Om „nodeloze verliezen” in Vietnam te voorkomen Castricum niet te koop Prof. dr. Forbes overleden ontvoert aannemer t Negentien Stathis Panagoulis staat terecht doden door zware storm Watergebrek in Ardennen in J Vragen in Kamer na uitspraak officier „Uitgeschakelde” ETA VS trekken „adviseurs” terug "JLb.neerd Recreatie en BI SF 1 W: helpt jarcn bij hoest? POTTERS UNIA menthol *1 -iBSIH Europees parlement wil opslagplaatsen radio-actief afval OVER „CRIMINELE VREEMDELINGEN „EISEN ARBEIDERS INWILLIGEN” DONDERDAG 18 JANUARI 1973 Bombardementen Vrees Eisen „Voorzichtig” In Spanje en Portugal Drie zonen Belangstelling In Frankrijk i I er -iele (Van onze redacteur in Barcelona) ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Istanboel) zijn mislukte aanslag op dictator Hun arrestaties werden aanvankelijk pellet Nadat dit was mislukt werden in Athene verblijvende familieleden van deze twee gearresteerd. Verder staan terecht de vader van mejuffrouw Di- nou, alsmede een advocaat, een inge nieur, een apothekeres, een schoon heidsspecialist en enige studenten en ambtenaren. MADRID (UPI). De westkust van Portugal en Spanje is gisteren getroffen door de zwaarste storm sinds een kwart eeuw’. Tientallen vissersschepen werden tot zinken gebracht. Het aantal doden in de twee landen bedraagt zeker 19, van wie veertien in Spanje. familiekring gefotografeerd. Hij zit op de voorgrond, voor zijn vrouw (rechts op de foto). niet van iten een Sen ik ef •it er m De Spaanse aannemer en industrieel Fe lipe Huarte werd kort voor zijn ontvoe ring door ETA-vrijheidsstrijders in de de eisen van de Basken waren ingewil ligd, ook ongedeerd werd vrijgelaten. De ETA maakte in heit Franse Baskenland een communiqué bekend over haar laat ste huzarenstukje- Het bericht dat door de Spaanse radio en televisie was verspreid, in de zin dat de ETA een losgeld van 2,5 miljoen gulden had geëist, wordt door de Basken tegengesproken. Het zou bepaald geen misdadige ontvoering om geld zijn, maar een solidariteitsactie ten gunste van Hu- arte’s fabrieksarbeiders. Volgens waarnemers ontkent de rege ring in Saigon de vredesgeruchten uit vrees dat het moreel van de Zuidvietna- mese troepen hieronder lijdt. De leider van de Noordvietnamese de legatie in Parijs, Xuan Thuy, heeft de Zweedse premier Olof Palme verteld dat hij „voorzichtig” staat ten aanzien van de vooruitzichten op een spoedige vrede. Drie linkse revolutionaire groeperin gen zullen vandaag in de hoofdstad een anti-fascistische betoging houden. Hij had in 1967, na de staatsgreep, als officier zijn vaderland verlaten maar kreeg in Turkije, noch in Syrië, noch in Israël politiek asiel. verklaringen zijn toegevoegd aan het dossier. rac- Ivo ine- lan- slijk isies was ling na kije, in- iat de nd ie- gië -an ;ie, ic- de st re ling gen oor aan 20 oor een te rac- 3’66, ield ver- elen l of i de dat )ver be- een ko- sn- lim in 3n- jen zerd alje. ac- van van acht >be- i en jrde tijd •de- op kan ad,” de de iie- de nse dt- ge- oor zen het ?e- et in id i- a. »- T. ri In de Beierse bergen is de winter nu edht begonnen. Het water van het Pil- sen-meer is bevroren en iedereen kan zijn hart ophalen aan wintersporten. Zo als deze jonge vader, die recreatie com bineert met „plicht”. Zoonlief vindt het duidelijk prachtig in zijn kinderwagen over het ijs te rijden. gen. De Italiaanse wordt er speciaal van beschuldigd met haar jacht de ontsnapping van Zambelis mogelijk te hebben gemaakt. ROME- (AFP) Linkse „buitenparle mentaire groeperingen” in Italië hebben een ..algehele mobilisatie” afgekondigd om te protesteren tegen het tiende con gres van de Italiaanse Sociale Beweging, een neo-fascistische partij, dat vandaag in Rome begint. De bewoners hadden de eerste rech ten, maar als ze hun huis huur ongeveer 100 per maand niet koch ten moesten zij er binnen drie tot zes maanden uit. De bewoners