AAN VREDE GAAN DENKEN De laatste acte Meer dan acht jaar regenden bommen op Vietnam Miljoen doden en ongekend aantal gewonden VIETNAM KAN NA 25 JAAR AA VIETNAMISERING” BETEKENDE GROTE BESPARING OP DEFENSIE-UITGAVEN ■sUKfH WOENSDAG 24 JANUARI 1973 1950—1954 1955—1963 Vleesmolen 1946 1947—1950 ten gewond, sommigen zo ernstig dat ze hun hele ver dere leven alleen nog maar hun hoofd kunnen be wegen. Het zojuist gesloten akkoord tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam, dat in de toekomst mis schien wel het Kissinger-Tho-verdrag of het akkoord van Parijs zal gaan heten, sluit een periode af van zes entwintig jaar vrijwel onafgebroken oorlogvoeren in Zuidoost-Azië. „Die smerige oorlog”, zoals de Fransen al in 1954 zeiden, heeft volgens schattingen in Zuid- Vietnam zeker één miljoen mensenlevens geëist, waar onder 250.000 kinderen. Het is overigens een raming van vier jaar geleden. Hoeveel Noordvietnamezen tijdens moordende Amerikaanse bombardementen zijn gedood of gewond is niet bekend. Meer dan 56.000 Amerikaanse soldaten sneuvelden, ruim 150.000 raak- namese land met bommen te be werken. Het incident van Tonkin Amerikaanse torpedobootjagers worden in augustus 1964 aangeval len door Noordvietnamese boten betekent een nieuwe uitbreiding van de oorlog. President Johnson krijgt de verlangde blanco vol macht van het Amerikaanse Con gres om „offensieve operaties” uit te voeren. Na het „incident”, waar over men alweer in de Pentagon papers kan lezen dat het een op zettelijke provocatie was van de Amerikaanse marine, begon de Amerikaanse luchtmacht het Viet- LAOS CAMBODJA 1ZUID-V Dotat ft VIETNAM/! Bien HgoZijêS: ^Zül3^Cbniese== f x C CHINA N, Long Son^X.. NOORDXVIETNAMte^ HANOlVtai PhongJiTSS: »t :n n >r ;r W' 1 K - - (Van onze redactie buitenland) Het zijn koele cijfers, zoals ook deze: Amerikaanse oorlogskosten: 500 miljard gulden. ongeveer B-S2- F üj te wonden veroorzaakt dat slachtoffers levenslang gehandicapt kunnen blij ven. Thailanders, Australiërs en Nieuwzee- landers mee. Het leger van Saigon om vat een half miljoen man. De nederlaag van generaal Tsjang Kai Sjeks Kwo Min Tang-regime in het reusachtige noordelijke buurland en het uitroepen van de Volksrepubliek China onder leider Mao Tse Toeng in oktober Het hieronder volgende chronologische overzicht geeft wellicht een antwoord op de vragen hoe het mogelijk was dat mensen elkaar met de meest barbaarse militaire middelen te lijf gingen. Het is een voorlopige balans, het relaas van de Vietnamese tragedie. Hoeveelheid neergesmeten bommen: zeven miljoen ton (drie maal zoveel als tjjdens de gehele tweede wereldoorlog). Aantal gevluchte Zuidvietnamezen: circa zes miljoen. da en :ot Politieke gevangenen van het Saigon-regime: 160.000. Aantal neergeschoten vliegtuigen van de Verenigde Staten: 8.400. len het 'ij- ida ikt de de ra ise je- ite er- :ht in- an ?e- ;ks in le ien en in- al- 'HS lo- ir- lig is- •t- Het weekblad „Newsweek” meldt in oktober hoe ook oorlog werd gevoerd. „Een Zuidvietaamees regiment in het centrale deel van het land houdt zich bezig met de aanvoer van alcoholische drank, verzorgt de schone was en levert prostituees aan één Amerikaanse briga de”- ra” !h« :ou in. it >t ■t is e- i- iet >p rt. o- sl- o- er en Cijfers die nog onvermeld laten dat het land in de zuidoostelijke uithoek van de aarde grondig is vernield door de oorlogsmachine. Alleen de B-52 super- bommenwerpers hebben zo’n vijf mil joen kraters in de bodem geslagen, gaten van vijftien meter breedte en tien meter diepte, nu gevuld met water, broedplaat sen voor malariamuskieten. 