SERIE REMISES TEKENDE DE SCHAAK-KRACHTSVERHOUDING Alleen Tal zegevierde UCI gaf aan Eddy Merckx hoge wieleronderscheiding Rechtstreekse tv-reportages Koersen in Hilversum Grote judoploeg naar toernooi Amateurelftal op tournee in Bundesliga schaatskampioenschappen profs Shirt-reclame f: J li 1 II./II Bk Slechts één gewonnen partij bij start Hoogoventoernooi Ajax speelt zaterdag Okker klopte Riessen 1 25 1973 WOENSDAG 17 JANUARI 24 (Door Tim Krabbé) Uitslagen Concentratie Verloop Opmerkelijk al. y IHB bh. Bk Mikhail Tal: overwinning op Planic. Eddy Merckx krijgt de gouden UCI-plak uit handen van voorzitter Rodoni. A DEN r (Van onze sportredactie) j HILVERSUM. De uitslagen van de dinsdag in Hilversum gehouden koersen zijn: (Van onze sportredactie) BRUSSEL. Welke hoge plaats Eddy Merckx inneemt, heeft opper-wielerbaas Adriano Rodoni duidelijk gemarkeerd in het majestueuze bondshuis (bouwkosten 35 miljoen frank) van de Belgische wie- lerunie. Daar ontbood hij voor het uit reiken van een onderscheiding Merckx (door hem in zijn toespraak consequent aangeduid met „het fenomeen”) niet tot bij de groene tafel, maar nam de be jaarde Italiaan de moeite de zaal in te schuifelen met naar goed Italiaans ge bruik tweemaal twee kussen, de tegen partij daarbij licht bij de schouders vat- (Van onze sportredactie) Hilversum. De NOS-televisie brengt de Europese schaatskampioenschappen profs (aanstaand weekeinde in het Noor se Skiën) wél rechtstreeks, maar geeft van de Europese schaatstitels amateurs (volgend weekeinde in Grenoble) waar schijnlijk alleen samenvattingen. In het waarom van deze beslissing zullen fi nanciële overwegingen wel een rol heb ben gespeeld. Ik zei dat Tal als eerste een gewonnen stelling verkreeg, maar eigenlijk is dat niet helemaal waar. Bert Enklaar, vorig jaar winnaar van de Hoogovenmeester- groep met de fantastische score van 12 uit 15, was hem voor, met zwart nog wel, en bovendien tegen de Russische grootmeester Balasjov. Nu schijnt die Balasjov allergisch te zijn voor eerste ronden in Nederland. Als 15-jarige speelde hij hier in 1965 een voortreffe lijk meestertoernooi, maar hij verloor wel in de eerste ronde van de veel zwakkere Nederlander Piket. En nu, in deze eerste ronde, maakte hij tegen Enklaar al op de 15e zet een gigantische blunder, die hem meteen twee pionnen kostte. AMSTERDAM. Ajax heeft de com petitiewedstrijd tegen FC Amsterdam vervroegd naar zaterdagavond. De wed strijd in De Meer begint om kwart over acht. de meestergroep heeft de oude rot Theo van Scheltinga zeer lang beter gestaan tegen de Duitser Hecht, zonder resultaat overigens, en wilden Van der Weide en Nijdam nog niet toegeven dat zij zelf nu juist de spelers zijn waartegen ze hun punten moeten halen: ze speelden een vlugge remise. Szabo keek even op, knikte „oh, hallo”, en wendde zich toen weer naar die stelling. Dat hij de man, die hem die hand had gegeven (Ludek Pachman), in geen garen had gezien, drong kennelijk niet tot hem door. Later zullen ze elkaar ongetwijfeld uitbundiger hebben begroet. Ik schreef het gisteren al, de collega’s van de internationale schaakbroeder- schap voeren een soort eeuwig gesprek met elkaar, en kunnen maar moeilijk bijhouden voor hoeveel weken, maanden of jaren het onderbroken is geweest. Aanvankelijk zou de ploeg uit 17 spe lers bestaan, maar de Xerxesspeler R de Jonge kon geen vrij krijgen. De ploeg bestaat uit: B Hoogenboom (De Spar taan), A Michielsen (Nunspeet), C