Nieuwe cao Materiële verschilpunten blijken te groot woningbouw- METAAL-CAO BLIJFT UIT corporaties COMPUTER HELPT BIJ HUIZENKOOP Iedere vakorganisatie Geen betaling gedwongen stakingsuren Frankrijk heeft ombudsman Posters voor Van Nunen bedrijven M niet lucratief Spaarzegels voor bomen 2 moet kunnen meepraten Kt., i IS lII -r* Comité wil bij collectieve onderhandelingen: STROKARTON- FABRIEK ZOU WERKGEVERS WIJZEN VISIE VAKBEWEGING AF: Verzekerings-cao rond: 7 pet meer DICHT GAAN DONDERDAG 25 JANUARI 1973 18 „Inflatiebestrijding” Alleen NBM Rijn-Schelde-Verolme N f „Niet passend” Beperken „Natte vinger” 1 1 -l bijaKf 19 (Van onze redactie economie) f Zit dit er binnenkort weer in, geen metaal-CAO in zicht is? het om inkomens De werkgevers in de betrokken secto- AMSTERDAM. Terwijl de giro-ln- zameling, georganiseerd door de stichting „Vrienden van Rien van Nunen” met een opbrengst van anderhalve ton een succes werd is de poster-actie van de handels- onderneming Azaret totaal mislukt. De loonsverhoging in centen (voor ieder gelijk bedrag) wordt afgewe zen, evenals de begrenzing in gul dens van de prijscompensatie. Wel is men bereid tot en bruto-mini- mumvloer in de compensatie. Hoe hoog die vloer kan zijn, werd nog niet bekendgemaakt. Nikkelen guldens. De aanmaak van nik kelen guldens wordt dit jaar enigszins beperkt, gezien de aanwezige voor raad. In verband hiermee is voor de aankoop van muntmetalen 500.000 minder nodig, aldus minister Nelissen van Financiën in zijn toelichting bij een voorstel van de Tweede Kamer om de begroting-1973 van het departe ment van financiën te Wijzigen. Bij financiën moet dit jaar 2,6 miljoen op de begroting bezuinigd worden. Een bedrag van f 2,1 miljoen wordt verkregen, doordat 175 personeelsleden minder aangetrokken worden voor de uitbreiding van de belastingdienst. Dit is mogelijk nu de nieuwe schoolgeld- heffing zich niet meer uitstrekt tot het gehele voortgezet onderwijs zoals aanvankelijk was voorgesteld. Als gevolg van deze principiële stel- lingname wordt evenmin aanvaard dat de vakbeweging bij de bereke ning van de loonsom wil uitgaan van het totale bedrijfstak-personeel, dus ook degenen erin wil betrekken die niet onder een CAO vallen. De stakers barricadeerden de fabrieks- poorten en beletten zo de andere werk nemers aan het werk te gaan. Onder deze werkwilligen bevonden zich alle leden van de christelijke metaalbond die wel akkoord waren gegaan met de cao- regeling. De christelijke metaalbond be taalde zijn leden uit via de stakingskas, in de overtuiging dat de bedrijven deze voorschotten zou terugbetalen. Woens dag is in Rotterdam definitief de beslis sing gevallen. Het comité acht het in strijd met het democratische rechtsbestel dat aan cate gorale organisaties het recht wordt ont- Het betrekken van de totale loonsom van een bedrijfstak of onderneming in de onderhandelingen over de arbeids voorwaarden van het cao-personeel, past niet in deze opzet. Het centrale akkoord is niet bedoeld als instrument voor de overheveling van inkomens. afzonderlijke procedures voor de overige inkomenstrekkers ontworpen. Dit heeft ten doel een evenredige bijdrage van de verschillende groepen te bewerkstelligen. Het overlegorgaan van de drie vak centrales (NW, NKV en CNV) is het volstrekt oneens met de werkgevers. Het betreft met name een interpretatiever schil over de extra aandacht voor de laagst betaalden en de gewenste mati ging van de hoger gesalarieerden. Het overlegorgaan heeft in een verklaring het uitgangspunt van de industriebonden met kracht ondersteund. De drie vak centrales menen dat het nooit de bedoe ling is geweest de matiging te beperken tot de onder een cao vallende werkne mers. centrales een openbare discussie te voe ren. •J- di: De klachten uit het publiek moeten evenwel via parlementsleden Pinay „toe gespeeld worden en mogen hem niet rechtstreeks bereiken. Pinay is voor vijf jaar benoemd. Hij mag tijdens zijn „ambtsperiode” geen partijpolitiek be drijven. STADSKANAAL. De strokartonfa briek „Ons Belang” te Stadskanaal zal worden gesloten. Dit zou prof. Hellema die onder andere een rapport voor de strokartonindustrie heeft opgesteld vorige week onder strenge geheimhou ding hebben meegedeeld aan vakbonds bestuurders en kaderleden van de vak bonden. Haast is geboden nu door het intreden van de huurliberalisatie en het buiten werking stellen van de woonruimte- wet een hoogst onzekere toestand dreigt te ontstaan. Daarvan zullen vol gens de gezinsraad, juist de minder draagkrachtigen de dupe worden. Voorts vraagt de gezinsraad aandacht van de Kamercommissies voor justitie en volkshuisvesting en ruimtelijke or dening om het wetsvoorstel aan te vullen. Hij vraagt betere bescherming van de rechten van de huurkoper, allen bescherming als het gaat om panden voor geheel eigen bewoning (niet voor kamerverhuurbedrijven of pensions), en bescherming van huur ders bij huurkoop deer derden. UTRECHT. Werkgevers- en werk nemersorganisaties in het verzekerings bedrijf hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe eenjarige cao, die met terugwerkende kracht per 1 januari jl ingaat. Volgens bestuurder J. H. ten Hout van de nw-bond mercurius krij gen de 10.000 werknemers die onder de nieuwe cao vallen een salarisverhoging van 3% en 3,5®/« bijsturing. De vakantietoeslag gaat met een half per cent omhoog naar 7,5’/o. Het minimum aantal vakantiedagen is met een dag uitgebreid tot achttien. Voorzitter A. Prins van de werkgevers- delegatie liet namelijk blijken dat het niet de bedoeling is dat de matiging van de hoger en hoogst betaalden (die bui ten de CAO vallen) ten goede komt aan de laagstbetaalden binnen de CAO. Die matiging moet op de een of andere manier ten goede komen aan inflatiebe strijding, bijvoorbeeld aan prijsverlaging of waar nodig aan rendementsverbete- ring. aldus de heer Prins. De werkgevers willen niet dat de lager betaalden meer krijgen dan 3,5 pet. totaal en de vakbe weging accepteert op haar beurt niet dat CAO-personeel dat boven de laagstbe taalden zit alléén de herverdeling moet opbrengen. De delegaties zijn wel dichter bij el kaar gekomen op de secundaire arbeids voorwaarden. De werkgevers willen wel meegaan met de voorstellen van de vakbeweging om te komen tot arbeids tijdverkorting, het optrekken van het aantal basis-vakantiedagen met twee en een verhoging van de vakantiegelden van 7,4 tot 8 pet. De stijging van het vakantiegeld met 0.6 moet dan wel van de gegeven ruimte van 3,5 percent wor den afgetrokken. Verwacht wordt dat ook overeenstemming wordt bereikt over de vakbondseis dat de ondernemingen verplicht stelt een sociaal jaarverslag uit te brengen. Huurkoop huizen. De Nederlandse ge zinsraad heeft er bij enkele kamer commissies op aangedrongen zo snel mogelijk het wetsvoorstel te behande len betreffende huurkoop van onroe rend goed. Door het ontbreken van de in de voorgestelde wet geboden rechtsbescherming komen steeds meer gezinnen in nood, aldus de raad. Voortaan landelijk geregistreerde hui zen: in de computer. Beide verbonden hebben er verder geen behoefte aan om, vooruitlopende op een eventueel overleg over de interpre tatieverschillen in de zogenaamde bege leidingscommissie, hierover met de vak- Het hoofddoel van het centrale ak koord, aldus de werkgeversverbonden, is en blijft inflatiebestrijding door het af remmen van de loonkosten- en prijsstij gingen. Om de lasten hiervan zo recht vaardig mogelijk te verdelen zijn naast een procedure voor de cao-werknemers Dit Amsterdamse bedrijf det zich bij de poster-actie overigens niet uitsluitend door liefdadige motieven leiden. „Wij wilden uit de actie tevens reclame voor ons bedrijf putten”, zo vertelde een der organisatoren. „We verdienden er zelf haast niets mee, maar nu blijkt dat we er een grote strop aan overhouden". Van de 25.000 gedrukte posters, waar op Rien van Nunen stond afgebeeld, zijn er door middel van colporteurs, die er langs de huizen mee leurden, ongeveer 2000 ad drie gulden per stuk verkocht. „Maar die colporteurs moeten ook wor den