H Politie slaat Vorig jaar 101 overstekende kinderen omgekomen kinderen van de straat Partijen houden aan standpunten vast Kerk weigert vervolging priester Produktie van Amerikaanse ambassadeur vrijgelaten Vijf doden bij brand Douaniers in in Bergen op Zoom Zambia vraagt spoedzitting van VN Prins Bernhard naar Australië centrifuges wordt beperkt Bij vliegramp 176 doden Suriname nog in staking 1 3 1 WN EN STOP DE KINDERMOORD VERWIJTEN ELKAAR EENZIJDIGHEID CHINEES RESTAURANT IN DE AS HET WEER BOMEXPLOSIES Somnwc charmante dingen van Boeger zijn nog steeds. J IN BELFAST f DONDERDAG 25 JANUARI 1973 2 DO Betoging in Brussel Rijbewijzen Afwentelen Verbaasd a IN SPANJE OP HAITI IN NIGERIA „Bijwagen” 1 Ruppert lijkt aan het eind van zijn latijn 5 WEERRAPPORTEN en z ADVERTENTIE dagen Rotterdam Twente Vlissingen 8.41 4.16 zzo zzo zzo z zo zzo zzo zzo z ozo 3 16 6 10 5 15 4 11 7 3 3 0 18 15 14 2 1 uur uur uur uur 1 0 0 0 o o o 0.5 0 4 0 6 0 0 o 46 0.1 0 0 0 0 0.9 0.3 0 1 0 0 0 0 0.6 0 0 confessioneel minderheidskabinet, gelet op de verkiezingsuitslag, inopportuun. Het restaurant zou zaterdag worden geopend. De Chinezen vierden het Chi nese nieuwjaar. rijlessen die nu nog worden gege ven onvoldoende aan bod. Strengere congrole op fietsver lichting. Meer aandacht aan onder houd, verlichting en zichtbaarheid van zebrapaden. In overleg met de eigenaar de heer Lin Ping Chow, is inmiddels besloten de restanten van het huis te slopen. Het is de tweede grote brand binnen een jaar in het centrum van Bergen op Zoom. Op 10 april 1972 ging namelijk een deel van de Gertrudeskerk in vlammen op. Aanleg van wegdrempels in kin derrijke wijken en bij scholen. Inventarisatie van secundaire we gen die intensief worden gebruikt door voetgangers, (brom)fietsers en automobilisten en waarop regelma tig ongeluken gebeurd. Scheiding van verkeerssoorten op deze wegen door aanleg van voet- en fietspa den. Deze foto geeft een duidelijk beeld van de vuurzee, die gisteren in alle vroegte het Chinese restaurant Kota Radja in Bergen op Zoom in de as legde. VALLADOLID (AFP). De Spaanse staat heeft opnieuw geen toestemming van de kerk gekregen om een geestelijke te vervolgen die onlangs bij scheeps werf stakingen in Valladolid betrokken was. De Knox, Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade op Haïti verklaarde dat de ontvoerders en de poitieke gevangenen op grond van een overeenkomst met de Haïtiaanse regering nar Mexico gevlo gen worden. ambassadeur, consul-generaal, K oi oi V( di VI m Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Lissabon Locarno Londen o zw zzo nno o 3 4 -2 4 -4 c k k t I c c l I Weer to binnen- bultenlan-d 16 VI li vi -10 6 -5 7 -5 9 -15 2 2 "e 8 8 k si d h ii d li v h 13 •3 3 2 l T 7 8 -4 8 3 -5 op goed geluk de straat opgestuurd. Het komt daarbij vaak voor dat ouders zich niet hebben georiën teerd In de gevarensituaties rond om het huls en later op de routes naar en van school,” aldus WN. BRUSSEL. De Rijkswacht in Brus sel heeft gisteren tijdens charges met de wapenstok en de blanke sabel ingeslagen op kinderen van middelbare scholen die een betoging hielden. De Rijkswacht, die ook uitgerust was met geweren en traangasgranaten, voerde charges met paarden uit op de op straat zittende kinderen. Van de wegvluchtende scholie ren werden er enkelen onder de voet gelopen en licht gewond. UTRECHT. Volgens Veilig Ver keer Nederland zijn vorig jaar in totaal 101 kinderen tot en met veertien jaar om het leven geko men bij verkeersongelukken in ons land nadat ze plotseling de wég waren opgelopen. Van hen waren 34 kinderen vier jaar of jonger. ALMELO Ultra-Centrifuge Neder land NV verwacht halverwege dit jaar In haar proeffabrieken in Almelo te heb ben bewezen dat serieprodukten van ul- tra-centrifuges voor de scheiding van uranium-isotopen mogelijk is en dat die centrifuges in een scheidingsinstallatie kunnen