1967-’68: Met een half miljoen Ameri kaanse militairen is de oorlog ge„ameri- kaniseerd”. Massale „schoonmaak”-ope- raties leveren een ongekend aantal vluchtelingen op. Amerikaanse officieren zeggen tegen manschappen dat „een do de Vietnamees een goede Vietnamees is” en iedere dode Vietnamees is per defini tie „Vietcong”- Februari ’68 lanceert de Vietcong het Tet-offensief. Grote delen van Zuid- Vietnam worden onder de voet gelopen, en moeizaam heroverd. President John son stopt de bombardementen. Drie maanden later begint in Parijs het vre desoverleg, met de Vietcong als gespreks partner, hoewel het Saigon-tandem Thieu-Ky had gezegd „Nooit met de Vietcong te zullen praten." 1. Ten noorden van de demarcatielijn (17de breedtegraad) worden troepen van de Vietminh, ten zuiden troepen van de Franse Unie gehergroepeerd; perialisten gedwongen worden ons land te verlaten.” 3. Twee jaar na de overeenkomst ver kiezingen zullen worden gehouden in geheel Vietnam. 2. Nieuwe wapens niet mogen worden ingevoerd 1949 gaven de Vietnamese guerrilla’s uit eraard de nodige steun in de rug bij hun volksoorlog tegen de Fransen. Tsjangs nederlaag betekende anderzijds een ommekeer in de Amerikaanse poli tieke conceptie. Tot dusver hadden de Amerikanen weinig aandacht geschon ken aan de Franse koloniale doeleinden in Indo-China. Washington voelde er na de wereldoorlog niet veel voor de Britse, Nederlandse en Franse kolonisatoren in Azië te helpen, maar sinds het commu nistische bewind in Peking was geves tigd, en vooral na het uitbreken van de Koreaanse oorlog (’50), begonnen de Verenigde Staten Frankrijk financieel te steunen. Ondanks die steun liep het slecht af met het Franse leger in Indo-China. Eind 1953 lanceerde Giap een groot scheepse aanval en korte tijd later leed de Franse opperbevelhebber, generaal Navarre de meest verpletterende neder laag denkbaar, bij Dien Bien Phoe. Frankrijk trok zich na het akkoord van Genève terug uit Indo-China, terwijl de Verenigde Staten vanaf dat moment steeds meer bij het conflict betrokken zouden raken. 1966: juli: bombardement van Haifong. Het Amerikaanse leger groeit uit tot 400.000 man. Kardinaal Spellman tijdens kerstbezoek aan Saigon: „Dit is een oor log ter verdediging van de beschaving. De Amerikaanse soldaten zijn de solda ten van Christus, zij vechten voor God. Amerika is de barmhartige Samaritaan van alle naties”. In Zuid-Vietnam vech ten nu ook Zuidkoreanen, Filippino’s, Uit de Pentagon-papers blijkt dat de Amerikaanse legerleiding al een plan had opgesteld om de Fransen bij Dien Bien Phoe grootscheeps luchtsteun te bieden. Congresleden (onder wie de late re president Johnson) waren van mening dat bondgenoten in het bijzonder En geland voor dit plan gezocht moesten worden. De Britse regering weigerde mee te doen. de ondoordringbare wouden van noordelijk Vietnam hergroepeerde de Vietminh zich. Generaal Giap, de mili taire organisator, bouwde volgens de theorieën van Mao Tse Toeng zijn guer- rillastrijdmacht op: „zwemmend als een vis in de oceaan”, of anders gezegd, gewapend verzet met de hulp van de bevolking. geen uitzondering te zijn. „Er waren tientallen My Lai’s”, zo luiden latere verklaringen. In Zuid-Vietnam was inmiddels een tegenregering gevormd met steun van de V.S. Ngo Dinh Diem werd aanvankelijk premier en eind 1955 na een „Volks stemming” president, bij welke gelegen heid Bao Dai zijn laatste restjes aan macht verloor en zijn leven als playboy aan de Franse Rivièra zou slijten. De rooms-katholieke Diem zou Viet nam „volgens goddelijk recht leiden”, als „souverein bemiddelaar tussen volk en hemel”. Het betekende dat hij wetten zou gaan invoeren als „degene die gezien wordt als een gevaar voor de natie zal door een speciale rechtbank worden ver oordeeld tot uitsluitend levenslange ge- vangenistraf of de doodstraf”. De cor ruptie in Zuid-Vietnam onder leiding van de familie Ngo werd spreekwoorde lijk. Diems broers kwamen op hoge posten terecht. Een was aartsbisschop, een hoofd van de geheime politie, een derde ambassadeur in Engeland. Vooral gevreesd was de leider van de geheime dienst Ngo Dinh Nhu en diens vrouw, diie zo reageerde op de zelfverbranding van een boeddhistische monnik