Bayern-beleid slaat kaartjesoorlog los Derks commentator Krol: Bayern München-trainer weet veel van Ajax r „Straffe mandekking had geen zin” 99 irns r 21 DONDERDAG 25 JANUARI 1973 20 ,RT AD Strafschop Zoveelste waarschuwing Sensatie Tour-doel ng I Veranderd INDEROLIE A Compleet elftal Ijkg F' Bi •M (Van onze sportredactie) (Van onze redacteur in Bonn) Ajax probeerde de show van Glasgow te herhalen (Van onze sportredactie) Lattek ziet details (Van onze sportredactie) Joop Zoetemelk: „Ik wilde geen grote ploeg Zoetemelk Joop Zoetemelk; „De Tour de France blijft mijn hoofddoel. Daar richt ik alles op." PETER HEERKENS AMSTERDAM. Ook het tweede be drijf tussen Ajax en Glasgow Rangers had uiteindelijk niets met een bikkel hard gevecht te maken zoals die door gaans in Europa-cupwedstrijden worden uitgevochten. Dat was tenslotte ook niet de bedoeling en daarom probeerde Ajax het fabuleuze voetbal dat de eerste helft van de wedstrijd in Glasgow had geken merkt ook aan zijn eigen toeschouwers (het werden er uiteindelijk zo’n 37.000) voor te schotelen. Ruud Krol later: „Het had bijvoorbeeld geen zin om bij ons in de achterhoede een straffe mandekking toe te passen. Dan was Glasgow er niet uit en niet aan gekomen tegen ons. De bedoeling was om Glasgow de gelegen heid te geven wat te komen. Dan kregen wij ook ruimte en was de basis gelegd voor een vrolijk vriendschappelijk par- Om ook voor de onaantrekkelijke wedstrijd tegen Rotweiss Oberhausen sohoold worden in het vak van kopman. Een cursus overigens die de docent maar ten dele leidde omdat hij, in tegenstel ling tot wat de bedoeling was, niet in alle zware koersen startte, zodat het praktische onderricht beperkt bleef. Toch veranderde Joop Zoetemelk. Hij Wat Joop Zoetemelk tot zijn beslissing bewoog: „De rust van een kleine ploeg. De mogelijkheid om lekker in te spelen met een vast team. Bij grote ploegen swicht de kern steeds. Je zit zowat in elke ronde met andere jongens om je heen en daar voel ik niets voor. Boven dien: wat moet ik in een bekende ploeg als bijvoorbeeld Peugeot, waar ik naar toe kon? Daar hebben ze al grote ren ners genoeg.” Het stel dat Joop Zoetemelk (door zijn twee kaartjes te geven. Daarmee zou den 36.000 kaartjes weg zijn en het Olympisch Station al half vol zitten. Het bestuur van Bayern München heeft echter bovendien laten weten dat het verplichtingen heeft jegens zijn leden, die zich in het verleden nog al eens te kort gedaan voelden. Om dit met de wedstrijd van het jaar goed te maken, zou men 14.000 kaart- AMSTERDAM „Ik heb de wedstrijd niet gevolgd, ik kan er dus ook niet over oordelen", aldus scheids- rechterscommissievoorzitter Mr. Kernkamp over het verrassende debuut van arbiter Frans Derks als tele visiecommentator bij AjaxGlasgow Rangers. Derks toonde zich een paar keer oneens met de beslissingen van zijn collega, „als dat” aldus Kernkamp „in derdaad gebeurde, zeg ik: dat kan natuurlijk niet. Ik zal er eens over denken, ik ben verrast. Wat Derks creatie als commentator betreft: een enquête onder televisiekijkend Nederland zou hem ongetwijfeld de rode kaart opleveren. ingespeeld. hoofddoel. noemen. Met de Portugees Andrada (die hij van Flandria meenam) en het veel belovende Franse klimtalent Martin, hoopt Zoetemelk een goede steun voor BONN. Ontevredenheid onder de voetballiefhebbers in München: wie geen relaties heeft bij Bayern München, lijkt weinig kans te hebben om een kaartje te bemachtigen voor de wedstrijd tegen Ajax op 21 maart. manager