Rangers-coach: „We leerden meer dan in één jaar competitie CONDITIEGEBREK ONDERMIJNDE GEWELDIGE INZET Clay zal geen PETER RESSEL: moeite hebben met Bugner Resultaat telt, niet het mooie voetbal 0 iltTE 15 3 ii fi J 2 w fi 4 v PEN 3 31 u fi i c V 2 ■r 17 JANUARI 1973 Onverwacht Geen risico r. Terugval I kOENSDAG r r r Verrassend 'c-*^6|Qgj AJAX DOCEERDE VOETBAL (Van onze sportredactie) L el Johan Cruyff in duel met Rangers-verdediger Jardine. Lubbers zeg maar rustig dat ik hier gefaald heb (Van onze sportredactie) MARC SERNE Lubbers in de clinch met Bugner. (Van onze sportredactie) »N „Klein en bewegelijk", zei Joe Bugner van Rudi Lubbers. Beide aspecten teke nen deze momentopname van het ge vecht in Londen. Rudi Lubbers wilde over het gevecht van Bugner tegen Blin liever helemaal niet meer praten. Hij greep nog eerder weleer, de man die zijn aanvallen niet door durfde zetten en gisteravond bo vendien een bokser was met zo weinig conditie, dat hij de leeggevochten Lub bers zelfs in de laatste ronden, toen de Nederlander van narigheid tegen hem aanhing, niet neer kon krijgen. Krol later: „We zeiden onderling al, hadden we iedere week maar zo’n tegen stander. Dan waren er nooit problemen”. Hier stond routine gepaard aan individu ele techniek tegenover ijver en goede wil. De uitgebalanceerde Ajax-equipe gebruikte de jonge, doch onervaren for matie van Wallace, die in de internatio nals Greig en Jardine wel zijn beste spelers had, als een soort sparring-part ner. scorer Johan Cruyff op de ranglijst had gebracht. Feyenoord won, nadat het met 2-1 had achter gestaan in het stadion „De Goffert”. 3-2 werd het Voor de goede orde nog even: aan het woord was Jock Wallace, manager van het elftal dat in Barcelona de Europa-Cup II (voor bekerwinnaars) won rust ook gezegd dat hij geen enkel risico moest nemen”. Tnomf-gebaar van Johnny Rep, nadat hij het eerste doelpunt voor Ajax maak te. Op de grond een verslagen keeper McCloy. iet, ht- 12 sft. en t en »n. □n et r, In m Hierna devalueerde het duel helemaal tot een formaliteit. Want terwijl Ajax deze wedstrijden tussen de winnaar van Europa-Cup I en Europa-Cup II bij de UEFA had gepresenteerd als een even tueel alternatief voor He Wereldbeker, waar Ajax na het Argentijnse avontuur zeer tegen gekant is, bleek nu toch hoe weinig au serieux de Amsterdammers deze wedstrijd in feite hebben opgeno men. Want terwijl voor de wereldbeker nog een tegenstander van enigszins gelijk waardige kracht kan worden verwacht, was Glasgow Rangers dit in geen geval. Dit bleek bijvoorbeeld uit het feit dat Piet Keizer zich na een kwartier in de tweede helft liet vervangen door Schil- cher. Keizer: „Dat was afgesproken. Als het na vijf minuten in de tweede helft nog 2-1 zou zijn dan zou ik er uit gaan. Als het een Europa-Cupwedstrijd was geweest zou dat niet gekund hebben natuurlijk, maar nu wel”. En Kovacs: „Hij had voor de rust al twee tikken gehad. En daarom had de dokter in de In één helft met voetbal van ongeëve naarde kwaliteit benadrukte Ajax het verschil in klasse tussen de winnaar van de Europa Cup I en de triomfator van de Europa Cup II zo nadrukkelijk dat een 1-3 eindstand nog een geflat teerd beeld gaf van de werkelijke ver houdingen binnen de lijnen. Het verweer van de atletisch gebouw de Brit was erg zwak. „Dit gevecht was niet te vergelijken, met mijn wedstrijd tegen Blin”, sprak hij min of meer verontschuldigend, „Lubbers is een heel andere bokser. Klein, bewegelijk. Ik moest hem op een heel andere wijze bevechten. Kleine boksers zullen voor mij altijd zwaar blijven. Daarbij moet ik 'erkennen, dat ik vandaag het flitsende niet had”. Maar ja, Ressel wil niet te lang morren. Hoewel Keizer op deze wijze leidend hem doelpunten ont hield, die Ressel nog dichter bij top- zwakste punt: zijn eenzijdige, voorzichti ge aanval. Elke reactie van de Engelse titelverdediger