Bestuurslid G. de Man nam VERENIGINGSNIEUWS ifscheid van Muziekschool Detaillist eens met consument Geslaagd voor dat haring te klein en duur is sleuteldiploma 99 I c. - i 1 5 WETHOUDER HANS DE BOER NEEMT VANAVOND AFSCHEID IN DE VISHAL Personenauto reed lesauto aan Personenauto schoof vier auto’s op elkaar Organist H. Bart begraven DONDERDAG 18 JANUARI 1973 TJMUIDER COURANT FINANCIËN VOORKEUR Bakjes in Velsen goed behartigd heb en zeker niet verwaarloosde. Velsen-IJmuiden ij- Beverwijk Heemskerk Velsen-Noord Toch proberen Wijk aan Zee Kort IJmondnieuws Denemarken DRIEHUIS Voor de buitenwereld is het aftreden van wethouder H. de goer toch nog onverwacht gekomen. Tijdens de begrotingsbehandeling elnd vorig jaar werd hem door het CPN-raadslid Th. Kruisman verweten dat hij door zijn drukke werkzaamheden als Kamerlid te weinig aandacht besteedde aan Velsen en dat hij door beide functies een dubbel salaris verdiende. De Boer ontkende dit, wilde over dit punt geen enkele discussie (angaan en deelde de raad nogal fel mee met ingang van 19 januari (mor- »en dus) te zullen vertrekken. Als hem gevraagd wordt wat hij achteraf van deze kwestie vindt, wil hij liever geen antwoord geven, hetgeen hij motiveert met: „Ik heb tenslotte zelf gezegd dat deze discussie voor mij gesloten is”. Na enig aandringen geeft hij toch zijn mening en blijkt dat je woorden van het raadslid hem toch nog erg hoog zitten. „Wat de heer Kruisman zei, reken ik tot uitlatingen die op de man spelen en niet op de bal, hetgeen ik in de politiek betreur. Wat hij zei van dat dubbele salaris isp’ertinent onwaar. De wet bepaalt namelijk dat je flink in je totale salaris wordt bekort als je twee van dergelijke functies uitoefent. Ik verwacht van een politicus dat hij zoiets weet. Voor mij zelf kan ik zeggen dat ik mijn J - S 'Jr'- zou ik in Velsen aanblijven Dat Geo- me- Huijgens- (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Wethouder De Boer neemt vanavond afscheid van de Velsense raad. De open bare vergadering begint om half acht. Een moeilijke factor in het totaalpro- ileem is Denemarken. Dat land is sedert l januari lid van de EEG. De Denen zijn langewezen vooral op Oostzeeharing en bezig gehouden met bijvoorbeeld de mu ziekschool, de bibliotheek en ga zo maar door. Ik hoop overigens niet de indruk te vestigen dat ik het beheren van finan ciën minder plezierig vond. Integendeel, hoewel het me in het begin een dorre en saaie bedoening leek. Maar dat is het volstrekt niet. Het zorgen dat er geld- was, de verdeling ervan en het nagaan hoe het uitgegeven werd, is voor mij altijd erg belangrijk en dankbaar werk geweest >ie •0 en. en In tel lat Of ij- de in ■et w De >te iet re en en ir- de jn eg is. o- c- ift iet t. He an 20 rd et de de tg n- e- n- a- an a- a- n. id rd an de de ks. tn. F. P. AIs De Boer later over Velsen praat gebruikt hij een lyrische benaming als ..Parel van de Noordzeekust”. „Dat meen ik echt. Het is een prachtige gemeente met zoveel verschillende facetten, Zee en strand, duinen, bossen, parken, polders, havens, industrie en visserij. Ongeloof lijk veel. Daarnaast is in Velsen nog alles te overzien en kent men elkaar nog. Er heerst hier nog het besef dat we samen bezig zijn om iets te bereiken. Per hoop: vleet 130. Per 50 kg.: schelvis 1 56-35, schelvis 2 40, schelvig 3 45-42, schelvis 4 55-46, wijting I 84-35, wijting II 45-23, schar 84-37, kabeljauw 1 86-58, kabeljauw 2 123-59, kabeljauw 3 96-67, kabeljauw 4 78-60, kabeljauw 5 94-38, schol 53-45. schol 2 70-49, schol 3 83-52, schol 4 75- 57, koolvis 1 44-41, koolvis 2 43-39, koolvis 3 51-49, koolvis 4 45-40, tarbot 290-175, griet 175-129, sprot 23,80, haai 21-6,80, kuit 57-29, steenbolk 17, tong schar 139-116, kl. leng 43.40, hake 2 166. hammen 248-200, haring 33,80-30,00. Besommingen: KW 41 34.500, KW 167 en WR 33 28.600, UK 23 en UK107 ƒ4100, UK 54 en 208 f 1790, UK 56 en 70 ƒ2800, UK 59 en 237 ƒ3250, UK 135 en 145 4600, UK 142 en 200 1840. UK 196 en 234 3200, TO 1 en VD 15 3090, VD 9 en 19 ƒ4300, WR 136 ƒ4100, YE 25 5600, IJM 23 3600. ZL 