Ds. Bouwman VERENICINCSNIEUWS beroepen HOOFDROL IN NOS-KIOSK VOOR OUDE IJMUIDENAREN ■i Politievaria Predikantloze periode Boek over kustvaarders HAVENBERICHTEN Vaders van peuters legden een speelplaats aan kan stimulerend zijn v - ‘yra® r few® Ka liiliilJ Televisieopname Velsens Bejaardenkoor in stadhuis Particulier initiatief en zwoegen in de kou Uitvoerder vermist Ds. F. Strikwerda bij zijn afscheid: ■L AANDAG 22 JANUARI 5 1973 IJMUIDER COURANT Velsen-IJmuiden Heemskerk Contrast Velsen-Noord Beverwijk Voorbereidingen Twee groepen K rüVi'1 1 kuihi Wfb,?-'," icmM ftiÈnW' 1^,- g tjH F’* itI I1H voor i (Van een onzer verslaggevers) 1 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) was 1 r 1 DINSDAG 23 JANUARI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 19 - 21.30 u. 1 i i 5 DINSDAG 23 JANUARI Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Verenigde Openbare bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 14- 17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 15 - 17.30 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 15.30 - 17.30 u. MAANDAG 22 JANUARI Bodega Bellevue, Breestraat. 20 u. ver gadering afdeling IJmond van D’66. Easy, Populierenlaan. Geopend hulpverlening van 20 tot 23 uur. Sociëteit Alpha. Moensplein, Geopend vanaf 20 u. Verenigde Openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: volwassenen 19 - 21 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 19-21 u. r t 1 1 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Trots klonk zaterdag ochtend in de burgerzaal in het stad huis van Velsen het lied „Neerland en IJmuiden”. De op de wijs van „Land of Hope and glory” gezonden lofzang op IJmuiden werd uit volle borst gezonden door het Velsens Bejaardenkoor, dat er onder de bezielende leiding van Jeanne van Asselt een ontroerend getuigenis van maakte. Het koor was in het stad huis bijeengekomen voor een televisie opname voor Miep van Kampens’ pro gramma „Nos Kiosk”, waarin IJmuiden een hoofdrol gaat spelen. Zondag vertrokken: Arcturus, Vlissin- gen; Amstelstroom, Shoreham; Pamela- C, Londen, IJmuiden; Areas, Hamburg; Martha Friesecke, Londen, IJmuiden; Point Lagre, Terneuzen; Vechtstroom, Hull; El Pampero, Norfolk; IJmuiden; Zaanstroom, Felixtowe; Namik Kemal, Londen, IJmuiden; Maandag gearriveerd: Rijnstroom, Li verpool; Lyuban, Leningrad; Suzanne Schulte, Hai Point, IJmuiden; Olau Nord, Hamburg; Rijnsborg, Hudiksvall; Maandag vertrokken: Niedermehnen, Londen, IJmuiden; Zwoegende vaders die de winterse kou trotseren en voor hun peuters een fraaie speelplaats aan te leggen bij de peuterspeelzaal in Driehuis, naast de St. Engelmunduskerk op de Driehuizerkerkweg. theek, Plein 1945, IJmuiden, 10-12.30 u. 14.30-17.30 u.; Centrale Jeugd- Willemsbeekweg 14.30-17.30 u.; 79, Santpoort-noord, De voorbereidingen voor deze NOS- filmdag in IJmuiden zijn al in juni vorig jaar gemaakt door de heer S. Heins van de Federatie Bejaardenzorg, producer Miep van Kampen en koordiri- gente Jeanne van Asselt. Doordat het programma NOS-Kiosk enige tijd werd uitgesteld, heeft het zo lang geduurd voordat de filmers in IJmuiden opnamen kwamen maken. Over de niet altijd lovende kritieken die de reeds uitgezonden afleveringen van het programma vooral in de lande lijke pers kregen wil Miep van Kampen nog wel (even kwijt: „Dit is een pro gramma dat we afstemmen op een be