Motie over sloop-stop in Nieuwmarkt verworpen 9 39 39 49 96 Britse beleggers zien wel brood in oude pakhuizen f IDAS IG R 59.00 DAG l IG 1 >1 JORDAANPLEIN AUTOVRIJ DAMSTRAAT EN STADHUIS EDO SPIER ONTWERPT ER 100 FLATS IN HEKELVELD OM VOOR HOTEL H f ■ÉSi E JANUART 19 7 3 19 ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLINGA/ ?s flMER 81 iiiiiiiiiii DONDERDAG 18 'IJK -. I fflMii fflMBE H a|Éj 7* w 1 P I V I i JF^LJ 1 Metrobouw gaat nog door ie en BURGEMEESTER en het in aan van irraad le legd ren 9,00 lllllllllll HET TRAGISCHE van de Jordaan is niet alleen de labiele toestand waarin de huizen verkeren, maar vooral de auto die het leven op straat in feite alleen nog voor kangoeroe’s mogelijk maakt. Dat autootje staat er omdat ook de Jordaner wel eens met zjjn familie naar Zandvoort wil toeren. Actiegroepen doen hun best om met wat grotere bloempotten voor de deur dat blik een halt toe te roepen, maar veel helpt het niet. Nu is de gemeente met een plan ge komen om de Noordermarkt, waar de marktkooplieden op maandag en zater dag hun tenten opslaan, autovrij te maken. Leuk idee, maar het betekent wel dat er elders weer een hoop autoblik zal bijkomen, want tenslotte kun je je auto - nog niet - in de gracht parkeren. En dubbel parkeren mag ook niet, hoewel dat op de verderop gelegen Admiraal de Ruyterweg zelfs voor het poli tiebureau ongestraft blijft. We hebben dat uitgezocht en kwamen toen tot de verrassende ontdekking, dat het wettelijk is toegestaan als er sprake is van parkeerstroken en men zjjn auto daarnaast aan de rechterzijde van de rijbaan zet. Waarmee we maar willen zeggen, is dat Amsterdam rijp lijkt voor uit vinding van de opblaasbare auto. Het afgebroken gedeelte van de St. An- thoniebreestraat ten zuiden van de Zuid- erkerk. Bij de discussie in de raad ging het vooral om de vraag of het metrop roject ten noorden van deze kerk, waar de Nieuwmarktbuurt begint, moet wor den stopgezet. In zekere zin is dat het geval hoewel het college weigerde toe te zeggen, dat er in dit gebied geen ont ruimde woningen meer zullen worden De liberaal vond het een slechte grap om te doen alsof er sinds 1968 niets is veranderd en er rustig met het slopen wordt doorgegaan, terwijl het nog on duidelijk is of de caissons ooit nog in de bodem van de Nieuwmarkt worden af gezonken. „Dat robotachtige mechanisme heeft Amsterdam de laatste tijd niet onberoerd gelaten en het is in deze situatie van den gekke”, aldus Pais. Een motie van de VVD-er Pais, waar in hij eiste dat de gemeente voorlopig van verdere ontruimingen en sloop in de Nieuwmarktbuurt afziet, werd vannacht na een door woedende kreten vanaf de publieke tribune begeleid debat met 28 tegen 15 stemmen verworpen. Voorstan der van deze sloop-stop toonden zich behalve de VVD de fracties van D’66, Kabouters, PSP en de Bejaardenpartij van de heer Mosterd, die de metro als moordenaar nummer één van de stad afschilderde. kerk 1932 PIB 1545 -A J J VOLGENS de wethouder zullen er in het Nieuwmarktgebied nog geen aanbe stedingen worden gedaan en is ook de sloop van de woningen in de Lastage en omgeving „compleet niet actueel”. Maar ten aanzien van de reeds ontruimde panden ziet het college geen reden de sloop uit te stellen, maar is wel bereid hierover in de metrocommissie te praten. Drs. Pais vond dit antwoord dermate teleurstellend en weinig concreet dat hij zijn motie indiende. Namens de PvdA zei drs. Treumann hieraan geen enkele behoefte te hebben aangezien vaststaat dat in deze volksbuurt met relatief de meeste krakers in de tussentijd geen onherroepelijke stappen worden onder nomen. Ook de CPN voelde er niets voor gehoor te geven aan „paniekzaaie- rij”. D’66 