Rogel Piël op Gitane geatten deerd) rond zich verzamelde, bestaat uit specifieke knechten: Vianen, Wright, Bellone en Campaner, om er een paar te hun enorme bewondering voor het spel van de Amsterdammers”. AMSTERDAM Het zou een beetje naief zijn om te veronderstellen dat Bayem München-trainer Udo Lattek in de wedstrijd AjaxGlasgow Rangers de gelegenheid bij uitstek zag om iets meer te weten te komen over zijn gereputeerde, bijkans fenomenale tegenstander voor de kwartfinales van Europa-cup I. Integendeel. Sinds de ge voelige vriendschappelijke afstraffingen (50 in München en 21 in Amsterdam) aan het begin van dit seizoen heeft de vriendelijke Lattek alle informatie over Ajax verzameld die hij krijgen kon en vooral ook door hem zeer bewonderde Ajax toch moest zijn af te stoppen. Wat dat betreft liet hij Bayem München, dat momenteel een tournee door Engeland maakt, graag even in de steek om gisteravond na de wedstrijd AjaxGlasgow Rangers nog wat laatste aanvullingen aan te brengen aan het taktische concept dat Lattek voor de wedstrijd tegen Ajax al weken voor ogen saat. grote prijs Henri Desgranges won) zocht arbeidzame rust (voor het zevende jaar) in Tsjecho-Slowakije, waar loop- skiën tot zijn favoriete conditietraining behoort. „Elke dag zo’n 30 kilometer, er Joop Zoetemelk: „Je moet er natuur lijk van uitgaan dat Merckx óóit te kloppen is. Als je niet met die instelling start, is het fout. Maar ja, van de andere kant heb je nuchter te erkennen dat een Merckx op zijn best, onmogelijk te ver slaan valt.” Daarom ging Joop Zoetemelk er maar van uit dat het winnen van een Tour- etappe voorlopig het hoogst bereikbare voor hem is in de ronde van dit jaar. „Daar streeft natuurlijk iedereen naar, maar voor mij heeft dat toch wel een bijzondere betekenis. Het irriteert me dat ik in de Tour elk jaar al tot goede prestaties kwam, maar nog nooit een rit won. Voor mij zal de ronde geslaagd zijn als dat nu onderhand eens lukt.” puliek op de tribunes te krijgen, had Bayern-president Neudecker, zoals bekend, bepaald dat men later op vertoon van een kaartje voor die competitiewedstrijd een toegangsbe wijs voor de „grote” match tegen Ajax zou mogen kopen. Nu is echter bekend geworden dat Neudecker er voor voelt degenen die afgelopen zon dag de kou hebben getrotseerd voor Bayern-Oberhausen, ieder recht op Om die redenen werd de tweede helft duidelijk minder aantrekkelijk dan die eerste vijfenveertig minuten. Sensatie was er nog even toen de meegekomen Hulshoff een uitstekend opgezette Ajax- aanval trachtte af te ronden, maar zijn harde inzet zag gekeerd door de paal en toen het driehoekje Blankenburg- Mühren-Cruyff voor 3-2 zorgde. Even leek het nog of Johnstone de situatie zou klaren maar Cruyff tikte de bal behendig over hem heen voordat de in zijn doel gebleven Mc Cloy de sprint van Cruyff zag afgerond met een derde doelpunt. Kovacs: „Het was aardig dat dat doelpunt nog viel in dat laatste kwartier. Dan zijn de toeschouwers ten minste ook tevreden naar huis gegaan”. tijtje waar voor het publiek wat aan te beleven viel”. De losse aanpak, inderdaad de manier om frivool voetbal te etaleren, had echter ook zijn risico’s. Al vroeg in de wedstrijd kon Mac Donald rustig aan leggen om een afgezwaaide voorzet van de vleugel met een strak schot af te ronden. Even werd Ajax grimmig (Jo han Cruyff speelde loepzuiver de bal tussen verschillende naar voren stor mende Ajacieden op Arie Haan af, die met een strak diagonaal schot Mc Cloy kansloos