Plannen voor permanent Grote woningnood dreigt in IJmond verpleegtehuis IJmond Vergadering over winkelsluiting in V eisen Teleurgestelde reacties van Velsen en Heemskerk Internationaal TIENKAMPERS COMPLETEREN TOERNOOI Dick Bartels WAGENWEG 146 HAARLEM TELEFOON 316529 Koopavond bij ontvangst schakers jeugdvoetbal intra.. I uitzend bureau II tb* 5 GS WILLEN GEEN HUIZENBOUW OOSTELIJK VAN RIJKSWEG 9 Opwekkingsdienst Seance van Joegoslaaf in Heemskerk Aanleg voorhaven in discussie MARKTBERICHTEN W T' J| JANUARI 1 9 7 3 1 DONDERDAG 25 TJMUIDER COURANT ZEEWEGZIEKENHUIS EN HAARLEMSE STICHTING Kort IJniondnieuws s) BONTMODEHUIS Speciaalzaak in Pelterijen Tijdens de uitverkoop 10% KORTING op alle courante artikelen SPECIALE AANBIEDINGEN van HEEMSKERK LAMSHOEDEN NERTSSTAARTENHOEDEN NERTSHOEDEN 7/8 NERTS-PUMFENMANTEL 7/8 CUMAFIXLAMMANTEL - 25,- 75,- vanaf 135,— van 1395,— voor 995,— 895.— voor 695,— IJMOND Deze week is be kend geworden dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland de voor stellen van de drie IJmondgemeen- ten om te komen tot de bouw van woningen ten oosten van rijksweg 9 heeft afgewezen. Het provinciaal bestuur wil door deze maatregel de overloop naar het noorden een nieuwe impuls geven. Op deze ma nier dreigt de bouw van duizenden woningen niet door te gaan. Hier- Een korte ,,spionage”-rubriek deze keer, daar het op alle fron ten van de grootmeesters, mees ters en dames een rustdag was woensdag. Ondanks het slechte weer waren de meesten er toch op uitgetrokken om Amsterdam te bezoeken en hier en daar in kopen te doen. Zo tegen het avondeten kwamen de meesten bepakt en bezakt weer terug in Kennemerduin. '5' dl f2 van kunnen duizenden inwoners van de IJmond de dupe worden, vooral nu de zo gepropageerde overloop naar onder meer Alkmaar en Heerhugowaard nauwelijks op gang komt. In dit artikel reacties op het besluit van Gedeputeerde Staten van de wethouders C. Ocke loen van Velsen en H. Roozen van Heemskerk, die zich beiden zeer teleurgesteld toonden. ■li - f I (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ToernooisPIONage Receptie Post. De receptie van ADVERTENTIE (Aangesloten bij Nederlandse Vereniging van Bontwerkerijen) .1 Cor- Aukje igelica ot en Vlontijn •stelling gemen- eden te ft laten jor een lt; hij g 1 fe- digd, in Schouw, ord, de ■emeen- iouden. ing, die pening; 8 okto- ken en enquête twikke- ttelling iuursle- Dit orgaan bestaat uit vertegenwoordi gers van de detailhandel, het ambacht, het groot-winkelbedrijf en coöperaties, werknemers en de „S.A.M.V.R.O.”. Het agendapunt heeft betrekking op een ge heel nieuw ontwerp, zodat de organisa toren van deze vergadering een gedach tenwisseling voor de belanghebbenden van het grootste belang hebben geacht. Vandaar dat deze bijeenkomst ook door niet-leden van de afdelingen kan wor den bezocht, mits zij ter plaatse als zakenman zijn gevestigd. Volgens hem moet het rijk met speci ale maatregelen komen voor gemeenten waarvan het inwonertal terugloopt. Vel sen krijgt door het vertrek van duizend burgers minder uitkeringen uit het Ge meentefonds, maar is toch verplicht het zelfde voorzieningenpeil te handhaven. ben gemaakt, nog eens haarfijn uit de doeken te doen.” Wethouder C. Ockeloen van Velsen: „GS te gemakkelijk”. Een overzicht van de lange rij van deelnemers aan de vierkampen, af komstig uit maar liefst negentien landen. Op een gegeven moment kwam hij in contact met enkele in deze omge ving wonende