Wel beschermde lozing in IJmeer voorbereid PRINSES MARGRIET 30 JAAR GIFHAL STAAT NOG: GEEN BESMET PUIN IN NOORDZEEKANAAL GESTORT N 15 Theologische school oneens met Gijsen Amsterdammer maakte brokken door tandembe sturing alcohol en in auto BON I 5 te A. Diemeer aan top I i BDC ranglijst ill Succes voor jongens Turnlust en toen kwam er ’n olifant met 'n lange snuit... DONDERDAG 18 JANUARI 1973 9 (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK (Van een onzer verslaggeefsters) Vrouw I Tussendoortje l Jammerend I Hoestbui Arts Bezorg mij 14 dagen gratis Vrijspraak HAARLEM De gifhal van de voormalige Philips-Duphar fabriek 8an de Amsterdamse Hemdijk staat nog in volle glorie overeind. Er is volgens ir. W. H. Barentsen, direc teur Noordzeekanaal van Rijkswa terstaat dan ook niets van waar als zou deze gifhal momenteel worden afgebroken en het met giftige stof fen besmette puin in het Noordzee kanaal worden geloosd. t ANDREAS BAADER Huiduitslag Geen gevaar IN HONGERSTAKING HAVENBERICHTEN neen, het is geen sprookje! Vul onderstaande bon in en u ont vangt 14 dagen lang IJmuider CouranVBeverwijker Courant voor niets in uw bus HAARLEM De zitting van de politierechter werd gistermorgen weer overheerst door een groot aantal gevallen van rijden onder invloed en doorrij den na een on geval Op de rol prijkten voor namelijk gevallen uit de IJmond en enkele uit de bollenstreek. IJmuider Courant BevenrijkseCourairt IJmuider Courant Beverwijkse Courant BURGERLIJKE STAND VOOR DE POLITIERECHTER I 1 v..r ,r,,„ Jze (Van onze correspondent) IJmuiden; Met zijn te J Naam Adres Een schadeverzekeringsexpert uit Am sterdam. 44 jaar oud, stond voor hst hekje omdat hij met teveel op achter den, en veroordeelde hem tot twee we ken en een jaar ontzegging, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Bijzonder onvoorzichtig vond de offi cier het gedrag van een 55-jarige gieter uit Beverwijk, die zijn mede-inzittende wat liet rijden. Wat prompt fout ging, omdat die nogal wat op had. Hij reed tegen een huis op. „Het was dan wel niet zó expres dat hij dacht van „ga ik eens kijken hoeveel brokken hij maakt”, meende de officier, maar hij vond het wel een boete van f 500 waard. Mr. Vink sprak de man echter vrij, omdat hij niet wist hoeveel de jongen gedronken had, noch dat hij geen rijbewijs had t«t HEERLEN. De bisschop van Roer mond, mgr. Gijsen, is van oordeel dat studenten aan de hogeschool voor theo logie en pastoraal in Heerlen die priester willen worden, verplicht zullen zijn in een convict te wonen volgens een be paalde leefregel. Waar dit convict door mgr. Gijsen liever „leefgemeen schap” genoemd te zijner tijd zal wor den gevestigd, staat nog niet vast. Dit bleek tijdens het gesprek dat het contactorgaan van de HTP met de bis schop heeft gevoerd. Aan dit gesprek namen voor de HTP deel rector dr. J. Bosch, drs. M. Limmen, drs. G. Janssens, drs. A. Rijnen en H. Korsten. De bisschop was vergezeld van zijn vicaris H. van de Meer. Namens de HTP stelde rector Bosch dat de staf van de HTP omtrent de geschiktheid van de huidige HTP tot vorming van toekomstige priesters dui delijk met de bisschop van mening ver schilt. Rector Bosch heeft de overtuiging dat ondanks deze tegenwerpingen het convict er zal komen. In de toekomst zullen de priesterstudenten aan de HTP blijven studeren. Wel zal er