VW bouwt voort op Audi Regering blijft bij besluit over CBS 1 8,- )5 )5 J5 95 95 Ruches 95 en Opel nu ook met diesel Voorzitter anesthesistenvereniging: Monteiro volgt Cabral op 1 Rfs l pl volants bepalen Franse voorjaarsmode Eigen verklaring euthanasie bepleit 44^. Nieuwe motor zou sensatie betekenen Ergonomie: een wetenschap waarbij de auto baat heeft Modejournaal I >9,“ W "5 I I en 8j BALMAIN LANVIN CHANEL VENET COURRECES o IONS >9,-1 )ONS 79,- Harttransplantatie in Frankrijk BINNEN BESTAANDE WETGEVING F K 16 17 DONDERDAG 25 JANUARI 1973 Gassen (Van een medewerkster) ;v S' ---- Enquête - PARIJS. Op de derde dag van de Franse modeweek is gebleken dat het de ontwerpers niet zo veel kan schelen wat vrouwen het komende seizoen dragen, als er maar flink wat jurken met ru ches bij zijn. Ruches in alle moge lijke soorten, uiterst smalle als garnering langs kraagjes en zak jes, maar ook geplisseerde en met biasband afgezette ruches tot en met de meest spectacu laire volants langs de avondrok- ken toe. Het leek wel of de cou turiers er een encyclopedie op hadden nageslagen want alle ru ches die in het verre verleden ooit eens mode zijn geweest, zijn nu allemaal weer in. Maar dat is niet het enige opmerkelijke nieuws van de Franse voorjaars mode. Want er werden in geen jaren in Parijs zoveel jurken en rokken met plooien en plissés geshowd. w J het buitenland ligt veelal rond de (Van onze Haagse redactie) s S!-U;T- de I Tegen alle verwachtingen in show de André Courrèges, die acht jaar geleden zo veel succes met zijn astro- Bij Venet beloven dit voorjaar de satijnen tsarina-jurkjes met ronde hals, bloezend bovenlijfje, lange bloe zende mouwen en een aangerimpelde rok bestsellers te worden. Net als trouwens zijn overhemdjurkjes van met kolibries of opvliegende eenden bedrukte stof, waarbij hij zijn nanne- F 4 u 1 V»’ Bij Balmain, de Parijse couturier die de bruidsjurk van prinses Irene maakte, verandert er voor het voor jaar helemaal niets. Want hij lan ceerde weer precies dezelfde klassieke marineblauwe mantelpakjes met kor te iets getailleerde jasjes en gerende rokken met midden-voor opensprin gende plooien, zoals hij al sinds jaar en dag aan zijn klanten verkoopt- Het nieuws zat bij hem in zijn man tels en jurkjes met aangerimpelde tailles. Wel staat het vast, dat de nieu we VW hetzelfde basisconcept heeft als de onlangs geïntrodu ceerde Audi 80, die prompt „Auto van het Jaar” is geworden. En daarmee passen de VW-fabrieken dezelfde truc toe, die zij reeds bij droegen er wijde overhemdblouses en drie grote kleurige kralenkettingen bij. Voor ’s avonds verwerkte Lanvin voor de garnering van met kleurige mozaïeken gedessineerde strapless- jurken en luchtige schouderbandja- ponnen, vele kilometers ruches. Tekort narcotiseurs erg groot DEN HAAG. De dinsdag opgerichte Stichting Vrijwillige Euthanasie in Den Haag wil zo mogelijk binnen een jaar komen tot een standaardverklaring voor vrijwillige euthanasie, waarin arts en patiënt elkaar zo volledig mogelijk kun nen vinden. De Stichting meent dat er binnen de bestaande wetgeving ten aan zien van euthanasie voldoende ruimte is om een dergelijke verklaring waarover de opvattingen thans nog zeer verdeeld zijn, op te stellen. Door enquêtes wil de Stichting gaan onderzoeken hoe de Nederlandse bevol king denkt over vrijwillige euthanasie. Zij wil graag discussies op gang brengen met patiëntenverenigingen en andere ge spreksgroepen. Op korte termijn dient onderzocht te worden hoe groot de ad hesie voor de Stichting is. In het algemeen gaat het