Geen fusie landbouwers Nieuwe expositie Kreater ook in Velsen actief Veiligheidsappèl Hoogovens Ambtenaren uit Velsen protesteren Huisvrouwen verslinden Bomen in Velserbeek verwijderd om jonge dennen beter te laten groeien Hollandse Maatschappij visrecepten-foldertjes bij „Felison" si BON Voor GOEDKOPE OLIE ZWANENBURG OLIEHANDEL Gazons deze winter zoveel mogelijk bespoten met rioolslib In maart viering 125-jarig bestaan Creativiteitsontwikkeling voor kinderen volwassenen ZAAL - =1 en toen kwam er ’n olifant met 'n lange snuit... OEN S DAG 2 4 JANUARI 1 9 7 3' IJMUIDER COURANT Licht en lucht Uitdunning BRIDGEN BIJ SANS ATOUT 5 (Van een medewerker) BEVERWIJK De afdeling Velsen en omstreken van de Hollandse Maatschappij van Landbouw zal geen fusie aangaan met de afdeling Haar lemmermeer. Tijdens een dinsdagavond gehouden bijzondere ledenver gadering bleek zeventig percent van de leden tegen een fusie te zijn. Het fusievoorstel hing al enige weken als een zwaard van Damocles boven de bijna 125-jarige afdeling Velsen en er waren al twee vergaderingen ge houden voordat men tot stemming overging. Exclusieve couture Ui ïx f&ug* «rf Bezorg mij 14 dagen gratis n2U^er Beverwijkse Courant ADVERTENTIE i f (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE Hilbers—Kluft Modehuis IJmuiden Plein 194,0-1945 nr. 48 tl De afdelingen van de genoemde bon den hebben hun leden opgeroepen zich bij hun respectieve secretariaten op te geven voor de massale protestactie. Groep 3: 1 Fam. Jongejan 64, 2 mvr. Tabakhr. R. Hoen 58, 3 Gbr. v.d. Vlugt 51, 4 Dms. v.d. BrinkRahusen 49, 5 hr. in Haarlem betrokken zijn bij project creativiteitsontwikkeling op Op de bijeenkomst, die donderdagmor gen om kwart over tien begint, zal met betrekking tot de veiligheid op het be drijf een terugblik worden gegeven op het jaar 1972; tevens zal een streven naar veiligheid voor de toekomst aan de orde komen. De prijswinnaars van de vignetwed- strijd, waarvoor onlangs een prijsvraag voor het personeel werd uitgeschreven, zullen worden bekendgemaakt. In de foyer van De Schouw is een tentoonstelling ingericht. VELSEN Bij Felison, in het noor delijk Koetshuis op het landgoed Beeeke- stjjn, Velsen-Zuid, is van 27 januari tot 16 februari de tentoonstelling „De Stijl 1917-1938: het is een expositie over een architectuur-beweging. Van allen die destijds hieraan hebben bijgedragen is een deel van hun werk aanwezig en wel in de vorm van foto’s, maquettes, schilderijen enzovoort. De bezoekers van deze expositie wor den er op attent gemaakt dat bouwwer ken vanuit andere gedachten kunnen ontstaan dan vanuit louter technische en economische overwegingen. Overwegin gen van de laatstgenoemde aard voeren de laatste jaren de boventoon. De resul taten zijn overal te zien. Ze maken niet blij. De volgende tentoonstelling bij Felison zal door Felison zelf worden samenge steld uit werk van John Verberk. Soms is de taal welke het gebouw spreekt niet in overeenstemming met de functie van het gebouw. 1 Over de klimatologische omstandighe den van deze gemeente, waarop de zee nu eenmaal erg van invloed is, zegt de heer Beskers: „Ook in Velserbeek heb ben we te maken met een zeewind en dat brengt bepaalde moeilijkheden met zich mee. Je bent daardoor beperkter in je mogelijkheden, al is de zeewind daar wel milder dan bijvoorbeeld in Zee wijk.” an len om te ui- De :en an: is- la- in- of 00, 24 7 10, 53 ADVERTENTIE zijn bestuursfunctie na twintig jaren ter beschikking. Zijn zoon A. Schaap zal hem opvolgen en daarmee is de vierde generatie Schaap in het bestuur vertegenwoordigd. Een kleine commissie kreeg de op dracht een passende viering van het 125- jarig bestaan in maart voor te bereiden. voor uw BRUILOFTEN, RECEPTIES, PARTIJEN en VERGADERINGEN. hoeft te zijn. Elke week bestaat er voor de deelnemers gelegenheid te rouleren. Voor inlichtingen over de stichting Kreater en over de beschreven cursussen kan men zich wenden tot mevrouw M. Snijder, Driehuizerkerkweg 22, Driehuis, telefoon 02550-17119. