VERHOGING IN CENTEN AF Verdeling van 100 miljoen bezuiniging In België geen druppel benzine te koop bedrijven Kans voor NKV in bestuur van KRO Vakbonden woedend op liftenfabriek Schoenfabriek in Gilze sluit METAAL WERKGEVERS WIJZEN Helft van CBS gaat straks naar Heerlen Miljoenenschuld rust op Peiger „Prijscontrole is onvoldoende” AMBTENAREN ZEER ONTEVREDEN Moeizame gespreksronde over éénjarige cao Directie weigert surseance te vragen Werknemers op staande voet eruit 197. DINSDAG 23 JANUARI 12 Nieuwe zaak Bruto minimum Konsumenten Kontakt: Erfenis Gesprek Mogelijkheden -i (Van onze Haagse redactie) 1,4 GILZE. De Jong’s schoenfabrieken bv te Gilze gaat het bedrijf sluiten. In november 1971 is de personeelsbezetting al met 20 man verminderd en de overige 60 personeelsleden is nu eveneens ont slag aangezegd. Met de werknemersorga nisaties is overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling voor het perso neel. Zowel de steeds hoger wordende kos ten als de grote conurrentie, die wordt ondervonden van buitenlandse produk- ten, maken een rendabele voortzetting van het bedrijf onmogelijk, zo deelt de directie mee. 10,0 2,6 dat dit vraagstuk nog niet tot een alge mene oplossing is gebracht. Er moet naar hun mening dan ook nog verder over worden gepraat. WERKGEVERSVOORZITTER A. PRINS niet worden gebruikt voor een herverde ling van de inkomens. De ambtenarenbonden gaven als eerste reactie op het verplaatsen van het CBS: UTRECHT. Na de Katholieke Boe ren- en Tuindersbond, die gaat proberen eigen kandidaten in het KRO-bestuur te krijgen, heeft nu ook het Nederlands Katholiek Vakverbond zijn leden opge wekt, actief te zijn bij de bestuursver kiezingen. „De KRO is het waard,” aldus het officiële orgaan van het NKV „Ruim Zicht. Het zegt onder meer dat in de programmering is te merken dat er bij de KRO aandacht is voor de problemen van de werknemers. Bij een enquête onder NKV-leden in 1967 bleek, dat de helft van de NKV’ers ook lid van de KRO is. „Als nu door de actie van de boeren en tuinders toch in termen van organisatiegraad wordt ge dacht, zou het geen kwaad kunnen als de NKV’ers hun meerderheidspositie ook in de bestuurssamenstelling tot uitdruk king brengen,” vindt Ruim Zicht. 0,7 3,5 6,8 31,5 Volgens minister Geertsema (Binnen landse Zaken) is het overleg echter vast gelopen toen bleek dat het centraal overleg niet in staat was advies aan de minister uit te brengen. De vertegen woordigers van de ambtenaren zeggen evenwel dat men tot het laatst de ern stige bezwaren tegen de verplaatsing heeft gehandhaafd. Men voelt zich dan ook gepasseerd. Mochten er werknemers zijn die tegen de staat gaan procederen in verband met de toezeggingen dat het CBS niet uit Den Haag zou wegtrekken, dan zijn de vakcentrales bereid deze ambtenaren te steunen. Het Tweede-Kamerlid Terlouw (D’66) zou vanmiddag de Tweede Kamer verlof vragen om te mogen interpelleren over deze kwestie. De werkgeversdelegatie heeft ook de duidelijke opdracht van haar leden ten aanzien van de Ionen en salarissen alle berekeningen te laten uitgaan van het cao-gebied. De delegatie is vóór handha ving van percentuele directe loon- en salarisverbeteringen. Zij wil daarbij ex tra aandacht voor de lager betaalden door een nog nader te bepalen brutomi- nimum-bedrag. Wat de compensatie van de kosten van levensonderhoud aangaat, is de werkgeversdelegatie van mening dat ze niet beperkt moet worden door een mi nimum of een maximum. Het systeem van de indexering mag naar haar mening De wijzigingen en correcties op de uit gaven zullen door de betrokken departe menten nader worden toegelicht en ge- «pecifieerd. De verdeling luidt (in mln guldens): Buitenlandse Zaken Justitie Binnenlandse Zaken Onderwijs en Wetenschappen Hiertegenover Staan verhogingen tot een bedrag van 30 miljoen. Nationale schuld Financiën Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Verkeer en Waterstaat Economische Zaken Landbouw en Visserij Sociale Zaken Hiertegenover staat een verhoging we gens uitstel wijziging Wet Werkloosheids voorziening ad 9 