6 2100 merlid voor Velsen en de IJmond zal blijven inzetten. Nog onlangs stelde hij vragen over het lek stoten van een tanker in de Noord ersluis. Hij zegt ver der geen enkele invloed te zullen uitoe fenen bij de benoeming door de regering van een nieuwe burgemeester voor Vel sen. Wil hij dat niet of kan hij het niet? „Ik geloof niet dat het mijn taak is. De raad van Velsen heeft een bepaald pro fiel geschetst en in de protestants-chris- Volgens het hoofdbedrijfschap Detail handel heeft een en ander geleid tot grote moeilijkheden met de consumen ten. Maar de detaillisten staan er mach teloos tegenover: zij hebben immers maar te accepteren wat er aan de markt komt. De aangelegenheid is besproken in de commissie voor internationale zaken op het Produktschap voor vis en visproduk- ten. Men was het erover eens, dat in feite de minimummaat voor haring 20 tot 21 centimeter zou moeten zijn. Zo iets achtte men echter niet haalbaar, althans niet in één keer. Deze zaak is namelijk volledig onder hevig aan EEG-voorsehriften en Neder land kan zodoende natuurlijk niet op z’n eentje bepaalde maatregelen nemen wel ke daar tegenin gaan. In aanwezigheid van zijn vrouw en temidden van bestuursleden, directie, do centen en genodigden werd hij toege- iproken door voorzitter drs. W. van Senten die grote waardering had voor de energie, integriteit, opechtheid en punctualiteit van de heer De Man. „Ons bestuur verliest iets van zijn karakteris tiek" zei hij tot het scheidend bestuurs lid die tot het laatst bijzonder actief is geweest voor de school. „Graag wil ik in dit verband uw bemoeienissen noemen voor het bij elkaar krijgen van de ver- bouwingscentjes, uw bijdrage voor het opstellen van het meerjarenplan, de ver betering van de cao-positie van de do centen en het leggen van contacten met de stichting Kreater”. Mede namens het gemeentebestuur bood voorzitter van Benten een draagbare radio aan, terwijl mevrouw De Man een plant kreeg over handigd. Als hij zegt Velsen boven Den Haag te prefereren, waarom blijft hij dan niet? Bestuurslid, G. de Man (links) krijgt bij zijn afscheid een draagbare radio over handigd van voorzitter Van Benten. Verder werd afscheid genomen van mevrouw E. J. Mechanicus-Klomp die als docente blokfluit en zang achttien jaar heeft les gegeven en de heer J. Klinkhamer die gedurende vijftien jaar piano en algemene muzikale vorming doceerde. De afscheidsbijeenkomst werd muzikaal” omlijst door enkele docenten van de school. „Het is niet helemaal waar dat de mens het voortdurend allemaal zelf in de hand heeft en daarover kan beslissen. Voor ik in de raad van Velsen kwam, had ik me al beschikbaar gesteld voor de Kamer en daarom kan ik me voor stellen dat veel mensen uit de A.R.P., met name uit de jongerenbeweging, het midden- en kleinbedrijf en uit de sport wereld, zich genomen zouden voelen, als ik alleen maar de voor mijzelf plezierig ste weg zou volgen. Fysiek is het echter ónmogelijk beide ambten te blijven uit oefenen”. VRIJDAG 19 JANUARI Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 u. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Er zijn, vooral in de eerste maanden van de nieuwe haring- teelt, heel wat klachten gehoord: de consument verweet de detaillist dat de haring te klein was en nog (te) duur ook. IJMUIDEN. Een personenauto, die woensdag plotseling moest remmen voor een onbekend gebleven auto, raakte daarbij in een slip en schoof vier gepar keerd staande personenauto’s op elkaar Deze aanrijding gebeurde op de kruising IJmuiderstraatweg-Kortenaerstraat. De auto die de andere wagens tegen IJMUIDEN. Gisteravond heeft de Muziekschool Velsen afscheid genomen en de heer G. W. F. de Man die twintig aar geleden me onder meer oud-wet- liouder H. de Boer deze stichting op richtte en vanaf dit ontstaan deel heeft litgemaakt van het dagelijks bestuur. Wethouder De Boer heeft tijdens zijn ambtsperiode de portefeuilles financiën, cultuur, vvv, gas en water, openbaar ver voer en automatisering beheerd. Waar ging zijn persoonlijke voorkeur naar uit. „Zonder