Foto maken: reis winnen Utrecht niet zo zitten Buitenlandse Verkeersbureaus zien ■v/ lij Thailand in s vakantie 73 nk VI 1111 F '«Wk Udo J. Buys Openingstijden RÏ5 13 WOENSDAG 14 JANUARI 1973 n goed ïcum Achtentwintig ontwikkelings landen geven een exotisch tintje aan Vakantie ’73, de derde ideeën- markt voor toerisme en recreatie, die van 26 tot en met 31 januari in de Julianahal van de jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden. In totaal zijn er tachtig deelnemers, die 3.000 vierkante meter expositie ruimte bezetten. Vorig jaar was dat nog maar de helft. Onder redactie van - A SI- IBE'* TICPXWCCASÏ I 230^^ Derde Wereld domineert op Vakantie ’73 t 4^’* ♦art Dssröt B.V. jaar Zijn eigen wegblijven baseert hij op jven ®R- tel. verder in de stand: twee ander» telfgebouwde-vliegtuigen en alle we tenswaardigheden over deze bijzondere manier van vrijetijdsbesteding. Het se cretariaat van de amateurs is gevestigd in Volendam, Harlingenlaan 4 LANG NIET ALLE Europese landen lijn met een stand van het officiële landelijke verkeersbureau op Vakantie ’73 aanwezig. Een feit dat door de directie van de Jaarbeurs erg wordt betreurd. Zij lieten op een persconfe rentie doorschemeren lang niet tevre den te zijn over de inbreng van de bureaus. Veel van de landen zijn ech ter wel indirect present. P.S. Ook de Nederlandse Antillen de eilanden Curasao, Aruba, Bonaire Saba, St. Eustatius en St. Maarten lijn op de Vakantiebeurs aanwezig. Het meest gefotografeerde en gefilm de „onderwerp” is de vakantie. Bij fotografie 59 percent, bij smalfilm 62 percent. Deze cijfers kwamen uit de bus bij een marktonderzoek dat door Makrotest in opdracht van de Stichting Amateurfotografie werd gehouden. De 29 landen uit de zogeheten Derde Wereld bezetten 1100 vierkante meter, dankzij een geste van de Nederlandse regering, die voor dit project twee ton beschikbaar stelde. Dat is ongeveer de helft van het bedrag, dat de deelne mende ontwikkelingslanden aan de va kantiebeurs zullen moeten uitgeven. Ze komen er niet alleen om de aandacht te vragen voor de mogelijkheden die hun landen bieden, maar ook om re clame te maken voor hun nationale producten. Daardoor krijgt de beurs voor consumenten een apart karakter: 2su>.>i)«wmara «•etamartrt Julianahal Utrecht OVERIGENS WEES hij er met enige trots op dat Belgie als vakantieland bij ons erg in is. „Nederland staat bij ons daarmee een extra impuls voor hun economische groei. Een belang dat onderstreept werd in een resolutie die vorig jaar zomer tij dens de Wereldhandelsconferentife in Santiago d e Chiliwerd aangenomen. Daarin werd de rijke landen gevraagd geschat op iets minder dan 200 mil joen bewegingen. De Nederlandse rege ring heeft aan de oproep in Santiago gevolg gegggeven door acht ton voor de manifestatie in Utrecht uit te trek, ken. Wanneer we nu het totaal bekijken, zien we dat Thailand in de eerste drie ing met tall met ale keu- slaapka- leruimte shap ing juli een- ure- ons Boe- oor een voonka- akamers r. Aan- hip- ver- n). verk van ring >me- JTZ- i rakreatte vakantfobinMnland vakantie buitenland toerisme 3e wereld filmen fotograferen folklore exotieche hapjea ng- 3 Wie niet direct naar Tanzania, Gha na, Indonesië, Senegal of de Filippijnen wil en ook niet zijn vakantie bepaalt afhankelijk van de vraag, waar hij de mooiste schelpen en koralen kan ver zamelen, of zijn cultuur-historische kennis wil verrijken, vindt voor een vakantie dichter bij huis aanknopings punten in bijvoorbeeld de stands van een aantal Europese verkeersbureaus, reisorganisaties en particuliere instellin gen. „Vakantie ’73” speelt zich af in de Julianahal van de Jaarbeurs in Utrecht. De openingstijden zijn vrij dag 26 januari van 13 tot 22 uur en zaterdag 27 tot en met woensdag 31 januari van 10-22 uur. gesproken. Een dergelijke beurs is in Brussel en Berlijn een succes, maar Utrecht heeft dat toch nog niet waar gemaakt”. Een andere reden voor de heer Klee is dat de vakantieganger een gedetailleerde informatie wil hebben, die hem gewoon niet gegeven kan worden. „Dan zouden we het hele bu reau moeten verhuizen. Het enige wat we op de beurs kunnen doen is onze baan verkopen en prospecti uitdelen, maar je kunt niet die informatie geven die je zoudt willen geven”. De heer Klee heeft eerder wel op de beurs gestaan. Dat was twee jaar geleden. Zo kan voorkomen worden dat zoals in Spanje torenhoge hotel- en appartementengebouwen het oorspron kelijke landschap om zeep helpen en bovendien kan voorkomen worden dat projecten, uitgevoerd met buitenlands kapitaal, in het land zelf alleen het loon van een bordewasser en een ka mermeisje achterlaten, terwijl de winst wegvloeit. Verleden jaar trok de beurs onge veer 24.000 bezoekers, minder dan in 1971 de eerste keer toen 26.000 mensen langs de stand dwaalden. De directie van de Jaar beurs verwacht voor dit jaar een dubbel aantal bezoekers. Aan de beurs doen tachtig deelnemers mee. De expositieruimte is tweemaal zo groot als vorig jaar. die zei dat we sinds dat jaar de Engelsen, Duitsers en Fransen voorbij zijn gestreefd. Enige cijfers: in 1962 zorgden wij voor 700.000 overnachtin gen, in 1968 waren er dat al 1.400.000. in 1971 weer 400.000 meer en het officiële cijfer was er nog niet vorig jaar zou het aantal overnachtingen weer met 7 percent gestegen zijn. I Stichting BNAFV. EEN GOED VOORBEELD VAN HET FEIT, dat lange afstanden steeds min der afschrikken, geven officiële cijfers van Nederlanders die naar Thailand reisden. In de eerste drie maanden van vorig jaar waren het er 2.331. Vierhon derd meer dan in het jaar ervoor. De meeste daarvan 2.264 - kwamen per vliegtuig, 58 over land en 9 met een schip. Hoewel wij in vergelijking met andere landen een aardige plaats inne men, tippen wij nog niet aan de Ame rikanen, die met drommen naar het land van koning Bhumipol reisden. Het waren er in diezelfde drie maanden 31.142. Japan staat nummer twee op de „hitlijst” met 24.194 bezoekers en Duitsland voerde 18.632 mensen aan. Buurland Maleisië laten we hierbij buiten beschouwing: van daar uit werd Thailand bezocht door 33.505 mensen. 7; v DE HEER HELMUTH KLEE, direc teur van het Zwitsters Verkeersbureau •n secretaris van de vereniging van buitenlandse verkeersbureaus zei over het weg blijven: „We hebben er op Ï1341’ en de uitvoering van grote projecten zelf in de hand kunnen houden. vlieg er eens uit met een zelfge bouwd vliegtuig, zegt de Nederlandse Vereniging van Amateur-Vliegtuigbou- wers, die ook op Vakantie ’73 aanwezig is. Ze showt de „historische” PH-COR, een eigenbouw-vliegtuig je waarmee sportvlieger Van Ham drie jaar gele den van het Bloemendaalse strand op steeg. Toen hij op Zestienhoven landde, ging hij aan de ketting, omdat het vliegtuig geen bewijs van luchtwaar digheid had. De constructeurs van het toestel waren de gebroeders Dijkman- Dulkes, een timmerman en machine bankwerker uit Beverwijk. DE AAN VAKANTIE ’73 deelne mende ontwikkelingslanden zijn: Alge rije, Shri Lanka (het vroegere Ceylon), Cyprus, Ghana, India, Indonesië, Iran, Ivoorkust, Jordanië, Kenya. Lesotho, Maleisië, Malta, Mauretanië, Nicaragua. Nigeria, de Filippijnen, Tanzania, Tsjaad, Tunesië, Togo Somalia, Rwan da Boven