Wachten is op besluit van KVP-fractie Euthanasie artsen worden niet vervolgd Bourrée ontkent reis Raad Amsterdam vraagt bomstop in Vietnam met Christina boosaardig en blunderig KVP-kiezers rf O 1 overwegend voor rechts „Rapport-Van Leeuwen bizar, I Oi Mensapen op transport Eenbank,die er ook voor zomervakanties is 1 Steun aan Hanoi in overweging „EI 99 MINISTER-PRESIDENT R. J. ISA VAN ANTILLEN: 99 HET WEER Schoolhoofd boycot reclame schaatsfeest Vaten gif uit Rijn geborgen „Ik ben niet in Amsterdam geweest” DONDERDAG 1 8 JANUARI 1973 2 DO (Van onze parlementsredactie) Kritiek op Ruppert IS Kat o NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Wat deed regering - Hi? en muis-spel VVD, AR en CHU tegen (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggevers) Van ADVERTENTIE (Van onze Amsterdamse redactie) WEERRAPPORTEN MC a bew. 10 -3 15 12 p? van sche scha reloi op v voor om de 5 *rte 3.46 11.56 zzo ozo 16 13 0 8 3 2 5 1 9 16 5 10 6 -5 7 -9 1 10 1 10 0 9 9 0 1 1 0 1 0 1 1 2 0 uur uur 0.6 14 0 0.1 1 0 0 o 10 o o 0.4 0 0 0 0 0.1 o o o o 4 0 0 8 8 AMSTERDAM. De partijraad van de KVP heeft zich vergist toen deze na de (verloren) verkiezingen van 29 no vember voor een beleid in de richting van de socialisten koos, zo meent het weekblad Elsevier Magazine te kunnen afleiden uit een enquête die het onlangs heeft laten houden door het NIPO. „Het gooit met wantrouwen, laster, halve waarheden en onwaarheden. Het gaat uit van een ziekelijke fictie, een bijna psychopatisch angstgevoel en blijk baar ook van de aan de auteur welbe kende stelling: „Lieg er maar op los, er blijft altijd iets van hangen”, aldus de heer Isa. De PPR-fractievoorzitter in de Twee de Kamer, De Gaay Fortman, heeft de regering schriftelijk gevraagd welke po gingen ze heeft ondernomen om de be- Een zomervakantie boeken is een kwestie van vertrouwen. Verstandige mensen doen dat tegen woordig bij hun bank, de NMB. Omdat je daar meteen alle kaarten in één hand hebt. Niet alleen deskundig advies voor 'n reis, waar solide organisaties als Hotel plan en Fit achterstaan. Ook nuttige en nodige dingen als vreemd geld voor onderweg. Reischeques voor als-je-er-bent. Een reis verzekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van ’n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige zomervakantie! AMSTERDAM. Voor het eerst in zijn geschiedenis heeft de Amsterdamse gemeenteraad zich een uitspraak over de internationale politiek veroorloofd. Gis teravond werd een motie aangenomen, waarin werd verlangd, dat de vrede in Vietnam onmiddellijk moet worden ge tekend, dat de bombardementen volledig moeten worden gestaakt en dat zij niet mogen worden hervat. Het gemeentebe stuur zal bekijken wat zijn mogelijkhe- Tijdens het debat maakte VVD-frac- tieleider Jacobse burgemeester dr. Ivo Samkalden het verwijt, dat deze kenne lijk van standpunt was veranderd, aan gezien hij vier jaar geleden nadrukkelijk had verklaard dat dergelijke discussies niet in de raad thuishoorden. Dat was het geval geweest bij de behandeling van een motie van de Boerenpartij na de Russische inval in Tsjecho-Slowakije, waarna het voorstel werd verworpen. De 5 lipe ring De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen r ll„’. - Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück n zw 0 0 4 4 0 0 22 0 1 22 W! Bi li. DUSSELDORF. (DPA). De vaten met giftige stof die op 8 januari na een aanvaring op de Rijn overboord sloegen zijn allemaal geborgen. Bij nader onderzoek bleek dat niet vier, maar drie vaten op de bodem van de Rijn lagen. d< g< sc ■W D d; di 3 3 4 4 4 3 3 4 