Bartoks Strijkkwartet gespannen vertolkt Anderhalve ton voor Van Nunen Trombonist Kid Ory overleden Dans voor jeugd in Brakke Grond Nieuws Parijse voorjaarsmode zit vooral stoffen Maarten Smit naar NSO Seth Gaaikema op Duitse tv „OP MIJN MUUR PRIJKT EEN ICOON” «SF i w4 in r Mode in 't kort •fiÈ JEf têiïM Stoft Bk, w - - Kennismaking met Russische zwarte handel Amatikwartet in Tuinzaal Consumentenbond klaagt over nieuwe zendtijden Mode j ournaal FERAUD Expositie verlengd LEPACE SCHERRER h wWlHl WOENSDAG 24 JANUARI 1973 8 Wees voorzichtig (Van een medewerkster) BRUSSEN GERIDDERD Miljoenen in omloop (Van een medewerker) LEIDEN Weliswaar zijn de huidige machthebbers in het Kremlin verre van belijdende christenen, maar de iconen houden ze maar liever binnen de volle armen van moedertje Rusland. Wie toch van zijn reis naar de Sovjet-Unie zo’n kleine, op hout geschilderde trofee wil overhouden, moet er dus een paar slapeloze nachten voor over hebben, want een douanier die op het Moskouse vliegveld beet krijgt, is geen vriendelijke baas. Naar Siberië gaat de betrapte onverlaat niet direct, maar een paar dagen oponthoud en een fikse boete in harde Westerse valuta is toch wel het minste. Mijn icoon is er toch 'gekomen. Zij hangt boven de bank. Op hoogtijdagen brand ik een kaarsje. PARIJS Ook Diors ontwer per Marc Bohan houdt zich voor de zomer aan de overal even populaire 1950-lijn. Bij hem is die fris, kleurig en jong. Dat komt vooral doordat hij voor zijn geplisseerde polojurkjes stoffen gebruikt, die beurtelings met een reeks rode margrietjes en donkerblauwe strepen zijn bedrukt. Hij verwerkt de stoffen verticaal en wel zó, dat bij de rokken de margrietjes in de plooien vallen en de donker blauwe strepen zich tot een ge heel vormen. ws af wB F lij '7 «nd urt- en«- erk- coto- cur- ens- P. ZWAANSWIJK D« iavtn ROKLENGTE: op of iets boven knie, maar ook mini’s bij Feraud. •s AVONDS: rijkelijk met Victoriaanse AMSTERDAM. De 28-jarige Maar ten Smit is door het bestuur van de stichting het Nederlandse Studenten Or kest benoemd tot opvolger van de schei dende dirigent Jan Brussen. De nieuwe dirigent is sedert juli 1972 verbonden aan het Nationaal Ballet. In een grote stad als Amsterdam is op het gebied van Jeugdtheater tot heden weinig overzichtelijks te doen geweest. Sinds kort vinden iedere woensdag- en zaterdagmiddag jeugdvoorstellingen plaats in het Shaffy theater en thans wordt gestart met een serie dans voor en met jeugd op vier achtereenvolgende zondagmiddagen, aanvang 14.00 uur, in het theater De Brakke Grond, Nes 53 te Amsterdam. Vanaf 11 februari. Scapino, het Folkloristisch Danstheater en het Rotterdams Danscentrum verzorgen de programma’s. De ontmoeting is toevallig. Ik loop op één van die merkwaardig Amsterdams aandoende grachten achter de Nevski Prospekt, de aorta van Leningrad. Vraag de rijzige man die me tegemoet komt naar de herkomst van een smalle gevel steen (Inderdaad Hollands!). Het gesprek dat volgt doorloopt een paar vaste pun ten: zwarte roebels, sigaretten, kauw gum, maar nogal wat andere dingen ook. „Weet je dat alle negers die hier stude- Mini-ensemble van katoen met wit-en-blauwe geometrische mo tieven van Feraud. Ory, die sinds 1966 op Hawaii woonde, kreeg als bandleider in het begin van deze eeuw grote bekendheid. Vele groten van de jazz, onder wie King Oliver en Louis Armstrong hebben in zijn formatie gespeeld, die de New Orleans-stijl als kenmerk droeg. Nummers als Muskrat Ramble en Savoy Blues zijn door Kid Ory geschreven en bekendgemaakt door het gebruik van fraai gebor duurde stoffen. Schemer combineerde zijn eenvoudige mouwloze avondja ponnen met boothals, met zalver-la- méjasjes met korte juist tot aan de elleboog reikende mouwen en soort gelijke blazers bezet met kleurige mozaïeksteentjes. Avondjapon van Dior van wit bedrukte zijde met erop een wit katoenen