paalde bevolkingsgroep. Het wordt ook uitgezonden op zondagmiddag. Landelijk zijn er honderdduizenden in geïnteres- IJMOND. De 58-jarige H. van den Berg uit Ermelo wordt sinds vrijdag avond 19 januari vermist. De man is uitvoerder op een bouwwerk in IJmui den. Dagelijks reed hij met ’n bordeaux rode Peugeot 304 (43-29 UK) naar een van zijn werk. De Rijkspolitie in Ermelo verzoekt om inlichtingen over de heer Van den Berg (telefoon 03417-1954). HEEMSKERK. Tijdens het afgelo pen weekeinde heeft de gemeentepolitie van Heemskerk onder meer een inbraak en enkele verkeersongevallen te behan delen gekregen. De inbraak werd gepleegd in de nacht van vrijdag op zaterdag in een woning aan de Floris van Alkemadestraat. Ter wijl de bewoners op de bovenverdieping lagen te slapen,namen de insluipers uit een geldkistje in het woongedeelte enke le honderden guldens mee. Bij een verkeersongeval op de krui sing SpoellaanVan der Ploeg liep een 3-jarig jongetje uit Heemskerk, dat bij zijn vader in de auto zat, een lichte verwonding op. Een politie-auto kreeg lichte materiële schade bij een aanrijding op de Deutz- straat. De politiewagen stond voorgesor teerd en werd van achteren door een andere auto aangereden. mouth; Tor Belgia, Gothenburg; Eumae- us, Liverpool; Banggai, Hamburg; Vagh- gate, Londen; Theodore A S, Narvik; Sargodha, Hamburg; Camilla Weston, New Castle; Kuzminki, Hull; Log, Ant werpen, IJmuiden; Tara-E, Frigli, IJ muiden; Diorit, Flixborough; Tor Hol- landia, Gotenborg; Rolf Behrmann, Lon den; Bronda, Poole, IJmuiden; Schwa- benstein, Willemstad; Cumulus, Londen; Dintelborg, Ruucorn, IJmuiden; Doklift, Tunis; Baltisky, Gdynia, IJmuiden; Ga- bro, Flixborough; rao; El Avenier, DRIEHUIS. Vaders en moeders van peuters die van de peuterspeelzaal in Driehuis gebruik maken, waren zaterdag bij elkaar om achter de speelzaal naast St. Engelmunduskerk een betegelde speelplaats aan te leggen, waarop hun kleintjes straks naar hartelust kunnen voorthobbelen op bijvoorbeeld van die plastci scootertjes of in karren. De poti ge vaders waren zaterdagochtend in de weer met spoorbielzen en stapels tegels en gewapend met de schop maakten zij een lapje grond van zo’n veertig vier kante meter glad. IJMUIDEN. De heer H. Westerwal in IJmuiden heeft over de coastersector van de Nederlandse koopvaardijvloot een waardevol boek geschreven. Op bijna honderd pagina’s van een rijk geïllustreerd handzaam boekje (uit gegeven door De Alk in Alkmaar) geeft de heer Westerwal bijzonderheden over kustvaarders onder Nederlandse vlag en dit zijn er heel wat. In „Coasters” vertelt de auteur over de oorsprong van de Nederlandse coas ter. Met de bouw’ van het eerste stalen buitenschip begon men in 1880, maar het liep op een fiasco uit: het schip zonk onmiddellijk na de stapelloop. In de volgende hoofdstukken gaat het over stoomcoasters, de opkomst van de Ijjn- dienst-rederüen, de Nederlanders en hun coasters in de tweede wereldoorlog, de naoorlogse periode, diverse soorten schepen, onder andere koelschepen. Van de tussen 3 september 1939 en 8 mei 1945 verloren gegane Nederlandse kust vaarders geeft Westerwal een lijst met 130 scheepsnamen, tonnage, de namen van de eigenaren, bouwjaar, datum en plaats van ondergang. Ook over het schip van de toekomst in de kustvaart kan men in dit voor velen nuttige en goedverzorgde boekje lezen. Ook ds Spijkerboer, de