werken. In verband met het bereiken van dit stadium in de ontwik keling is het de bedoeling de vervaardi ging van centrifuges te beperken. BERGEN OP ZOOM. Bij de brand in het Chinese restaurant Kota Radja aan de Grote Markt in Bergen op Zoom, waarover wij gisteren berichtten, zijn met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid vijf mensen, vier Chinezen en één Surinamer om het leven geko men. De stoffelijke resten van vier slachtoffers liggen nog onder het puin van het totaal uitgebrande gebouw. VNN baseert zich met zijn publicatie op telex- en krantenberichten: of ficiële gegevens over 1972 zijn nog niet beschikbaar. De organisatie stelt naar aanleiding van deze ge gevens onder meer dat „ouders in de eerste plaats verantwoordelijk behoren te worden gesteld voor het grote aantal ongelukken dat met name kleuters in het verkeer over komt.” (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Informateur Ruppert onderzoekt de laatste dagen van deze week de mogelijkheden van een extra-parlementair meerderheids- kabinet van de progressieve drie met de confessionele drie, van een min derheidskabinet van de progressieve drie, eventueel aangevuld met enkele confessionelen, en van een confessioneel minderheidskabinet, waarin ook niet-partijgebonden mensen zitting zouden kunnen nemen. Amsterdam geh. bew. geh. bew. licht bew. onbewolkt half bew. 64-jarige ambassadeur, Clinton en de consul-generaal, Ward Christensen, werden vrijgelaten op het vliegveld van Port au Prince nadat zij ruim achttien uur als gijzelaars waren vastgehouden in de ambtswoning van de ambassadeur. windst. 9 o zzo n z zw windst. 1 o z w zw PORT AU PRINCE (Reuter) De Amerikaanse ambassadeur en de consul- generaal op Haïti zijn gisteren door vijf gemaskerde en gewapende mannen vrij gelaten, nadat de Haïtiaanse regering erin toegestemd had twaalf „politieke gevangenen” vrij te laten en een lossom van 227.500 gulden te betalen. VNN verwijt actiegroepen als „Stop de kindermoord” dat zjj de verkeers- opvoeding nauwelijks ter sprake brengen. WN meent „dat in veel Nederlandse gezinnen elke vorm van elementaire verkeersopvoeding ontbreekt: in het verkeer geven ouders regelmatig het slechte in plaats vaai het goede voorbeeld. Kleine kinderen worden alleen en Een 35-jarige Chinees overleed giste ren in een ziekenhuis in Bergen op Zoom aan zijn brandwonden. De man had zich trachten te redden door uit het raam van de tweede verdieping te sprin gen. De brandweer trof hem als een brandende fakkel aan. Drie Chinezen ontkwamen aan de vuurdood door zich via het dak van de omliggende panden in veiligheid te stellen. Eén van hen was totaal overstuur en moest in het zieken huis worden opgenomen. Van de acht mensen die in het pand verbleven, waren er maar twee bij de vreemdelingenpolitie geregistreerd. De brand in het restaurant werd gis termorgen even voor half zes ontdekt door een surveillancewagen van de poli tie. Er werd onmiddellijk groot alarm geslagen. De brandweer zette alle mate rieel in. Het vuur moet al geruime tijd hebben gewoed, want toen de brandweer arriveerde, was het gehele pand één vlammenzee. In het Chinese restaurant was tot vorig jaar het hotel „De Doorenboom” gevestigd, dat door de eigenares werd gesloten omdat de brandveiligheidsvoor schriften een te kostbare investering be tekenden. In het pakket bekwaamheidseisen voor rij-instructeurs moet het as pect „kind in het verkeer” worden opgenomen. Dit komt tijdens de In het Zambiaanse verzoek aan de veiligheidsraad staat dat de regering van Ian Smith de grens tussen Rhodesië en Zambia heeft gesloten en agressie heeft gepleegd tegen Zambia omdat vrijheids strijders in Rhodesië, die het bewind van Smith omver willen werpen, successen hebban geboekt. Volgens een brief van de Zambiaanse ambassadeur heeft Zuid- Afrika een troepenmacht van 4.000 man naar Rhodesië gestuurd om de