KILT IN STRAATSBURG Scherpe kritiek van Vaticaan DEN UYL WIL KLARE op euthanasie WIJN VAN KVP-ZIJDE Gejuich In Roosendaal slachtafval in waterloop Bank beroofd Nog geen verzoek om in Den Bosch garanties Antillen Ook in Castricum huurders dupe van liberalisatie 2« VIVO Twee doden bij explosie in Bratislava 98 CPAGCVERS FRICANDEAU LAPPEN „Narcoticakoning Paucksch mag worden uit geleverd «lo 79 1 kilo F voor Pompidou BANANEN \er-allefcBeSte kguze 1 kilo 500 gram geldig t/m zaterdag Over extra-parlementair kabinet BUIT ƒ5000 Regering HOGE RAAD WILLIGT ZWEEDS VERZOEK IN Be vliegen op ^Uwi IMPORT ANDIJVIE HET WEER „Misdadigers als Nederland af” „Het zou nog te vroeg zijn” vol 1 7 JANUARI 1973 WOENSDAG 2 In Caracas Annexatie Voldoening Schuilplaats Beroep PvdA’ers Wiegel: geen PvdA SAKSISCHE LEVERWORST^ U vindt alle andere VIVO- aanbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad (Van onze correspondent) (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIE 7303 d o 100 gram 150 gram SNIJWORST B. en W. van Castricum hebben giste ravond verklaard, dat zij weinig kunnen doen voor deze nieuwe slachtoffers van de huurliberalisatie. Er zijn vrijwel geen huizen beschikbaar om deze gezinnen uitkomst te bieen. no o uur uur uur uur Bom gevonden in Ede. Bij graafwerk te Ede is een 500 kilo wegende brisant bom gevonden. Het projectiel is on schadelijk gemaakt. guren, voorlopers of herauten, uit de confessionele hoek zitting nemen. Dan hebben we al veel bereikt”. Bij een grootscheepse politie-inval in zijn woning in Vaesrade werd hij toen aangetroffen in een waarschijnlijk spe ciaal als schuilplaats ingerichte kast. Hij is toen opgesloten wegens onrechtmatig verblijf in ons land. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven no no o no 0 0 o o o o o o o o 0.3 4 1 2 5 0 0 0.3 0 7 0.3 35 2 0 0.1 20 2 6 0 0J 27 0.1 2 1 6 0.5 BI teer un blijk en i Iers buit heel bou’ tijde nt ie Is te T naa die wee vis. een kilo Sta dat gee var gre> ïldi hee sta' dra net voo ma ins Tei dat sei uit VOl tol I de zot zot rei kil kil pe kil -3 0 -3 1 -3 0 10 6 0 0 0 1 -3 -3 0 10 -3 2 -2 7 1 13 1 4 15 10 1 -2 4 18 1 DEN HAAG Fractieleider mr. Andriessen van de KVP wil vandaag van informateur dr. Ruppert horen welk standpunt de socialistische frac tievoorzitter Den Uyl inneemt ten aanzien van de vorming van een extra parlementair kabinet. Morgen gaat de KVP-fractie zich dan beraden over het in te nemen standpunt, dat vervolgens aan de kabinetsinformateur zal worden meegedeeld. Mr. Andriessen liet dit gisteravond bekendmaken nadat drs. Den Uyl, die eerder op de dag bij de informateur was geweest, zijn nieuwsgierigheid tot uitdrukking had gebracht ten aanzien van het KVP-standpunt. Als Jlederl den ge Is vo( tussen meerd iltuati bet o: jienwe Een vormd sen w beteke der p selfs 1 van h thans politie ictiev Een ren t maar aan h- lijk: i huidig en in den v wen heeft jevon basis stukje sverki kabin ook te ils e< de pi beeft door De staat; pause terug verbe Israël er is duist» tinge 1 In I staat Fsche hand Mj I inde: van laats makl opbo Al eerder was een verzoek tot uitleve ring van hem ingediend, maar indertijd heeft de Nederlandse regering aan Zwe den meegedeeld dat de Duitser niet in ons land kon verblijven omdat hij als ongewenste vreemdeling werd beschouwd en over de grens was gezet. Algemeen bekend was echter, dat Paucksch gere geld in Vaesrade in Zuid-Limburg ver bleef en daar zelfs een huis had. Enkele maanden geleden is hij tijdens een verblijf in Nederland gearresteerd. Ontploffing. Dertien mensen zijn in een landhuis bij Cosenza, in het zuiden van Italië, omgekomen toen een ga»' fles ontplofte. De Franse president Georges Pompidou is gisteren door een grote menigte fyar- telijk ontvangen in Djibouti, de