Nixon: Amerikaanse edelmoedigheid ongeëvenaard CABRAL STIERF VOOR ONAFHANKELIJKHEID i steunen Drie Arabieren in Wenen 102-jarige komt opgepakt om bij brand Onenigheid binnen de NA VO Hongerstaking om arts te Protest tegen „vredespresident van de bomtapijten” k* I Minister Schmelzer GENEVE OF WENEN BLIJKT MOEILIJKE KEUZE Meisje gestorven door koolmonoxyde „WIJ SCHIEPEN STRUCTUUR VOOR VREDE DIE BLIJVEND KAN ZIJN” Jane Fonda hertrouwd Concertzaal Apollo door brand verwoest bezoekt Zweden (Van onze redacteur in Washington) Schaamte Doelbewust VALSE PASPOORTEN Wanhoop Vuistslag WASHINGTON Zonder Viet nam bij name te noemen, duidde president Nixon er in zijn inaugu rele rede op dat een spoedig einc van de oorlog in Indochina te ver wachten is. Al in de tweede rege van zijn rede zei de president: „Wij staan op de drempel van een nieuw tijdperk van vrede in de wereld” Tijd voorbij (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De NAVO is er nog steeds niet in geslaagd een ant woord te geven aan de landen van het Warschau-pact over de plaats en de omvang van de voorbereidende besprekingen over wederzijdse even wichtige vermindering van troepen in Centraal-Europa die op 31 januari in Genève zouden moeten beginnen. 4 a W* Honderdduizend demonstranten achter het Witte Huis AMILCAR CABRAL (Van onze correspondent) in De president zei verder dat de tijd voorbij is dat de Verenigde Staten zich genoodzaakt voelden om andere landen In conflicten bij te staan, of zich verant woordelijk te voelen voor de toekomst van andere landen. Hij legde er echter ook de nadruk op jongerenorganisaties, dolle mina, de „Ro de hond” (homosexuele revolutionairen) het Centrum voor Sexuele Voorlichting in Gent en jeugdige onderwijskrachten. Dit comité heeft gisteren ook tele grammen gestuurd naar de congressen van de Socialistische, de Liberale en de Christen-Democratische partijen. De Noren willen met die suggestie meegaan en er blijken nu ook andere LAGOS (AP). Amilcar Cabral, de vermoorde leider van de meest succes volle bevrijdingsbeweging van zwart Afri ka, heeft geleefd voor de onafhanke lijkheid van Guineé-Bissau. Hij heeft vanuit zijn hoofdkwartier in Conakry, de hoofdstad van Guinee, de bevrijdings oorlog tegen de Portugezen geleid. Er zijn kussen, die gestolen worden, kussen die klappen, vurige kussen, kus sen des doods en Judaskussen. Onder welke categorie deze zoen op de glad- net in lag 380 di« oeg Mi- in- vas en du ren de ad- in .nse cht den ha- Ter gen een rk- de inn de zal- nse en- Jrie De ze- ans Met ikel lei- ude end in •n- ien /<’- oie ijn :ht :eg vm zes ga- ■nt- !ige nse rdt ge- de s. aan hot dag dat ren wa- ko- pen gen van oor lijn cht uk, ten ide m- er- HOOGEZAND Het 21-jarige meisje Wilhelmina Bakkers uit Waterhuizen (gem. Hoogezand-Sappemeer) is zater dagmiddag door koolmonoxyde om het leven gekomen. Haar lichaam werd door een broodbe zorger in een stomende keuken aange- Nixons inaugurele rede, stilistisch on geïnspireerd, viel op door het ontbreken van welke verwijzing naar het Congres dan ook. De Democratische senator Ed mund Muskie zei na afloop: „Deze presi dent doet alles doelbewust. Ook het niet noemen van het Congres was doelbe wust.” Muskie zag daarin een weerspie geling van de verslechterde relatie tus sen de president en het Congres, die ook tot uiting kwam in het wegblijven van ruim 160 senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden bij de inaugu rele festiviteiten. WENEN. Kort voor aankomst in het station Wenen-West heeft de Oos tenrijkse politie in een internationale trein drie Arabieren gearresteerd, die met valse Israëlische passen uit