KVP laat liberalen als regeringspartners vallen tot de kogel veroordeeld huizen Geef Jordanië deel bestuur Jeruzalem Voorstel van socialistische afgevaardigden: Zaterdagretours als experiment voor onderzoek naar Turkije Syrië beperkt vrijheid van commando’s GDAGCVERS lf)« VIVO Bezetting voorkomt sloop van Huarte komt nu spoedig vrij Verwarming maanwagentje Vijf Oegandezen „Missie uit Raad van Europa i n 0 k Heintjes belager krijgt vijftien maanden cel MALSE KIBLAPPENJ93 HOLLANDS 95 witlof 75 500 gram 4 O -allefCBeSte kguze 2 kilo 500 gram I ENKA-Breda stelt afbraak uit Voorstel Hoessein HET WEER Donderdag nationale rouwdag in Amerika GOLDEN DELICIOUS een fijne handappel WOENSDAG 24 JANUARI 1973 WOE 2 Afstand ETA: aan eisen voldaan (Van onze redacteur in Jeruzalem) Inmenging Zware straffen iina 2en 3 van Uw damesblad I STRAATSBURG De socialis tische groep in de Raad van Europa heeft gisteren voorgesteld een mis sie naar Turkije te zenden om een onderzoek in te stellen naar schen dingen van de rechten van de mens, zoals het martelen van politieke ge vangenen, beperking van de vrij heid van meningsuiting, de pers- en (vak) verenigingsvrijheid. SUPER SCHOUDERHAM PALINGWORST geldig t/m zaterdag (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Nu de KVP de VVD als regeringspartner heeft laten vallen, worden in de kringen van de drie confessionele partijen nog slechts mogelijkheden gezien voor de vorming van een zakenkabinet van brede samenstelling. Verwacht wordt dat, behalve een liheraal-confessionele samenwerking, ook een progressief-confessioneel kabinet, waarnaar dr. Ruppert vandaag nog een onderzoek gaat instellen, er niet in zit. In een confessioneel minderheidskabinet (met een extra-parlementair karakter) ziet men vooral in KVP-kring weinig heil. wi U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op Kans op zakenkabinet nu zeer groot de j z ADVERTENTIE I., o 7304 d mist 4 Istanboel 100 gram l Rotterdam Twente z nw ono z ozo n z 15 2 5 15 3 2 2 4 4 4 5 4 5 4 4 4 4 6 12 15 5 8 3 0 -6 -3 3 3 3 3 3 3 3 3 4 1 3 9 6 uur uur uur uur 0 25 0 0 0.3 2 2 0 0.1 0.1 o o o 0.3 0.2 0 0 0 0.1 o o 2 0.4 0 0.3 0 0 id De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Haluek Bayuelken, heeft na een vergadering van de politieke commissie se hof voor de rechten van de mens te overwegen”, aldus het Tweede Kamerlid. BREDA. Door een actie in de Bre dase Gildewijk is gisteren de onmiddel lijke sloop van 40 woningen voorkomen. Een groep vrijwilligers van diverse soci ale instellingen in Breda bezette gister nacht de huizen. Vorige week was be gonnen met de sloop van de 70 wonin gen, die twee jaar geleden nog voor vijf jaar waren opgeknapt. De actievoerders gingen tot bezetting over, omdat zij het gezien de woningnood in Breda, absoluut onverantwoord vonden de woningen nu al af te breken. UTRECHT. De spoorwegen gaan in februari bij wijze van proef beginnen met de verkoop van „zaterdagretours". Op de dertien zaterdagen in februari, maart en april kost een retour eerste of tweede klas maar een gulden meer dan een enkele reis. Voor kinderen van vier tot en met negen jaar moet de halve enkele reisprijs plus een gulden worden betaald. Dit experiment biedt vooral voordelen aan mensen die lange afstanden willen overbruggen. Op korte afstanden (voor de tweede klas minder dan 17 kilometer en voor de eerste minder dan elf kilo meter) is een gewoon retour voordeliger. Als het zaterdagretour aanslaat bij het publiek zal het waarschijnlijk definitief worden ingevoerd. De spoorwegen werken al langer met weekendretours (de prijs van een ge woon retourtje plus een gulden), waar mee zaterdag heen en zondag terug mag worden gereisd. Als redenen voor de sloop noemde hij onder meer, dat de „Gildewijk” veel te geïsoleerd ligt en dat de wijkvoorzienin- gen zeer slecht zijn. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locamo Londen 4 7 -4 1 -3 4 4 10 8 7 2 BORDEAUX. (AFP en Reuter) In een interview met de Baskische nationa listische organisatie ETA heeft het dag blad Sud Quest in Bordeaux vanochtend bekendgemaakt dat de ontvoerde Spaan se fabrikant Felipe Huarte binnenkort „gezond en wel” zal worden vrijgelaten. He St •l K)0 gram Het Kw< „tw «tac Am ken MOSKOU. (DPA) Een „atoomoven” moet ervoor zorgen dat het Russische maanwagentje Loenochod-2 de felle kou van de eerste maannacht kan doorstaan. 7 -4 8 0 0 2 9 -9 5 zzo zzo z zzo zo z zzo zzo z zo z Weer ta binnen- en buitenland met de Akzo en de gemeente Breda liepen op niets uit, waarna zich een werkgroep formeerde, die overging tot het bezetten van de woningen. De actievoerders begrepen niet, waar om ENKA de grond nu plotseling nodig heeft. Volgens geruchten zou de indus trie plannen hebben er een vuilstort plaats in te richten. Volgens Huartes ontvoerders vorderen de onderhandelingen met de familie van de fabrikant over een losprijs van 50 miljoen peseta’s goed. Huarte maakt het volgens ETA goed, zijn moreel laat niets te wensen over, hij luistert naar de radio en leest kran ten. Hij zit gevangen „op een warme plek”, krijgt tweemaal per dag te eten en slaapt in een slaapzak die op een ledikant is gelegd, aldus het interview. Op de vraag waarom juist Huarte werd ontvoerd, antwoordde ETA: „de man is de belichaming van het Spaanse kapitalisme en zijn werknemers profite ren niet van de industriële kracht van zijn onderneming”. Doordat ontslagen arbeiders weer zijn aangenomen, is aan de voorwaarden voor Huartes vrijlating voldaan, werd eraan toegevoegd. Het socialistische voorstel moet de ba sis vormen voor verdere actie van de assemblee wat de mensenrechten in Turkije betreft. Het is geenszins inmen ging in een binnenlandse aangelegen heid: Ook de Engelse regering is ermee akkoord gegaan dat de essemblee een onderzoek instelt naar de situatie in Noord-Ierland. In Moskou is gisteren bekendgemaakt dat de elektronische systemen van de maanauto tegen de gevolgen van de temperatuur van 140 graden Celsius on der nul, die tijdens de rond 14 aardse dagen durende maannacht heerst, be schermd zullen worden door de warmte die met behulp van kernenergie is ver kregen. Op zijn eerste verkenningstocht van ruim een kilometer heeft het maan wagentje stereoscopische opnamen van de omgeving van de landingsplaats ge maakt en de resultaten van een reeks metingen naar de aarde geseind. „Gezien de overstelpende hoeveelheid materiaal over marteling van politieke gevangenen, schending van de vrijheid van meningsuiting, de pers- en (vak) verenigingsvrijheid, zou afwijzing van het voorstel door de commissies, voor een individuele regering aanleiding moe ten zijn om de mogelijkheid van het indienen van een klacht bij het Europe- Het blad zegt dat de Syrische regering in een brief aan de Palestijnse leiders heeft bevolen, dat alle Palestijnse com mandobases tot 15 km van de grens met Israel moeten terugtrekken. Voortaan zal elke Palestijnse actie tegen Israel goed gekeurd moeten worden door de Syri sche legerleiding. Volgens Israëlische zegslieden is tot nu toe nog niets gebleken van een terugtrekken van Palestijnse comman do’s. De leiding van de Turkse Arbeiders partij is tot zware straffen veroordeeld voor het nastreven van een programma dat, toen het negen jaar geleden werd afgekondigd, als volkomen wettig werd beschouwd. De leider van de Britse Labourfractie, George Darling, en het Tweede Kamer lid P. Dankert, hebben tot nu toe de steun van 20 afgevaardigden gekregen voor hun voorstel om de politieke en juridische commissies een „representatie ve groep” te laten benoemen om een onderzoek in te stellen naar „de situatie die door het afkondigen van de staat van beleg en de politieke processen is ontstaan”. Ook Rupperts vraag hoe de KVP zich zal opstellen tegenover een parlementair kabinet van de vier, werd door de KVP afwijzend beantwoord. KVP-fractieleider