bolero. Een meester van de vorm was ook Joseph Haydn, op dit concert vertegen woordigd door het Kwartet opus 77 no. 1 en het Kwartet opus 76 no. 4. Bij de uitvoering van het eerste kwartet bleek het niet eenvoudig om de sterkte van de klank van de leidende, eerste viool in gunstige verhouding tot het bescheiden klankvolume van de tweede viool, de altviool en de violoncel te brengen. De kwartetklank bleef wat stug en dor, hoewel er doorgaans lofwaardig gemusi ceerd werd. Evenwichtiger van verhou ding en met groter sonoriteit klonk het tweede kwartet van Haydn, dat met het Adagio een expressief hoogtepunt ver kreeg en dat in het Menuetto uitmuntte door sprankelend spel. Wollen deux-pièces van Dior in ivoorkleur. AMSTERDAM De tentoonstelling „Regenten kijken u aan” in het Amster dams Historisch Museum in de Kalver- straat, die aanvankelijk 28 januari zou worden gesloten, is verlengd tot en met zondag 11 februari. Het museum is open op werkdagen van 9.30 tot 19.00 uur (don derdagen bovendien van 19.00 tot 21.30 uur) en op de zondagen van 13.00 tot 17.00 uur. DEN HAAG. De consumentenbond heeft in een brief aan de voorzitter van de vaste commissie van CRM uit de Tweede Kamer geklaagd over de „grote en ingewikkelde wijzigingen" in de zend- tijdverdeling, die het gevolg zijn van de uitbreiding van de zendtijd van Hilver sum III per 1 oktober jl. De Consumen tenbond kan de getroffen maatregelen niet anders zien dan als een onaan vaardbare besnoeiing van de ontvangst van Nederlandse radioprogramma’s, ter wijl volgens de bond bovendien als ge volg van deze maatregelen velen zich genoodzaakt zullen zien een toestel met fm-ontvangst aan te schaffen, wat een onverwachte Inbreuk op het gezinsbud get betekent. Een van de consequenties van deze nieuwe zendtijdverdeling is namelijk, dat de culturele zender en Hilversum III van zes tot zeven uur ’s avonds alleen kunnen worden ontvangen met toestellen met fm-ontvangst. Daarnaast zijn delen van ons land van zes tot acht uur ’s avonds van de ontvangst van Hilversum III uitgesloten wegens regionale uitzen dingen. De Consumentenbond heeft dringend verzocht deze zaak in één van de eerstvolgende vergaderingen van de commissie aan de orde te stellen en te bevorderen, dat maatregelen worden ge troffen om luisteraars (ook van toestel len zonder fm-ontvangst) in staat te stellen ononderbroken naar de Neder landse radioprogramma’s te luisteren. ren werden weggejaagd van de route van het vliegveld toen Nixon hier in mei was?” Joeri zegt: „Ik heb thuis een handje vol iconen; goede en minder goede. Er is een levendige handel in tussen Russen onderling. Miljoenen zijn er nog onder de mensen, vorral op het platteland. In de tijd van Stalin stopten we ze heel ver weg. We zijn enorm religieus, dat weet je, veel meer den jullie met je vreetcul- tus op Kerstmis en je apartheid met de bijbel verdedigd. Maar op de kolchoz wil men nu ook nylonkousen, panties, aan stekers. Vandaar die stroom iconen. Be kijk ze maar eens, ik vind je een aardige jongen en je ziet nog eens een onvervalste Sovjet-flat aan de binnen kant. Dat willen Westerse toeristen al- Voor de grootste sof zorgde maan dag Serge Lepage, die door de zoon van de enkele jaren geleden overle den Franse couturier Jacques Heim werd aangetrokken om het fameuze modehuis, dat na de dood van Helm gesloten werd, nieuw leven in te blazen. Met de keus van Lepage, die overjarige provinciaalse mantelpakjes en de meest smakeloze, slecht zitten de jurken lanceerde, had de familie Heim geen slechtere keus kunnen doen. Het was pijnlijk om te zien hoe de weduwe van Jacques Heim, vroe ger ieder half jaar de gastvrouw van mevrouw De Gaulle, nerveus de af gang van haar modehuis gadesloeg. u. tich- ROTTERDAM. Conferencier Seth Gaaikema zal begin juni zijn debuut maken op de Westduitse televisie. Op 21 maart worden de eerste opnamen ge maakt