dr, Sicco Mansholt- Het gas uit de Noordzee voorziet thans in bijna negentig percent van de Britse behoeften. Verwacht mag worden dat nieuwe reserves zullen worden ontdekt en dat zich steeds meer gelegenheden voor de Britse industrie zullen voordoen. De komende jaren zullen zeer opwin dend zijn, aldus het rapport. antwoordelijk personeelsbeleid, dat ge richt is op uitbuiting van de arbeider”, aldus de NKV-bond. Euro-gulden notes. De Amsterdam-Rot terdam Bank is van plan over te gaan tot de uitgifte van 7,25 percent zeven jarige euro-gulden notes tot een be drag van ten hoogste 70 miljoen. De uitgifte zal geschieden door middel van onderhandse plaatsing. De koers van uitgifte is 100 percent en de inschrijving is vrijdag 19 januari. De notes luiden aan toonder enw orden in stukken van f 10.000 uitgegeven. De vakbondsdelegatie heeft de indruk dat de opvattingen van de directie van Hoogovens worden gedeeld door de cen trale werkgeversverbonden en in elk geval door de Federatie Metaal en Elec- trotechnische industrie die zeer nauw is betrokken bij de komende, maandag be- Nederhorst. De Nederhorst Betonindu- striegroep gaat de produktie ter hand nemen van silicaatprodukten. Naast binnensteenmuren, zal het bedrijf zich in het bijzonder toeleggen op de pro duktie van speciale schoonwerk- en gevelstenen. De produktiecapaciteit zal 60 100 miljoen stenen per jaar gaan bedragen. UTRECHT. De heer A. ’s -Graven made, bestuurder van de Industriebond- NVV, heeft „erbarmelijke arbeidsom standigheden” aangetroffen bij Texas Instruments, een van de grote werkge vers op Curacao. Hij verblijft een maand op Curacao om de vakbeweging daar bij loononderhandelingen te advise ren. Wyers verhoogt dividend. Aandeelhou ders van J. P. Wyers’ industrie- en handelsondememing zal worden voor gesteld het dividend over het boekjaar 1971-1972 vast te stellen op 8 percent. Over het voorgaande boekjaar keerde Wyers 7 percent uit. Sphinx. Het jaar 1972 is voor koninklij ke Sphinx (aardewerk) bijzonder gun stig geweest. Na het forse verlies van f 9,3 miljoen in 1970 de zeer beschei den winst van drie ton in 1971, kon de onderneming in het afgelopen jaar een winst voor belasting van naar schatting 10 miljoen behalen. Voor 1973 rekent de heer Van Kempen op een vol bezet jaar. Over een mogelijke hervatting van de dividendbetaling wilde hij zich d esgevraagd nog niet uitlaten. De Sphinx keerde in 1969 voor het laatst dividend uit (8 per cent). UTRECHT. De heer S. van Eijke- lenburg, voorzitter van het Algemeen Verbond Ondernemingen Bouwnijver heid (AVOB) en van de werkgeversdele- gatie bij de laatste cao-onderhandelin- gen, is niet zo optimistisch over de positie van de bouwnijverheid dit jaar. Het aantal werklozen zal volgens hem nog toenemen. worden gelegd”. Ze krijgen bijvoorbeeld een aanzienlijk waardevoller kerstpak ket dan hun collega’s, extraatjes bij langdurige ziekte en vorstverlet en een maal per jaar een etentje (samen met hun vrouwen) met de directie. De Bouw- en Houtbond NKV noemt het instituut kern, zoals het bij Bredero functioneert, onrechtvaardig- „Het wekt discriminatie van het personeel onder ling op en zet de werknemers aan tot een ongezonde, oneerlijke competitie. Voor ons is de „kern” van Bredero’s bouwbedrijf het bewijs van een onver- oorlogvoeren door de Amerikanen in Vietnam”. In het vraaggesprek kondigt hij voorts de oprichting aan (nog dit jaar) van een bouwraad, een overkoepelende organisa tie van werkgevers- en werknemersor ganisaties in de bouwnijverheid. De werknemersbonden pleiten al jarenlang voor zo’n raad. De produktie van olie uit de Noord- zeebodem wordt voor 1980 op 75 miljoen ton geraamd, ongeveer de helft van het Britse verbruik. De besparing die het gebruik van Noordzee-olie oplevert zal in het algemeen van de wereldprijzen afhangen maar zeker groot zijn en ver moedelijk in de honderden miljoenen ponden lopen. De invoer van