Grootste deel treinen kwam precies op tijd aan NS tegen extra verhoging CNV-bond hoeft niet bij overleg Engeland blijft lonen en prijzen beperken Verlies in ’71 Textielunie: 4,7 miljoen IIS Kom morgen de reisgids even halen Raiffeisenbank Q Boerenleenbank In België wordt benzine schaars Daar ga je eenvoudig voor naar de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank Voor’n vakantiereis loop je niet stad en land af. „MEER HYPOTHEKEN VOOR WONINGBOUW” Nedal Utrecht ontslaat 25 werknemers jl Directeur Rabo-bank dr. Verhage: STAKING IN RAFFINADERIJEN NIEUWE MAATREGELEN VAN LONDEN DONDERDAG 18 JANUARI 1973 (Van onze financiële redactie) (Van onze correspondent) Op tijd Verliessaldo Boven miljard Een vakantiereis bespreek je bij de de bank voor iedereen ifd. fruit AMSTERDAM De dit jaar 75 jaai bestaande Rabo-bank, de nieuwe naam van de bank die is ontstaan uit de fussie tussen de Coöperatieve Centrale Raiffeisen bank en de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank, beide stammend uit 1898, heeft het afgelopen jaar aanzienlijk meer hypotheken ten behoeve van de woningbouw ver strekt dan in voorgaande jaren. Kredietvraag Ook huisbrandolie tl a I (Van onze redacteur in Brussel) per ADVERTENTIE /aarden. jroente laarlem produk- •ofiteren ling van Aan de andere kant streeft de re gering ernaar het tekort dat bijbe taald moet worden, zo laag mogelijk te houden. In de praktijk zijn daar door de afgelopen jaren de tarieven een paar keer fors omhoog gegaan. UTRECHT. De commissie voor fu- sie-aangelegenheden van de Sociaal Eco nomische Raad heeft uitgesproken dat de bij het CNV aangesloten Nederlandse Christelijke Vereniging van Hoger Per soneel niet behoort tot de vakorganisa ties waarmee Unilever en Bensdorp het in de fusiecode voorgeschreven overleg moeten voeren. De twee ondernemingen hebben desondanks besloten, de NCVHP niet van het overleg uit te sluiten. Unilever en Bensdorp hadden de com missie om een uitspraak gevraagd nadat de drie bonden in de voedingsmiddelen sector na overleg met de ondernemings raad hadden meegedeeld dat ze overwo gen, het overleg inzake de mogelijke overneming van Bensdorp-aandelen door Unilever op te schorten als daarbij ook geen vertegenwoordiger van de NCVHP werd toegelaten- Unilever en Bensdorp stelden zich op het standpunt dat de vereniging niet bij het overleg betrokken behoefde te worden omdat ze voor de laatste verkiezingen van de onderne mingsraad bij Bensdorp geen kandida tenlijst had ingediend en ook overigens niet behoord tot de vakorganisaties die ingevolge de fusiecode voor het overleg moesten worden uitgenodigd. woordigers van het personeel tot een bevredigende oplossing gebracht De verwachting is dat door het aan trekken van de conjunctuur de snelle stellingen (zoals ziekenhuizen, bejaar denhuizen, politie) in ieder geval bevoor raad moeten blijven. In 1972 was ten opzichte van vorige jaren duidelijk sprake van een stijging van de ’-redietvraag. De groei kwam echter grotendeels tot stand in de twee de helft van het verslagjaar. inis van p strekt •aak) te RLEM”, II. groei van het aantal hypothecaire lenin gen dit jaar iets zal af nemen. Dr. Verhage deed deze mededelingen op een persbijeenkomst, waar hij nader inging op de totstandkoming van de fusie tussen de beide banken en de voorlopige resultaten over 1972 bekend maakte. Als gevolg van de fusie tussen de centrale banken zullen verschillende plaatselijke Raiffeisenbanken en Boeren leenbanken geleidelijk gaan fusioneren. Dat is inmiddels al gebeurd met banken in Apeldoorn, Gouda, Hoogvliet en Scha- gen. Naast de aarzeling in de conjunctuur, die zorgde voor verminderde investerin gen in het bedrijfsleven, hebben vele agrarische ondernemers waarschijnlijk gewacht met investeren op de rentesub- sidieregeling in deze bedrijfstak, nu die er is, tegelijk met een opleving in de con junctuur, verwacht dr. Verhage een aan zienlijk