hoofd stad van Afar en Issaland (het vroegere Frans Somaliland in Oost-Afrika). Zijn voorganger De Gaulle kwam tijdens een bezoek in 1966 terecht in felle anti- Franse rellen, waarbij de stoet met stenen werd bekogeld. DEN HAAG. De Hoge Raad heeft gisteren besloten, dat het verzoek van Zweden, om de in een Nederlandse ge vangenis verblijvende „narcoticakoning” Karl Paucksch aan dat land uit te leve ren. kan worden ingewilligd. De recht bank in Maastricht heeft enkele maan den geleden negatief op een dergelijk verzoek gereageerd. Daar achtte men een dergelijk verzoek onaanvaardbaar. De officier van Justitie is toen in beroep gegaan bij de Hoge Raad, die hem nu in het gelijk heeft gesteld. Aldus de Tweede-Kamerleden Hart- meijer en Spinks (beiden PvdA) in giste ren aan minister Stuyt van Volksge zondheid gestelde vragen. Zij willen van hem horen of hij ook niet van mening ii dat deze gang van zaken tegen alle normen van hygiëne en milieubeheersing indruist. 8 4 5 5 5 7 8 5 4 5 windst. 7 11 11 0 7 4 5 7 -3 1 o 16 3 7 2 8 18 Zowel Den Uyl, Biesheuvel, Wiegel als De Gaay Fortman gaan vandaag op nieuw naar Ruppert voor een voortzet ting van hun gesprek over steun aan een extra-parlementair kabinet. K.V.P.-lei- der Andriessen acht het waarschijnlijk dat hij ook nog opnieuw zal worden uitgenodigd. De heer Wiegel hield vast aan zijn standpunt dat een herstel van de oude coalitie van vijf partijen de beste rege ring kan opleveren die ons land in de huidige situatie kan krijgen. De P.P.R. heeft bij informateur Rup pert geëist, dat het extra-parlementaire kabinet door een socialist geformeerd en geleid.moet worden. „Er moet van zo'n kabinet een beleid van maatschappijher vorming te verwachten zijn”, zei Bas de Gaay Fortman, die van Ruppert had gehoord, dat oppositieleider Den Uyl in ieder geval geen premier zou mogen worden, vanwege het niet strikt parle mentaire karakter van de laatste oplos sing van de informateur. De Gaay Fortman heeft Ruppert ook gevraagd of er alsnog een onderzoek kan komen naar een progressief minder heidskabinet van P.v.d.A., P.P.R. en D’66. Hem was nog niet voldoende duidelijk geworden waarom die mogelijkheid nu niet aan de orde zou kunnen komen. Een aantal P.v.d.A.'ers heeft inmiddels een beroep gedaan op de leiders van alle fracties om positief mee te werken aan de totstandkoming van een extra-parle mentair kabinet. Tot de ondertekenaars van de oproep behoren onder anderen het Eerste-Kamerlid Meester, de oud- P.v.d.A.-secretarissen Scheps en Albrecht en burgemeester Vleer van Enschede. Een afschrift van de brief is ook aan dr. Ruppert gestuurd. ten op het advies van de Koninkrijks- commissie en het overleg, dat naar aan- leiding daarvan tussen de regeringen van de drie rijksdelen zal worden ge voerd. In de beantwoording van de vragen stellen de bewindslieden dat zij het rap. port van de Antilliaanse jurist dr. W. (Boeli) van Leeuwen niet kennen. Wel hebben zij kennisgenomen van de publi- katies in de kranten. De strekking van het artikel op 5 januari in het Antilli aanse dagblad „Beurs- en Nieuwsberich ten” mist elke grond van waarheid en er komen ook een aantal feitelijke onjuist heden in voor. DEN HAAG. In de Nieuwe Riet In Roosendaal drijven darmen en ander slachtafval op het water, doordat de pompen van het gemeentelijk slachthuis, die normaal het afval in de riolering brengen, defect zijn. „Ik ben tevreden en voldaan over het feit dat de Nederlandse Hoge Raad be sloten heeft Karl Paucksch naar Zweden uit te wijzen”, aldus hoofdcommissaris Esbjörn Esbjörnson. hoofd van de Zweedse narcoticapolitie. „Ik wil graag de Nederlandse autoriteiten en vooral de Nederlandse politie bedanken voor de uitstekende medewerking die we van die zijde ontvangen hebben”. Esbjörnson