Vietnam-akkoord niet deze week verwacht Extraparlementaire puzzel m Staat en kerk Bezorgde McCord brak lil Verzet tegen Turkse militairen Timothy Leary in Afghanistan gearresteerd achtergrond l voor veiligheid Heilig jaar gaat door „ETEN VAN VIS IS NIET GEVAARLIJK kwik- Hartig hapj „anti- WENDING IN WATERGATE-PROCES Oudste inwoonster van Nederland overleden 95 9? Belgische minister Tindemans WOENSDAG 17 JANUARI 1973 2 Doorgaan Heath racas 99 ;xatie (Van onze redacteur in Istanboel) Machtsvertoon Tegenkrachten Gevaar in toekomst „Ondanks moreel verval” ISTANBOEL Het jaar 1973 is in Turkije begonnen met nieuwe massaprocessen. In Ankara begon een militair tribunaal met de zaak tegen 185 personen, verdacht van lidmaatschap van een illegale Maoïstische partij. In Istanboel wordt een bioscoopzaal in gereedheid gebracht voor een nog omvangrijker proces tegen 435 mensen, die betrokken zouden zijn geweest bij de kidnapping en dood van drie Engelse radartechnici in maart vorig jaar. Dr. Kissinger gaat niet voor zaterdag terug naar Parijs Het bevalt de Bel gische vishandela ren helemaal niet dat door de er Verbruikersunie is aan dit In brengen. de aandacht op is gevestigd dat „het kwikgehalte in vis toegenomen”. zij tot de tegen aanval over, door geval voorname lijk de vrouw. voor naar Hart- giste- Iksge- n van ling ii i alle ersing let In ander at de ithuis, lering de zee als vuilnisbelt gebruiken dan zal dat in de toekomst zeker grote gevaren opleveren. en de regering heeft om opheffing van zijn parlementaire onschendbaar heid verzocht, maar dit is geen een voudige zaak. Dr. Kissinger heeft deze week ge sprekken met Burk Trent, de secretaris van het Britse kabinet, die bij premier Edward Heath dezelfde functie heeft als Kissinger bij president Nixon. Het Witte Huis, kennelijk voorzichtig geworden na het fiasco van Kissingers LOS ANGELES. (Reuter) De Ame rikaanse drug-deskundige, dr. Timothy Leary, die destijds uit een gevangenis in Californië is ontsnapt, is in Afghanistan gearresteerd. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse federale narcotica- bureau meegedeeld. in een zuiden en gas ra rege- de ont dragen ran een Soedan oorlog onder den. •crijks- r aan. ringen m ge niet in n tijde rlandse Hen in weede- samen N. G. - dus van de irante- bezoek vragen ït rap- dr. W. i. Wel publl- ig van Kntilli. oerich- 1 en er njuist- g 15 n de lerpe aring neri- recht eemt ld is inlei- heb- heb- ver. ir de i een itali. tijde ..een ood". e tert de s voor raditio- ng tus. mezue- ertrou- ran el- ils goe- Het betekende een wending in de gang van zaken tot nu toe, omdat McCord met dit argument kracht tracht bij te zetten achter zijn pleidooi niet schuldig te zijn aan de inbraak in en het door snuffelen van het hoofdkwartier van de Amerikaanse democratische partij, het Watergate House, vorig jaar juni. Vijf van de zeven verdachten hebben al een volledige bekentenis afgelegd. Alch zei ten overstaan van verslagge- Het meest opvallende verschijnsel van de laatste weken is eigenlijk, dat naarmate de militairen meer machts vertoon ontplooien (in Istanboel heb ben ze het sluitingsuur van de bio scopen met een uur vervroegd) de „burgerlijk”-politieke krachten meer naar elkaar toegroeien. nlandse autono- van de evic, i< in hem erzoek- vastge- ic „zijn nieuw Huis van Afgevaardigden, de Turkse Tweede Kamer. Verkiezingen hebben zich in Tur kije sinds de laatste wereldoorlog met bijkans Amerikaanse regelmaat afge speeld: 1946, 1950, 1954, 1957, 1961, 1965, 1969, en iedereen houdt zijn adem in van nieuwsgierigheid of 1973 daar, in weerwil van de uitzonderlij ke omstandigheden van de laatste jaren, een vervolg op zal leveren. Tegelijkertijd werkt men in de po litieke wereld naarstig aan de formu lering van een door de legerleiding gewenste grondwetswijziging, die het mogelijk moet maken dat bepaalde „staatsgerechtshoven” de berechting van ..misdrijven tegen de staat” zul len overnemen als in de elf belang rijkste provincies de sinds april 1971 heersende uitzonderingstoestand zal zijn opgeheven en de krijgsraden ont bonden. igde op n