betaald”, aldus het bedrijf. „Na aftrek van de drukkosten en onze kleine winst bleef er 1000 gulden over, die we hebben overgemaakt aan de curator”. Een ander belangrijk punt van de nieu we arbeidsovereenkomst is een compen satie in de AOW-AWW-sfeer, die ver band houdt met de verschuiving van de loongrens. Het plan is dat de computer in de loop van dit jaar voor een toenemend aantal gebieden „operabel” wordt, zodat aan het eind van hét jaar in beginsel heel Nederland in het systeem is opge nomen Deze landelijke registratie van gegevens over het aanbod van onroerend goed betekent een logische voortzeting van de bestaande plaatselijke en regio nale uitwisseling van gegevens tussen ma kelaars. De computer zal niet alleen hui zen gaan registreren maar ook bedrijfs panden, grond- en recreatieobjecten die de bond verwacht. De bedoeling is dat de markt van onroerend goed op deze wijze doorzichti ger zal worden. Omdat een duidelijker beeld verkregen wordt Van vraag en aanbod, verwacht de bond ook, dat de doorstromingssnelheid van huizen en an dere vormen van onroerend goed wordt vergroot. De computer zal ook gegevens voor regionale woninggidsen kunnen projecteren. Voorts zal hij kunnen bij dragen in de voorziening in de algemene behoefte aan getalmatige informatie over de onroerend goedmarkt. De Ne derlandse bond van makelaars heeft hier over contact met het contraal bureau voor de statistiek. ROTTERDAM Co-op Nederland start op 1 februari, in samenwerking met de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten, een spaarzegelactie, waarmee men een bijdrage wil leveren aan het herstel van het door de storm van vorig jaar gehavende Nederlandse bosbezit. De consumenten kunnen bij de Co- opwinkels bij elke gulden boodschappen een spaarzegel van 10 cent kopen. Tien van deze zegels kunnen op een boom- spaarkaart worden geplakt en bij de vereniging natuurmonumenten in Am sterdam worden ingeleverd. Iedere kaart is een boom waard. Co-op verdubbelt de waarde van de eerste 10000 kaarten, zodat geld beschikbaar zal komen voor de aanplant van 20.000 jonge bomen. Het grootste deel van de jonge aanplant komt ten goede aan eet Nationaal park „Veluwezoom”, waar in het 5000 hectare grote bos ongeveer 30.000 kubieke meter hout tegen de vlakte ligt. De visie van oe werkgevers dat de voorstellen terzake van de industriebon den in strijd zouden zijn met het cen traal akkoord, is naar de mening van het overlegorgaan „volstrekt onjuist” In het centraal akkoord is de arbeidsvoor waardenverbetering voor alle werkne mers beperkt tot 3,5 pet. waarbij de laagst betaalden bijzondere aandacht verdienen en de hoogst betaalden rela tief meer tot de matiging moeten bijdra gen. Van een beperking tot alleen de onder een cao vallende werknemers is nooit sprake geweest. ROTTERDAM. De raad van be stuur van het concern Rijn-Schelde- Verolme heeft woensdagavond in Rot terdam laten weten niet op vrijwillige basis te zullen overgaan tot het uitbeta len van de niet-gewerkte uren tijdens de februari-staking van vorig jaar. De sta king ontstond naar aanleiding van een niet aanvaarde cao-regeling in de metaal door de metaalbedrijfsbond van het NVV. DEN HAAG. In een reactie op de verklaring van de drie vakcentrales over de interpretatie van het centrale ak koord, delen het Verbond van Neder landse Ondernemingen en het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond mee dat zij deze verklaring niet kunnen plaatsen. De vakcentrales leggen zich hiermee vast op een standpunt, nog vóór de uitdrukkelijke overeengekomen pro cedure voor gevallen, waarin verschillen van opvatting aan de da- treden, een kans heeft gekregen. Een en ander staat in een manifest van de gezamenlijke actiecomité’s die deze week in oost-Groningen wordt ver spreid. Volgens dit manifest zal sluiting van „Ons Belang” de eerste stap zijn naar verdere sanering in de strokarton industrie. De actiecomité’s noemen het schande lijk dat „belangrijke fundamentele za ken als sluiten van een fabriek buiten de bevolking