olie kostte Engeland in 1971 ongeveer één miljard pond. De levering zou overigens pas over twee jaar moeten beginnen. Uit Duits land kwamen direct felle protesten te gen de beslissing van minister Langman Hij zou dit besluit hebben genomen omdat de totale voorraad gas kleiner is dan werd aangenomen en met het oog op de Nederlandse behoefte. Het voorne men van de minister blijkt echter niet zo stringent te zijn bedoeld. Er zal nog eens nader in ogenschouw worden geno men hoe groot de behoefte in feite is. Daarbij wordt rekening gehouden met het feit dat er meer concessie-aanvragen zijn en dat dus mag worden verwacht dat het Nederlandse deel van het conti nentaal plat in de Noordzee vermoede lijk nog veel meer gas gaat opleveren in de komende jaren. In een vraaggesprek met „Steiger”, het orgaan van de bouw- en houtbond NKV, zei de heer Van Eij keienburg dat door gewijzigde bouwmethoden minder men sen nodig zijn. In de woningbouwsector zal dit jaar zeker niet meer dan vorig jaar worden geproduceerd en in de grond-, weg en waterbouw wachten heel wat plannen op goedkeuring door de overheid. In de utiliteitssector trekt het werk weer aan. De continuïteit in de bouw wordt volgens de heer Van Eij keienburg ern stig verstoord door allerlei inspraakpro cedures. Dat werkt niet alleen kosten verhogend, maar brengt ook de werkge legenheid in de bouw in gevaar. „In spraak is een fenomeen, waar we nog niet helemaal aan gewend zijn en waar vooral degenen die inspraak leveren nog niet mee kunnen omgaan”, aldus de heer Van Eij keienburg. „Men presteert het vandaag om plannen, die vier, vijf jaar geleden op de ontwerptafel zijn geko men nu op het moment van uitvoering, af te wijzen”. Werkgeversvoorzitter Van Eijkelen- burg is voorstander van een een uur- staking van werkgevers en werknemers op alle bouwplaatsen, waar in opdracht van Amerikanen wordt gebouwd. „Uit protest tegen de barbaarse manier van DEN HAAG. De gaskwestie Neder landWest-Duitsland, die eerst veel op zien baarde, zal naar wordt verwacht soepel worden behandeld. Dit is besloten tijdens een gesprek tussen minister Langman van Economische Zaken zijn Westduitse collega Friedrichs. De opzet van „de uitverkoren groep wordt een zoethoudertje genoemd voor alle werknemers op grond waarvan de werkgever mooi weer kan spelen. De NKV-bond wekt de werknemers bij Bredero op de kern te laten ontploffen en een goede ondernemingsraad op po ten te zetten. Beide bewindslieden hebben elkaar maandag in Brussel ontmoet. Het over leg over de gasleveranties zal nu verder op ambtelijk niveau worden voortgezet. Aanvankelijk leken er felle tegenstel lingen in EEG-verband te kunnen ont staan toen bleek dat minister Langman de uitvoering van een exportcontract met West-Duitsland verbood. Het betreft de levering van 6,5 miljard kubieke meter aardgas per jaar uit een veld in de Noordzee, ongeveer vijftig kilometer noordwestelijk van Vlieland. De Ameri kaanse concessiehouder, Placid, had de overeenkomst gesloten met een Duits consortium. De Bouw en Houtbond NKV heeft ernstig bezwaar tegen „het exclusieve clubje”. De leden ervan worden soms voor het lidmaatschap uitgenodigd op voordracht van de uitvoerder, terwijl in andere gevallen personeelsleden een briefje thuis kregen emt de mededeling dat zij kernlid waren geworden. In „Steiger”, het orgaan van de Bouw en Houtbond NKV, verwijt de bond het bouwbedrijf een „kwalijk personeelsbe leid”, omdat de wet op de onderne mingsraden wordt genegeerd en de kernleden „ruimschoots in de watten ginnende onderhandelingen over ver nieuwing van de cao voor de metaalin dustrie (grootmetaal). Een waarnemer van de FME heeft in elk geval maandag aan de zijde van de directie van Hoogo vens de eerste vergadering met de vak bonden meegemaakt. vervat in een resolutie die een Neder landse christen-democraat aan het par lement wil voorleggen. Maandag was de christen-democratische