gevorderd Honger dreef Italiaan tot straatroof, drie maanden in gevangenis nu eet hij Komend cursusjaar mogelijk opleidingen dokters- en tandartsassistenten voor Nobelprijs voor de vrede Scholieren lieten trein ontsporen FOTO LOEK ANDERSON ED Bordelen op Katendrecht Nixon verdient ■K P. J. BOOY BH -i 1 f O tl o 11 I -o ■"■■"■■gr a ■F ÉT Weg AAN SCHOOL VOOR APOTHEKERSASSISTENTEN TWEETAL: Palestijnen slaan wapens op in Europa „OM ’M TE LATEN STOPPEN” TOON HERMANS KOOPT VILLA IN BLOEMENDAAL DON DONDERDAG 25 1973 JANUARI 6 (V»n een onzer verslaggeefsters) Vroeg (Van een onzer verslaggevers) SENATOR: 99 i y J Komedie voor 199,- nu 49,- nu 335,- 59 62 ,3 F Olympus Trip volautomatische k.b.-camera, van 235,- National elek tronen flitser Bauer-Star filmcamera Bessy Electronic II instamatic camera automatisch van 169,- nu 89,- Bauer voor 685,- Bauer voor 775,— Fuji P. 100 single 8 camera van 299,- voor 199,- Sankyo filmcamera van 458,- voor 375,— Gaf filmcamera met reflexzoeker en ingeb. bel.meter van 275,- voor 225,- Safari kijker voor 75,- Metz computer flitser van 239,- voor 199,- VERZEKERDE WAARBORG Bs Canon Spiegel reflex F.T. q.l., van 850,- voor 575,- w Philips vergroter van 248,- voor 198,- VEI mome: iaamt weg door 1 gestre de N uit de voorst verbe' bredii Een uitget leg ei tievel voorz' DE W0NDERGAVEN Foto boeken met 50% KORTING BB. g HAARLEM De Haarlemse School voor Apothekersassistenten aan de Prins Hendrikstraat zal mo gelijk al het komende cursusjaar worden uitgebreid met opleidingen voor dokters- en tandartsassisten ten. Bij het ministerie van onder wijs in Den Haag is onlangs toe stemming aangevraagd om de nu „cursorische” opleiding (maximaal 18 lesuren per week) om te zetten in een volledige dagopleiding. Wan neer die toestemming afkomt, kun nen de genoemde opleidingen aan de verbonden worden. Fijn HAARLEM Honger kan een slechte raadgever zijn. Dat onder vond een 19-jarige Italiaanse jon gen in november vorig jaar. Hij was uit Italië gekomen om in het Wirt- schaftswunder meer dan een droge boterham te verdienen, maar toen hij na een maand nog geen kansen zag vertrok hij naar Nederland omdat hij gehoord had dat hij daar betere werkomstandigheden kon vinden. Hij zat na een dag of wat in Amsterdam al zonder geld, vertrok naar Haarlem in de hoop daar land genoten te vinden, maar liep ook hier rond met een lege maag. In arren moede beroofde hij toen in de Doelstraat een vrouw van haar handtas met 180 erin. Een korte rijkdom, nu eet hij al twee maan den het brood van het Huis van Bewaring. Verdubbeling Deugniet (Vé -> i 1 werk. to (Van een onzer verslaggevers) ZIE ONZE ETALAGES enz. enz. e< Kennemerlaan 85-87, IJmuiden (naast City) - Telefoon 02550 1 .’.ViF 4 - -Ui Leerling-apothekersassistenten aan het Op al onze artikelen ontvangt u volledige gar. en 1 jaar gratis Combi-verzekering in de fijnst» soorten met zoomlens 6x van 825,- met zoomlens 8x van 899,- TEL AVIV (Reuter) Het Israëlische dagblad Maariv heeft gisteren bericht dat Arabische guerrillastrijders in West- Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk wa penopslagplaatsen hebben ingericht om hun bewegingsvrijheid te vergemakkelij ken. Het dagblad is ook al een antiek kontaktadres. 7x50, van 125,- D« 1 gede door moe de DER NATUUR -wk: Ooi deze noort een i breec vijfti drie «en i voetj He weg- Pont voor Het waar klaar in IS He we 1 nenk 1974 weer ook van De 1 weer op z'n best vereenigd Zo overw teel g dat di spoor” „As-si de PF binner men was u kelijk. len nt ze we Bij minge een k meter is be koelw entwii MW. genon is. De weg - zovee gel weg naar Daarl Staal De scholieren, die in het politiebureau in Overveen zijn ingesloten en binnen kort voor de Haarlemse officier van justitie worden geleid, hebben bekend de lege zuurstoffles, die ze in de buurt van de baan hadden gevonden, op de rails te hebben gelegd om de trein te laten stoppen. Om dezelfde reden hadden ze in lassen in de andere rails de plaatjes gedrukt. Deze waren uit een werkkeet van de spoorwegen ontvreemd. Ze ble ven de afloop afwaehten en gingen er na de ontsporing met de honden, die ze aan