liet), maar toen dreumes lin kerspits Young opnieuw een voorzet van Mc Lean met een bekeken kopballetje in de verste rechterhoek doeltreffend af rondde moeten de Rangers-spelers zich toch even gênant hebben gevoeld dat zij na afloop van de wedstrijd Glasgow Rangers Ajax in Schotland handtekenin gen vroegen aan de Ajacieden vanwege Toch kwam zijn plaats als leading man andermaal in de belangstelling, want op verzoek koos Jan Janssen zijn «ijde als mentor. „Jople” moest ge- (Van onze sportredactie) RIJPWETERING Over het kop- manschap van Joop Zoetemelk is in de loop der jaren nogal eens wat te doen geweest. Ondanks zijn, met name In de Tour de France, bevochten successen ontstond er elk seizoen weer een discus sie over zijn positie als eerste man. Bij zijn debuut ging het over durf. Had Joop Zoetemelk wel lef genoeg? Onder de indruk van zijn onstuimige start die de neofiet vierde met een tweede plaats achter Eddy Merckx in de Ronde van Frankrijk, stortte die vraag zich als een koude douche over Zoetemelk hebben wij onze zwakke plekken. Met name onze vleugel spelers, Hoffman en Krauthausen, zijn niet zo sterk als bij Ajax. Dat komt ook omdat Ajax niet alleen via Keizer en Rep over die vleugels attaqueert. Dit duo krijgt ook nog eens versterking door een veelvuldig opkomende Krol en Suurbier. Daarom zal de taak van Hoffman en Kraut- hausen voornamelijk besaan uit het feit dat zij bij Krol en Suurbier moeten blijven Onze kracht van de contra- attaque (iets waar Bayem bijzonder in is gespecialiseerd - red.) ligt in het midden”. Dat Lattek geen onzin uitkraamde werd onderstreept door Rangers-coach Jock Wallace, die de overwinning ver leden jaar tegen Bayem nog steeds als een grotere triomf heeft begroet dan de zege tegen Dynamo Moskou, de ploeg waartegen Barcelona uiteindelijk de Europa-cup II werd behaald. Wallace: „Daar moet Ajax mee uitkijken. Het enige waar ik bang voor ben voor Ajax is dat Bayem als het ware doelpunten uit het niets kan maken. Via de Höness op het middenveld en natuurlijk via Müller in de spits, is dit elftal toch levensgevaarlijk. Toch geloof ik, dat heb ik ook al in Glasgow verklaard, dat de balans in het voordeel van Ajax zal doorslaan. Bayem gaat volgens mij alleen al kapot aan dat middenveld van Ajax”. Ir waren momenten dat de Schotten het voetbal van Ajax alleen maar konden af stopen met harde charges. Piet Keizer (nummer 11 op de voorgrond) ligt al op de grond terwijl Arie Haan enkele seconden later zijn voorbeeld zal volgen. is niets beters om In vorm te komen.” Een uitstapje naar het ouderlijk huis in Rijpwetering (waar hij tot vandaag logeert) onderbrak hij dagelijks voor een cross door de duinen en zaterdag, terug in Frankrijk waar hij zich een jaar geleden vestigde, begint de wegtraining. De voor hem officiële start van een nieuw seizoen, dat steunt op de Tour de France, de door de deelname van Eddy Merckx altijd zo bij voorbaat ontmoedi gende ronde voor de deelnemers. Vorig seizoen werd Lattek pijnlijk verrast. Door Glas gow Rangers. In de halve finale voor de Europa-cup II (bekerwinnaars) werd de Westduitse superkampioen ver rassend geëlimineerd in een laaiend enthousiast Ibrox Park, hetzelfde stadion waar Ajax vorige week het veld aan veegde met datzelfde Glasgow Rangers. Hét betekende voor Lattek, die gisteravond alleen nog maar eens kreeg bevestigd wat hij allang wist, de zoveelste waarschuwing. Het zoveelste bewijs van de zo langzamerhand schier on genaakbare klasse van Ajax. Om