RCH kreeg 2 Beckenbauer: ongelukkiger konden we het niet treffen punten terug DUITSERS HEBBEN DE SCHRIK TE PAKKEN Grote slag levert nu 11 geld op Ajacieden ook onder de Drost: we hebben indruk van tegenstander de moeilijkste Schaatsprofs kunnen rijden MANAGER WIL LUBBERS TEGEN CLAY BRENGEN Nooitgedagt rijdt vierkamp Spanje versloeg Griekenland 2-3 Bail Loting Europa Cup II Engelse pers vol lof over verliezer Bekkerveld verloor JOHAN CRUYFF„IK HAD WEL EEN BETERE GEWETEN” 21 pONDERD AG 1973 JANUARI 1 8 Extra premie Moeilijkheid Beperking Geen nadeel r, Underdog Bayern München: elftal dat rijk is aan sterren (Van onze Duitse correspondent) (Van een medewerker) i l de grootste pessimist. (Van onze sportredactie) k n erg Blankenburg: ik ben geen minuut bang MARC SERNÉ S 1 I 1 l a o >f <r Heinz Stuy: „Ik geloof niet dat het je lukt Bayern München in een Europa cup-wedstrijd weg te spelen. Daar heeft het team ten enetnale teveel klasse voor. Van één zaak kun je echter wel verze kerd zijn. Wij zullen uiterst geconcen treerd aan de start verschijnen. n it >e ft Ie ie n le n g le x h ir ij e if >t n e k .8 ■n le ■n it tr a, ir it 51 L j i e 1 5 >t i- !T it •t n it n >P ’.o k n it jt re ÏT n *g d n T It ;e n u e n it ij a j ;t Door de televisie-uitzending van het titelgevecht heeft Lubbers zijn verloren gegane populariteit bij het Nederlandse publiek weer helemaal herwonnen. Al thans, dat neemt Rühling voorlopig aan. „Ik zal proberen daar op korte termijn op in te haken”, vervolgt hij. „Op 27 februari wil ik alsnog Urtain contracte ren voor een wedstrijd in het Rotter damse sportpaleis tegen Rudi. Inmiddels heeft een Indonesische ma nager gisteren contact opgenomen met Rühling en hem voorgesteld om Lub bers eind april in Djakarta tegen Cassius Clay te laten boksen. Mocht „Moham med Ali” akkoord gaan, dan vraagt Lub bers voor dat gevecht 100.000 dollar. Lattek een verlies moeten incasseren, echter niet op het veld maar in een Berlijnse zaal. Het is de laatste jaren gewoonte geworden om in deze pauze (waar veel clubs weinig van moeten hebben, omdat het ritme wordt on derbroken) een kleine competitie van zaalvoetbal te houden (waar intussen ook al veel tegenstand tegen bestaat, onder meer van nationale trainer Schön, omdat het de vorm zou scha den en gauw tot blessures leidt). Winnaar werd FC Köln. En trainer Lattek moest eerlijk toegeven dat de mannen uit Keulen beter voetbalden. HEEMSTEDE. Het in de derde klas van het amateurvoetbal spelende RCH uit Heemstede heeft schriftelijk van de commissie van beroep van de KNVB bericht ontvangen dat de aanvankelijk opgelegde twee strafpunten weer zijn kwijtgescholden. Die twee strafpunten plus een geldboete waren door de strafkamer van de KNVB aan de Racing opgelegd wegens schuld aan het staken van de wedstrijd KFCRCH op zondag 17 december ’72. In Engeland heeft Lubbers sinds dins dagavond de reputatie van een bokser met een leeuwehart. De manier waarop hij de Europese kampioen tegemoet durfde treden, wekte niet alleen het applaus van de 6000 toeschouwers, maar tevens de bewondering van de Engelse sportpers op. De Britse reporters waren woensdag unaniem van mening dat Lub bers met zijn onverschrokken optreden alle voorspellingen had verpulverd. Niet winnaar Bugner, die het advies kreeg af te zien van zijn gevecht met Mohammed Ali, maar verliezer Lubbers kwam in de verslagen het gunstigst naar voren. De lotingen van de Europa Cup-toer- nooien gaven voor Cup 11 (bekerwin naars) het volgende resultaat: Schal ke '04Spartak Praag, Hibernian Edin burghHajduk Split M., Leeds United Rapid Boekarest, Spartak