J Hans van Helden in Davos sterker dan Göran Claeson TELSTAR OVERKLASTE GO AHEAD Verkerk woedend op Schenk Trainer Rab: is belangrijk Marovic (OFK) AZ drong Den houdt niet Bosch terug van Haarlem Haarlem bleef overeind in afweerslag Eredivisie in cijfers op goedkope sponsors „Concentratie KNVB legde de hand i G N l iel SSS r 4 NIEUWE PLOEG GROEIT SNEL •r Drie ton van twee firma’s .ff ff kr MAANDAG 22 JANUARI 1973 11 10 I JM en 141* N L EN :eot- BI i V B Hans van Helden: sterk. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) de r is ret- 868. 619 607 1-1 VOOR DROST (Van onze sportredactie) Feyenoord-FC Gerrit Peys: mooi doelpunt. (Van onze sportredactie) £F 4 2 1 34 32 29 24 23 21 19 18 18 18 17 15 15 14 14 13 10 8 „Hij reist zondagavond weer naar Ne derland terug. Wij gaan nu zonder re serve naar Frankrijk. Mocht het eventu eel nodig zijn dat we iemand door ziekte moeten vervangen dan komt Jan Palsma over.” Overigens was Pfrommer best te spreken over de verrichtingen van zijn pupillen in Davos. De overeenkomst is geldig tot en met het eindtoernooi om het wereldkampi oenschap voetbal, dat in 1974 in de ENSCHEDE. Boris Marovic, trainer van OFK Belgrado, de volgende tegen stander van FC Twente in het UEFA- cuptoernooi, was gisteren niet mals met zijn kritiek over Haarlem. 2 0 3 4 5 7 5 4 6 4 3 7 5 6 1 3 3 5 5 5 7 8 7 8 9 8 9 9 7 45—12 66—11 50—16 23—15 30—19 26—28 25— 22 26— 28 21—26 25—32 21—29 18— 29 23—41 19— 28 17—29 19—27 9—36 5—42 (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. Als FC Twente’s Epi Drost eens wat minder franje aan zijn voetbal zou toevoegen dan zou hij onge twijfeld één van de beste libero’s van Nederland zijn. Misschien zou hij zelfs als laatste man, dit in tegenstelling tot de lang niet altijd overtuigende Aad Mansveld van FC Den Haag, ook wel de ideale stand-in zijn voor Rinus Israel als deze eens onverhoopt voor deze vitale plaats in het Nederlands elftal mocht wegvallen. Drost voetbalt zelfs als laat ste verdediger. Erg aardig om te zien, maar riskant. Daarom legde bondscoach Frantisek Fadrhonc ook eens omstandig uit waarom hij Drost voorlopig van de lijst van geselecteerden heeft afgevoerd. De bondscoach liet zich ontvallen: „Met Drost in het centrum is het Zirkus”. Alleen op de vijf kilometer kon Sten- sen ruim afstand nemen. Hij zegevierde in 7.22,6 voor Claeson, die 7.25,6 nodig had. Jappie van Dijk etaleerde zijn stay- erskwaliteiten door in 7.26,4 als derde te finishen, voor Jan Derksen, die met zijn 7.27,6 de genadeklap uitdeelde aan Ron nie Nooitgedagt in de beslissingswed strijd om een plaats in de ploeg voor Grenoble. Kleine werd vijfde in 7.27,9, terwijl Van Helden als zesde zijn per soonlijk record verder opschroefde naar zeveneneenhalveminuut precies. In het eindklassement werd hij fraaie tweede, achter Stensen, maar voor Claeson. In de tweede helft scoorde Kees van Kooten na een fraaie één-twee combina tie met De Wit het derde doelpunt. Rab: „Ik heb mijn spelers in de rust gewaar schuwd voor de aanvallen van Go Ahead. Juist omdat we dit seizoen bij de stand 2-0 grote fouten hebben gemaakt. In Amsterdam, in Luik zowel als tegen Charleroi. Na vijftien minuten in de tweede helft verzwakte het elftal even, maar die inzinking Is goed opgevangen. 