erom de auto zo comfortabel mogelijk te ma ken: niet uit een oogpunt van luxe (hoewel dit natuurlijk ook mee spreekt) maar met het doel de wagen zo „handelbaar” mogelijk te maken, en de chauffeur in staat te stellen lange ritten uit te zitten zonder pijn in lendenen of rug, om maar iets te noemen. De ergonomie wordt hierbij steeds belangrijken voor de autoprodu cent, niet alleen om een goede stand van intrumenten, pedalen, zetel en stuur te verkrijgen, maar ook om de waarneming, de verlichting van de instrumenten, en de symbolen waar mee hun werking wordt aangegeven, doorlopend te verbeteren. Tenslotte: het zou handig zijn als ie ergonomie zich ook eens ging bemoeien met de bereikbaarheid van verschillende motoronderdelen en ac cessoires. De doe-het-zelver zal er dankbaar voor zijn, terwijl de garage dan niet meer zoveel werkuren be hoeft te schrijven. ROTTERDAM. Het tekort aan anesthesisten is thans zo groot, dat velen in verscheidene ziekenhuizen tegelijk moeten werken, het toedienen van narcose op twee operatietafels tegelijkertijd regel is geworden, een kwart van de Nederlandse korpsen uit buitenlanders bestaat, werkdagen van twaalf uur en werkweken van 70 uur meer regel dan uitzondering zijn en 25 pet van de verdovingen niet door anesthesisten kan worden uit gevoerd. De Nederlandse anesthesisten behandelen per jaar gemiddeld 1800 gevallen. Het gemiddelde in duizend per persoon. quins korte, wijd-uitstaande jasjes liet dragen. LISSABON (DPA) Victor Monteiro is gisteren gekozen tot secretaris-gene- Br I De voorzitter van de Nederlandse Anesthesistenvereniging (NAV) dr. P. V. Admiraal, schat de behoefte aan anes thesisten op ongeveer 700. als men uit gaat van het feit dat de anesthesist optreedt bij elke operatie en niet meer narcoses uitvoert dan duizend per jaar. In Nederland worden ongeveer 700.000 operaties per jaar verricht. Thans zijn er 400 anesthesisten beschikbaar, van wie honderd buitenlanders. Wijde linnen broek van Courrè ges met witte blouse onder een rood T-shirt en een marine blauwe bolero. PARIJS (AFP). Een team onder leiding van prof. Guilmet heeft gisteren in een ziekenhuis te Suresnes, een voor stad van Parijs, met succes een hart transplantatie uitgevoerd. De operatie duurde drie uur en verliep zonder pro blemen. de K 70 hebben uitgevoerd: zij nemen eenvoudig een succesmodel van een van hun dochters over, wijzigen wel of niet de vorm, en presenteren een nieuwe Volkswa gen. Hoewel een woordvoerder van VW verklaarde, dat de nieu we Volkswagen ten opzichte van de Audi 80 een aantal belangrijke wijzigingen onderging, blijken de meest opvallende wijzigingen tot nu toe de fastback-vorm van de nieu we VW en het feit, dat het wapen van Wolfsburg op de stuurnaaf staat afgedrukt. Voor de rest lijkt het erop, dat de technische formu le van de Aui 80 ook die van de nieuwe VW is geworden. Uit be trouwbare bron wordt voorts ver nomen, dat na de introductie van de nieuwe Volkswagen, de VW 1600 geleidelijk uit de produktie zal worden genomen. I*" uit dat de arts bepaalt wat er met een patiënt gebeurt. Maar aldus prof. Pe kelharing juist veel van deze artsen hebben zelf zo’n verklaring wel op zak. Met nadruk verklaart prof. Pekelha ring dat een standaard-euthanasiever- klaring acceptabel en begrijpelijk voor zowel de arts als de patiënt moet zijn. Deze stellingen hebben de ministers Van Agt (Binnenlandse Zaken ad inte rim) en Langman (Economische Zaken) gisteren in de Tweede Kamer betrokken tijdens de inteijiellatie-Terlouw (D ’66) over het regeringsbesluit van vrijdag