Zwitser land Oostenrijk waren binnengekomen. dat dat niet zou betekenen dat de VS zich zullen gaan isoleren van de rest van de wereld, zoals het geval was na vorige oorlogen. Dat, zei de president, zou alleen leiden tot nieuwe gevaren in het buitenland. De steeds weer herhaalde nadruk op het vredesthema stemt overeen met Nixons visie van zichzelf als „de vredes- president” een thema dat door zijn staf dan ook voor het nageslacht trouw aand eman wordt gebracht. „Onze kinderen werd (in de afgelopen jaren) geleerd om zich voor hun land te schamen, zich voor hun ouders te scha men, zich te schamen voor Amerika’s prestaties in het binnenland en voor zijn rol in de wereld. Bij iedere stap die wij zetten, aldus Nixon, werden we be stormd door hen „die alles in Amerika verkeerd vinden, en heel weinig goed”. Maar ik ben ervan overtuigd, dat hun opvattingen niet die van de historie zullen zijn. Amerika’s prestaties in deze eeuw zijn in de wereldgeschiedenis on geëvenaard wat betreft zijn edelmoedig heid, zijn gevoel voor verantwoordelijk heid. zijn creativiteit en zijn vooruit gang.” NEY YORK, (AFP) De Amerikaan se actrice en activiste voor vrede in Vietnam Jane Fonda is zaterdag in Los Angeles in het huwelijk getreden met de 33-jarige Tom Haydn, één van de zeven „beschuldigden van Chicago”, leider van studentenbeweging voor socialisme. Jane Fonda is onlangs gescheiden van de Franse regisseur Roger Vadim. GRONINGEN In de nacht van za terdag op zondag is de concertzaal Apol lo aan de Heereweg in Groningen geheel uitgebrand. De oorzaak is nog niet be kend. De schade bedraagt naar schatting ruim een half miljoen gulden. De zaal biedt plaats aan 500 personen. Een twaalftal omringende percelen liep lichte brand- en waterschade op. Een hond en een aantal postduiven kwamen in de vlammen om. Het voor huis van het gebouw, waarin een café en een woonhuis zijn gevestigd bleef behouden. Een schilderswerkplaats ach ter de zaal is gedeeltelijk verwoest. De complete politiemacht van Washing ton was zaterdag op de been om be togers tegen Nixon in bedwang te hou den. Dat gebeurde op weinig zachtzin nige wijze, zoals de demonstrant op de foto aan den lijve ondervond. Later, na afloop van de tegen-inaugu ratie, zwierven kleine groepen demon stranten door de met 5000 politieagenten (het voltallige korps van Washington) bezette Pennsylvania Avenue, waar de Nixon-optocht nog in volle gang was: met medailles overgoten veteranen van alle oorlogen waarin Amerika zich altijd inzette voor „eervolle vredes". stram in de pas lopende marsbands van middel bare scholen, bevroren schoonheidsko ninginnen in minimale dracht op suiker achtige rijdende uitstallingen over pel grims, sport, rugby. Noord-Vietnam schenk te bezorgen in de „tapi j t-bombardementen”. Volgens sommige waarnemers beteke nen de nieuwe eisen omtrent het aantal deelnemende landen en de plaats van de besprekingen, waarmee het Warschau pact op het allerlaatste mement voor de dag is gekomen, een welbewuste vertra- gingsmanoeuvre. geschoren wang van Richard Nixon valt, is moeilijk af te lezen van de gezichts uitdrukking van de zojuist geïnaugu reerde Amerikaanse president. OUDENBOS CH Bij een brand zijn kamer in het rusthuis De Zelleber- gen is de oudste inwoner van Ouden- bosch, de 102-jarige A. de Rooij gistera vond om het leven gekomen. De man is vermoedelijk met een sigaar in zijn hand in een stoel in slaap geraakt. Het personeel zag even na zeven uur rook uit de kaïmer van de heer De Rooij komen. Die rook was zo zwaar en ver stikkend, dat men pas de kamer in kon toen de brandweer van Oudenbosch met gasmaskers was gearriveerd. Het