Akkoord over Hoger personeel vecht krachtig voor zijn „gelijk”: weg-cao: 3 pet erbij Kamer wil op 6 februari Kamer bespreekt begrotingen in versneld tempo Verstoppertje spelen in Ondernemingsraden nog Directie Peiger: voortbestaan van bedrijf mogelijk Bier-hulpje pensioendebat niet overal ingesteld U krijgt tot 61% bij de postspaarbank altijd safe Offensief tegen bondsbroeders besloten vennootschap „SALARIS STEEDS VERDER UITGEHOLD’’ g ip Zwitserse frank niet duurder Geen steun meer voor spinnerij 9 OENSDAG 24 JANUARI 1973 14 1 Geen verbetering In het offensief Jongeren bij Nivellering ft K KV f Ad willekeurig voorbeeld: (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE mededeling Deze was bank en verzekeringswezen, vervoer- en communicatiebedrijven en de dienstver lenende sector in gebreke zijn gebleven bij het instellen van een ondernemings raad. D« postspaarbank Is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren Runt u terecht. UTRECHT. De onderhandelingsde- legatie van de werkgeversorganisatie in het beroepsgoederenvervoer en de ver- voersvakbonden hebben dinsdag in prin cipe overeenstemming bereikt over de cao 1973. Onder deze cao vallen onge veer 40.000 werknemers. De achterban van de werkgevers- en werknemersorga nisatie zal zich binnen enkele weken uitspreken over deze overeenkomst die volgens een gezamenlijk communi qué binnen de grenzen van het centrale akkoord is gebleven. rechijnt n 12.000 aan ons letalfng ng per 8 uur oorstel- we r. H'LEM 8 30 De Kamer beslist volgende week dinsdag wanneer de interpellatie ge houden wordt. Er wordt gewacht tot eerder gestelde vragen door de Ka merleden Van Zeil (KVP) en Van 3-orkum over dezelfde materie zijn aeantwoord. In de geënquêteerde bedrijven werk ten 1.185.939 personen. Dat is ongeveer 80 pct. van alle ondernemingen waarop de Wet op de Ondernemingsraden van toepassing is. Van de 3119 ondernemin gen hebben 1499 met in totaal 725.000 werknemers een ondernemingsraad inge steld. Hiervan hanteren 1370 bedrijven een reglement, waarvan er 923 zijn goedgekeurd voor 1 april 1968 en 228 na die datum. DEN HAAG. Het directoraat-gene- raal voor de arbeid heeft een onderzoek ingesteld naar het functioneren van on dernemingsraden in' 3119 bedrijven. Be drijven van 100 werknemers en meer zijn verplicht een ondernemingsraad in te stellen. Bovendien moeten de onder nemingsraden per 1 april 1973 beschik ken over een goedgekeurd reglement, waarin een duidelijke taakomschrijving is opgenomen en waarin tevens een aantal verhoudingen binnen het bedrijf zijn vastgelegd. DEN HAAG. De vaste Tweede-Ka- mercommissie voor ambtenarenzaken gaat het kamerpresidium voorstellen om op dinsdag 6 februari een Kamerdebat te houden over de regeringsbeslissing het pensioenbijdrageverhaal voor ambtena ren te verhogen. De ambtenarenorgani saties, die het niet eens zijn met die beslissing, hebben reeds besloten op de zesde februari in Den Haag te demon streren. Enige tijd was er onzekerheid over de vraag of demonstratie en debat samen zouden kunnen vallen omat niet precies bekend was wanneer minister Geertsema van Binnenlandse Zaken (de eerst-ver- antwoordelijke bewindsman voor de re geringsbeslissing) zou terugkeren van de vergadering van de liberale internatio nale in Israel, waarheen hij dinsdag afgereisd is. Dinsdag is bekend geworden, dat de minister maandagmorgen 5 februari op Schiphol zal arriveren. De commissie, die in de loop van dinsdag vergaderde, meent