jongstleden om de helft van het CBS over te plaatsen naar Heerlen. F' Biij Lanvin waren het ook ai de kleurige, met moderne mozaïek-prints gedessineerde stoffen die de voor- jaarscollectie maakten. Lanvins ont werper Jules-Francois Crahay ge bruikte deze voornamelijk zijden stoffen voor simpele charlestonjurk- jes met smalle schouderbandjes, waarbij korte bolero-jasjes werden getoond. Lanvin showde meer broekpakken dan wie dan ook. Wijde pantalons combineerde de fameuze boutique, waar keizerin Farah Diba van Perzië vrijwel al haar kleren koopt, met korte jasjes met raglanmouwen en grote puntkragen. De mannequins Om bijvoorbeeld de zetel en de houding van de autobestuurder zo comfortabel mogelijk te maken, zon der dat een goede bediening van de instrumenten op de achtergrond wordt geschoven, maken vele autofa- brieken in de ontwerpfase gebruik van speciale cabines, waar knoppen etc. in en uit worden geschoven, tot dat de juiste stand is bereikt. De NAV. die haar 25-jarig bestaan viert met een congres dat morgen en zaterdag in de medische faculteit van Rotterdam wordt gehouden, verwacht dat het tekort in vijf tot tien jaar zal zijn weggewerkt. De heer Admiraal con stateert een toenemende belangstelling van de jong afgestudeerde arts voor dit specialisme. Niettemin zal volgens hem de opleiding van een behoorlijk aantal anesthesisten als gevolg van verminde ring van het aantal operatietafels, waar aan de anesthesist werkt, en de verrui ming van de toepassing, voorlopig nodig blijven. Het zal duidelijk zijn: de ergono mie heeft al sinds vele jaren ook zijn intrede gedaan in de autofabricage. Om precies te zijn, reeds vijftien jaar tracht men met behulp van de ergo nomie de auto zoveel mogelijk af te stemmen op zijn bezitter. Een moei lijke, zo niet onmogelijke opgave. Want er zijn lange mensen, korte mensen, mensen met lange armen, enz. Toch is het noodzakelijk dat de auto en zijn uitrusting zo goed moge lijk op de toekomstige bezitter, welk postuur hij of zij ook mag hebben, wordt afgestemd. De bestuurder zal nu eenmaal alle intrumenten gemak kelijk moeten kunnen vereiken. Hij moet daarom zo dicht mogelijk bij stuur en dashboard zitten. Aan de andere kant zal bij een eventueel ongeval de afstand zodanig moeten zijn, dat hij zich niet aan de instru menten verwondt. De komst van de autogordel maakte op dit terrein een oplossing mogelijk, al verhinderde vooral in de beginfase het gebruik van een autogordel nogal eens de goede bereikbaarheid van het instru mentarium. Tegenwoordig is dit ver beterd, al komt het nog steeds voor dat bijvoorbeeld de handrem onbe reikbaar wordt, zodra men de gordel heeft dichtgeklikt. Een bewijs temeer, dat ergonomie in de autofabricage onontbeerlijk is. Stichtingvoorzitter prof. ir. A. J. Pe kelharing. werktuigbouwkundige in Delft, meent dat de stichting, die te zijner tijd in een meer democratische verenigingsvorm zal overgaan, voorals nog als „gesprekscentrum” gaat funge ren, waarin deskundigen en leken hun meningen bijeen kunnen brengen en aan elkaar kunnen toetsen. Grote bezwaren heeft prof. Pekelharing tegen het stre ven naar wijziging van de wet wegens de daaruit voortvloeiende vertraging. Bovendien heeft hij er geen idee van hoe zo’n nieuw wetsvoorstel er zou moe ten uitzien. Bij de meningsvorming omtrent een standaardverklaring zullen het voor kómen van de strafbaarheid van de toepassing van vrijwillige euthanasie en de nadere definiëring van de medische verantwoordelijkheid en realiteit in het middelpunt moeten staan. Een dergelijke verklaring