Am- >renzen. member 1 Zwit- ioeft de a land hten te De indruk bestaat dat het Israëlische itaatshoofd Golda Meir niet met de pauselijke zegen uit het Vaticaan Is teruggekeerd. Met andere woorden: een verbetering van de betrekkingen tussen Israël en het Vaticaan is niet bereikt en er is geen opheldering gekomen in het duistere vraagstuk waarom die betrek kingen nog steeds zo koel en stroef zijn. In politiek opzicht heeft de Vaticaanse ■staat een betere relatie met de Arabi- Fiche landen dan met Israël. De paus handhaaft blijkbaar zijn standpunt dat hij als hoofd van een staat een heel indere lijn dient te volgen dan als hoofd van de rooms-katholieke kerk. In die laatste hoedanigheid immers zou hij ge makkelijk een hartelijke relatie kunnen opbouwen met de joodse gemeenschap, Er is geen zinnig woord te zeggen over de vraag wie uiteindelijk als for mateur aanvaardbaar zal blijken. Wan neer gesteld wordt dat de nieuwe minis ters niet zullen kunnen worden gekozen tengevolge van afspraken tussen fracties, dan gaat men voorbij aan de onvermij delijkheid dat de keuze van een forma teur toch alleen maar door afspraken tussen de fracties kan worden gecreëerd. Als alle fracties op hun standpunt blij ven staan, komt er nooit een formateur die de instemming van de meerderheid in de Kamer verkrijgt. Dat de formateur zal voortkomen uit de progressieve hoek kan men wel vergeten. Een ndet-politie- ke figuur die niet op een of andere wijze „gekleurd” is kan men zich ook al heel moeilijk voorstellen. Het zou voor barig zijn namen te noemen. In ieder geval moet er op basis van de nieuwe situatie druk over en weer gepraat wor den, want het gaat nu om andere dingen dan programmatische prioriteiten. De kunst zal zijn om een figuur te vinden die alle klippen kan omzeilen en toch in de haven komt waar hij door een Kamermeerderheid welkom wordt gehe ten. Dat kan wel even duren. staatshoofd ten aanzien van de formatie- opdracht doet, de basis van werkzaam heid zal verstevigen. Als het parlement in grote meerderheid instemt met de aanwijzing van een bepaalde figuur als formateur, heeft deze een gerede kans dat hij ook door het eerste debat over het regeerprogramma heenkomt zonder al meteen te duikelen. Het noodlot wil echter dat zich tegelijk met de „Europese” opzet van Turkije op „geestelijk” gebied een vervreemding van Europa voordoet. Het PEN-congres van letterkundigen, leden hebben stende- in ge- linister Calva* ienden. arakter enig* i Vene- aanvankelijk voor Istanboel geprojec teerd, moet bjj nader inzien in Israel plaatsvinden omdat er in Turkije te veel schrijvers worden vervolgd. Het streven van generaals èn poli tici is erop gericht, in de loop van dit jaar te komen tot een althans ui ter lijke normalisering van de situatie in Turkije. Het jaar 1973 vormt in dit opzicht een „uitdaging”. Als alles vol gens het boekje verloopt, moet in maart een nieuwe president zajn ge kozen door de voltallige volksver tegenwoordiging en in oktober een Trents bezoek aan Washington staat in het teken van het officiële bezoek dat premier Heath op 12 februari aan presi dent Nixon zal brengen. Verwacht wordt echter dat Heath en Nixon vooral van gedachten zullen wisselen over de op nieuw bijeen te roepen internationale conferentie, zoals voorzien werd in de voorlopige overeenkomst die in oktober tussen Kissinger en Le Due Tho werd geformuleerd. De actie voor vrede in Vietnam moet doorgaan tot het moment dat de Ameri kaanse president de vrede heeft gete kend. Dit zegt het organisatiecomité voor de nationale demonstratie en nationale affiche-actie in een verklaring naar aan leiding van het staken van de bombar dementen op Noord-Vietnam. Amerikaanse gevechtsvliegtuigen heb ben verleden jaar meer dan een miljoen ton bommen op Indo-China gegooid het op een na grootste jaarlijkse gewicht aan bommen uit de gehele Vietnamese oorlog, aldus meldt het Amerikaanse persbureau AP- Dit betekent dat de Verenigde Staten nu sinds 1966 meer dan drieëneenhalf keer zoveel bommen op Indo-China heb ben gegooid als op hun vijanden in de tweede wereldoorlog. Het Pentagon