Confessionelen gevraagd uitvoering hoofdpunten te garanderen Johnson, alleen nog een naam Brandt bij Pompidou •P rg Frans-Duits Kritiek van kerk k overleg in Parijs op Franco-regime Eis 3 jaar voor poging tot Tanzania meldt moord luchtaanvallen >r PAIGC zal moordenaars Aanhanger van Cabral berechten Peron gedood van Chauffeur na dodelijk ongeluk d fs door Portugal it I fc -3 ERNSTIG GEWOND BESLAG OP KOPER UIT CHILI OPGEHEVEN ZOON ONASSIS „VIJANDEN VAN AFRIKA VERNIETIGEN” I I ■fik -V as* DINSDAG 23 JANUARI 1973 2 Adviseren Conclusies Lissabon ontkent Vertrouwen Verschillen Bij vliegtuigongeluk 1 doorgereden - WIEGEL EIST ZEKERHEDEN (Van onze redacteur in Barcelona) over de ar in- ortdu- Ir. De kracht in de il niet in het stratie mver- raam- lorge- ff, dat maar iteme eerd. Het communiqué verschaft geen op heldering over de daders of de omstan digheden van de moord. Wel wordt ver zekerd dat de PAIGC met „verbeten vast beradenheid” deze wandaad zal wreken door „de verdorven kolonialisten en hun handlangers op de heilige grond van het vaderland uit te roeien”. De beweging heeft gezworen „alle energie en alle middelen aan te wenden om in zo kort mogelijke tijd de vijanden van Afrika te vernietigen die nu nog de grond van Guinee-Bissau bezoedelen”. De opvallendste verschillen tussen de „uitgelekte” versie en de officiële tekst BUENOS AIRES. (Reuter en EFE) Julian Moreno, een peronistische vak bondsleider en kandidaat voor het ambt van burgemeester van de stad ïanus die bij Buenos Aires ligt, is gisteren voor zijn hnis vermoord. huis- lag in ■natale tn Di- in de org is wat er ioude- Veen i met ko st de con- rkun- :amen haald samen ■bben, ■nstop (Die 1 niet zeker >mdat afden tijdig g van (met rsma, 1st de gheid :n, af sarbij et de Een en in i toe- n, die tings- wijze voor ir de oeten :undt GRONINGEN. Gisteren heeft vermoe delijk een vrachtwagen de 76-jarige we duwe A. Berghuis van der Molen over reden. De vrouw was op slag dood. De chauffeur is na het ongeluk doorgere den. Een bromfietser die de vrouw later vond, zag nog juist een vrachtwagen wegrijden. Omtrent de identiteit van de vrachtwagenbestuurder is nog niets be kend. betreffen de houding van de kerk inzake de dagelijkse politiek. Als men de rege ringsgezinde versie had moeten geloven, zou het document op verscheidene plaat sen hebben verzekerd dat de bisschoppen en de priesters de taak noch het recht hadden zich over politieke zaken uit te spreken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. VVD-fractieleider Wiegel wil van de drie confessionele fractieleiders „zekerheden” over de uitvoering van een aantal hoofdpunten van beleid door een eventueel extra-parlementair kabinet van confessio nelen en liberalen. De fracties van de drie confessionele partijen beraden zich vandaag over hun opstelling ten opzichte van een dergelijk kabinet. Ruppert heeft de vier fractieleiders, die gistermiddag samen bij hem waren, ten overvloede ook nog de schriftelijke vraag meegegeven of hun fracties bereid zijn tot steun aan een parlementair kabinet van KVP, ARP, CHU en VVD, dat volgens Wiegel nog onvoldoende op zijn mogelijkheden is onderzocht. ich af, el be- a van steeds voor leder kosten julden Naar de mening van Andri essen kun nen alleen de deelnemende ministers in een extra-parlementair kabinet aan een programma worden gebonden en kunnen fractievoorzitters hun slechts adviseren al of niet mee te doen. Wiegel zei dat het hem vooral te doen is om het beleid en pas in de tweede plaats om de mannetjes. „We zullen niet overvragen”, zei hij, „maar we willen wel onze hoofd punten kunnen realiseren”. heeft een sombere herinnering achterge laten in de Amerikaanse democratie, voornamelijk door zijn gebrek aan per soonlijke verzetskracht tegen invloedrij ke militaire en politieke kringen rondom de presidentszetel, die Amerika de weg wilden opdrijven van de overweldigende wereldmacht. Johnson heeft het nauwe lijks begonnen werk van zijn voorganger Kennedy om zich aan die invloeden te ontworstelen, niet voortgezet. Hij heeft zelfs een begin gemaakt