zal zo verwacht de Stich ting Vrijwillige Euthanasie het de arts gemakkelijker maken tot de „ingreep” over te gaan en bij de patiënt de angst wegnemen voor een voortgezette medi sche behandeling. Prof. Pekelharing wijst erop dat „me nige arts” bijzonder aarzelend tegenover een standaard-euthanasieverklaring zal staan. Deze categorie artsen gaat ervan DEN HAAG De regering komt niet t. rug op haar beslissing om een deel van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over te plaatsen naar de Heerlen ze agglomeratie. Wat de uitvoering van dit besluit betreft worden evenwel geen onherstelbare beslissingen genomen voordat de Tweede Kamer de recente regeringsnota over de spreiding van de rijksdiensten besproken heeft. Voor waarde daarbij is, dat het Kamerdebat op zeer korte termijn plaatsvindt. w4 MS 1 Een zekere Ralph Sarich in Perth (Australië) heeft een nieuwe rotatie- motor ontwikkeld, waarvan de resul taten zo opzienbarend schijnen te zijn dat enige internationale autoconcerns er reeds grote bedragen voor hebben geboden.Volgens de ontwerper zou de motor een omwenteling in de auto- industrie betekenen. De gegevens die bekend zijn, onthullen dat het gaat om een eenvoudige motor die niet meer dan veertig kilogram weegt en maar liefst 150 tot 200 pk kan op brengen. Dat is meer dan voldoende voor de gemiddele gezinsauto. De afmetingen van de krachtbron zijn 43 bij 22 centimeter. Men verwacht dat een auto met een „Sarich” motor in juni van dit jaar op de weg zal komen. Ergonomie is een woord, dat zo’n kwart eeuw geleden volkomen onbekend was. En niet alleen dit woord, maar ook de wetenschap die het woord aan duidt bestond niet of nauwelijks. Ergonomie duidt de wetenschap aan, die zich bezighoudt met de aanpassing van de arbeid en de arbeidsmiddelen aan de mens. Als u een goede handboor hebt, moet u de speciale vorm van de hand greep eens bekijken. Die vorm is niet zomaar uit de lucht komen vallen, maar werd speciaal ontworpen om uw hand zoveel mogelijk houvast te geven op het gereedschap, waardoor het werken met de boor weer beter kon geschieden. lE raai van de PAIGC (de bevrijdingsbewe- ging van Guinee-Bissao en de Kaapver- dische Eilanden) als opvolger van de zaterdag vermoorde guerrillaleider Amil- K car Cabral. Monteiro, een medestrijder van Cabral, is geboren op de Kaapver- dische Eilanden. Hij studeerde in Lissa bon aan de Economische Hogeschool en werkte later bij een bank in Bissao, de hoofdstad van de Portugese kolonie. Tot nu toe is volgens de Stichting alleen in Zwitserland een mate van euthanasie-wetgeving aanwezig, die het mogelijk maakt dat de patiënt „auto- euthanasie” pleegt. De verantwoordelij ke arts, die daartoe bijvoorbeeld pillen voor zijn patiënt kan achterlaten, is niet strafbaar. Het bestuur van de Stichting, die reeds enige honderden positieve reacties heeft ontvangen, bestaat behalve uit voorzitter prof. Pekelharing, uit dr. R. Braakman, neurochirurg in Rotterdam, mr. J. Ekelmans, advocaat en publicist in Den Haag, de Haagse p.r.