maakte bekend dat in 1972 1.084.359 ton bommen zijn gegooid op Noord- en Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja- Slechts in 1968 was het to- taalgewicht aan gegooide bommen groter toen werd 1,4 miljoen ton gegooid. Het totalen gewicht van de sinds 1966 in de oorlog in Vietnam gegooide bom men staat nu op 7,1 miljoen ton. Volgens het Pentagon was het maan delijkse tonnage aan uitgegooide bom men in 1972 als volgt: januari 57.790 ton, februari 67.536 ton, maart 70.694 ton, april 91.670 ton, mei 105.729 ton, juni 112.460 ton, juli 99.096 ton, augustus 98-182 ton, september 91.700 ton, oktober 94.300 ton, november 100.678 ton, decem ber 95.490 ton. Ook al is het kwikgehalte in vis niet noemenswaard gestegen, dat wil niet «eggen dat er geen vuiltje aan de lucht h en dat we ons geen zorgen behoeven Toen onlangs de hoofdredacteur van het rechtse dagblad Bizim Ana- dolu tot drie jaar en zeven maanden was veroordeeld na een proces, waar hij geboeid was verschenen, was het de RVP-afgevaardigde Orhan Mirgir die in het parlement protesteerde te gen een dergelijke gang van zaken die de Turkse pers in dezelfde hoek deed belanden als de Spaanse, Portu gese en Griekse. Dat een linksgericht politicus in de bres springt voor een zeer rechts dagblad of omgekeerd zou een jaar geleden nog ondenkbaar zijn ge weest. De dreiging van een recht streekser militair bewind kan gaan veroorzaken dat de polarisatie in de Turkse politiek wordt teruggeschroefd. „Verkiezingsstrijd” in Turkije kan gaan betekenen: de strijd, niet om de verkiezingen te winnen, maar om ze te houden. 1 - AMSTERDAM. Op 108-jarige leef tijd is gisteren na een ziekbed van enkele weken in het bejaarden-verpleeg- tehuis „Uitzicht” aan de Nassaukade in Amsterdam Nederlands oudste inwoon ster overleden. Het is mevr, de weduwe Elisabeth van der Burg-Leusveld, die op 25 maart 1864 in Leiden werd geboren. verklaring in oktober dat een vrede „op handen” was, en na de krachtige reacties in het biutenland op de kerstbombarde- menten, wil nu blijkbaar voorkomen door een algehele „black out” van het Vietnam-nieuws dat een dergelijk anti- oorlogssentiment meer gecompliceerd wordt nu president Nixons inauguratie voor de deur staat. Verschillende anti-oorlogsgroepen, nu tot één organisatie gebundeld met een kantoor in Washington, maken op het ogenblik plannen voor demonstraties tij dens de feestelijke paradie die na afloop van de inauguratie traditioneel wordt gehouden- De regering heeft echter zul ke strikte maatregelen genomen dat het onwaarschijnlijk is dat deze demon stranten ooit de presidentiële tribune zullen kunnen passeren. Op het strand van Oostende gingen omdat er tal van historische en religieu ze elementen van verbondenheid zijn aan te wijzen, die bijna alle verankerd liggen in „het heilige land” waar thans de joden zich hebben verenigd in een natie. Politiek gezien zijn de Vaticaanse belangen echter blijkbaar sterk gecon centreerd in de Arabische landen, waar zich grote katholieke minderheden be vinden die niet gecompromitteerd mogen worden. De vermenging van godsdienst en po litiek, levensgroot gedemonstreerd in de politiek-religieuze staat Vaticaan, ver hindert de kerk van Rome een bemidde lende rol in het Midden-Oosten te spelen en zo komt er van een vredesmissie niets terecht. Golda Meir heeft dat blijkbaar nog eens bitter ondervonden. De Verenigde Staten proberen hem uitgeleverd te krijgen om hem met 48 anderen terecht te laten staan die leden zouden zijn van een internationale ben de smokkelaars in verdovende middelen genaamd „broederschap van de eeuwige liefde”. Leary werd eerder deze maand ge dwongen Zwitserland te verlaten. Hij was in september 1970 in de VS tot een gevangenschap van een tot tien jaar veroordeeld wegens het in bezit hebben van verdovende middelen. Hij ontsnapte en dook op in Algiers. Na onenigheid met de leider van de Zwarte Panters, Eldridge Cleaver, in Algiers ging Leary naar Europa. De laatste dagen was hij in Kaboel WASHINGTON (Reuter). De veilig heidschef van president Nixons verkie- zingscommissie, James McCord, „bespio