beschikten in de meeste gevallen niet over het geld om de huizen te kopen, zodat de beslissing van de eigenaar in de meeste gevallen op ge dwongen ontruiming neerkwam. B. en W. van Castricum konden aan de zaak niets doen, omdat in de gemeente de huren geliberaliseerd zijn. Na een gesprek met de burgemeester en onder invloed van de publikaties schortte eigenaar Van Gooien de hele zaak echter op. BRUSSEL. Als gevolg van de droge winter hebben tal van dorpen in de Belgische Ardennen op het ogenblik te lijden onder een gebrek aan water. De storm die veroorzaakt werd door een diepe depressie op circa 500 km van kaap Finisterre, trof vooral de Atlanti sche kust, maar er werd ook schade aangericht aan de Middellandse-zeekust van Spanje. Volgens de Portugese auto riteiten kwamen er windstoten voor van 160 km per uur. Alle belangrijke Portu gese havens werden gesloten en ook de luchthaven Portela bij Lissabon kon niet worden gebruikt. Binnenkomende vlieg tuigen werden doorgestuurd naar Ma drid. Bij de zuidkust van Portugal ver ging een Spaanse vissersboot, waarbij vier van de vijf opvarenden verdwenen. De vijfde werd opgepikt door een Libe- riaans schip. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het PSP-Tweede-Ka- merlid Van der Lek wil van de minister van Justitie weten wat deze denkt van een opmerking van de officier van Jus titie bij de rechtbank in Arnhem. In een requisitoir zei deze officier van Justitie maandag: „Criminele figuren komen als vliegen op Nederland af, want ons land staat bekend om zijn humane behande ling van gedetineerden. De Justitie moet door middel van zware straffen zulke lieden duidelijk maken dat hun aanwe zigheid hier ongewenst is.” In Spanje werd vooral de kust van Galicië getroffen. Ter hoogte van La Coruna wordt de vissersboot „Lirana” vermist. Er waren tien mensen aan boord. Er sloegen golven op de kust van wel 14 meter hoog. In de Pyreneeën en andere bergstreken in Spanje die het deze winter, nog vrijwel zonder sneeuw HAARLEM. Op 72-jarige leeftijd is zaterdag in Haarlem overleden prof. dr. ir. R. J. Forbes, oud-hoogleraar in Am sterdam en oud-secretaris van de Hol- landsche Maatschappij der Wetenschap pen. Prof. Forbes werd in 1947 benoemd tot bijzonder hoogleraar in de geschiede nis van de natuurwetenschap en de techniek aan de universiteit van Am sterdam. In 1959 werd hij aan dezelfde universiteit benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de geschiedenis der na tuur- en scheikunde. Na het overlijden van dr. J. A. Bie- rens de Haan in 1958 werd prof. Forbes secretaris van de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen. Hij schreef meer dan 30 boeken en ruim 200 artikelen. De voornaamste daarvan zijn het negendelige werk .Stu dies in ancient Technology” en de „Bi- bliographia Antiqua” bestaande uit 10 delen. Ir. Forbes, geboren op 12 april 1900 in Breda uit Schotse ouders bracht zijn jeugd door in China. Hij behaalde in 1923 de graad van scheikundig ingenieur aan de technische hogeschool in Delft. Vervolgens trad hij in dienst van de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij. In 1959 ging hij met pen sioen. Tien jaar later nam hij wegens gezondheidsredenen ontslag van de Hol landsche Maatschappij der Wetenschap pen. 11- il- ig id 18 de le te ir at ijn Waarschijnlijk zijn de Basken met Huarte al ondergedoken in een schuil plaats in Frankrijk. Naar het schijnt heeft de Spaanse politie twee leden van de groep kunnen identificeren door de beschrijvingen van de ontvoerders. Het zouden twee ETA-leden zijn, die al aan verscheidene andere overvallen hebben deelgenomen- Op een bericht dat de ontvoerders in Huarte’s huis een brief met hun eisen hadden achtergelaten, gaf de politie geen commentaar. Aangenomen wordt dat het de ETA vooral om de propaganda gaat. Precies een jaar geleden ontvoerde zij ook de Baskische industrieel