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Met de belangstelling van de Nederlandse huisvrouw voor zee vis lijkt het nog zo slecht niet te gaan. Dit, ondanks allerlei verhaaltjes die be paald niet bedoeld zijn om het visver- bruik te stimuleren. Vergelijken wij de propaganda welke hier te lande wordt gevoerd voor een grotere afname van vis door de consument met die welke bij voorbeeld in West-Duitsland wordt ge maakt, dan lijkt het wat dit betreft in ons land maar zuinig gesteld. Deze cursussen zullen gegeven worden door beroepskrachten die niet alleen een jarenlange vakopleiding hebben genoten, maar ook een didactische scholing voor dit werk. Kreater zoekt momenteel con tact met verschillende Velsense kunste naars om de cursussen een plaatselijk karakter te geven. Ook wil men gaan samenwerken met de buurthuizen. De heren M. Markerink, S. Steyn en H. Kruize waren bereid zitting te nemen in het bestuur. De heer A. v.d. Stelt werd herkozen. De heer P. Schaap stelde kosten. In 1973 zal onder andere worden deelgenomen aan de beurs „alles voor Eva” in Valkenburg (27 april tot 6 mei), de Jaarbeurs voor het noorden in Roden (september) en de Huishoud- en ge schenkenbeurs in Boxtel (november) en in overweging is aan de Benelux Jaar beurs in Breda (oktober). De stichting Kreater werd in 1970 opgericht door de heer en mevrouw Snijder uit Driehuis, die toen reeds lan ge tijd ervaringen met creativiteitsont wikkeling hadden opgedaan bij een druk bezocht kinderatelier in Haarlem voor jongens en meisjes van zes tot twaalf jaar. Zij brachten dit werk onder in een regionale stichting, die al spoedig gesub sidieerd werd door het rijk, de provincie en de gemeente Haarlem. De detaillisten in Nederland vinden, dat in de eerste acht maanden van vorig jaar grote hoeveelheden reclame-materi- aal zijn verkocht, namelijk voor 75 mil le. Tot eind september waren 185.750 folders verkocht. Er was grote vraag naar raamstroken, show cards, maar nog veel meer naar draagtassen: naar schat ting werden vorig jaar een miljoen draagtassen verkocht. VELSEN. Het jaarlijks door Hoog- ovens-IJmuiden georganiseerd Veilig- heidsappèi zal donderdag 1 februari worden gehouden in het cultureel cen trum De Schouw aan de Bleyenhoeve- laan (2) in Velsen-noord. Mannen van de gemeentelijke plantsoenendienst verzagen een on geveer twintig jaar oude boom die tussen de jonge dennebomen in Velserbeek heeft gestaan. Ook in andere delen van Velserbeek zijn de afgelopen tijd bomen wegge haald, hetgeen bij vaste parkwandelaars soms enige onrust wakker maakte. Zij kunnen echter gerust zijn, want het betrof een normale „dunning” van de beplanting. Tevens maakte de plantsoe nendienst van de gelegenheid gebruik om tussen de bomen van Velserbeek grond, welke uit enkele vijvers in de gemeente gebaggerd was, de deponeren. „Zo komt het één ten goede aan het ander”, aldus de plantsoenendienst. „Want ook die vijvers moeten van tijd tot tijd gebaggerd worden, anders zou- Het echtpaar Snijder heeft het idee dat er ook in Velsen genoeg belangstel ling voor de activiteiten van Kreater Er zullen bussen gereed staan voor het vervoer naar Den H<ig in drie opstapcentra’s: NS Station Beverwijk, vertrek 09.00; Plein 1945 in IJmuiden, vertrek 9.30 uur; Broekbergerplein in Santpoort-noord, vertrek 9.45 uur. Gerekend wordt, dat op dinsdagmor gen 6 februari tien volle bussen met ambtenaren uit de genoemde vertrek punten