9 7 7 7 6 7 7 4 5 4 2 10 5 10 6 11 6 12 met 1-0 achter, en dan loop je tegen een muur aan. Dat was toch geen voetballen voor ons. Wat kon je anders doen dan die bal diep spelen”? In het overbevolkte strafschopgebied stonden echter wel een groot aantal Haarlem-verdedigers, die vooral opper machtig waren in de lucht. Gezien het feit dat de Enschedese produktie toch al geen indrukwekkende vormen aanneemt, de équipe van Kohn scoorde tot nu toe in al zijn thuiswedstrijden slechts tien keer, moesten de kansen die zich voor deden echter wel benut worden. Maar zelfs daarmee hadden Pahlplatz (op nieuw ijverig, maar meer niet), Jeuring (in de rust vervangen wegens conditie- gebrek, Notten (die enkele droomkansen verprutste) en de gebroeders Van de Kerkhoff (Willy miste enkele minuten voor de rust op enkele meters voor open doel),de grootste moeite. En dat terwijl Haarlem bij zijn uit vallen verre van ongevaarlijk was. Fer nandez had van Brand de opdracht mee- DAVOS. Terwjjl de profs opnieuw een financieel debacle leden, heeft de verrassend goed rijdende Hans van Hel den in Davos bewezen dat hjj het duel met de suberieur geachte Zweed Göran Claeson (vorig jaar nummer twee achter Schenk) en de Noor Sten Stensen niet uit de weg hoeft te gaan. By een temperatuur van minus drie greden en stralende zonneschijn imponeerde hij vooral op de 1500 meter, die hij in 2.01,8 winnend afraasde. Claeson moest hem eentiende van een seconde toestaan en Stensen stelde teleur door in 2.02,9 slechts als vijfde te eindigen. Hij moest Harm Kuipers (2.02,7) en Piet Kleine (2.02,8) nog voor laten gaan. VELSEN Het humeur van Jan Rab (trainer van Telstar) was gister avond stralend, dat van zijn collega Barry Hughes (Go Ahead Eagles) be neden peil. Telstar had de Eagles, dat leek op een groep paniekerige kui kens, van het veld gespeeld. Met zeer goed voetbal verrasten de Velsena- ren vriend en vijand, 30. Na een voorspoedige oefenperiode stelde Telstar teleur in de competitie De prestatie-curve had meer diepe dalen, dan pieken. Na zeer goede pres taties, zoals de wedstrijd tegen Haarlem, volgde onmiddellijk een inzin king. Zie vorige week de wedstrijd tegen de FC Amsterdam (21). „Je zou het een te amateuristische instelling van de spelers kunnen noe men”, stelde Jan Rab. „Na de overwinning op Haarlem werd er te lang feest gevierd. Nog niet zozeer bewust als wel onbewust”. De jongens pepten elkaar op. Hughes, die na het goede duel tegen NAC (3-0) op een positieve voortzetting van de competitie had gehoopt, was erg teleur gesteld. Nadat hij in de rust al van zijn ongenoegen had blijkgegeven, verliet hij na de wedstrijd de kleedkamer zonder commentaar te willen geven aan de pers. Hij had alle reden om somber te zijn, omdat Go Ahead boven Excelsior en Groningen op de rand van de rode streep balanceert. Moet nog verteld wor den, dat Groenendijk in de tweede helft werd vervangen door Haar. JOHN DRIESKENS. 19 16 19 16 19 13 19 10 19 Stand: Feyenoord Ajax Sparta FC Twente MVV FC Den Haag 19 19 19 19 19 19 19 19 19 SKIËN. Kees Verkerk was zater dagavond des duivels op Ard Schenk. Openlijk beschuldigde de Puttershoe- ker zijn illustere landgenoot van een oncollegiale houding tijdens de zater dagavond gehouden ploegachtervol ging. Verkerk: „Onmiddellijk na die race heb ik tegen Huiskes gezegd, dat dit mijn laatste ploegachtervolging is geweest. Wanneer je besluit om met z’n vieren een dergelijke wedstrijd te rijden, moet er niet een proberen om er de kantjes af te lopen. En dat heeft Ard duidelijk gedaan, zoiets pik ik natuurlijk niet. Ik rijd net zo goed voor de poen als ieder ander. Door mijn pech op de 500 meter gevoegd bij die zware ploegachtervolging was ik vanmorgen helemaal stijf. Met Huiskes heb ik zaterdag het klasse ment doorgepraat. Wij zijn toen bei den tot de conclusie gekomen, dat een tweede of derde plaats er nog best in zat. Maar de volgende morgen kon ik dat allemaal natuurlijk wel vergeten. Toen interesseerde me het hele toernooi in feite ook niet meer’’. Ook Ard Schenk klaagde zondag morgen over stijve spieren. Verkerk: „Ja, dat heeft ie wel verteld, maar hij reed op de 1500 meter