miljoen. Volksgezondheid en milieuhygiëne 13,7 13,7 2,3 4,8 9,0 De door de vakbonden voorgestelde verhoging van de vakantietoeslag zal, naar de mening van de heer Prins „een beetje een sluitpost” worden. Die verho ging is, naar het oordeel van de werkge vers, afhankelijk van de ruimte die het gebruik van de 3,5% uit het centrale akkoord voor initiële loonstijging toe laat. Wat de door de vakbeweging verlang de uitbreiding van de werkingssfeer van de cao tot alle werknemers betreft, zei de heer Prins geen voorspelling te kun nen doen over de vraag hoe partijen daar uit zullen komen. Hij is daar zelf niet zo somber over, maar de kwestie is mede afhankelijk van het verloop der onderhandelingen over de andere pun ten. Desgevraagd zei hij dat een loonsver hoging uitsluitend in centen een te ster ke nivellering tot gevolg zal hebben. Dit systeem betekent voor hoger gesalarieer- den een achteruitgang. De bonden verzochten de directie ge gevens per 1 januari 1971 over de perso- neelssituatie, het produktieproces, de or derportefeuille, de arbeidsplaatsen en de functies, de vooruitzichten. Zij vroegen ook, als het overhoopt tot een afvloeiing van personeel zou komen, bereidheid DEN HAAG. Op Peiger BV in Emmen rust een niet onaanzienlijke schuldenlast van enkele miljoenen gul dens. Dit is vakbondsfunctlonarissen maandagavond gebleken in een gesprek dat zij met de directeur van deze onder neming, de heer L. Bood, hebben gehad. De onderneming verkeert economisch in een bijzonder moeilijke toestand, zo heeft ons desgevraagd de heer H. van der Meulen, bondsbestuurder van de in dustriebond CNV, meegedeeld. Aan het einde van de eerste dag was er nog evenmin onderhandeld. De heer Prins heeft meegedeeld dat maandag o.m. werkgevers commentaar hebben geleverd op het voorstel vak- bondskaderleden te beschermen in de on derneming. De werkgeversdelegatie heeft aan het einde van het uitgebreide inter ne werkgeversoverleg over de zestien punten tellende vakbondsvoorstellen „tot op zekere hoogte machtiging ontvangen voor het maken van afspraken daaro ver”. In de vakbondsvoorstellen is dit punt erg primair aldus de heer Prins. De vrijstelling van arbeid voor vakbondsac tiviteiten in de onderneming achten de werkgevers beter te verwerkelijken in de sfeer van het verlenen van facilitei ten per onderneming dan door middel van een afspraak voor de gehele bedrijfs tak. Staking om verwarming. Bij de Velas quez sigarenfabrieken in het Belgische Geel hebben maandag 600 mensen het werk neergelegd omlat ze van mening zijn dat de verwarming in de produk- tie-afdeling niet deugt. Vakbondsdes- kundigen zullen een onderzoek instel len. De arbeiders in Geel hebben al eerder geklaagd over de werkomstan digheden. Een deskundige van het Belgische minister'e van arbeid stelde toen een onderzoek in, maar hij kwam tot de conclusie dat de werk- voorwaarden in het bedrijf aanvaard baar waren. Het personeel zal blijven staken tot de uitkomst van het onder zoek van de vakbondsdeskundigen be kend is. Het is de vakbonden maandagavond ook duidelijk geworden dat die moeilijke toestand eigenlijk al in 1969, toen de heer Bood het bedrijf in Emmen over nam, bestond, dus al lang voordat er begin 1972 een staking uitbrak, zo voeg de de heer Van der Meulen er aan toe. Het gesprek dat maandagavond is ge voerd, is het tweede sinds de directie van het Emmer bedrijf in december bij het geweStelijke arbeidsbureau een ont- slagvergunning aanvroeg voor twintig ex-stakers die sinds het einde van de staking niet meer in de onderneming aan het werk konden komen. Het GAB heeft, de aanvrage voor het toekennen van de ontslagvergunningen beoordelend, de directie van de onderne ming opmerkzaam gemaakt op bepalin gen in de cao-groot-metaal over het raadplegen van vakbonden bij voorgeno men reorganisaties. Op 9 januari heeft dat gesprek met de directie, naar de mening van de vakbonden, niets opgele verd. UTRECHT. De bezetting van de Economische Controle-Dienst zal dras tisch uitgebreid moeten worden wil de overheid een effectieve prijscontrole uit