Oud-katholiek steunfonds viert 80e verjaardag Fel verzet tegen basisindustrie op zuidoever van Noordzeekanaal Vier wijken meer voor „Speliade Streven naar één groot streekplan tussen IJmuiden en Amsterdam Merry Minstrels on de radio TNO-mosselonderzoek voor Verbruikersunie IN DE VISHAL EN OP ZEE „Milieu ondergeschikt aan industrie in streekplan acht moties tijdens vergadering provinciale staten havenberichten Grim Harvest naar buurthuis De Mei Kijkgrijp vandoor Dieven gaan er met bestelauto Kulturele Stichting Velser Gemeenschap Samenwerking bij gemeentepolitiek DINSDAG 23 JANUARI 1973 IJMUIDER COURANT GEDEPUTEERDE DE JONG: 99 MOTIES REPLIEK Denkfout Profiteren Ongewenst Natuurbescherming over Noordzeekanaalgebied: (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Provinciale Staten van Noord-Holland zijn maandag na een vijf uur durende vergadering akkoord gegaan met de uitgangspunten voor de herziening van het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied. Dit betekent onder meer dat de grenzen van het huidige lp 1968 vastgestelde streekplan gewijzigd zullen worden, doordat ook de gebieden Amsterdam, IJmond, Zaanstreek en het noordelijk gedeelte van Zuid-Kennemerland in het nieuwe bestemmingsplan opgenomen zullen worden. Meer dan voorheen zal aandacht besteed worden aan de leefbaarheid van het milieu. Dit komt onder andere tot uiting door het weren van basisindustrie op de noordoever van het kanaal, het handhaven aan deze zijde van dorpsbe- 1 bouwingen, recreatievoorzieningen en vogelgebieden, alsmede het ver breden van zogenoemde bufferstroken. Voor wat de zuidoever betreft hebben de Staten zich door het aanvaarden van de uitgangspunten uitge sproken voor het aanleggen van een tweede insteekhaven, het bestemmen van de terreinen tussen de Machineweg en het Hemtunnelwegtracé voor basisindustrie en het handhaven van de westelijke begrenzing voor in dustrievestiging ten westen van de al genoemde Machineweg. Vooral deze laatste drie punten hebben gistermiddag een belangrijk deel van de dis cussies in beslag genomen. Moties van D’66, PPR en PvdA om verande ringen in de voordracht van Gedeputeerde Staten te brengen werden ver worpen. (Van onze correspondent) kwadrant het L2.600, een van 10.500, Veel verder ging de D’66-er D.van Leeuwen, die op de zuidoever een uit- In tweede termijn maakte de P.v.d.A.- er Hille een motie bekend, waarin hij aandrong om met Amsterdam te gaan praten over een gunstiger verkavelings- Diploma-zwemmen. In het Sport- fondsenbad te Beverwijk slaagden 11 kleuters voor het zwembrevet, 63 kandi daten behaalden het diploma A, 12 kan. didaten het diploma B en 6 kandidaten gingen met het diploma c naar huis. een De es es a- in De heer P. J. van der Laan, die als voorzitter fungeerde, herinnerde aan het feit, dat hij nog altijd waarnemend is, zodat de vacature openstaat. Hij noemde deze bijeenkomst van groot belang in verband met de organisatie, die verbon den is aan een te houden algemene vergadering van OKOF, waarbij uit alle delen van het land afgevaardigden en leden zullen worden ontvangen. Reeds is bekend, dat deze zal plaats vinden op zaterdag 26 mei met gelijktijdige herin nering aan het tachtigjarig bestaan van de afdeling. derom niet in de vacature van voorzitter kon worden voorzien, zodat de heer P. J. van der Laan als zodanig, voorlopig althans, nog het roer in handen houdt. DEN HAAG De Belgische Verbrui kersunie heeft voor het onderzoek, waarop ze haar geruchtmakende publi- katie over de gevaren van kwik in vis heeft gebaseerd, gebruik gemaakt van de diensten van het centraal laboratorium TNO in Delft. Gedeputeerde J. Roelse (planologie) zei dat het handhaven van het Nauernase tracé noodzakelijk was ter ontsluiting van het industriegebied indien dat in de toekomst tot ontwikkeling komt. On danks deze handhaving is het volgens