afbreuk te willen doen aan andere onderdelen van mijn taak vond ik wat ik de waterzaak noem vanuit het bestuurlijk vlak het meest interessant. Vooral de pogingen om in de toekomst te zien wat er allemaal bij het veilig stellen van deze watervoorziening op ons afkomt, de gesprekken daarover met de Zuidkennemer gemeenten en de provin cie, de problemen rond het gaan gebrui ken van oppervlaktewater, onze proefne mingen in Aalsmeer enzovoorts, vond ik werklij'k heel interessant. VRIJDAG 19 JANUARI Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen: 6.30-8 u.; 12.15-13.15 u.; 16.45-18 u.; 19.30-21 uur. Zwemver. IJ.R.B. 18-19.30 u een 21.-22.30 uur. Stichting Huishoudelijke en Gezins- voorlichting, spreekuur leidster van 9-30 u. tot 12.30 uur in Willebrordstraat 102, IJmuiden; tel. 10715. Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale Bibliotheek, Pleinl945, IJmuiden, 14.30- 17.30 u. en 19-21.30 u.; Centrale jeugd- en tienerbiblioteek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost, 15.30-17.30u.; filiaal Wüstelaan 79 Santpoort-noord, 19-21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen- VELSEN. Op de kruising van de Amsterdamseweg en de oostelijke af- voerweg van Rijksweg 9, reed woensdag ochtend, omstreeks kwart voor tien, oen 40-jarige automobilist uit Stompeto- ren een lesauto uit Hillegom aan. De lesauto stond stil voor de stop- streep. Deze werd bestuurd door een 41- jarige vrouw uit Hillegom. Naast haar at een 23-jarige toezichthouder. De au tomobilist uit Stompetoren was onbekend net de verkeerssituatie die op die plaats onlangs gewijzigd is. Hij verkeerde in de veronderstelling dat de leswagen zou Voorrijden en reed naar rechts om de auto achterom voorbij te rijden, waarna te aanrijding volgde. De vrouw in de lesauto raakte be kneld tussen de stoel en de voorzijde van de auto en moest door de brand weer worden bevrijd Met rugletsel is zij mar het Zeeweg Ziekenhuis ge bracht. De bestuurder van de andere auto was inmiddels door een particulier ook dus die inzake minimummaten aan z’n laars kan lappen. De kwestie wonjt nog gecompliceerder doordat de problemen bij maatjesharing en zomerharing niet gelijk liggen. De commissie internationale zaken van het Visproduktschap kwam tot de conclusie, dat Nederland zich voorlopig zou moeten richten op een minimum maat van achttien centimeter; men be sloot dit in ieder geval in Nederland in orde te maken en, zo mogelijk, in een tweede stadium te proberen hiervoor internationale voorschriften te krijgen. Het is bij wensen gebleven: een minu- mummaat van 18 centimeter is niet haalbaar gebleken, nationaal niet en in ternationaal helemaal niet. De detaillisten betreuren dit, al kan begrip worden opgebracht voor het standpunt dat een uitsluitend voor Ne derland getroffen regeling binnen de EEG zou kunnen worden beschouwd als een beperkende maatregel, die op grond van de richtlijnen niet zou zijn toege staan. Maar wellicht is een regeling mogelijk op grond van de volgende gedachten gang. De internationale bevissingsmaatrege- len brengen twee perioden met zich, waarbij de aanvoer in Nederland is onderworpen aan kwantitatieve beper kingen. Van deze twee perioden is het eerste tijdvak - ongeveer van 1 mei tot 15 juni - de belangrijkste. Hierin valt immers de primeurtijd, een periode wel ke bijzonder belangrijk is voor de afze.t van haring en eveneens voor de rentabi liteit van de bedrijfsvoering. Aan de reputatie van het artikel wordt in sterke mate afbreuk gedaan indien de consument tegen de dan gel dende hoge prijzen haringen geleverd krijgt van de geringe afmetingen. Hier tegen nu moet noodzakelijk iets worden gedaan. Wellicht i s er een regeling mogelijk die aansluit bij de kwantitatieve beper kingen die gedurende deze eerste periode van kracht zijn. De reeds b estaande beperkingen zouden kunnen worden aangevuld met een voorschrift waarbij eveneens de aanvoer van haringen bene den een bepaalde maat wordt verboden, bij voorkeur zou deze lengte dan twintig Als hij op zijn 22 maanden durend wethouderschap