MoskouAC Milan. Alleen in de nu aflopende winter- pauze hebben de sterren van Udo Wei, Wilhelm Neudecker is van oordeel dat „de vorm van de dag” zal uitmaken of zijn Bayern München dat karwei kan klaren. In elk geval behoeven zijn ster ren niet te capituleren en hij is bereid «en extra premie te betalen wanneer de opmars van Ajax in het Münchense stadion wordt beëindigd. Hoe hoog die premie zal zijn, blijft voorlopig geheim HEERLEN. Bekkerveld heeft in Heerlen een nederlaag geleden tegen Wislau. De Poolse formatie won deze eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese volley- balbeker met 2—3. De setstanden waren 15—10, 9—15, 15—4, 12—15 en 11—15. (Van onze Duitse correspondent) MÜNCHEN Het was voor Beieren de sensatie van de dag: „voetbal- (eest in het Olympisch stadion”, meldde de Münchener Abendzeitung in reusachtige letters op zijn voorpagina. En onmiddellijk daaronder viel, niet veel kleiner, te lezen wat voetbalenthousiasten nu al kunnen doen om er zeker van te zijn dat zij op 21 maart tussen de 80.000 op de tribunes nillen zitten: wie een kaartje koopt voor de wedstrijd tegen Oberhausen, warmee Bayern zaterdag - na de winterpauze - het tweede deel van de competitie begint, krijgt op dat kaartje later voorrang voor de „voortijdige Europacupfinale” tegen Ajax. DAVOS. Ronni Nooitgedagt zal als nog in een kleine vierkamp met Jan Derksen strijden om een plaats in de Nederlandse ploeg bij het Europees kampioenschap op 27 en 28 januari in Grenoble- Nooitgedagt, eens de beste re serve ter wereld genoemd, kwalificeerde zich bij het Nederlands kampioenschap voor de kernploeg door met miniem verschil vóór Jan Derksen beslag te leggen op de vijfde plaats. vooral van de vleugels en natuurlijk van tovenaar Johan Cruyff.” Dat blad zelf schreef over de Duitse verwachtingen voor de loting: ,Jn het middelpunt van de belangstelling staat natuurlijk of het „de rest van Europa” eindelijk zal gelukken de heerschappij van de Nederlanders te breken, wier iter-clubs Feyenoord en Ajax in de luiste drie jaren triomfeerden.” Beide elftallen weten, ook omdat wij naar de Duitse televisie en de Duitsers naar onze programma’s kijken, alles van elkaar. De klasse aan beide kanten is bekend. Laten wij dan nu maar eens zien wie de sterkste is. Dat wij tegen Bayern eerst thuis spelen acht ik niet zo’n groot nadeel. Want meer dan ooit zal in deze wedstrijden het voetbal de doorslag moeten geven. Eerst uit of thuis doen dan minder terzake”. Johan Cruyff: „Ik had wel een betere tegenstander geweten. En daarna opge wekt: wij zijn bang voor elkaar, maar alleen de Duitsers laten het merken”. Arie Haan: „Wat mij betreft is het belangrijkste dat je een tegenstander tegenover je krijgt waartegen je tenmin ste kunt voetballen. Als iedereen op je lip staat dan is het allemaal een stuk moeilijken Als Ajax kan voetballen dan zijn de kwaliteiten van het elftal af- doende bekend, dacht ik. Ook zelfs bij Bayern München. Ik had echter een voorkeur voor Real Madrid. Dat is vol gens mij de zwakste die is overgebleven. Bayern München is tenslotte een gega digde voor de finaleplaats. Daarom is het jammer dat wij het elftal nu al moeten treffen”. ATHENE In een wedstrijd voor de voorronden van het wereldkampioen schap voetbal heeft Spanje in Athene met 32 gewonnen van Griekenland. Bjj de rust was de stand 10 in ’t voor deel van Spanje. Valdez maakte in de 40e minuut het openingsdoelpunt. De aanvoerder van, het elftal, „keizer Eranz Beckenbauer”, was in zijn reactie het allersomberst: „Ongelukkiger hadden we het niet kunnen treffen”. Elftalge- noot Franz Rot