wel even 2.04. En dat kun je niet wanneer je je helemaal stijf voelt. Goedemor gen.” „Toen de profs wegvielen, moest ik een heel nieuwe ploeg opbouwen. Ik had niet gedacht dat het al zo snel zou gaan.” PSV FC A’dam NEC FC Utrecht Telstar NAC AZ’67 Haarlem FC Groningen 19 Go Ahead E. 19 FC Den Bosch 19 Excelsior 19 En opnieuw kreeg Fadrhonc, wat Drost betreft, gelijk. De circustoeren van de vrije verdediger kostten FC Twente enkele jaren geleden al een uitschake ling in het UEFA-toemooi tegen Juven tus, talloze zeges daarna en ook de overwinning gistermiddag tegen Haar lem. Na een half uur van vruchteloze bombardementen op de versterkte Haar- lem-defensie trachtte Drost een ongevaar lijke Haarlem-uitval vlekkeloos te kla ren. Dat had ook gemakkelijk gekund als hij de bal even op Schrijvers had teruggelegd of één van zijn vrijstaande mede-spelers had gezocht. Drost pro beerde het alleen op te lossen. Gerrit Peys, tenslotte een verdediger, zag de mogelijkheid uitstekend. Hij stortte zich in het duel, ontfutselde Drost de bal en passeerde vervolgens Schrijvers door de bal uit een moeilijke hoek verrassend langs de Twente-doelman te draaien. Met nog meer elan wierp FC Twente zich in de strijd. Met nog grotere verbit tering groef Haarlem zich nog dieper in om de afweerslag te pareren. Met een voortreffelijk op dreef zijnde Lelieveld, de Haarlem-doelman sloeg negentig mi nuten lang de onmogelijkste ballen uit zijn domein, goed gesteund door Hoeben, Marijt, die zich niets aantrok van deni grerende opmerkingen van Achterberg („Wat kom jij eigenlijk doen, zaterdag- middagvoetballertje”), en Van den Berg, was Haarlem uitstekend in staat om het onintelligent voetballende FC Twente te weerstaan. Spitz Kohn later: „Je komt HAARLEM Na lang zoeken en een drastische prijsverlaging (van 250.000 naar 150.000 gulden) is de KNVB erin geslaagd om twee sponsors te binden voor het Nederlands elftal. Het zijn de SRV, een oragnisatie op het gebied van de levensmiddelenindustrie, en Goudsmit Hoff, een fabrikant van behangselpapier. Verwacht en gehoopt wordt dit tweetal uit te breiden tot vier of vijf sponsors. DEN BOSCH. FC Den Bosch en AZ’67 gaven in de eerste helft een zeer aantrekkelijke partij voetbal ten beste. De aanvallen van de Bosschenaren wa ren deze periode talrijker, maar die van de Alkmaarders gevaarlijker. AZ’67 speelde technisch beter en zette vanuit de verdediging goede aanvallen op. Toch nam Den Bosch de leiding, toen Wild- bret in de 29ste minuut, via de voet van Kist, de bal in zijn bezit kreeg. Hij schoot hard en onhoudbaar in de boven hoek: 10. AZ’67 kwam meteen goed terug en het Bossche doel kwam in groot gevaar, toen de De Jager alleen voor doelman Van der Pluijm kwam. De Jager schoot echter rakelings naast. In de tweede helft nam AZ’67 het iniatief en drong FC Den Bosch in de verdediging. Al na dertien minuten scoorde Vonk tegen: 11. FC Den Bosch was er duidelijk door aangeslagen, maar trok niettemin massaal ten aanval. Daardoor werd de verdediging verwaar loosd, waarvan De Jager in de 74ste minuut na een 1-2 combinatie met Schaafstra profiteerde: 12. AZ behield daarna een groot overwicht. Toch kreeg Salfischberger kort voor het einde nog een zeer goede kans uit een voorzet van Ouwens. Alleen voor doelman Schröder schoot hij echter hoog over. Er waren 8500 toeschouwers. Na een half uur werd een hoge voor zet van Dick Bond ingekopt door Kees de Vries. Van Zoghel maakte de fout niet te kiezen uit twee mogelijkheden. Hij had uit vijn doel kunnen komen om de bal te onderscheppen of hij had op de doellijn kunnen blijven staan- In plaats daarvan twijfelde hij, zette een paar stappen, maar zijn handelingen wa ren zó inefficient