Jordaanse Boeing neergestort: 180 doden J( van Kerken, Kamervragen over „politiek Wachten op vervoer in Turkije gemarteld Voor kort vervoer kiest men de auto hebtu i F in Geen stop voor begaafde bèta’s Eeuwige vlam gedoofd Zwarte lijst van Wereldraad uw bijdrage al afgegeven? Beperking komst rijksgenoten nog in studie Kraamzorg belachelijk duur terrorisme” „Politieke gevangenen Uitroeiing van lepra twee generaties mogelijk As XHKVMKGMNB Opnieuw beschuldiging in Raad van Europa: 55 VOORZITTER WEGENBOUWERS: il HET WEER NEDERLANDS LEPRALOOG DRS. LEIDEKKER: I VOOR TON UIT HUIS GESTOLEN i I 44 tót bifll DINSDAG 23 JANUARI 197. Dlï TEGEN RACISME PROMOVENDUS: MINISTER VAN VEEN: Inflatoir I I AMSTERDAM. „Lepra kan in twee generaties uitgegroeid zijn, maar we moeten ons haasten want de leprabacterie begint weerstan den te kweken tegen het fantasti sche en voorlopig enige geneesmid del - DDS - voor de lepralijders”. Aldus de Nederlandse lepraloog drs. D. L. Leidekker, die zich vanaf 1948 bezig houdt met de bestrijding van deze ziekte, waaraan naar schatting meer dan 15 miljoen men sen lijden. De heer Leidekker ver klaarde dit bij de aankondiging van de activiteiten in ons land op 28 januari, de Wereld Lepradag. Begrip LAGOS (Reuter en UPI). De ramp met het gecharterd lijnvliegtuig van de Jordaanse luchtvaartmaatschappij in het noorden van Nigeria, waarover wij gisteren berichtten, heeft aan 180 inzittenden het leven gekost. Tweeëntwintig personen, onder wie de gezagvoerder en de vijf andere bemanningsleden, hebben het ongeluk in Kano op 830 kilometer ten noordwesten van Lagos, overleefd. De slachtoffers waren Nigeriaanse mohammedaanse pelgrims die naar Mekka waren geweest. Het ongeluk was het ergste vliegtuigongeluk uit de luchtvaartgeschiedenis. - ‘<T7 Grootste ramp uit luchtvaart 5Ü rtw ADVERTENTIE Ir. Prins heeft deze opmerkingen ge WERKRAPPORTEN o 6 1 I 721 2.59 10 9 7 10 6 1 0 0 1 1 0 2 4 6 0.6 0 21 2 0.5 0 0 0 4 Ook wees hij op de toenemende werk loosheid in 1972 in de wegenbouw. De miljoenen komen nu van Sociale Zaken. Onder de vele zogenoemde aanvullende werken zijn er diverse in de sector grond-, water- en wegenbouw. Het is gelukkig, dat dank zij deze werken de werkloosheid onder de werknemers in deze sector afneemt, hoewel onvoldoen de. De Jordaanse Boeing kwam bij de landing op het vliegveld van Kano zes tien meter naast de landingsbaan op grint terecht, verloor bij het zwenken naar een greppel het linkerwiel, slipte langs de rand van de landingsbaan en vloog in brand. Vanuit het stationsge bouw op het vliegveld zag men het De Engelse oud-minister van Buiten landse Zaken, Michael Stewart, en de Zweedse sociaal-democraat Kaj Björk, waarschuwden tegen een ontwikkeling die ertoe kan leiden dat Turkije, evenals Griekenland, uit de raad van Europa wordt gestoten. de ht be m et lil Pi zw. bew. zw. bew. half bew 7 6 5 7 6 7 5 6 6 7 16 13 4 8 6 5 6 “6 2 15 4 7 5 De vorige tien rampen waren (alle in 1972): De oud- Statt sche I maa punt te s' Ai de S mijr prot teer Nix< Johi schr corj leidt hooi ken staa dooi schi van ven wel rent van zag' de se voll ven fun sen doo ond logi R de de der gla naa to si tr ei w si t V 1 o b d n v b si V d h z I wei vlo het „m plo ka: eei zer iy. noi gei on ho da ni; uil 3 10 2 0 1 -4 1 1 0 7 2 3 -2 1 8 6 2 2 1 8 0.1 4 1 1 1 0.3 0 0 0 4 0 1 0 0.2 0.2 8 6 0 6 2 0 0 0 Wijzend op de plannen voor de Schip- hollijn een voorlopige raming gaat tot een bedrag van 1840 