op weg zijn naar Den Haag. Op advertenties in de dagbladen kwa men 2.325 verzoeken binnen van huis vrouwen die vroegen om toezending van visrecepten-foldertjes. De Commissie voor vispropaganda besloot om inplaats van een nieuw receptenboekje uit te geven, folders in verschillende kleuren te maken; elke folder zal een aantal recepten bevatten; af gestemd op een be paalde vissoort. Kreater kreeg grote bekendheid toen de heer en mevrouw Snijder met een fel gkleurde dubbeldeksbus door Haarlem trokken, niet alleen om hun werk publi citeit te geven, maar ook om in buurten waar minder aandacht aan creativiteits ontwikkeling werd besteed, kinderen en volwassenen voor dit werk te interesse ren. VELSEN. Het regionaal creativi teitscentrum voor Zuid-Kennemerland, de stichting Kreater, krijgt ook in Vel sen een dependance. Het centrum is reeds werkzaam in Haarlem, Hoofddorp, Nieuw Vennep en Rijsenhout; in Velsen wil men nu nagaan of er voldoende belangstelling bestaat voor verschillende beeldende creatieve activiteiten. Zoals reeds gemeld krijgt de stichting de be schikking over een lokaal in de vorige week heropende Muziekschool. Binnen een week starten verschillende cursussen op het gebied van onder meer tekenen, schilderen, boetseren en pottenbakken, waarvoor de inschrijving momenteel is begonnen. bestaat. Blijkbaar ook de gemeente, want B. en W. verleenden subsidie om voor kinderen en volwassen diverse cur sussen te organiseren. In de afgelopen dagen hebben mannen van de plantsoenendienst een aantal bo men, die nog tussen de dennenboompjes stonden, met behulp van bijl en motor- zaag verwijderd om het dennebos meer licht en lucht te geven. De verwijderde bomen, veelal eikebomen van zo’n twin tig jaar oud, waren van het soort dat vroeger vooral als hakhout werd ge bruikt. De piepkleine denneboompjes werden er destijds op een meter afstand van elkaar tussen geplant. Nu de dennen flink zijn gegroeid, is het volgens de gemeentelijke plantsoenendienst zaak dat het oudere hout verdwijnt. Onze zegsman bij de plantsoenen dienst, de heer B. W. Beskers, kan dan ook een tevreden geluid laten horen over de gang van zaken in Velserbeeks jong aangeplante dennenbosje. Hij zegt er onder meer over: „Er stonden daar enige tijd geleden praktisch alleen hout soorten die voor een bos nauwelijks van I waarde waren. We zijn toen begonnen met de jonge aanplant van die denne- I boompjes. Bij het planten waren die nog heel erg klein, zo van vijf tot tien 1 centimeter. Je kon ze nog maar nauwe lijks zien. Maar ze hebben zich in de vijf jaar dat ze er nu ongeveer staan heel aardig ontwikkeld, het ziet er nu al heel leuk uit. De voorzitter, de heer A. van der Stelt, bracht dinsdagavond in een neu traal overzicht nog eens naar voren wat er aan de hand is. Op papier heeft de afdeling dertig leden, van wie ongeveer de helft de vergaderingen bezoekt. Daar worden de problemen besproken van de agrariërs in de IJmond en die komen uiteraard in Haarlemmermeers verband in mindere mate aan de orde. Bovendien was het de vraag of alle leden over zouden gaan naar de afdeling Haarlemmermeer, want onder de veehouders leefde meer de gedachte zich aan te sluiten bij Assen delft. De stemming leverde een duidelijke uitspraak op. De afdeling Velsen blijft bestaan en gaat in het voorjaar het 125- jarig bestaan vieren als een van de oudste verenigingen rond het Noordzee- kanaal. Nu de afdeling zelfstandig blijft kwa men evenwel ook de problemen waar mee men kampt naar voren, zoals de aanpassing van de bedrijven in de Wij- kermeer. Om tot een gezamenlijke aan pak te komen, wil men contacten op gaan nemen met alle landbouwers in de omgeving. Toch heeft diezelfde Stijlbeweging bij gedragen aan dat