om worden bekokstoofd”. In het manifest roepen de actiecomité’s op alle krachten in Oost-Groningen te bun delen in de strijd tegen bedrijfssluiting en voor uitbreiding van de werkgelegen heid in dit gebied. De directeur van „Ons Belang”, de heer H. Kruize, noemde het verhaal voorbarig, omdat absoluut geen besluit tot sluiting zou zijn genomen. Wel wilde hij vertellen dat er moeilijkheden zijn, evenals in vrijwel alle strokartonfabrie ken. Men bestudeert momenteel welke stappen genomen dienen te worden. Bij „Ons Belang” werken 160 mensen. PARIJS (AFP/DPA) Oud-premier Antione Pinay van Frankrijk is gisteren door de regering benoemd tot eerste ombudsman in Frankrijk tussen het pu bliek en de overheid Het zal zijn taak zijn een regeling te vergemakkelijken van conflicten tussen het publiek en de overheid. UTRECHT. De bij de cao woning bouwcorporaties betrokken partijen heb ben overeenstemming bereikt over de nieuwe éénjarige cao voor de 5000 werk nemers, aldus heeft de bouw- en hout bond CNV medegedeeld. Op basis van het centraal akkoord en de na-indexering over 1972 worden de lonen en salarissen per 1 januari jl. met 6.86 percent ver hoogd. De vakantiebijslag wordt ver hoogd tot 7 eenvierde percent met een minimum van ƒ850. De arbeidstijd voor het technisch personeel wordt op 1 sep- teber verlaagd tot 41 eenvierde uur en de vakantie wordt met ingang van 1 januari 1974 met een dag verhoogd, een half jaar later dan in het bouwbedrijf. Werknemers vanaf 55 jaar krijgen recht op vier extra vakantiedagen en werkne mers vanaf 60 jaar op vijf dagen. Het comité, waarvan dr. W. Bos voor zitter is (hij is vice-voorzitter van de contactgroep van werkgevers in de me taalindustrie), meent dat op het gebied van de representativiteit van vakorgani saties nog steeds sprake is van een volstrekt rechteloze situatie. Het comité is onder meer van oordeel dat het „establishment” van „traditionele” werk gevers- en werknemersorganisaties auto noom bepaalt of en in hoeverre een categorale organisatie kan deelne men aan de cao-onderhandelingen. Het is ook de bedoeling alle beleg- gingsprojekten, die aan de markt komen, in de computer té laten registreren. In de toekomst wil men ook de vraag naar onroerend goed per computer gaan regis treren. Wat woonhuizen betreft, stuit dit vorlopig nog op de moeilijkheid, dat de vraag van woningzoekenden moeilijk te omlijnen is. Zo is de prijs, die men voor het huren of kopen van een woning wil besteden, dikwijls 50 pet hoger dan aan vankelijk door de vrager wordt opgege ven. Dit heeft de ervaring de makelaars geleerd. De bond wil daarom beginnen met de registratie van bedrijfsnanden. De computergegevens zullen alleen voor de leden van de Nederlandse Bond van Makelaars beschikbaar zijn,. Of in de toekomst de gegevens ook voor ande ren beschikbaar zijn, moet nog worden bezien. Ongeveer 80 pet van de make laars is georganiseerd bij de Nederlandse Bond van Makelaars. De verwachting is dat het merendeel van de 1300 leden van de NBM aan het projekt zal deelne men. De kosten zijn bij 1000 deelnemers begroot op ongeveer een half miljoen gulden per jaar. De Amsterdamse makelaars, vijfhon derd in getal ongeveer, die verenigd zijn in de Amsterdamse makelaarsvereni ging, blijven buiten deze computerregi- stratie. Mogelijk zullen zij in de toe komst ook op de computer worden aan gesloten. ren daarentegen willen de herverdeling beperken tot die werknemers die onder een cao vallen. In zekere zin wordt deze redenering ook gevolgd door een desbe treffend artikel in de „Onderneming” van 12 januari. „Centraal akkoord is er niet met een natte vinger berekend”, zei hij. Werkgeversvoorzitter Prins was het met dit bedrag beslist oneens. Wel zei hij dat als men sprak over hoger-betaalden, moest worden uitgegaan van een jaarin komen van f 30.000 en hoger. DEN HAAG. Binnenkort komt er een computercentrum voor de Neder landse makelaardij. De Nederlandse bond van Makelaars in onroerende goe deren heeft woensdagmiddag meege deeld, dat een projekt