miljoen meende hij, dat het metrodrama van Amsterdam dwingt tot een reële begro ting en niet een optimistische, alleen maar om een plan aanvaard te krijgen. Ir. Prins zei voorbeelden genoemd te hebben, omdat er naar zijn mening eens een einde moet komen aan paniekpoli- tiek. Hij wees er verder op, dat de bedra gen van het Rijkswegenfonds voor 1973 met 4 percent zijn verhoogd. Dit is bij een inflatoire stijging van 8 percent onvoldoende om een gelijkblijvend volu me wegenwerk te houden. De bijdrage uit de algemene middelen werd in strijd met de belofte verminderd en autorij dend Nederland kreeg aanzienlijk hogere lasten opgelegd. Desondanks groeit het autopark gestadig. „Moeten er dan niet meer wegen worden aangelegd? Moet er aan de oplossing van verkeersproblemen in en rond de steden niet meer worden gedaan? Hiervoor sluit deze regering consequent de ogen.” Drie televisie-uitzendingen zullen wor den gewijd aan de bestrijding en de geldinzamelingsactie daarvoor: op 17 en 24 januari via de Stichting Socu- tera met films over de geschiedenis van de leprabestrijding, van de cineas ten Piet Out en Manus van de Kamp en op 27 januari een film van Henk Mochel. Mochel maakte deze film in Addis Abeba in opdracht van de Ne derlandse Stichting Leprabestrijding. Via de giro (34 36 00 ten name van Wereld-Lepradag Den Haag) zal ge collecteerd worden, maar ook door middel van regionale inzamelingsac ties. DEN HAAG. De Tweede Kamerle den Kosto en Wierenga, beiden PvdA, hebben minister Geertsema (Binnenland se Zaken) en Van Agt (justitie) gevraagd ten stelligste te ontkennen dat bij de regering voornemens leven om de wapen- instructie van de politie zodanig te wijzigen dat het geven van opdracht tot „schieten om te doden” mogelijk zal worden. In zijn proefschrift vraagt hij zich af, of de kraamzorgorganisatie nog wel be staansrecht heeft, nu de selectie van vrouwen die thuis mogen bevallen steeds meer wordt vervolmaakt, nu de voor lichting over de verzorging van moeder en baby is toegenomen en nu de kosten zijn opgelopen tot meer dan 100 gulden per dag. Het veelgebruikte argument voor in terne kraamzorg, namelijk de voortdu rende observatie, heeft volgens dr. De Neeff ook veel aan overtuigingskracht verloren. De verzorgsters komen in de weekends halve dagen of helemaal niet en door de week vertrekken ze aan het begin van de avond. Uit de registratie van de opmerkingen die de kraamver zorgsters over de baby en de kraam vrouw aan arts of vroedvrouw doorge ven, blijkt, aldus de heer De Neeff, dat het resultaat van de observatie maar pover is. Hij vraagt zich af, of de interne kraamzorg niet wordt overgewaardeerd. ZW z zw. bew. ono nno zw zw Vorig jaar bracht het Nederlandse vok voor dit doel 1,7 miljoen gulden bij een. Voor de voortzetting van projec ten die reeds in uitvoering zijn en het uitwerken van nieuwe plannen heeft de Stichting met andere Nederlandse organisaties in dit kader, een begro ting opgesteld van bijna 2,5 miljoen. Internationaal erkende lepralogen zijn ervan overtuigd dat de lepra medisch- technisch gezien in deze generatie mondiaal zou kunnen worden be dwangen en in de volgende generatie kan worden uitgeroeid.. Daarvoor zou de wereld per jaar 200 miljoen gulden bijeen moeten brengen. „Eén van de grote problemen bij de leprabestrij ding is de soort banvloek die nog steeds op deze ziekte rust”, zo stelt de stichting Wereld-Lepradag Nederland. „In verschillende landen achten de autoriteiten