beschouwt Ajax als „een goed ingespeelde machine”, maar 't spel wordt uiteindelijk gespeeld met een elftal en elk elftal is naar het oordeel van Rot te verslaan. Gerd Müller meent zelfs dat Bayern München zelf in Amsterdam heeft vastgesteld dat dit ook voor Ajax geldt. München. Er is geen club in de Bundesliga die zoveel sterren in zijn elftal kan verzamelen als Bayern München, de volgende tegenstander van Ajax in de Europa Cup. De doelman, Sepp Maier, is al lang de zeer betrouwbare keeper van het nationale team. Als spelopbouwer is een betere speler dan de elegante Franz Beckenbauer nauwelijks denk baar. Gerd Muller is een altijd atten te stormram, waar Feyenoord desnoods een miljoen voor had'willen betalen. De verbindingsman van de ISSL, de Noor Roald Bretberg verwacht echter niet dat er op de baan van het Hercu lesstadion snelle tijden worden gereali seerd. De baanrecords staan op naam van Roar Grönvold met resp. 40.93 (500 meter) en 2.07.07 (1500 meter). Göran Claesson is houder op de 5000 meter met 7.36,4 en Dag Fomaess met 15.49,3 op de 10.000 meter. De kans dat de twee lange afstanden verbeterd zullen worden is groter dan voor de records van Grönvold. Zo profiteert de slimme president van Bayern München, Wilhelm Neudecker, K al van de grote slag, die hem in elk geval een vol huis zal opleveren. Dat I laatste is echter de enige uitgesproken I positieve kant, die men in Beieren kan ontdekken aan de wedstrijd tegen Ajax. I Van Bayern Münchens sterren was ei- (enlijk alleen kanonnier Gerd Müller al van tevoren niet afkerig geweest van I lm wedstrijd. „Als het dan toch Ajax I met zijn, dan het liefst nu of in de hawe finale. Ik geloof namelijk dat we tegen de Nederlanders in twee wedstrij den meer kans hebben dan in de finale,” (dus Müller deze week in het voetbal blad Kicker. Keizer had liever Juventus, Real Ma drid of Derby County ais tegenstander gezien. Toch meent hij: „Het kunnen tegen Bayern München erg spectaculai re wedstrijden worden, aangezien ik dit elftal toch wel representatief vind voor het voetbal dat ook het Westduitse elftal propageert. Bayern mist alleen een Net- zer. Wel speelt het elftal veel fantasie rijker voetbal dan de andere Duitse verenigingen. Het demonstreert meer vrijheid in zijn spel. Toch heb ik tijdens die vriendschappelijke wedstrijden tegen Bayern één beperking opgemerkt”. SKIËN. Er bestaat geen gevaar dat het eerste toernooi om het Europees kampioenschap schaatsenrijden lange- baan voor profs zal worden afgelast. Sneeuw en hagelbuien hebben de orga nisatoren voor grote problemen gesteld, maar de voorwaarden zijn vrij redelijk. gladbach is teruggevallen. De situatie bestaat nu dat alleen Fortuna Düsseldorf de race met Bayern München nog volhoudt en dat Bay ern voorts nog slechts toevallige klappen kan krijgen van onderschatte tegenstanders, een hoogst ongelukkige situatie nu ook in de Bondsrepubliek steeds minder mensen de moeite ne men om in het stadion te komen bekijken wat even later beknopt op de tv te zien is. De man die al negen jaar lang doel punten maakt voor Bayern München (dit seizoen tot dusver 19, waarmee hij achter Eusebio als nummer twee op de Europese ranglijst prijkt) riep daarmee herinneringen op aan de ongelukkige nederlagen die voor het begin van de huidige competitie tegen Ajax werden geleden. In eigen huis kreeg Bayern met 5o op de broek, maar aldus Müller ze waren toen nog niet op dreef. Een week later werd het in Am sterdam een nederlaag van slechts 21, waarbij zou zijn gebleken dat de Am sterdammers te verslaan waren geweest, als Bayem niet net terug was van