in de Bavaria Studio’s. Ook Jaspe- rina de Jong zou door de Westduitse TV zijn gecontracteerd. van oude en recentere, grote en kleine iconen; een uitbundig kleurenspel van christelijke inspiratie. Verkopen doet Glazoérvov er geen. Hij zegt: „Elke dag worden er 200 te smok kelen iconen uit de koffers van wester lingen gehaald. Dat alleen al op het vliegveld van Moskou. Dat is allemaal spul van de zwarte markt. Je krijgt een boete die niet mis is en je icoon wordt in beslag genomen. Die gaat naar de officiële winkel en daar kun je hem voor duur geld kopen”. Hij geeft het adres van die winkel en lange uren nemen een aanvang. Moskou is namelijk vreselijk groot en het aantal taxi’s op die oppervlakte is angstig klein. Ten slotte gebaart de chaufffeur dat het doel bereikt is: een half vervallen kerkje, drijvend in modderplassen. Er staan ook wat ladders tegen de gevel. Kennelijk is men aan het restaureren. Via een wankel plankier bereikt men de ingang, die moeiteloos open zwaait. Bin nen is een aantal argwanende werklie den met iets onduidelijks bezig. Tegen kale wanden staan inderdaad enige ico nen. De meeste echter met de afbeelding naar de muur gekeerd. Hier slaat bij het gebruik van enig Engels en Duits geen vonk over. Dan maakt zich uit de intussen sa mengeklonterde groep arbeiders een kleine, kittige man los, die Spaans blijkt te spreken. En erg goed ook nog, want het gaat veel te vlug. Hij zegt dat de winkel wegens verbouwing dicht is en dat er derhalve in Moskou noch verre om trek één icoon te krijgen is. Geen andere winkels? „Nada, nada!” Hij blijkt een geboren Spanjaard, gevlucht na de Burgeroorlog, getrouwd met een Russi sche. tijd graag: Rusjes kijken in hun natuur lijk leefmilieu.maar als ze dan eens worden uitgenodigd, staat het zweet in hun handen, bang voor de geheime dienst”. Langs de eindeloze Moskouer Allee komen we ten slotte aan de buitenkant van Leningrad. Massieve, grauwe burch ten van beton, afgezet met fiere brokken marxistisch realisme. Joeri wijst naar de hoogste etage van een dergelijk blok proletarisch beton: „Daar worden al die stukken inventiviteit uitgedacht. Ateliers voor kameraad-kunstenaar. De staat waakt over onze cultuur. Gezegend zij de staat. Als je naar beneden kijkt, die winkelgalerij, dan zie je de mensen in de rij staan voor textiel. Er is net een lading pullovers aangekomen”. STOFDESSINS: strepen, noppen, mozalekruiten en gestileerde bloemen. Seth Gaaikema is al geruime tijd be zig met de voorbereidingen voor zijn TV-optreden bij onze oosterburen. De gegevens voor dit programma plukt hij uit zijn bestaande repertoire. Uiteraard moet alles worden omgezet in het Duits. In de Rotterdamse Doelen vertelde Seth dinsdag dat hij een „Duitse” TV-figuur moet worden. „Het is niet de bedoeling dat Ik daar als Nederlands artiest op het scherm verschijn”. „Ik ben nu hard bezig om de taal goed meester te worden en me in te leven in de mentaliteit van de Duitsers. Mentaal moet ik me totaal omturnen”, aldus Seth. De 33-jarige conferencier reist intus sen met zijn nieuwe show „elf verdwa- zingen” door het zuiden van Nederland. Op 1 februari strijkt hij voor een maand neer in het Rotterdamse Hofpleintheater. Louis Feraud zorgde met een hele serie Bermudapakjes voor de officiële terugkeer van de mimi’s. In een mu seum voor moderne kunst, waar hij zijn kleurige voorjaarscollectie pre senteerde, liet hij zijn enthousiaste showbezoeksters met tot op de knie vallende plooirokmantelpakjes zien dat de 1950-look beslist niet saai hoeft te zijn als er maar originele stoffen voor worden gebruikt. Hij liet ijn mannequins in zijn karakteristie ke pakjes met opgestikte zakjes en tussengezette banen van contraste rend gekleurde stof wulpse, geheel openstaande knooploze overhemdblou- ses dragen. Op dat moment zit overigens de clan destiene icoon al lang onderin de koffer, die op slot