met het tegen deel, door de „haviken” vrij spel te geven met hun plannen tot een snelle, Gewelddadige oplossing van het dubi euze Vietnamese conflict. Hij heeft zich laten bepraten tot het uitvaardigen van het bevel tot bombardementen op Noord- Vietnam, nadat het Congres buiten spel was gezet door de enscenering van een Noordvietnamese aanval op Amerikaanse oorlogsschepen in de Tonkin-baai. De aanvallers waren verdreven door het luchtdoelgeschut van de volksmilitie, aldus de verklaring. Of er Portugese machines werden geraakt is niet gezegd. In Tanzania bevinden zich bases van troepen van het Mozambiquaanse vrij- heidsfront, de Frelimo. Door deze guerrillastrijders is de laat ste tijd enige malen bekendgemaakt dat successen zijn geboekt bij de strijd tegen Portugese troepen. Men zegt thans twee derde van de Portugese kolonie Mozam bique in handen te hebben. Portugal heeft gisteravond formeel de berichten ontkend als zouden Portugese vliegtuigen aanvallen en bombardemen ten hebben uitgevoerd op Tanzaniaans grondgebied. Enkele veelzeggende uitspraken zijn de volgende: ..Wanneer een bisschop of priester uit hoofde van zijn taak bepaal de gebeurtenissen of toestanden in de maatschappij beoordeelt, is het absoluut onjuist te zeggen dat hij aan politiek doet. De bisschoppen hebben de plicht zich uit te spreken over sociaal-politieke beginselen”. Dit moet met de nodige voorzichtigheid gebeuren, maar „laten allen zich er goed rekenschap van geven dat, wanneer wij zouden zwijgen wegens een overdreven voorzichtigheid, uit ge mak of uit vrees, wij medeplichtigen zouden worden aan wantoestanden”. Wiegel meende gisteravond dat het nog steeds mogelijk moet zijn het eens te worden over een parlementair kabi net van de oude vijf. Ruppert zou dan ook snel met zijn opdracht klaar kun nen zijn. „Men begint in het land genoeg te krijgen van dat ingewikkelde -gedoe”, aldus de fractieleider van de WD, die meende dat de KVP een keus zo langza merhand niet meer kan ontlopen. „Doet zij dat wel. dan zal haar dat bij de eerstvolgende verkiezingen opbreken”. aten zie- y de ;stig Sai- tage bied Ruppert zelf hoopt eind deze week tot conclusies te kunnen komen over de richting waarin de formatie verder zal moeten verlopen. Hij kondigde gisteren op een persconferentie aan, dat hij deze week ook nog de mogelijkheden wil nagaan voor de vorming van een pro- gressief-confessioneel extra-parlementair kabinet. Hij ziet voor zo’n kabinet nog kansen, nu Den Uyl een andere socialist als formateur accepteert en het progres sieve regeerakkord slechts als uitgangs punt” dient De informateur zag in de brief van Andriessen bovendien „een signaal” in de richting van de PvdA. Hij sloot dan ook niet uit dat hij beide fractieleiders nog opnieuw rond de tafel zou brengen. HAMBURG. (AP) De Westduitse rechtbank heeft gisteren in Hamburg een tijdelijke inbeslagneming van 3000 ton koper opgeheven. Het beslag op het koper, afkomstig uit Chili, was gelegd op verzoek van de Kennecott Copper Company uit Ameri ka. De moordenaars van Cabral hebben ook Aristide Pereira, Cabrals rechter hand, en verscheidene andere leidende figuren van de PAIGC (de bevrijdings beweging van Guinee-Bissau) ontvoerd, zo heeft de president van de republiek Guinee Sekou Touré, gezegd. Hij heeft daardoor méér dan welke president voor of na hem ook het con flict in Indo-China tot een eindeloos drama gemaakt, ofschoon het zijn per soonlijke bedoeling moet zijn geweest een snelle Amerikaanse overwinning te forceren. Natuurlijk is de Johnson-politiek niet de persoonlijke vinding van de thans overleden oud-president geweest. De machten die hem ertoe brachten koppig en onvermurwbaar door te zetten toen de kans op een snelle overwinning vol komen verkeken was, waren voorname lijk afkomstig uit militaire kringen die zich niet konden voorstellen dat Ameri ka ooit een oorlog zou kunnen beëindi gen zonder hem te winnen. Meermalen is Johnson verweten dat hij een blinde koers voer en zich niet persoonlijk op de hoogte stelde van de werkelijke toestand in Indo-China. Het