Vietnam-akkoord verwacht morgen Surinaamse douane nog in staking Huijsen: BIJENKORF- OMZET IS EEN MILJARD Vulkaan barst los; IJslanders verdreven GS voelen niets Paters Berrigan Ajax-Rangers Voor j aarsbeurs 1973 mogen niet naar op televisie Noord-Vietnam komt er toch niet Hulp van overheid bij Oefenmateriaal herstel stormschade nu kiezen voor uitbreiding van bouwgrond op spoorlijn achtergelaten riijman Elektrotechniek en Lichtreklame Telefoon 31 93 09 Houtmarkt 21 I o. 5; 3. i Dl* „CHU moet DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN J; Het woord is aan.. Delegaties op neutraal terrein bijeen Paucksch verzet zich Leidato krijgt Stationsplein niet AGENDA pagina 7 Verder in de krant HET WEER Somber weer in kort geding tegen uitlevering r— ij 18 99 Oostelijk van rijksweg 9 3 r' Deze krant bestaat uit zestien pagina’s DINSDAG 23 JANUARI 1973 63e jaargang nummer 67 L st 7 10 ...11 11 ...13 14, 15 Perspex lichtbakken en NEON REKLAMES (antoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. telefoon administratie 15437 en 16450. jedactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. [lachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. leerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3, 9 Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Beurs Kunst Radio en tv Strips Economie Sport a ïw .j IJmuider Courant tl Evangelist Lucas, 6: 46: redactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Grafische Bedrijven Damiate B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement bij vooruitbetaling 9,30 p.mnd, 27,00 p.kwartaal (p.post 30,00), p.jaar t 106,20. Losse, ars. 40 cent Ex-president Lyndon B. Johnson overleden 1 (Van een onzer verslaggevers) (Van onze sportredactie) (Van een onzer verslaggevers) (Van onze correspondent) het KNMI tot ADVERTENTIE Valkenburg-Heerlen, 1850 de I te verlenen voor terreinen, natuurterrein. Wat noemt gij Mij Heer, Heer, en doet niet wat Ik zeg? pro- tus- irant •agen ienst lirect >n in lede- De gebroeders Berrigan hebben gevan gen gezeten wegens het vernietigen van oproepen voor de militaire dienst. Zij werden vorig jaar op erewoord vrijgela ten, maar hun vrijheid tot reizen werd beperkt. onderscheid houtopstan- In het kort geding dat de regering tegen de douanebond had aangespannen, stelde de rechter gisteren de regering in het gelijk. Hij gaf de douanebond op dracht binnen het uur de leden op te dragen weer aan het werk te gaan. toegebracht aan naaldhoutopstanden. In de stormnacht is 750.000 m3 naaldhout gevallen; de normale jaarlijkse kap is ongeveer 590.000 m3. De getroffen gebieden zijn oostelijk Friesland met rond 40.000 m3, Drente 355.000 m3, Overijssel plm. 110.000 m3, de Veluwe plm. 200.000 m3, de Utrechtse Heuvelrug met 250.000 m3 en Texel met plm. 7000 m3. De Surinaamse douaniers legden vorige week woensdag het werk neer nadat het overleg tussen hun bond en de Suri naamse minister van financiën Radhis- hun was mislukt. De douane is ontevre den over een rapport over de invoering van nieuwe rangen en een rangenstelsel bij de gereorganiseerde belastingdienst. REYKJAVIK (AP). Duizenden mensen zijn vanmorgen vroeg van een tilandje in het noorden van de Atlanti sche Oceaan gevlucht toen een vulkaan, die reeds 1000 jaar niet meer had ge werkt in volle hevigheid uitbarstte. De IJslandse autoriteiten organiseer den inderhaast grote aantallen schepen en vliegtuigen om de 5300 inwoners van de stad Vestmannayjar op het voor de kust gelegen eiland Heymaey op te ha len. (Van onze parlementsredactie) EDE. De CHU zal nu moeten kiezen tussen een christelijke opstelling In de Unie is niet tegelijk plaats voor mensen met