3 3 1 -2 2 15 5 ’V Hu pla hec de bes zot vei dec on1 me de i vo< eei Ba da, de< ce< de on 9 4 11 T< het waa: cont link' me. D* het ET/ Hua pen Hus kws nan auto opg alm voo Era wei den de -3 1 2 13 -2 4 1 0 -2 -6 -2 1 9 0 De CH-fractievoorzitter, die zich aan sloot bij de oproep van 30 PvdA-leden tot politieke samenwerking, zei, dat uit de grootste partij in een dergelijke „na tionaal kabinet” de premier moet ko men- Hij noemde in dit verband de naam van oud-minister Samkalden, de huidige burgemeester van Amsterdam. VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Rustig en overwegend droog weer. In het algemeen lichte vorst. Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimum tempe ratuur: 0 tot 5 graden onder normaal. Maxi mum temperatuur: 1 tot 6 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 20 januari: mini mum 1. maximum 5 graden. rond de persoon van Emile Bourrée. Men laat ze er voor rekening van de media, die ze hebben opgetekend en weergegeven. Verder dan de bevestiging, dat de muziekminnende zoon van een Canadese makelaar inderdaad een aantal dagen op bezoek is geweest, wil men niet gaan. Wel wordt bevestigd, dat de prinses en de heer Bourrée kort na de jaarwisseling naar Canada zijn terugge keerd. uur uur Mr. De Gaay Fortman vraagt de be windslieden of de regering de mening deelt, dat het feit dat de ministers er niet in geslaagd zijn dit in wijde kring circulerende rapport te bemachtigen, een aanwijzing vormt tot het ontbreken van Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel „De KVP-stemmers zijn bij lange na niet zo links als de partijraad en met name ook partijvoorzitter dr. De Zeeuw zo graag willen. De cijfers wijzen uit, dat de KVP een koers vaart die de stemmers niet voor ogen hadden toen zij op deze partij stemden”. Van de KVP-stemmers leefde 59 per cent in de veronderstelling dat men voor een rechtse partij koos. Bijna 30 percent, zo is uit de enquête resultaten te lezen, meende zijn stem te hebben gegeven aan een middenpartij. Een derde van de KVP-stemmers vond dat de KVP zich precies als in de vorige Kamer moest opstellen. Achttien percent liet de enquê teurs weten dat ze vonden, dat de KVP meer naar rechts zou moeten. schikking te krijgen over het rapport van de Antilliaanse jurist dr. W. C. van Leeuwen over de zelfstandigheid van de Nederlandse Antillen, dat zowel in de Nederlands-Antilliaanse pers als in de Nederlandse pers is weergegeven. De „eis’ van Den Uyl zelf premier van een dergelijk extra parlementair kabinet van brede samenstelling te wor den, noemde drs. Tilanus „veel te ver gaand”- Naar aanleiding van de rechtzaak hebben 18 Friese artsen in een brief aan de verdachte toegegeven ook ooit euthanasie te hebben gepleegd. - Volgens mr. Kuipers zou het zich zelf aangeven van de artsen onvol doende grond zijn om tot vervolging over te gaan. Een andere moeilijkheid is dat het niet vaststaat of de 18 geneeskundigen „actieve” euthanasie hebben gepleegd. „In de zaak van de Leeuwardense arts is er duidelijke sprake van actieve euthanasie, maar hoe vaak zal het niet voorkomen dat een dokter een patiënt een medicijn geeft om de pijn te verzachten, ter wijl hij weet dat de patiënt er korter door zal leven”, aldus mr. Kuipers. no no no no nno ono nno o no no windst. 5 o n ono nnw ono ozo windst. 4 ono w no nnw no n ono n nw windst. 