in de zomer van 1963: „Als boeddhisten weer een barbecue organiseren, zal ik graag de benzine verschaffen.” Koele cijfers uit militaire computers. Tamelijk willekeurig bovendien .Ze ver tellen niets van het leed dat Vietnamese boeren <en burgers werd aangedaan. Om van die ellende enigszins een indruk te krijgen, kan men boeken lezen als „Vietnamese leerjaren” van de Westduit- se arts Wulff, die na een verblijf van zes jaar in het land vertelde: „In som mige streken is er eenvoudig niets meer te eten. De bevolking probeert een plek je te vinden in de buurt van een Ameri kaanse basis. Van lege conservenblikken en ander materiaal bouwen ze hutjes. Inkomen hebben ze niet. Ze vechten om het afval dat de Amerikanen weggooien. Verder bedelen ze, de vrouwen zijn prostituees voor de Amerikanen.” 1965: februari: Nieuwe reeks lucht aanvallen na Vietcong-actie bij Bien Hoa, een Amerikaanse basis in Zuid- Vietrram. Maart: mariniers landen bij Da Nang. De Amerikaanse militaire macht groeit in dit jaar van 24.000 tot 200.000. Johnson: „Wij zullen nooit praten met de Vietcong Aan de conferentie van Genève werd deelgenomen door de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, China, Frankrijk, Enge land, Cambodja, Laos, de Democratische Republiek Vietnam (van Ho Tsji Minh) en de republiek Vietnam (van Bao Dai). De wapenstilstandsovereenkomst werd getekend op 20 juni 1954. Bepaald werd onder meer dat: Uit het CIA-rapport van kolonel Landsdale blijkt dat de Amerikanen al vóórdat het akkoord werd getekend be gonnen met plannen te beramen om in het noorden sabotage te bedrijven. Een jaar later verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles, dat de V.S. het Akkoord niet getekend hadden en zich er niet door gebonden achtten. In 1950 werd 150 miljoen dollar hulp gefourneerd; vier jaar later was de steun opgelopen tot 1 miljard dollar. meer en kleine v' 1969-1972: Onder de nieuwe republi keinse president Richard Nixon trekken de Verenigde Staten voor een belangrijk deel hun grondtroepen terug, onder het motto „Vietnamisering”. Minister van Defensie Clifford had in ’69 al berekend dat een Aziatische soldaat zeven percent kostte van de uitgaven, die voor een Amerikaanse infanterist moesten worden gedaan. De luchtaanvallen duurden op enkele „pauzes” en „onderbrekingen” na onverminderd voort. Onder het bewind van Nixon werden bijna tweemaal zo veel explosieven gebruikt als in de vier voor afgaande jaren. Eind ’72 leek een vrede op komst gedurende geheime besprekin gen tussen de Amerikaan Kissinger en de Noordvietnamees Le Due Tho, maar nadat er een kink in de kabel van het geheime overleg was gekomen, kregen de grote steden van Noord-Vietnam de zwaarste luchtaanvallen tot dusver in de gehele oorlog te verduren. Hoge concentraties van deze gassen zijn dodelijk, vooral voor kinderen en ouderen. Napalm, dat zulke ernstige brand- Het Vietnam-tribunaal van 1967 in Stockholm omschreef het gebruik van •l deze wapens als „oorlogsmisdaad”. Zeven maanden na de Japanse bezetting de Franse militairen in Saigon kozen in 1940 voor het Pétain-regime en lieten toe dat het leger van Japan Indo-China binnentrok sloten de Vietminh-guer- rilla’s (onder leiding van Ho Tsji Minh) en de Franse autoriteiten een akkoord. Vietnam zou na zestig jaar Frans kolo nialisme onafhankelijk worden. Kort te voren had Ho de Democratische Repu bliek Vietnam geproclameerd. Met zijn Vietminh-guerrilla’s was „Hij die schit tert” vier jaar lang de ongrijpbare on dergrondse vijand geweest van de Ja panse fascisten. Zijn geheime organisatie kreeg daarbij steun van zowel commu nisten als anti-communisten, boeddhisten en christenen, armen en rijken, Chine zen en Amerikanen. Gedurende de tijde lijke bezetting van noordelijk Vietnam van augustus ’45 tot februari ’46 begun stigden Tsjang Kai Sjeks nationalistische leger Ho’s Vietminh. De terreur van het regime-Diem, ge