dat De Vries alle Ronnie Nooitgedagt weigert als reser ve van de Nederlandse ploeg mee te gaan naar Grenoble, waar komend weekeinde de strijd om het Europees herenkampioenschap wordt gehouden. Nooitgedagt verloor vrijdag en zaterdag in een extra wedstrijd van Jan Derksen, die daarop als vijfde man van de ploeg werd gekozen. „Nooitgedagt heeft gezegd dat hij niet als reserve mee naar Greno ble wil”, aldus trainer Leen Pfrommer. gekregen om Drost een beetje uit het centrum te lokken, iets waar de avon tuurlijke Epi best geporteerd voor was, om zodoende met name een Bob Vos- maer de gelegenheid te geven in het gat te duiken. Dat betekende dat de handige Vosmaer, Belgrado-trainer Marovic om schreef hem als de beste man van het hele veld, die over een uitzonderlijke klasse beschikt, enkele keren bijzonder dicht bij 0-2 was. Vooral de manier waarop hij enkele keren Drost uitspeel de was niet aller, erg verrassend maar ook knap. Ook in de tweede helft werd alles bij Haarlem voor de verdediging gemobili seerd. Met specifieke brekers als een Peys, Van den Berg en De Haan lukte dat opnieuw erg aardig. Joop Brand: „Dat was toch de enige juiste taktiek. Ik heb zaterdag twee wedstrijden gezien. Sparta-Excelsior en Ajax-FC Amster dam. Ik kende de plannen van Casten- miller. Hij zou aanvallen tegen Sparta. Excelsior speelde met vier spitsen. Het gevolg was dat Sparta binnen een half uur met 3-0 voorsprong had. Bij FC Amsterdam stond alleen een Couperus in de spits. En ondanks alle klasse van Ajax verliest Amsterdam vlak voor tijd slechts met 2-1. Daarom heb ook ik tegen Twente een verdedigende taktiek uitgestippeld. Wij moeten eerst zorgen dat wij volkomen in veiligheid komen. De punten pakken. En dat kan nu gebeuren wanneer in de komende weken Den Bosch, Excelsior en Amsterdam de tegenstanders zijn”. Toch kwam FC Twente uiteindelijk nog op 1-1. Drost, uitgerekend hij, was de maker van de treffer. Een ver af standschot werd door de Haarlem-defen- sie van richting veranderd waardoor de bal buiten bereik van Lelieveld in de hoek vloog. Typerend voor de aanvals- malaise bij FC Twente was echter wel dat het elftal met nog ruim een kwar tier te spelen geen tweede doelpunt wist te produceren. FC Twente wisselde nog een extra aanvaller (Brinks) voor een verdediger (De Vries) uit maar het „ge havende” Haarlem, de vraag is interes sant hoever Haarlem gereikt zou hebben met nog een breker als Van Breevoort en een specifieke aanvaller als De Goede (beiden geblesseerd), haalde zonder ver dere ongelukken de eindstreep. MARC SERNÊ Westduitse stad München wordt gehou den. Tegelijkertijd met dit nieuws werd bekend dat Hans van Heest, adjunct- directeur bij de uitgeverij en drukkerij Boom-Ruygrok, die met zijn assistent Jan Veldhuizen bemiddelaar is voor de KNVB uit de werkgroep Nederlands elf tal trad. Van Heest heeft met ingang van 15 februari ontslag genomen bij de Haarlemse uitgeverij-drukkerij. Hij blijft wel voorzitter van het stichtings bestuur. van de supporters van het Ne derlandse elftal. Veldhuizen maakt nog altijd deel uit van de werkgroep Neder lands elftal, waarin ook vertegenwoordi gers van de KNVB en de spelers zitting hebben. Het tweede doelpunt van Telstar. Kees de Vries kopt de voorzet van Bond (foto boven) in het doel. Doelman Van Zoghel (foto beneden) is geslagen. In de sprintersklasse kwamen zowel Jos Valentijn als Eppie Bleeker ten val op de tweede 500 meter. Nu won Efs- kind in 38,4 seconden voor de onbekende Amerikaanse sprinter Immerfall, die 38,6 seconden liet afdrukken. Ook de 1000 meter was voor Efskind, die als enige binnen de 1.20,0 bleef (1.19,7). Valentijn bleef als tweede precies op de grens steken. Bazen, die op de 