hem wel mogelijk tot een behoorlijke verkaveling te komen. Dit werd onder schreven door Gedeputeerde J. van Dis Hzn (waterstaat en wegen) die zei dat reeds nu de Coen- en de IJtunnel over bezet zijn. Hij wilde daarom niet achter elke tunnel een vraagteken zetten. De huidige infrastructuur maakte het vol gens hem nu al noodzakelijk de ver voerscapaciteit te vergroten, laat staan als de overloop tot stand komt. Ook wilde hij de geplande rijksweg 16 niet bufferzóne de Zaan- SCH 117 23.800, VL 1 14.300, 112 14.100, 142 6.700, WR 25 3.055, 32 15.100, 37 6.400, 45 12.700, 50 15.200, IJM 1 5.070, 4 8.700, 18 25.300, 154 17.400, 207 12.200, KW 167 +WR 33 F 18.200. DEN HELDER. De visweek van 15 tot en met 20 januari had weersom standigheden welke het voor alle sche- Over watervervuiling en calamiteiten wordt („helaas”) niet gesproken in de nota en de voordracht. Het Contact stelt dat de vestiging van basisindustrie het structurele probleem van de arbeidssitu atie rond Amsterdam niet oplost en dat het uit een oogpunt van verantwoord milieubeheer ongewenst is. Het voelt meer voor arbeidsintensieve en schone bedrijven, die minder ruimte vragen, waardoor de Machineweg de grens van BEVERWIJK. Van de parkeer plaats aan de Vlaanderenstraat is een DAF-bestelauto, eigendom van de firma Kijkgrijp, ontvreemd. De auto vertegen woordigt een waarde van circa f 3000. Een bewoner van de Stumphiusstraat mist sinds enkele dagci zijn gereed schapskist ter waarde van 200. De blauw metalen kist stond in ’n schuur- Moties van D’66, met steun van PPR en PSP, teneinde het vogelge- bied van Westzijderveld te vergroten werden eveneens met zitten en op staan verworpen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De gezamenlijke besturen ran de afdelingen IJmuiden van de PvdA en de PSP hebben, evenals die van de afdelingen IJmond van de PPR en D’66 voor vrijdag 2 februari een openbare vergadering uitgeschreven in gebouw „Velserduin” aan het Velser- duinplein. Het wordt een discussie-avond over het project „Samen overleven”, voortvloeiend uit het rapport van de „commissie van zes,” ook bekend als het „Rapport Mansholt.” in de tekst van het desbetreffende arti kel wel correct over microgrammen werd gesproken, terwijl ter rechtzetting van de fout in de tabel nog een erra- tumbriefje bij de publikatie was ge voegd. De discussies zullen deze avond wor den ingeleid door de heer J. O. A. Gruiters, lid van de Tweede Kamer voor D’66 en tevens lid van de „commissie van zes.” De bedoeling van deze verga dering is te onderzoeken of er onder de leden van deze partij aanknopings punten bestaan, om in de verdere toe komst in de gemeentepolitiek tot een bepaalde vorm van samenwerking te geraken. Eventueel zal nog een discus siegroep worden gevormd, welke het ge noemde project gezamenlijk kan bespre ken. VELSEN-NOORD Zaterdagavond 8 uur treedt in het buurthuis De Mei de „Amsterdamse blues-formatie „Grim Harvest” op. Niet onbekend bij de lief hebbers, want de formatie werkte vorig jaar mee aan het popfestival in het Amsterdamse Bos. Voor twee gulden kan men bij De Mei een toegangskaart voor de blues-avond kopen. naar het westen verleggen. Dit zou vol gens hem ernstige consequenties met zich meebrengen, niet alleen voor het recreatiegebied Spaamwoude, maar ook voor het aanleggen van de Buitenhuis tunnel. Aangezien de afdeling IJmuiden niet meer als vroeger min of meer organise rend voor de parochie(s) optreedt en dit door de bestuurssamenstellingen van de beide parochies is overgenomen, kon het jaarverslag zich beperken tot het memo reren van enkele vergaderingen en de activiteiten voor gehouden kienavonden, die, zoals uit het jaarverslag van secre taris J. van Riessen bleek, een flinke financiële steun blijven opleveren Daar om ook kon penningmeester J. Zwart, ondanks enkele belangrijke giften aan de beide