de aanwezigheid van lepra strijdig met de status van de natie. Daarom verzwijgt men de ziekte lie- uur uur Deze nieuwe ramp is het elfde vlieg tuigongeluk in iets meer dan één jaar tijd waarbij ten minste 100 mensen het leven hebben verloren. OOSTERBEEK. Tijdens de afwe zigheid van de bewoners is bij een inbraak in een woning in Oosterbeek voor ongeveer 100.000 aan waardevolle schilderijen, bontjassen en antieke hou ten, zilveren en gouden voorwerpen ont vreemd. De daders kwamen volgens de rijkspo litie binnen door middel van het doorza gen van traliewerk voor het het kelder raam, waarna het hele huis is doorzocht. zw w windst. 9 nw nw windst. nw nno z o n o ver dan dat men tot een adequate lokalisering en bestrijding overgaat.” „De kosten van voorkoming van lepra en genezing van de patiënten in een vroeg stadium zijn relatief laag. De kosten van behandeling, steun, onder houd en revalidatie van invalide pa tiënten, zijn echter bijzonder hoog. De logische conclusie is dan ook, alleen al uit economisch oogpunt, dat de pre ventie een hoge prioriteit moet heb ben. Tegenwoordig worden door art sen en verpleegsters ook inlandse hulpkrachten opgeleid die dan in staat zijn in een klein gebouwtje onder een boom aan de kant van de weg ergens tussen een paar dorpen in, regelmatig de medicijnen aan de patiënten uit te reiken. Ook dat is financieel aanmer kelijk aantrekkelijker dan wanneer dat door artsen zelf gedaan moet wor den”, zegt drs. Leidekker. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Botterdam Twente Vlisslngen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tunis >ge periode van tenminste Kans op een geheel droog AMSTERDAM. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegen bouwers, ir. H. D. Prins, gelooft, dat het lange afstandsvervoer per trein zal toe nemen, wanneer er meer goede parkeer voorzieningen bij de stations komen en meer zorg aan de service in de trein en op het station zal worden besteed. „Maar geloven de voorstanders van het open baar vervoer nu werkelijk in het korte afstandsvervoer, het woon-werkverkeer en het regionale verkeer?” Het is de twintigste maal dat een wereld-lepradag wordt gehouden. Pas sinds vijf jaar neemt Nederland daar aan deeL De lepradag is in 150 landen over de gehele wereld een gelegenheid die jaarlijks wordt aangegrepen om door collectes de vele projecten in het kader van de leprabestrijding finan cieel te steunen. In Nederland krijgt deze dag dit jaar het motto „Jubileum van een schandvlek” mee omdat het 100 jaar geleden is dat de leprabacte rie werd ontdekt en 25 jaar dat het eenvoudige geneesmiddel DDS voor de bestrijding van lepra beschikbaar kwam drama zich voltrekken. Er waren inzit tenden die uit de nooduitgangen kwa men maar meteen in de vuurgloed waarin het toestel gehuld was, omkwa men. Beide Kamerleden haken hiermee In op uitlatingen van de hoofdcommissaris K. Heyink uit Groningen, naar wiens mening het niet onmogelijk wordt geacht, dat de politie opdracht krijgt tot „schie ten om te doden”. Naar de opvatting van de Kamerleden is deze opvatting in strijd met de instructies, zoals deze tot dusver gelden. De verklaring van de hoofdcommissa- ris, dat de Nederlandse politie zich moet voorbereiden op „politiek en crimineel terrorisme, niet alleen in taktisch en technisch opzicht, maar ook ethisch”, heeft ook bij beide Kamerleden vragen opgeroepen. Zij informeren of de minis ters zelf over aanwijzingen beschikken, die