hervormde buurman, wees op de oecumenische ge zindheid van ds. Strikwerda, die dit in Groningen volop zal kunnen beleven. „In uw ambtsperiode zijn de contacten gaan bloeien”, aldus ds. Spijkerboer, die constateerde dat men aanvankelijk som mige reserves van de gereformeerde pre dikant wel eens verkeerd had begrepen. Later merkte men dat hij de gevoelens van zijn gemeente als een goed pastor had vertolkt. De grote waardering van de gemeente voro het werk van ds. Strikwerda werd ook stoffelijk uitgedrukt in de vorm van een platenspeler-tuner-versterkercom- binatie, compleet met boxen en platen bonnen. De heer Voskamp leidde het afscheidsgebeuren uiterst slagvaardig. Toen ds. Spijkerboer zijn bewondering erover had uitgesproken dat de Sant- poortse gereformeerden om zeven uur 's avonds, vlak na het eten, al zo snel kunnen zingen, antwoodde hij dat juist door dat snelle zingen ds. Strikwerda precies op tijd aan zijn dankwoord kon geginnen. Ook in zijn preek had ds. Strikwerda nog eens uiteengezet wat hij belangrijk vindt voor een gemeente. Aan de hand van 2 Cor 13: 11 sprak hij over „Wees blij, eensgezind en houd vrede”. In de gemeente. Santpoort heeft hij veel lijden meegemaakt, veel ziekte- en sterfgeval len en daarbij gezien dat er zelfs dan blijdschap kan zijn. De verklaring ligt in het Evangelie, constateerde de predikant. Maar ook eensgezindheid is nodig: als iedereen langs elkaar heen leeft komt er van het Koninkrijk Gods niets terecht. De tijd dat de gereformeerden allemaal hetzelfde dachten is voorbij,” zei hij, „we gooien steeds meer met etiketten, maar gelukkig geldt dat niet voor Sant poort”. Hij zei ook dat men offers moet willen brengen voor eenheid. Hij hoopte dat er in de toekomst niet alleen sprake zou zijn van contacten met de hervorm de kerk maar ook met alle andere kerken in Santpoort, en wees erop dat er juist aan de basis, op het grondvlak communicatie moet zijn. Is samenwer king niet te veel een zaak van de top? zo vroeg hij zich af. Ook wees ds. Strikwerda er op dat vrede een situatie is waarin mensen tot hun recht komen, elkaar ruimte geven. Hij hoopte dat in de predikantloze peri ode in Santpoort de gemeente geen toe kijkers zou tellen. Ook ds Roos, die namens de classis Haarlem sprak en een grote yittocht van predikanten in het laatste halfjaar constateerde, zou later zeggen dat een periode zonder predikanten DINSDAG 23 JANUARI Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen: 6.30-8 u.; 12.15-13.15 u.; 16.40-18 u.; 20-21.30 uur. Zwemver. CBS 18.30-20 u. en 21 30;22.30 uur. Stichting Huishoudelijke en Gezins- voorlichting, spreekuur leidster van 9.30 u. tot 12.30 uur in Willebrordstraat 102, IJmuiden; teL 10715. Federatie Bejaardenzorg Velsen, spreekuren: 9-10 u. voor IJmuiden en omgeving in gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, benedenzaal 3; 16-17 u. voor IJmuiden-oost, in gebouw Abelenstraat no. 1, tel. 12464; 11-12 u. voor Velsen-noord, in buurthuis De Mei, Geeilvinckstraat 28, tel. 02510-24025; voor Santpoort in Postkantoor Hagelingerweg 98, Santpoort-noord; verder volgens af spraak bij secretariaat, Abelenstraat no. 1, IJmuiden-Oost, tel. 12464. Openbare Bibliotheek, Centrale Biblio- SANTPOORT. Drs F. Strikwerda, voorganger van de gereformeerde ge meente Santpoort, heeft gisteravond af scheid genomen. Na een dienst van 5'/j jaar gaat hij