Nederlanders en raakte het gesprek op de propaganda welke van het Hoogovenschaaktoernooi uit gaat, vooral in de richting van de jongeren. Hierop voortpratend kwam de gedachte op Orlov eens te vragen of hij er iets voor voelde een simul taan te geven in een jongerencen trum in Heemskerk. Die bereidheid bleek aanwezig te zijn. Na contact met de Heemskerkse schaakvereni ging Excelsior was deze vereniging zo bereidwillig alle gewenste medewer king te verlenen, zodat nu vrijdaga vond de simultaan kan doorgaan en wel in het Jongerencentrum Donki Sjot aan de Jan Verheijenstraat in Heemskerk, De strijd begint om acht uur. Tot dan kan men zich aan de zaal aanmelden. Indien niet voldoen de jongeren komen opdraven zullen ook ouderen aan de simultaan kun nen deelnemen. BEVERWIJK. In „Samen Eén”, het contactorgaan van de winkeliers in het stadscentrum, wordt vastgesteld, dat de ontvangst van de schaakmeesters in de Breestraat als manifestatie een succes ia geworden en zeker volgend jaar dient te worden herhaald. De publieke belang stelling was evenwel dit eerste jaar nog niet zo groot en de zakenmensen geven als hun mening, dat een beperkte koopa vond tot negen uur een gunstige invloed op die publieke belangstelling zou kun nen hebben. RIJKSVERGUNNING Nr. 225.176 Vestigingen in ALKMAAR Tonel en en J. H. Boer; Villem do. rn, 97 eduwe deren, deren; WETHOUDER H. J. ROOZEN eerst gaan wij praten de UK ilverpit jordzee t - ge- Sche- jk, dat rt, aan l-kerk- ARCAS is overgenomen door het Oudste Uitzendbureau in Noord-Holland BEVERWIJK Breestraat 3E 02510 - 2 68 82 HOORN SCHAGEN NIEUW-VENNEP en J. d.v. T. ■t; Es- J. C. ner en zooijen Siërra iria A. 3 Vaz- W. M. Leg- Linda C. J. lan en A. J. eralda jrone; P. M. Als de wethouder de woningnood van Velsen in cijfers uitdrukt, zegt hij dat tot 1980 minstens vierduizend nieuwe huizen nodig zijn, waarbij al rekening is gehouden met de zes- tot zevenhonderd nieuwe woningen die in Velsen-Oost en Sluiswijk zullen worden gebouwd. Wan neer deze neergezet zijn, heeft Velsen geen bouwgrond meer ter beschikking. IJMUIDEN. De stichting lijdelijk Verpleegtehuis Haarlem Is in overleg met het Zeewegziekenhuis en -verpleeg tehuis in IJmuiden over plannen voor de bouw van een permanent thuis voor psychisch gestoorde bejaarden. Over en kele maanden zal bekend zijn of de plannen doorgang kunnen vinden. IJMUIDEN. In het paas-weekend (21-23 april) wordt een groot internatio naal jeugd voetbaltoernooi gehouden, ge organiseerd door Voetbalvereniging Wa terloo in IJmuiden-oost. Hieraan zullen deelnemen: Nederlandse, Duitse, Zwit serse en Engelse elftallen. De Britten komen met een team uit Wales, name lijk F. C. Wrexham. ■n haar ie be- nateur- ssionele •ring en ruim- ectuur- Wethouder H. J. Roozen van Heems kerk leek, uiterlijk althans, niet ge schokt te zijn door de mededeling van gedeputeerde J. Roelse. „Wij gaan bin nenkort praten met de leden van de provinciale commissie ruimtelijke orde ning om de argumenten, zoals wij die indertijd aan de provincie kenbaar heb- Daar heerste ondanks de rustdag toch een enorme drukte, want woens dag zijn de tienkampers met hun strijd begonnen. De aanmelding hier voor was in de kelder van Kenne- merduin, waar de toeloop dermate groot was, dat men een rij vormde tot halverwege de trap, welke naar de catacombe voert. Er verschenen ditmaal 270 deelne mers aan de start. Van hen waren er 171 Nederlanders en 99 buitenlanders. iet ene en; drs. 