HANOI MAG ZIJN TROEPENMACHT IN ZUID-VIETNAM HOUDEN Voornaamste punten van n het akkoord •t Congresleden opgelucht over bereiken van overeenkomst ;e Vijf soorten gevangenen in Vietnam Repetitoren zijn het oneens met universiteit ■r| ir achtergrond 1973 DONDERDAG 25 JANUARI Ondertekening Drie blokken Geen invloed Mijnen ruimen Wederopbouw „Succes” Geen feesten Niet zoveel Informatiebureau WASHINGTON (Reuter, UPI en AP) In kringen van het Amerikaan se Congres heeft men zich opgelucht getoond over het bereiken van een vredesakkoord en het vooruitzicht dat Amerika kennelijk bevrijd is van rijn langdurigste oorlog. Tegelijkertijd werd de hoop uitgesproken dat de vrede blijvend zou zijn. (Van een speciale medewerker) Woensdag 5 augustus 1964 voerden Amerikaanse vliegtuigen voor het eerst bombardementen uit op doelen in Noord-Vietnam. Ze deden dat op last van president Johnson, die zei dat oorlogsschepen van de Verenigde Staten onverhoeds waren aangevallen in de Golf van Tonkin en dat er vergeldingsacties nodig waren. Zo verschenen tegen half drie in de middag 20 Amerikaanse toestellen boven de schilder achtige baai van Halong, in de provincie Kwangninh. Ze hadden het gemunt op de kolenmijnen, de havens en de steigers van de stad Hongay. Geen Noordvietnamese aftocht Uit vreugde over de bereikte bestandsovereenkomst houden Zuidvietnamese soldaten hun geweren omhoog. De militaire namen nog actief deel aan gevechten toen zij het nieuws over het bestand hoorden. en en en militairen oorlog heeft Vietnamese in De heeft tting :ssie” latie- raad van taun, izien In de laatste fase van de strijd is de vrijlating van deze krijgsgevange nen wel het enige oorlogsdoel ge noemd dat in de V.S. nog enige be langstelling kon opwekken. De kwestie heeft in de verkiezings strijd tussen president Nixon en se nator McGovern een belangrijke rol gespeeld, en het is dus geen wonder, dat aan Amerikaanse kant al geruime tijd omvangrijke plannen klaar lig gen voor de repatriëring en de op vang van deze krijgsgevangenen. De plannen dragen de codenaam „Opera tion Egress Recap”. Na de Tweede Wereldoorlog heeft men in de Verenigde Staten een pro gramma opgezet om de oorlogsvetera- Om dit probleem meteen groot scheeps aan te pakken, staat voor elke vrijgelaten Amerikaan een ploeg van tien man (artsen, verplegers en psychiaters) klaar om hem „te bege leiden” zo heeft de Amerikaanse mi nister van Defensie Laird gezegd. Amerikaanse Noord-Vietnam in de Het bestand waarvoor geen tijds limiet is gesteld, gaat in op zondag 28 januari, 1 uur onze tijd. Al het Amerikaanse militaire per soneel zal binnen hetzelfde tijdsbe stek uit Zuid-Vietnam worden terug getrokken. Alle Amerikaanse gevangenen in Indo-China zullen binnen 60 dagen na het van kracht worden van het bestand vrijgelaten worden. De strijdkrachten van de Zuid vietnamese regering en de Vietcong zullen blijven waar zij zich nu bevin den. inton Yard het it zij /aren m de ken van ïing een jks- bal- :ho- den )ey- ?tu- ger. ffen ere- nid- van en md- sger - De nsul- vijf vrij- ering tieke ssom mgr. wei- ’ozas iken. iren- taan- at de [enen et de evlo- de lard 1, en ide- :ond fene >pen had, root lan- cho- us- de gen die die en met nde lie- met anse ning lijke :eps- kken De Noordvietnamezen begonnen te schieten met alle wapens die ze had den. Eén van de toestellen vatte vlam en de piloot maakte gebruik van zijn schietstoel. Toen hij de grond had bereikt, renden vele verontwaardigde mensen met stokken en bamboevle- gels op hem af. Kissinger toonde zich op zijn perscon