op wens van de bisschop aansluiting moeten zijn tussen het onderwijs aan de HTP en de vorming in het conflict. Uit het studie programma van de GTP zal de kerkelij ke geëngageerdheid moeten blijken. Ir. Barentsen bevestigde woensdagmid dag tijdens de vergadering van de com missie voor milieuhygiëne van provinci ale staten van Noord-Holland wel, dat de gifhal binnenkort, waarschijnlijk in maart, zal worden afgebroken. Een werkgroep heeft deze sloop voorbereid en zoals de plannen nu in een draaiboek lijn verwerkt, zal het puin in een con tainer in het IJmeer worden afgezonken, waaroverheen een laag van t ien tot vijftien meter zand zal worden gestort. Ir. Barentsen noemde deze voorzorgen maximaal ten opzichte van het naar zijn leggen minimale gevaar. De zaak van de gifhal was in de commissie ter discussie gebracht door vragen van het socialistische statenlid Karei Nagel. Ir. Barentsen was als des kundige uitgenodigd op deze vragen ant woord te geven. Volgens ir. Barentsen wordt er op het terrein van Philips- Duphar wel gesloopt, maar dit betreft gebouwen, die in generlei verbinding tot de gifhal hebben gestaan. Het puin wordt langs de borden van het Noord zeekanaal gestort ter versterking van de oeverbescherming. Voor deze werkzaam heden heeft de gemeente Amsterdam een vergunning afgegeven en het werk geschiedt onder toezicht van de arbeids inspectie en in overleg met Philips- Duphar. Karei Nagel „ik ben blij dat de zaak tot de ware proporties is terugge bracht” informeerde naar de juistheid van zijn informatie, dat de sloop van de gifhal in maart ter hand zal worden genomen. Ir. Barentsen gaf toe dat de sloop van de gifhal („de naam sugge reert meer dan er in realiteit is”) op korte t ermijn zal worden uitgevoerd, maar wilde de datum van 1 maart niet bevestigen. BEVERWIJK. Na een overwinning op de zwak spelende Kabel bereikte A. Diemeer van de Beverwijkse Dam Club de top van de interne ranglijst, waar door hij zijn rivaal Y. de Jong die niet speelde voorbij streefde. Het duel tussen Graanstra en Faber, met als inzet het behoud van aansluiting op de kopgroep, eindigde in remise. Uitslagen: P. Ruiter- K. Roemling 1-1, A. Roemeling sr.-N. Adelaar 0-2, A. Roemeling jr.-J. v.d. Does 0-2, G. Faber-J. Graanstra 11, C Nijman-K. te Bos 0-2, J. Kabel-A. Die meer 0-2, A. van Son-D. van As 0-2, W. Hoogeboom-B. Beentjes 1-1 en J. Visser- R. Adelaar 0-2. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Twee jongensteams van de Beverwijkse gymnastiekvereni ging Turnlust namen met succes deel aan de Kringwedstrijden in Haarlem. Eén van de teams wist beslag te leggen op de fraaie tweede plaats, pal achter het Haarlemse VOLO (Turnlust: 141,95- VOLO: 142,60) In het individuele klassement werd Nico Jurriëns kringkampioen en bezette Fons Reehorst een goede vijfde plaats in. Door deze mooie resultaten mogen beide jongens nu verder meedoen aan de districtswedstrijden in maart te Haar lem. De wedstrijd bestond uit toestel turnen met voorgeschreven onderdelen op rek, brug, ringen, paardsprong en -voltige, vrije oefening. De uitslagen van de deelnemers o.l.v. de heer W. Bos zijn: Fons Reehorst: 46 pnt.; Wim Spijker: 44,60: Harry Roos- sien: 42,80: Nico Jurriëns: 50,55; Nico Steenken: 40; Henri de Jager: 45,05; Paul Jurriëns: 44,50. GEBOREN: Esther E. M. d. v. A. Zoontjes en G. M. Groentjes; Bart