negatieve resultaat en wel door de vormtaal die ze aanhing. Vormtaal is een begrip, uitgaande van de idee dat de manier waarop een ge bouw er uitziet een taal is. Zo spreekt Beeckestijn de taal van de rijkdom in een bpaalde periode; de Hoogovens die van het werken. Het stadhuis in IJmui den spreekt de taal van het gezag: een kerk die van het geloven; het dorp Velsen spreekt de taal van een dorpsge meenschap. Er was vorig jaar ook een goede belangstelling voor de stand van het visproduktschap op diverse beurzen. Dit jaar zal er een nieuwe beurs bij komen. Er is een nieuwe stand ontworpen, klei ner maar efficiënter; met koelvitrine en speciale verlichting gaat dit tien mille „DE POORT VAN VELSEN" PLEIN 1945 4 IJMUIDEN Telefoon 02550- 1 65 51. Deze tentoonstelling maakt deel uit van het zo genoemde collectieprogram- ma van de Nederlandse Kunststichting in Amsterdam en reist door Nederland. den ze helemaal dicht slibben. Die ge baggerde grond bestaat veelal uit blad- afval en is daarom heel geschikt om aan de bosgrond te worden toegevoegd.” De heer Beskers vertelt ook dat er inmiddels al een uitdunning van de denne-aanplant heeft plaatsgehad. Door dat de boompjes destijds slechts een meter van elkaar geplant zijn werd dat steeds noodzakelijker naarmate ze groter werden. Enkele jaren geleden huldigden bosbouwers volgens hem nog het stand punt dat de bosbeplanting tienduizend boompjes per hectare moest bedragen, nu is dat drieëndertighonderd geworden. Dat betekent in de toekomst minder uitdunnen, hetgeen voor de gemeentelij ke tuinlieden, die toch al niet naar werk hoeven te zoeken, een welkome werkbe- sparing betekent. Nu is het in elk geval zo, dat door de uitdunning van de den ne-aanplant in Velserbeek enige honder den opgeschoten denneboompjes be schikbaar kwamen voor Zeewijk, zodat het park ook nog als „kwekerij” fun geert. Een andere voor het publiek duidelijk zichtbare activiteit van de plantsoenen dienst is die van het slibspuiten op de gemeentelijke plantsoenen. Het gaat hier om natte rioolslib, die afkomstig is uit de bassins bij de rioolzuiveringsinstalla- tie aan de Pontweg. De gazons krijgen er aanvankelijk een wat droevig uiter lijk door, maar lang duurt dat niet. Volgens de heer Beskers zijn een paar malse buien al voldoende om het slib de grond in te laten zakken. Hij zegt er over: „In de rioolslib zitten een aantal goede voedingsstoffen. Dat is niet in elke gemeente zo, maar in Velsen is dat slib heel goed en zonder gevaar te ge bruiken voor bemesting. Praktisch alle gazons worden er deze winter mee onder handen genomen. De reinigingsdienst moet het rioolslib toch ook kwijt en wij kunnen het goed gebruiken.” Rond 1917 ontstond een groepje kun stenaars (architecten, schilders enz.) rond het door Theo van Doesburg opge richte tijdschrift De Stijl. BEVERWIJK. De uitslagen van de derde selectiewedstrijd van bridgeclub Sans Atout zijn: Groep I: 1 J. BlomJ. Nij man 87, 2 J. Kuil—Hoogeboom 82, 3 J. BeersJ. Kool 77, 4 P. RoosF. Koster 76, 5 W. PlezierJ. Beentjes 68. Groep 2: N-Z: 1 Hr. G. ZoontjesL. de Beer 182, 2 Gebr. v.d. Kolk 181, 3 F. v. ZalmB. de Groot 175, jendijk—Hr. G. Tabak LugtNahuijsen 172. VELSEN. Vijf ambtenarenbonden in Velsen ABVA, ARKA, BTA, KABO en NBVGA hebben besloten om geza menlijk op dinsdag 6 februari op te trekken naar Den Haag en daar te protesteren tegen de door de regering te nemen maatregelen met betrekking tot de pensioenen. De ambtenaren in Velsen willen aldus duidelijk maken, dat zij geen ja-knikker zijn en bedoelde maatregelen afwijzen: zij willen zich solidair tonen en de hoofdbesturen van hun bonden steunen in een landelijke protestactie tegen rege ringsmaatregelen waarvan opnieuw de ambtenaren