vakantie (Ajax trainde inderdaad al weer enkele weken). Müllers oordeel over het gevaar van Ajax: „Dat komt Toen hij enkele jaren geleden werd gekozen tot voetballer van het jaar, waren er heel wat Duitse voetbalken- ners die vonden dat er grotere ster ren rondliepen,maar als het om doelpunten gaat is Müller in elk geval onovertroffen. Deze topspelers worden omringd door nauwelijks minder bekende grootheden. Eén van hen is de handi ge en eeuwig zwoegende Uli Höness, die zo lang amateur moest blijven omdat hij was voorbestemd als de dominerende speler in het elftal waarmee de Westduitsers hadden ge- schitterende tegenstander. Iedereen wil op dit moment een wedstrijd tussen het Nederlandse en het Westduitse nationale elftal. Dat bleek niet mogelijk. Europa krijgt nu echter een schitterend alterna tief. Ik zie deze wedstrijden als een voorfinale voor het wereldkampioen schap voetbal in 1974 in West-Duits- land”. Als een rode draad door de duels tussen de beide giganten lopen uiteraard de vrienschappelijke wedstrijden die Ajax en Bayern München aan het begin van dit seizoen ter voorbereiding op de nieuwe competitie speelden. Piet Keizer: „Het feit dat wij daar Ajax draaide toen trouwens voortreffelijk met 5-0 en een week later thuis met 2-1 gewon nen hebben sust mij echt niet in slaap omtrent de voetbalkwaliteiten van Bay em München. Dat kwam gewoon omdat München pas twee dagen in training was en wij ons oefenprogramma net afsloten. Voor ons bestaat het gevaar dat wij nog te veel met die 5-0 in onze gedachten leven. Onbewust misschien, maar dat kan toch erg gevaarlijk zijn”. straks in München één van de trek pleisters zal zijn. Bij het corruptieschandaal in de Bundesliga is Bayem München vrij uit gegaan. Aan de gevolgen lijdt het echter net als alle anderen. Aangesla gen clubs als Schalke ’04 en bijvoor beeld Hertha BSC hebben er in de eerste plaats voor gezorgd dat het voetbalspel een flinke knauw kreeg en zijn zelf door het wegvallen van veroordeelde spelers zo verzwakt dat zij geen tegenstander meer zijn waar voor een stadion vol loopt. Ook het gerenommeerde Borussia Mönchen- GLASGOW. Niet in het vliegtuig dat Ajax van Glasgow naar Amsterdam had terug moeten brengen, maar op het in een zeer dichte mist weggezonken vliegveld van Glasgow vernamen de Ajacieden het nogal sensationele bericht dat de tegenstander van de kwartfinales van de Europa cup I Bayern München heet. De landerigheid die zich van de Ajacieden tijdens deze onverwachte ver traging had meester gemaakt was ook op slag verdwenen. Merkwaardig daarbij was dat men elkaar nauwelijks iets te vertellen had. Men realiseerde zich dat het verreweg de sterskte tegenstander onder de laatste acht is en dat het bepaald geen eenvoudige zaak zal worden om de halve finale te bereiken. Bayem München, opgericht in 1900, heeft in de Beierse hoofdstad lange tijd de tweede viool moeten spelen naast het oude München 1860. Laatstgenoemde club leverde overi gens de Ajax-ster Blankenburg, die (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De verloren titel- match tegen Joe Bugner heeft bij Rudi Lubbers, zowel geestelijk als lichamelijk, Ren sporen achtergelaten. Woensdag "as de Amsterdammer, die aan het («zicht slechts enkele blauwe plekken opliep, al weer volop te spreken over tijn toekomst. Lubbers: „Ik ben zeker niet gebroken. Let op, volgende week sta Ik weer in de school van Piet ter Meulen. Ik ga gewoon verder, al is het dan niet als Europees kampioen.” De nationale titelhouder mag dan niet langs Bugner gekomen zijn, zijn optre den in de Royal Albert Hall was van «en zodanig