500 meter vijfde werd in 39,4, eindigde als vierde in 1.21,0 voor Bleeker (1.21,1). Telstar heeft moeilijkheden met concentratie”. Rab gelooft niet in opzet. „Vorige week waren ze ziek en misselijk van hun eigen prestaties”. Rab gelooft ook niet in een foutieve voorbereiding noch in een verkeerde taktiek. „Nee, die zij-n geoed. De fout ligt echt bij de spelers, die te lang feestvieren na een gewonnen wedstrijd. Tegen feestvieren heb ik niets, ze mogen echt wel een gezellige avond hebben na de wedstrijd, maar niet meer op maandag. Dan moe- tn ze zich volledig concentreren op het komende duel”. Sheila Young troefde Monika Pflug bij de damessprinters andermaal af. Nu veroverde de 22 jarige Amerikaanse, die bij de olympische zomerspelen brons veroverde als wielersprintster, het we reldrecord puntentotaal sprintvierkamp met 173,450 punten. Het oude record was onlangs door de ISU-jeugdkampjoene Sylvia Burka op 175,050 punten ge bracht. „De manier waarop Haarlem speelde is in strijd met mijn gedachte over het voetbal”, sprak de oefenmeester, die OFK met aanvallend voetbal de laatste seizoenen weer op het hoogste plan heeft gebracht, „maar ze zullen wel niet over de mogelijkheid beschikken om het anders te doen. Twente was de hele wedstrijd beter, was ook fysiek sterker, maar tegen een dergelijke taktiek kun je weinig uitrichten”. Marovic wilde nog geen vergelijking maken tussen Twente en Feyenoord, dat eerder van zijn club verloor. Programma voor zondag, derde ron de KNVB-beker: NEC-SVV, Veen- dam-AZ, Excelsior-PSV, PEC-Feye- noord, Twente-Heracles, Sparta-Am- sterdam, Elinkwijk-NAC, Den Haag- Volewijckers. Aan die concentratie van Telstar man keerde gistermiddag niets. Zeer aanval lend voetballend, met diep penetrerende middenvelders (De Wit, Van Egmond en De Vries) en centrale verdedigers (André en Van Essen), werd Go Ahead over klast. Een Go Ahead dat een zeer ner veuze indruk maakte en dat zowel aan vallend als verdedigend zwak acteerde. In de defensie, waar Van Zoghel zeker twee keer blunderde en waar de beide backs Kolkman en Veenstra het centrale duo Wamas, Overweg ternauwernood ondersteunden. En in de aanval, waar- Hughes de spits Groenendijk verplaatste naar rechts om in het centrum van de aanval de kleine Bleijenberg op te stel len. Maar dit probeersel had bijzonder weinig effect. Go Ahaed drong slechts een hoogst enkele keer door tot voor het doel van Paul van der Meeren. Daaraan was uiteraard de middenlinie mede schuldig. Van de breker Koenders, de technicus Van Marwijk en de (voorzich tige) werker Rudie Geestman ging te weinig stuwende kracht uit. Bovendien leed de halflinie aan het zelfde euvel als de rest van het elftal: De middenvelders maakten vooral na het tweede doelpunt de indruk liefst zo weinig mogelijk in aanraking met de bal te komen. Go Ahead-spelers, die zich in dat stadium van de wedstrijd aanboden, kwamen bij na niet meer voor. Ook dit onderdeel was bij Telstar goed verzorgd. Vooral het middenveld blonk uit. De Vries, De Wit en Van Egmond verzetten bergen werk. Het eerste doelpunt kwam tot stand via het Telstar-middenveld. De Vries onderbrak een aanval van Go Ahead Eagles, speelde de bal af aan Kees van Kooten op rechts. De voorzet van Van Kooten werd door Co Stout op betrek kelijk eenvoudige wijze langs doelman Van Zoghel geschoven. Even daarna miste de jonge Engbersen voor het door Paul van der Meeren verlaten doel. ruimte werd gelaten om het doel te bereiken. Excelsior-Sparta 0-4, FC Den Haag- MW 1-1, FC Den Bosch-AZ’67 1-2, FC Twente-Haarlem 1-1, Ajax-FC Amsterdam 2-1, Telstar-Go Ahead- Eagles 3-0, NAC-PSV £-2, FC Gro- ningen-NEC Utrecht 2-1. -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11