daarom dat niets meer in de weg staat om het Kamerdebat op dinsdag de zesde te houden. Blijkt het voor de minister onmogelijk te zijn om op deze dag in de Kamer te verschijnen, dan zal de commissie het op prijs stellen als het debat op woensdag 7 februari gehouden wordt. een bier- D’66-fractieleider Van Mierlo had vo rige week informateur Ruppert al ge vraagd deze gegevens voor hem bij het kabinet te vragen. Vondeling heeft de Tweede Kamer beloofd de regering dit verzoek over te brengen. worden door deze omzettingen aan zienlijk beperkt in hun beoordelings vermogen over de gang van zaken in de betreffende besloten vennoot schappen, aldus dr. Van Gorkum. Hij vindt dat met spoed een einde ge maakt moet worden aan de bestaande onzekerheid. Tijdens zijn interpellatie zal hij vragen om een wetswijziging. Komt die wijziging er niet, dan zal de PPR de indiening van een initia- tiefwetsontwerp overwegen. Na het publiceren van een aantal onjuiste berichten over de bespreking van gisteren met de vakbonden wordt onzerzijds verklaard dat de gevraagde ontslagvergunning uitsluitend ten doel heeft om de werkgelegenheid van het actieve personeel niet langer in gevaar te brengen. Het is onze overtuiging dat het nor maal voortbestaan van de onderneming mogelijk is wanneer geen overdreven aandacht wordt geschonken aan desbe treffende wensgedachten van sommige derden. Het is mede daarom dat wij verklaren dat de aandeelhouders van Peiger industrie B..V uitsluitend bestaan uit leden van de families Peiger en Bood alsmede het bedrijf Bood en Co. B.V. ondertekend Aangezien de begroting verdedigd zal moeten worden door een demissionaire regering, zullen de partijen zich op ver zoek van Kamervoorzitter Vondeling be perken tot enkele hoofdpunten uit ieder begrotingshoofdstuk. DEN HAAG. Minister Boersma (Sociale Zaken) acht geen termen aan wezig tot het verlenen van steun van 500.000 alsnog aan de kamgarenspinne- rij Swagemaekers-Bogaerts in Tilburg. In antwoord op vragen van de Kamerle den Van Mierlo (D’66), Pronk (PvdA) en Van Hulten (PPR) zegt hij er niet van overtuigd te zijn dat een voortzetting thans van de werkzaamheden in de spinnerij de werkgelegenheid ook in de toekomst veilig zal stellen. Voor het hoger personeel is er duidelijk ten grens. Het verzet zich tegeft een (Van onze redactie economie) BERN. De Zwitserse frank wordt niet nog eens gerevalueerd, want de noodzaak daartoe ontbreekt. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Financiën in Bern dinsdag bekend gemaakt. Hij onderstreepte dat het be sluit van de Zwitserse centrale bank de koers van de dollar niet te steunen een tijdelijke maatregel is. De monetaire toestand in Zwitserland heeft niet tot deze maatregel geleid doch veeleer de druk uit het buitenland die de koers van de Zwitserse frank deed stijgen. EMMEN. De directie van Peiger industrie B.V. in Emmen heeft dinsdag ochtend de volgende mededeling tot het personeel gericht: De gemiddelde grootte van een bedrijf met een ondernemingsraad is 484 perso nen, met een ander overlegorgaan 319 personen en zonder enige vorm van overleg 256 personen. Er zijn centraal geen gegevens bekend over de inhoud van de ondememingsraadsreglementen. In de praktijk blijkt dat de taken en bevoegdheden van de ene ondernemings raad met de andere sterk verschillen. Minister Langman van Economische Za ken is van mening, dat het resultaat van het medezeggenschapsexperiment bij Swagemakers-Bogaerts BV in Tilburg van