fractie niet aan de bespreking van dit onderwerp toege komen en gisteren bepaalden de chris ten-democratische sprekers zich tot eco nomische kwesties als inflatie-bestrij- ding. De vicevoorzitter van de Europese Commissie, de Westduitse socialist Wil helm Haferkamp, sprak in eerste instan tie met geen woord over Vietnam en bepaalde zich tot economische proble men. HAMBURG. (DPA) De „Norddeut- sche Affinerie”, één van de grootste kopersmelterijen in Europa, moet waar schijnlijk een deel van de produktie stil leggen als de rechter donderdag de eis van het Amerikaanse bedrijf Kennecott tot beslagneming op een lading Chiieens koper toewijst Een Russische vrachtboot heeft op 6 januari een lading van 3000 ton gelost in de haven van Hamburg. Evenals in andere Europese landen diende Kennecott toen meteen een eis tot beslaglegging in, om een schadever goeding voor de genationaliseerde Ken necott kopermijnen in Chili af te dwin gen. De „Norddeutsche Affinerie” is voor de produktie voor een belangrijk deel aangewezen op grondstoffen uit Chili. Als de toevoer van Chiieens koper wordt af gesneden moet het bedrijf waarschijnlijk de produktie verminde ren. De beambtenbonden wensen, zoals men weet, een verhoging in percenten. De onderhandelingsdelegatie van alle vakbonden heeft daarin aanleiding ge zien maandag de onderhandelingen te schorsen voor overleg met de achterban. De beleidsorganen van de vakbonden hebben dinsdagmiddag het beleid van de delegatie goedgekeurd. Zij hebben de delegatie opgedragen contact te zoeken met de directie en in die bijeenkomst (vermoedelijk op 25 januari) te pogen de directie tot andere gedachten te brengen. Overleg met de vakcentrales heeft de vakbondsbestuurders inmiddels gesterkt in hun overtuiging dat de vakbondsvoor- stellen voor vernieuwing van de cao- Hoogovens geheel passen in het centrale akkoord. De beleidsorganen hebben de delegatie opgedragen - voor het geval de directie in haar zienswijze volhardt - er de aandacht op te vestigen dat de directie verantwoordelijk is voor de ge volgen van deze houding. Er moet haar dan duidelijk worden gemaakt dat zij met vuur speelt. Mocht de directie van Hoogovens inderdaad bij haar uitleg van het centraal akkoord blijven dan moet de onderhandelingsdelegatie naar de le denvergaderingen. Keuren die het beleid goed, dan zullen actiemodellen worden ontwikkeld die tot resultaat zullen moe ten leiden. De vakbondsdelegatie heeft die waar nemer geen bezwaren horen maken te gen de uitleg van het centraal akkoord van de directie. De vakbondsdelegatie, onder leiding van de heer J. de Jong, bondsbestuurder van de Industriebond NVV, vermoedt dat ook de werkgeversdelegatie bij de onderhandelingen over de cao-grootme- taal eenzelfde uitleg aan het centrale akkoord zal pogen te geven. Dan zullen de verschillen van inzicht zich daar maandag openbaren. VELSEN De onderhande- lingsdelegatie van de werknemers organisatie betrokken bij de CAO Hoogovens heeft gisteren de be leidsorganen op de hoogte gesteld van een verschil van interpretatie van het centraal akkoord bij de eerste onderhandelingen. Voor het werknemers voorstel alle werk nemers bij het concern onder de werkingssfeer te brengen van de per 1 januari jl. van kracht te ver klaren nieuwe eenjarige CAO, heb ben de werknemers maandag van de directie gegevens gevraagd over de totale loonsom. Met die ge gevens willen de vakbonden een gemiddelde bepalen dat huns in ziens bij de uitwerking van de ma teriële verlangens van belang is. STRAATSBURG. Socialisten en communisten hebben gisteren in het Eu ropese parlement de Europese Commis sie gevraagd, de ministerraad voor te stellen dat de Europese Economische Gemeenschap hulp verleent bij de we deropbouw van Vietnam. Nieuwe BNG-lening. Op 26 januari staat de inschrijving open op een 7,6 pet 25- jarige obligatielening 1973 per 1984- 1998 groot 100 mln ten laste