een „Evangelische Om- roepmentaliteit” die de ware” christe lijke levensleer verkondigen, en men sen die een politieke hergroepering voorstaan. Of om het anders te zeg gen: Beernink en ik horen niet samen in dezelfde CHU thuis.” definitief zal herstellen, is nog onzeker. Inmiddels hebben Noord-Vietnam en de Vietcong al een begin gemaakt met de vrijlating van gewonde Zuidvietnamese militairen. Verwacht werd dat de controle over de eerbiediging van de wapenstilstand voorlopig aan Saigon en Hanoi zelf zal worden overgelaten. Bij voorbaat valt te vrezen, dat dan bij het minste incident de strijd opnieuw zal kunnen ontbran den. Voor het moment houden alle di plomatieke waarnemers in Parijs echter het oog gericht op de officiële onderte kening van het akkoord. Het zal de eerste keer zijn, dat beide onderhandelaars elkaar op een „neutrale plaats” ontmoeten sinds zij vier jaar geleden hun geheime vredesonderhande lingen begonnen. Zwaar bewolkt en nevelig weer met plaatselijk mot regen. Weinig wind. Mini mumtemperaturen van vier graden aan zee tot nul gra den in het oosten van het land. Maxima omstreeks vijf graden. HAARLEM De Huishoudshow Haarlem ’73 die door het Leidatocomité uit Leiden zou worden opgezet gaat niet door. Het comité deelt mee dat B. en W. van Haarlem geweigerd hebben hun fiat te geven aan het beschikbaar stellen van het Stations plein, nadat gemeentelijke instanties hun goedkeuring er al aan hadden gegeven. Andere terreinen voldeden niet aan de eisen die het comité stelde om de beurs succesvol te laten zijn voor standhouders en organisatoren. Het comité zal nu alles in het werk stellen om in het voorjaar van 1974 wel een voorjaarsbeurs in Haarlem te kunnen houden. Medio september van het vorig jaar werd bekend dat de Voorjaarsbeurs in de Kennemersporthal niet meer op de oude voet kon worden voortgezet. De organisator, de heer H. Woudstra uit Alkmaar liet toen aan zijn Haarlemse relaties weten dat hij geen beurs meer wilde organiseren bij gebrek aan finan ciële medewerking van het gemeentebe stuur. Bovendien zouden de bloembollen instanties geen subsidie aan de Lente- flora willen geven. Beurs en Flora zou den daardoor financiële dabacles zijn geworden. Een maand later werd in Haarlem een „Comité tot het behoud van de voor jaarsbeurs” opgericht. Dit zocht contact met het Leidatocomité, dat jaarlijks in Leiden een beurs organiseert. Op 9 janu ari stuurde het Leidato-team een com muniqué naar de kranten met de mede deling dat de voorjaarsbeurs in 1973 door zou gaan en wel op het Stations plein. Gedacht werd aan een Huis houdshow in houten hallen, met in to taal 4500 vierkante meter standruimte. Daarnaast zou een expositie „The good old days” komen als extra attractie. IJMOND. Tijdens de vergadering maandag van Provinciale Staten, waarin de uitgangspunten voor de herziening van het streekplan voor het Noordzeeka- naalgebied zijn vastgesteld, heeft Gede puteerde J. Roelse meegedeeld niet ak koord te gaan met de voorstellen van Velsen en Heemskerk om ten oosten van rijksweg 9 woningen te bouwen. EIGEN ONTWERPSTUDIO Vraagt inlichtingen Mevrouw Johnson, gefotografeerd bij het verlaten van het ziekenhuis in Aus tin, Texas, waarheen haar echtgenoot de afgelopen nacht na zijn hartaanval werd vervoerd. Bij aankomst in het zieken huis bleek de oud-president reeds te Hij werd in een particulier vliegtuig overgebracht naar het Brooke militair hospitaal in San Antonio (ruim 100 kilo meter verwijderd), maar bij aankomst kon zijn privé-genesheer alleen de dood constateren. Mevrouw Johnson bereikte het bericht via de radio-telefoon terwijl zij op weg was in haar auto. UTRECHT. Een stuk