Zabala, die na drie dagen weer op vrije voeten stond;, en in december 1969 tijdens het beruchte pro ces voor de krijgsraad van Burgos, had de ETA de Duitse consul Eugen Beihl ontvoerd, die 25 dagen later, zonder dat geheim gehouden, opdat ook nog an dere in Italië verblijvende activisten tegen het Griekse bewind, met name <je al eerder uit een Griekse gevange nis ontsnapte Zambelis en Maria Di- nou, eveneens in de val zouden lopen. Tot nu toe stond Pamplona bekend als het bastion van de Carlistenbeweging, waarvan sommige jeugdgroepen overigens contacten onderhouden met de uiterste linkelvleugel van het Baskische separatis me. De ontvoering verliep geheel volgens het plan van de vier zwaarbewapende ETA-leden die ’s avonds het huis van Huarte binnendrongen. Zij sloten het personeel op in de kelder, evenals als Huarte’s echtgenote, toen beiden terug kwamen van een bioscoopbezoek; daarop namen zij Huarte mee in diens eigen auto. Het duurde vier uur voordat de opgesloten personen vrij kwamen en alarm sloegen, meer dan voldoende tijd voor de ontvoerders om de Spaans- Franse grens te bereiken. Huarte’s auto werd gisterochtend gevonden ten noor den van Pamplona op 50 kilometer van de grens PAMPLONA. Recente beweringen van Spaanse politiechefs, dat de Baski sche verzetsorganisatie ETA is „uitge- schakeld”, zijn op de gebruikelijke wijze felogenstraft. In de nacht van dinsdag op woensdag trad een groep van de ETA voor het eerst buiten het Baskenland op, om uit de dichtbijzijnde stad Pamplona de 53-jarige groot-industrieel Felipe Hu- *rte te ontvoeren. STRAATSBURG. Het Europese parlement heeft gisteren de Europese Commissie gevraagd, de EEG-minister- raad voor te stellen in West-Europa een net van opslagplaatsen voor radio-actief afval aan te leggen, zoals al in de Verenigde Staten bestaat- SAIGON (Reuter en UPI) Het Amerikaanse opperbevel heeft de Amerikaanse militaire „adviseurs” in Zuid-Vietnam opdracht gegeven zich terug te trekken uit gebieden die door de tegenstander worden aangeval len. Dit is uit Amerikaanse militaire kringen in Saigon vernomen. De order heeft alleen betrekking op Amerikaanse „adviseurs” bij de grondtroepen en niet op luchtoperaties. Het opperbevel wil hiermee voorkomen dat de Amerikaanse troepen in gevechten „nodeloze verliezen” lijden voor het verwachte bestand van kracht wordt. Het proces vestigt ook de aandacht op de tragische figuur van Athina Panagoulis, moeder van Alexos en Stathis. Haar oudste zoon, George, is vermist en hoogstwaarschijnlijk om het leven gekomen aan boord van een Grieks schip dat hem uit Israel moest terugbrengen naar Piraeus. Door laatstgenoemd land werd hij aan Griekenland uitgeleverd. Vader Panagoulis bezweek in diezelfde peri ode aan eeh hartaanval na uitvoerige verhoren door de politie. Mevrouw Panagoulis, de Griekse Moeder Cou rage, heeft verscheidene malen een hongerstaking gehouden voor de Ame rikaanse ambassade in Athene en bij Papadopoulos persoonlijk een be zwaarschrift ingediend, waarin ze hem ervoor verantwoordelijk stelt, dat haar jongste zoon maandenlang in afzondering wordt gehouden in weer wil van de bepaling die voorschrijft dat het vooronderzoek in twintig da gen moet zijn voltooid. Van der Lek vraagt of de minister de opvattingen van de officier van Justitie over de bestrijding van de criminaliteit, in het bijzonder van buitenlanders, deelt. Als dat niet het geval is, doet hij de minister het verzoek zich nadrukkelijk te distantiëren van deze en soortgelijke ideeën. Van der Lek wil verder weten op grond van welke criminologische on derzoeken de officier van Justitie in Arnhem tot zijn conclusie gekomen is. Het PSP-Kamerlid wil ook weten of de minister de aan de uitspraak van de officier van Justitie in Arnhem ten grondslag liggende stellingen onder schrijft, dat een humane behandeling van gedetineerden een grotere criminali