is en blijft de vraag of Johnson over de talenten beschikte om een onafhankelijk oordeel te hebben. Zijn toespraken waren vaak primitief, maar altijd zeer duidelijk geformuleerd uit inzichten van anderen. Johnson heeft nooit iemand kunnen inspireren door een blijk van persoonlijke originaliteit, maar hij is op zijn manier ontroerend trouw gebleven aan wie hij als zijn raadgevers en vrienden beschouwde. Zijn vertrek uit het Witte Huis was geruisloos en het was alsof hij tóen al dood ging. Sinds Nixons optreden is er over Johnson een koude stilte gevallen, en wellicht hebben weinigen erbij stilge staan dat hij tot de dag van gisteren heeft moeten beseffen hoe enorm de misrekening van zijn leven is geweest. Het metaal was door de Chileense naatschappij Codeloc, die staatseigen dom is, naar Hamburg verscheept. Kennecott, wiens mijnen in Chili door de regering aldaar zijn genaast, wilde het koper verkopen en beschouwen als deel van de schadeloosstelling. President Pompidou en bondskanse- lier Willy Brandt gefotografeerd bij het begin van hun tweedaags over leg in Parijs. Zij begonnen hun be sprekingen met een korte, formele herdenking van het bestaan van het Frans-Duits vriendschapsverdrag, dat door hun voorgangers, president De Gaulle en kanselier Adenhauer, werd gesloten. De tamelijk onverwachte dood van oud-president Johnson van de Verenigde Staten is omgeven met een diep-tragi- sche symboliek, nu datgene waarvan de ze president zijn levenswerk heeft ge maakt, de oorlog in Indo-China, op het punt staat in zijn eigen ongerijmdheden te stikken. Alle oud-presidenten van de Verenig de Staten die gedurende hun ambtster mijnen letterlijk dag en nacht met het probleem Vietnam werden geconfron teerd, zijn nu dood, behalve Richard Nixon. Truman. Eisenhower, Kennedy, Johnson, illustere en in de geschied schrijving van de Verenigde Staten als coryfeeën van het Amerikaanse wereld- leiderschap geprezen figuren, op de hoogste post die de westelijke wereld kent, bekleed met een macht die hen in staat stelde te beschikken over leven of dood van vele anderen, zijn dode ge schiedenis geworden. De betrekkelijkheid van persoonlijke roem en persoonlijke verering is in die dertig jaar in Amerika wel zeer duidelijk geworden. De dave rende verkiezingscampagnes, de tranen van ontroerde echtgenoten die hun man zagen opklimmen tot de hoogste zetel, de voldoening van politieke binnenland se overwinningen, dat alles heeft zijn volkomen gebrek aan feitelijke en blij vende betekenis gedemonstreerd in de fundamentele ondergang die alle men senwerk beschoren is. Zij allen zijn dood, verenigd met degenen die als hun ondergeschikten of vijanden in hun oor logen het leven verloren. Met een indrukwekkende hand strijkt de tijd alle plooien glad die door leven de mensen zo uitermate belangrijk wor den gevonden. Ook Johnson is nu een gladgestreken plooi, waarvan alleen een naam op een grafmonument overblijft. Wellicht is geen man in de moderne wereldgeschiedenis zo gehaat en ver vloekt als Johnson. Hoe velen hebben hem in bijna alle landen der wereld een „moordenaar” genoemd! De ruwe, mei plompe manieren en een egocentrisch karakter behepte senator uit Texas, door een politieke speling van krachten geko zen tot vice-president door John Kenne dy, die Johnsons relaties en aanzien nodig had om het Witte Huis een stevi ger fundament te geven, op een totaal onverwacht en onverhoopt moment om hooggedreven tot de presidentszetel om dat geheimzinnige krachten in de Vere nigde Staten besloten hadden Kennedy uit de wég te ruimen deze Johnson De fractieleider van de VVD bleek echter toch liever eerst te willen weten hoe de confessionele drie zich tegenover een confessioneel-liberaal extra-parle mentair kabinet opstellen, alvorens zelf op die vraag in te gaan. Maar Ruppert wil .iterlijk woensdag twaalf uur deze vraag door alle vier de fracties beant woord hebben. MADRID. Het omstreden document van de Spaanse bisschoppenconferentie over de betrekkingen tussen kerk en staat is thans officieel bekend gemaakt. Het is goedgekeurd met