ferentie erg terughoudend over het ef fect van de regeling op de situatie in Laos en Cambodja. Hij zei binnen korte tijd een bestand te verwachten in Laos, maar was minder zeker over Cambodja. Volgens Kissinger is de toestand daar aanzienlijk ingewikkelder door de aan wezigheid van verscheidene guerrilla- troepen. Ook weigerde Kissinger in te gaan op wat zou gebeuren indien een van de betrokken partijen de bestandsvoorwaar- den zou schenden. Op de begane grond waren op dat zelfde moment honderden mensen bijeen, onder wie de Cubaanse am bassadeur en gasten uit andere socia listische landen, die het feit kwamen vieren, dat Hongay de normen voor de steenkoolproduktie had overschre den. Ze zagen tot hun stomme verba zing, hoe de Amerikaanse vliegtuigen zich splitsten in vijf of zes groepen en tot de aanval overgingen. De Sovjet-Unie heeft gisteren het Pa- rijse vredesakkoord toegejuicht als een „realistische stap” op de weg naar een regeling in Vietnam en het akkoord een „succes voor het Vietnamese volk” ge noemd. SAIGON/PARIJS/HANOI/WASHINGTON (UPI, Reuter, AFP en AP). Noordvietnamese troepen blijven in Zuid-Vietnam, ook nadat het be reikte vredesakkoord van kracht is geworden. Dit blijkt uit toelichtingen op het gisteren bekend gemaakte vredesverdrag. De Amerikaanse onder handelaar, dr. Henry Kissinger, hield gisteren in Washington een pers conferentie over het akkoord. Kissinger zei dat de overeenkomst geen twijfel laat aan het bestaan van Zuid-Vietnam als afzonderlijke staat. sing, blijkt de onverzoenlijkheid van Ha noi en Saigon al uit de gecompliceerde regeling voor de ondertekening van het akkoord. De overeenkomst voor Vietnam legt geen enkele beperking op aan de bewe gingsvrijheid van de Amerikaanse ze vende vloot, zo verklaarde Kissinger. Ook voor de Amerikaanse luchtmacht in Thailand zijn er geen beperkingen. Vol gens Kissinger mag echter wel worden verwacht dat de sterkte van deze strijd krachten zal worden verminderd „naar mate het gevaar in Vietnam afneemt”. Volgens Kissinger zal de raad voor nationale verzoening en eendracht, die volgens het akkoord in Zuid-Vietnam verkiezingen moet organiseren en leiden, geen vermomde coalitieregering zijn. In deze raad van verzoening zullen drie blokken zijn vertegenwoordigd: het be wind van Thieu, de voorlopige revolutio naire regering en neutrale groeperingen. Kissinger zei dat 1160 waarnemers toezicht zullen houden op de naleving van het bestand. De waarnemers zullen afkomstig zijn uit Indonesië, Canada, Polen en Hongarije. Behalve deze inter nationale controlemacht komen er mili taire commissies van toezicht, waarin Amerika, Noord-Vietnam, Zuid-Vietnam en de Vietcong zullen zijn vertegen woordigd. Deze commissies zullen in to taal uit 3340 leden bestaan. Zodra de Amerikanen zich hebben teruggetrokken uit Vietnam, zullen de Amerikanen en Noordvietnamezen geen zitting meer heb ben in deze commissies. Na de ondertekening van het akkoord zullen de Amerikaanse troepen binnen 60 dagen gerepatrieerd worden. De Ame rikaanse krijgsgevangenen zullen in Ha noi worden geconcentreerd en daar met tussenpozen van ongeveer twee weken in vier groepen worden afgehaald door vertegenwoordigers van de Amerikaanse regering. Amerika heeft toegezegd dat het zich in militair opzicht niet meer met Zuid-Vietnam zal bemoeien en zich niet zal mengen in binnenlandse aan gelegenheden van Zuid-Vietnam. Amerika en Noord-Vietnam erken nen dat het recht op zelfbeschikking van het Zuidvietnamese volk heilig en onvervreembaar is en menen dat alle landen