wordt uitgewerkt voor het verzamelen, vastleggen en ver spreiden van gegevens over aanbiedin gen van onroerend goed. Daartoe zal in april op het bureau van de bond in Bilthoven een computer worden geïn stalleerd. Deze computer zal ten dienste staan van de aangesloten makelaars en aldus ook van het publiek. DEN HAAG. Nu allerwegen sprake is van veranderende sociale structuren, moet het hele sociaal-economische bestel zodanig worden gedemocratiseerd dat ie dere vakorganisatie die dat wenst en die representatief is het recht krijgt aan collectieve onderhandelingen deel te ne men. Dit heeft het enige jaren geleden opgerichte comité representativiteit werkgevers- en werknemersvakvereni- gingen in een brief aan minister Boersma van Sociale Zaken geschreven. Tijdens een bijeenkomst met vakbonds bestuurders van het CNV en kaderleden van Rijn-Schelde-Verolme is woensdag avond meteen besloten tot actie over te gaan. Het CNV zal de zaak bij de rechter aanhangig maken. Dit zal kun nen gebeuren door het aanspannen van individuele processen door elk CMB-lid afzonderlijk of in groepsverband. Districtsbestuurder Lenselink van het CMB. verwacht dat de kantonrechter het CMB in het gelijk zal stellen. Enke le maanden geleden gelastte de kanton rechter in Middelburg de koninklijke maatschappij „De Schelde” in Vlissingen een werkwillige niet georganiseerde sta ker de onvrijwillig niet gewerkte uren van de februari-staking toch uit te beta len. houden enige directe invloed te oefenen op de draagwijdte van arbeidsvoorwaar den die aan hun leden worden voorge schreven. Het comité herinnert de mi nister er aan dat het al in november 1970 een ontwerp tot wijziging van de wet op de cao heeft gepubliceerd. Daarin is, naar het oordeel van het comité, een formule opgenomen waarbij zowel het beginsel van de contractvrijheid als het recht van een vakvereniging om haar taak te kunnen doen zijn gewaarborgd. Het comité meent d at de komende regering een wettelijk kader moet scheppen voor de regeling van vraagstuk van de representativiteit. over te hevelen” De werkgevers hebben als hun stand punt bekendgemaakt: Het hoger personeel kan niet onder de werkingssfeer van de CAO wor den gebracht. Vakbondsbestuurder Wamsteker zei dat de werkgevers alleen rekening hou den met het CAO-personeel, „waardoor het hoger personeel buiten schot blijft”. Hij acht deze opstelling van de werkge vers voor de vakbeweging onaanvaard baar. Wamsteker had de werkgevérsde- legatie voorgehouden dat het gemiddelde jaarinkomen in de metaalindustrie rond de 20.000 lag. „Dit bedrag heb ik wel DEN HAAG. Er is op korte termijn geen CAO voor de groot-metaal te ver wachten. De geschilpunten tussen werk gevers en werknemers op materieel ge bied zijn zo groot, dat de derde ge spreksronde van komende vrijdag al bij voorbaat tot mislukken is gedoemd. Dat bleek woensdagavond, toen de balans werd opgemaakt. Het is waarschijnlijk dat de industriebonden vrijdag bekend maken opnieuw in overleg te zullen treden met hun bondsraden over de straks te volgen koers. De werkgevers houden er al rekening mee dat er een CAO-loos tijdperk komt, waarvoor zij hun leden advies zullen verstrekken ten aanzien van de verdeling van de be schikbare 3,5 pet. ruimte, zoals die in het centraal akkoord is genoemd. Colporteren langs de huizen is echter niet zo eenvoudig in ons land. Het regende klachten en nadat er een be richt was gelanceerd over colporteurs die de opbrengst in eigen zak zouden hebben willen steken begon in diverse plaatsen de politie in te grijpen. „Toch hadden we toestemming van de NCRV en van de curator voor deze colportage- actie”, aldus de teleurgestelde zegsman, die de curator thans in een brief heeft laten weten dat de actie vorige week is stopgezet „Door de tegenwerking van allerlei instanties is het ons namelijk onmogelijk gebleken om zonder onze firma in discrediet te brengen de actie tot een goed einde te brengen”, luidt d« brief. f --- Xj i d L Ag

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19