neerde de democraten uit bezorgdheid voor de veiligheid van de president.” Dit heeft verdediger Gerard Alch gisteren in het zogenaamde Watergate-proces in Washington beweerd. Tindemans stond de pers te woord naar aanleiding van de waarschuwing die de Belgische Verbruikersunie vorige week heeft gegeven tegen het eten van vis. In Frankrijk en Italië wordt een kwikgehalte van 0,7 milligram per kilo vis toegelaten. In de Verenigde Staten, Canada, Spanje en Zwitserland is dat 0,5 milligram per kilo. België heeft geen officiële norm, maar het ministerie van Volksgezondheid houdt zich aan een grens van 0,5 milligram per kilo vis, aldus Tindemans. „Mijn ministerie, aldus de minister, heeft al in augustus 1971 aan het rijks- station voor zeevisserij in Oostende op dracht gegeven regelmatig monsters te nemen van representatieve vissoorten voor onze binnenlandse en buitenlandse markt. Bij dat onderzoek werd ook het instituut voor scheikundig onderzoek in Tervuren betrokken. De resultaten van dat onderzoek gespreid over de periode 1 september 1971-15 januari 1973 wijzen uit dat het kwikgehalte van de aange voerde vis ver beneden de buitenlandse tolerantienormen ligt.” In totaal werden 1503 vismonsters in de genoemde periode scheikundig onder zocht. Enkele uitslagen van dat onder zoek zijn: kwikgehalte van schol varië rend van 0,118 tot 0,266 milligram per kilo tong 0,153 tot 0,197 milligram per kilo, kabeljauw 0.122 tot 0.160 milligram Per kilo, en garnalen 0,107 milligram per kilo. In dezelfde oktobermaand waarin de verkiezingen moeten worden ge houden, die vermoedelijk de rechtse leider Demirel (in maart 1971 door de generaals gewipt) weer aan de macht brengen, wordt ook het 50-jarig be staan van de Turkse republiek ge vierd. De feestelijkheden onderstrepen de Europese oriëntaties van Turkije. Fonds voor stormschade. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben Provin ciale Staten voorgesteld 400.000 te bestemmen voor een provinciaal fonds voor uitkeringen aan slachtoffers van de stormschade aan de bossen op 13 november. Als de voortekenen niet bedriegen zal Nederland binnen afzienbare tijd wor den geregeerd door een kabinet, dat niet js voortgekomen uit fractie-afspraken tussen partijen die een parlementaire meerderheid vormen, maar uit de crisis situatie die zich juist kenmerkte door het ontbreken van een basis tot sa menwerking. Een buitenparlementair kabinet, ge vormd uit ministers en staatssecretaris sen wier politieke afkomst geen enkele betekenis heeft voor de verhoudingen der partijen in het parlement. Het is zelfs heel goed denkbaar dat een aantal van hen niet-politieke figuren zijn, al thans figuren die geen lid zijn van een politieke partij of in zo’n partij geen actieve rol hebben gespeeld. Een voldoende aantal van zulke figu ren te vinden zal niet moeilijk zijn, maar het grote probleem ligt veel meer aan het begin van de procedure, name lijk: wie zal de formateur zijn? Bij de huidige verdeeldheid tussen de partijen en in de partijfracties zelf zal het vin den van een formateur die het vertrou wen van de meerderheid der Kamers heeft een heksentoer zijn. Wordt hij gevonden, dan betekent de vertrouwens basis waarop hij steunt al meteen een stukje winst ten aanzien van de samen werking die zich binnen het nieuwe kabinet zal moeten voltrekken. Het is wk te verwachten dat de procedure, die als een nieuw evenement kortelings in de parlementaire praktijk zijn intrede beeft gedaan, namelijk de goedkeuring door de Kamers van de keuze die het Haar huisarts, dokter F. F. Boon ver klaarde, dat mevr. Van der Burg nog een record hield: van alle Nederlanders uit de historie is zij op de hoogste leeftijd, namelijk 104 jaar, met succes geopereerd. vers dat McCord probeerde te ontdek ken of er tijdens de verkiezingscampag ne gevaar bestond voor geweldpleging tegen de republikeinen en vooral tegen president Nixon. In zo’n geval is het naar zijn mening „gerechtvaardigd de wet te schenden om groter kwaad te voorkomen.” Alch zei binnenkort te zul len aantonen dat er sprake is ,van banden tussen de democraten en poten- tieel-gewelddadige groeperingen.” VATIKAANSTAD (Reuter). De Va- tikaanse woordvoerder Alessandrinl heeft gezegd dat het praktisch zeker is dat het heilig jaar in 1975 wordt gevierd, „ondanks het morele verval in Rome”. Binnen de komende dagen moet de beslissing vallen en dat is slechts een formaliteit, zei hij. Het heilig jaar wordt sinds de 15de eeuw eens in de 25 jaar door de r.