naar Groningen, waar hij predikant in het Academisch Ziekenhuis wordt. Het werd tijdens de afscheidsbij- eenkomt wel duidelijk dat dit geen on verwachte stap was, want algemeen werd de pastorale bewogenheid van ds. Strikwerda beklemtoond. Zoals de heer Hinloopen namens de kerkeraad spre kend, het uitdrukte: hij verrichtte zijn werk onopvallend, overal waar mensen in nood waren. Daarbij beperkte hij zich niet tot leden van zijn eigen kerk. seerd. Men klaagt zo dikwijls dat de televisie voor elk wat wels moet bieden. Televisierecensenten gaan er dikwijls aan voorbij dat zo’n programma welis waar niet iedereen zal boeien, maar dat er wel een grote categorie mensen is die er graag naar wil kijken”. voor een gemeente wel eens heel stimu lerend kan zijn. Onder de aanwezigen waren onder meer loco-burgemeester C. Ockeloen en de heer L. E. Posthumus, secretaris van de Raad van Kerken, Velsen. „De bedoeling van dit programma” zei Miep van Kampen, „Is weer te geven wat er leeft in het verenigingsleven. In IJmuiden is als thema gekozen het liedje uit My Fair Lady „In de straat waar je woont”. We proberen een globaal beeld te geven van IJmuiden en daarom wor den er opnamen gemaakt in oude delen en ook van nieuwe wijken om het contrast tussen vroeger en nu te berei ken”. Er werden verschillende interviews gemaakt met kleurrijke IJmuidenaren. Zo sprak de regisseur met de schrijver van eerder gemeld lied, de 84-jarige heer F. Walthuis, oud raadslid en nog fervent koorzanger. Later op de dag kwam ook George Schilling aan de beurt en dit voormalige CPN-raadslid die in vroeger jaren ook visknecht was, zong het hoogste lied terwijl hij achter de oven in een visrestaurant het malse zeebanket bruin bakte. Met zijn stentor stem zong hij weer het gevoelige lied van het afhouwertje dat zijn eerste zeereis maakt. Anderen die geïnterviewd werden waren mevrouw Van Es, die als nettenboetster, het vak dat zij vroeger uitoefende, in een passend decor werd gefilmd, en de vroegere visknecht S. Meijer die op de kop van de haven in kleur werd vereeuwigd. 11 1 In Driehuis zijn er twee gediplomeer de leidsters. Vanaf 19 januari is de speelzaal weer geopend voor twee groe pen van ongeveer zestien peuters tussen twee en vier jaar, die daar onder meer als voorbereiding op de kleuterschool heerlijk kunnen spelen met blokken, poppen, puzzels, kralen, poppenkast, verkleedkleren en nog tal van andere zaken. Heerlijk knoeien met een bak water en zand hoort vanzelfsprekend tot vertrokken uit Rotterdam; VELSEN-NOORD. De kerkeraad van de Hervormde Gemeente in Velsen- Noord heeft in de vacature van ds. A. J. van der Linden, toezegging van beroep gedaan aan ds. J. G. Bouwman te Ee in Friesland. „Nos Kiosk” gaat op een nog te bepa len datum op de beeldbuis aandacht schenken aan IJmuiden en filmde daar voor practisch de gehele zaterdag op verschillende lokaties in deze gemeente. Reeds om acht uur ’s ochtends kwam de filmploeg onder leiding van regisseur Severijn aan bij het stadhuis. Nadat alle apparatuur was opgesteld verscheen een uur later het bejaardenkoor, dat onge veer honderd vijftig zangers en zangeres sen telt. Miep van Kampen vond het heerlijk om in IJmuiden te komen want zij werd daar op 4 mei 1930 geboren. Het feeste lijke karakter van die gebeurtenis bleef niet tot de familie van het gelukkige ouderpaar beperkt, ómdat Miep de veer