'eyl, A. Het ii nachti- rstellen n een het diamanten echtpaar J. Post, aangekon- digd voor zaterdag 30 januari, zal dins dag 30 januari worden gehouden in de Petrazaal aan de Spaarnestraat. Terugkomend op de overloop naar het noorden geeft hij als voorbeeld Enge land, waar in enkele jaren zeventien nieuwe steden werden gebouwd. „Maar hier lijkt het er op of ze bij Alkmaar of Heerhugowaard een nieuwe wijk opzet ten en de hele infrastructuur op het gebied van scholen, kerken, zwembaden, sportterreinen en ga zo maar door wil len vergeten. Ik wil nog eens zeggen dat een behoorlijke overloop alleen tot stand kan komen als het Rijk en de Provincie inspringen.” Volgens de wethouder is Velsen hope loos in de steek gelaten en heeft men zich niet in de woningproblematiek van de IJmond verdiept. „Op het bureau woningverdeling worden ze werkelijk gek van de emotionele toestanden die daar voorkomen. Mensen die zo vreselijk moeilijk zitten dat ze de boel daar in elkaar willen slaan of de ambtenaren bedreigen. Krankzinnige situaties, wer kelijk”, aldus wethouder Ockeloen. Weinig waardering heeft wethouder Ockeloen voor het Statenlid R. J. de Wit. „Deze man heeft zich indertijd als wethouder van Amsterdam een woest voorvechter getoond van het huidige streekplan, dat niet bepaald een succes is geworden. Momenteel is hij burge meester van Alkmaar en heeft zich in felle bewoordingen tegen onze plannen verzet. De Wit heeft niet eens de moeite genomen één telefoontje met Velsen over deze kwestie te plegen, terwijl hij toch in de Provinciale Staten volksver tegenwoordiger is.” Hoezeer schakers vriendschap slui ten en daaruit weer allerlei activitei ten kunnen groeien ondervond de Joegoslaaf Pavlev Orlov, die deel neemt aan de reserve meestergreep in Kennemerduin. Velsen wil het overigens niet bij het besluit van Gedeputeerde Staten laten zitten en komt binnenkort met een uit gebreide nota over de woningproblema tiek van de gemeente. Deze nota zal ook aan het provinciaal bestuur worden aan geboden. Het gemeentebestuur hoopt hierdoor de discussie weer op gang te brengen. „We voelen het als onze plicht hierop terug te komen en w« hopen gewoon dat er naar ons geluisterd wordt. Anders zie ik de toekomst voor Velsen somber in", besloot de wethouder. VELSEN Vrijdag 26 januari wordt In de Elonkapel aan de J. P. Coenstraat In IJmuiden een opwekkingsdienst ge houden, georganiseerd door de stichting „Evangelisch Ontwaken”, in nauwe sa menwerking met christenen uit verschil lende kerken in de IJmond. Tijdens deze dienst, te openen door ds. R. Reiling en te sluiten door ds. P. C. Koster, zullen enige predikanten en leken uit Canada de positieve ontwikkeling in de Canade se kerken behandelen. Wethouder Caret Ockeloen van Velsen vindt de beslissing van het provinciaal bestuur „nogal teleurstellend”. Hij ge looft dat Gedeputeerde Staten door dit besluit „te gemakkelbk” aan de woning- bouwproblematie van de IJmondge- meenten voorbij zijn gegaan. „Neem nu bijvoorbeeld Velsen”, zegt hij. „Toen men het streekplan voor het Noerdzee- kanaalgebied vastlegde, werden onze bouwmogelijkheden aanzienlijk beperkt doordat het nieuwe recreatiegebied Spaarnwoude vele hectaren grond op slokte. Het streven was een evenwichtige overloop tot stand te brengen, hetgeen niet of nauwelijks gebeurd is. Om nu de tijd tot deze overloop op gang komt te overbruggen, moeten we gewoon huizen bouwen BEVERWIJK. De noteringen van woensdag 24 januari aan de Beverwijkse