z. v R. van Olffen en M. J. Schoorl; Maurice z. v. J. Biesterbos en L. M. Hoogervorst; Wendy M. D. V. R. M. van Borre en M. A. P Doodeman; Sharon C. A. M. d v. J. Th. Veldt en C. Kersseps; Christian z. v. P F. J. Duijker en R. J. Visser; Carolien M. d. v. A. P. Spruit en A. Harrewijnen; Fra nkz. v. R. IJpenberg en H M. R. Bontinck; Dieneke A. d. v. H. H. de Haan en A. Nanninga; Pancratius C. z. v. S. J. Jorritsma en P. M. Lammers; Jeroen J. J. z. v. J B. Beers en G. C. M. Dudink; Judith L., d.v, C. T. Koning en C. M. Braakman; Grietje d. v. J van Rijszen en J. G. Nouris; Maria A. d. v. H. J. J. T. Winnubst en W. G. H. de Bats. ONDERTROUWD: Cornelis B. G Augustijn en Klasina N. Hoekstra; Peter H. Smidt en Pieter- nella F. C. Don; Petrus C. Overtoom en Marijke A. G. Bos; Richard Luijt en Hijlke Schaafstra. GETROUWD: Jan Verbree en Hendrika Crarna; Fok- ke O. de Haan en Elisabeth M. Branden burg; Antonius C. Duin en Corrij E. Millenaar; Theodoras H. M. Hoogkamer en Dorothea E. van den Brand. OVERLEDEN: Johannes Schellekens, 82 jaar; Klasina Kuijs, 68 jaar, echtgenote van Johan Kager; Franciscus L. C. Keinhorst, 94 jaar; Petras J. van der Jagt, 80 jaar; Franciscus Bruijns, 57 jaar; Anne Steen stra, 50 jaar, echtgenote van Paulus Kulenmaijer breekt, maar dat dit een kwestie op Kamerniveau is. Reden waarom Ed van Thijn inmiddels vragen in de Tweede Kamer heeft gesteld. Over de wijze van sloop van het besmette gebouw vertelde ir. Barentsen, dat de werkgroep die de sloop lange tijd heeft voorbereid, veel steun heeft gehad aan een soortgelijke gebeurtenis in Duitsland, waar evenals bij Philips-Du phar in 1963 een autoclaaf ontplofte en een giftige roetwolk zich op het «in structiemateriaal van de hal vastzette. Bij het schoonmaken van de hal van Philips-Duphar ontstond bij sommige mensen een huiduitslag, waarna de hal onmiddellijk is ontruimd. Het probleem is, dat de giftige stof niet met stoffer en blik bijeen te garen is, zoals ir. Barentsen het uitdrakte maar dat zich enige tientallen grammen op 1000 ton constructiemateriaal bevin den. Het gevaar is, dat bij de sloop de giftige stof vrijkomt, maar als het puin eenmaal is geloosd is de kans daarop erg klein, want de giftige stof zit ook nog onder een verflaag op het puin. De studie van de werkgroep heeft vooralsnog het plan uitgewerkt het puin in een container af te zinken in een De werkgroep heeft een draaiboek sa mengesteld en tal van speciale voorzie ningen voor de slopers getroffen als bijzondere kleding en zuurstof. In febru ari heeft een oefening op het droge, de generale repetitie plaats, waarna medio maart de werkelijke sloop onder bege leiding van een medisch team kan be ginnen. Ook met het RIVO in IJmuiden (het Rijks Instituut voor Visserij Onder zoek) en met de GGD Amsterdam is contact over de sloop geweest. Ir. Barentsen zag geen gevaar voor de drinkwatervoorziening, wanneer het puin in de container in het IJmeer wordt afgezonken. Karei Nagel deelde ten slotte mee, dat de duidelijkheid in be leidskwesties in deze affaire nog ont- Wegens doorrijden na een ongeval stond terecht ©en 21-jarige Hillegommer, geen onbekende van de justitie, die eens in de door de politierechter als niet al te fraai gekwalificeerde (nu afgebroken) graansilo Ceres huisde in een commune. Op de avond dat men zijn wagen zag doorrijden na