-adviseur mr. A. Seret, de Haagse adviseur in juridisch-medische zaken bij het Rode Kruis dr. mr. H. A. H. baronesse van Till-d’Aulnus de Bourouill en de Haagse kinderarts dr. W. van Zeben. De stichting verstaat onder „vrijwil lig”: op uitdrukkelijk en rechtsgeldig verzoek van de patiënt. Zij verstaat onder euthanasie: levensverkortend me disch handelen of nalaten ten aanzien van een ongeneeslijke patiënt in diens belang. Op de komende Rai-tentoonstelling in Amsterdam zal Opel in ons land zijn Record-modellen met een door Opel ontwikkelde 2.1 liter diesel in troduceren. Officieel, want de wagen is nu al leverbaar. De diesel van Opel maakt minder lawaai, dan de meeste andere dieseltypen, terwijl de weglig- ging door de plaatsing van de diesel motor is verbeterd. De Opel-fabriek is nogal trots op zijn nieuwe krachtbron, waarmee men verleden jaar een groot aantal internationale records verbeterde. Het uiterlijk van de diesel-Rekord is on gewijzigd gebleven, zij het dat de motorkap op een bepaald deel is verhoogd, om ruimte voor de diesel te maken. Het gaat dus voornamelijk om de dieselmotor, die een vermogen van 60 pk levert, en een kruissnel heid van 135 km per uur opbrengt. Volgens de fabrieksopgave is het ver bruik 8.7 liter brandstof op de 100 km. Wat voor voordelen levert het nu op met een dieselmotor te rijden, inplaats van met een benzinemotor? Sinds 1 januari is het rijden met een dieselmotor in ons land zwaarder be last. Bij het uitrekenen van de kilo- meterprijzen, moet men wel beden ken dat een dieselmotor pas bij een jaarlijkse afstand van minstens 25.000 km rendement gaat opbrengen. Bij 25;000 km per jaar geldt een km-prijs van ca. 40,7 cent, bij 30.000 km. per jaar betaalt men 32,2 cent, en bij 40.000 km. per jaar bedraagt de prijs per kilometer 29.1 cent. Na de 25.000 km. grens wordt de kilometerprijs dus in vergelijking met de Record 1700 benzinemotor, geleidelijk goed koper. De nieuwe Record met diesel motor gaat voor de tweedeurs model len bijna 15.000 kosten. Eventueel kan men tegen meerprijs (ruim 1400 gulden) een automatische transmissie laten monteren, een stuurbekrachti ging kost nog eens ruim 800 extra. Maar minstens evenveel ruches raakten de stoffenfabrikanten aan het modehuis Chanel kwijt, waar oud-Dior-ontwerper Gaston Berthelot de plaats van „grand old Coco” heeft ingenomen. Coco Chanel heeft bij haar dood vele honderden tekeningen voor nieuwe pakjes nagelaten, zodat Berthelot voorlopig vooruit kan. Voor de klassieke Chanel-pakjes gebruikte hij dit keer voornamelijk pastelkleu- rige tweeds. Dat de Franse en Italiaanse ont werpers nu plotseling zo voor plooien en plissétjes zijn komt doordat de stoffenfabrikanten. die de meeste mo dehuizen financieren, meer stof aan de confectieconcerns willen verkopen. En omdat de liefde uiteindelijk ook niet van één kant kan komen, hebben de stoffenfabrikanten hun uiterste best voor het ontwerpen van meest originele dessins gedaan. Bekende couturiers gebruikten stoffen met exclusieve prints. Specia le dessins, die de komende maanden kenmerkend voor een bepaald mode huis zullen zijn: zoals Kaapse viool tjes bij Valentino, vlinders bij Dior, rode en zwarte harten bij Courrèges en opvliegende eenden en kolibries bij Venet. In de roklengte kwam op de derde dag van de Parijse modeweek niet veel verandering. De zomen kwamen bij Courrèges een handbreedte boven de knie, maar vielen bij Lanvin weer net over de knie en bij Balmain, Venet en Chanel net op de knie. Op het congres zullen vele andere verbeteringen ter verhoging van de vei ligheid van de patiënt, verplegende en arts in de operatiekamer aan de orde komen. BEIROET (UPI) Libanese militai ren hebben woensdag in het zuiden van Libanon in de stad Nabatieh twee de monstrerende tabaksplanters doodge schoten. zo is van bronnen in het Liba nese leger vernomen. De schietpartij vond plaats tijdens een demonstratie van tabaksplanters voor hogere opbrengsten van de oogsten. De planters moeten hun tabak aan de staat verkopen. Bij de ongeregeldheden raak ten tevens zeven mensen gewond. Vol