gehalte, dat er in ieder Kval een basis blijft om verder op te bouwen. Was Lubbers inderdaad in de beginfase al neergegaan, zoals de Engel- •en voorspeld hadden, dan had een co- he-back er voor de 27-jarige Nederlan der niet meer ingezeten. Met Lubbers’ heldhaftige rol in Lon den hebben manager Henk Rühlung en trainer Piet ter Meulen echter weer vaste grond -nder de voeten gekregen. Rühling: „In theorie is Rudi nu dichter bij de Europese titel dan hij vóór het Iwecht met Bugner was. Toen gaf im- niemand iets om zijn prestatie- Mjit" „Toen Bayem München voor eigen publiek door ons werd weggespeeld was van de teamgeest weinig meer te bewer ken. Spelers als Beckenbauer en Gerd Müller maakten hun eigen medespelers voor rotte vis uit toen het niet lukte. Als het goed gaat dan zijn Beckenbauer en Müller voetballers van wereldklasse. Dan loopt vooral een Beckenbauer op een irritante manier te wijzen met het vingertje als de man die het allemaal wel gezien heeft. Ik vind dat je dat nooit kunt doen. Hoeveel klasse je ook bezit. Ik ben er ook wel van overtuigd dag wanneer Ajax Bayem met een ver schrikkelijk hoog tempo onder druk houdt, meneer Beckenbauer dan erg weinig gelegenheid krijgt om met zijn vingertje aanwijzingen te geven”. En Ruud Krol: „Ik vind het toch wel gunstig dat wij nu al de zwaarste tegenstander krijgen. Dan weten we ten minste meteen waar we aan toe zijn. Mijn voorkeur ging uit naar Real Ma drid of een Oosteuropese ploeg. Nu het Bayem is maakt het voor mij weinig uit”. Een belangrijk punt is natuurlijk dat Bayern München nog meer van de loting is geschrokken dan Ajax in Glas- Zes minuten voor het eindsignaal van dit treffen weigerden de RCH-ers bij een strafschop voor KFC en met een 21 voorsprong in hun voordeel het strafschopgebied te ontruimen. Scheidsrechter De Heer staakte toen de wedstrijd. De strafkamer legde RCH daarvoor twee verliespunten in minde ring en een boete van vijftig gulden op. Tegen deze straf ging RCH in hoger beroep en kreeg de twee strafpunten weliswaar kwijtgescholden, maar de boete van vijftig gulden werd verhoogd tot honderd gulden. De commissie van beroep motiveerde een en ander door te stellen dat de scheidsrechter andere maatregelen had kunnen treffen dan staken van de wedstrijd, maar dat RCH toch niet helemaal vrijgepleit kon wor den voor het niet ontruimen van het strafschopgebied. Door het kwijtschelden van de twee verliespunten is de spanning in de derde klasse B van West 1 weer aanmerkelijk toegenomen, want RCH heeft nu nog maar twee punten minder dan koploper VSV en heeft zodoende de titel- en pro motiekansen weer helemaal in eigen hand, stand aan de top is nu: VSV 14-22; RCH 14-20, OSV 14-18, Zaanlandia 14-18, KFC 14-18», Ripperda 14-17. De zes resterende minuten van KFC RCH zijn inmiddels ook al uitgespeeld en daarin wist de thuisclub de penalty te benutten, zodat de eindstand 22 werd. Aanvoerder Drost vond OFK Belgrado de moeilijkste tegenstander die er bij was. „Tegen Dynamo Zagreb hebben wé het twee jaar geleden ook niet cadeau gekregen. Ik had liever Kaiserslautern of Vittoria Setubal gehad.” Eddy Achterberg was blij dat FC Twente in ieder geval niet tegen een Engelse club had geloot. „Tottenham Hotspur en Liverpool was erg moeilijk voor ons geworden. Tegen de Joegosla- viërs zijn we beter opgewassen”. ENSCHEDE. Het nieuws, dat FC Twente in de kwartfinales tegen „Feye- noorddoder” OFK Belgrado moet aantre den, is in Enschede met gemengde ge voelens ontvangen' Trainer Spitz Kohn zag wel kansen voor zijn ploeg: „Ik dacht dat het Zuid- slavische spel ons wel ligt. Het is tech