leverde een fanatieke counter van Lubbers op. „Ik had speci aal op de cross (een hoek ovep de verdediging van de tegenstander heen, red.) getraind. In het begin heb ik hem daar zeker tweemaal mee in moeilijkhe den gebracht”. OOSTENDAM. Peter Ressel is dolblij met de overwinning op NEC. Dat wel. Maar tegelijkertijd kan hij moeilijk de beslissingen van scheids rechter Keizer vergeten. „Hij onthield Feyenoord een penalty. Terwijl hij een doelpunt afkeurde en ook de actie van de NEC-keeper tegen mij niet door de beugel kon." Zelfs de geblesseerde Johan Neeskens werd nauwelijks gemist. Ook zijn ver vanger Arnold Mühren paste uitstekend in het aanvallende concept dat Ajax de eerste 45 minuten hanteerde. Er kwa men enkele uitgespeelde kansen voor Cruyff en Keizer voordat Rep na een tiental minuten één van de speelse com binaties wel doeltreffend afrondde. Lubbers: „Hij was aangeslagen. Het was mijn beste kans van de wedstrijd, ik ging ook direct door”. Bugner wendde het gevaar echter professioneel af. Waarmee tegelijkertijd al Lubbers ge heime wapens waren aangespeeld. Rest ten nog slechts vijf ronden hangen en in de historie terug. Na het heroïsche gevecht van twee jaar geleden waarin Cooper zijn titel aan Bugner verloor. Een kapot gestreden Lubbers: „Ik wil niet veel zeggen, maar dat ik hier beter partij heb gegeven dan Blin vorig jaar, staat voor mij zo vast als een huis. Ik heb ook beter boksen laten zien dan al die Amerikanen, die hier de laatste tijd tegen Bugner hebben gestaan. Ik wil mijn wedstrijd alleen vergelijken met die van Cooper tegen Bugner”. Maar ook met Swart boette Ajax aan kracht in. In de slotfase echter waren toch weer de beste kansen voor de Am sterdammers, die een demonstratie had den gegeven tegen een elftal dat nog een hele lange weg heeft af te leggen. Walla ce: „Ik heb nog een vrij jong team en nog onervaren ook. In ieder geval lang niet zo uitgekookt als het elftal van Ajax. Dit zijn echter wedstrijden waar wij veel wijzer van worden. Wij hebben vanavond mer geleerd dan in één jaar competitie”. Toen Arie Haan echter een pass van Hulshof eindelijk eens niet slecht af rondde (het was een van de vele kansen die Ajax creëerde omdat het elftal enorm veel ruimte kreeg), kon ook Jo han Cruyff worden vervangen (door Swart). Cruyff: „Het ging conditioneel niet meer”. Een pass van Arie Haan bereikte de Ajax-spits, die met een miraculeuze be weging de bal doodmaakte, teruglegde en volkomen onbegrijpelijk voor zijn directe tegenstander Mathieson ver schrikkelijk hard inschoot. Cruyff: „Het was verbijsterend die eerste helft. Voor rust stond er altijd wel iemand vrij. Ik geloof dat het publiek goed voetbal heeft gezien zoals men zelden te zien krijgt”. GLASGOW Het was twee jaar geleden dat Celtic-coach Jock Stein na de definitieve nederlaag tegen Ajax in Glasgow voor de kwartfinales van de Europa Cup I bedacht: „Wij kunnen de eerstkomende tien jaar gemakkelijk kampioen van Schotland worden. Maar voor de confrontatie met de betere ploegen van het continent komen wij eenvoudig klasse te kort.” De tien kampioensjaren die Stein voor ogen stonden worden nu al, twee seizoenen later, bedreigd door Glasgow Rangers, de grote concurrent, die dit jaar een serieuze gooi naar de landstitel lijkt te kunnen doen. Rangers-coach Jock Wallace later: „Voor zover ik mij kan herinneren heb De Amsterdammer had vooraf bezwo ren dat hij zich er door de Brit niet uit zou laten slaan. Die belofte hield hij. Meer nog zelfs. In de eerste vijf ronden slaagde hij er immers, tegen alle ver wachtingen in, in het tempo te dicteren. Daarna ging het echter snel bergaf waarts. Het was de Nederlander aan te zien dat hij in de eerste fase wat al te roekeloos met zijn krachten was omge sprongen. Lubbers ontkende dat niet: „Het is jammer dat deze wedstrijd 15 ronden moet duren. Alles wat ik in het begin