van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Bij overtekening wordt het recht voorbehouden het bedrag van de le ning te verhogen tot het totaal inge schreven bedrag of minder, evenwel tot geen hoger bedrag dan 150 mln. De koers van uitgifte zal uiterlijk op 24 januari voorbeurs worden bekend gemaakt. Stortingsdatum is 1 maart. Olie bij Nigeria. De Japanse Nigeria Oil Company heeft voor de Nigeriaanse kust olie met een zeer gering zwavel- gehalte aangeboord. De put bevindt zich ongeveer 15 kilometer ten zuiden van Obe in het westen van het land. De produktiecapaciteit wordt op 3500 barrel (vat van 159 liter) per dag geraamd. Porceleyne Fles. Het bestuur van de koninklijke Delftsch aardewerk fa briek „De Porceleyne fles” wil een extra beveiliging tegen een mogelijke ongewenste overval. In een buitenge wone vergadering op 1 februari kun nen aandeelhouders zich uitspreken over een bestuursvoorstel om uitgifte van maximaal 0,8 miljoen preferen te aandelen in principe mogelijk te maken. Bovendien wil het bestuur toestemming vragen voor de uitgifte van een converteerbare obligatielening die onderhands zal worden geplaatst. Deze lening kan op ieder gewenst moment worden geconverteerd in pre ferente aandelen. Prinses Beatrix ruikt aan ae ruwe specerijen die te koop worden aange boden op de „Souks”, de markt van plaatselijke produkten, die zij met prins Claus op de derde dag van hun verblijf in Tunis bezocht. De wandeling bleek een groot succes, ook al door het infor mele karakter ervan. Zoals bekend is, maakt het prinselijk paar een reis door Afrika. Texas Instruments weigerde tot voor kort met de Curagaose federatie van werknemers over een CAO te praten, „omdat de concemleiding nergens in de wereld met vakbonden spreekt”. Maandag heeft de heer ’s-Gravenmade de Amerikaanse onderhandelaars laten weten, dat in ieder geval in de vestiging van Texas Instruments in Hengelo de vakbonden wel bij CAO-onderhandelin- gen zijn betrokken. Er is thans zelfs sprake van een geïntegreerde CAO. In de afgelopen zomer werd bij Texas Instruments op Curacao enkele weken gestaakt. Een CAO was daarbij de inzet. Aan de staking kwam een einde nadat de Antilliaanse minister van Sociale Za ken zich bereid had verklaard te bemid delen. UTRECHT De Algemene Bond Mercurius (NVV) kan zich verenigen met de gedachtengang in het centraal akkoord, dat de hoogst gesalarieerden meer bijdragen aan de matiging dan de lagere inkomensgroepen. „Maar dan moet men de hoogst gesalarieerden niet verwarren met de middengroepen”, al dus de bond. Mercurius vindt, dat ook de loontrekkers behorend tot de midden groepen (van plm. 20.000 tot 35.000) deel moeten hebben aan een reële loons verbetering. „Zolang er nog niet de berejdheid bestaat om te komen tot een werkbare inkomenspolitiek, die ook de werkne mers omvat die niet onder een c.a.o. vallen, en die ook omvat de andere inkomenstrekkers wier inkomen oncon troleerbaar is, zelfstandigen, beoefenaren van vrije beroepen daaronder begrepen, zijn wij niet bereid die extra matiging te realiseren via c.a.o.’s, die zich slechts voor een gering deel uitstrekken over middengroepers”, aldus Mercurius. Een in centen voor iedereen gelijke loonsver hoging betekent een aantasting van het leefpatroon van de middengroepen. De ministers van de negen landen ipraken met elkaar af dat binnenlandse economische maatregelen en veranderin gen van pariteiten voor andere landen in het aanpassingsmechanisme evenveel aandacht dient te worden gegeven. Voor de landen van de Gemeenschap zal echter duidelijk voorrang worden ver leend aan binnenlandse maatregelen, zo merkte Emminger op, omdat pariteits- veranderingen van valuta’s de neiging hebben het proces van monetaire een making binnen de Gemeenschap te ver- itoren. De directie van Hoogovens heeft maandag volgens de vakbonden verkl- kiaard, dat zij *t betrekken van de totale loonsom in de onderhandelingen strijdig acht