kunnen oefenen. Bij de huidige bezetting van 300 mensen is een goede controle niet mogelijk en kan dus ook geen betrouwbaar beeld worden verkregen over de naleving van de prijscalculatie- beschikking. In het „Wensenpakket” dat Konsu menten Kontakt de nieuwe regering wil aanbieden zal staan, dat het kartelregis- ter in Nederland openbaar gemaakt moet worden. In Nederland zijn 300 a 400 kartels, aldus de heer Donia, „de consument heeft het recht te weten welke producenten bij de prijsbepaling met elkaar onder een hoedje spelen”. Dat zegt de nieuwe directeur van Konsumenten Kontakt, de heer L. Donia, in „Ruim Zicht” van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Zelf heeft Kon sumenten Kontakt 500 kaderleden van de vakbeweging ingeschakeld die maande lijks een lijst invullen met de prijzen van de boodschappen. DEN HAAG. De ambtenaren van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben nog steeds geen zekerheid over de vraag, wie binnen de komende vijf jaar naar Heerlen zal worden overge plaatst. Zoals eind vorige week al werd vermoed, heeft de regering tijdens de ministerraad van afgelopen vrijdag be sloten een deel de helft van de 2000 werknemers van het CBS naar de Heerlense agglomeratie over te plaatsen. Een extern organisatiebureau zal op korte termijn gaan uitzoeken welke af delingen voor de verhuizing in aanmer king komen. De CBS-top heeft zelf hier voor al de diensten die te maken hebben met landbouw, handel, verkeer en dienstverlening gesuggereerd. De heer W. A. Wamsteeker, voorzitter van de werknemersdelegatie, zei nog niet alle hoop op het bereiken van overeenstemming met de werkgevers, komende vrijdag, hebben opgegeven. Hij verklaade ook dat de werknemersele- gatie zich maandag aan het einde van de ochtend ernstig heeft beraden, of voort zetten van de vergadering wel nut zou hebben. Dat beraad volgde op een toelichting die de werkgeversdelegatie had gegeven op haar nota waarin ze de voorstellen van de vakbonden beoordeelde. De vak banden besloten de vergadering toch voort te zetten omdat er van eigenlijk onderhandelen nog geen sprake was. UTRECHT De vakbonden zjjn bijzonder nijdig op de eigenaar-directeur J. H. Stiemer van de gelijknamige liftenfabriek in Naarden. Volgens districts- bestuurder D. Visser van de industriebond NVV hoorden de vakbonden namelijk maandag pas van de directeur, dat hij uitstel van betaling heeft aangevraagd en dat de 36 werknemers op staande voet zijn ontslagen. Volgens de bonden heeft surséance nauwelijks meer zin omdat volgens hen het bedrijf geen cent meer in kas heeft en bovendien zit met een schuld van 1,2 miljoen. Een faillissement lijkt de enige mogelijkheid, vrezen de bonden- „Schandalig”, noemt de heer Visser de gang van zaken. Hij vertelde dat de personeelraad van het bedrijf die overigens ook pas maandagochtend van de surséance op de hoogte was gesteld de vakbonden heeft ingelicht. „Anders hadden we eenvoudig niets gehoord”, zo zei h(j. Naar hij meedeelde heeft een deel van het personeel over januari nog geen salaris gehad. Een aantal mensen dat regelmatig op karwei trok door het land heeft nog reiskosten en andere onkosten te goed over december. „Het ergste is nog dat we als vakbonden voor deze mensen eigenlijk geen donder kunnen doen”, zei de heer Visser. De gedupeerden kunnen alleen nog b(j de bedrijfsvereniging aankloppen en die kan ook niet veel financieel soelaas bieden omdat het grootste deel van het personeel nog maar kort bjj Stiemer in dienst is. Volgens de heer Visser zjjn 30 van de 36 mensen pas in 1972 aangenomen. Het in 1969 opgerichte bedrijf is vorig jaar zo sterk uitge breid dat die groei de firma thans In feite boven het hoofd is gestegen. is nu de vraag, of daarover in de nieuwe cao een artikel moet worden opgenomen. De werkgevers zien op dit punt al een vrij snelle ontwikkeling. Zij vinden het erg belangrijk die niet te forceren. Dat zou, denken zij, averechts kunnen wer ken. Er zouden allerlei moeilijke situa ties uit kunnen voortkomen vooral ten aanzien van de overlegsituatie in de