oefenmateri aal ogenschijnlijk springstof, met eén draad verbonden aan een ontstekings- batterij is vanmorgen vroeg gevonden naast een van de spoorstaven van de spoorlijn Valkenburg-Heerlen, Maas tricht. PARIJS (Reuter/UPI) De Ameri kaan Henry Kissinger en de Noordviet- namees Le Doec Tho zijn vanmorgen in Parys aan het hoofd van hun delegaties bijeengekomen voor w'at de beslissende bespreking over een bestand in Vietnam kan zijn. De 62-jarige Tho, lid van het Noordvietnamese politbureau, arriveerde het eerst. Hij zwaaide opgewekt naar de verslaggevers. Kissinger, die vijf minu ten later bij het 19-eeuwse conferentie centrum aan de Avenue Kleber aan kwam, deed hetzelfde. Hij poseerde even voor de fotografen en zei toen met een verontschuldigende glimlach: „Ik heb niets te zeggen”. In Washington liet minister van Defen sie Melvin Laird eerder tijdens een plech tigheid in het Pentagon al dóórscheme ren, dat de overeenkomst wellicht reeds morgen zal worden geparafeerd. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse hooggerechtshof heeft gisteren bepaald, dat twee r.k. priesters, de ge broeders Philip en Daniel Berrigan, die tegen de Amerikaanse oorlog in Vietnam zijn, tot nader order niet naar Noord- Vietnam mogen reizen. Zij moeten eerst nog eens worden verhoord door een Amerikaanse rechtbank. Het akkoord voorziet in een wapenstil stand, een ontruiming door de troepen van de Verenigde Staten van heel Viet nam en de invrijheidstelling van alle Amerikaanse krijgsgevangenen. Of het bevel van het staakt-het-vuren, dat ko mende zondag in zal gaan de vrede DEN HAAG. De 34-jarige Duitse „narcoticakoning” Karl Paucksch heeft een kort geding aangespannen tegen de staat om te voorkomen dat hij aan Zweden zal worden uitgeleverd. Het Amerikaanse hof van appèl had vorige week een bevel van een arrondis sementsrechtbank vernietigd, dat de Berrigans verbood naar Hanoi te gaan. Het ministerie van Justitie heeft zich toen tot het hooggerechtshof gewend. AMSTERDAM Ruim een week voor het afsluiten van het boekjaar is de omzet van KBB (Koninklijke Bijenkorf Beheer) voor de eerste maal boven de 1 miljard gekomen. KBB sluit de boe ken op 31 januari. Ter gelegenheid van dit omzet-record ontvingen dinsdag alle personeelsleden (ruim 11.000) van KBB, Bijenkorf, Hema Galeries Modernes, Perry van der Kar, Stoffenhandel A. van Dam, Van der Hart, Orange Julius en Multycopy een gouden tientje, aldus KBB. Dat verklaarde het ex-Tweede-Kamerlid Jac. Huijsen (CHU) gisteravond op de vergadering van de statenkring in Ede. Hij verklaarde voorts dat de politieke verhoudingen op dit moment een orgie te zien geven van onduide lijkheid, onoverzichtelijkheid en inter ne verdeeldheid. Verwachting van woensdagavond De boswet maakt geen tussen herplantplicht voor den die zijn geveld of teniet zijn gedaan in een natuurgebied of daarbuiten. Dit alles zeggen de bewindslieden in ant woord op vragen van de kamerleden Van Mierlo (D’66) en Meijer (PvdA). De bewindslieden zeggen, dat stormschade aan de loofhoutgewassen uiterst gering is. De grote schade werd Volgens Huijsen hangen de christelijke partijen een verouderde ideologie aan, in plaats van dat een actuele politiek wordt nagestreefd. De verschillen tus sen een groot aantal partijen zouden nog slechts op historische verhoudin gen gebaseerd zijn en op dit moment kant noch wal raken. geen ’rijk. Het kort geding dient donderdagoch tend voor de vice-president van de rechtbank in Den Haag, mr. N. W. de Grooth. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Ex-president Lyndon Baines Johnson is gisteravond om 9.40 uur (Nederlandse tijd) op zijn grote boerderij in Austin, Texas, in de leeftijd van 64 jaar ten gevolge van een hartaanval overleden. In Washington, waar de vlaggen nog halfstok hangen ter nagedachtenis aan president Harry Truman die 28 dagen geleden overleed, werd president Nixon van Johnsons overlijden op de hoogte gesteld door zijn assistent H. R. Halde man, en kort daarna door mevrouw Johnson. De cardioloog van ex-president John son, dr. George McGranahan, verklaarde dat de doodsoorzaak een coronaire trombose is geweest. Uit de autopsie van kolonel L. R. Hieger, chef-patholoog van het ziekenhuis bleek dat Johnson leed aan een ernstige ziekte van de kransslagaderen - twee van de drie gft>- te aderen naar het ahrt waren geel te aderen naar het hart waren geheel afgesloten. De derde grote ader was voor 60 percent afgesloten. (zie verder pag. 9) De gemeenten hebben dit aan het provinciaal bestuur voorgelegd, omdat in beide plaatsen nog weinig grond aanwe zig is voor het bouwen van huizen. De gedeputeerde zei afwijzend tegenover de plannen te staan, omdat anders de zo gepropageerde overloop naar het noor den van de provincie (Alkmaar, Heerhu- gowaard) niet tot stand zal komen, Het Statenlid Jac. Zuurbier, (PPR), tevens gemeenteraadslid van Velsen, vroeg hém deze kwestie in de provincia le commissie ruimtelijke ordening ter sprake te brengen. De Gedeputeerde zei hiervoor niet veel te voelen. Volgens hem was het wel mogelijk de overloop- problematiek in zijn totaliteit met de commissieleden door te praten. Voor een verder verslag van de Sta tenvergadering zie pagina 5. De vulkaan stoot nog steeds grote hoeveelheden lava en hete as uit. Tot dusverre zijn geen meldingen over persoonlijke ongevallen ontvangen. Vier uur na het begin van de eruptie van de Helgafell waren reeds 3500 mensen met reddingsschepen of vliegtuigen onderweg naar Ijsland. De rest van de bevolking wachtte in de haven van Vestmannayjar op hun evacuatie. Het gevaar, dat de haven door de lavastroom wordt afge sloten, is inmiddels geweken. In Reykjavik heeft de „Bescherming Burgerbevolking” alle scholen en hotels gevorderd om de duizenden vluchtelin gen in te kwartieren. PARAMARIBO Ondanks het sta- kingsverbod van de rechter is in Surina me de douaneploeg die gisteravond op moest komen niet op het werk versche nen. Eerder had de algemene ledenver gadering van de douanebond unaniem besloten de staking voort te zetten. Omdat er volgens hem geen echte chris- telijk-politieke conceptie bestaat, vor men de christelijke partijen eigenlijk een stuk niemandsland, waar links en rechts flarden uitrukken. DEN HAAG Minister Boersma en staatssecretaris Vonhoff (CRM) zyn van plan het herstel van de stormschade van 13 november van het afgelopen jaar zoveel mo- geljjk te bevorderen. Men is van plan om desgevraagd ontheffing van herplantplicht waarvan het aantrekkelijk is ze om te vormen tot HAARLEM De TROS zal de vriendschappelijke wedstrijd tussen Ajax en Glasgow Rangers in zijn geheel op de televisie uitzenden. De omroep heeft zich bereid verklaard het aantal onverkochte plaatsen van Ajax te kopen, waardoor de Amsterdamse vereniging geen bezwaar meer heeft tegen een rechtstreekse uitzending. De wedstrijd AjaxGlasgow Rangers wordt woens dagavond, in afwachting van het door ons gepubliceerde programma, in het Olympisch Stadion in Amsterdam gespeeld. De ontdekking werd bij het begin van I de treinendienst gedaan. Tot ongeveer '1 negen uur liet men de treinen over e enkel spoor rijden. De „springstof” werd verwijderd door militairen uit ’t Harde, die de afgelopen nacht oefeningen heb- ben gehouden op de heide bij Amby in m Ziüd-TJmbura. I s 4

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1