een aanrijding lag hij dronken met een meisje in bed. Niet het meisje waarmee hij nu in zijn ouderlijk huis woont, maar „een tussendoortje” Iedereen kon zijn Mercedes zo pakken en hij zelf had er toen zeker niet in gereden. Door het kantongerecht was hij gereden. Door het kantongerecht was hij voor de aanrijding alleen wegens de aansprakelijkheid omdat het zijn wagen was, tot 60 veroordeeld. Ook nu ging het alleen om de aansprakelijkheid voor het doorrijden na een ongeval. De offi cier eist f 100, mr. Vink maakte er 4C van, omdat de knaap nog boetes had lopen. het stuur zat in augustus. Komend uit een bistro op de Rijksstraatweg bedacht hij plotseling dat hij vergeten had af te rekenen Achteruit rijdend belandde hij toen tegen een lantaarnpaal. De politie zag hem naast zijn wagen staan, zwaai end op zijn benen, en volgens haar in kennelijke staat van dronkenschap. Hij was ter ontnuchtering ingesloten. De getuigen hadden allen een vrij eenslui dende verklaring afgelegd over deze gang van zaken. maandabonnee 9,30 Daarna kunt u mij noteren als kwartaalabonnee f 27,— Doorhalen wat niet verlangd wordt. zandput in het IJmeer, welke put daar na zal worden volgestort met een tien tot vijftien meter dikke zandlaag. In Duitsland is op het in houten kisten gestorte puin een wandelpark je aange legd. De sloop is intensief voorbereid door de werkgroep, waarin tal van in stanties zitting hebben en er is overleg met het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. BERLIJN (UPI). Andreas Baader, een van de leiders van de linkse stads guerrillastrijders in West-Duitsland, heeft gisteren voor de rechtbank ver klaard dat hij in hongerstaking zal gaan. Hij zei dat hij niet zal eten tot hij met andere „politieke gevangenen” in een cel wordt geplaatst, bijeenkomsten in de gevangenis mag bijwonen en net zoveel brieven mag schrijven als hij wil. De Westberlijnse advocaat Horst Mah ler die drie jaar geleden gearresteerd werd, liet direct daarop weten dat ook hij geen voedsel meer tot zich zal ne men. „Wij moeten de strijd in de gevan genis voortzetten”, zei Mahler. Mr. Viskil vocht de discrepantie tussen de verklaring van een arts en die van de politie aan in een zaak tegen een 36- jarige Haarlemse bakker, die op 22 okto ber onder invloed reed op de Van den Vondellaan in Velsen. Deze had acht tien pilsjes op plus de gebruikelijke dagelijkse tax van zo’n acht glaasjes Pleegzuster Bloedwijn. Een medicijn dat hem overigens niet van zijn vermoeidheid afhielp zei hij. Door onoplettendheid toen hij een „refreshing” een snoepje zocht zou hij volgens zijn zeggen tegen een boom zijn gereden. De politie constateerde als in de vorige zaak ver schijnselen van drankinvloed, de arts had het over „niet merkbaar onder in vloed”. Toch was het promillage 1,6. Voor de officier lag het geval duide lijk. Drankgebruik was zijns inziens de oorzaak van de ontsporing op de goed verlichte weg. Hij eiste twee weken en een jaar ontzegging. Mr. Viskil vroeg de twijfel die rees door de verschillende meningen over de „invloed” in te calcu leren. Mr. Vink merkte op dat de me ning van de arts daar inderdaad zo lag, maar tamelijk ongemotiveerd, en dat deze niet gewettigd werd door allerlei factoren. Evenals in de vorige zaak liet hij clementie voor 'smans beroep gel- „Ik heb m’n auto verkocht, ik heb geen rijbewijs