bovengenoemde redenen was AjaxGlasgow Ran gers ook een open boek voor Lattek. Hij kon nu de details nader bestuderen van het voetbal van een elftal waarvan hij de hoofdlijnen allang op papier heeft staan. Lattek: „Daarom heb ik vanavond ook iets goeds en iets slechts gezien. Het goede voor ons was dat ik heb gemerkt dat die doelman van Ajax, Stuy, op zijn zachtst uitgedrukt met best op dreef was. En hoewel iedere wedstrijd na tuurlijk anders is maakte hij bepaald geen sterke indruk. Het slechte dat ik mijn spelers toch ook nu weer moet meedelen is dat wanneer Ajex eenmaal draait, het elftal niet te houden is. Er waren toch ook vanavond weer mo menten dat Glasgow nauwelijks wist wat het overkwam”. Het beroerde voor Bayem is dat beide elftallen het zelfde systeem spelen. Ook Bayem hanteert een vaak ge waagd aanvallend concept met die restrictie dat het meestal niet zo massaal gebeurt als bij Ajax. Lattek: „Natuurlijk lik- gevaar te scheer- nstippen vloei- idig, hy- ntwoord, rat o.a. mderolie een ptjn. NOXA- reet een Seltplek- jen ver- t wortel tantisep- idel. lend. Het jaar daarop stond zijn personality centraal, toen er in de Belgische ploeg waarvan hij deel uitmaakte wat Vlaam se vedetten de homogeniteit aan het wankelen brachten. Moest Joop Zoete melk, duidelijk de beste ronde-renner, niet wat harder zijn? Hij werd het, zij het pas aan het eind van het jaar, bij het formeren van de nieuwe ploeg waarin hij de eer niet wenste te delen met Belgen die kun kansen moeilijk konden offeren. Hoe Ajax het eigenlijk wel geloofde werd ook geaccentueerd door het feit dat er een strafschop aan te pas moest komen om aan 2-2 te komen. Een veel te zware beslissing van de Westduitse arbiter Weiland die de Schotten ook in een complete vorm van razernij bracht toen hij bij een charge tegen Neeskens naar de witte stip wees. Mühren had weinig moeite om de balans weer in evenwicht te trekken. werd meer vechter. In zijn ontwikkeling als aanvoerder van een wielerploeg, ves tigt Joop Zoetemelk nu —aan het begin van zijn vierde seizoen de aandacht op zich door verandering van werkgever. Hij maakte zich los van de Flandria- groep waartoe hij vanaf zijn begin als beroepsrenner behoorde, en stapte over naar de Franse firma Gitane. Een in vergelijking met zijn oude omgeving kleine ploeg. Bovendien, en ook dat valt op, verkoos Zoetemelk deze „stal” boven die met een grotere reputatie waarin hij kon delen, want zijn strijdlust in de laatste Ronde van Frankrijk leverde aantrekkelijke aanbiedingen op. de bergen te hebben aangetrokken. En in de persoon van Leo Duyndam rekent hij op ploegsucces in de eendaagse en kleinere etappekoersen. „Vorig jaar”, zegt Zoetemelk, „was Gitane een samenraapsel van coureurs die nergens anders onder dak konden. De firma besloot pas laat met een ploeg te beginnen, zodoende. Nu werd er be wust gestreefd naar opbouw en ik geloof dat we daarin geslaagd zijn. Mijn grote opzet is, om steeds met dezelfde kern de rondes te rijden, zodat tegen de Tour- tijd iedereen op iedereen is Want de Tour blijft mijn Daar richt ik alles op.” Ook hierna had Ajax echter weinig zin om het duidelijk aanwezige klasse- verschil in verdere doelpunten uit te drukken. Voor het publiek was het ten slotte allemaal wel aardig om te zien, zodat tenminste in die primaire behoefte was voorzien. In de zeer sterke Ajax- verdediging viel nog wel eens een gaatje, op het middenveld kwamen vooral Mühren en de na zijn blessure voor het eerst weer opgestelde Neeskens