dit recht moeten eerbie digen. Zij zijn het erover eens dat de Zuidvietnamezen hun eigen poli tieke toekomst moeten bepalen via echte vrije en democratische algeme ne verkiezingen onder internationaal toezicht. n de van en heeft eids- 1 van essen van Juid- man desi- met hoofdzaak vijf categorieën krijgsge vangenen opgeleverd: rie van Defensie vóór de stopzetting van de luchtoorlog tegen het noorden op 15 januari 1973 bekendmaakte, zijn in heel Indo-China zeker 1809 Amerikaanse militairen vermist of door strijdkrachten van de tegenpar tij gevangengenomen. UTRECHT De Kring van Utrechtse Repetitoren heet zich gisteren in een brief aan de codecommissie voor het reclamewezen verweerd tegen de klacht die het bestuur van de universiteit in Utrecht twee weken geleden bij deze commissie heeft ingediend over een ad vertentie van dc KUR. Het universiteits bestuur vond de advertentie misleidend, onder meer, omdat in de groot opgezette kop de naam van de universiteit werd vermeld. Van hen worden 1266 als vermist opgegeven (473 in Noord-Vietnam, 496 in Zuid-Vietnam en 297 in Laos), terwijl van 543 wordt aangenomen, dat zij krijgsgevangen zijn gemaakt (429 in Noord-Vietnam, 108 in Zuid- Vietnam en zes in Laos). Vandaar, dat er in het kader van de „Operation Egress Recap” op wordt aangedrongen grote welkomst feesten te vermijden, omdat in de studies is aangetoond, dat terugge keerde krijgsgevangenen de eerste tijd emotioneel niet zijn opgewassen tegen uitbundige fanfares. De militaire demarcatielijn op de zeventiende breedtegraad is, zoals vastgelegd op de Geneefse conferentie van 1954 „slechts een voorlopige en geen politieke of territoriale grens”. Men streeft juist naar een „langza me decompressie”. Sommige vliegers zullen sporen vertonen van het con- centratiekampsyndroom (moeheid, slapeloosheid, gebrek aan initiatief, prikkelbaarheid, achterdocht, vermin derd zelfrespect, geheugenstoornis sen). Vaak zal de krijgsgevangene zijn eigen omgeving en met name zijn vrouw hebben geïdealiseerd, het geen teleurstellingen onvermijdelijk maakt. Binnen 30 dagen na de tekening van het akkoord zal er een internati onale conferentie worden gehouden waarop waarborgen moeten worden gegeven voor de handhaving van de vrede. Amerika en Noord-Vietnam hebben voor deze conferentie uitge nodigd: China, Frankrijk, de Sovjet- Unie, Engeland, de vier landen-leden van de internationale commissie van toezicht Canada, Indonesië, Hon garije en Polen en secretaris-gene- raal Kurt Waldheim van de VN. Ook vertegenwoordigers van Zuid-Viet nam en het Zuidvietnamese bevrij dingsfront zullen aan de conferentie deelnemen. De plaatselijke autoriteiten slaag den erin de Amerikaan te bescher men. Eerst bond men zijn handen, maar die werden later weer losge maakt, toen men hem koffie aanbood. De man was de tweede luitenant Everett Alvarez jr. uit San José in Californië, de eerste Amerikaanse krijgsgevangene die ooit in Noord vietnamese handen vlei. In het akkoord wordt aangedron gen op een stapsgewijze hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam via vreedzame middelen, discussies en overeenkomsten. Beide partijen zullen in dit verband geen dwang uitoefenen of grondgebied annexeren en er zal geen inmenging van buitenaf zijn. De regering in Saigon en het Bevrijdingsfront zullen al het moge lijke doen om binnen 90 dagen na het ingaan van het bestand de vrijlating te bewerkstelligen van het Vietname se burgerpersoneel dat in Zuid-Viet nam gevangen is genomen en wordt vastgehouden. De Democratische senator Edward