meer dan de vereiste twee-derde van de stemmen. Maar tegenover de 59 ja-stemmen vond men toch nog 20 „dwarsliggers” onder de aartsconservatieve bisschoppen, die zelfs deze verzachte tekst weigerden te onderschrijven. Het document staat af wijzend tegenover het Franco-regime. In werkelijkheid leest men eerder het tegenovergestelde. Bovendien keert ver scheidene malen de uitspraak terug, dat de bisschoppen er genoeg van hebben dat iedereen, en vooral het regime, pro beert de kerk voor zijn politieke karre tje te spannen. heeft bewezen. Het verdrag was nodig om onszelf en onze partners te tonen dat Europa mogelijk is.” Franse en Westduitse woordvoerders verklaarden dat, aangezien er tussen beide landen geen grote problemen be staan, Pompidou en Brandt zich zouden beperken tot overweging van stappen die de Europese eenwording dichterbij kun nen brengen. Hun eerste onderhoud gisteren duurde twee uur. Na een werklunch had een tweede gesprek plaats. Brandt antwoordde in het Duits en zei: „De ervaring die we in deze tien jaar hebben opgedaan, rechtvaardigt mij te zeggen dat ons verdrag zijn waarde „Ik blijf ervan overtuigd dat de vriendschap tussen Frankrijk en Duits land meer dan ooit onmisbaar is voor de vooruitgang op de weg naar Europese eenheid. Zij regeert de stabiliteit van ons land en de ontwikkeling van de samenwerking tussen alle landen van het ene einde van Europa tot het ande re”, verklaarde Pompidou. DAR-ES-SALAAM (AP) De rege ring van Tanzania heeft gisteravond meegedeeld dat negen Portugese militai re vliegtuigen afkomstig uit Mozambique gisteren „herhaaldelijk aanvallen” op Tanzaniaans gebied hebben uitgevoerd. Dit gebeurde in de buurt van het grensgebied met Mozambique, aldus de mededeling. Er werd niets bekendgemaakt slachtoffers of aangerichte schade. ATHENE. (UPI en AFP) De in aprli 24 jaar wordende enige zoon van de Griekse reder Onassis, Alexander Onas- sis, is gisteren levensgevaarlijk gewand toen het vliegtuigje dat hij bestuurde kort na de start van het vliegveld van Athene neerstortte. Alexander Onassis werd overgebracht naar het ziekenhuis van Kifissaa, een voorstad van Athene, waar professor George Hartofylakidis een operatie van ruim drie uur uitvoerde. Volgens ziekenhuiskringen heeft Alexander Onassis vele inwendige kneu zingen opgelopen en was zijn gezicht een bloederige massa. Aan boord van het vliegtuigje van Onassis bevonden zich een Britse en een Amerikaanse tweede piloot, Donald McGregor en Donald McCusker, die bei den eveneens zwaargewond naar een ziekenhuis werden gebracht Dit merkt men o.m. uit de volgende eisen en opmerkingen van de bisschop pen: De wet op de godsdienstvrijheid moet verbeterd worden om discriminatie te verhinderen; het concordaat moet grondig herzien worden en daarbij moet de kerk „haar vrijheid garanderen”; ge neraal Franco zou moeten afzien van zijn vetorecht bij bisschopsbenoemingen, en de kerk van haar privileges tegeno ver de burgerlijke rechtspraak; de fi nanciële steun van de staat aan de kerk is geen privilege, maar een recht en moet ook voortgaan; er moeten geen bisschoppen meer zitting nemen in staats instellingen van het regime; het feit dat het regime het katholicisme tot staats godsdienst heeft uitgeroepen betekent niet automatisch dat de kerk staatsin stellingen of wetten goedkeurt. PARIJS. (AFP, UPI en DPA) Bondskanselier Willy Brandt en presi dent Georges Pompidou zijn hun twee daagse periodieke overleg in Parijs giste ren begonnen met een korte formele herdenking van het tienjarig bestaan van hun vriendschapsverdrag gesloten tussen hun voorgangers Konrad Adenau er en Charles de Gaulle. VN-secretaris-generaal Kurt Wald heim heeft zijn verontwaardiging geuit over de moord. Hij betreurde de „brute gewelddaad” tegen een Afrikaans patri ot, die steeds voorstander was geweest van een onafhankelijkheidsverlening door onderhandelingen. Het Russische persbu reau Tass noemde de moord „een nieuwe schakel in de keten van talloze misda den bedreven door het imperialisme én kolonialisme in de wereld.” KVP-fractieleider