in de richting van een politiek en crimineel terrorisme wijzen. Weer te Manen- en buitenland De gewonden zijn ondergebracht in een ziekenhuis in Kano. De doden zou den nog gisteren of anders vandaag in een massagraf worden bijgezet. Het ergste vliegtuigongeluk tot dat met de Jordaanse Boeing gebeurde op 13 oktober 1972 op de luchthaven van Mos kou, toen een Iljoesjin-62 neerstortte. Dit ongeluk kostte aan 176 inzittenden het leven. Naar in Nigeria is bekendgemaakt ge beurde het ongeluk in dichte mist. De landingsbaan was bezaaid met verkoolde lijken. Het ongeluk met het vliegtuig is ver oorzaakt doordat de landingsbaan inzak te op het moment dat het toestel landde, zo heeft de Jordaanse regering bekend gemaakt. In een officiële verklaring werd gezegd, dat volgens een bericht uit Kano het onderstel van het vliegtuig stuk ging, waardoor de romp een zwaai van 180 graden beschreef en in brand vloog. UTRECHT. „Interne kraamzorg is belachelijk duur, zeker als je ziet wat er geboden wordt: voornamelijk huishoude lijke hulp”. Dat vindt de 47-jarige Didamse huis arts J. J. de Neeff, die vanmiddag in Utrecht op het proefschrift „Prenatale zorg en het gezondheidscentrum van Di- dam” is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. maakt in de gistermiddag in Amsterdam gehouden algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging van Wegenbou wers. Hij stelde daarbij de grens tussen het korte en lange afstandsvervoer op 50 kilometer. Voor het korte vervoer kiest de ver wende mens van thans voor de auto, die voor de deur of in de garage staat en die hem op ieder door hem zelf gekozen moment beschut tegen alle slechte weers omstandigheden, brengt waar hij maar wil. Men loopt niet langer naar bus- of tramhalte, men wacht niet lang op bus of tram. „Het is een utopie dit vervoer op te krikken.” Ir. Prins bracht de door ex-minister Drees gelanceerde gedachte om een al gemeen verkeerfonds in te stellen naar voren en plaatste daarbij een aantal vraagtekens. „Is dit fonds soms ook voor de tekorten van het openbaar vervoer?”, vroeg hij zich af. „Maar dan is het geen fonds, maar een bodemloze put, waaruit het openbaar vervoer zonder welke rem dan ook vrijelijk zijn tékorten kan dek ken.” „In die put moeten natuurlijk eindeloos gelden worden gestort, die na tuurlijk afkomstig zijn van verhoogde lasten op de auto.” Ir. Prins constateerde dat het aantal passagiers van de Rotterdamse metro, die aanvankelijk een succes scheen, te rugloopt. DEN HAAG De regering heeft nog geen beslissing genomen over de vraag of beperkingen aan de komst van rijks genoten uit Suriname en de Nederlandse Antillen naar ons land moeten worden gesteld. Over dit vraagstuk vindt inter departementaal overleg plaats. De regering heeft dit meegedeeld naar aanleiding van vragen van de PvdA- Kamerleden Van Thijn en Van Lier. De vragen werden gesteld op grond van uitlatingen van minister Van Agt (Justi tie). In een vraaggesprek in een dagblad kwam hij mede op basis van een asin hem gerichte stroom brieven, tot de con clusie dat „de Surinaamse stroom inge damd” moet worden. Minister Van Agt zegt nu van deze brieven melding te hebben gemaakt, omdat zij z.i. helaas symptomatisch zijn voor de onwelwillend heid die zich in de Nederlandse samen leving jegens minderheidsgroepen van elders ontwikkelt. STRAATSBURG. De assemblee van de Raad van Europa zal deze week beslissen, of een missie naar Turkije zal gaan om de beschuldigingen