Oud-katholieke parochies ten behoeve van de administratieve taken, een fraai financieel eindresultaat boe ken, dat ten dele zal worden aangewend voor de organisatie en ontvangst van de landelijke algemene vergadering in IJ muiden. IJMUIDEN. Maandag werden in IJmuiden aangeveerd door 45 schepen: 27 kisten en 223 kleine kisten schelvis, 326 kisten en 733 kisten wijting, 1376 kisten kabeljauw, 964 kisten koolvis, 1768 kisten en 512 kleine kisten haring, 2577 kisten schol, 118 kisten tarbot, 234 kisten varia, 7639 stijve kabeljauwen, 24.450 kilogram tong. In zijn repliek wees Gedeputeerde G. de Jong (economische zaken) op de werkgelegenheidscijfers van Amsterdam: 10.000 werklozen, 2000 open arbeids plaatsen. Hij zei het niet een® te zijn met D’66, P.P.R. en P.S.P. dat basisin dustrie niet arbeidsintensief kan zijn. Als voorbeelden noemde hij optische en electronische industrie, papierfabrieken en scheepswerven. Een selectieve inves- teringsheffing voor West-Nedertand zal volgens hem tot gevolg hebben dat nieu we bedrijven zich niet in het noorden en oosten van ons land zullen vestigen, maar afvloeien naar België en Frank rijk. pen mogelijk maakten om onbelemmerd de visserij uit te oefenen. Ook de kleine re kotters konden daardoor over het algemeen nog tot een zeer redelijke besomming komen. De grote kotters konden over het algemeen redelijke tongvangsten noteren met, zoals gebrui kelijk voor deze maanden, enorme aan voeren van schol, die, op de grootste soort na, voor zeer goede prijzen van de hand ging. De tongnrijs bleef bijzonder stabiel en varieerde tussen de f 8,25 en f 8,50 gemiddeld per aangevoerde kilo gram, afhankelijk van de aangevoerde sortering. De hoogste besommer voerde zaterdag 17.388 kg vis aan, waarvan 2900 kg tong voor een gem. prijs van f 8,34. en kwam tot een besomming van f 41.500. Alleen de aan voer op zaterdag bedroeg al 204.654 kilogram en met een weekaanvoer van ruim 505.000 kg voor een weekomzet van ruim f 1.1000.000 was het een goede week voor de visaf- slag. Door 99 kotters werden in de periode 15 tot en met 20 januari in Den Helder aangevoerd: 505.441 kilogram vis, voor een waarde van f 1.131.309,30. IJMUIDEN De afdeling IJmuiden van de Vereniging Oud-Katholiek On dersteuningsfonds heeft zich maandag avond in het Oud-katholiek verenigings gebouw beraden over haar tachtigjarig bestaan dit jaar en de bij deze mijlpaal in haar geschiedenis voorgenomen ont vangst van de algemene ledevergadering van de landelijke vereniging. patroon, zodat de mogelijkheid ontstaat dat de aanleg van een tweede insteekha- ven achterwege kan blijven. Als een uitgangspunt van de herziening van het streekplan zou dan de westgrens van de industriële vestiging om en nabij de Machineweg kunnen worden gelegd. D’66 diende voorts moties in om de westelijke begrenzing van de industrie vestiging bij de Machineweg te stellen. Deze motie werd met 24 stemmen voor en 45 stemmen tegen verworpen, waar bij D’66, P.P.R., P.S.P. en een groot gedeelte van de P.v.d.A. voor stemden. Ook een tweede motie van D’66 haalde het niet. Hierin werd gesteld de terrei nen op de zuidoever tussen de Machine weg en het geprojecteerde Hemtunnel- wegtracé te bestemmen voor basisindus trieën met uitzondering van petrochemi sche bedrijven, alsmede voor niet hin derlijke ondernemingen en instellingen. Deze motie werd met 18 stemmen voor en 51 tegen verworpen. Het Statenlid Jac. Zuurbier zag ook zijn motie over het niet graven van een insteekhaven stranden. De enige motie die maandagmiddag wel werd aangeno men kwam van de C.H.U.