Kennedy zei: „Ik ben dankbaar en zeer opgelucht dat deze lange jaren van nati onale opoffering, tragedie en bitterheid voorbij zjjn. Wij bidden nu dat de vrede die wij zojuist bereikt hebben, een ware vrede zal zijn, niet alleen voor Amerika, maar voor het gehele volk van Vietnam”. De Belgische minister van Buitenland se Zaken, Pierre Harmel, heeft gisteren verklaard dat België met de andere EEG-landen zal meewerken aan de we deropbouw van Indo-China. België fun geert deze zes maanden als voorzitter van de EEG-ministerraad. Functionarissen van de EEG in Brus sel hebben verklaard dat er nog geen formele voorstellen zijn gedaan voor de hulp die de gemeenschap aan Indo- China kan bieden. y Harmel verklaarde ten aanzien van het Vietnam-bestand dat deze regeling c. militairen van het Zuidvietnamese regeringsleger die in handen van het Nationale Bevrijdingsfront (NLF) of van Noordvietnamese re guliere eenheden zijn geraakt; „De Franse regering is verheugd over het bereiken van een bestand en hoopt dat dit spoedig zal kunnen worden uit gebreid tot Laos en Cambodja”. De minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Schumann, verklaarde dat de regering haar hoop gevestigd heeft op een blijvende vrede, gebaseerd op het weerkeren van nationale verzoening in Zuid-Vietnam en een vreedzame dialoog tussen Noord en Zuid. De regering is vastbesloten bij te dra gen aan de wederopbouw en ontwikke ling van landen waaraan Frankrijk ge hecht is. Paus Paulus verklaarde tegen verte genwoordigers van de buitenlandse pers vereniging vervuld te zijn van vreugde over de bestandsovereenkomst. Hij dankte allen die hielpen een einde te maken aan „dit eindeloze en moorddadi ge conflict”. Hij pleitte voor onmiddellijke en doel matige steun voor de wederopbouw van Vietnam en hoopte dat het bestand om gezet zou worden in een werkelijke vrede. WASHINGTON. (Reuter) De voornaamste punten van de overeen komst tussen Washington en Hanoi zijn: nen weer in de maatschappij op te nemen. Onder de zogenoemde „Vete rans’ Administration” is toen een aantal psychologische klinieken in het leven geroepen. Voor een deel kan men nu op de ervaring, die toen is opgedaan, teruggrijpen. De problemen van de krijgsgevangene kunnen echter nóg wat ingewikkelder zijn. De extreme ervaringen in oorlog en gevangenschap hebben tot gevolg, dat messen in veel opzichten veran deren. Een zeer geleidelijk verlopend aanpassingsproces is nodig. Minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken zal de vestiging van een informa tiebureau van de revolutionaire regering van Vietnam opnieuw in overweging nemen. Een Nederlands actiecomité on der voorzitterschap van de Groningse hoogleraar, prof. dr. L. Nauta, had hier voor indertijd gepleit. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Vondeling, heeft gisteravond aan het •inde van de Kamervergadering de hoop uitgesproken, dat de bevolking van Viet nam gauw zal weten wat werkelijke vrede en veiligheid betekent en dat zeer vélen in de wereld zich geroepen zullen voelen bij de wederopbouw van Vietnam te helpen. De KUR stelt dat met de advertentie twee diensten werden aangeboden, het getuigschrift meester in de rechten van de rijksuniversiteit in Utrecht, en da opleiding van de KUR voor dat getuig schrift. Met de kop van de advertentie wilde men melding maken van in grote kringen nog onbekende feiten. „De over heid en de universiteit zijn er niet in geslaagd, met hun voorlichting die groe pen te bereiken, die geïnteresseerd zijn in deze academische studie”, aldus de