had opgebouwd, werd in de laatste ronden teniet gedaan door mijn ontoe reikende conditie. Misschien had ik wel evenveel adem als Bugner._ Maar hij heeft de eerste ronden zlijn krachten kunnen sparen. Bovendien ging op den duur zijn grotere lengte en zijn surplus aan gewicht (99 kilo tegen 89 kilo natuurlijk wel erg meespreken. Als ik even zwaar en even groot als Bugner was geweest, dan had ik misschien on beslist gemaakt, of zelfs gewonnen”. Onverwacht kwam Rangers nog op 1- 1. Conn speelde zich handig vrij waarna McDonald Stuy met een onhoudbaar schot verraste. Stuy: „Ik maakte de beweging naar de korte hoek. En toen was ik te laat met mijn reactie.” Het leverde nauwelijks nadelige gevolgen op. Na een kleine Rangers-opleving maakte Cruyff een werkelijk schitterend doel punt. ik het voetbal van Ajax in die eerste helft demonstreerde alleen maar van een Bayem München gezien. Dit Ajax sla ik echter nog hoger aan dan Bayem. Tussen Bayern en Ajax bestaat een gradueel verschil in klasse in het voor deel van Ajax.” L Het bewijs van die stelling zal wel nooit geleverd kunnen worden. Vast staat wel, dat gisteravond ajleen de eerste vijf ronden aanleiding gaven tot een dergelijk optimisme. Daarin viel de Amsterdamse zwaargewicht als een dui vel aan. Bugner ervoer tot zijn ontzet ting dat Lubbers hem pakte op zijn Vanaf de zesde ronde reeds begon de terugval van de uitdager zich af te tekenen. Bugner nam het midden van de ring en toonde zich heer en meester, zonder overigens met zijn stoten te overtuigen. Snel werd echter duidelijk dat er voor Rudi Lubbers nog slechts één winstkans inzat: een knockout. Al leen een moord klap kon hem van een nederlaag redden. En die alles beslissen de tik kwam bijna, in de tiende ronde, toen Lubbers de Britse reus met een rechtse hoek aan het wankelen bracht. Veel verschil voor het Schotse voetbal zal het allemaal niet uitmaken, want de duistere prognose van Stein is nog steeds actueel. Zelfs een groot incidenteel suc ces als het winnen van de Europa Cup voor bekerwinnaars door Glasgow Ran gers kon dinsdagavond in het Ibroxpark namelijk niet verhullen dat het voetbal van een van Groot-Brittanniës meest gereputeerde voetbalverenigingen in geen enkele verhouding staat tot de toch wat prominente klasse van Europees kampioen Ajax. Juist deze mentaliteit die heel Ajax typeerde, stelde Rangers in staat om in de tweede helft zelfs nog het initiatief tot zich te trekken. In de slotfase kreeg het elftal enkele uitstekende kansen om dat Ajax het in die periode allemaal iets te gemoedelijk opvatte. Kovacs: „Het had in plaats van 1-3 ook 3-3 kunnen zijn. Dat komt natuurlijk ook omdat wij het risicio van blessures niet konden ne men”. I LONDEN Cassius Clay had gelijk, I toen hij het eerder deze maand niet nodig achtte om het gevecht tussen Eu- Iropees kampioen Joe Bugner en uitdager iRudi Lubbers bij te wonen. Mohammed |Ali dacht dat de Engelsman, die 14 I februari voor een wedstrijd tegen hem Inaar Las Vegas komt, niet zo gevaarlijk iou zijn, dat hij hem met eigen ogen diende te zien. In zijn plaats vertrok Joe Louis, die er een plezierreisje van maak te. Spion Louis zal de „grote zwarte boksleider” bij zijn terugkeer in Ameri- .ka alleen maar voor hem gunstige be- I richten kunnen brengen. Hij zag in een I met bijna zesduizend toeschouwers ge- M vulde Royal Albert Hall namelijk een Fi Europese titelhouder aan het werk, die voor een klasse bokser als Ali geen enkel probleem hoeft op te leveren. Joe Bug ner versloeg de moedige Rudi Lubbers Q in vijftien ronden op punten, maar daar 1 is dan ook alles mee gezegd. Het was zeer te begrijpen, dat het M publiek bij de bekendmaking van de 9 cijfers (de Duitse scheidsrechter Drust H gaf 75-66 voor Bugner en zijn beide juryleden maakten er 74-68 van) weer in de oude gewoonte van het afkeurend „boe-geroep” terugviel. De Joe