toenemende kredietvraag bij het midden- en kleinbedrijf voor het lopen de jaar. In 1972 werden ook meer persoonlijke leningen dan ooit verstrekt. Het niveau lag aanzienlijk boven dat van 1971. Het aantal privérekeningen nam minder snel toe, omdat veel bedrijven er al toe waren overgegaan salarissen giraal te betalen. Toch groeide het aantal salaris rekeningen met 231.000 tot 1.57 miljoen. Het is onmogelijk voor het lopende jaar enigerlei voorspelling te doen. Het is de taak van de minister, in het kader van het totale overheidsbeleid, over de omvang van een eventuele verhoging een beslissing te nemen. Het dienstenpakket van de Rabo-bank zal niet met nieuwe artikelen worden uitgebreid. De bestaande zullen worden uitgebouwd, waaronder de reisactivitei ten en de assurantiebemiddeling, terwijl sommige banken zich incidenteel ook op het gebied van de makelaardij zullen begeven. Volgens voorlopige cijfers werd vorig jaar aan nieuwe vaste leningen 4,9 mil jard gulden verstrekt, tegen 3,7 miljard gulden in 1971. Van deze 4,9 miljard wa« 55 percent bestemd voor particulieren, 27 percent voor de agrarische bedrijven, 18 percent voor ndet-agrarische bedrij ven. De aan de bankorganisatie toever trouwde middelen stegen met 3,5 miljard tot 24,5 miljard, een groei met bijna zeventien percent. Het balanstotaal steeg uiteindelijk met zestien percent tot 27,2 miljard; het totale bedrijfsresulaat na voorziening van belasting zal, volgen» voorlopige berekeningen, rond 140 mil joen bedragen, tegen 124 miljoen gulden in het voorgaande jaar. UTRECHT Als het aan de Nederlandse Spoorwegen ligt zal de prijs van het treinkaartje in 1973 zeker niet meer stijgen dan met een percentage dat overeen komt met de geldontwaarding. Extra verhoging past niet in de vervoersfilosofie zoals die is neergelegd in het plan „Spoor naai ’75”. BRUSSEL. Benzine wordt schaars in België nu de staking van de arbeiders in de raffinaderijen al drie dagen voort duurt. Bij Luik en Antwerpen, maar ook in Brussel hebben al verscheidene benzi nepompen moeten sluiten omdat hun voorraad was uitgepnt. Bij de meeste andere tankstations kan men niet meer dan twintig liter benzine tegelijk aanschaffen. Volgens de benzi- nepomphouders zou er nog voorraad zijn voor een dag of drie wanneer de Belgi sche automobilisten tenminste geen voorraden proberen in te slaan. Intussen zijn alle jerrycans vrijwel uitverkocht. Vorige week al heeft de regering bij koninklijk besluit vastgesteld welke in- Volgens dr. A. J. Verhage, voorzitter van de hoofddirectie van de Rabo-bank is dit onder andere te danken aan een versnelde afgifte van bouwvergunningen, gunstiger weersomstandigheden, maar vooral ook door de relatief lagere bezet tingsgraad in de utiliteitsbouw, veroor zaakt door de conjunctuur, die voor de aanvullende investeringsanimo van het bedrijfsleven zorgde. nen aan rentevergoeding in verband met eerder geleden verliezen. Voor 1972 komt het totale ver schil tussen inkomsten uit de be- drijfsdiensten en uitgaven nog ruim veertig miljoen gulden hoger. Het bedraagt 415 miljoen. Na aftrek van 265 miljoen aan ijksbijdrage blijft er een verliessaldo over van 150 miljoen gulden. Dat zei mr. M. G.. de Bruin, presi- dent-directeur van de NS, woensdag in Utrecht in een overzicht over de gang van zaken bij de spoorwegen in het afgelopen en in het komende jaar. Van de totale ontvangsten, die dit keer voor het eerst het miljard te boven gingen en in 1972 op 1180 miljoen kwamen, komt, met inbegrip van de rijksbijdrage, 758 miljoen op rekening van het reizigersvervoer en 339 miljoen op rekening van het goederenvervoer. Van de totale kosten (1330 miljoen) ging 767 miljoen naar het personeel, dat in aantal overigens met 500 daal de en wel tot 27.364. De personeels vermindering is in nauw overleg met de betrokkenen en met vertegen- De renteverlaging tot 1,5 percent werkte de neiging tot het aanhouden van zo laag