KUR. Over de herkomst van de advertentie kan volgens de KUR geen misverstand bestaan, onder meer omdat ze door de KUR was „ondertekend”. De KUR stelt voorts, dat ze is erkend door de Inspec tie Schriftelijk Onderwijs met medewer king van het Ministerie van O. en W. Deze erkenning houdt in, dat de ISO toeziet op de betrouwbaarheid van de voorlichting”, aldus de KUR, „en het verbaast ons dat het universiteitsbestuur zich niet met de ISO in verbinding heeft gesteld.” In hetgeen hierna volgt, wordt vooral aandacht besteed aan de eerste categorie, met soms een verwijzing naar de categorieën b) en d). In de loop van de jaren zijn hon derden mede-Amerikanen het lot van Alvarez komen delen. Volgens de ge gevens, die het Amerikaanse ministe- Zaterdagochtend wordt eerst een do cument getekend, waarin geen van de vier betrokken partijen met name wordt genoemd. Er wordt alleen gesproken van „de deelnemers aan de conferentie in Parijs.” Amerika en Zuid-Vietnam zul len dat document op één pagina tekenen en Noord-Vietnam en de voorlopige re volutionaire regering op een andere, ’s Middags tekenen de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika en Noord-Vietnam een tweede document, dat behalve de aanvang- en slotalinea's gelijkluidend is aan het eerste. Reden voor deze regeling is dat Saigon weiger de op dezelfde pagina te tekenen als de voorlopige revolutionaire regering, die nog steeds niet door het Zuidvietnamese regime wordt erkend. Amerika en alle buitenlandse mogendheden die bij de oorlog be trokken zijn, zullen binnen 60 dagen na de ondertekening van de overeen komst hun militaire bases in Zuid- Vietnam ontmantelen. De Cambodjaanse premier Hang Thoenhak heeft gistermiddag verklaard dat z(jn regering van plan is na het van kracht worden van het bestand „offensie ve operaties van de strijdkrachten op te schorten.” President Lon Nol zal zondag dit besluit bekend maken. d. strijders van het NLF die in Zuid vietnamese handen zijn en e. Noordvietnamese militairen die eveneens in het zuiden gevangen zijn genomen. b. Amerikaanse militairen die in Zuid-Vietnam gevangen zijn geno men; De Noordvietnamese onderhandelaar Le Doec Tho zei gisteren op een pers conferentie in Parijs dat er geen funda mentele verschillen zijn tussen de ont- werp-overeenkomst van oktober vorig jaar en het akkoord dat nu is gepara feerd. Volgens ”’ho hebben de zware bombardementen op Noord-Vietnam in december geen invloed gehad op de inhoud van de overeenkomst. militairen zullen mogen komen om duizenden Amerikaanse mijnen op te ruimen voor de Noordvietnamese kust en in de waterwegen.Meteen na het van kracht worden van het bestand zal wor den begonnen met het mijnen vegen. President Nixon gaf vorig jaar mei op dracht tot de mijnblokkade. De tekst van het akkoord wordt sinds gistermiddag continu omgeroepen in Ha noi via de radio en luidsprekers in de straten. Volgens een correspondent van AFP beschouwen alle Noordvietnamezen het akkoord als een overwinning. De tevre denheid wordt vooral veroorzaakt door de passages in het akkoord, waarin Amerika zegt de onafhankelijkheid, soe vereiniteit, eenheid en territoriale inte griteit van Vietnam te eerbiedigen. a. Amerikaanse vliegers die in Noord-Vietnam worden vastgehou den; De Noordvietnamezen hebben her haaldelijk laten blijken, dat zij zo veel krijgsgevangenen niet hebben. Het verschil tussen de Amerikaanse en de Noordvietnamese lijsten is der halve één van de vele problemen, die bij het bestandsoverleg in Parijs moeten worden opgelost. „Ons werk voor de vrede is