teit veroorzaakt, met name van buiten landers en dat deze tendens kan worden tegengegaan door de, volgens de officier van Justitie, preventieve werking, die van zware straffen uitgaat. Valt voorts niet in voornoemde uit spraak de suggestie te lezen als zou een minder humane behandeling van gedeti neerden de criminaliteit hier doen ver minderen? vraagt Van der Lek tenslotte. Sinds mensenheugenis is er in dit hoge deel van België niet zo weinig water gevallen. De vele riviertjes in dit Belgi sche berglandschap kennen een onge woon lage waterstand voor dit seizoen. De Semois bijvoorbeeld heeft een peil dat. voor zover men weet, nog nooit in de maand januari zo laag geweest is. Acties in het buitenland hebben destijds verhinderd dat het doodvon nis werd voltrokken, maar niet dat Panagoulis nu al vier jaar in de meest erbarmelijke omstandigheden wordt vastgehouden en op gezette tijden in elkaar wordt geslagen. Zijn broer Stathis is op 11 augustus op Griekse bodem gearresteerd, sa men met een Italiaanse de uitgeef ster Lorna Carisgla-Briffa. Zij waren uit Italië naar Griekenland gekomen in de veronderstelling dat er een mogelijkheid bestond Alexos uit de militaire Boyatigevangenis te bevrij den. Dit bleek echter een val van de Griekse militaire politie, waarvan de sous-chef, majoor Theophiloyannakos, één van de meest beruchte folteraars van het Griekse bewind, hen sinds dien onafgebroken heeft verhoord. Gisteren heeft de Amerikaanse lucht macht zware aanvallen uitgevoerd op doelen in Zuid-Vietnam, Laos en Cam bodja. Volgens militaire kringen blijft de Amerikaanse luchtvloot van bijna dui zend B-52 bommenwerpers en gevechts- bommenwerpers, die is gestationeerd in Thailand, op Guam en op vliegdeksche pen, in de nabije toekomst op volledige sterkte gehandhaafd. Gisteren zijn de zwaarste aanvallen op Zuid-Vietnam uitgevoerd sinds half december. Intussen wordt van Zuidvietaamese zijde geprobeerd een domper te zetten op de aanhoudende vredesgeruchten. Het dagblad „Tin Song”, een spreekbuis van de regering-Thieu, haalt een uitspraak aan van senator Ton That Dinh, voorzit ter van de senaatscommissie voor defen sie, die zei dat Zuid-Vietnam op dit ogenblik „niet in staat is een bestandso- vereenkomst te ondertekenen”. Tevens sprak de Zuidvietaamese regering krachtig de mededeling van de Ameri kaanse omroepmaatschappij CBS tegen dat het bestand morgen zou ingaan. Diplomatieke kringen in Parijs achten een bestand op zeer korte termijn zeer onwaarschijnlijk omdat er nog geen be gin is gemaakt met het organiseren van De akte van beschuldiging omvat onder andere het voorbereiden van ontvoeringen van ambassadeurs en van de kaping van een toestel van Onassis, „Olympic Airways”, om de vrijlating van Panagoulis af te dwin- De belangstelling in binnen- en buitenland voor dit proces is groot. De verdachten hebben in het geheel geen contact gehad met de buitenwe reld, ook niet met hun advocaten; alleen mevrouw Carisgla is het, ter vermijding van verdere wrijving met de Italiaanse regering, eenmaal moge lijk gemaakt contact te hebben met een functionaris van het Italiaanse consulaat. De aanklacht spreekt ook over be trokkenheid van de linkervleugel van de Italiaanse socialistische partij bij het Griekse Verzet”. Tevens wordt de naam genoemd van de in Parijs verblijvende Michelle Gavras, echtge note van de maker van de in Grie kenland verboden film „Z”. Onzekerheid bestaat nog over de vraag of de verdediger van Stathis Panagoulis vrij zal kunnen optreden. Dit is namelijk niemand minder dan Dimitris Papaspirou, voorzitter van het laatste Griekse parlement. Er zijn aanwijzingen dat hij door de militaire politie wordt bestempeld als mede betrokkene bij het complot. Hij is zelfs al enige tijd verhoord en zijn De Amerikaanse troepen in Zuid-Viet nam hebben hun aandeel in de grondge- vechten enige tijd geleden beëindigd, maar