ondernemingsraden. De heer Prins zei dat de werkgevers delegatie de hele duidelijke opdracht van haar leden heeft in de onderhande lingen met de werknemers vooral te pogen het zoveel mogelijk eens te wor den, maar te waken voor uitholling van het instituut ondernemingsraad. Wat de wensen van de vakbonden voor een verhoging van de bijdrage van de werkgevers voor vakbondactiviteiten aangaat, hebben de werkgevers gezegd De vakbondsfunctionarissen hebben maandagavond ook meegedeeld dat eventuele kopers van de onderneming in Emmen wel rekening moeten houden met een aantal verplichtingen: de werk gelegenheid in het Emmer bedrijf ga randeren, de huidige directie verwijde ren en als het toch tot een reorgani satie zou blijken te moeten komen ook de bepalingen van de cao naleven. Tijdens het openbaar maken van het regeringsbesluit, gistermiddag op een persconferentie in Den Haag, zei minis ter Langman (Economische Zaken), dat zijn besluit pas afgelopen donderdag kwam vast te staan na een gesprek met de directeur van het CBS. Tot woensdag, aldus de minister, was nog niemand met die suggestie gekomen om een deel van het bureau te verplaatsen. Het voorstel daartoe werd gedaan door directeur- generaal dr. J. Verstege van het CBS. De minister verklaarde echter ook, dat het niet uitgesloten is dat het organisa tiebureau waarvan hij de naam nog niet wilde noemen tot de conclusie komt dat te zijner tijd alsnog het gehele CBS naar de Heerlense agglomeratie moet worden overgeplaatst. In ieder ge val zal de verhuizing gepaard gaan met een ingrijpende reorganisatie binnen het CBS. BRUSSEL (AP). De Belgische rege ring heeft bepaald dat alle benzinestati ons moeten worden gesloten totdat er een regeling is bereikt voor de staking in de olie-industrie. Deze begon een week geleden. De stakers, 5300 in getal, wensen hogere lonen. De regering wil trachten de voor raden, die men nog heeft, vast te hou den. Premielening 1959. Bij de uitloting van de 2,5 prcent premielening Zuid-Hol- land 1959 is de 100.009 gevallen op nr. 1 van serie 32155. De ƒ50.000 kwam terecht op nr. 1 van serie 26413 en 10.000 op nr. 4 van serie 29679 en nr 1 van serie 39000. Nr 8 van serie 36083 en nr 5 van serie 22779 zullen worden afgelost met 5000. Met 1000 lootten uit nr 8 van serie 31286, nr 6 van serie 31998 nr 4 van serie 32518, nr 3 van serie 33015, nr 2 van serie 36914 nr 10 van serie 25238, nr 1 van serie 26681, nr 7 van serie 29679 nr 1 van serie 38195 en nr 1 van serie 39276. Daarnaast lootten nog 24 obligaties uit met ƒ500 en de overige met 125. Bod op Bensdorp. De tussen Unilever en Bensdorp gevoerde besprekingen heb ben nadat het overleg met de vak organisaties was afgerond ertoe geleld dat definitieve overeenstemming is bereikt over een door Unilever uit te brengen bod in contanten op de gewone aandelen Bensdorp. Het totale geplaatste gewone aandelenkapitaal van Bensdorp Internationaal NV be draagt 5,9 miljoen gulden. De overna- mekoers voor de aandelen Bensdorp, cum dividend 1972, is bepaald op 400, per gewoon aandeel van nomi naal 100. Bensdorp heeft 100 werk nemers, van wie 300 in Nederland. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De voorzitters van de (wee ondeirhandelingsdelegaties die maandag in de raad van overleg metaal industrie de eerste van drie deze week te houden onderhandelingsvergaderingen over vernieuwing van de CAO-groot-me- taal hebben doorgeworsteld, toonden rich gisteravond geen van beiden opti mistisch. De heer A. Prins, voorzitter der werkgeversdelegatie, ziet in de op deze eerste dag aangeroerde punten nog heel veel punten waarover partijen van me ning kunnen blijven verschillen. De werkgevers hebben loonsverhoging in centen en prijscompensatie tot 25 mille bruto afgewezen. van de directie over een sociaal plan te praten. De bonden constateerden, toen de di rectie zich niet genegen etoonde de ge vraagde gegevens te verstrekken, dat het niet mogelijk was gebleken een gesprek met de directie te voeren zoals het GAB dat had gewenst. Het GAB zou vijdag 19 januari zijn beslissing over de