16 n nnw w Intussen hebben Wiegel en Den Uyl beiden kritiek geuit op de werkwijze van informateur Ruppert. Wiegel vindt, dat over een mogelijk herstel van de oude vijfpartijencoalitie (confessionelen, WD en DS’70) onvoldoende is gespro ken, evenals een minderheid in de ARP- fractie onder leiding van Biesheuvel trouwens. Wiegel wil bovendien dat de mogelijkheid van herstel van de oude coalitie van vier (confessionelen met de VVD) nog eens terdege wordt onder zocht. Hij gaat zelfs zover, dat hij als Ruppert daar niet voor voelt een nieuwe informateur wil om dat na te gaan. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Emile Bourrée, de 23- jarige Canadese muziekstudent die in berichten genoemd wordt als de vriend van prinses Christina in Montreal, heeft zich vrij tegenstrijdig uitgelaten over zijn relatie met de prinses. Werd dinsdag in Den Haag formeel bevestigd, dat hij met de prinses de feestdagen van kerst mis en nieuwjaar op paleis Soestdijk had doorgebracht, in Canada verklaarde hij gisteren tegenover vrienden: „Mijn God, wat een verhaal, waartoe die jour nalisten al niet in staat zijn. Ik ben nooit in het paleis in Amsterdam ge weest. Ik ken Christina net zoals iedere andere leerling haar kent en bovendien studeert ze hier niet meer”. LEEUWARDEN. Het is niet waarschijnlijk, dat op korte termijn meer artsen zullen worden vervolgd wegens euthanasie”. Dit zegt de Leeu wardense officier van justitie, mr. H. Kuipers, naar aanleiding van het pro ces tegen de Leeuwardense arts mevr. Posthma-Van Boven, die 7 februari voor de rechtbank zal moeten ver schijnen omdat zij haar zieke moeder met een spuitje uit haar lijden zou hebben verlost. „Ik wil niet dat de school straks wordt verweten, dat de kinderen met een petje van Heineken rondlopen”, al dus de heer Friso. Van Burgemeester en Wethouders werd in de motie verlangd dat zij actief alle mogelijke steun zullen verlenen aan ac ties, die gericht zijn op het bereiken van de vrede in Vietnam. De uitspraak van de raad zal ter kennis worden gebracht van de regering van de gemeentebe sturen van Hanoi en van Washington en van het Parijse vredesoverleg. DEN HAAG PvdA-leider Den Uyl lijkt bij de confessionele partijen weinig kans te krijgen voor zijn „progressieve extra parlementaire kabi net”; een kabinet waarin PvdA, PPR en D’66 de voornaamste rol zouden moeten spelen, zowel wat bezetting betreft (onder andere Den Uyl pre mier) als wat het programma aangaat. De fracties van ARP en CHU bleken gisteren bepaald niet van plan Den Uyl zijn zin te geven. De KVP-fractie slaat vandaag weer aan het vergaderen om op de dringende vraag van Den Uyl: Kiezen voor PvdA, of voor de VVD? een antwoord te geven. muis-spel geworden en beneden de maat waarop gezien de grote moeilijkheden waarvoor ons land staat naar een gezamenlijke oplossing moet worden ge streefd”. den zijn om technische en materiële steun aan Vietnam te verlenen. „Minimotorfietsjes” gevaarlijk. De Ne derlandse Vereniging Bescherming Voetgangers heeft geprotesteerd tegen de verkoop van minimotorfietsjes voor kleuters- „Wij raden de ouders aan deze dingen die een snelheid van 20 tot 30 km kunnen halen nooit voor hun kinderen te kopen, maar hun een goede verkeersopvoeding te voet te geven”, aldus de vereniging. Den Uyl zei gisteren nog steeds niet te begrijpen waarom Ruppert opeens is overgeschakeld op onderzoek naar een extra-parlementair kabinet. „De infor mateur zei mij overigens, dat hij de vijf- en de vier ai afgeschreven heeft”, zei Den Uyl. Wiegel voegde aan „de vier” nog toe, dat hij niet wil praten over de extra-parlementaire variant van confes sionelen met VVD. Na zijn gesprek met informateur M. Ruppert deed de heer Tilanus een be roep op in het bijzonder collega-fractie- voorzitter Den Uyl om „meer staatsman dan „partijman” te zijn. Hij meent dat, gezien de „ernstige situatie” de totstand koming van een extra-parlementair ka binet op een zo breed mogelijke basis moet worden bevorderd. Hij deelde mee zijn geestverwanten niet te zullen ontra den aan een dergelijk kabinet deel te nemen. Amsterdam zw. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. motregen geh. bew. Z.-Limburg geh. bew. onbewolkt zw. bew. motregen zw bew geh. bew. geh. bew. sneeuw geh. bew. geh. bew. zw. bew. Kopenhagen geh. bew. onbewolkt geh. bew. half bew. zw. bew. licht bew. half bew. mist mist zw. bew. geh. bew. motregen nno regen zw. bew. sneeuw wnw geh. bew. geh. bew. zw. bew. Burgemeester Samkalden verweerde zich met de opmerking, dat het indertijd een protest betrof en nu het bombarde ment op een grote stad, waarbij op humanitaire gronden gereageerd kan worden. ,Er is geen enkele grote stad,” zei hij, „die zich kan losmaken van de gedachte, dat zoiets ook elders in de wereld kan gebeuren.” CH-fractievoorzitter Tilanus betreurt het partij-politieke spel rondom de kabi netsformatie. „De formatie is een kat en De motie was ingediend door de frac ties van de P.v.d.A., de C.P.N., D’66, P.S.P. en Kabouters. De V.V.D. onthield zich van stemming; K.V.P. en A.R. ver klaarden zich tegen. De confessionelen en de liberalen konden het geheel of gedeeltelijk wel met de inhoud van de motie eens zijn, maar zij meenden dat het geen aangelegenheid was, waarover de Amsterdamse gemeenteraad zich be hoort uit te spreken. „plan-Den Uyl” zo o zw regen nno Las Palmas half bew. Tunis half bew. VVD-leider Wiegel zette zich gisteren het scherpst af tegen een extra-parle mentair kabinet met socialisten. Hij heeft in zijn „tweede ronde” met infor mateur Ruppert de PvdA „geradicali seerd naar links en politiek labiel” ge noemd- Ook AR-leider Biesheuvel heeft Rup pert laten weten dat hij niet voor het plan van Den Uyl voelt. „Wat hij wil, is een soort aangekleed progressief minder heidskabinet. Dat heeft niets met extra parlementair te maken”- Den Uyl verklaarde na zijn tweede ronde met Ruppert, die tweeëneenhalf uur duurde, dat hij onderscheid tussen parlementair en extra-parlementair „vrij waardeloos” vond. Den Uyl hield het oog nog steeds gericht op KVP-leider An- driessen, die gisteravond weer bij dr. Ruppert was- „De KVP moet kiezen”, herhaalde de oppositieleider nog eens. Daarmee bedoelde hij het instituut Vincent d’Indy te Outremont bij Mon treal, waar Emile Bourrée dan kennelijk nog wél studeert. In Nederland werd evenwel officieel verklaard: „De prinses studeert nog altijd aan het instituut Vincent d’Indy. Zij heeft wel degelijk de feestdagen met Emile Bourrée in Neder land doorgebracht. Als hij nu zegt: „Ik was niet op het paleis in Amsterdam, dan is dat misschien een poging om zonder de waarheid geweld aan te doen te suggereren, dat hij niet in Nederland is geweest, maar hij was er wèl. Op Soestdijk”. In hofkringen heeft men kennis geno men van de tegenstrijdige uitspraken een eigen vertegenwoordiging op de Ne derlandse Antillende gouverneur is immers Antilliaan en dat dit de rege ring belemmert in het verkrijgen van een inzicht in de Antilliaanse politiek. De PPR-fractievoorzitter informeert op welke wijze de regering denkt haar informatievoorziening vanuit de Neder landse Antillen te kunnen verbeteren. Tenslotte vraagt hij om commentaar van de in het rapport van dr. Leeuwen genoemde bewindslieden. „Teneinde te voorkomen dat zelfs iets uit dit dwaze stuk, iets van alle laster, leugen en fantasie en beschuldigingen blijft hangen wil ik het volgende ver klaren: De regering verwerpt