van Dullemen (RVC), P. van Hal (RBC), J. v.d. Leek (Xerxes), P. Franken (SVN), T. Meertens (Emmen), J. Koppedraayer (OVVO), Th. Hansen (Veritas), J. En- sinek (Heer), A. van der Broek (Veerse Boys), A. van der Linden (Papendrecht), H. Alberts (Eilermark), J. v.d. Oever (RVC), S. Boyten (Muntendam) en R. Jansen (Caesar). Trainer is Arie de Vroet d’equipe de heer Jos Marie. Het was prettig te zien hoe opgeruimd Pachman, als toeschouwer aanwezig, met zijn veronderstelde Nederlandse te genstanders omging. Met deelnemer Donner wil Pachman best vrienden blij ven, heeft hij al op de tv gezegd, wedstrijdleider Constant Orbaan be groette hij vriendelijk, hem een vroegere ontmoeting in herinnering brengend, en met de eveneens aanwezige FIDE-presi- dent prof. Euwe kuierde hij gezellig babbelend rond. Geen van de acht Nederlandse deelne mers aan beide hoofdgroepen begon het toernooi met een nederlaag en dat is opmerkelijk. Hartoch die halverwege de partij over een te sterke lichtweerkaat- sing op zijn schaakbord begon te klagen (Glimmie Hartoch), hield Najdorf op re mise, Langeweg gaf Ljubojevic geen kans op revanche voor de nederlaag uit het laatste IBM-toemooi, Donner en Zuidema deden alsof ze even sterk wa ren; en Ree had in de afgebroken stel ling tegen Andersson, na een partij waarin hij lang minder stond, een pion meer. Het resultaat was remise. In Voor buitenstaanders is het soms on voorstelbaar hoe diep een concentratie van een sportman (neem een schaker) kan zijn. Gisteren gaf de 54-jarige Hon gaar Laszlo Szabo na vier uur spelen zijn partij tegen zijn jonge landgenoot Ribli remise. Uitgeput bleef Szabo naar de stelling zitten kijken. Iemand had dat moment afgewacht en boog zich over hem heen, om zijn hand te schudden. Dames zonetoernooi: Merlini (Frankr)Zavkovic (Joe) 0-1; Borisova (Buig)Vreeken (Ned) afgebr., Ferrer (Sp)Wettstein (Zwi) 1-0; Radzikovska (Pol)Hartston (Eng) 1-0; Kattinger (Oost)Wasnetsky (Wdld) Va-’/a; O’Sio- chru (lerl)Ivanka (Hong) afgebr., Tim mer (Ned)Teodorescu (Roem) afgebr., Jovanovic (Joe)Pihajlic (Joe) 1-0; Po- lihroniade (Roem)Laakman (WDld) af gebr. Meestergroep: Antunac (Joe)Reicher (Roem) ¥2-‘/a; Adorjan (Hong)Portisch (Hong) Vs-’/a; Kurajica (Joe)Guinteros (Arg) uitgesteld; Gerusel (WDld) Markland (Eng) Ve-’/a; Kushnir (Rusl) Bednarski (Pol) Vt-Va; Hecht (Wdld)— Van Scheltinga (Ned) ’/a-’/a; V.d. Weide (Ned)—Nijdam (Ned) Va-Va; Sax (Hong)Ghitescu (Roem) Va-’/a. Huskyprijs (le afdeling) 2000 meter met autostart. 1. Jasper (G. Kleyweg) 1.26,4 2.52,8. 2. Keizerin. 3. Karate. Toto Winn. 4,40, plaats 2,30, 1,90, 1,50, kopp. 15,90, trio 137,90. Harrierprijs 2000 m met autostart: 1. Karla v. d. Waard (G. van Eykelenborg) 1.28,7 2.57,3. 2. Kobold. 3. Key West. Toto winn. 6,60, plaats 2, 6,20 1,80, koppel 41.10. Amateurwinterkampioenschap 2 2040 meter. 1. Jelle van Willy (H. van Dijk) 1.28,2 3.00,0. 2. Janneke Prinses. 3. In Petto. Toto winn. 9,40, pl 3,90, 2,80, 13,10, kopp. 13,80, trio 3511,80. Bouvierprijs (le afd.) 2040 m. 1. Ilina (M. Bouwhuis) 1.24,2 2.51,7. 2. Giovanni. 3. Gieteling S. Toto winn. 2,20, plaats 2.10, 1,60, 2, kopp. 4,10. Collierprijs 2440 m. 1. Ivan Axkit (J. S. van Leeuwen) 1.24,4 3.23,4. 2. Hans. 3. Ideal Buitenzorg. Winn. 5,90, pl. 2.40 2,20 2.40, kopp. 6,70, trio 667,50. Bouvierprijs (2e afd.) 2040 m. 1. Hazle ton B (G. van Eykelenborg) 1.24,4 2.52.1. 2. Gay Rodney. 3. Frits W. Winn.1,70, pl. 1,30, 1,40, 1,90, kopp. 4,20. Bulldogprijs 2000 m. 1. Justiana Hano ver (P. Koppejan) 1.23,5 2.47,0. 