-er W. P. Tip, die G.S. verzocht te bezien of het Nau ernase tracé op de zuidoever nog dient te worden gehandhaafd. Deze ruim opge stelde motie werd met zitten en opstaan aanvaard. HAARLEM. „Hier is niet sprake van een aanpassing aan de huidige in zichten op het gebied van milieubehoud en economie, doch veeleer van ’n bijstu ring naar de tegenvallende industrieves tigingen rond ’t Noordzeekanaal”. Aldus het Contact Natuurbescherming Noord- Holland in een schrijven aan het Pro vinciaal bestuur naar aanleiding van de Nota van Uitgangspunten Herziening Streekplan voor het Noordzeekanaalge- bied en de daarop volgende voordracht van Gedeputeerde Staten. Het Contact trekt haar conclusie uit het feit dat de basisindustrie aan de zuidoever blijft gehandhaafd. De ruimteverslindende basisindustrie ën, waarmee de economische situatie van Amsterdam moet worden verbeterd, leveren een onevenredig grote, een ge zien de bevolkingsdichtheid van het ge bied, te grote milieubelasting op. In de nota wordt er van uitgegaan dat de afstand van industriegebied tot woonge bied twee kilometer bedraagt. Het Con tact vindt 3,2 kilometer, zoals door prof ir. Maas en ir. Beenhakker wordt aanbe volen juister. Bij de in de Zaandammerpolder wes telijk van de Hemtunnelweg geprojec teerde industrie is een afschermende boombeplanting nodig en het Houtveld mag niet meer dan 600 meter breed worden, wil het Westzijderveld als waardevol natuurgebied behouden blij ven. Om dezelfde reden moet het Hem- tunneltracé niet in het Streekplan wor den vastgelegd. Het Contact vindt een nadere studie noodzakelijk over de plaats van de Hemspoortunnei en de spoorlijn westelijk van de Westhaven. Dit zou echter inhouden dat er geen basisindustrie kan komen. Verklaringen dat dergelijke afstanden in een overbe volkt gebied als dit niet zijn te handha ven en daarom aan de omstandigheden moeten worden aangepast vindt het Contact een planologische denkfout van de eerste orde. „Bij een goede ruimtelij ke ordening zijn dergelijke „aanpassin gen” onverantwoord.” Dat de tot de basisindustrie behorende chemische industrie aan diep vaarwater moet liggen is een misvatting omdat bij een ligging landinwaards gebruik kan worden gemaakt van buis, rail of weg. Bovendien is daar de controle-mogelijk heid op afvalwaterlozingen beter. Een com- op afvalwaterlozingen beter. Een com promis, zegt het Contact over bestrijding van de luchtvervuiling met „de beste praktische middelen,” omdat het ook voor de vervuiler economisch aanvaard baar moet zijn. Bovendien zijn de me thodes altijd achteraf. Tevens is bij een cocktail van vervuiling de schuldige juriT disch moeilijk aanwijsbaar. Het acht het een frustrerende situatie wanneer de provincie financieel zou moeten bij springen als vervuiling wordt geconstateerd en de vervuiler maatrege len om deze te verminderen redelijker wijs niet kan bekostigen. Gedeeltelijke betaling uit de heffingen op andere ver vuilers de ene vervuiler betaalt voor de verbeteringen van de andere is principieel onjuist. Deze inkomstenbron valt trouwens weg als de heffingen zo hoog worden gemaakt dat zuivering aantrekkelijk wordt Het standpunt van Gedeputeerde Staten om af te zien van een beperk te herziening van het streekplan op korte termijn heeft gistermiddag weinig weerstand ondervonden. Tij dens de replieken ging Gedeputeerde G. de Jong nog eens op deze kwestie in. Hij zei dat het provinciaal bestuur het gebied tussen IJmuiden en Am sterdam, compleet met IJmond- Noord, de Zaanstreek en noord Zuid- Kennemerland in alle opzichten als één gebied beschouwt. Het is volgens hem een juiste zaak op langere ter mijn te streven naar één groot streekplan. Hij werd hierin sterk gesteund door het Statenlid W. F. Reus (CHU) die GS verzocht een studie te bevor deren teneinde de toekomstmogelijk heden voor dit noordelijk gedeelte van de randstad na te gaan. De PvdA-er A. Pielage had zich reeds eerder tegen een vergroting van het streekplangebied afgezet. De lan ge voorbereidingen zullen volgens hem de gemeenten parten spelen door de grote onzekerheid die dan zal ontstaan ten aanzien van veel plaat selijke bestemmingsplannen. Ook D’66, PPR en PSP konden het niet met de uitgangspunten van G.S. eens zijn en dienden gezamenlijk een breiding van basisindustrie „onaanvaard baar” vond. In de praktijk betekende dit volgens hem alleen maar de vestiging van petrochemische bedrijven, die sterk milieuvervuilend zouden werken. Boven dien waren volgens hem dergelijke on dernemingen weinig arbeidsintensief zo dat hierdoor ook de werkgelegenheid van Amsterdam niet verbeterd kon worden. De heer Van Leeuwen stelde eveneens moties in het vooruitzicht. Met zi(jn standpunt kon het P.P.R.