slacht offer was toen echter al overleden, vermoedelijk door verstikking. zelf klaagde er vaak over dat alleen Moskou hem hulp wilde geven. Cabrals guerrilla’s in Guineé Bissau zijn er in geslaagd de 30.000 man Portu gese troepen terug te dringen in stedelij ke enclaves. Zij zijn de baas in de landelijke streken in deze oorlog in Afrika die veel lijkt op de strijd in Vietnam. In zijn laatste vraaggesprek met een westerse journalist in Guinee, sprak Ca bral van het houden van verkiezingen in de oorlogszone onder de vierhonderddui zend mensen die volgens hem de guer- rilla-organisatie PAIGC steunen. Hij sprak zijn hoop uit op de uiteindelijke bevrijding van Portugees Guinee en zijn bereidheid om over vrede te onderhan delen. Toen hem werd gevraagd naar de aanslag op zijn leven in 1970, verklaarde hij: „Er zijn zwarte en blanke huurlin gen die dwaas genoeg zijn am hpt op nieuw te proberen.” Twee mogelijke opvolgers zijn Cabrals halfbroer Luis en Aristides Pereira, bei den lid van het politieke bureau van PAIGC. (Vervolg van pagina 1) WASHINGTON In de lange optocht achter het Witte Huis, die zoveel interessanter en echter was dan het corso-achtige défilé dat president Nixon eer bewees, liepen ze weer: De jongeren met hun plunjezakken en slordig opgerolde dekens, in het vriesweer gelift uit Ohio en Michigan en andere Amerikaanse staten. De jonge gezinnen met kleine kinderen op de schouders. Een enkele grijzende man of vrouw. De studenten met wit en rood beschilderde gezichten. De meisjes in de zwarte rouwgewaden van Vietnam. De jongens die een gigantisch potlood hadden gemaakt van bordpapier en lijm „om er de vredesovereenkomst onmiddellijk mee te tekenen”. Deze zou niet los kunnen worden gezien van de voorbereidende besprekin gen over een Europese conferentie over De Arabieren, alle drie nog jonge jongens, zouden aanslagen hebben voor bereid op Israëlische instanties in Wenen en op het doorgangskamp voor joodse emigranten uit de Sovjet-Unie in Schönau, 30 kilometer ten zuiden van Wenen. De veiligheidsdienst heeft de controle op de desbetreffende gebouwen aanzienlijk verscherpt. Hoewel de drie Palestijnen bijna zon der onderbreking worden verhoord, heb ben ze over het doel van hun reis nog niets losgelaten. Wapens hadden ze niet bij zich, maar dat sluit volgens de poli tie niet uit dat ze ergens op een contact adres wapens en explosieven hadden liggen. Op de ambassade van Israel is vastgesteld dat de (gloednieuwe) passen vervalsingen waren. Over het kamp Schönau, waar de Russische joden op doorreis naar Israel worden opgevangen, cirkelt nu voortdu rend een helikopter. Ook de hele route vanaf het station Wenen-Zuid, waar ge- Maar het was niet meer als in 1968, toen deze jongeren met senator Eugene McCarthey meetrok op zijn lange win- ter-voorverkiezlngscampagne, die ten slotte president Johnson tot aftreden zon dwingen. SCHIPHOL Voor een kort tegenbe zoek aan zijn Zweedse ambtgenoot, Krister Wickman, die in mei verleden jaar een bezoek aan Nederland bracht, is minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken gistermiddag van Schiphol naar de Zweedse hoofdstad vertrokken. Vanmorgen zou minister Schmelzer eerst een ontmoeting hebben met de Zweedse premier Palme. Morgenmiddag keert minister Schmel zer in Nederland terug, waarna hij woensdagmorgen de Noorse minister van buitenlandse handel, die morgenavond in Nederland wordt verwacht, zal ontvan gen. Toen er nog de dronkenmakende hoop was dat onrecht gerechtigheid zou kun nen worden, armoede gelenigd, en de oorlogszweer geheeld. Het protest achter Het Witte Huis was dan ook minder een uiting van hoop dan een