Rhodesi- sche strijdkrachten langs de grens met Zambia te versterken. De KVP heeft al duidelijk laten weten niets voor deze „bijwagenrol” te voelen. Aangezien de PvdA een rooms-rode coa litie afwijst en de KVP niet een links minderheidskabinet wil steunen, is de kans nog het grootst dat er een confessio neel minderheidskabinet zal komen. Den Uyl verklaarde eerder deze week dat een dergelijk kabinet wel onderzocht zou kunnen worden, al noemde hij het optreden van een extra-parlementair Geconstateerd wordt „dat veel ouders hun verantwoordelijkheid voor de verkeersveiligheid van hun kinde ren afwentelen door bijvoorbeeld als pressiegroep te pleiten voor voorzieningen die uitsluitend in het technische vlak liggen.” WN vindt dit soort voorzieningen erg belang rijk maar vindt toch dat in het „kinderverkeer” een gedegen en zorgvuldige verkeersopvoeding voorop moet staan. WN noemt een aantal maatregelen die in het be lang van het kind snel dienen te worden genomen: Invoering van een verbod om kinderen op de voorzitplaats in au to’s mee te nemen. Deze maatregel is in Oostenrijk overigens al van kracht. Het huidige rijbewijs moet als een bewijs van toelating tot het verkeer worden beschouwd. Het definitieve rijbewijs zou dan kun nen worden gegeven als na een jaar rij-ervaring, verkeersinzicht en verkeersgedrag zijn getoetst. PARAMARIBO. De staking van de circa 150 douanebeambten in Suriname heeft zich gisteren voorgezet, ondanks het gerechtelijk bevel van maandag, het werk onmiddellijk te hervatten. Het ministerie van Financiën in Para maribo beraadt zich over de situatie, nu de stakers ook een opdracht van de inspecteur der invoerrechten en accijn zen om zich gistermiddag te melden, naast zich neer hebben gelegd. De Surinaamse Socialistenunie heeft een manifest verspreid, waarin het gehe le Surinaamse volk wordt opgeroepen ,deel te nemen aan de strijd, die met de verwerping van het rechterlijk bevel aan de douanebeambten is begonnen”. De aartsbisschop van het diocees, mgr. Felix Romero y Menjibar, heeft gewei gerd de Jezuïet pater Carmelo Pozas Prado voor berechting vrij te maken. Hij heeft daartoe krachtens het vigeren de concordaat het recht. Zeer onlangs weigerde de bisschop van Bilbao, mgr. Antonio Anoveros Ataun, een soortgelijk verzoek ten aan aanzien van één van zijn priesters. CHU-fractieleider Tilanus liet deze week duidelijk blijken dat zijn partij niets voelt voor een minderheidskabinet van de confessionelen. Hij zag meer kansen voor een zakelijk kabinet, waar in een aantal ministers van het huidige kabinet-Biesheuvel en een aantal voor aanstaande personen van buiten de politiek zitting zouden nemen. Volgens Tilanus wordt daarover in de ARP en de KVP net zo gedacht. Ruppert heeft de progressieve drie en de confessionele drie beloofd dat zij vanavond nog een afschrift zullen krij gen van eikaars brieven. Morgen zal de informateur dan weer gesprekken heb ben met de zes fractieleiders; eerst met de confessionele drie en vervolgens met de progressieve drie. Na deze gesprekken zal Ruppert zijn eindrapport opstellen. Verwacht wordt dat hij maandag konin gin Juliana eindverslag over de informa tie zal gaan uitbrengen. DEN HAAG Prins Bernhard gaat een officieel bezoek brengen aan Aus tralië en Nieuw-Zeeland. De prins ver trekt zaterdag 27 januari naar Australië, waar hij 1 februari aankomt. In de hoodstad Canberra wordt hij ontvangen door minister-president Gough Whiltam en gouverneur-generaai sir Paul Has- iuck. Na bezoeken aan Sidney en Mel bourne vertrekt de prins 8 februari naar Wellington, de hoodstad van Nieuw- Zeeland, waar hij ontvangen wordt door sir Blundell, gouverneur-generaai en mi nister-president Kirk. 4 Strengere controle op fietsver- vervoeren van jonge kinderen ach ter op fietsen. Maar al te vaak blijkt dat het voorgeschreven zitje ontbreekt. Ruppert besloot deze drie varianten aan