-lid Jac. Zuurbier zich verenigen, evenals de P.S.P.-er H. de Nie („We moeten af van het groeisyndroom”), die als oplossing voor het verlagen van de werkloosheid zag de verkorting van de werktijd. Ook hij sprak zich uit voor een grens bij de Machineweg en toonde zich eveneens geen voorstander van een insteekhaven. De V.V.D. stelde zich achter de voor dracht van Gedeputeerde Staten. Deze partij vond de uitgangspunten een „juis te synthese” tussen de economische en miliéu-hygiënische motieven die pleiten voor een herziening van het streekplan. Ook de drie confessionele partijen wil den prioriteit verlenen aan de Amster damse belangen voor wat de werkgelegen heid betreft. Derhalve kon de bestem ming basisindustrie voor de zuidoever niet gewijzigd worden. Een belangrijke impuls kon men geven door de aanleg van een tweede insteekhaven. 'De C.P.N.-er J. Knukkel wilde Am sterdam tot „noodgebied" verklaren nu het aantal arbeidsplaatsen in de secun daire en tertiaire sector steeds meer terugloopt. Volgens hem was het wel noodzakelijk in plaats van kapitaalin tensieve bedrijven meer arbeidsintensie ve ondernemingen aan te trekken. Tenslotte verklaarde het Statenlid P. Vriend (BP) het eens te zijn met de voordracht van uitgangspunten. Van deze motie distancieerde zich on middellijk zijn fractiegenoot R. J. de Wit, die zei een dergelijke verandering een aantasting te vinden van de „motor- functie” die het Noordzeekanaalgebied voor de randstad vervult. De motie werd later met zitten en opstaan verworpen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het organisatiecomité van de „Speliade”, het grote speelfestijn dat elk jaar op een aantal plaatsen in de gemeente Velsen wordt gehouden, werkt nu reeds achter de schermen aan de voorbereiding van de „Speliade-’73”. De komende Speliade, die gehouden zal worden van 30 juli tot en met 10 augustus, zal worden uitgebreid met vier extra wijken. Dit resultaat kon worden bereikt door de buurthuizen meer bij dit speelgebeuren te betrekken. Het buurt huis „De Spil” gaat de Speliade-activl- teiten in twee wijken ontplooien, „De Brulboei” neemt ei een kleuterwijk bij en ook in Zeewijk zal er een kleuter wijk extra komen. Er zijn nog enkele andere grote plan nen, die echter nog in een erg prema tuur stadium verkeren, deelde één der dames van het organisatiecomité ons mee. Prijzen in guldens per 1 kilogram: tarbot 8.37-7.45, gr tong 7.50-7.10, mid tong 9.50-9.27, kim tong 8.19-7.89, tong 1 9.45-8.58, tong 2 8.85-7.98, zalm 8.64-8.49. Per 125 kilogram: gr. leng 136. Per hoop: rog 92-27. Per 50 kilogram: schelvis 2 108-89, schelvis 3 96-83, radio 47, schar 64-22, kabeljauw 1 84-61, kabeljauw 2 85-68, kabeljauw 3 77-70, kabeljauw 4 76-67, kabeljauw 5 77-70, schol 1 43-31, schol 2 55-44, schol 3 64-50, schol 4 56-45, kool vis 1 68-54, koolvis 2 59-56, koolvis 3 60- 55, koolvis 4 54-45, tarbot 311-175, griet 118-104, haring 46.40-27,60, sprot 53.80, krab 32-19, haai 55-20, kl. kuit 172-125, kuit 35-18, tongschar 175-124, lever 47- 10.00, bot 6.50-6.00, steenbolk 38-21. Besommingen: KW 11 17.700, 29 7.800, 34 33.800, 42 9.700, 52 9.400 55 16.700, 85 8.040, 87 13.100, 113 14.600, 123 79.700, 132 14.200, 145 23.100,149 15.100, 152 3.900, 187 2.900, 195 1.2.600, 197 13.100, 205 14.100, 206 13.600, 214 1.900, 106 10.020, 127 10.500, 174 28.600, 185 9.500, 189 ■22.300, 190 3.700. 