net dat metertje tekort dat hen normaal zo razendgevaarlijk maakt en in de spits speelde Sjaak Swart op de rechtervleu gel niet eens minder nuttig dan de na de hervatting weinig in balbezit zijnde John Rep. Er was één grote uitzondering. In dit klimaat van niet al te bikkelharde Schotten, hoewel na de hervatting voor al aanvoerder Greig en Mc Donald (ge steund door het succes dat deze tactiek in de tweede helft in Schotland had opgeleverd), enkele keren duidelijk over de schreef gingen, groeide Keizer weer eens uit tot de magistrale spelverdeler die met allerlei verrassende individuele acties herhaaldelijk een spoor van ver bijsterde Schotten achterliet. Keizer: „Ik heb inderdaad redelijk ontspannen lopen voetballen. Het was jammer dat er in de tweede helft een stuk agressie van die Schotten bijkwam. Anders hadden wij rustig door kunnen spelen zoals in de eerste helft. Anderzijds moesten wij ook even terugschakelen omdat wij in de eerste helft toch een redelijk hoog tem po hebben gevoetbald. Dan moet je te rug omdat je dat niet negentig minuten kunt volhouden. Dat hebben wij tijdens Europa-cupwedstrijden ook zo vaak er varen”. Udo Lattek wilde dat niet bevestigen. De Bayem-coach weer: „Het is niet alleen dat middenveld. Het is dat lopen met of zonder bal van het hele elftal van Ajax. Natuurlijk zijn Cruyff en Keizer schitterende individualis ten die hun gelijken op de wereld nauwelijks kennen. De kracht van Ajax is echter elf voetballers. Bij iedere actie die het elftal onderneemt zijn er drie of vier afspeel- mogeljjkheden voor de man die de bal heeft. Dat is de klasse. Dat maakt het voetbal dat Ajax peelt ook zo moei lijk voor de tegenstander. Ik denk ook dat de verhouding 60-40 in het voordeel van Ajax is in theorie. Ajax heeft een bijzonder compleet elftal. De ploeg kan letterlijk alles. Nu stond Ajax vooral een beetje nonchalant te verdedi gen af en toe. In werkelijkheid gaat een Blankenburg niet zo vaak mee. In een echte Europa-cupwedstrijd ver liest een Hulshoff geen kopduel. Neen, dit is één van de meest perfecte voetbalelftallen die ik ooit heb gezien”. Aldus Udo Lattek, de oefenmeester van Bayem München, die op 3 maart, vier dagen voor het eerste treffen met Bayem nog een keer naar Nederland toekomt om de com petitiewedstrijd Ajax—Feyenoord bij te wonen. Voordat het grote gevecht werkelijk gaat beginnen. MARC SERNE jes opzij willen leggen voor die groep. Volgens de bepalingen voor de wedstrijden om de Europa Cup heeft Ajax recht op 8000 kaarten. Voorts zijn er ongeveer 10.000 nodig voor stamgasten, eregasten en spelers. Dan blijven er nog maar 7000 plaatsen over voor de voetbalfans die geen vaste betrekkingen met Bayern München onderhouden en dat vindt men in München al te bar. Met bijzondere interesse volgden Bayern München manager Walter Fembeck (links) en Udo Lattek de wedstrijd AjaxGlasgow Rangers in het Olympisch stadion in Amsterdam. Het betekent, dat Joop hetzelfde voorbereidingsprogramma zal afwerken als andere jaren, dat wil zeg gen: wat kleinere rondes (misschien als uitzondering dit jaar de Ronde van Spanje) en alleen de klassiekers die hem geschikt lijken („Dat zijn er overigens genoeg om het druk te hebben Ook zijn aanloop tot dit seizoen maakte Zoetemelk volgens beproefd re cept Hij nam vakantie (gratis dit keer in Valloire omdat hij die in de Tour verdiende als extra premie voor de passage op de Galibier, waar hij de ttT- en r - I vut

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21