groot belang kan zijn voor de werk wijze van andere ondernemingsraden. De belangrijkste elementen in de nieuwë cao zijn een verkorting van de arbeidstijd per 1 april van 43 tot 42 uur per week, een verhoging van de vakan tietoeslag tot 7,2 pct. (met voor het eerst een minimumuitkering), de invoering van een dienstjarenbeloning en een ver betering van de overwerkbepalingen. De waarderingspremie van 6 pet. zal in de vaste lonen worden opgenomen. Het be- loningsniveau gaat verder omhoog met 4,3 pet. ter compensatie van de prijsstij gingen in 1972 met een voorindexering van 2,75 pet. voor de prijsverhogingen in 1973 en met een „gewone” loonsverho ging van 3 pet. Eind 1973 komt er dan nog een na-indexering. De heer J. van der Doef van de vervoersbond NKV zei desgevraagd dat hij tevreden is over dit pakket verbete ringen. De bonden zijn er wel teleurge steld over dat de werkgevers in het kader van de cao-onderhandelingen niet wilden praten over wensen t.a.v. wijzi gingen in de vervoerswetgeving. D« werkgevers zijn wel bereid tot verder overleg en ze willen ook ver met ons meegaan wat de wetswijzigingen betreft, aldus de heer Van der Doef. Maar ze wilden er in het kader van het cao- overleg geen concrete afspraken over maken. De heer Van der Doef vindt dat jammer: „Met een gemeenschappelijk standpunt zouden we een betere entree hebben bij regering en parlement.” Opzoek naar h°ge rente? I Er is dus sprake van een automatische .nivellering bij de hogere en hoogste inkomens. Maar daar blijft het niet bij. Want behalve dat er netto minder mee naar huis wordt genomen, stijgen ook de •prijzen. En als de vakbeweging haar zin krijgt, wordt die prijsstijging maar tot .25.000 gulden volledig gecompenseerd en daar boven helemaal niet meer. De rekenmeester van de Unie BLHP (de NKV-bond Unie van Beambten Lei dinggevend en Hoger Personeel) zei ons daarover in een vraaggesprek: „Dat be- DEN HAAG. Terwijl bij de CAO- onderhandelingen over de groot-metaal let gevecht om verhogingen in centen krachtig is ontbrand, bereidt een grote categorie werknemers zich voor op een netto-achteruitgang van het salaris per eind januari. De oorzaken van die achter uitgang: optrekking van de premiegren- jen voor de sociale en volksverzekerin gen en verzwaring van de premiedruk »lf. Eind januari gaat er van die 3000 gulden bruto af: pensioen 150 (er van git gaande dat dit bedrag gelijk blijft), AOWAWW f 243 (door premiegrensver- •schuiving naar 24.300 gulden en optrek ken van de premie naar 10,4 j .pet.), loonbelasting 522,60 (minder door /gunstiger werking van deze inkomens groep van het nieuwe schijven tarief) en aan WAO, WW en ZW samen 107,39 ((door premie- en premiegrensverhoging). De totale aftrekpost wordt dan 872,99, waarmee het netto-salaris eind januari op 1.977,01 komt. AOW/AWW 209,60 gulden, loonbelasting ƒ586,47 en aan sociale premies Wet Ar- heids Ongeschiktheid (WAO), Werkloos heidswet (WW) en Ziektewet (ZW) ƒ61,07 samen of 2,61 percent totaal. Opgeteld geeft dat een aftrekpost van ■ƒ857,14, zodat het nettosalaris eind de cember op 1.992,86 kwam. „Voor het volgend jaar zou er een heel ander verhaal opgesteld moeten worden, met als bedoeling: alleen nog prijscompensatie voor de hoger betaal den, maar dan met een vloer en plafond. Er is verder geen enkele reële verbete ring meer. Intussen vragen wij ons wel af of wij nu zo’n rare bond zijn, omdat wij als NKV-organisatie niet schromen tegenspel te geven. In het NVV zijn