209 10.700, 210 7.100, Een oogmerk van het TNO-onderzoek van 1971-1972 was het ontwikkelen van een juiste methodiek voor het bepalen van kwikgehaltes. Van de ervaring die men op dat punt heeft opgedaan, heeft men bij het voor de Belgische Verbrui kersunie verrichte onderzoek wel kun nen profiteren. Maandag aangekomen in IJmuiden: Joan c, IJmuiden, Withby; Beate r, IJ muiden, Wargens; Vologdales, Zaandam, Hull; Ares, Antwerpen; Sea Rhine, Lon den; Helga s, Seedorf; Diabas, Flixbo- rough; Granit, Flixborough; Bulkeliner, Bremen; Marlin, IJmuiden, Frederikstad; Gabriellewehz, Sunderval; Memnon, Antwerpen; Are Friesecke, Rotterdam. Maandag vertroken van IJmuiden: Ludwig, Emden; Vanguard, IJmuiden, Londen; Gena f, IJmuiden, Londen; Hein Von Banger, Flixborough; Prinses Mangriet, Calais; Oriole, Dagenham; Nordkyn, Flixborough; Albert v. Uttle- hampton; Provincia, Hull; Scollprogress, Zaandam; Bouloijne; Kroonborg, Bever wijk; Delfzijl; Margaretha, Velsen, Ko penhagen; Gazelle, Zaandam; Boston; Zaan, Zaandam, Londen; Kolona, Rot terdam; Unden, Uddavalla; Sirius, Flix borough; Beate r, IJmuiden, Rotterdam; Boy Matthiesen, Flixborough; Clare brook, Belfast; Pronto, Houston. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: At lantis, IJmuiden, Vlaardingen; Silvia 6, Rotterdam; Mercur, Rotterdam; Sah 12, Cadiz; Walenburch, Zaandam, Gaevle: Treuholz, Flixborough; Telnes, Moirana, IJmuiden, Jumo, Holla, IJmuiden; Asta, Kotka, Zaandam; Altair, Rauma, Sur reybrook, Tundal; Zaanstroom, Felixto- we. Dinsdag vertroken van IJmuiden: Berkelstroom, Kopenhagen; Draak, Lon den; saint Enoch, Manchester; Vologda les, Hamburg, Zaandam; Frederika ten Doornkaat, Noordzee; Barneveld, Le Ha vre; Wilkis, Londen. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam ge gaan). VELSEN-NOORD. Donderdag 1 fe bruari zal, zoals eerder aangekondigd, in het Cultureel Centrum De Schouw, Bleyenhoevelaan 2 in Velsen-noord, de Kulturele Stichting De Velser Gemeen schap haar openingsvergadering houden. De agenda van deze vergadering, die om 20 uur begint, vermeldt: Opening; notulen van de vergadering van 18 okto ber vorig jaar: ingekomen stukken en mededelingen; uitslag van de enquête inzake de 4 mei-herdenking; ontwikke lingen van STISA, bestuurssamenstelling en afscheid van aftredende bestuursle den; rondvraag en sluiting. Mevrouw A. J P van Heel-Montijn zal in de nieuwe bestuurssamenstelling niet meer terugkomen Aan het gemen- tebestuur is verzicht twee raadsleden te benoemen De heer H. Groen heeft laten weten, dat hij zich niet meer voor een bestuursfunctie beschikbaar stelt; hij treedt per 1 februari af. De nieuwe stichting zal, gezien haar doelstelling, zich, als eerste fase be zig dienen te houden met de amateur istische kunstbeoefening; professionele kunstuitingen - i-reativiteitsbevordering en volksontwikkeling; subsidiebeleid, ruim telijke problemen; recreatie; lectuur voorziening. Voorgesteld wordt te starten met ene kernbestuur, bestaande uit de heren; drs. W. J. van Benten, N. van der Deyl. A. van der Wijst en K. van de Poll Het is de bedoeling het kernbestnt” te machti gen zo spoedig mogelijk met voorstellen te komen tot samensteUing Dit onderwerp bracht verschillende suggesties ter sprake, die, ofschoon reeds in een stadium van voorbereiding, zullen worden afgewogen naar de te onderzoe ken mogelijkheden van autobustocht en/ of excursie in het IJmondgebied. Nadat de heer J. Zwart nog verslag had uitgebracht van de vorig jaar in Hilversum gehouden algemene vergade ring, moest worden vastgesteld, dat we- Het Statenlid M. J. Hille (P.v.d.A.) opende een lange rij van sprekers die zich allen voornamelijk toelegden op de problemen van de zuidoever. Hij zei de bestemming basisindustrie daar niet te willen