in de kamer op de 16e etage van het Amerikaans-voortreffelij- ke Hotel Intourist staat. Die icoon komt uit Leningrad. Leningrad is anders dan Moskou. De mensen zijn levendiger; de sfeer is er een vreemd mengsel van Middeneurope- se koffiehuiscultuur, Zuidelijke barok en Scandinavische pastelkleuren op de hui zen. Eén van de mooiste steden van Europa, na de oorlog weer steen voor steen opgebouwd. Elk tweede huis lag in puin, twee miljoen doden. Duits wordt hier goed begrepen, maar men maakt zich er niet populair mee. De Leningraders zijn als havenstad bewoners en bij traditie meer extrovert en zij bieden schaamteloos riskant op straat tegen een koers twee, drie keer zo voordelig als de officiële, zwarte roebels te koop aan. Voor dollars, marken, pon den, guldens, als het maar hard, spijker hard is. Een enkele keer biedt men ook wel een icoon aan. Daarbij is de uiterste voor zichtigheid geboden. Vaak zijn het kun stig opgeplakte reprodukties, die vervol gens met een soort vernis behandeld zijn. De falsificatie is meestal wel gauw vast te stellen, omdat het hout er vers uitziet, dan wel de pleisterlaag, die vlak onder de verf zit en die de verbinding vormt tussen hout en afbeelding. Joeri is het type van de jonge, cyni sche intellectueel. Goede dertiger, leraar op een middelbare school (laten we weer veiligheidshalve zeggen in de natuur kunde). Spreekt voortreffelijk Engels, westerse schoenen aan de voeten, wes ters hemd om de schouders. Een profi teur? Hij zegt: „In de strikte zin van het woord, ja. Ik probeer wat te doen aan mijn bestaan. Het aankleden met een beetje luxe. Jean Louis Scherrer, de modeont werper van de hertogin van Windsor, vtrraste de Parijse modewereld ook al met een frisse jeugdige collectie. Net als Dior en Feraud niet zo spec taculair van lijn, maar opvallend CREATIES VOOR strapless-japonnen en ruches gegarneerde avondjurken. De 54-jarige dirigent Jan Brussen werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Burgemeester Samkalden van Amsterdam bekleedde Brussen na het slotconcert van de 21e toernee van het orkest kreeg de dirigent een presse- papier waarop een afbeelding van de onderzijde van het orkest staat. De nieuwe dirigent, Maarten Smit uit Amsterdam, werd vervolgens op het po dium begroet en met rituele paukslagen verkondigde het orkestbestuur dat de laatste toernee 12.000 gulden opbracht. Officieel is er in Moskou een winkel waar met certificaat en al iconen te koop zijn. In de praktijk gaat het wat moeilijken Toen ik onlangs een paar dagen in Moskou was, kreeg ik het adres van de kunstschilder Glazoenov, die in 1964 nog eens opzien baarde met een toen door de Sovjet-top als ontaard gekenschetste expositie. Tegenwoordig valt Glazoenov een wat welwillender officiële kritiek ten deel en zijn atelier op een zolderetage niet ver van de Nederlandse ambassade ademt een bijna westerse sfeer met goede Amerikaanse sigaretten en goede koffie. De eerste keer dat ik er kom is Adamo, de Belgische liedjeszanger, bo ven die juist een Russische tournee heeft beëindigd; Glazoenov maakt een portret van hem. De wanden van zijn atelier gaan schuil onder een rijke keus Het overblijvende bedrag is bestemd voor aankoop van een aangepaste auto, een studiefonds voor de kinderen van Van Nunen en een vakantiereis voor het gehele gezin. De inzameling volgde op een tv-uit- zending gewijd aan de ziekte van de acteur op 28 december. De overschrij vingen op het gironummer van de stich ting Vrienden van Rien van Nunen kwam langzaam op gang: de meeste bedragen kwamen pas in de tweede en derde week van januari binnen. DEN HAAG. De inzameling voor de door reuma getroffen acteur Rien van Nunen heeft tot dusver meer dan 150.000 opgebracht. Dit betekent dat het faillissement dat Van Nunen was aangezegd kan worden opgeheven. Het spelen met dessins en stoffen was het belangrijkste nieuws