nodig”, aldus een 33- jarige werknemer van de Hoogovens uit Heemskerk. Problemen met zijn vrouw op een feestje waren er de oorzaak van dat hij met zo’n stuk of tien glazen bier achter de kiezen op 5 november weg reed. Toen hij terugkwam was zij weg, en rijdend op weg naar huis werd hij aangehouden omdat hij geen voorrang verleende op zijn route door de Hoflaan, Hoogdorperweg en Tolweg. De Do dokter achtte hem licht onder invloed. Het promillage was 1,15. Het feit dat hij geen voorrang verleende zonder reden, de bloedproef en waarnemingen door de politie waren voldoende bewijs voor de officier en politierechter. Het werd con form de eis twee weken en een jaar ontzegging. Redenen om hier de ontzeg ging lager te maken waren er niet. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Deo Gloria, Rotterdam; Lutro, Delf zijl; Clio, Londen; Germa Star, Wil helmshaven; Buntestein, Antwerpen; Eumaeus, Liverpool; Wollin, Bremen; Aletta, Leixoes; Autobahn, Londen; Bul- kem Liner, Bremen; Germania, New port; Gabbro, Flixborough; Feyence, Goole; Rio Casca, Rotterdam; Styning, Brest; Jan Harnn, Boston; Trop, Vlaar- dingen; Germa Lord, Bremen; Astree, Londen; Comtesse, New Castle; Diana V, Londen; Cadence, Londen; Rolf Behr- I man, Londen; Inge Fiedler, West Hartle pool; Lien, IJmuiden, Amsterdam; Mar- conie, Wismar; IJmuiden; M. I. Trans- I porter,, New Ross; Viscount, Rotterdam; Star Pinewood, Velsen; Cowdray, South I hampton; Vesta, Kingslynn. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Log, Porsgrann; Eilert Rinde, Vlissin- gen, IJmuiden; Saronis, Rotterdam; Mini Star, Rochester; agas, Rotterdam; Me mel. Dagenham; Olna Firth, Methill; kmstelborg, Ramvik; Zaandam; Tower kelen, Selby; Canis, Bergen. Woensdagvertrokken van IJmuiden: I Pamela C.Londen, IJmuiden; Ceuta, «otterdam, Velsen; Petrotank, Norrkö- ping; Tor Hollandia, Immingham; Berni na. St: Brieux; Silversand, Glasgow; Nordkyn, Flixborough; Oriole, Dagen ham; Manta, Ipswich, IJmuiden; Zaan, Londen; Prinsenborg, Delfzijl; Marian ne, Hamburg; Traeholz. Flixborough; Marjan, Rotterdam; Heike Schlüter, Bremen; Baltic, Ternéuzen; Autobahn, Harwach; Nassauborg, Delfzijl; Lutro, Bergen; Martha Friesecke, Londen, IJ muiden; Joan-C, Whitby. IJmuiden; Herman Helene, Londen; Gillian Ever- hardt, Londen; Dio Gloria, Bilbao; Mar coni. Ttterdam; IJmuiden; Finnreel, Kotka, Velsen. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Spree, Cork; Germania, Hull; Tora, Trondheim; Thor Asgard, Rotterdam; Nordvinkingur, Rotterdam, Velsen. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam ge- t*an. Verdachte kwam echter nu met een aantal theorieën aanzetten die hij niet bij de politie had genoemd. Hij zou met zijn vrouw samen de wagen „gereden” heb ben, een soort tandem. Zij sturen, hij met zijn voeten op de pedalen. Het ongeval zou gebeurd zijn doordat er iets met een contactlens niet klopte. Zijn vlucht uit de politiewagen, blindelings de weg over het bos in, verklaarde hij ook door opkomende paniek. De officier, mr. Bijl de Vroe vond het een onwaar schijnlijk verhaal. Hij achtte rijden on der invloed bewezen en vroeg daar de gebruikelijk straf van twee weken en een jaar ontzegging voor. De politierech ter mr. Vink verwierp het verweer dat man en vrouw samen een „eenmansbe- sturing” hadden gecreëerd. Gezien de getuigenverklaringen, de