2. Ivano va Heather. 3. Gaston v. d. Lende. Winn. 5.40, pl. 1.80, 1.50, 3.40 kopp. 4,- trio volgt later. Keesprijs 2440 m: 1. Jorno Beroona (J. Wagenaar) 1.24,6 3.28,2, 2. Judy. 3. Hero Hollandia, Winn. 1,80, pl. 1,60, 7,40, 4,40, kopp. 8,40. Mopsprijs 2000 m (met autostart) 1 Karel Duke (G. Bosschieter) 1.24,2 2.48,3. 2. Ivan. 3. Idool Vredenhof. Winn. 7,60, pl. 5,20, 2,40, 12,60, kopp. 24,70, trio 2368,50. Huskyprijs (2e afd.) 2000 m (met au tostart). 1. Katanja (P. Koppejan) 1.26,6 2.53,1. 2. Kairoean 3. Jersey Rodney. Winn. 5,30, pl. 1,90, 2, 2, kopp. 5,60. Totalisatoromzet: 393.249. BRUNSWIJK. Het Westduitse Eintracht Braunschweig is de eerste voetbalclub in de Bundesliga, die met reclame op de shirts gaat spelen. De club heeft met een fabriek van maagbit- terdrank een sponsorcontract gesloten, waarin is bepaald dat de spelers van Eintracht de merkreclame, zwart op een wit veld en 18 centimeter in doorsnee, op de borst zullen dragen- De club ontvangt in ruil een half miljoen mark. Zaterdag, in de uitwedstrijd tegen VFI Bochum, zal het hert (wapen van de sponsor) in plaats van de gebruikelijke leeuw voor de eerste maal op het Duitse voetbalveld te zien zijn. Inmiddels hebben ook andere Bundes- ligaclubs (Hannover *96, Hamburger SV, VFL Bochum en Borussia Dortmund) bij dezelfde firma voor een dergelijk con tract aangeklopt. WIJK AAN ZEE Toen gisteren, in de eerste ronde van het Hoogoven toernooi na vijf uur spelen het moment van afbreken was gekomen, waren er van de zestien partijen van de meester- en grootmeestergroep nog maar vier aan de gang. Wat was er dan met de andere twaalf gebeurd? Wel, één was er uitgesteld (KurajicaQuinteros uit de meestergroep, wegens later arriveren van de laatste), één was er eerder afgebroken (BalasjovEn klaar) en eindigde later in remise, en tien waren er reeds remise. Dat had minder te maken met gebrek aan strijdlust (zowel Hort als Andersson, net klaar in Hastings, speelde fel op winst) en meer met het feit dat re mises er, evengoed als overwinningen en nederlagen, zijn om krachts verhoudingen weer te geven. Dat ging zo: 1. e4, c5; 2. Pf3, d6; 3. Pc3, Pc6; 4. d4, cd4:; 5. 5. Pd4:, g6; 6. Le3, Lg7; 7. Dd2, Pf6; 8. f3, 0-0; 9. g4, Le6; 10. Le2, Tc8; 11. h4, Pe5; 12. Pe6:, fe6:; 13. h5, Da5; 14. hg6:, hg6:; 15. Pb5?? natuurlijk ant woordde Enklaar: 15.... Db5:, en na 16. Lb5:, Pf3: (t) 17. Kdl, Pd2:; 18. Ld2:, Tc5; 19. Ld3, Pg4: Toen stond hij gewoon twee pionnen voor, en in wezen gewonnen. Voor ik verklap waarom en hoe Balasjov het afbreken nog haalde eerst dit. De ope ning was een voor Enklaar volledig geslaagd experiment. Speicaal voor dit toernooi heeft hij, nu hij tijdelijk zijn wiskundeleraarschap voor het fullprof- schaken heeft geruild, de Drakenvariant van het Siciliaans voorbereid, een ope ning die hij nooit eerder had gespeeld. Nu geldt het spelen van die variant, met zwart tegen een sterke en waarschijnlijk theoretisch zeer goed onderlegde speler als Balasjov als een daad van zeer grote moed, gelijk te stellen aan het uit een vliegtuig springen zonder parachute. Honderden Drakenspelers zijn in dui zenden partijen op altijd weer dezelfde manier mat gezet. Maar Enklaar had zich maandenlang goed voorbereid op het precies landen in een hooiberg, en op het moment dat Balasjov zijn blun der maakte, had de Rus zijn kansen op openingsvoordeel al verspeeld. Enklaars negende zet is een belangrijke