-k. kerk gevierd. Roomskatholieke pelgrims kunnen dan in Rome een „volle aflaat” verdienen door te biechten, te communi ceren en de voornaamste vier basilieken in Rome te bezoeken. De paus had de burgemeester van Rome tijdens een audiëntie verzocht de stad „waardig” voor te bereiden door op te treden tegen de prostitutie, uitdagende aanplakbiljetten en door het probleem van de 70.000 armen die in hutten leven in buitenwijken van Rome aan te pak ken. Berichten uit Saigon over de door Hanoi gedane concessies, en over een nog deze week af te kondigen wapenstil stand in geheel Vietnam, noemde Ziegler pure speculatie en hij legde er de na druk op dat met Hanoi de afspraak was gemaakt geen details over de onderhan- delingen te verstrekken. Er zijn nu echter aanwijzingen in Washington dat deze ogenschijnlijke vertraging van het afkondigen van een overeenkomst te maken heeft met het bijeenroepen van een internationale con ferentie van de partijen (Frankrijk, En geland, en de Sovjet-Unie die betrokken waren bij het opstellen van het Akkoord van Genève van 1954, waarbij onder andere de bestandslijn tussen Noord- en Zuid-Vietnam werd gevormd. Engeland en de Sovjet-Unie waren voorzitters van deze conferentie. Het zal een misschien wat ongelij ke, maar toch spannende strijd wor den, want het ontbreekt geenszins aan tegenkrachten die zich verzetten tegen de toenemende militaire macht. In de eerste plaats is er het grote en goed georganiseerde Turkse vakver bond, waarvan de secretaris-generaal, Tune, onlangs in de Senaat een rede heeft gehouden, waarin hij waar schuwde dat in geval van een defini tieve liquidatie van de democratische rechten in Turkije, niet alleen de ar beiders binnen het land een algemene staking zouden beginnen maar ook de Turkse arbeiders in het buitenland zouden „staken” met het sturen van de valuta’s naar Turkse banken waar de Turkse economie op drijft. Aange zien politieke stakingen verboden zijn in Turkije is de procureur-generaal een vervolging tegen Tune begonnen In de Raad van Europa is een procedure op gang gekomen die zich bezighoudt met de onderdrukking van mensenrechten in Turkije. Zal „Euro pa” als begrip nog in staat zijn, de afdrijving van Turkije naar de sfeer van het Midden-Oosten tegen te hou den? BRUSSEL. Het eten van vis levert jeen enkel gevaar op. Uit de resultaten van regelmatig uitgevoerde controles blpt dat het kwikgehalte in vissoorten en schaaldieren die door Belgische vis- lers worden aangevoerd ver beneden de buitenlandse tolerantienormen ligt. Dat heeft de Belgische minister van Land bouw, Tindemans, gisteren in Brussel tijdens een persconferentie gezegd. Volgens de directrice van het ver pleeghuis was mevr. Van der Burg on danks haar zeer hoge leeftijd tot voor enkele weken nog uiterst kras. Ze werd in dit tehuis pas opgenomen toen ze 104 jaar oud was geworden en haar laatste zoon, een ongetrouwde man, die haar in de Rustenburgerstraat in Amsterdam had verzorgd, zelf daarvoor te oud was geworden. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Twee verklaringen van het Witte Huis hebben weer vragen doen rijzen over de ware stand van zaken van de vredes onderhandelingen in Parijs. Perschef Ronald Ziegler zei dat het zo goed als uitgesloten is dat een overeenkomst nog deze week zou worden aan- gekondigd. Verder zei hij dat dr. Henry Kissinger in ieder geval niet de tweede inauguratie van president Nixon aanstaande zaterdag Parijs zal terugkeren om de besprekingen met de Noordvietnamese onder handelaar Le Due Tho te hervatten. geroosterde sprot de man te gesignaleerd. De Afghaanse autoriteiten hebben hem onder huisarresit geplaatst.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3