een onderzoek te onderwerpen, na dat volgens hem duidelijk was gebleken dat een parlementair oi extra-parlemen tair kabinet van confessionelen en libe ralen niet mogelijk is. Een dergelijke conclusie had hij al meer dan een week eerder getrokken, maar op uitdrukkelijk verzoek van de WD'er Wiegel besloot hij alsnog van confessionelen en libera len een duidelijke uitspraak te vragen. Het antwoord op zijn vragen was volgens hem niet bevredigend; reden om van deze variant verder af te stappen. In Den Haag neemt men nu aan dat de drie varianten die Ruppert nu onder zoekt, evenmin tot een positief resultaat zullen leiden. Tijdens de gesprekken die de progres sieve drie en de confessionele drie giste ren kort na elkaar met informateur Ruppert hadden, bleek het dat alle par tijen nog steeds op hun eerder ingeno men standpunten staan. De PvdA wil niet meer met de KVP onderhandelen over een regering op basis van gelijk heid. Progressieve confessionelen zouden nog wel zitting kunnen nemen in een extra-parlementair kabinet, maar zo’n kabinet zou Den Uyl als premier moeten hebben, het progressieve deelkabinet als kern en het regeerakkoord van PvdA, PPR en D’66 als uitgangspunt. De middelbare scholieren protesteerden tegen de door minister Van den Boey- nants (Defensie) voorgestelde herstructu reringsplannen voor het Belgische leger. ODie behelzen onder meer het afschaffen van uitstel van dienstplicht om studiere denen. De scholieren vinden dit „een mid del om de algemene ontwikkeling van de jongere generatie tegen te gaan en om te voorkomen dat kritische oud- universitairen oude kolonels in het leger voor de voeten lopen”. Enkele duizenden scholieren trokken eerst ’s ochtends en toen ’s middags van school naar school. Bij de betoging ’s middags werden de jongeren en een bepaald deel van de stad door de Rijks wacht tegengehouden nadat ze wat bal dadigheden hadden uitgevoerd. De scho lieren gingen toen op straat zitten. Op een gegeven moment voerde de Rijkswacht een massale charge te paard uit waarbij ze met de blanke sabel en met wapenstokken op de zittende kinde ren insloeg. In de paniek die ontstond om weg te komen, werden verscheidene kleinere kinderen onder de voet belopen en licht gewond. De Rijkswacht had, voor ze de charges uitvoerde, een groot aantal overvalwagens en ook ambulan ces samengetrokken. Ongeveer 50 scho lieren werden aangehouden. De journalist Vic Langenhoff, woord voerder van actiegroep „Stop de kindermoord” heeft verklaard bij zonder verbaasd te zijn over de kritiek van WN. Hij zei nog dins dag tijdens een gesprek'met WN- directeur Polak de indruk te heb ben gekregen dat Veilig Verkeer Nederland wel degelijk begrip heeft voor het standpunt van de pressiegroepen. „Wij ontkennen niet dat verkeers- voorlichting bijzonder belangrijk is. Maar wij vinden wel dat de ver keersonveiligheid alleen aan de LAGOS (AP) In Lagos (Nigeria) is gisteravond bekendgemaakt dat bij het ongeluk van maandag op het vliegveld van Kano 176 mensen zijn omgekomen en dat het aantal overlevenden 33 be draagt. In het toestel der Jordaanse lucht vaartmaatschappij, een Boeing 707, die Mekkagangers terugbracht naar Nigeria, hadden 200 passagiers gezeten plus een bemanning van negen leden. De ramp bij Kano is nu samen met die 13 okto ber 1972 bij Moskou het ergste uit de geschiedenis der luchtvaart. In beide ge vallen bedroeg het aantal doden 176. Van de 33 overlevenden liggen er 26 in een ziekenhuis te Kano. De regering heeft meegedeeld, dat het ongeluk, dat ontstond op het ogenblik dat de Boeing landde, niet het gevolg is geweest van „een defekt, welke dan ook, van de landingsbaan”. Uit Jordanië was namelijk bericht dat de landingsbaan was ingezakt op het moment dat het toestel landde. ;on op laan op VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Vrij zacht met aanvankelijk regen. Aantal uren zon: 0 tot 4; minimum tempe ratuur: 0 tot 5 graden boven normaal; maxi mum temperatuur: van ongeveer normaal tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 30 januari: mini mum 0, maximum 4 graden. Brandweercommandant M. Belonje veronderstelt dat het aantal slachtoffers zo groot is, omdat de mensen nog niet de weg wisten in het pand. Bovendien werd de brand pas zó laat ontdekt dat niemand meer langs de trap naar bene den kon komen. De man die in het ziekenhuis overleed, laat een vrouw en drie kinderen achter in China. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder motregen motregen onbewolkt geh. bew. Z.-Limburg onbewolkt geh. bew. geh. bew. mist geh. bew ono zw. bew. onbewolkt ono zw. bew. regen onbewolkt onbewolkt licht bew. geh. bew. wzw Luxemburg onbewolkt ono onbewolkt windst. 14 licht bew. nno geh. bew. geh. bew. geh. bew. mist geh. bew. Madrid Mallorca München Oslo Stockholm Wenen Zurich Casablanca onbewolkt Las Palmas onbewolkt Tunis half bew. De fracties van PvdA, KVP, ARP, PPR, D’66 en CHU hebben hierover van informateur Ruppert een aantal vragen voorgelegd gekregen, die zij vóór van middag 5 uur zouden moeten beant woorden. VRIJDAG 26 JANUARI 8.29 uur onder 17.17 1.54 uur onder 10.50 Hij verweet op zijn beurt WN een eenzijdige benadering van het pro bleem: „WN gaat teveel uit van de bestaande situatie in de ver- keersstructuur waarin de auto voorrang geniet, en w aarin voet gangers en fietsers in de mangel komen. Je lost de problemen niet op door te propageren dat de voet gangers ’s avonds lichte jasjes moeten dragen. WN is al veertig jaar op deze eenzijdige manier be zig, zonder dat er nu te juichen valt over de resultaten. Ik begrijp overigens wei hoe dat komt. Als organisatie die afhankelijk is van overheidssubsidie, is men bang om tegen de auto in te gaan en een andere verkeersstructuur te beplei ten. Men is bang zich op politiek terrein te begeven.” Het proefbedrijf van de scheidingsin stallatie zal echter onverminderd wor den voortgezet, hetgeen van belang is om gegevens te verkrijgen over bedrijfs zekerheid van centrifuges bij langdurig gebruik. Dat heeft de fabrikage-combi- natie UCN Centrifugefabriek in Almelo bekendgemaakt. De fabrikage-combinatie (VAB, Philips en VMF), die de ultra-centrifugefabriek In Almelo exploiteert, zal gezien het besluit van Ultra-Centrifuge Nederland per 1 juli 1973 worden opgeheven. De resterende fabricage en de verdere ont wikkelingsactiviteiten komen in eigen beheer van UCN. Het personeel van de fabrikage-com binatie is op één uizondering na in dienst van Philips, die binnen het eigen concern arbeidsplaatsen zal proberen te vinden voor ten hoogste 76 man. BELFAST. (Reuter) Binnen een uur zijn gisteren in de Noordierse hoofdstad Belfast twee bommen ont ploft. Grote schade werd aangericht aan een politiebureau en een bedrijf voor auto-onderdelen. In het eerste geval hadden twee gewapende mannen de po litieagenten uit het bureau gezet en vervolgens de bom in het bureau gelegd die een half uur later explodeerde. In het tweede geval was een telefonische waarschuwing aan de explosie voorafge gaan. Op de terugreis zal de prins enkele .~-"i in Makassar verblijven en in Djakarta president Soeharto van Indone sië ontmoeten. 27 februari keert de prins terug in Nederland. NEW YORK (UPI). Zambia heeft gisteren gevraagd om een spoedzitting van de veiligheidsraad over de „agressie” van Rhodesië tegen Zambia. Diplomatie ke kringen verwachten dat de raad maandag bijeen zal komen. wortel kan worden aangepakt als er een totaal andere verkeersstruc tuur komt, waarbij het niet meer mogelijk is dat auto’s zomaar onge stoord door woonwijken razen. Een nieuwe verkeersstructuur is een primaire voorwaarde,” aldus de heer Langenhoff. VRIJDAG 26 JANUARI Hoog water 8.41 uur en 21.08 Laag water 4.16 uur en 16.44 ■f ■ÓN

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2