gens het leger hebben de militairen uit zelfverdediging geschoten. Volkswagen heeft bekend ge maakt, dat in de herfst van dit jaar een nieuwe VW op de markt zal verschijnen. De definitieve ty- pe-aanduiding is nog niet bekend, maar de wagen wordt ontwikkeld onder de code EA 400. De nieuwe VW, die volgens de Volkswagenfa- briek geen vervanging van de „ke ver” modellen betekent, heeft voorwielaandrijving en de bekende fastback. De wagen zal waar schijnlijk op de salon in Frank furt worden geïntroduceerd. nautenmode had, alleen zijn haute couture-collectie. En dat nu eens niet op stoere mollige meisjes met knal groene en hard-oranje pruiken, maar op uiterst vrouwelijke Franse en Zweedse mannequins met normale busteomvang en lang haar. Courrèges, 49 jaar, gehuwd en va der van een dochtertje van tweeën eenhalf jaar, ontving zijn showbe- zoeksters in een zachtroze nylon astronautenpak met driekwart broek en korte witte laarzen. Een creatie uit zijn eerste mannencollectie en dat was voor de couturier, die sinds 1965 alleen maar wit draagt, ook al iets bijzonders. Afgezien van mantels en tunieken met brede korte raglanmou- wen met opgestikte rechthoekige zak jes zonder klepjes in plaats van zijn gebruikelijke battledress-zakjes, wa ren zijn overige modellen op zichzelf niet zo nieuw. Maar zijn oranje-rode, boterbloemgele. marineblauwe en ap pelgroene boothalsjurkjes met brede, tien centimeter lange ritsen midden voor, waren door stervormige figuur- naden aanzienlijk beter van snit en met veel meer zorg afgewerkt dan zijn rommelige confectiecreaties die vorige seizoenen zijn collecties over heersten. Courrèges combineerde veel rode jasjes met korte aangeknipte mouwen met witte of dotterbloem-gele geren de rokiken en blouses. Voor zijn broekpakken, bestaande uit over blouses gedragen tunieken en vrij wijde pantalons, gebruikte hij stevige pastelkleurige katoenen stoffen. 1 «I wggrt,® *1 -4 j In 1961 vertrok hij naar Parijs en later verbleef hij een jaar in de Sovjet unie. Van daar reisde hij naar Conakry, de hoofdstad van het buurland Guinee, waar hij zich aansloot bij de PAIGC. Eén van de belangrijkste onderwer pen, die op het congres aan de orde komen, is de veilige toepassing van me dische gassen. De mogelijkheid dat lach gas- en zuurstofcilinders onderling te verwisselen zijn, heeft volgens de NAV in het verleden tot ernstige ongevallen geleid. De cilinders zullen daarom van een zogenoemde „pinindex” aanslui ting voorzien moeten zijn. Ook de kleur van de cylinders moeten volgens de internationale normen worden vast gesteld. De vereniging wil voorts dat vermindering van de druk in de zuur stofcilinders aan het narcosetoestel wordt gealarmeerd, terwijl bij het leeg- raken de toevoer van lachgas dient te worden afgesloten. Voorts willen de anesthesisten centrale distributie van narcosegassen met alarmering bij het tappunt. Lange avondjapon van witte organdie, afgezet met stroken glanzende katoen, een van de ontwerpen van Chanel. Dat wil zeggen, de juiste stand voor de man of vrouw met een doorsnee postuur. Van dit laatste is de autofabrikant zich goed bewust. De laatste jaren poogt hij nog meer tegemoet te komen aan de variërende maten van zijn toekomstige .kopers, door bijvoorbeeld niet alleen de chauffeurszetel, maar ook stuur en pedalen verstelbaar te maken. Of door een gebogen dashboard te mon teren. Voor velen betekent dit een goede stap vooruit, al komt dit soort .extra’s” tot nu toe alleen maar voor in de duurdere modellen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17