steund door de Amerikanen, nam voort durend toe. Het verzet groeide ook. Dor pelingen werden in „herplaatsingscentra” (concentratiekampen) ondergebracht, te genstanders van Diem, zoals de boed dhisten kwamen in de gevangenis terecht of werden opgeruimd. Dit leidde in be gin 1960 tot de vorming van het Natio nale Bevrijdingsfront (Vietcong is hun scheldnaam), dat 'eind ’60 door Noord- Vietnam werd erkend. Hierin werkten alle in de oppositie gedreven groeperin gen samen. De Vietcong bewoog zich evenals voorheen de Vietminh „als een vis in de oceaan”. Een andere verklaring kan men niet geven voor het feit dat de geschatte negenduizend guerrilla’s ge plaatst tegenover een leger van 150.000 man, dat financieel overeind werd ge houden door de Verenigde Staten, zich zo goed staande wisten te houden. Deze cijfers dateren van 1961. Een jaar later was Diems leger verdubbeld, waren er 4000 Amerikaanse „adviseurs” met ze ventig vliegtuigen, en nog steeds boekten de verzetsstrijders successen. Dit groei ende verzet werd Diem noodlottig. Hij werd in november 1963 vermoord (de Amerikaanse regering was van de plan nen geheel op de hoogte), waarna gene raals de macht in handen namen. De vraag is echter of het volk van Zuid-Vietnam zich nóg eens zal laten meeslepen in de modder en de ellende alleen omwille van Thieu’s regime. Dat zal blijken zodra in Noord- zowel als in Zuid-Vietnam de mogelijkheid is gescha pen dat de werkelijke politieke volkswil tot uiting komt. Want daarvan is tot dusver nooit iets terechtgekomen, al hebben de elkander opvolgende despoten de schijn van politieke vrijheid aardig weten op te houden. Hoe ontstond deze „vleesmolen”, met trefwoorden als My Lai, „tijgerkooien”, zelfverbranding, ontbladeringsmiddelen, fragmentatiebommen, CS-gas. laser-ra- ketten en F-lll toestellen? „Het is een oorlog”, aldus president Nixon in mei 1972, „ons opgedrongen door een vijand die de uiterste verachting heeft getoond ten opzichte van elke opening die wij maakten naar vrede.” „Het is een oor log”, aldus de voormalige leider van Noord-Vietnam Ho Tsji Minh in zijn politieke testament, „waarjn ons volk de volledige overwinning zal behalen. On herroepelijk zullen de Amerikaanse im- In deze periode valt het bloedbad van My Lai: meer dan honderd burgers, vrouwen en kleine kinderen worden vermoord. Drie jaar later wordt luite nant William Calley (schuldig verklaard aan het doden van 22 woorlozen) een historische figuur. Maar My Lai blijkt Al gauw na het akkoord met de Fransen ontstonden er moeilijkheden over de uitvoering van een aantal pun ten. Een Franse vloot verscheen in de haven van Haifong en beschoot de stad. Er vielen zesduizend doden. Franse mili tairen verdreven vervolgens de Vietminh uit de steden en installeerden Bao Dai, collaborateur met de Japanners, als kei zer. In de akkoorden komen de begrippen Noord- en Zuid-Vietnam niet voor. Er wordt zelfs gesproken over de „eenheid en onafhankelijkheid van het land.” gende toestellen met machinegewe ren, die per minuut 18.000 kogels kunnen afvuren. „E-63-verklikkers” instrumenten om mensen te lokaliseren op grond van hun stofwisseling, ademhaling of lichaamsgeuren. g „Geofeme’s” instrumenten die alle geluiden registreren. Chemicaliën, met vrolijke namen als „oranje”, „blauw” etc. Van oranje hoefde een klein dier maar een mil jardste gram naar binnen te krijgen om te sterven. Strijdgassen, zoals CS, DM en CN. ge scheidslijn langs de 17de breedtegraad zal alle zinnige betekenis verliezen. Ten zij de grote machten opnieuw in dit verdeelde land ieder hun eigen in vloedssfeer willen consolideren en de kans willen riskeren het groteske drama van Vietnam nog eens met dezelfde handelingen herhaald te zien. Theoretisch is nu de situatie ontstaan dat de Vietnamese deelstaten samen moeten uitvechten wat het worden moet, maar in de praktijk zou dat neer komen op een verlenging van de burger