terugkijkt, zegt De Boer: „Het klinikt overdreven als ik zeg dat ik met weemoed wegga, maar toch doet het me veel en heb ik erg veel moeite gehad met deze beslissing. Als ik het zelf voor het zeggen had, zou ik de weg van mijn hart volgen en in Velsen blijven. Tenslot te is mijn werk hier duidelijk en con creet, kan ik veel meer voor mensen persoonlijk iets doen. In Den Haag zie je minder directe resultaten, werk je indi- vidualistiser en loopt iedereen van het ene probleempje naar het andere. Ik moet echter zeggen dat ik door de afgelopen regeringsmoeilijkheden, de verkiezingen, het zomer- en het winter- reces nauwelijks een geregeld Kamerle ven geleid heb en er van een georden de inbreng van mijn kant nauwelijks sprake is geweest”. Ik blijf hier dan ook zeker wonen. Ondanks dat Overijssel, mijn kiesdistrict, druk op mij uitoefent naar deze provin cie te verhuizen. Ik kan me dat best voorstellen. Aan de andere kant wil ik zeggen dat door een andere verdeling in de AR-fractie van de kiesdistricten de Kamerleden beter ingezet kunnen wor den. Ik geloof dat ik door een zesjarig lidmaatschap van Provinciale Staten, een wethouderschap in Velsen en het feit dat ik hier heel mijn leven gewoond heb. langzamerhand iets van Noord-Hol- land afweet en de belangen hiervan best zal kunnen behartigen.” Volgens wethouder De Boer hoeft het nauwelijks betoog dat hij zich als Ka telijke fractie heb ik daarbij mijn aan deel geleverd. Ik geloof dat bemoeienis sen in deze vanuit de A.R.-Kamerfractie de verantwoording van anderen zijn. Ik wil alleen bevorderen dat er zo spoedig mogelijk een benoeming afkomt, hoe de beslissing ook moge zijn.” DONDERDAG 18 JANUARI Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. cur sus LTB. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. voorlichtingsavond over homofilie. noord, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u.; Fili aal Zeewijkplein, IJmuiden-west, 14.30- 17.30 uur. Bejaardensoos Leger des Heils, Edison- straat 14, IJmuiden, 14-16.30 uur. Herv. Jeugdgebouw, Rembrand tlaan 45, IJmuiden-oost, 20 u. cabaretavond voor Alg. Bond v. Bejaarden, afd. IJ muiden. Stadsschouwburg. 20. I. „Een baby van duizend weken” door Entre Nous. Chr. Mannenkoor IJmuiden, 1945 u. repetitie in gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22. Damclub Sportief, 20. u. clubavond in gebouw Velserduin, Velserduinplein, IJ muiden. VELSEN. Bij de examens voor leerlingen van de Jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoudeschool aan de Radar- straat in Velsen zijn de volgende kandi daten geslaagd voor het groot-sleuteldi- ploma: J. C. Anker, J. W. van Duijven- bode, S. M. Gerrits, J. M. Koomen, A. Maljaars, J. C. Maussen, C. Veldman, C. M. van Vuren, H. H. Jaspers, M. Wijker, E. B. van Donselaar, R. P. _A. Poppe, L. van der Meer en K. de Hollander. Voor het sleuteldiploma waren dit F. C. E. Cordia, C. W. Kempe en M. W. J. Keur. Voor deze examens moesten zes kandidaten worden afgewezen. VRIJDAG 19 JANUARI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg; geopend 14.30-17.30 en 19- 21.30 u. De Lichtboei. Vrijdagavond 19 ja nuari wordt er in De Lichtboei aan de Maasstraat te Heemskerk een klaverjas- wedstrijd gehouden. In het buurthuis is op maandag en woensdagmorgen nog plaats voor ■’imes. die de n aaicursus VRIJDAG 19 JANUARI Lichtboei, Maasstraat .20 u. klaverjas sen. Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. 21 u. galaavond carnavalsvereni ging Propeppers. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. disco. Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Ruijsdaelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 u. Woensdag werden in IJmuiden aange veerd: 5 kisten schelvis, 84 kisten en 210 premiekisten wijting, 235 premiekisten schelvis, 621 kisten kabeljauw, 349 kisten koolvis, 1912 kisten haring, 2 kisten sprot, 185 kisten schol, 48 kisten schar, 128 kisten varia, 1634 stuks stijve kabel jauw, 1550 kg. tong. Prijzen in guldens, per 1 kg.: tarbot 8,45-8,14, gr. tong 7,18-7,01, grm. tong 9,42-9,22, kim. tong 8,69-7,91, tong I 9.47- 8,82, tong II 8,51-7,50. Per 125 kg: gr. leng 118-110, hake 414. Aan de andere kant moet u niet (enken dat de uitlatingen van de heer Kruisman mijn vertrek bespoedigd heb- ien. In februari van het vorig jaar, toen jtals Kamerlid beëdigd werd, vertelde ikal in een interview dat ik met mijn öactie zou gaan praten over een opvol ger. Dat mijn vertrek zo lang is uitge steld, heeft verschillende oorzaken ge had. Nederland werd tijdens het zomer- reces van de Kamer geconfronteerd met een kabinetscrisis. Later in het jaar rolgde een nieuwe Kamerverkiezing, die «er de onzekerheid met zich meebracht if ik herkozen zou worden of niet. Daartussen speelde de voorbereiding van ie nieuwe begroting van Velsen en later algden de raadsdebatten daarover. Ook ioor het vertrek van burgemeester Bos- uan werd mijn vertreik uitgesteld, maar ia de fractie was al bepaald dat ik op 18 januari afscheid zou nemen en daar hebben de uitlatingen van het raadslid Kruisman geen invloed op gehad.” „Als ik het voor het zeggen had, Daarnaast heeft de cultuur mij altijd persoonlijk gegrepen, ook omdat ik het idee heb dat ik juist in die sector voor de mens het meest kon doen. Iedereen vindt het normaal dat de vuilniszak wordt opgehaald, maar bij de cultrele zaken vecht je veel meer voor iets wat toch eigenlijk te maken heeft met een stukje persoonlijkheidsvorming van de mens. Ik heb me dan ook altijd graag DONDERDAG 18 JANUARI Kennemer Theater, Zeestraat. 20 u. dia-lezing door J. .Dominions over Span je als vakantieland voor ’t Nut. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Easy, Populierenlaan. 'Geopend voor hulpverlening van 20 tot 23 uur. VRIJDAG 19 JANUARI Sportfondsenbad, Kuikensweg. pend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Arendsweg 61: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Am- stelstraat 44: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 15.30- 17.30 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 15.30- 17 en 18.30-20.30 u. Op dezelfde bijeenkomst nam de Mu- liekschool eveneens afscheid van vrouw E. Lambo-Goudappel, die vier jaar bestuurslid is geweest. Ook zij kreeg een cadeau aangeboden. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Woensdagmorgen is op de algemene begraafplaats Duinrusl de heer H. E. Bart ter aarde besteld De heer Bart was zaterdagavond aan het begin van een misviering in de kerk van DONDERDAG 18 JANUARI Openbare Bibliotheek Velsen, filiaal Zeewijkplein, IJmuiden-west, 19-21.30 uur. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, muidén-west, 19-23 u. BC Velsen. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 19.30u. openbare gemeenteraadsvergade ring. Aquariumver. Velsen, 20 u. ledena vond met lezing en dia’s, 20 u. in Pengebouw Kanaalstraat 257, IJmuiden. COV-IJmuiden, 20 u. koorrepetitie in gebouw Cultureel Centrum, Moerberg plantsoen 22. Initiatiefgroep Zeewijk, 20 u. openbare bijeenkomst in Pleiadenschool. lie haring is normaal te klein van stuk. Denemarken moet bovendien rekening houden met z’n concurrent Noorwegen, dat onlangs het EEG-lidmaatschap ver smaadde en dus alle EEG-btsluiten en willen volgen. Zaterdagavond a.s. start in de Lichtboei de disko. Jongeren boven de zestien, die op een gezellige, actieve manier hun avond willen doorbrengen, zijn vanaf zeven uur welkom. elkaar schoof werd aan de voorzijde zwaar beschadigd, de perste auto die geraakt werd kreeg zware schade aan de linkerzijde en bij de overige drie viel de schade mee. tot 21 centimeter moeten zijn, maar desnoods zou ook al een lengte van achttien centimeter een bepaalde ver lichting verschaffen, aldus menen de detaillisten. O. L. Vrouw van Goede R' ad aan een hartaanval overleden Hij heeft meer dan veertig jaar als organist het orge] van de kerk bespeeld De rquiemmis werd opgedragen door pastor Tol. wijk gebracht met hechtwonden in de Mondholte. Beide auto’s waren geheel vernield. De aanrijding werd'volgens de Politie, mede veroorzaakt doordat het mistig was.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5