heeft zeker drie jaar met het geval-Paucksch te maken gehad. PRAAG. (AP) In het gebouw van het Slowaakse ministerie van Justitie in Bratislava is gisteren een bom ontploft waardoor twee mensen om het leven kwamen en vier anderen werden ge wond. Dit heeft de Tsjechoslowaakse televisie bekendgemaakt. Volgens een bericht van het Tsjecho slowaakse persbureau Cetcha werd de aanslag gepleegd „door een geestelijk gestoorde”, die zelf bij de ontploffing om het leven kwam. Het andere slachtoffer van de explo sie, die voor 11.00 uur plaatsvond, was een employé van het ministerie, aldus Cetcha. 10 -2- 11 6 -2 1 4 2 -3 11 -3 10 6 DEN BOSCH. Twee, tot nu toe onbekend gebleven mannen, hebben gis teren een gewapende overval gepleegd op het bijkantoor van de Raiffeisenbank in Den Bosch- Zij waren het kantoor binnengekomen met kousen over het hoofd en hadden de vrouwelijke kan toorbediende gesommeerd geld te geven. Het meisje deed een greep in de kas en overhandigde 1300. Daarmee waren de overvallers echter niet tevreden en ze eisten meer geld. Opnieuw gaf het meis je geld, met het gevolg dat de buit toen 5000 bedroeg. Niettemin drongen de mannen aan om nog meer geld af te geven, maar daar voor moest het meisje naar de kluis, die uit het zicht van de loketten sitond. Daar ontmoette zij de bedrijfsleider, de heer C- van de Bogert, die haar beduidde niets meer te geven en af te wachten wat er zou gebeuren. De overvallers vertrokken toen in een auto, die later in een straat in Den Bosch, vlakbij het bijkantoor werd teruggevonden. Drs. Den Uyl wilde eerst op zijn beurt weten, hoe zijn collega Andriessen denkt over een extra-parlementair kabinet, al vorens hijzelf en zijn fractie hun defini tieve mening kenbaar maken. „Andriessen heeft reeds vanaf het be gin van de kabinetsformatie, op een van de eerste dagen van december, laten weten dat een extra-parlementair kabi net voor de K.V.P. voorkeur heeft. Nu dr. Ruppert aan ons heeft gevraagd hoe wij tegenover een dergelijk kabinet staan, vindt mijn gehele fractie, dat Andriessen eerst duideljkheid moet scheppen”, aldus drs. Den Uyl. „Aan wat voor soort extra-parlementair kabinet denkt de K.V.P.? Welke politieke kleur wil zij er aan geven? Welke politieke figuren willen zij eraan laten deelne men? Aan wat voor program wordt ge dacht?”. In juni 1972 is bij beschikking van de minister van Volksgezondheid de in- en uitvoer van amfetaminen strafbaar ge steld. De strafmaat is toen bepaald op één jaar. Het verzoek van Zweden om uitlevering dateert van oktober vorig jaar. Volgens de Hoge Raad kan daarom aan dit verzoek gevolg worden gegeven. Paucksch wordt in Zweden verdacht van grote smokkel van amfetaminen naar dat land. Hij kan in Zweden maxi maal tot zes jaar gevangenisstraf wor den veroordeeld. daarvan zou Paucksch, die de Duitse nationaliteit bezit en in ons land gevan gen zit wegens onrechtmatig verblijf in Nederland, niet kunnen worden uitgele verd. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Voornamelijk droog met meest lichte vorst. Aantal uren zon: 1 tot 6. Minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 5 graden onder normaal. Maximum temperatuur: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 20 januari: mini mum 1, maximum 5 graden. WEBRRAPPORTEN Op grond daarvan is hij door de rechtbank in Maastricht tot gevangenis straf veroordeeld, een vonnis dat later door het gerechtshof in Den Bosch is bevestigd. Momenteel zit hij in een ge vangenis zijn vijf maanden straf uit. Zowel in Maastricht als in Den Bosch waren tijdens de rechtszitting zeer scherpe bewakingsmaatregelen getroffen, omdat de vrees bestond dat Paucksch door vrienden zou worden bevrijd. CASTRICUM. In Castricum moe ten 26 huurders van eengezinswoningen