toch ook hoger betaalden georganiseerd. Zou den die om wille van de lieve vrede binnen het NVV niet openlijk reageren maar wel hetzelfde voelen misschien? Het wordt tijd dat er een gedegen studie komt wiaaruit een werkbaar inkomens beleid kan groeien. Er wordt nu maar in het -wilde weg met cijfers gesmeten.” Al eerder heeft voorzitter Hubben van de Unie BLHP de houding gekritiseerd van waaruit bruto-inkomens van hoger- betaalden worden vergeleken met de nettobedragen van de laagst-betaalden. Daarmee wordt het probleem niet opge lost. Evenmin met de touwtrekkerij over de interpretatie van de passage in het centraal akkoord, die zegt dat er geen maximum mag zijn in de prijscompen satie en waaruit de vakbeweging dan weer afleidt dat dit slaat op de percen ten van de prijsstijging zelf, maar niet op de bedragen die daarvoor moeten worden vergoed. Hoe het zal aflopen zullen de komen de weken moeten leren. Maar dat de werkgevers één lijn zullen trekken met het hoger personeel, zoals bij Hoogovens staat al bijvoorbaat vast. JOHN BINDELS Er werken 219 ondernemingen met een niet goedgekeurd reglement, terwijl 129 ondernemingen met een onderne mingsraad geen reglement bezitten. On geveer de helft van het aantal onderne mingen met een ondernemingsraad heeft meer dan 25 jongeren in dienst en zal een jongerencommissie moeten instellen. De overige 1620 ondernemingen met in totaal 460.000 werknemers hebben geen ondernemingsraad ingesteld. Van dit aantal is in 712 ondernemin gen wel een ander overlegorgaan aan wezig, terwijl in 908 ondernemingen noch een ondernemingsraad, noch een ander overlegorgaan aanwezig is. In een aantal ondernemingen wordt wel ge werkt aan de instelling van een onder nemingsraad. Aan zeven ondernemingen is door de bedrijfscommissie een onthef fing verleend. Uit het onderzoek blijkt DEN HAAG. Het Tweede-Ka- merlid Van Gorkum (PPR) heeft dinsdagmiddag van de Tweede Kamer verlof gekregen de ministers Van Agt van Justitie en Boersma van Sociale Zaken te interpelleren over het onei genlijk gebruik dat volgens hem op grote schaal gemaakt wordt van de besloten vennootschap. In zijn toelichting bij de interpella- tieaanvrage zei dr. Van Gorkum, dat de bedoeling van de nieuwe wet op de bv’s is geweest kleinere onderne mingen te vrijwaren van een uitge beelde publikatieplicht volgens de nieuwe wet op de jaarrekening. Thans blijkt dat zelfs ondernemingen met 30.000 werknemers de bv-vorm hebben aangenomen, zei hij. Zowel vakbonden als ondernemingsraden tekent dat je met een teruglopend inko men ook nog eens minder kunt gaan doen. Hoevéél minder, dat hebben wij uitgerekend. De man met een inkomen van 2.916 gulden per maand (35.000 gul den per jaar), krijgt bij een aangenomen prijsstijging van 6,75 pet. in 1973, waar van dan 0,75 pet. als drempel blijft zitten, f 63,03 per maand helemaal niet (/meer vergoed als er gebeurt wat de 'vakbeweging wil.” „Dat bedrag gaat hij er dan In koop kracht regelrecht op achteruit. Bij een bruto-inkomen van 2.083 per maand wordt de koopkracht maandelijks 16,82 minder. Wij hebben daarom gezegd dat de volledige prijscompensatie gehand haafd moet worden tot 35.000 gulden op jaarbasis. Dat is 33.000 gulden plus de vakantietoeslag.” „Hoe wij aan die grens van 33.000 gulden komen? Tussen de 20 en de 33 (mille vallen er enkele zware klappen. (/De premiegrensverhoging voor de AOW, 'AWW ging van 21.150 gulden naar 24.300 gulden. De ziektekosten stijgen met on- ge veer 30 