ten sterk ste elke bewering, dat er enige afspraak zou bestaan tussen Nederland en Vene zuela, ofwel tussen Nederlandse en Vene zolaanse politici om de Antillen te zijner tijd aan Venezuela over te dragen en verwijst zulke veronderstellingen naar het land der fabelen en kwade trouw. De regering zal niet dulden dat door wie dan ook ook niet door de schrijver van het rapport, indien hij daartoe in staat was over het lot van de Antil len zou worden beschikt. Hierover dient alleen het volk van de Antillen te be slissen. Tenslotte zou de regering het bijzonder op prijs stellen indien uw college (de Antillianse Staten) ertoe zou willen overgaan, het geheim rapport vrij te geven in het algemeen belang van de Nederlandse Antillen en van het konink rijk,” aldus premier Isa. Weer In binnen- en buitenland VRIJDAG 19 JANUARI Hoog water 3.46 uur en 16.02 Laag water 11,56 uur en VRIJDAG 19 JANUARI Zon op 8.38 uur onder 17.04 Maan op 18.13 uur onder 8.47 HEERENVEEN. De heer Friso, hoofd van de openbare basisschool „Schoterschans” te Heerenveen, zal zijn leerlingen niet deel laten nemen aan de wedstrijden, die vandaag in het kader van de Heinekenschaatsfeesten op de Thialfbaan worden gehouden. Geschenken. De autoriteiten van de die rentuin in Tokio hebben besloten de Chinese Volksrepubliek twee Japanse antilopen en twee paar Humboldt- pinguins te schenken. Het Japanse ge baar is bedoeld als tegenprestatie voor de twee reuznpanda’s die de Chinezen cadeau deden ter gelegenheid van het bezoek van premier Tanaka aan Pe king. Telefoonaansluitingen. De PTT heeft een meerjarenplan opgesteld om in de ko mende vijf jaar het aantal telefoon aansluitingen uit te breiden van ruim 2.6 miljoen in 1972 tot 3-8 miljoen in 1977. In 1980 zal het aantal telefoon aansluitingen in ons land 4 miljoen bedragen. Schoiierenbetogingen. Duizenden scholie ren van middelbare scholen in België hebben betoogd tegen de plannen van de Belgische minister van Defensie, Vanden Boeynants, voor de herstruc turering van het Belgische leger en de afschaffing van uitstel van dienst plicht. Weinig animo voor Nederlands- Een lan delijk onderzoek heeft uitgewezen dat in 1971 slechts twee percent van de buitenlandse werknemers in ons land Nederlands leerde. Een gorilla en drie orang oetans liggen verdoofd in een wagen (foto boven) om van Artis in Amsterdam overgebracht te worden naar Arnhem. De dieren logeren daar sinds gisteren in Burgers dieren park, wegens verbouwing van het apen huis van Artis. Op de foto onder de gorilla Babar, 167 kilo zwaar, verdoofd, met handen en voeten geboeid op de draagbaar. DEN HAAG. Het kabinet van de gevolmachtigd minister van de Neder landse Antillen in Den Haag heeft een verklaring gepubliceerd, die de minister president R. J. Isa gisteren aflegde in de openbare vergadering van de Antilliaan se Staten, in Willemstad op Curasao. „Te veel inkt, te veel woorden en te veel telegrammen zijn reeds aan het zgn. „geheim rapport-Van Leeuwen” ver knoeid. Indien de inhoud van dit rap port, zoals in een der lokale dagbladen gepubliceerd, niet de integriteit, de vader landsliefde en de trouw van hun ambts eed van bepaalde personen in het ge ding bracht, indien het rapport, tenzij direct en met de grootste klem weerlegd, niet onherstelbare schade aan de Antil len, aan Nederland en aan Venezuela zou kunnen berokkenen in hun vriend schappelijke verhoudingen, zou ik mij en u de moeite besparen erop in te gaan. Immers, het rapport is boosaardig,bizar en blunderig. ji -’L' -'- 3MWW’ .i is- ASM1 Ki F

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2