dat Marc Bohan te bieden had. Geen wonder, want het fameuze modehuis Dior is al sinds de oprichting in 1947 eigendom van de Franse katoenko- ning Boussac. Diors topmannequin Florence showde in de met grote voor j aarsboeketten versierde salon naast klassieke plooirokmantelpakjes met wiit-zwart gestreepte rokken en wit-zwart geruite jasjes ook over- hemdjurken van abrikooskleurig shan tung, die Bohan van brede tussenge zette maagbanden had voorzien. Werden er in Italië voor het voor jaar alleen maar omslagmantels ge showd, bij Dior hield men ook reke ning met een koele zomer. Marine blauw en beige getailleerde dubbel- knoopsjassen met brede rugceintuur- tjes waren tenminste verreweg in de meerderheid. Maar net als bij de Italiaanse modekoning Valentino moet men nu ook bij Dior niets meer van schoenen met plateauzolen heb ben. De mannequins droegen alleen maar klassieke pumps met een neusje in een contrasterende kleur. Voor ’s avonds bood Marc Bohan keus uit rijkelijk met ruches en vo lants gegarneerde Victoriaanse gala jurken met lange poffende mouwen, en uit eenvoudige gedrapeerde japon nen, geïnspireerd op de tentoonstel ling van fresco’s uit Pompei, die op het ogenblik in Parijs gehouden wordt. Voor die creaties, maar ook voor broekpakken met zeer wijde pantalons gebruikte hij stoffen be drukt met vlinders, die bij Dior voor de zomer ineens weer in de mode zijn. Inmiddels zijn de voorbereidingen in volle gang voor de tentoonstelling „Am sterdam - die grote stad”, welke de zeventiende en achtiende eeuw tot on derwerp zal hebben en in maart open gaat. Het is de tweede van de drie grote deeltentoonstollingen, die samen een beeld geven van Amsterdam door de eeuwen heen. Met deze expositie wordt ervaring opgedaan voor de definitieve opstelling van het in 1975 te openen museum. HAARLEM. Het Amati-kwartet heeft dinsdagavond in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw met een vierde concert de aan kwartetten van Joseph Haydn en van Bela Bartók gewijde en door de stichting Stads schouwburg en Concertgebouw georga niseerde cyclus voortgezet. KLEURENbeige, marineblauw, zalmroze, abrikoos, custardgeel, mos groen en hemelsblauw. AMSTERDAM. De Theaterunie (organisatie) zal samen met Jeugdtheater Amsterdam (programering) een serie voorstellingen gaan geven voor jeugd van basisscholen, voortgezet lager- en technisch onderwijs en buurt- en wijk centra in de leeftijd van 8-14 jaar. HONOLOELOE (DPA/AP). Gisteren is op 86-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Honoloeloe (Hawaii) overleden de jazztrombonist Kid Ory. 10 u. Weer werden de toehoorders van deze kamermuziekavonden geconfronteerd met de evenwichtige, pure muzikale schoonheid en de beheerste gevoels-ex- pressie van Haydns kwartetten en met de turbulente bewogenheidsontladingen en de razernij-uitbarstingen, waarmede de kwartetten van Bartók de psychische gesteldheid en de daaruit voortkomende stemmingen van de componist onthullen en de neiging tot versombering in doffe eenzaamheid en tot verzinken in donke re depressies. Het ging op deze avond om Bartoks vierde strijkkwartet, waarvan de uitvoe ring door het Amatikwartet in alle op zichten de gespannen geest van de com ponist reflecteerde, spookachtig in het Prestissimo en bezeten in het Allegro molto, dat als een angst-p»vchose voor bij snelde. Als een contrast van even wicht klonk hiernaast het Allegretto pizzicato, maar daarvoor weer het Non- troppo lento als een symbool van ver eenzaming. Wat echter ook door het spel aan de dag trad was het compositorisch meesterschap van Bela Bartók, dat hem in staat stelde de muziek, die in hem ontstond en leefde, vorm en gestalte te geven. CREATIES VOOR OVERDAG: plooirokmantelpakjes, overhemdjur. ken en deauville-broekpakken met zeer wijde pantalons. Ml J-K «Li - ,<l - iWl' i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9