bevestiging van wanhoop, minder een protest tegen de aflopende oorlog, dan tegen een president die zich de „vrede- spresident” laat noemen en die eerst Laos en Cambodja binnentrok, om ver volgens Noord-Vietnam een kerstge- vorm van Senator Philip Hart van Michigan, lid van het Huis van Afgevaardigden, mevrouw Bella Abzug van New York en priester Philip Berrigan spraken over de noodzaak om het anti-oorlogssentiment niet te laten verslappen, omdat er nog steeds geen vrede is en omdat als er vrede is de Verenigde Staten toch nog steeds militair in Zuidoost-Azië wensen te blijven. Kreten werden aan geheven: ..Nu er uit nu er uit”, de 50 Amerikaan se vlaggen rondom de obelisk (voor iedere staat één) werden neergehaald of ondersteboven gehangen of vervangen door vlaggen van het Bevrijdingsfront of verbrand, en er was de nieuwe muziek, die in Amerika onafscheidelijk verbon den is met de afgelopen jaren van het jongerenprotest. Cabral is afkomstig van de Kaapver- dische Eilanden. Hij begon in 1963 met een gewapende opstand toen het duide lijk werd dat Lissabon Portugees Guineé geen onafhankelijkheid wilde verlenen. Het Westafrikaanse land, een armoe dig gebied van moerassen en grasland met weinig minerale rijkdommen, heeft een bevolking van naar schatting 800.000 mensen en een Portugese strijdmacht van ongeveer 30.000 man. Cabral leidde de oorlog vanuit Cona kry met de hulp van Russische wapens die via Guineé naar de steeds wisselende fronten de grens over gingen. Hij stichtte scholen in de oerwouden, liet ziekenhuizen bouwen, ontwierp een rechtsstelsel en een ruil-economie in de bevrijde gebieden. Hoge diplomaten uit het westen waren het er algemeen over eens dat Cabral „een voorbeeld was van een onafhanke lijk volksleider wiens ideëen onbetwist baar zijn”, of zoals een van de westerse diplomaten het stelde: „Het is moeilijk de aantrekkingskracht en de invloed van Amilcar Cabral te omschrijven. Wie an ders dan alleen de Portugezen zou tegen hem kunnen zijn.” De meeste waarne mers zijn van mening dat Cabral geen lakei van de Sovjet-Unie is” en Cabral Opmerkelijk was ook dat de president, van wie na zijn overtuigende overwinning in de afgelopen verkiezingen verwacht werd dat hij zou proberen om het in de afgelopen jaren in tweeën gespleten Amerika weer bijeen te brengen, in zijn rede weer de handschoen opnam en de oorlog verklaarde aan allen die het. met hem oneens waren. Ze waren aldus meldt onze redac teur in Washington ernstig en zwijg zaam. De koude wind gaf dat massale spektakel van honderdduizend mensen op de grote grasvlakte rondom (onge twijfeld) de grootste obelisk ter wereld in naatn van een vader des vaderlands opgericht, de emotionele dinmensie die aan die andere plastic-parade voor het Witte Huis ontbrak. „Nazi, moordenaar”. Hij kreeg een vuistslag in zijn gezicht van een even oude jongen. Ook de organisatoren hadden deze op komst niet verwacht, al zouden de offi ciële gegevens later door de politie van 100.000 tot 30.000 teruggebracht worden, omdat men anders immers de indruk zou kunnen krijgen dat er meer belang stelling was voor die tegen-inauguratie achter Het Witte Huis, dan voor de officiële ervoor. Senator Philip BRUSSEL. In de Belgische stad Gent zijn achttien mensen in hongersta- ing gegaan om de vrijlating te bewerk stelligen van de vorige week gearresteer de vrouwenarts, die werd aangehouden omdat hij in de laatste acht maanden 300 vrouwen zou hebben geaborteerd. Zaterdag waren acht mensen in honger staking gegaan. Gisteren kwamen er nog tien bij. Deze mensen behoren tot een coördi natiecomité dat zich inzet voor de vrij lating van de arts. Het