het uitlaten waren, vandoor. Later op de avond kwamen ze terug om de gevolgen van hun daad te bekijken. Ze werden toen met het overige publiek door de politie van het terrein verwij derd. Woensdagmorgen zijn ze nogmaals op de plaats van het ongeluk geweest. De twee hebben tegenover de politie verklaard dat ze de gevolgen van hun baldadigheid niet hebben ingezien. dat het verdachte allemaal wat makke lijk afging. Hij liep nog in een proeftijd, het rapport was niet onverdeeld gunstig. Hij eiste twee maanden waarvan één voorwaardelijk. „Dan ben ik zwaar gedupeerd in mijn schoolopleiding. U zou me goed pakken met een zware geldboete”. Mr. Vink: „Tja, dat zijn de consequenties”. Hij begreep de eis wel, wilde verdachte echter gezien zijn studie dan toch maar een kans geven met twee maanden voorwaardelijk en 150 boete. ROTTERDAM. De gemeente Rot terdam mag van Gedeputeerde Staten negen panden in de wijk Katendrecht vorderen. De panden worden gebruik als bordelen. G.S. hebben gisteren laten we ten dat een protest van de exploitatie maatschappij „De Maasstad”, de eigena resse van de panden, op grond van de woonruimtewet ongegrond is verklaard. Deze wet verbiedt dat woonruimte wordt gebruikt als bedrijfsruimte. De uitspraak van G.S. betekent een overwinning voor het wijkorgaan Ka tendrecht, dat al jarenlang tegen de prostitutie in de oude havenbuurt vecht. „Ik heb nu eindelijk het gevoel ook in een rechtsstaat te leven”, zei een woord- voerdster van het wijkorgaan. Zij voeg de eraan toe dat in Den Haag blijkbaar is doorgedrongen hoe groot de woning nood in Rotterdam is. Het wijkorgaan heeft voor de negen panden al diverse kandidaat-bewoners voorgedragen. BLOEMENDAAL. Twee Haarlemse scholieren van 16 en 17 jaar hebben tegenover de Bloemendaalse politie be kend dat zij dinsdagavond de trein Be- verwijk-Haarlem hebben laten ontspo ren. Zij hadden op enkele honderden meters van station Bloemendaal een zuurstofcilinder op de rails gelegd en in het andere spoor metalen plaatjes in de rails aangebracht. Bij de ontsporing werden twee mensen licht gewond. De totale schade is ongeveer twee ton. Dik van Z. te E. (16) ’Mijn vader en moeder wilden zo graag een antieke broodkast hebben. Met m’n broer en zus samen hebben we toen een rubriek- advertentie in de krant gezet. Dat was een mooi feest toen ze 25 jaar getrouwd waren, m’n vader en moeder. Met als troostprijs een gave oude broodkast.' was vroeger bromfietsmonteur geweest. Er stond nog meer op de dagvaarding: diefstal van eenboormachine uit een winkel in Schalkwijks winkelcentrum („ik had er het geld niet voor”, mr. Vink: „je moet je uitgaven naar je verdiensten zetten”), enbij de zaken was gevoegd de diefstal van een vouwfiets voor het station, een cadeau voor zijn verloofde. Mr. Vink: „Als dat een meisje met karakter was had ze het niet geaccep teerd”. Ze had karakter, ze had er niet op gereden. De officier had de indruk „Ik vind het niet fijn, nee, ik had het hier anders verwacht”. Met deze woor den liep een 47-jarige bloembollenkwe ker uit Spaarndam mokkend de zpaai uit. Op 9 oktober werd hij door de politie op de Randweg aangehouden „Ze waren met z’n vijven, dus waren het leerlin gen” die z’n auto technisch niet in orde vond. Daar werd hij kwaad over zodat hij de heren een aantal minder welvoegelijke kreten naar het hoofd slingerde. Hij werd zelfs zo razend dat er een knevelketting aan te pas moest komen. „En dat allemaal om een oude auto” zuchtte mr. Vink. Dat viel ook helemaal niet in goede aarde, de auto was nog best in goede staat, kortom verdachte had overal een zeer fel weder woord op. Toen de man opmerkte dat hij rustig verzocht had hem van die knevel ketting te bevrijden, schamperde de politierechter: „ik hóór het u vrien delijk zeggen”. De jongens werden gistermiddag aan gehouden na een intensief onderzoek van de spoorwegrecherehe in samenwer king met de recherches van Haarlem en Bloemendaal. De arrestatie volgde na een buurtonderzoek, waarbij men veel steun had aan de gegevens van een flatbewoner in de omgeving van het ongeval. De man had vanuit zijn woning alles zien gebeuren. Hij