theoreti sche verbetering; op het landentoernooi in Skopje speelde de Duitser Düball met zwart tegen Karpov eerste Pd4: en pas daarna Le6; nu liet Enklaar zien dat zijn thuis voorbereide plan met meteen Le6 en dan Pe5 (om van de zwakte van f3 te profiteren in deze variant waarin wit g4 heeft gespeeld zonder te roche- ren), veel beter is. TILBURG. Tom Okker heeft in Tilburg in vier sets gewonnen van zijn dubbelpartner, Marty Riessen: 6-3 3-6 6- 3 6-2. Het dubbelspel tussen Okker Riessen en HordijkHemmes kon geen doorgang vinden, omdat KNLTB geen toestemming had gegeven aan het Ne derlandse dubbel tegen de profs uit te komen. Hordijk speelde nu een single tegen Hemmes en won met 7-5 6-4. De wedstrijd, die in de Pelikaanhal in Til burg werd gehouden, was georganiseerd ten bate van de Tilburgse ijshockey vere niging Tilburg Trappers, die 5000 gulden ontving. Okker kreeg voor zijn winst- partij 2500 gulden uitbetaald. tend, overhandigde de UCI-voorzitter de gouden plak van de internationale unie. Het was een blijk van waardering voor Merckx’ indrukwekkende werk in 1972, met het breken van het uurrecord als hoogtepunt De jubel daarover kende geen grenzen, in de met autoriteiten volgepakte recep tiezaal waar de complete UCI-top was aangerukt om de eer van de onderschei ding aan Merckx uitgedeeld, te onder strepen. Zo was er ook Tourbaas Felix Levitan in zijn functie van voorzitter van de grote internationale koersen (AI- OCC), die Merckx en de Molteni’s de „wereldbeker” kwam overhandigen. Die ceremonie liet Levitan vergezeld gaan van een spectaculair pleidooi voor „o- pen” Olympische Spelen. „Er zou een algemene confrontatie tussen profs en amateurs moeten komen”, aldus Levitan, die aankondigde zijn standpunt te zullen benadrukken bij alle autoriteiten die zijn pad kruisen. Behalve de medaille d’or van de UCI en de wereldbeker, kreeg Merckx ook nog een BWB-plak als onderscheiding voor zijn verdiensten, plus - en in die eer deelden ook zijn ploegmaats - de be ker van het Belgisch merkenkampioen- schap. DEN HAAG. De Budo Bond Neder land heeft besloten een omvangrijke ploeg af te vaardigen naar het tienlan- den-judotoernooi op 27 januari in Parijs. Voorlopig zijn negen judoka’s aangewe zen. Gezocht wordt nog een zwaarge wicht, naast Peter Adelaar. De bedoeling was aanvankelijk Dirk Eveleens uit te zenden, maar aangezien hij niet alle centrale trainingen heeft bijgewoond, wat momenteel wordt vereist, komt hij niet in aanmerking. Hetzelfde geldt voor Martin Poglajen (middengewicht), die hiertegen evenwel heeft geprotesteerd. De Limburger traint momenteel weer veel, doch heeft geen tijd de bijeeen- komsten in de weekeinden te volgen. De Franse judobond neemt de reis- en verblijfkosten van vijf deelnemers voor zijn rekening. In principe komt Neder land uit met twee deelnemers per ge- wichtsklasse De organisatie staat echter toe er in bepaalde gevallen drie van te maken. Aan het toernooi in Parijs, dat in gewichtsklassen wordt verwerkt, nemen de volgende landen deel: Japan, Rus land, Oostduitsland, Frankrijk. Groot Brittannië, West-Duitsland, Spanje, Bel gië, Polen en Nederland. De gehele we reldtop is aanwezig. De Nederlandse ploeg bestaat uit: lichtgewicht: Fred Schilder en Joop Ko- ning; Halfmiddengewicht: Theo Schnei der en Do Boersma: middengewicht: Adri van Polanen en Peter Lagerwaard; halfzwaargewicht: Jan Bosman en Jan Jansen; zwaargewicht: Peter Adelaar. DEN HAAG. Een Nederlandse