Streven naar „de grote samenleving” Amerikaanse droom voor hem reëel 1 NIXON OVER JOHNSON: Bombardementen „Geen broer” (Van onze redacteur in Washington) - ip 7 B X werd door Vietnam gebroken De pasgekozen demacratiscche leider laris Johnson lanceerde toen zijn nu histo- elijk zéér De beëdiging van Johnson in het vliegtuig op het vliegveld van Dallas, na de moord op president Kennedy. Links mevrouw Johnson. Rechts mevrouw Kennedy. Johnsons Vietnam-politiek oogstte steeds meer kritiek. De leus „Johnson moordenaar’ deed opgeld. Dat leidde tot vervol- awd, van spoorde Rayburn Johnson dan ook aan het kandidaatschap van zijn partij voor het Witte Huis te ambiëren. Johnson was boven alles een Ameri kaanse politicus van het oude stempel. Toen hij zijn middelbare school had I doorlopen en zijn ouders aandrongen op I een verder opleiding, weigerde hij en liftte naar Californië waar hij de beken de Amerikaanse baantjes afwerkte: bor den wassen, benzine pompen, bedienen in winkels. Johnson was zelfs niet in staat het congres van zijn eigen partij in Chicago bij te wonen. Hij moest toezien hoe Hubert Humphrey, de door hem uitver- o g risch geworden wetten op de burger rechten en gaf zijn regeringsperiode de naam van het streven naar „de grote samenleving”. Het was echter Vietnam, dat een dramatisch einde betekende van zijn carrière als politicus en hervormer. In 1948 stelde hij zich kandidaat voor de Senaat en won met 87 omstreden I stemmen. Al meteen ontpopte hij zich I als iemand, die voor de politiek geboren was. Het verwonderde dan ook niemand dat hij als leider van de democratische meerderheid in de Senaat werd gekozen. In deze jaren was Sam Rayburn, de eigenzinnige man van Texas en leider van de Democraten in het Huis van Afgevaardigden Jonhsons mentor. In 1960 De plotselinge dood van Johnson heeft de Amerikaanse politieke wereld opge schrikt. Zowel bij de leden van het congres als bij de pers heeft men nog zeer levendige herinneringen aan zijn bruisende energie, zijn woedeuitbarstin- gen en zijn schaterlach. Johnson was vaak ongegeneerd, zoals toen hij een van zijn honden aan de oren optilde en onder de Amerikaanse - ----1 ver_ ontwaardiging deed opsteken. I dierenliefhebbers een storm van Na in de verkiezingen te hebben ge suggereerd dat hij, in tegenstelling tot senator Barry Goldwater, die toen de Republikeinse kandidaat voor het Witte Huis was, nooit zou kunnen besluiten tot het bombarderen van Noord-Vietnam, gaf hij echter enkele maanden later daartoe opdracht. Het was het begin van een nationaal protest, dat hem ten val zou brengen. In de lente van 1968 stelde Eugene McCarthy zich kandidaat tegen zijn eigen president. Hij won in New Hampshire op overtuigende wijze van Johnson. Toen kort daarna ook Robert Kennedy zich kandidaat stelde, begreep Johnson dat hij zich geen kandidaat zou kunnen stellen zonder een grote splitsing teweeg te brengen in de Democratische gelederen. Op 31 maart van dat jaar kondigde hij aan, dat hij zich terugtrok als kandidaat voor het presidentschap; overigens in een rede waarin hij een bomstop op Noord-Vietnam aankondigde. kandidaat hadden gestaan voor sheriff”. Twee uur na het fatale schot op John Kennedy werd een duidelijk verbijsterde Yyndon Johnson beëdigd als de nieuwe president van de Verenigde Staten, in het presidentiële vliegtuig terwijl het nog op de startbaan stond van het vliegveld in Dallas. In de daarop volgende maanden beschouwde Johnson zich als Kennedy’s erfgenaam en stelde veel in het werk om diens idealen ten uitvoer te brengen. In ’64 werd Johnson na veel aarzelingen herkozen als president met een meerder heid van meer dan 61 percent van de uitgebrachte stemmen meer dan Nixon verwief in de afgelopen verkie zingen. koren gezalfde „kroonprins” met een kleine minderheid van stemmen verloor van Richard Nixon. Johnson trok zich terug op zijn boer derij in Texas en wijdde zich aan de bouw van een gigantisch mausoleum, dat zijn personlijk monument werd, en dat al zijn persoonlijke documenten be vat. In april én n'ög ëen keer in novem ber vorig jaar werd hij door hartaanval len getroffen. Gisteren volgde de laatste en beslissende. ging