herinnerde zich dat hij dinsdag twee jongens in de buurt van de spoorbaan had zien lopen en dat De officier eiste een week. „Erg veel” vond verdachte, „u kent de omstandig heden niet. De politie...” volgde weer een uiteenzetting over de technische on deskundigheid van de beambten die „toch maar op hun strepen stonden”. Waarbij hij vergat dat hij ze eerder als streeploze leerlingen had betiteld. „Ik ben bollenboer, daarom ben ik nogal ruw in m’n taalgebruik”, verontschuldigde hij zich bij de politie. „Ik bedoelde het niet als belediging maar om de politie sneller te laten werken”. Dat was mr. Vink bepaald niet van bollenboeren in het algemeen gewend, en het ging hem ook te ver dit als verontschuldiging aan te voeren. Hij gaf geen vrijheidsstraf, maar een boete van f 250. Politierechter en officier vielen vooral over het feit dat verdachte zijn laatste centjes behalve aan brood ook aan siga retten besteed had, waarbij ze zich waarschijnlijk niet realiseerden dat een sigaret een goede hongerverdrijver is Ook mr. Vink vond een straat roof bijzonder ergerlijk. Hij merkte op dn< er toch instanties genoeg waren geweest die de Italiaan hadden kunnen heincn Ge zien échter verdhchtés jeugd en het feit dat hij al kerst en oudejaar in de gevangenis had doorgebracht, halveerde hij de gevraagde celstraf. „Ach, het wordt, allemaal zo overdre ven, ik heb haar alleen maar een trap onder haar achterwerk gegeven. Al die komedie eromheen. Ze lag op de grond en toen zei ze „ik ben bewusteloos”. Aldus een verontwaardigde 22-jarige Haarlemse stukadoor, die terecht stond omdat hij een vrouw op 20 oktober op het Staten Bolwerk inderdaad een stevi ge schop had gegeven. Er was echter wel het een en ander aan vooraf gegaan, niet alleen op dat moment (hoe de vrouw tegen haar zin in de auto kwam, hoe hij haar achterna rende), maar ook in het verleden. Tijdens de zitting moch ten we er naar gissen en we moeten het u dus onthouden wat de achtergronden van dit alles waren. Dat de vrouw blijkbaar in het verleden ook niet zo bijzonder aardig was opgetreden bleek echter wel uit de woorden van officier en politierechter, die beiden dit alles we' Incalculeerden, maar vonden dat je zo je twisten niet mag oplossen. Conform de eis kreeg de man f 100 boete enkele dagen daarvoor twee jongens in de omgeving een vuurtje hadden ge stookt. Het plan om een opleiding voor dok ters- en tandartsassistente in de huidige school in te passen berust voor een groot deel op doelmatigheidsoverwegin gen. zo zegt directeur J. W. ten Brink. „De drie opleidingen liggen in hetzelfde vlak, namelijk dat van de volksgezond heid. Vakken zoals EHBO, chemie en omgang met instrumenten komen in alle drie de opleidingen aan bod. Versplinte ring van gemeenschapsgeld”, zo noemt de heer Ten Brink de situatie, die zou ontstaan wanneer de drie opleidingen los van elkaar zouden worden gegeven. Volgens de Europese correspondent zijn de Palestijnen daar vorig jaar zo mer begonnen om op verschillende plaatsen de beschikking over wapens te hebben oznder dat deze over grenzen behoeve te worden gesmokkeld. Ook de Verenigde Staten zouden zijn gewaar schuwd voor wapensmokkel. WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse Republikeinse senator van Oklahoma Henry Bollmon heeft presi dent Richard Nixon voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede In het gebouw aan de Prins Hendrik straat, hoek Wilhelminastraat, beschikt de school tegenwoordig over vier leslo kalen en twee apotheken: een verdubbe ling van de accommodatie vergeleken met zeven jaar geleden. Het gebouw wordt gedeeld met de Prins Hendrikschool voor gewoon basisonderwijs. Uitbreiding van de school met oplei dingen voor dokters- en tandartsassis tenten maakt meer lesruimte noodzake lijk, zo zegt de heer Ten Brink. Zorgen daarover maakt hij zich vooralsnog niet. Eerst moet de toestemming van het ministerie komen om de tweejarige cur sus om te zetten in een tweejarige (vol ledige) dagopleiding. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. Toon Hermans gaat het bronsgroen eikehout van Zuid-Limburg verlaten om zich te ver schuilen in het Kennemer duinengebied. Hij heeft de aan de Midden Duin en Daalseweg gelegen villa van bankdirec teur D. L. M. Smit gekocht en zal daar nadat de woning grondig is verbouwd, zijn intrek nemen. Zuid-Kennemerland is Toon Hermans nite onbekend. Voordat hij in Maastricht ging wonen zat hij jarenlang aan de Zuid-Boulevard in Zandvoort. De familie Hermans heeft haar woning in Maas tricht al verkocht. De reden van de verhuizing is dat Toon Hermans in Maastricht veel last had van mensen, die de woning van de cabarettier hadden opgenomen in hun lijstje van beziens waardigheden. Met dit toerisme zal het in Bloemendaal waarschijnlijk wel mee vallen, want de villa ligt achter bomen verscholen en een hellend terrein tussen de Hoge en de Midden Duin en Daalse weg. De officier van justitie, mr. Van der Valk Bonman wilde wel aannemen dat de jongen niet hier was gekomen met het doel om iemand te beroven of „van wege de lage straffen”. Hij meende dat echter met straffe hand tegen dit soort straa! oven moest worden opgetreden en eiste daarom zes maanden. Een eis, die de advocaat, mr. Seunke, zwaar op de maag lag. Hij vergeleek het met een zaak die hij een paar maanden geleden had, een cliënt die ook, maar nu zuiver met opzet zichzelf te verriiken, iemand op straat overviel en zelfs zo toetakelde dat die er een week ziekenhuis aan overhield. Er was toen een straf van drie maanden gevallen. In dit geval zag hij bepaald geen verrijkingsgedachte, en het feit dat de jongen al twee maanden in voorarrest zit. nog geen werk hee' en nu terug wordt gestuurd naar Italië bovendien de feestdagen in de cel moest doorbrengen, waren voor hem redenen een straf gelijk aan het voorarrest te vragen. De afgelopen vier jaar, onder presi dent Nixon, heeft de Amerikaanse luchtmacht de grootste bommenlast uit de geschiedenis uitgeworpen op Indo- China. Het is niet bekend hoeveel slacht offers deze recordbombardementen heb ben gemaakt, maar Kissingers assistent Holdridge verklaarde in 1970: „We stel len ongeveer 200.000 a 250.000 mensen per jaar buiten gevecht.’ De School voor Apothekersassistenten werd in 1966 op initiatief van de Haar lemse Apothekersvereniging opgericht door de gezamenlijke apothekers in Haarlem, de IJmond, de Bollenstreek tot Lisse en een gedeelte van de Haarlem mermeer. Sinds die tijd draagt zij zorg voor de opleiding voor apothekersassis- ten, die voorheen plaats vond bij de apotheker zelf. „Een deugniet” zo sprak mr. Van der Valk Bouman over een niet aanwezige 25-jarige bouwvakarbeider die terecht moest staan voor mishandeling. Hij be doelde het niet zo aardig als het klinkt, de jongeman heeft een indrukwekkende lijst van straffen op zijn naam. Dit keer had hij moeten verschijnen omdat hij in een dronken stemming amok maakte met de inzittende van een aut>' op de Gedermpte Oudegracht, en zonder reden de chaufeur een pak slaag gaf. De officier eiste een maand, het werd veer tien dagen. „Enfin” verzuchtte mr. Van der Valk Bouman, „volgende keer zien we ’m wel weer”. Had hij zich ongeveer een uur later op de gang vertoond dan had hij kunnen zien hoe deze „deugniet” even lanigswipte om te vragen hoeveel hij gekregen had. Kennemerlaan 32 IJmuiden Tel. 14331 „Ik ben niet zo vlot met opstaan”. Dat was de theorie van een 22-jarig leerling- elektricien uit Haarlem waarop hij zijn diefstal van een brommer voor een café baseerde. Z’n eigen brommer was kapot, hij moest vroeg op, en met een brommer zou dat wat schelen. Mr. Vink zag dat niet zo zitten. „Vroeger opstaan” was zijn remedie, en „wat voor verschil maakt het, vroeg blijft het toch. Het was gewoon luiheid” Ook vond hij het vreemd dat verdachte a la minute zag dat de bewuste brommer niet op slot was. „Dat gaf toch de indruk dat u er juist voor op pad was Nee, hij kon dat echt in een oogopslag zien, want hij Bellmon deed dit in een brief aan het Noorse Nobelcomité, op grond va: Nixons streven in 1972 naar een tijdperk van wereldvrede. Volgens de senator heeft „geen andere staatsman in deze eeuw zich zo voor vrede ingezet.'” -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 6