veilingen waren als volgt. Groenten: breekpeen 20-42; boerenkool 62-89; groe ne kool 15-32; knollen 14-53; prei 44-71; rode kool 21-28; spruiten 32-65; uien 40- 63; witlof 98-106. Bloemen: anjer 26-51; trosanjer 180-250; anthurium 120-310: calla 35-70; chrysant 200-370; forsythia 30-65; fresia 14-470; hyacint 18-45; hya cint (per bos) 115; iris 510; narcis 75-210; nerine 135-155; orchidee 35-370; roos 70- 135; babyroos 18-69; tulp 100-310. Plan ten: achmea 390-730; azalea 185-510; be gonia 65-110; Bromelia 580-630: cineraria 60-155; coleus 30-45; cyclamen 80-190: poinsettia 30-55; hedera 65-170; kalan- choe 135-220; potchrysant 45-70; primula 80-115; st. paulia 115-145: vriesia 390- 480; gemengde planten 55-205. Mocht het met de bezwaarschriften meezitten dan kan over een kleine drie maanden bekend zijn of het plan-Ben- nebroek doorgang kan vinden. X - Het is al zo dat het inwonertal van Velsen met duizend is teruggelopen doordat steeds meer jonge inwoners wegtrekken. Natuurlijk zijn we voor een overloop. Daar heb ik zelf veel te lang voor gepleit. Maar zoiets komt alleen tot stand, wanneer de rijksoverheid en de provincie daar financieel achter gaan staan, zodat niet alleen jonge mensen met de wat hogere inkomens weggaan door de aankoop van een huis in het noorden, maar ook de minder betaalden in de woningwetbouw daar een kans krijgen. Verder is het noodzakelijk dat ook gezinnen en oudere mensen van de overloop kunnen profiteren, zodat Vel sen niet vergrijst”, aldus wethouder Oc keloen. Die buitenlanders waren a Is volgt verdeeld: 51 Duitsers, 15 Zweden. 1 Hongaar, 8 Joegoslaven, 1 Fransman, 4 Engelsen, 1 Ier, 3 Nieuw Zeelan ders, 2 Amerikanen, 3 Polen, 1 Deen. 2 man uit Singapore, 1 Australiër, 2 Roemenen, 1 Tsjech, 1 Spanjaard, 1 Zuid-Afrikaan en 1 man van de Farr Oer-eilanden. In De Moriaan bonden 210 deelne mers de strijd aan, terwijl in de toneelzaal van De Zon 60 dames en heren hun negendaagse strijd begon nen. In beide dependances van het Hoogovenschaaktoernooi zijn de deel nemers -welkom geheten door de toernooidirecteur L C. A. van Kuijk, die de grote opkomst van de Duitsers als een soort voorbode zag van het zomerseizoen, wanneer Wijk aan Zee meer Duitsers dan Nederlanders telt. VOOR KANTOORPERSONEEL 02200-1'2558 GEESTERWEG 8 ALKMAAR Het Zeewegziekenhuis heeft een claim voor een tehuis in de IJmond, maar hiertegen heeft het rijk bezwaren omdat het niet groot genoeg zou worden en daarom niet efficiënt en economisch zou kunnen worden beheerd. Het terrein voor het verpleegtehuis zal niet te ver mogen liggen van het Provinciaal Zie kenhuis in Santpoort. Het rijk en de deskundigen wensen bindingen met de inrichting voor het diagnostiseren. Ook specialisten en een apotheek moeten in de buurt zijn. Volgens wethouder Roozen voelt Be verwijk momenteel aan den. lijve, wat het betekent in inwonertal achteruit te gaan. „De investeringen, die gedaan moeten worden, zijn niet meer rendabel, terwijl de jaarlijkse uitkering uit het gemeentefonds lager wordt. Voor Bever wijk, Velsen en Heemskerk is bouwen over de spoorlijn van levensbelang. De lijst van woningzoekende is bijzonder groot en het ziet er niet naar uit, dat als de huidige situatie gehandhaafd blijft, die lijst kan worden ingekort. De wo ningnood steekt dreigend de kop op.” aldus wethouder Roozen. Hij wijst in dit verband ook op de zogenoemde gezinsverdunning. De wo- ningbezetting in Heemskerk ligt momen teel op 4 en „ongetwijfeld, zakt de gemiddelde bezetting in de toekomst naar 3. In de praktijk betekent de verlaging, dat Heemskerk er 2000 wo ningen bij moet bouwen willen wij het •inwonertal handhaven.” VELSEN. De besturen van de afde lingen Velsen van het Koninklijk Ver bond voor Ondernemers (K.V.O.) en het Nederlands Katholiek Ondernemersver- bond (N.K.O.V.) hebben voor donderdag 1 februari een openbare vergadering uit geschreven, welke in de bovenzaal van hotel „Royal” aan de Kennemerlaan zal worden gehouden. Dit naar aanleiding van het feit dat op de eerstvolgende agenda van het contactorgaan „Detail handel Velsen” het onderwerp „Wijziging winkelsluiting in de gemeente Velsen” is geplaatst. Want we barsten in Velsen van de woningnood. We kunnen niet tegen alle jonge mensen die wille trouwen, zeg gen: Ga maar naar Heerhugowaard, want daar kan je wel iets kopen. Volgens de Heemskerkse wethouder wordt er nu al gewerkt aan een herbe- rekening van het aantal vierkante me ters nog te creëren bruto winkelvloerop- pervlakte, want het magische getal van 42.000 Inwoners (Heemskerk mikte in dertijd hierop) zit er niet meer in. „Waarschijnlijk komen wij bij de 33.000 inwoners, maar dan houdt het ook op," aldus wethouder H. Roozen. HAARLEM. Het bestuur van de Stichting Recreatiegebied Spaarnwoude gaat weer eens praten over de voorha ven nabij IJmuiden. Men zal aanstaande maandag hierover vergaderen om half tien ’s morgens in het Provinciehuis. Het onderwerp voorhaven stond bij de vori ge vergadering reeds op de agenda, maar werd toen niet besproken in verband met de afwezigheid van de Amsterdamse wethouder H. Lammers. Maandag zal tevens gepraat worden over de aanleg van een golfbaan bij Buitenhuizen en zal het bestuur een besluit nemen over een aanvraag voor de exploitatie van een manege in het recreatiegebied. De stichting Tijdelijk Verpleegtehuis Haarlem is momenteel op drie fronten bezig voorzieningen voor bejaarden van de grond te krijgen. Naast het plan voor I de IJmond is er ook het plan voor een semi-permanent complex in Haarlem- Meerwijk en één voor permanente bouw aan de zuidkant van Zuid-Kennemer- land, in Bennebroek. Als het overleg de komende maanden positief uitvalt zal dat een totaal aantal bedden van onge veer 500 opleveren. Voorzitter mr. Takx van de stichting vertelt over de initatieven dat de plan nen voor de semi-permanente bouw in de ambtelijke koker in Den Haag zitten. De stichting heeft al veelvuldig contact gehad met het ministerie van Volksge zondheid maar het lijkt geen gemakke lijke zaak te worden. Hoofdbezwaar te gen de in korte tijd neer te zetten semi- permanente bouw is het grote bedrag dat jaarlijks moet worden afgeschreven. Als de goedkeuring er is, en mr. Takx weet zelfs niet bij benadering wanneer die komt, hoeft het maar negen maan den te duren voor het gebouw met 60 tot 100 bedden er staat. De meeste voorzieningen zijn namelijk vlug aan te brengen. In samenwerking met de inrichting Vogelenzang is de stichting aan de zuid- flank van Zuid-Kennemerland in onder- handelingen met het gemeentebestuur van Bennebroek. B. en W. hebben in principe medewerking gegeven en de stichting heeft een aantal terreinen op het oog waar een permanent gebouw met ongeveer 200 bedden zou kunnen worden gebouwd. Met de provincie wordt nog onderhandeld om een plan te krijgen dat ook voor de Provindiale Planologische Dienst aanvaardbaar is. 5 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5