binnen enkele maanden hun huizen ver laten, als zij niet ingaan op het aanbod van de eigenaar om de huizen te kopen voor een prijs variërend tussen de 48.000 en /60.000. De bewoners, die nu gemiddeld een huur van 100 per maand betalen, be schikken in de meeste gevallen niet over het geld om huizen te kopen. De wonin gen aan de Lindelaan en de Lijster beslaan zijn ongeveer 16 jaar oud en hebben intertijd 14.000 A 16.000 ge kost. ARNHEM. „Criminele figuren komen als vliegen op Nederland af, want ons land staat bekend om zijn humane behandeling van gedetineer den- De Justitie moet door middel van zware straffen zulke lieden duide lijk maken, dat hun aanwezigheid hier ongewenst is”. Volgens de bewindslieden koestert d» Antilliaanse regering geen vrees voor annexatie door Venezuela. „De traditio neel vriendschappelijke verhouding tus. sen de Nederlandse antillen en Venezue la is gebaseerd op wederzijds vertrou wen en respect, met erkenning van ei kaars rechten en verplichtingen als goe de nabuurlanden”. Als er een extra parlementair kabinet komt, zullen wij daaraan zeker niet medewerken als ook de Partij van de Arbeid in dat kabinet is vertegenwoor digd. Dit heeft V.V.D.-fractievoorzitter Wiegel gisteravond verklaad in de radi- ozendtijd van zijn partij. „De huidigePartij van de Arbeid is zo naar links afgezwaaid, de heer Den Uyl heeft zo weinig gezag over zijn eigen partij, dat liberalen niet met de socialis ten van vandaag kunnen samenwerken. Mocht er een extra palementair kabinet uit de bus komen van socialisten en confessionelen, dan geven wij u ook de zekerheid dat wij dat kabinet zeer scherp zullen bestrijden". Veel duidelijkheid zal volgens drs. Den Uyl al gewonnen zijn, als Andries sen zegt, dat hij geen kabinet met de V.V.D. wil. „Misschien denkt hij wel aan een extra-parlementair kabinet, dat overeenkomt met ons progressief min derheidskabinet, waarin progressieve fi- VATIKAANSTAD (DPA). De ver- dediging van euthanasie getuigt naar de mening van de Vatikaanse radio van een ..egoïstische en materialistische” mentali- teit. De arts moet er zich te allen tijde van bewust zijn dat hij optreedt als „een onverzoenlijk tegenstander van de dood". In een uitzending van maandag 15 januari uitte een woordvoerder van de Vatikaanse radio hiermee in scherpe vorm kritiek op de jongste verklaring van de artsenvereniging van de Ameri kaanse staat New York over „het recht menswaardig te sterven”. Men neemt aan dat de kritiek evenzeer bedoeld is voor de 27 Friese artsen die naar aanlei ding van de komende zaak-Postma heb ben toegegeven ooit euthanasie te heb ben toegepast. Het Schotse parlementslid Russell Johnston draagt de kilt van zijn clan terwijl hij hier naar het podium loopt voor zijn eerste toespraak in het ver grote Europese parlement in Straats burg. Zwitsers blij met sneeuw. De vreugde op het Zwitsers verkeersbureau in Am sterdam kende gisteren geen grenzen. Voor het eerst sinds 9 december sneeuwt het weer flink in heel Zwit serland en directeur H. Klee hoeft de ski-vakantiegangers naar zijn land niet langer sombere vooruitzichten te geven Ontslag. De minister van Binnenlandse Zaken van het Joegoslavische autono me gebied Vojvodina (deel van de republiek Servië). Milan Knezevic, 1» afgetreden. Het vertrouwen in hem werd opgezegd nadat een onderzoek commissie van de partij had vastge steld dat de 50-jarige Knezevic „zijn bevoegdheid had overschreden”. Bijdrage aan brug. De Nederlandse rege ring is bereid uit gelden van de ont wikkelingssamenwerking bij te dragen in de kosten, voor de aanleg van een brug over de Nijl In Zuidelijk Soedan waar na het beëindigen van de oorlog 250.000 vluchtelingen opnieuw onder dak en een bestaan moeten vinden. DEN HAAG. De regering acht het nog te vroeg om in te gaan op de vraag van de fractievoorzitter van de PPR, mr. Bas de Gaay Fortman, of het kabinet bereid is het verlangen van de Antillen naar internationale garanties voor de integriteit van het grondgebied van een toekomstige republiek der Verenigde Antillen in de Verenigde Naties ter sprake te brengen. In antwoord op zijn schriftelijke vra gen zeggen minister-president mr. B. Biesheuvel en de ministers drs. W. K. N. Schmelzer (Buitenlandse Zaken) mr. R. Nelissen (Financiën) en mr. W. J. Gfert- sema (Ned.