oorlog en een verdrijving van het zui delijke regime, met alle brute bloedge- weld dat eraan inherent zou zijn. Dat moet door de politieke besprekingen verhinderd worden en dat kan een be spreking van lange adem zijn, omdat het gevaar bestaat van onenigheid tussen Noord-Vietnam en het Bevrijdingsfront. Deze laatstgenoemde organisatie is im- mers nog altijd een zuidelijke rebellen beweging wier enig doel bestaat in het vernietigen van de door de V.S. in het leven geroepen marionettenregering van Saigon. De leiders van Noord-Vietnam zullen een geleidelijker weg tot hereni ging voorstaan dan het Bevrijdingsfront, vooral ook omdat de methode van de rebellie voornamelijk is teruggekaatst op de arme hoofden van de noordelijke bevolking. Een politiek akkoord, uitmondend in algemene verkiezingen voor heel Viet nam en geleidelijke inpassing van de Vietcong in het zuidelijke politieke pa troon, ziedaar de moeilijke legpuzzel waarvoor alle betrokkenen zich zullen zien gesteld. Vooral de zuidelijke rege ring zal zich tot het uiterste verzetten tegen zo’n oplossing en er misschien nog wel een nieuwe ronde op het slagveld voor over hebben om dat te voorkomen. Amerikanen hier en elders gebruik ma ken van: „Bomtapijten" gelegd door bommenwerpers. I „Fragmentatiebommen” grote projectielen die honderden kleine bommen gevuld met kogeltjes of plastic splinters, bevatten. „Magische draken” langzaam vlie- De thans in Vietnam ingetreden situa- tie, die door iedereen met een zucht van verlichting zal zijn begroet, betekent I niet dat alle vijandelijkheden tot het verleden behoren en dat de politieke itrijd om de toekomst van het land is uitgevochten. Bovendien is ten aanzien van de strijd |n Laos en Cambodja, die met Vietnam deel uitmaken van het voormalige Fran se Indochina, niets met enige zekerheid geregeld. De feitelijke betekenis van het akkoord ligt voornamelijk in de beëindi- ging van de Amerikaanse militaire in menging in de Vietnamese burgeroorlog en de voorlopige wapenstilstand ad hoe. De politieke onderhandelingen moeten nog beginnen en het is de vraag of deze I wellicht door de V.N. kunnen worden overgenomen, dan wel gevoerd zullen worden tussen de ondertekenaars van de Geneefse akkoorden van 1954 afzonder lijk, zodat ook de Sovjet-Unie en China weer in het spel komen. Zowel Noord- Vietnam als de politieke organen van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront zullen ernaar streven terug te keren tot de situatie van 1954, toen de deling via de 17de breedtegraad tussen Noord en Zuid tot stand kwam en voorbereidingen moesten worden getroffen tot het hou den van algemene verkiezingen in beide delen. Als het Noorden samen met ede Vietcong het zuidelijke bewind Van Thieu voorlopig blijft gedogen, gaat deze bereidheid tochx zeker niet verder dan het punt waarop men in 1954 al was aangeland, namelijk dat verkiezingen zullen moeten uitmaken of het volk van Vietnam een herenigd Vietnam wenst en op welke wijze die hereniging volgens de volksraadpleging zal moeten worden voltrokken. Een blijvende vrede op grond van de wapenstilstand en de deling is onmoge lijk en voor het land ook een ondenkba re situatie, omdat die deling indertijd een ware exodus heeft ontketend van Noord naar Zuid maar ook van Zuid naar Noord, waardoor volkomen ver wrongen toestanden zijn ontstaan. Deze toestanden zullen zich willen herstellen, families zullen zich willen herenigen, boeren zullen terug willen naar hun vruchtbare delta's, religieuze groepen lullen tot een herstelde onderlinge een heid groeien en de volkomen willekeuri- km 'DA NANG= PHNOM PENH ,CP 170.65 "Com: tRonh: Pteiku Pt i Kwi NhonJj J Tuy Hooi [UonMelhuoO THAILAND tagS^uDüi° iihbeongN In Het na maandenlange strijd heroverde Kwang Tri bestaat niet meer. Om als „overwinnaars” deze tot gruis vermalen r. >f In ra of n sr fe n L tl

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3