nisch goed. OFK Belgrado is niet de sterkste tegenstander die we konden treffen- Ik zou die jongens nog wel graag eens aan het werk willen zien, maar dat zal niet gemakkelijk zijn. Mo menteel is er in Joegoslavië een winter stop. Ik zal in ieder geval eerst met onze Joegoslavische reservedoelman Misic pra ten. Hij weet ongetwijfeld meer van OFK Belgrado dan ik.” hoopt triomfen te vieren bij de Olympische Spelen. Ook Höness staat overigens al geruime tijd tussen de profs in het nationale elftal. Daar staan ook Schwarzenbeck en Breitner opgesteld, terwijl Roth. en de Deense Beier Jonny Hansen eigenlijk van hetzelfde niveau zijn. Trainer Udo Lattek constateerde dat Bayern München voor het eerst in zijn trotse geschiedenis de rol van „under dog” zal spelen. Een underdog, waar de Westduitser deze keer een bijzondere prestatie van verwachten, want als Ajax wordt verslagen zal voor het eerst een club uit de Bondsrepubliek doordringen tot de halve finales van de Europacup voor landskampioenen. De cup voor bekerwinnaars heeft Bei eren een keer gewonnen: in 1967 in de finale tegen de Glasgow Rangers. Maar toen Bayem München in 1969 voor de tweede keer in het bestaan van de club (de eerste: 1932) landskampioen was ge worden, struikelde het al in de eerste ronde van het Europese toernooi over het Franse St. Etienne. Deze keer heeft de ploeg uit München het tot dusver heel gemakkelijk gehad. Eerst werd afgerekend met het Turkse Galatasaray (aan de 60 op eigen ter rein was overigens een griezelige 11 voorafgegaan) en vervolgens werd wat gesold met Omonia Nicosia van het eiland Cyprus (90 en 40). gow. Jan Mulder: „Dat heb je tegen Glasgow toch ook weer gezien. De naam Ajax boezemt op dit moment zo’n res pect in dat iedereen al begint te beven als de naam valt. Uit commentaren en interviews in Duitse bladen kun je toch ook tussen de regels door lezen dat zelfs het grote Bayem München zo bang als een haas is voor Ajax. En hoewel ik de Duitsers op geen enkele manier onder schat acht ik die grote overwinning van ons in het begin van het seizoen in Duitsland toch als een psychologisch voordeel”. Zijn woorden worden min of meer bevestigd door de man die als een ex pert van het Duitse voetbal kan worden gekwalificeerd, Horst Blankenburg. De Westduitse libero van Ajax meent: „Dut is een droomwedstrijd. Heel Europa, maar vooral heel West-Duitsland heeft hierop zitten wachten. Udo Lattek, de trainer van Bayern, hoeft zijn spelers maar één datum te noemen. 15 augustus. Dat is voldoende om de voetballers te rug te laten denken aan de wedstrijd waarin wij hun met 5-0 van het veld hebben geveegd. Bayem is derhalve op een gigantische wraakneming uit. Te recht, want het is een elftal van bijzon der grote klasse. Toch ben ik geen minuut bang voor ze omdat ik Ajax in klasse toch net iets hoger aansla”. De eerste grote moeilijkheid heeft zich meteen aangediend. Op 4 maart wordt AjaxFeyenoord voor de competitie in het Olympisch Stadion in Amsterdam gespeeld. Ajax heeft Feyenoord al bereid gevonden om de wedstrijd naar zaterdag - avon te verschuiven, aangezien Ajax al op woensdag 7 maart de eerste wed strijd in Amsterdam tegen Bayem speelt. Daarom meent Kovacs ook: „Er is één enorm probleem. Blessures moe ten voor de wedstrijden tegen Bayem ten koste van alles vermeden worden. Dat zal geen eenvoudige zaak zijn, als Feyenoord enkele dagen van tevoren op bezoek komt. Wij mogen namelijk ook dan niet verliezen, omdat er ook nog zoiets als een landstitel op het spel staat. Verder vind ik Bayern München een

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21