door de bombardementen wel vertraagd,” aldus Tho. Volgens de Noordvietnamese onder handelaar zijn er buiten de gepubliceer de overeenkomst en protocollen geen geheime afspraken. Tho benadrukte dat volgens het ak koord de 17de breedtegraad alleen een militaire demarcatielijn is, maar geen staatkundige of geografische grens. Over de status van Noord-Vietnamese troepen in Zuid-Vietnam zei Tho: „We verwer pen volkomen de beweringen over Noordvietnamese troepen in Zuid-Viet nam, omdat deze beweringen politiek en juridisch ongemotiveerd zijn. Uiteindelijk hebben de Verenigde Staten deze kwes tie laten vallen. Daarom zult u in de overeenkomst geen enkel woord tegen komen dat duidt op de aanwezigheid van Noordvietnamese troepen.” De door Kissinger en Tho bereikte overeenkomst geeft Laos en Cambodja een neutrale status. Alle buitenlandse troepen moeten zich uit deze landen terugtrekken. Kissinger beklemtoonde op zijn persconferentie dat hieronder ook de Noordvietnamese troepen worden verstaan. Hoewel het akkoord Noord- en Zuid- Vietnam opdraagt met politieke midde len te streven naar een politieke oplos- „de weg moet openen voor vrede in dit deel van de wereld en een eerste stap is op weg naar een blijvende vrede.” De Zuidvietnamese minister van Bui tenlandse Zaken, Tran Van Lam, heeft gisteren het akkoord „een aanvaardbaar compromis” genoemd. Hij zei dat de overeenkomst in vergelijking met het akkoord van oktober „wezenlijke verbe teringen” vertoont. Hij wees vooral op de positie van de raad voor verzoening en eendracht en op het weer instellen van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Over de aanwezigheid van Noordviet namese militairen in het zuiden zei Lam: „Ons land heeft de leugens van de communisten (dat zich geen Noordviet namese troepen in Zuid-Vietnam bevin den) moeten aanvaarden. „Wij zullen echter niet toestaan dat zij onder ons blijven.” Mevrouw Binh, minister van Buiten landse Zaken van de voorlopige revolu tionaire regering, wees op de moeilijke toepasbaarheid van het akkoord. „De Vietcong is bereid de voorwaar den van het bestand strikt na te leven,” zo zei de minister. „Maar uit opmer kingen van president Thieu blijkt niet dezelfde bereidheid.” De regering in Saigon en het Bevrijdingsfront hebben besloten een raad voor nationale verzoening eendracht te vormen waarin drie ge lijkwaardige geledingen vertegen woordigd zullen zijn, vermoedelijk vertegenwoordigers van president Thieu, het Zuidvietnamese Bevrij dingsfront en de neutralisten. Deze nationale raad die zal werken op basis van een unanieme besluitvor ming, moet vrije en democratische algemene verkiezingen organiseren en de procedure voor deze verkiezingen vaststellen. De Republikein Barry Goldwater ver klaarde: „Nog nooit tevoren in de ge schiedenis van Amerika heeft een presi dent zo moedig gehandeld, niet alleen in het licht van het verzet van een vijand in het buitenland, maar ook tegenover de kritiek als nooit tevoren in eigen land. Het Amerikaanse volk is hem zeer veel dank verschuldigd. Zijn critici „zijn hem excuus schuldig”. De Democratische senator en oud-vi- ce-president Hubert Humphrey ver klaarde dat het vertrek van de Ameri kaanse troepen uit Indo-China meer zal betekenen dan het einde van een oorlog. Het wil zeggen dat wij in Amerika opnieuw onze blik kunnen richten op onze binnenlandse noden. Het zal ook’ betekenen dat de volken van Vietnam, Noord en Zuid, hun door de oorlog verwoeste landen weer kunnen opbou wen.” «F A"

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3