zag zich door de weigering van het college een sloop-stop toe te zeggen gedwongen de motie te steunen. SINDS HET Leger des Heils zijn hoofdkwartier in de Damstraat ves tigde (de „reklame” op de gevel is zo ongeveer de meest opmerkelijke in het centrum) is het er in deze pijp van de Dam naar de Ouwezijds niet rustiger op geworden. Vorige maand nog zagen we er burgemeester Ivo Samkalden stappen, die niet her kend op straat alle moeite had zich tussen het verkeer door te wrin gen. Welnu, in de Damstraat zal de stoep worden verbreed en voorts een richtingsverkeer worden ingesteld. Wanneer en hoe is nog onduidelijk, Voor Edo Spier is dat een werkje, waarbij hij zijn vingers kan aflikken want zo bekent hij „ik was allang zwanger van die pakhuizen.” Toch heeft deze zaak voor hem ook een keerzijde. „Die pakhuizen staan er maar. Een enorme hoeveelheid, die geen bestem ming heeft. Niemand doet er iets mee, terwijl er toch op een aardige manier wat van de maken is. Dat was een serieus onderzoek indeze stad waard geweest en ik vind het dan ook zeer betreurenswaard, dat wij iets laten lig gen wat door buitenlanders wordt inge pikt.” maar de gemeente wil in het kader van het autovrij maken van de „Wal len” in elk geval tot deze maatregel overgaan, omdat het in de Damstraat aardig uit de hand is gelopen. Een scherper optreden van de politie, die hier in vier maanden 161 auto’s liet wegslepen en nog eens 731 foutpar- keerders op de bon slingerde, heeft namelijk geen zier geholpen. Pro bleempje, waar men aan het Prinsen hof nog mee worstelt, is de vraag: hoe kun je het stadhuis en Binnengasthuis nog bereiken? Misschien dat het nieuwe stadhuis op het Waterlooplein De architect begrijpt het allemaal niet zo erg, dat de stadsbouwmeesters hun inspiratie nog steeds uit de opgespoten zandvlakten putten en zich niet meer op het bestaande richten. „Er zijn Inpandig zoveel mogelijkheden in de binnenstad. Het is jammer dat de gemeente dat nog niet ziet,” aldus Spier, die hoopt dat het overleg met monumentenzorg over de verbouwing van de in een prachtig stukje Amsterdam gelegen panden geen grote problemen zal opleveren. Hij verwacht overigens wel dat hij van de gemeente de nodige medewerking zal krijgen. Tenslotte was wethouder Han Lammers vorige week niet alleen in Londen om te feesten maar ook nog sens om de belangstelling van de Britse beleggers te richten op woningbouw. Spier: „Als er niets gebeurtmoeten we dan wachten op het verval?” Met de wethouder van Stadsontwikke ling heeft de architect enig medelijden. „In mijn ogen heeft Lammers een bui tensporige klerebaan. De metro, die muurvast zit en het toneel dat ook a’ niet wilOsney wil in ieder geval wel, maar er zullen vrijwel zeker huur prijzen uit de pakhuizen rollen, die men ook in Oxford niet voor sociale woning bouw zal verslijten. krantegebouw, waar de partijgenoten op zaterdag en zondag maar al te graag een excursie naar toe maakten. „Het was een wonder van techniek wat het proletariaat daar tot stand had gebracht,” herinnert Jan Buis man, die vorig jaar van deze krant naar de gemeentelijke publiciteits- dienst overstapte, zich. Hoe hij die afbraak ziet? „Ik durf bijna niet Buisman. meer het hoekje om te kijken,” aldus DE BELEGGERS kwamen uit Oxford en heetten Osney Associates. „Het waren aardige en keurige heren,” weet de Am sterdamse architect Edo Spier zich te herinneren. Van de Britten kreeg h(j twee weken geleden de opdracht om twaalf voornamelijk zeventiende eeuwse pakhuizen aan de Brouwers gracht en Rechtboomsloot op de ont- werptafel te transformeren in negentig tot honderd aantrekkelijke flatwoningen. INTUSSEN is duidelijk geworden, dat