pet. voor particulieren. Nog -'afgezien van wat er verder te gebeuren is in deze sector. De premiegrenzen voor Ziektewet, Wet Arbeidsongeschiktheid en Werkloosheidswet gingen van 28.188 /gulden naar 32.625 gulden, waarbij de /premiedruk voor de werknemers zélf nog eens 2 pet. zwaarder is geworden. •‘Het nettosalaris wordt dus danig uitge- hold.” Van iedere gulden die er in de loop van 1973 bruto bij komt, zal er netto minder overblijven en daar kan dan weer min der van worden gekocht. Vanuit deze situatie, die nog met tientallen andere ‘en veel sprekender voorbeelden te illus- Om de begrotingsbehandeling behoor lijk te kunnen voorbereiden, moeten de partijen volgens PvdA-fractievoorzitter Den Uyl wel de beschiking krijgen over de laatste financiële en sociaal- economische gegevens die de regering heeft. treren valt, is de NKV-bond Unie BLHP met 35.000 leden in het offensief gegaan tegen de vakbondsvoorstellen. De bonden willen behalve een begrenzing van de prijscompensatie tot 250 gulden per per cent kort en goed een loonsverhoging in centen, uit te drukken in één voor ieder gelijk bedrag en afgeleid van de gemid delde loonsom. Bovendien willen ze het hoger personeel onder de werkingssfeer van de CAO brengen. De Unie BLHP vindt „centen- in plaats van percenten” onaanvaardbaar, omdat de achteruitgang daardoor sterk in de hand wordt ge werkt. Hetzelfde geldt voor de beperkte prijscompensatie, die het teruglopende inkomen verder uitholt. Binnen de NKV-gelederen doet zich nu de merkwaardige situatie voor dat twee bonden tegen de achtergrond van het metaaloverleg eikaars standpunten over deze kwestie te vuur en te zwaard bestrijden. Het NKV is tot heden de enige vakcentrale die de democratische ruimte binnen haar organisatie heeft geschapen voor een bond van hoger personeel. Die bond werkt, zoals vice- voorzitter J. W. de Bruin van de Unie BLHP ons meedeelde, overigens plezierig samen met de categorale Nederlandse Centrale van Hoger Personeel (NCHP), die zo’n 14.000 leden telt en zonder steun van enige vakcentrale opereert. De Bruin: „Wij hebben de indruk dat in de groot-metaal, de metaalnijverheid en de textiel de voorstellen van de vakbeweging totaal verkeerd vallen. Staffunctionarissen tonen hun directies gewoon met harde cijfers aan dat ze er in die situatie flink op achteruit gaan. Niettemin hebben wij al aanwijzingen dat de vakbeweging deze eerste nivelle- ringsvoorstellen nog maar kinderspel vindt.” De 30-jarige Giinter Wensing uit Stadt lohn heeft een apparaat geconstrueerd, waarmee een krat (bier)flessen ge lijkertijd ontkroond kan worden. Hij kwam op het idee, toen hij op „feestje” als hulpkracht 7.000 flessen moest openen. Enfin, laat de carnaval maar komen. DEN HAAG. De Tweede Kamer zal de komende week in versneld tempo de resterende begrotingshoofdstukken voor 1973 behandelen, omdat langer uitstel bestuurlijke onzekerheid zou kunnen brengen. Een willekeurig voorbeeld: iemand net een jaarsalaris van 36.000 gulden bruto wordt er in de nieuwe constellatie /ruim 15 gulden netto „armer” van, voor opgesteld dat zijn pensioeninhouding ge lijk blijft. In het algemeen zal ook die /inhouding worden verhoogd, zodat de situatie er dan nóg ongunstiger op wordt. Vergelijkende cijfers: eind de cember werd op een maandsalaris van 3000 gulden bruto (36.000 gulden per jaar) ingehouden: aan pensioen 150 gul den (afhankelijk van bedrijfsregeling),

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15