van marte ling van politieke gevangenen, en in het algemeen van schending van de rechten van de mens, te onderzoeken. De schen ding van de rechten van de mens werd gisteren onmiddellijk na de opening van de vergadering aan de orde gesteld door twee Britse Labour-afgevaardlgden, Frank Judd en William Molloy. Twee Turkse afgevaardigden, Esat Ki- ratlioglu en Emin Paksuet, vroegen be grip voor Turkije’s moeilijkheden, die volgens hen door anarchisten worden veroorzaakt. Zij verklaarden dat Turkije een democratische grondwet heeft waar in de rechten van de mens worden gewaarborgd, maar gingen met geen woord in op de beschuldigingen van marteling en het schenden, van (vakver eniging. Volgens de conventie van de réchten van de mens mogen bepaalde rechten worden beperkt in geval van oorlog of wanneer het voortbestaan van de staat wordt bedreigd. Maar onder geen enkele omstandigheid wordt ontheffing ver leend van de verplichting, mensonwaar dige behandeling (marteling) te voorko men. De schrijvers, journalisten en hoogle raren zijn tot straffen van zeven jaar gevangenis, dwangarbeid en verbanning veroordeeld - en in ten minste een geval ook hun advocaat - voor het vertalen van werken van Marx, Engels en Trots ky, of voor het publiceren van artikelen lang voor de staat van beleg. Naar schatting 4000 personen worden gevan gen gehouden in afwachting van hun berechting door militaire tribunalen, tij dens processen hebben verdachten verklaard gemarteld te zijn. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG. Minister Van Veen (Onderwijs) stelt voor om jongelui met een bijzondere „bèta-begaafdheid” ko mend studiejaar onbelemmerd tot de medicijnenstudie toe te laten. Zijn con crete plan: degenen die voor natuurkun de en scheikunde bij hun eindexamen telkens minstens een 8 hebben behaald en die tevens voor alle vakken te zamen gemiddeld een 7 op hun lijst hebben, moeten ongehinderd de studentenstop voor medicijnen kunnen passeren. (Die stop is voor komend jaar nog wel niet afgekondigd, maar hij komt er zo zeker als hij er dit jaar al is). De minister doet dit voorstel, omdat een ander plan om de bèta-begaafden een extra kans te geven, niet tijdig uitvoerbaar is. Dat plan is afkomstig van een speciale ministeriële commissie (met mensen als de professoren Wiegersma, De Groot én De Moor) en het behelst de invoering van een volslagen nieuwigheid voor ons land: een toelatingsexamen, af te nemen door de universiteiten, waarbij geen rekening gehouden wordt met de resultaten van het eindexamen. Een kwart van alle beschikbare plaatsen in de „afgestopte” studierichtingen zou toe bedeeld moeten worden aan degenen, die het best uit het universitaire toelatings examen tevoorschijn komen. Bij wijze van experiment zou zo’n examen voor het komend studiejaar alleen voor de medicijnenstudie afgenomen moeten worden en wel in de vakken scheikunde en natuurkunde. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Overwegend droog met ongeveer normale temperaturen. Aantal uren zon: 0 tot 4; minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; maximum temperatuur: om streeks normaal. Kans op een droge 12 uur: 90 percent. -L etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 25 januari: mini mum 0, maximum 4 graden. „Het wondermiddel DDS dat de mensen van nog niet zo ver gevorderde mis vormingen afhelpt en de ziekte tot staan brengt, is nog goedkoper dan een aspirientje. Maar het gevaar dreigt ook al is