mr. Andriessen kon de informateur on voldoende zekerheid bieden dat zijn hele fractie zich aan een dergelijk kabinet gebonden zou achten. Hij liet weten dat met name op het punit van de inko mensverdeling, defensiebeleid en kwes ties „van leven en dood” verscheidene fractieleden uit de boot zouden vallen. Wiegel noemde dat later een „zelf moordpoging” van de KVP en zei „ritsen telefoontjes” te hebben gehad van KVP- spijtstemmers. Zou in de politieke en juridische com missies geen meerderheid zijn te vinden voor het voorstel, een missie naar Tur kije te zenden, dan mag worden ver wacht dat een of meer Scandinavische regeringen bij het Europese hof voor de rechten van de mens een klacht tegen Turkije aanhangig zullen maken, aldus Dankert. De Scandinavische landen hebben, met Nederland, enkele jaren geleden een klacht tegen Griekenland ingediend die ertoe heeft geleid dat dit land, enkele uren voordat het zou worden uitgesto ten, zich uit de raad heeft teruggetrok ken. Directeur ir. H. de Boer van ENKA is gistermiddag in de bezette wijk versche nen om met de bezetters te onderhande len. Hij verklaarde na afloop van het gesprek met de bezetters, dat de sloop voor onbepaalde tijd wordt opgeschort. Hij zal contact opnemen-met de Akzo- leiding in Arnhem om te bekijken, wel ke mogelijkheden er nog voor de bewo ners zijn. Volgens de heer De Boer is er op dit moment voor het terrein geen enkele bestemming. De huizen in de Gildewijk zijn eigen dom van het Akzo-concem. Dit bedrijf gaf opdracht tot de sloop, omdat EN KA-Breda, onderdeel van Akzo, de grond nodig zou hebben voor uitbreiding van de fabriek. Na de recente problemen bij ENKA is van die uitbreiding geen sprake meer. De verlening van de sloopvergunning had 2 jaar geleden zodanige acties tot gevolg, dat ENKA door de knieën gin gen besloot het achterstallige onderhoud te verrichten en de woningen voor nog vijf jaar be woonbaar te maken. De voorbije twee jaar heeft ENKA wel de meeste bewo ners van de „Gildewijk” zover kunnen krijgen, dat ze bereid waren te verhui zen. Hoewel de woningen nog zeer goed bewoonbaar zijn, gaf ENKA begin vori ge week bevel met de sloop te beginnen. Een aantal gezinnen, dat nog in de wijk woont, protesteerde daartegen en kreeg diverse groepen achter zich. Gesprekken VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Plaatselijk regen of motregen en vrij zacht. Aantal uren zon: 0 tot 4: minimum tempe ratuur: 0 tot 5 graden boven normaal; maxi mum temperatuur: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal50 percent. Normale temperaturen tot 30 januari: mini mum 0, maximum 4 graden. WEERRAPPORTEN PvdA-fractieleider Den Uyl consta teerde gisteravond in een commentaar dat de KVP bezig is afstand te nemen van de VVD. „Als daar een keuze voor een progressief beleid op volgt, kan dat een belangrijk moment in de Nederland se politiek zijn?’, zei hij. „Men zou dit een begin van duidelijkheid van de KVP kunnen noemen, althans in wat ze niet wil”. Wat de KVP wel wil is volgens Den Uyl nog „dikke mist”. Er zal naar zijn mening nu spoedig opheldering over moeten komen. De KVP liet informateur dr. Ruppert gisteravond schriftelijk weten de zeker heden, die VVD-fractieleider Wiegel eis te voor een confessioneel-liberale sa menwerking in een extra-parlementair kabinet, niet te kunnen geven. Wiegels eisen worden „fundamenteel strijdig” ge noemd met het karakter van een extra parlementair kabinet. Wiegel hield ech ter gisteravond het been stijf. Na een inderhaast belegde fractievergadering, volgend op de KVP-uitspraak, zei hij: „Blanco cheques worden alleen aan kre- dietwaardigen gegeven. Ik ben iriet be reid blindelings in een extra-parlemen tair avontuur te stappen”. Koning Hoessein deed dit voorstel voor de Amerikaanse televisie kennelijk met het oog op zijn voorgenomen bezoek aan de Verenigde Staten begin volgende maand. Het Israëlische standpunt is dat over het herverdelen