amateurselectie, bestaande uit 16 man, zal van 23 januari tot 29 januari een trip maken naar Cyprus en Italië. Op woensdag 24 januari wordt een wed strijd gespeeld tegen Cyprus, en zondag 28 januari ontmoeten de oranjeamateurs Italië. Toeschouwer Ludek Pachman trof in Wijk aan Zee veel oude bekenden, zoals (op de foto) Miquel Najdorf. Symbolisch voor de voorspellingen die dit toernooi heeft meegekregen was Mikhail Tal, die in wezen de score opende door als eerste een gewonnen stelling te krijgen. En symptomatisch voor zijn kracht was dat hij dat met zwart deed, tegen de sterke Planinc. In een gesloten Siciliaan veroverde Tal steeds meer ruimte op de damevleugel. Na een leuk combinatorisch tussenspel leverde hem dat een kwaliteit op, die hij enkele zetten later voor twee pionnen inruilde. Planinc wist wat tegenkansen te scheppen, haalde het afbreken nog, maar gaf toen na nog twee zetten op. Aanstaand weekeinde, 20 en 21 janua ri, worden de live-reportages op zater dagmiddag op Nederland 2 en op zon dagmiddag op Nederland 1 uitgezonden. Het weekeinde daarop volgend, 27 en 28 januari zijn er plannen om van de EK- amateurs in Frankrijk samenvattingen te geven van de belangrijkste afstanden en de belangrijkste prestaties van de Nederlandse deelnemers, uit te zenden zowel op zaterdag als zondag vóór en na het normale middagprogramma. Voor de deze wintermaanden nog te volgen schaatsevenementen (in verband met de slitsing amateurs-profs: een dubbel programma!) bestaan er bij de NOS-televisie de volgende (min of meer vastomlijnde) voornemens: slechts flit sen voor Studio Sport op zondagavond van de wereldtitels sprint amateurs da mes en heren op 3 en 4 februari in Oslo; er wordt helemaal geen aandacht be steed aan de amateur-landenwedstrijd NoorwegenNederland in Oslo op 7 en 8 februari. Op 10 en 11 februari wordt het inge wikkeld, omdat er twee wedstrijden zijn, namelijk de Europese damestitels in het Noorse Brandbu en de wereldkampioen schappen profs in Gothenburg. Van het damesschaatsen zullen samenvattingen op beide dagen van het weekeinde mo gelijk zijn, maar de verrichtingen van de heren profs zijn, wat de tv betreft, nog omringd met vraagtekens. Reporta ges hangen af van de aanbiedingen die de NOS krijgt, alsmede van de interesse die er in andere landen mogelijk voor deze wedstrijden bestaat. De WK amateurs heren op 17 en 18 februari in eigen land (Deventer) zullen in elk geval samenvattingen en waar schijnlijk ook nog wat live-beelden krij gen. Voor de wereldkampioenschappen dames op 24 en 25 februari in Stroem- sund bestaan nog grote onzekerheden, omdat de Zweedse tv niet van plan schijnt te zijn voor de Eurovisie repor tages te maken. De NOS overweegt het zenden van een eigen filmploeg, maar dat zou impliceren dat er slechts samen vattingen een dag later het scherm zou den halen. De NOS-radio doet het wat simpeler: van alle evenementen, behalve die op 3 en 4 en 7 en 8 februari, worden recht streekse reportageflitsen verwacht op zaterdag in de NCRV-sportshow op Hil versum 3 en op zondag in langs de lijn. De uitslagen van de eerste ronde: grootmeestergroep: Andersson (Zwe) Ree (Ned) ’/a-’/a; Hort (Tsj)Wasjoekov (Rusl) Va-Va; Ljubojevic (Joe)Lange weg (Ned) Va-Va; Hartoch (Ned)Naj dorf (Arg) Va-’/a; Zuidema (Ned)Don ner (Ned) ‘/a-'/a; Planinc (Joe)Tal (Rusl) 0-1; Balasjov (Rusl)Enklaar (Ned) Va-Va; Szabo (Hong)—Ribli (Hong) Va-’/a. en chef

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25