de dupe zouden worden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De duizenden Oosten rijkse dennen, die enkele jaren ge leden op verschillende plaatsen in het park Velserbeek door de ge meentelijke plantsoenendienst in de grond gezet zijn, blijken het in het niet gemakkelijke klimaat van onze gemeente voortreffelijk te doen. Wie nu over de Van Tuyllweg langs het park rijdt, ontdekt tussen het hakhout-achtige bos plotseling een groene oase van naaldboompjes, waarvan de meesten al weer meer dan een meter hoog zijn. Leeuweriklaan 35 - IJmuiden-O. Telefoon 1 54 04 Mvr. Lui- 172, 5 hr. de O-W: 1 Hr. Hilbers—Kluft 192, 2 Smit—de Wit 192, 3 E. Sloot—de Vries 179, 4 dms. SchipperTabak 162, 5 Dam. v. Roon 158. Op woensdag 31 januari aanstaande start voor kinderen van zes tot twaalf jaar een cursus kreativiteitsontwikke- ling. In de loop van zestien bijeenkom sten, steeds van twee tot vier 's middags, wordt op speelse wijze gewerkt met hout, klei, krijt, verf, textiel en andere materialen. De bedoeling is dat de kin deren plezierig bezig zijn, het gereed schap en materiaal goed gebruiken, hun gevoel ontwikkelen voor lijn, vorm en kleur, vertrouwen krijgen in eigen mo gelijkheden en met andere kinderen sa menwerken. Er worden twee groepen gevormd van maximaal vijftien kinde ren. De activiteiten worden begeleid door twee kunstenaressen die veel erva ring bezitten in het werken met kinde ren en in Haarlem betrokken zijn bij een project creativiteitsontwikkeling op de basisschool. De bijeenkomsten zijn wekelijks met een onderbreking op 18 april tijdens de paasvakantie. De laatste bijeenkomst is op 23 mei. Donderdag 1 februari aanstaande be gint voor volwassenen een cursus, waar bij drie groepen worden gevormd, te weten: tekenen, en schilderen, boetseren en pottenbakken, alsmede textiele werk vormen. Van meer belang dan de ver vaardiging van een mooi product is de eigen ontwikkeling en de ontmoeting met anderen in het samenwerken. Bij het tekenen komen onder meer de vol gende technieken aan de orde: pen teke nen, gouache, waterverf, druktechnieken, eventueel olieverf. Bij boetseren en pot tenbakken: vrij vormen, handvormkera- miek, englobe, glazuren, gips gieten. Bij textiele werkvormen: appliqueren, ma cramé, batikken, beschilderen en be drukken van stof, eenvoudige weeftech- nieken. Er wordt zorg besteed aan een technisch juiste materiaalbehandeling. De keuze van het materiaal wordt in overleg bepaald. De eerste reeks bestaat uit zestien wekelijks bijeenkomsten op donderdagavond van acht uur tot half elf, vanaf 1 februari tot en met 24 mei, uitgezonderd 19 april (paasvakantie.) Het is overigens niet zo dat men gedurende de cursus voortdurend in één groep actief Stokvis, bereid volgens de nieuwe re ceptenfolder, blijkt erg gewild: binnen een maand werden achttienduizend exemplaren afgenomen. De rijdende viskeuken is erg in; de wagen is onlangs vernieuwd. Alles bij elkaar was in 1972 toch slechts 325.000 beschikbaar voor propa ganda. Voor 1973 350.000 uitgetrokken; dit bedrag zal worden besteed voor radio- zendtijd en advertenties in de dagbladen. Hervatting van de tv-reclame is niet haalbaar, omdat de groothandel en de sector visbe- en verwerking ertegen zijn. Er zou zeven ton voor nodig zijn en dit bedrag is bij lange na niet beschikbaar. X- .Mi- 4. in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar I Naam Adres te neen, het is geen sprookje! Vul onderstaande bon in en u ont vangt 14 dagen lang IJmuider Courant/Beverwijker Courant* voor niets in uw bus Daarna kunt u mij noteren .1. ^iZ”.M>°7 kwartaalabonnee 2r,— •fr Doorhalen wat niet verlangd wordt. Antwoordnummer 416 - Haarlem

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5