van Jeruzalem niet te praten valt en dat Jeruzalem als Israels hoofdstad geheel onder Israëli sche soevereiniteit zal blijven. Het enige waartoe de Israëliërs bereid zijn, is aan koning Hoessein het toezicht op de heili ge plaatsen van de Islam te geven en eventueel daar de Jordaanse vlag te laten wapperen. Het is dan ook niet te verwachten dat Israel iets voor het nieuwe Jordaanse voorstel zal voelen. Integendeel, het is Voor de Israëliërs een bewijs dat door voet bij stuk te houden koning Hoessein zich uiteindelijk geheel bij de Israëlische ■soevereiniteit zal neerleggen. Het Ameri kaanse standpunt inzake Jeruzalem is, dat de stad herenigd moet blijven en dat partijen het onderling eens moeten wor den over de toekomstige status van Je ruzalem in het kader van een algehele vredesregeling. ARP en CHU volgden de KVP niet in de scherpe afwijzing van de WD. Zij wezen wel Wiegels eisen om „zekerhe den” af, maar hielden de deur open voor een gesprek over samenwerking in een parlementair kabinet. Tilanus (CHU) daarover: „Als we over programmatische verschillen nog verder doorpraten zou er best wel eens overeenstemming mogelijk kunnen zijn. Plaatsvervangend AR-frac- tieleider Aantjes achtte die kans minder groot, omdat de eisen die aan een con fessioneel liberaal minderheidskabinet gesteld moeten worden, uitermate zwaar zijn. De AR-fractie vraagt ook niet om een onderzoek naar de mogelijkheden van een parlementair vierpartijenkabi- net, maar is daartoe in principe niet ongenegen. Dankert heeft de Turkse autoriteiten meermalen verklaringen voorgelegd van gevangenen die zeggen te zijn gemarteld. Ankara heeft in het algemeen ontkend dat wordt gemarteld, maar is nooit op specifieke aantijgingen ingegaan en heeft nimmer buitenlandse waarnemers toegelaten tot gevangenen die hebben verklaard te zijn gemarteld. Naar schatting 4000 personen zouden, in afwachting van hun berechting door militaire tribunalen, worden gevangen gehouden. Schrijvers, journalisten en wetenschapsmensen zijn tot zware ge vangenisstraffen veroordeeld voor feiten (het kenbaar maken van opvattingen, het vertalen van politieke geschriften) die op dat moment, vóór het afkondigen van de staat van beleg, niet strafbaar waren. de Bredase Gildewijk om te protesteren tegen de sloop van 70 huizen. „Een nieuwe kapitalistenaanval’’, zegt een spandoek van de actievoerders. De actie had overigens succes: De sloop van veertig van de huizen is voorlopig op geschort. Tot nu toe heeft het voorstel geen steun gekregen van niet-socialistische afgevaardigden. Het katholieke Tweede Kamerlid Van der Sanden meende dat geen missie naar Turkije moet gaan voor de in oktober te houden algemene verkiezingen. Het liberale Eerste Kamer lid Van der Werff verklaarde persoon lijk zich ten volle bereid het voorstel te steunen, maar wilde eerst overleg ple gen met zijn fractiegenoot Portheine. Van der Sanden behield zijn eindoor deel over het nut van het zenden van een missie nadrukkelijk voor. Dankert daarentegen meent dat men niet op d« verkiezingen behoeft te wachten: Demo cratie bestaat niet slechts uit verkiezin gen, welke geen zin hebben als de rech ten van de mens worden geëerbiedigd en de vrijheid van meningsuiting wordt be knot. De tl tie, die verlich niet d verledf itrijd I uitgevc Bove In Lac deel u: se Ind gerege akkooi ging i mengii en de De p< nog b< wellicl overge worde Genee lijk, z weer Vietns het zullen de sit de 17 Zuid 1 moest den v delen. Vietcc Thieu bereid het p aange zullen Vietn; op w de vc voltrc Een wape; lijk e re si een Noor< naar wron; toesta famil boere vrucl jullei heid JERUZALEM. Koning Hoessein van Jordanië heeft Israel een compromis voorgesteld inzake Jeruzalem. Volgens het voorstel van de Jordaanse koning zouden de joodse en de Armeense wijk van Jeruzalem die vroeger in het Jor daanse deel van de stad lagen, onder Israëlisch bestuur blijven, en zou Jorda nië de soevereiniteit