Andriessen vond gisteravond dat de zekerheden die Wie gel vraagt, en die ook betrekking hebben op de punten waarover eerder de vijf het niet eens bleken te zijn, in het grensgebied liggen van wat nog extra parlementair is. Die geschilpunten heb ben onder meer betrekking op het belas ting- en premiebeleid, defensief, ontwik kelingshulp, het kiesstelsel en dergelijke. Wiegel wilde niet aangeven wat hij precies onder die zekerheden verstaat en hoe die zouden moeten worden vastge legd. In het bijzijn van de ministers die deel van hun gevolg uitmaken, beloof den Brandt en Pompidou dat ze de Duits-Franse verzoening verder zullen consolideren. DAKAR. (AFP/Reuter/DPA) De moordenaars van Amilcar Cabral, de leider van de bevrijdingsbeweging voor Guinee-Bissau en de Kaapverdische Ei landen, zullen door deze beweging, de PAIGC worden berecht. Dit is meege deeld in een communiqué, dat door ra dio Conakry is uitgezonden. Hierin wordt meegedeeld, dat regering van Guinee het aan de PAIGC overlaat de „misdadigers voor deze wan daad te straffen”. Twee jongemannen die in een auto kwamen aanrijden, stopten voor de wa gen van de vakbondsleider. Zij sprongen eruit, holden naar de stilstaande wagen en schoten Moreno en diens medewerker Leopoldo Deheza dood. Daarop namen zij de vlucht. Moreno was secretaris van de afdeling Lanus van de machtige bond van me- aalarbeiders. Behalve kandidaat voor iet burgemeesterschap van Lanus was Vioreno ook kandidaat voor een zetel in net Congres namens het Bevrijdings- front, een coalitie van Perons Recht- vaardigheidspartij en enkele andere groeperingen, speciaal gevormd voor de verkiezingen van 11 BREDA De officier van Justitie bij de Bredase rechtbank, mr. K. Thjjssen, heeft gisteren tegen een 25-jarige losar beider uit Breda wegens poging tot moord drie jaar gevangenisstraf geëist en voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering met drie jaar proeftijd. De verdachte zou in de maanden april tot juni 1972 een thalliumsulfaatoplos- sing in de thee van zijn 54-jarige schoon moeder hebben gedaan. De vrouw werd ernstig ziek en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Inmiddels is ze her steld. Tegenover de politie en de rechter commissaris heeft de verdachte indertijd bekend, dat hij zijn schoonmoeder wilde doden, omdat ze zijn huwelijk had ver nield. Na in juli 1971 getrouwd te zijn, was de verdachte met zijn jonge vrouw bij zijn schoonmoeder Ingetrokken. De schoonmoeder maakte een normaal hu welijksleven onmogelijk, zei hij. De ver dachte liep alle instanties af om een huis, maar zonder succes. Hij wilde toen zijn schoonmoeder „weg hebben”. Voor de rechtbank verklaarde hij ech ter dat hij zijn schoonmoeder niet had willen doden, maar alleen ziek had wil len maken. De rechtbank doet op 5 februari uit spraak. De bisschoppen erkennen dat „wij moeten bekennen dat wij soms in slaap zijn gedommeld wegens een overmaat aan vertrouwen in de katholieke een heid” van het Spaanse volk. Zij stellen de personen aan de kaak die hun poli tieke en economische overmacht, alsme de hun controle op informatiemedia, misbruiken om hun visie op de kerk uit te dragen en om de bisschoppen als ware leermeesters van het geloof te verdringen. Pereira en de anderen waren gekne veld,mishandeld en meegenomen naar drie boten van de PAIGC, waarvan de ontvoerders zich meester hadden ge maakt. De boten waren richting Bissau gevaren om de PAIGC-leiders uit te leveren aan de Portugezen, maar de marine van de republiek Guinee had de boten geënterd en teruggebracht naar Conakry, aldus Sekou Touré. De daders van de moord en de ont voering behoorden volgens de Guinese president tot het Portugese koloniale leger. Ze hadden zich uitgegeven voor deserteur en waren zo geïnfiltreerd in de PAIGC. Hij kondigde de instelling aan van een revolutionair comité van onderzoek in Conakry, dat de „PAIGC moet zuiveren van de geïnfiltreerde ele menten van de vijfde kolonne”. Portugal heeft ontkend iets te maken te hebben met de moord. p t r, b j 'I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3