vervullen wel nog een rol als militair adviseur bjj de Zuidvietaamese regeringstroepen. Volgens de militaire zegslieden is het Zuidvietaamese leger in staat van hoog waar Saigon en het Bevrijdignsfront ei ste paraatheid gebracht in gebieden kaar de controle betwisten, met name In de vijf noordelijke provincies. Aangeno men wordt dat beide partijen hun uiter ste best zullen doen om zoveel mogelijk gebied onder hun controle te krijgen voor het bestand van kracht wordt. CASTRICUM. De 26 huurders van de eengezinswoningen aan de Lindelaan en de Lijslerbeslaan in Castricum hoe ven hun huizen niet te ontruimen of te kopen. De eigenaar, de heer Van Gooien, is naar aanleiding van verschillende pu blikaties gisteren teruggekomen van zijn beslissing de huizen te verkopen voor prijzen, variërend van 48 tot 60 mille. Dit afval wordt nu op verschillende wijzen behandeld (ondergrondse opslag, dumpen in zee, gaswassing), in Neder land in bunkers in de duinen bij Petten, onder toezicht van dezelfde instantie die bevoegd is voor de produktie. In West- Duitsland en Frankrijk bestaan centrale opslagplaatsen. In 1980 zal in de negen landen van de gemeenschappelijke markt jaarlijks 30.000 kubieke meter radio-actief afval worden geproduceerd, in 1990 circa het toezicht op het bestand. Volgens hen is er nu ondertekening van een vredes akkoord nog zeker een week nodig om controleteams ter plaatse te krijgen. Ca- nade, Polen, Hongarije en Indonesië zijn genoemd als landen die voor alle partijen aanvaardbaar zijn om waarne mers voor de controle te leveren, maar met deze landen is formeel zelfs nog geen contact opgenomen. Verwacht wordt dat deze landen pas officieel benaderd zullen worden na de ondertekening van een akkoord. Canada heeft al laten weten dat het parlement in Ottawa erin gekend moet worden voor de regering besluit op het verzoek in te gaan. Het bestand zou pas van kracht kunnen worden nadat de contro- leteams op hun posten in Vietnam zijn gestationeerd. Deze troepen moeten zoveel mogelijk grondgebied onder regeringscontrole zien te krijgen voor het bestand. De Zuid vietaamese minister van Buitenlandse zaken Tran Van Lam zei in een vraag gesprek voor radio-Luxemburg dat zijn regering geen \-redesakkoord zal tekenen waarin de Voorlopige revolutionaire re gering als zodanig wordt aangeduid. Ook wü Saigon nog opheldering over de terugtrekking van de Noordvietnamese troepen uit Zuid-Vietnam en over de politieke regeling van het conflict. In Saigon had president Thieu gisteren opnieuw een onderhoud met de Ameri kaanse afgezant generaal Alexander Haig. Ook het Witte Huis blijft weigeren in te gaan op de speculaties over een op handen zijnd vredesakkoord of over een eenzijdige afkondiging van een bestand nog deze week. De berichten hierover uit Saigon zijn volkomen ongegrond, al dus een woordvoerder van het Witte Huis. Huarte is de zoon van een van Span- je’s rijkste aannemers, die een aantal ondernemingen in de constructiebranche bezit en vaak winstgevende openbare werken voor de Spaanse regering uit voert- Huarte zelf is directeur van een van de fabrieken van dit concern. Op deze metaalbewerkingsfabriek, Torfinasa, heerst de laatste tijd veel arbeidsonrust wegens de onderhandelingen over de contracten en er vond onlangs een sta king plaats. De ETA eist nu de inwilli ging van de verzoeken van deze arbei ders. ISTANBOEL Vandaag begint voor een militair tribunaal in Athene het proces tegen dertien mensen die ervan worden beschul digd de organisatie „Grieks Verzet” te hebben gevormd. De belang rijkste verdachte is Stathis Panagoulis, jongere broer van Alexos Panagoulis, die in een speciaal voor hem gebouwde betonnen cel een „levenslange doodstraf” uitzit na zijn mislukte aanslag op dictator Papadopoulos in augustus 1968. - Lï' i* F V ,..'J gevallen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3