comité is samen gesteld uit vertegenwoordigers van linkse Inmiddels wordt het steeds on waarschijnlijker dat de besprekingen over wederzijdse vermindering van troe pen, die een positief resultaat moeten opleveren opi voor het Westen een vei- ligheidsconfereptie op grotere schaal aantrekkelijk te maken, op de laatste dag van deze maand zullen kunnen beginnen. Twee keer daarna had hij het nog over „de oorlog die nu beëindigd wordt”, maar aanwijzingen over het tijdstip var. een definitieve vredesovereenkomst gaf hij niet. Wel leek hij er op te zinspelen dat Zuid-Vietnam het recht dient te hebben om zijn eigen toekomst te bepalen (waarmee dus de „soevereiniteit” van Zuid-Vietnam wordt gehandhaafd als een afzonderlijk land), maar tegelijker tijd leek president Nixon de Zuidvietna- tnese president Thieu er ook aan te herinneren dat hij na een vredesover eenkomst voor zijn eigen defensie diende Binnen het Atlantisch bondgenoot schap, dat vrijdag nog prat ging op zijn „snelle besluitvorming over een ingewik kelde kwestie” is zaterdagmorgen grote onenigheid ontstaan omdat de Amerika nen plotseling bereid bleken Genève als conferentieoord te laten vallen en daar voor in de plaats Wenen te kiezen zoals de Warschaupact-Ianden hebben voorge steld. Staten toen na de ogenschijnlijk zo vruchtbare besprekingen in het NAVO- hoofdkwartier bij Brussel vanuit Wash ington plotseling een geheel nieuwe beleidslijn werd aangedragen. Men vraagt zich af in hoeverre de Arraerika- nen hun bondgenoten nauwkeurig heb ben ingelicht over de besprekingen die Henry Kissinger destijds in Moskou over de vermindering van het troepenbestand heeft gevoerd. Verder heerst er veront rusting over de vraag of de Amerikanen niét over de hoofden van hun bondgeno te zorgen. De president zei letterlijk: „Zoals wij het recht van ieder land ■especteren om zijn eigen toekomst te bepalen, erkennen wij ook de verplich- ing van ieder land om zijn eigen toe komst veilig te stellen”. Tegen het eind van zijn rede leek Vixon een rechtvaardiging te geven voor zijn Vietnam-beleid, tóen hij de Ameri kanen opriep er trots op te zijn dat iank zij „onze gedurfde, nieuwe initia- ieven, en dank zij onze standvastigheid in het behalen van een eervolle vrede, wij een doorbraak hebben gemaakt naar het scheppen in de wereld van wat de wereld nooit eerder heeft gehad een structuur voor vrede die blijvend kan zijn, niet alleen voor onze tijd, maar ook voor komende generaties.” - - Helsinki aan de gang zijn. Aan dat front zijn de Russen gestuit op een eensgezin de westelijke alliantie die steun krijgt van neutrale kant De NAVO zal de kwestie vandaag opnieuw bespreken. onder een geyser. Tevens stond er een gaskachel te branden. De hond van de familie lag dood in de woonkamer. Haar moeder, die boven ziek op bed lag, had niets gemerkt. se hoofdstad niet bij voorbaat als plaats van samenkomt verwerpen. Bij een belangrijke groep lidstaten Is intussen toch wel wantrouwen gegroeid tegen de bedoelingen van de Verenigde aankomen, tot aan het vliegveld, van waar de chartermachines naar Israel starten, wordt door de politie gecontro leerd. Ook de bewaking aan de grenzen is verscherpt Hier en aaar langs ae aeineroute stonden zij, die van achter het Witte Huis kwamen, en riepen op de maat van de voorbij marcherende militaire eenhe den: „One. two, three, four we don’t want your fucking war”. Eén riep er: ten heen afspraken hebben gemaakt. Het staat in elk geval vast dat het antwoord uit Washington voor de per manente vertegenwoordigers bij de NAVO als een volslagen verrassing is gekomen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3