met het centrale akkoord dat op 6 december jl. door de centrale organisa ties van werkgevers en van werknemers is ondertekend. De directie heeft ook meegedeeld dat het werknemersvoorstel een loonsverhoging in centen uit te ke ren eveneens in strijd is met het centra le akkoord. De voormalige minister, die jarenlang lid van de Europese Commissie en gedu rende een aantal maanden voorzitter van het „dagelijks bestuur” van de EEG was, is door het bureau van de academische raad eenparig voor dit ere-doctoraat voorgedragen. De universiteit wil hem daarme eren als „een groot Nederlander die zich verdienstelijk gemaakt heeft voor de eenmaking van een Europa waarin de mens voorop staat-” Het ere-doctoraat wordt toegekend naar aanleiding van lichtmis, het pa troonfeest van de rooms-katholieke uni versiteit van Leuven. Tegelijkertijd met Mansholt zullen ere-doctor worden de Franse socioloog professor Aron en de Amerikaanse kankerspecialist dr. Robert Hübner. „Steiger” wilde over deze zaak Brede ro’s directeur drs. J. de Vries spreken, maar hij liet weten „dat daar op dit moment geen sprake van kan zijn” om dat de kern „gezien de opkomst van de ondernemingsraad” wordt bestudeerd. Desgevraagd weigerde een woordvoerder van de verenigde bedrijven Bredero NV commentaar op de kritiek van „Steiger”. De leider van de socialistische fractie, Francis Vals, is van mening dat Europa zijn beleid jegen Vietnam moet gaan bepalen, in het bijzonder wat de weder opbouw van dit land betreft. De Italiaanse communiste Leonilde lotti sprak haar spijt uit, dat het Euro pese parlement niet zijn stem heeft verheven tegen de misdadige Ameri kaanse bombardementen op Noord-Viet- nam. Zij hoopte dat het parlement zich zal uitspreken voor hulp bij de weder opbouw van de door bombardementen vernietigde steden van Noord-Vietnam. Deze uitspraak zal mogelijk worden LUXEMBURG- De ministers van financiën van de Europese Economische Gemeenschap zijn het op hun vergade ring van maandag en dinsdag in Luxem burg in grote trekken eens geworden over een aantal elementen van de her vorming van het monetaire wereldbestel. Wel moeten zij controversiële zaken als de toekomstige rol en prijs van het goud nog aanpakken. Dat heeft de Luxem burgse premier en minister van Finan ciën, Pierre Werner, na afloop van de conferentie meegedeeld. De besprekingen gingen naar hij zei vooral over het aanpassingsproces waar mee in het nieuwe systeem grote over schotten en tekorten op betalingsbalan sen moeten worden voorkomen, en over maatregelen tot beheersing van het in ternationale verkeer van speculatief ka pitaal- De vergadering van gisteren had ten doel het standpunt van de Gemeen schap te bepalen voor de vergadering van de „commissie van twintig plaats vervangers” van volgende week in Pa rijs. Die conferentie staat op de agenda voor 23 tot en met 25 januari. De plaatsvervangers hebben de opdracht de voorberedingen voor de hervorming van het monetaire wereldbestel te treffen. De ministers van de twintig landen, die in die groep zijn verenigd, vergaderen op 19 en 20 maart in Washington, maar premier Werner zei dat de ministers van Financiën van de EEG nog vóór die tijd informeel met elkaar hopen te overleg gen in Den Haag- Otmar Emminger, directeur van de Westduitse Centrale Bank, deelde na af loop van de ministersvergadering mee dat het Amerikaanse standpunt over het aanpassingsproces niet zo star is als aanvankelijk werd begrepen. LONDEN De Britse regering ver wacht dat haar inkomsten uit de olie en het aardgas in de bodem van het Britse deel van de Noordzee omstreeks 1980 tien miljoen pond sterling per jaar zul len bedragen. In een gisteren verschenen rapport van het Britse ministerie van handel en industrie staat dat de op brengst aan pacht en royalty’s nog gro ter zal zijn als de olieprijzen volgens verwachtingen blijven stijgen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17