constateringen van de agenten en de hoeveelheid drank (3 a 4 pils en 3 a 4 cognac) kwam hij ook tot de bewezenverklaring van „arti kel 26”. Omdat de man zwaar gedupeerd zou zijn met een jaar ontzegging maakte hij twee weken, en een jaar ontzegging waarvan vier maanden voorwaardelijke ontzegging van de straf. De politie in Lisse trof op 30 oktober een jammerende en vloekende man bij zijn auto in de Geraniumstraat Hij was tegen een geparkeerde auto gereden, omdat hij naar zijn zeggen „teveel rechts had gehouden”, en niet goed op lette. De politie vond hem „slingerend en onvast ter been”. Voor het gebeurde had hij circa tien pilsjes gedronken. Mr. Bijl de Vroe stipte het ernstige letsel aan dat de passagiers van verdachte opliepen, rijden onder invloed achtte hij bewezen en hij eiste twee weken en een jaar ontzegging. De raadsvrouwe wees erop dat het alcoholgebruik over een hele avond was uitgesmeerd, en dat het eigenlijk onple zierig was dat hier geen bloedproef was genomen. Zij viel de politieman aan, op zijn leeftijd („zo jeugdig, 20 jaar, en zonder ervaring”), op het feit dat hij verdachte niet in normale doen kent, en dat hij ook maar weer na een lange periode zich alles moest herinneren. Hier protesteerde de officier tegen. Hij wees erop dat de verbalisant alleen waarne mer was, en dat het gebrek aan ervaring nogal meeviel. De suggestieve voorstel ling van de politie vond hij een aantijging van de objectiviteit van het korps. De raadsvrouwe voerde tenslotte aan dat verdachtes gedrag ook wortelde in het ongeval zelf, hij was over de kop gesla gen. Mr. Vink ging met haar mee, aan- wijzigingen waren er, die wezen naar teveel drankgebruik, maar niet voldoen de. Wegens het onvoorzichtige rijden (artikel 25) legde hij de man f 300 boete en zes maanden ontzegging op. Met zijn „hoestbui op vier wielen” zoals de politierechter de auto van een 25-jarige Haarlemmer noemde, reed deze op 1 oktober na een aanrijding op de Velsense Velserendweg, hoek Middendui- nerweg door. Oorzaak was voornamelijk angst omdat hij drugs gebruikte. De officier vroeg drie maanden ontzegging en f 100 boete, de politierechter verlaag de de boete tot f 75. Z’n vrouw was ziek, hij moest bood schappen doen en een potje bier met een kameraad leek daarbij ingesloten. Toen hij daarna op een parkeerterrein tegen een wagen reed, schrok een 22-jarige constructie-schilder uit Beverwijk zo, dat hij doorreed zonder het te melden. In een zijstraat probeerde hij de sporen uit te wissen, het spatbord recht te trekken. Mr. Vink wees hem nog even op de manier waarop hij blijkbaar na dat potje bier indruk had willen maken met zijn showrijden: een slalom tussen de bomen door. Conform de eis kreeg de verdachte 150 boete en drie maanden voorwaardelijke ontzegging. Uit Heemskerk kwam een 29-jarige chauffeur-monteur die had geknoeid met kentekenbewijzen van auto’s die hij verkocht had „Het paspoort van een auto”, zoals mr. Vink zei. Hiervoor hoor de hij f 300 eisen, maar het werd van wege zijn financiële omstandigheden 100. Prinses Margriet wordt morgen 30 jaar. Max Koot maakte ter gelegenheid van haar verjaardag deze foto met Pie ter Christiaan, het jongste zoontje. Antwoordnummer 416 - Haarlem in open enveloppe zonder postzegel opsturen naart AKS '■sTeM '«Mi A

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9