het college van B. en W. door de cata strofale metrokosten op een lijn, die naar verwachting weinig rendement zal opleveren, in een ernstige impasse ver keert. Het staat namelijk vast dat er voor het komende raadsdebat zaken in Den Haag moeten worden gedaan, maar daar is nog geen uitzicht op zolang er nog geen nieuwe regering is gevormd. De vraag of het nieuwe kabinet bereid is de metro financieel in het railvervoer in de Randstad te passen lijkt een essentieel gegeven en daarom ziet het er niet naar uit, dat het college de raad reeds in maart zoals gepland om een be slissing over de herbegroting zal vragen, maar wellicht op een veel later tijdstip. De verkeersexpert van de VVD stelde als definitie van het metrowerk, dat men in Amsterdam bezig is gaten in de grond te graven, waarin elke dag een half miljoen wordt gegooid. Maar dat is nog niet het ergste. Voor de Bijlmer- express worden in de Nieuwmarkt ook nog eens honderd goede tot redelijke woningen afgebroken. Dat kan op grond van een oud raadsbesluit, maar gaat dat nog wel op in de door het uit de hand lopen van de kosten ontstane, nieuwe situatie? Volgens het raadslid is de me tro de laatste vier jaar iedere dag een half miljoen gulden duurder geworden. „De informatie bij de beslissing toen was anders dan nu en het gaat nu om bedragen die niet meer in het gemeente lijk budget passen”. Bij de verdediging van het college- standpunt, dat dinsdag tijdens een spoedberaad in elkaar was getimmerd, zei wethouder Lammers van Publieke Werken dat B. en W. allerminst geneigd zijn het werk geheel of gedeeltelijk te stoppen. Wel wordt er met man en macht aan een nota gewerkt, waarin vragen aan de orde komen als: wat zijn de oorzaken van de kloof tussen de ramingen ten de nu verwachte kosten, welke aanwijsbare fouten zijn er ge maakt en wat betekent het voor het investeringsschema en de daarme ver band houdende besluitvorming? De raad moet daar in alle vrijheid over kunnen beslissen. De nog steeds nagalmende dreun van de enorme kredietoverschrijdingen bij de metrobouw In 1968 op 250 miljoen geraamd en nu op f 1,5 miljard) aan de ene kant en aan de andere kant de vraag of deze stadsspoorweg niet mteer door de Nieuwmarkt zal lopen doch op het Waterlooplein zal eindigen, waren de uitgangspunten van de interpellatie van Pais, die door een handige zet van burgemeester Samkalden niet aan het begin maar pas aan het slot van de vergadering werd gehouden. Wethou ders van Amsterdam houden zich dit werk nodig blijkendan zal hierover na zorgvuldige afweging moeten worden beslist. Voor het hals-over-kop nemen van beslis singen, die tot vertraging en scha de aan de metrobouw kunnen lei den, voelt het college niets. Wel zal in afwachting van een nieuwe uit spraak van de raad, die in het voorjaar aan de hand van nadere studies over het traject en kosten ramingen kan worden verwacht, de voorbereidingen en de sloop van woningen in de Nieuwmarktbuurt op een laag pitje worden gezet. OP HET Heiveld zijn slopers sinds enige tijd driftig bezig het eens zo trotse bolwerk van de Arbeiderspers in gruzelementen te slaan, want op deze plek gaan Britse beleggers het 500 kamers tellende Sonestahotel bouwen. Een hotel met een zeer spe ciale congreshal, want die zal inde aangrenzende ronde Lutherse worden ondergebracht. De in gebouwde vesting van Het Vrije Volk gold in die dagen als het modernste voorlopig onverkort 1970 genomen raadsbesluit om de oostlijn van de metro van de Bijlmer naar het Centraal Station aan te leggen. Mochten er ver anderingen in de uitvoering van E- .’5 Pi T - j-'- - n 14“, -a's BLJE p? ES* Ir y i Kg

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19