mogelijke tegoeden in de hand. Het gemiddeld tegoed nam dan ook nauwelijks toe. Ook de huisbrandolie wordt momen teel niet geleverd. Het conflict in de benzinesector is uitgebroken over een loonsverhoging uie de maatschappijen zeggen niet te kunnen bekostigen uit de prijsstijgingen die de regering toelaat baar acht. Ook vorig jaar werd in de benzinesec tor verscheidene malen gestaakt zonder dat het overigens tot werkelijke schaar- De uitvoering van de dienstregeling is in 1972 bijzonder goed geweest. Negentig percent van de treinen kwam precies op tijd aan het eind punt aan, 50 percent was niet meer dan vier minuten te laat. ENSCHEDE. De Koninklijke Ne derlandse Textiel Unie heeft in het nu pas verschenen jaarverslag 1971 meege deeld dat het verlies over dat jaar ruim 4,7 miljoen bedroeg. Pogingen om tot een oplossing van de problemen van het concern te komen zijn niet gelukt, aldus het verslag. In de eerste maanden van 1972 bleven bij Menko-Scholten de resultaten in be langrijke mate achter bij de verwachtin gen. De verliezen, de reconstructiekosten en de daaruit voortvloeiende liquiditeits- mogelijkheden leidden tot een situatie waarin het bestuur besloot surseance van betaling aan te vragen voor de onderdelen van de KNTU met uitzonde ring van de NV Regenkleding Industrie Amsterdam (RIA). Het exploitatieverlies in 1971 van 4,75 miljoen ontstond na afschrijving van 8,78 miljoen en betaalde rente van 6,64 miljoen. Het saldo van reconstruc tiekosten en behaalde boekwinsten bij verkopen van vast goed en deelnemin gen was f 2,5 miljoen nadelig. In de accountantsverklaring staat dat de toe gepaste waarderingsgrondslagen niet meer actueel zijn. In verband hiermede „geeft de jaarrekening 1971 geen ge trouw beeld van de financiële positie van de vennootschap per 31 december 1971, alsmede van het over 1971 behaal de resultaat”. Op het ogenblik zijn nog pogingen aan de gang om de nog resterende delen van de KNTU elders onder te brengen. In verband hiermee zal de Textielunie geen jaarvergadering houden. ste is geko- en, al moesten destijds veel pompen na enige dagen de levering sta ken. Ook hebben vorig jaar de benzine- pomphouders voor het overgrote deel enige tijd het werk neergelegd. Zij doen nu echter niet mee aan een solidariteits actie. „Een niveau dat sinds vele jaren niet werd bereikt en dat ondanks het feit er nu op ons net meer treinen rijden dan ooit tevoren”, aldus de heer De Bruin. In het goederenvervoer is het stuk goederen vervoer (sinds 1 januari to taal voor rekening en risico van Van Gend en Loos) kostendekkend gewor den. NS verwacht dat het wagenla- dingvervoer als gevolg van de reorga nisatie door het dieptepunt heen is. Nu op grond van een regeringsbeslis- sing onlangs de omvang van het goe derennet is vastgesteld, weten spoor wegen en verladers waar ze voor de eerstkomende tien jaar aan toe zijn. haar voorstellen „witboek” van ne gentien bladzijden. Zij legt er de na druk op, dat met de beperking van loonsverhogingen tot één pond week de lager betaalden er beter van af komen dan bij een beperking van een in een percentage uitgedrukte verhoging. In het plan is rekening gehouden met de invoering van de BTW door de prijsstop tot eind april te handhaven. Tegen die tijd zal de minister van Financiën zijn begroting hebben ingediend. heft aandelenkapitaal van Grafische Kunstinrichting voorheen Biegelaar en Jansen in Maarssen, voert bespreking over de omruil van de andere vijftig percent tegen certificaten van aande len Holdingmaatschappij De Telegraaf. De besturen van de twee ondernemin gen zijn van oordeel dat de toekomst mogelijkheden van Biegelaar en Jan sen als volledige dochteronderneming van het Telegraaf-concern gunstige perspectieven bieden. De koperdiep- drukkerij zal als zelfstandige werk maatschappij deel uitmaken van het Telegraaf-concern. Holland Aluminium en Grafimex. Hol land Aluminium en Grafimex Europe gaan op 