tigduizendste inwoner van de gemeente Velsen was. Toen zij er met bejaarde IJmuidenaren over sprak, wisten ver scheidene van hen zich dit feit nog wel te herinneren door de aandacht die de krant er destijds aan schonk. moeten worden bekostigd. Waarvan is echter nog niet helemaal duidelijk. Maar veel ouders van kleintjes die overdag in de peuterspeelzaal komen rondhuppelen geven volgeplakte zegelboekjes mee, die vanzelfsprekend dankbaar door de leid sters in ontvangst worden genomen. De peuterspeelzaal in Driehuis is sa men met de speelzalen in Santpoort- Noord en Zuid en Zeewijk in een stich ting ondergebracht. Het doel van de stichting is het bevorderen van de ont wikkeling en de ontplooiing van jonge kinderen door hen in groepsverband sa men te brengen onder deskundige lei ding. Zondag gearriveerd: Provincia, Lon den; Draka, Skogby; Jean-E, Londen; Fletching, Londen; Joh.Latuharhary, Antwerpen: Brise-2, St. Malo, IJmuiden; Zaanland, Bremen; Konkar Indomitable; Seven Island, IJmuiden; Gazel le, Gravelines, Zaandam; Niedermehnen, Londen, IJmuiden; Boy Mathiessen, Flixborough; Ruza, Klaipeda; Sirius, Fi- bortangen; Vanguard, Rotterdam, IJmui den; Capricorn, West Hartlepool; Memel, Dagenham; Unden, Uddevalla; Kolomna, Leningrad; Benmhor, Rotterdam; Me mel, Dagenham; Unden, Uddevalla; Ko lomna, Leningrad; Benmhor, Rotterdam; Wilks, Rotterdam; Gena F, Wisbeck, IJ muiden; Berkelstroom, Aarhus; Naess Ranger, Hamburg; Nordkyn, Flixbo rough; Ludwig, Bremen; Pronto, Goten - burg; Binni, Vaja; Stilingbrook, Udeval- la, Beverwijk; de favoriete bezigheden van de kleintjes. Evenals het spelen met de wip en de glijbaan. Vorig jaar is ook door particu lier initiatief een zandbak bij de speel plaats in Driehuis gemaakt en sinds enige tijd staat er ook een klimrekje. De peuters zijn vrij om mee te doen aan gezamenlijke bezigheden. Buiten de nieuwe speelmoge lijkheid op de betegelde ruimte die bin nenkort klaar zal zijn dankzij de hard zwoegende vaders, zullen de kindertjes voortaan ook gebruik mogen maken van de rest van de tuin naast de kerk en dat schept veel nieuwe mogelijki <>n. Want wie herinnert zich niet h<e spannend bijvoorbeeld boompje i kan zijn. En bomen st >»n oj in die tuin. De speelochtenden zijn op dinsdag en donderdag of op woensdag en vrijdag van 8.45 tot 11.30 uur. MAANDAG 22 JANUARI Openbare Bibliotheek, Centrale Biblio theek, Plein 1945, IJmuiden, 19-21.30 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-noord, 19-21.30 uur. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJ- muiden-west, 18.30-21 u. Exercitia; 21-23 uur Full Speed. De Ring, 19.30-21.30 u. boksen en con ditietraining in gymzaal Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden. NVSH, depót, bibliotheek en inlichtin gencentrum in benedenzaal 3 van ge bouw Cultureel Centrum, Moerberg plantsoen, IJmuiden van 19.30 u. tot 20.45 uur. DINSDAG 23 JANUARI Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. scheidsrechtercursus Ned. Handbalbond. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. cabaret met discriminatie als thema. Progress.-sociëteit. Const. Huijgen- straat. Geopend vanaf 20 u. Verenigde Openbare bibliotheek. Ruijs daelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 u. MAANDAG 22 JANUARI Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. EHBO. Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 u. Verenigde Openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u.; Ruijs daelstraat 7: jeugd 19 - 21 u. en 14.30-17.30 u.; Centrale Jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden-oost, 14.30-17.30 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-noord, 14.30- 17.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-noord, 19-21.30 u.; filiaal Zee- wijkplein, IJmuiden-west, 19-21.30 uur. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJ- muiden-West, 18-23 u. BC IJmond. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, in gang Spaamestraat, 19-20 u. Medisch Maatschappelijk Consultatiebureau voor Alcoholisme. Manly Sport, 19.30-21.30 u. boksen en conditietraining in gymzaal Moerberg- Comitéschool, Kerkstraat, oud-IJmuiden. Bel Canto, Velser oparekoor, 20 u. repetitie in gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden. In de burgerzaal van het stadhuis zingt het Velsens bejaardenkoor onder leiding van Jeanne van Asselt. Het koor wordt aan het or gel begeleid door Ab Wijker. Het was bepaald geen aangename temperatuur om buitenwerk te verrich ten, maar de vaders hadden eens extra in de handen gewreven. Gesterkt door de koffie die enige dames van de ouder- commissie serveerden, waren zij aan het werk getogen. De werkzaamheden zullen ongeveer twee volle zaterdagen in beslag nemen. Mevrouw C.M. van Anken-Overbeek, voorzitter van de oudercommissie vertelt dat de materialen voor de aan te leggen speelplaats door de peuterspeelzaal zelf IJMUIDEN. Vrijdag arriveerden in IJmuiden: Emsland, Velsen, Roalsham; Brinda, Velsen, Poole; Dame Caroline Haslett, Shoreham; Tor Belgia, Gothhen burg; Diabas, Flixborough; Braga, Tuba- Pampero, IJmuiden, Norfolk; Newriver; Aliteekman, Par; Pamela c, Londen; Maris, Par; Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Dutch Sailor, Rotterdam; Clementina Christobal; Andre, IJmuiden, GR Yar mouth; Memel; Dagenham; Charlotte, Savona; Alchimist Hamburg; Lileboom: Rio Caxa, Coryton; Netty, Hull; Cappel- la, IJmuiden, Oxelosund; Maritta Johan na, IJmuiden, Tananger; Heinrich Nagel, Hamburg; Comtesse, New Castle; Naes Parkgate, Monrovia; Viscount, New Castle; Star Pinewood, Velsen, Lapalce; Tower Helen, Londen; Merita, IJmuiden, Gdynia; Mini Star, Brunsbuttel; Dintel borg, Rungor; Inge Bastian, Flixbourgh; Granit, Flixborough; Merc Maris, Ham burg; Baltica, Aalborg; Arona, Helsinki; Raffelberg, Karlstad; Volta Vession, Rotterdam; Alletta, Zaandam, Teign- mouth; Saronis, Bilbao; Wollin, Gothen burg; Neptunis, Willemstad; Gunny, Londen; Diabas, Flixborough; Olna Firth, Boston; Dame Caroline Haslett, Rotterdam; C V Stag Hound, Bremerha ven; Magas, Cadiz; Baltique, Oslo; Lue- hedeich, Sillota; Vigsness, IJmuiden, Si- monsvik; Emsland, Velsen, Karlstad, Germa Loed, Manchester; Zaterdag gearriveerd: Poolstar, Par Oriole, Dagenham; Albert v, Rotterdam, Diorit, Flixborough; Westfjord, Roches ter; Zaanstroom, Felixstowe; Arcturus, Mantyluoto; St. Enoch, Hamburg; Tor Hollandia, Immingham; Kroonborg, Mantyluoto, Beverwijk; Vechtstroom, Hull; Zaan, Londen. Zaandam; Honds- bosch, Londen, Zaandam; Gabro, Flixbo rough; Hein von Bargen, Flixborough; Scoll Progress, Skutskaer, Zaandam; Martha Friesecke, Londen, IJmuiden; Barneveld R. Dam; Nora, Uddevalla; Zaterdag vertrokken: Diana, GR Yar- 1 SWiH “W T S -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5