ontslagaanvraag heb ben genomen, als niet was gebleken dat de directie alsnog met de bonden wilde praten. Dat gesprek is maandagavond gehouden. De vakbonden stelden maandagavond vast dat het niet mogelijk was gebleken een goed gesprek met de directie te voeren over de punten waar het, naar het oordeel der vakbonden, om draait. De enige mogelijkheid om de werkge legenheid voor de honderdtien perso neelsleden van het bedrijf in Emmen met enige kans op succes te kunnen handhaven, is het aanvragen van uitstel van betaling, zo menen de vakbonds functionarissen. Het is duidelijk in formaties hebben dat ook uitgewezen dat er een zodanig goed produkt wordt gemaakt dat er wel belangstelling is voor het overnemen der onderneming, aldus de heer Van der Meulen. De heer Bood verzet zich echter tegen het aan vragen van surseance. Hij heeft opge merkt dat het bedrijf toebehoort aan een in Liechtenstein gevestigde holding maatschappij. Akzona-winst. Akzona, Amerikaanse dochtermaatschappij van Akzo nv, heeft in 1972 een nettowinst gemaakt van 23,16 miljoen dollar, overeenko mend met 1,86 dollar per aandeel. Over 1971 bedroeg de winst 25,68 mil joen dollar of 2,10 dollar per aandeel. De omzet steeg van 505,5 miljoen tot 571,5 miljoen dollar. De nettowinst over het vierde kwartaal bedroeg 8,49 miljoen dollar (68 cents per aandeel) tegen 7,36 miljoen (59 cents per aan deel) over dezelfde periode van het voorgaande jaar. De omzet steeg van 129,7 miljoen tot 156,3 miljoen dollar. DEN HAAG Bij de behandeling van het dekkingsplan 1973 heeft de minister van Financiën toegezegd de Tweede Ka mer nader te zullen informeren over de verdeling naar begrotingshoofdstukken van de uitgavenbeperking ad 100 miljoen in het jaar 1973. De minister heeft deze informatie thans tan de Tweede Kamer gezonden. Gisteren is er wederom tevergeefs on derhandeld tussen de direkties en de werknemers. Het aantal scholen en openbare ge bouwen dat dicht gaat omdat de centra le verwarming niet kan branden wordt groter en het tekort aan olie zou thans ook het bezuiden Luik gelegen industrie gebied bedreigen. De overheid verstrekt nu alleen nog benzine aan „speciale gevallen”, waar voor een aantal benzine statons is aan gewezen. Veel artsen te Brussel klaag den gisteren al dat zij geen druppel benzine meer kunnen kopen omdat op de aangewezen plaatsen niets meer te krijgen is. De ministers Geertsema en Langman zeiden op een persconferentie dat het met de acties van CBS-ambtenaren tegen verplaatsing wel niet zo’n vaart zou lopen De onderhandelingsdelegatie aange vuld met ondernemings-vakbondsleden is z.i. een nieuw verschijnsel, hoewel er in de inleiding van de op 31 december jl. afgelopen cao over wordt gesproken. Het De lezing van vakbondsbestuurder Wamsteeker luidde dat de immateriële voorstellen van de vakbonden in de eerste reactie van werkgevers niet voor 100% zijn aanvaard, maar dat de vak bonden nog bepaalde mogelijkheden zien. Bij de materiële voorstellen zijn de geschil- en verschilpunten duidelijker: de werkgevers zeggen nee tegen uitbrei ding van de werkingssfeer tot alle werk nemers voor het verwerkelijken van loonvoorstellen. Ook over de bijsturings- voorstellen en de reactie van werkgevers „zit een zee van licht”. Wat de arbeidstijdverkoring aangaat willen de werkgevers in 1975 bereiken wat de werknemers eind 1973 voorstaan. De vakantieuitbreiding met twee dagen willen de werkgevers in twee jaar tot stand zien gebracht. „Onbehoorlijk en onjuist”. Zij beschuldi gen het kabinet van een „onbehoorlijk personeelsbeleid” omdat voorheen tot tweemaal toe de toezegging is gegeven dat het bureau in Den Haag zou blijven. Het overleg over de spreiding van rijks- diensten tussen kabinet en ambtenaren organisaties noemt de centrale „een farce”. „De ambtenaren zijn in feite niet in de beslissing gekend en de minister van Binnenlandse Zaken heeft de duide lijk overeengekomen overlegprocedure met voeten getreden en zichzelf tot een meeloper gemaakt”, aldus de vijf centra les. A ’K I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13