50-50 basis samenwerken op het gebied van de produktie en de verkoop van offsetplaten. In deze joint venture worden Grafimex en de grafische industrie- en handelsonder- neming Alco ingebracht. Dit Laatste bedrijf verwierf Holland Aluminium onlangs van Biliton. Holland Alumini um is gezamenlijk eigendom van Hoogovens en Billiton (Kon. ShellL De praktijk leert dat elke tien percent tariefsverhoging twee drie percent reizigers kost. In 1972 is het aantal reizigerskilometers vergeleken met '71 iets gedaald: 55 miljoen op een totaal van ruim acht miljard. Naar opbrengst gemeten was het rei zigersvervoer 51 miljoen gulden hoger dan het voorafgaande jaar. Toch moet, door de stijgende kosten, er steeds meer geld bij. LONDEN. De Britse regering stelt nieuwe maatregelen voor om de infla tie te bestrijden. Zij heeft bekendge maakt dat een prijzencommissie en een loonraad in het leven zullen wor den geroepen die de bevoegdheid krij gen samen met de regering gedurende drie jaar lonen, prijzen, dividend en huren te regelen. Het desbetreffende wetsontwerp wordt volgende week aan de volksvertegenwoordiging voor gelegd. De nieuwe voorstellen, die algemeen worden aangeduid met fase twee van het regeringsprogramma tot bestrij ding van de inflatie, beperken loons verhogingen tot één pond sterling (on geveer f 7,60) per week plus vier per cent over het loon zonder overwerk betalingen van het voorgaande jaar. De beperkingen gelden voor groepen en niet zo zeer voor individuele werk nemers. De beperking van dividenduitkeringen tot de omvang van die van een jaar terug wordt aangehouden tot het eind van de verlengde bevriezingsperiode. Daarna mogen dividenden over een boekjaar niet meer dan vijf percent hoger zijn dan de uitkeringen over het voorafgaande boekjaar De nieuwe regels voor het vaststellen van prijzen zullen ondernemers alleen toestaan hun prijzen te verhogen om onvermijdelijke stijgingen van kosten te compenseren. De nettowinstmarges uitgedrukt in een percentage van de omzet op de binnenlandse markt, zul len niet mogen uitkomen boven die van het gemiddelde in de beste twee van de voorgaande vijf jaren. De regering zal het parlement vragen de loon- en prijsstop van negentig dagen, die 27 februari afloopt, met zestig dagen te verlengen. Indien het wetsontwerp vóór 31 maart in de volksvertegenwoordiger wordt aan vaard, zal de loonstop op die datum aflopen en plaats maken voor de nieuwe maatregelen die dan ten min ste tot in het najaar van kracht zullen blijven. De prijsstop wordt gehand haafd tot eind april, waarna de nieu we bepalingen voor de prijzen kunnen ingaan. De regering heeft neergelegd in een Het verliessaldo was over 1971 275 miljoen gulden; bovendien be taalde het rijk aan NS 70 miljoen gulden vergoeding voor handhaving van diensten waar de spoorwegen bedrijfseconomisch niet meer uit kunnen plus enkele tientallen miljoe- Biegelaar en Jansen. De Holdingmaat schappij De Telegraaf, die sinds 1966 aangesloten banken in 1972 met 15 tot 1187; het aantal vestigingen nam toe met 65 tot 3070. Het totale personeelsbe stand nam minder sterk toe dan in voorgaande jaren en bedraagt nu onge veer 17.700. Door samenvoeging is het mogelijk zowel meer metaal- als aluminium offsetplaten aan te bieden. UTRECHT. De bv Nederlandse Alumi nium Maatschappij Nedal Utrecht, waar aluminium persprodukten, foliën en lichtmasten worden gemaakt, heeft overeenstemming bereikt met de vakor ganisaties over een reorganisatie. Deze zal leiden tot ontslag voor circa 25 werknemers. Nedal is begin 1971 overgenomen door de in Rotterdam gevestigde Hunter Douglas groep. De nieuwe directie heeft onder meer onrendabele activiteiten af gesloten en produktie-installaties gemo derniseerd. Het reorganisatieplan houdt in dat via omscholing en overplaatsing voor een aantal werknemers een nieuwe functie kan worden gevonden. v

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15