Volta, Burundi, Congo (Br), Om de organisatorische achtergron den van het toerisme en de aanloop- moeilijkheden en mogelijkheden te be lichten, wordt op de dag voor de opening een bijeenkomst gehouden waar behalve vertegenwoordigers van de Derde Wereld, Nederlandse tour operators en andere belanghebbenden aanwezig zijn. The Netherlands Insti tute of Tourism Development Consul tants geeft er een uiteenzetting. Deze dochter van Grontmij en Heidemij on derzoekt de mogelijkheid van bepaalde streken en landen op toeristisch gebied, ontwerpt en bestudeert projecten en kan advies geven hoe landen door het verkrijgen van Wereldbankkredieten de aan de gang zijnde ontwikkelingen VERKEERSBUREAUS DIE WEL deelnemen zijn die van Luxemburg, België, Noorwegen, Israel en Joegosla vië. Voor België is de beurs tevens een experiment. Voor het eerst nemen de negen Belgische provincies gezamenlijk deel en presenteren samen de nieuwe gids „Belgie bijvoorbeeld”, waarin ons zuiderbuurland wordt aangeprijsd als een ideaal vakantieland. Directeur Stephan Luyckx in Amsterdam: „In Utrecht kan je zo’n risico nemen. We hoeven onze broek daar niet helemaal te scheuren”. behalve vakantie-informatie gaan *r even goed kiwi’s, avocado’s, zuurzakken en mango’s over de toonbank. Het Centraal Bureau voor import uit ont wikkelingslanden heeft hierbij de hel pende hand geboden. Want, zo zegt mr. V. J. Rypma, directeur van het bureau, het kennismaken met .voedsel uit de ontwikkelingslanden kan leiden tot het kopen ervan. Dat bijvoorbeeld de Afri kaanse landen, een steeds belangrij- kere plaats op de vakantiemarkt in nemen, valt af te leiden aan de gidsen van de touroperators. Landen als Ke nya, Marokko en Tunesië komen er al jaren in voor en steeds verdere be stemmingen krijgen de aandacht. Die ontwikkeling wordt bovendien nog in de hand gewerkt door het steeds goed koper wordende intercontinentale ver voer. Het toeristenverkeer naar de ont wikkelingslanden stijgt gemiddeld met elf percent per jaar. Dat betekent een belangrijke bron van inkomsten en de ontwikkelingslanden zoveel moge lijk te helpen bij het scheppen van voorzieningen die een bloeiende toeris tenindustrie mogelijk maken. Door de ze steun zouden de landen van de Derde Wereld zich een aandeel kunnen verwerven in het wereldtotaal aan toe ristische reizen van langer dan een dag, dat voor het jaar 1972 wordt A Af-' SS Hoger liggen die cijfers nog wanneer het begrip vakantie wordt uitgebreid tot recreatie, dan fotografeert 86 per cent en filmt 74 percent van de came- rabezitters. Om dat fotograferen nog wat aan te moedigen, verbindt de Stichting Amateur Fotografie aan Va kantie '73 een fotowedstrijd. De te fotograferen onderwerpen zijn alle op de beurs te vinden. Per deelnemer mag 1 foto of dia, rowel in kleur als in zwart-wit worden Ingezonden. Prijzen zijn er ook: reizen naar Joegoslavië en Spanje, een pony en kunstartikelen uit de landen van de Derde Wereld. Inlichtingen en formu lieren voor deelname zijn verkrijgbaar bij de foto- en filmdetailhandel en I tijdens de beurs op de stand van de Amateurfotografie en de zuiver budgettaire redenen. sinds 1968 aan de spits” aldus de Belg, Niger. onze maandelijkse vergadering over 188.206 bezoekers telde. Dit keer zijn daarbij de toeristen uit de buurlanden meegeteld. Zonder die groep zijn het er 141.859 29 oercent meer dan in de drie maanden van het jaar ervoor In ons land ko-ni Thailand voor in de pro gramma van onder meet Long Range Travel en Neckermann Vliegreizen. Beide zijn ook op de beurs aanwezig. F KT o

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13