-Antilliaanse en Surinaamse zaken) dat men hiermee eerst wil wach- De Hoge Raad is namelijk van oordeel dat bij een verzoek om uitlevering in aanmerking moet worden genomen of de feiten naar aanleiding waarvan uitleve ring wordt gevraagd op het tijdstip van het verzoek in ons land strafbaar zijn met ten minste één jaar gevangenisstraf. Het moment waarop de feiten zijn ge pleegd, doet volgens de Hoge Raad niet ter zake. Zweden heeft de uitlevering van Paucksch verzocht omdat hij zich vóór 1970 schuldig gemaakt zou hebben aan smokkel van verdovende middelen naar dat land. Het ging vooral om amfetami nen. Indertijd was de maximale straf die in ons land op een dergelijk vergrijp stond, slechts een half jaar. Op basis Minister Schmelzer is in 1971 niet in Caracas geweest, dus ook niet ten tijde van het bezoek van de Nederlandse parlementaire missie aan de Antillen in september van dat jaar. Als Tweede- Kamerlid heeft hij in mei 1970 samen met de parlementariërs mr. dr. N. G. Geelkerken en dr. W. Scholten - dus niet met de president-directeur van de koninklijke Shell, zoals in het krante- artikel wordt gesteld - een kort bezoek aan Caracas gebracht. Zij zijn daar ontvangen door leden van het Venezolaanse parlement, hebben een bezoek gebracht aan het Christende mocratische vormingscentrum en ge luncht met de Venezolaanse minister van Buitenlandse Zaken Aristides Calva- ni en enkele van zijn politieke vrienden. Dit bezoek heeft geen geheim karakter gedragen en is tot dusver het enig» bezoek dat minister Schmelzer aan Vene zuela heeft gebracht”. Rotterdam Twente Vllssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrüek Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel - Las Palmas half bew nnw Tunis Weer te binnen- en buitenland De officier van Justitie bij de rechtbank in Arnhem, mr- J. A. Kopp, zie dit gisteren in zijn requisi toir tegen een 38-jarige statenloze beklaagde. Wegens diefstal van kunstvoorwerpen, zwendel met bank cheques en verboden wapenbezit eiste de officier 16 maanden gevangenis straf met aftrek. De man is in België geboren uit een Russische vader en een Neder landse moeder- In België werd hij persona non grata wegens overtredin gen tegen de wet op de drankgele genheden- Markanter was zijn relatie met Britse treinrovers, die hij huis vesting zou hebben verleend. Hij gaf voor de rechtbank toe, dat hij miljoe nen heeft verdiend (Belgische franks waarschijnlijk) en dat hij naar Ne derland was gekomen om een rustig boerderijtje te kopen van het geld, lat op een Zwitserse bank was gezet. zzo n zzo o o no on zw wzw zzo nw o no o z w geh. bew wzw mist no n geh. bew. ozo b"". “O bew. o nw zzo zo o w zo “77 windst. 17 DONDERDAG 18 JANUARI Hoog water 2.50 uur en 15.10 Laag water 11.03 uur en 23.23 DONDERDAG 18 JANUARI Zon op 8.39 uur onder 17.03 Maan op 16.46 uur onder 8.18 mist nno mist no mist ono geh. bew. mist Den Helder geil, bew mist mist ono half bew mist licht bew zw. bew half bew. sneeuw regen half bew. geh. bew geh. bew. geh. bew. licht bew. mist regen geh. bew. geh. bew. sneeuw regen half bew. t—- mist regen t. L zw. bew. ono zw. bew. geh. bew. sneeuw geh. bew. zw. bew. regenbui zw. bew zw. bew.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2