Bugner, die Lubbers gisteravond achter zich hield, had weinig meer van de heerser, die zijn laatste drie gevechten (waaron der die tegen Jürgen Blin) dankzij zijn agressieve strijdwijze voortijdig beëin- 8 digde. Nee. in de Londense bokstempel ver- «cheen tegen Lubbers de Bugner van Een uitspraak die nog meer cachet krijgt indien men bedenkt dat Ajax dinsdagavond voor 55.000 toeschouwers in de eerste plaats exhibition-voetbal speelde. Hoe goed gedisponeerd het team was bleek ook uit bijvoorbeeld de talloze hakballen van Wim Suurbier, toch niet een van de technisch meest begaafde Ajacieden, en de terugspeelbal len van Johan Cruyff en John Rep vanaf de middenlijn, dwars door een horde van aanvallers en verdedigers, op de eigen doelman. THEO KLEIN Sinds kort staat Peter Ressel op de plaats van de Hongaar Attila Ladins- ki. De éénbenige Ladinski beviel trai ner Happel niet langer. Hij zoch naar een andere spits, dacht hem gevonden te hebben in de Pool Lubanski, maar moest zijn plannen terzijde schuiven omdat de Pool niet werd vrijgegeven 2 3 3 2 3 2 2 1 1 3 1 1 Voor Lubbers is, evenals voor zijn broer Jan, die vorig jaar in dezelfde ring zijn Waterloo vond, voorlopig slechts een bijrolletje in het Europese boksge- beuren weggelegd. Bugner vecht op 14 februari voor 400.000 gulden tegen Clay. Waarschijnlijk zal hij in Las Vegas het zelfde ondervinden, waar Lubbers giste ren reeds achter kwam goed niet gebokst hadden kunnen wor den. De tips: ExcelsiorSparta FC Den Haag—MVV FC TwenteHaarlem TelstarGo Ahead Eagles NAC—PSV FC GroningenNEC FeyenoordFC Utrecht PECWageningen De GraafschapSC Cambuur Fortuna VlaardingenFortuna SC Willem IIHelmond Sport VeendamEindhoven Ressel vindt deze overwinning il lustrerend voor de goede geest die er dit seizoen binnen de Feyenoord-gele- deren heerst. „Het is nog al een verschil om zonder drie routine’s als Jansen, Van Hanegem en Israel te spelen. Dat we desondanks wonnen, vind ik een enorme prestatie. We hebben ons kapot gevochten voor die overwinning.” door zijn land. Ressel, die in België, bij Lierse SK, ook in de spits had gespeeld, werd Feyenoords nieuwe middenvoor. In korte tijd maakte Ressel zich waar. Op voor zijn werk gever essentiële momenten scoorde hij. „Ik ben geen Moulijn, noch een Cruyff. Ik ben een recht-toe- recht-aan-voetballer. Daaraan bestaat bij Feyenoord op het ogenblik be hoefte. Het resultaat telt. Niet het mooie voetbal.” En daarmee schuift Ressel alle kritiek van de afgelopen maanden op Fey enoords speelwijze als onbelangrijk terzijde. „Voorlopig staan we nog al tijd twee punten voor op Ajax, dat al veel meer verloren heeft dan wij. Maar daar wordt helemaal niet of nauwelijks over geschreven. Neen, Feyenoord speelt slecht en Ajax brengt het goede voetbal. Kunst als je een bijna gloednieuwe ploeg vergelijkt met een ingespeeld elf tal. De Nederlandse kampioen mag dan in zijn financiële verwachtingen teleurge steld zijn, onvermeld mag daarnaast toch niet zjjn bewonderenswaardige inzet blijven. Bijzonder moedig werkte hij zich door de Londense hel, waarin zijn grote plannen uiteindelijk zouden ver rassen. Vooral in de laatste drie ronden werd Bugners offensieve onmacht en Lubbers tekort aan conditie pijnlijk nauwkeurig geregistreerd. Dat de puntenzege naar de titelverdediger ging, verwonderde nie mand meer. Lubbers: „Zeg maar rustig dat ik hier gefaald heb. Misschien niet in de ogen van het publiek, maar wel naar mijn eigen maatstaven. Ik heb van tevoren gezegd dat ik de ring in zou gaan voor het geld. Niet voor mijn land, niet voor de toeschouwers, alleen voor de poen. Ik ben professional. Dat ben ik uitsluitend voor de gages. Deze wedstrijd had voor mij de weg naar de grote verdiensten moeten openen. Dat was mijn enige doel. In dat opzicht heb ik zeker gefaald.” tt-Sport ♦4.V.V. 8

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23