terugkrijgen over het mohammedaanse gedeelte, inclusief de heilige plaats van de Islam, namelijk de Omar- en de El Aksa-moskee. Drs. Den Uyl krijgt, wat dat betreft, spoedig zijn zin, want hij zou al van middag door de informateur worden ontvangen. Maar ook in progressieve kring ziet men voor de oppositieleider geen speelruimte meer om de KVP nog verder tegemoet te komen. De KVP houdt vast aan haar eis dat zij geen bijwagen wil zijn in een progressieve re gering. Een deel van de KVP-fractie wil bovendien drs. Den Uyl niet als premier. Plaatsvervangend AR-fractieleider Aantjes sloot gisteravond opnieuw de vorming van een confessioneel minder heidskabinet niet uit. Hij toonde zich in ieder geval bereid om als drie confessio nele partijen samen regeringsverant woordelijkheid te aanvaarden. In dat geval verwacht hij van de drie fracties een eensgezinde opstelling. Tilanus hield wat dat betreft eehter een slag om de arm. Hij zag meer heil in de aanwijzing van een formateur die een willekeurig kabinet vormt, een soort zakenkabinet dus. KAMPALA (AP). Een krijgsraad in Oeganda heeft gisteravond vijf Oegande zen ter dood veroordeeld. Zij zouden guerrilla-activiteiten hebben verricht en aanhangers zijn van de vroegere Oegan- dese president Obote, die thans als bal ling in Tanzania leeft. De terechtstelling zal in het openbaar door een vuurpelo ton worden voltrokken. Zon op Maan op van de assemblee, vorig jaar december in Parijs, in eerste instantie scherp af wijzend gereageerd op het eventuele zenden van een missie van onderzoek naar zijn land. 1 4 1 0.1 2 0.2 3 0 2 2 3 BEIROET. (UPI) Syrië heeft Palestijnse commando’s in zijn gebied opgedragen zich terug te trekken uit de grensgebieden van Syrië met Israel Bo vendien heeft Syrië nieuwe beperkingen opgelegd aan Palesi’inse operaties vanaf het Syrische grorfeebied. Dit meldde gisteren het Franstalige blad „L’Orient le Jour”. WASHINGTON. (AP) President Nixon heeft a.s. donderdag bestemd tot nationale rouwdag in verband met het overlijden van oud-president Johnson. Alle federale kantoren zullen die dag gesloten zijn. De vlaggen op die gebou wen zullen 30 dagen halfstok hangen. BRUSSEL. De Duitser Siegfried Martin, die vorig jaar is binnengedron gen in de villa van de Nederlandse zanger Heintje in het Belgische Neu Moresnet en hem daar met een pistool bedreigde, is gisteren in Verviers veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf tien maanden waarvan tien maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Duitser kreeg bovendien een boete opgelegd van (omgerekend) ruim 400 gulden. Siegfried Martin werd veroordeeld door de correctionele rechtbank van Verviers, die als verzachtende omstan digheid in aanmerking nam dat de Duit ser zich uit eigen beweging bij de Belgi sche Justitie had gemeld. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder geh. bew. gvil. LTCW. geh. bew. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca onbewolkt wlndst. 15 Istanboel zw. bew. Las Palmas half bew. Tunis Vier van de veroordeelden werden maandag gevangen genomen toen het leger een opleidingskamp guerrillastrij ders in het zuidoosten van Oeganda veroverde. no ozo wlndst. 2 c onbewolkt ono onbewolkt r— motregen Luxemburg geh. bew onbewolkt windst. 12 onbewolkt nw 16 zw. bew. windst. 14 mist zo onbewolkt nnw geh. bew. mist geh. bew nno half bew. zw. bew. zw. bew 2 15 9 10 0 onbewolkt windst. 12 zw. bew. ono windst. 15 zw. bew. nnw 11 DONDERDAG 25 JANUARI Hoog water 8.01 uur en 20.19 Laag water 3.37 uur en 16.02 DONDERDAG 25 JANUARI 8.30 uur onder 17.15 0.42 uur onder 10.30 ozo w z nw Amsterdam geh. bew. - geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. - l_:_. Vlissingen geh. bew. Z.-Limburg geh. bew. licht bew. regen nno onbewolkt geh. bew. geh. bew nnw geh. bew. geh. bew. windst. 0 zw. bew. no 5 geh. bew. ozo -5 zw. bew. mist I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2