handhaven in verband met de zware belasting voor de bevolking van Amsterdam, de IJmond en de Zaan streek. Vraagtekens zette hij by Indus trievestigingen ten westen van de Ma chineweg en het aanleggen van een nieu we insteekhaven. Ook omdat de indus triële bestemming op de noordoever ver vallen was, kon volgens hem het tracé van de Nauernase weg en tunnel van de kaart verdwynen, waardoor volgens hem een gunstiger verkavelingspatroon kon worden verkregen. Wel drong hij aan op een „goed overleg met Amsterdam” ten einde deze problemen gezamenlyk op te lossen. Aan het eind van zyn betoog stelde de heer Hiile een motie in het vooruitzicht. IJMOND. Het koor „The Merry Minstrels” onder eiding van Bert Kransberg is zo langzamerhand bezig aan een duizelingwekkende carrière. Zondagochtend kon men het negentien personen sterke amateurkoor uit Bever wijk beluisteren in de uitzending van Willem Duys en binnenkort zal het en semble ook optreden in een programma van Pim Jacobs. In drie jaar tijds is dit koor uitge groeid tot een vrijwel professioneel en semble, dat met twee uur studie aan de week tot vertolkingen komt, die in de omroepwereld al ontzag hebben afge dwongen. De samenwerking met de combo van Ad van den Hoed bleek een heel gelukkige. Woensdag 24 januari kan men het Beverwijkse ensemble weer horen in het ontbijtprogramma van de TROS op Hil versum 2. Vier opnamen zijn dan te horen, waarbij vooral het achtstemmige a capella gezongen „London at mid night”, in moeizame arbeid van de ge luidsband genoteerd en daarna inge stuurd, belangwekkend is. Ook kan men horen hoe de sterk geëvolueerde aanpak van de dirigent tot nog meer zeggingskracht van het koor heeft geleid. In opdracht van de Verbruikersunie, aldus TNO, heeft het centraal laborato rium een onderzoek verricht naar het voorkomen van kwik in wilde mosselen, die voor dat doel werden verzameld in de Westeuropese kustwateren. Dat on derzoek gebeurde vorig jaar. Het resul taat werd samengevat in een op 27 oktober 1972 gedateerd rapport, dat de Verbruikersunie is toegezonden. Dit onderzoek stond volgens TNO ge heel los van het onderzoek dat geleid heeft tot de in september ’72 verschenen TNO-publikatie „Koper in het Neder landse milieu”. Dat onderzoek heeft zich over de jaren 1971 m 1972 uitgestrekt. In een artikel, behorend tot de ge noemde TNO-publikatie, komt een tabel voor over kwikgehaltes, gevonden in mosselen in Wester- en Oosterschelde, langs de Nederlandse Noordzeekust, in de Waddenzee en de Eems-Dollard. In de kop van die tabel staat abusievelijk vermeld dat het gaat om gehalten uitge drukt in milligrammen per kilogram terwijl het moet zijn microgrammen (miljoenste grammen) per kilogram. Prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Visserij-Onder- zoek te IJmuiden, heeft onlangs de ver onderstelling uitgesproken dat de Ver bruikersunie zich door deze zetfout heeft laten misleiden toen ze haar conclusies publiceerde. TNO merkt erover op dat motie in waarin werd aangedrongen op een beperkte herziening binnen de zittingsperiode van de huidige Staten. De motie werd met zitten en opstaan verworpen. Zonder lange discussies werden ook de uitgangspunten aangenomen voor de noordoever. Deze houden in een sterke inkrimping van het bedrijfs terrein voor het noord-oost kwa drant, zodat alleen de Zaandammer polder bedrijfsterrein blijft. Dit leidt tot: het behoud van Westzaan-Zuid. het behoud van de weidevogelge- bieden De Reef en Westzijderveld (gedeeltelijk). de vergroting van de tussen basisindustrie en streek. Voor het noord-west houdt het voorgaande in dat het ge projecteerde bedrijfsterrein (voor ba sisindustrie) niet wordt gehandhaafd. Dit betekent het behoud van de zui delijke lintbebouwing van uAssendelft en van het dorp Nauerna. rd t e t 17 t F S g I.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5