er nog geen reden voor groot alarm dat de bacterie die de lepra veroorzaakt, langzaam bestand raakt tegen het DDS. Op die manier zouden wij ons belangrijkste wapen in de strijd verliezen. Dan wordt de vraag of de leprabestrijding nog een haalbare zaak is actueel. Daarom dringt de tijd, daarom moeten wij zo snel mogelijk zoveel mogelijk gebruik maken van het middel dat we nu nog hebben. Daar is geld voor nodig, veel geld”, aldus drs. Leidekker. GENEVE (DPA) De Wereldraad van Kerken, waarin meer dan 250 chris telijke kerken uit alle werelddelen zijn vertegenwoordigd, heeft gisteren zijn strijd tegen het racisme verscherpt. De raad publiceerde een lijst met de namen van 650 ondernemingen die rechtstreeks betrokken zijn bij investe ringen in of bij handel met de landen in zuidelijk Afrika met een blank minder- heidsbewind. Voorts maakte de raad be kend dat hij alle aandelen in de betrok ken ondernemingen heeft verkocht. De marktwaarde van deze deelnemingen bedroeg vjjf miljoen gulden. Op de „zwarte lijst” van de Wereld raad komen de namen voor van 15 Nederlandse ondernemingen. Deze zijn: Akzo, Philips, Unilever, Berkel’s Patent, Blydenstein-Willink, Bos Kalis, Grasso, Heineken, Hollandsche Beton, Internati- o-Müller, Lindeteves-Jacbberg, Neder landse Scheepvaart-Unie, Nijverdal-Ten Cate, VRG-papier en Mulder's Rollend materieel. Behalve deze Nederlandse bedrijven komen op de lijst ook Zwitserse, Ameri kaanse en Britse ondernemingen voor. Gewonde Zuidvietnamese soldaten wachten op vervoer naar een zie kenhuis na hevige gevechten op de voormalige Michelinplantage zestig kilometer ten noordwesten van Sai gon. De gevechten op deze plantage waren de hevigste in dit gebied sinds 4 januari van dit jaar. z o ozo o windst. 2 onbewolkt nno half bew. wzw regen mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. bew. half bew. geh. bew geh. bew. regen regen motregen sneeuw nnw geh. bew. nnw o windst. 15 zw regen zzw regen zzw zw. bew. zzw onbewolkt zzw regen zw zw. bew. wzw regen zzw onbewolkt zw regen zzw regen zw. bew. zw. bew. onbewolkt regen licht bew. regen zzw onbewolkt licht bew. sneeuw sneeuw mist WOENSDAG 24 JANUARI Hoog water 7.21 uur en 19.38 Laag water 2.59 uur en 15.22 uur en uur en 7 januari: Een Iraakse verkeersmachine verongelukt in Spanje, 104 doden; 15 maart: Deens verkeersvliegtuig raakt berg in gebied Perzische Golf, 112 doden; 8 mei: Italiaans vliegtuig raakt berg op Sicilië, 115 doden; 18 mei: Russische machine stort neer in de Oekraïne, 108 doden; 18 juni: Machine van de BEA stort neer in Engeland, 118 doden; 13 augustus: Oostduitse machine veron gelukt bij Oost-Berlijn, 156 doden; 2 oktober: Russische machine ontploft in de buurt van de Zwarte Zee, 100 doden; 13 oktober: Russisch vliegtuig valt te pletter bij Moskou, 176 doden; 3 december: Spaans vliegtuig stort neer op de Canarische eilanden, 155 doden en 30 december: Amerikaans vliegtuig ver ongelukt bij de Everglades in Florida, 101 doden. PARIJS (Reuter) De „eeuwige vlam" bij het graf van de onbeken de soldaat onder de Are de Tri- omphe in Parijs is gisteren gedoofd doordat een man op het gedenkte ken urineerde. Kort tevoren had de Westduitse bondskanselier Willy Brandt een krans op het graf gelegd. Volgens de politie was de man een 32-jarige Algerijn. WOENSDAG 24 JANUARI Zon op 8.32 uur onder 17.13 uur Maan op uur onder 10.13 uur 15 16 1 11 2 6 14 15 2 1 4 16 16

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2