van demonstranten wegens het beledigen van het hoofd van een bevriende staat. Er kwamen ook demonstraties tegen deze vervolging, zoals hier in Utrecht in maart 1968. loofde in „de Amerikaanse droom”. In een herdenkingsverklaring zei Nixon dat Johnson „een dynamische leider, een unieke persoonlijkheid en een man van grote gaven en onwrikbare moed” was geweest. „Voor president Johnson was „de Amerikaanse droom” geen frase”, zei Nixon, „het was de realiteit van zijn eigen leven”. Johnsons carrière als hervormer Later gaf hij les aan een lagere school, en ten slotte besloot hij de politiek in te gaan in de tijd, dat presi dent Franklin Roosevelt zijn „New DeaT’-campagne lanceerde om ’n eind te maken aan de grote depressie van ma laise van de jaren dertig. Johnson was een vurig aanbidder van Roosevelt en noemde hem later een „tweede vader”. nes Johnson werd 64 jaar geleden op 27 augustus 1908 geboren als de zoon van een boer. Het was een af komst, die hij nooit verloochende. Ook later, toen hij het hoogste ambt van het land bekleedde, ver maakte Johnson zijn gasten vaak met de typische, vaak ongezouten verhalen en anekdotes, die hem on danks alle kritiek op zijn beleid al tijd een menselijke achtergrond gaven. Hij was vaak ongegeneerd, zoals toen hij na een operatie aan verslaggevers zijn litteken liet zien, of toen hij een van zijn hon den aan de oren optilde en daarmee een storm van verontwaardiging ontketende onder Amerikaanse dierenliefhebbers. De leider van de democratische se naatsfractie, Mike Cansfield, noemde Johnson de grootste president op het gebied van de sociale en binnenlandse hervormingen in de Verenigde Staten. Zijn programma: „the great society” zal volgens Mansfield zijn monument in de geschiedenis zijn. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties liet onder meer uitko men, dat het leven van president John son was gewijd aan zijn land en aan de schepping van een rechtvaardige en grootse maatschappij, „Hij, Johnson, werd president der Verenigde Staten on der tragische omstandigheden en hij wijdde zich met energie en moed aan de zware taak, die hem was opgelegd.” Senator George McGovern verklaarde vanmorgen het overlijden van Johnson diep te betreuren. „Ik was nooit een broer van hem”, zei Johnson later over Kennedy. „We waren nooit metgezellen.” Maar Johnson had een heimelijk respect voor de jonge senator van Massachusetts, die hem had verslagen en voor de intellectuelen, die Kennedy aantrok toen hij de presidents verkiezingen won. Toen Johnson eens tegenover zijn vriend Rayburn zijn ont zag uitte voor deze experts, zei Rayburn: „Het ware alleen te wensen dat zij ooit van de Verenigde Staten heeft gedaan voor de minderheden. Ook de demo cratische senator Edmund Muskie wees op de grote rol, die Johnson heeft ge speeld op het terrein van de burgerrech ten, het onderwijs, het milieu, de volkgsgezondheid en de steden in de Verenigde Staten. „Hij streefde er als president inderdaad naar een weg te vinden naar een beter leven, zelfs voor de minsten van zijn medeburgers. Zijn tragedie en die van ons was de oorlog”. (In Vietnam, red.). Juni 1967. Johnson en premier Kosygin van de Sovjet-Unie gaan huns weegs na hun tapgesprek in Glassboro. Het was toen John Fitzgerald Kenne- I dy, die een betere politieke organisatie had opgebouwd, en won. Kennedy zag echter in Johnson een belangrijke politieke figuur, die voor hem in het zuiden zou kunnen bereiken, wat hijzelf nooit zou kunnen klaarspe- I len. Hij vroeg Johnson zijn vice-presi dent te worden. Johnson aarzelde, maar accepteerde ten s lotte. Later zou hij zeggen hoe teleurstellend de post van vice-president was geweest na zijn in vloedrijke jaren als leider van de Demo craten in de Senaat. „We waren nooit metgezellen”, zou Johnson later over Kennedy zeggen. van het Huis van Afgevaardigden, Tho mas O’Neill verklaarde eveneens dat Johnson met zijn „Great Society” meer dan iemand anders in de geschiedenis WASHINGTON, (Reuter, AFP) President Nixon heeft gisteravond zijn voorganger, wijlen president Lyndon B. Johnson, geprezen als een man, die ge- z.jfJ “jF

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9