Cor Witschge: ik ben geen clown, ik spéél hem alleen Mouth McNeal: breuk of blindedarm? Band Hengelo stoort zich aan bloot W. F. Hermans weigert prijs PT Snowflake Dizzy Man's Beethoven van en Poppeppers SOOSACENDA TOT DE POP POP DERTIEN Jan Ludwig de Australische ambassade IJ FF1 B- mensen deze tijd zijn opruiming brenaen wii I voor aile en uitbreiding, -1, een bijzonder die van attractieve ,de Uilenbooni „De Stoeterij” 11 na verbouwing 8 Sapperdeflap Geen rijkssubsidie voor Podium „PIPO, WAT FIJN DAT JE WEER TERUGKOMT” „Gekke Gerrit” niet op repertoire 1 r.' Mn»* DONDERDAG 25 JANUARI 1973 (Van een medewerker) „Doodgewoon acteur” De come-back i door Ferry Tromp brengen. Als het aan Cor Witschge ligt, zal dan ook Marijke Bakker, als de onvervalste Mammaloe, haar come-back beleven. „Dat is een prachtmeid. Die heeft zich met die rechtszaak helemaal achter mij op gesteld. Dat is nog eens solidari teit....”. Het is weer eens leuk raak in ons vaderlandse pop wereld je. Mouth McNeal, onze absolute paradepaardjes in het buitenland en het meest succesvolle duo van 1972, zouden ruzie hebben. Het bestaan van het duo zou zelfs op het spel staan. AMSTERDAM Dat Cor Witschge bijzonder vrolijk, bijna overmoedig is gestemd, is natuur lijk niet verwonderlijk. Gedurende de woordenvloed, die „de enige echte Pipo” in zijn onder Monu mentenzorg staande fraai verbouw de woning aan de Amstel over ons heen laat gaan, maakt hij er geen geheim van dat hij gelukkig is zich binnenkort opnieuw van zijn Pipo- kant te kunnen tonen. In mei en juni starten de opnamen voor een nieuwe serie Pipo-afleveringen, die de VARA-tv het volgend seizoen gaat uitzenden. Plan is om elke maand twee afleveringen van elk twintig minuten op het scherm te it""*4''" Auberge van ouds r -1 Y F-> Jf I t .M i- W ra 1 ADVERTENTIE 95 Mouth: „Ik weet van niets”. JAN AUE iedere 1, ADVERTENTIE Cor Witschge’s eerste rol als knielende page in „Assepoester”, gespeeld door het jeugdtoneel van Rob Gerards. Hij was toen vijftien jaar. en oo HENGELO. Op last van B. en W. van Hengelo (Ov) is het kunst werk van de maand twee aquarel len met vrouwelijk naakt uit de hal van het stadhuis verwijderd, om dat het door bezoekers en medewer kers als kwetsend werd ervaren. Het Is de eerste maal in drie jaar dat het gemeentebestuur een kunstwerk van de maand heeft laten verwijderen. Focus heeft (gelukkig) niet het Nederlands alleenrecht in Engeland. Supersister mag er van 13 tot en met 25 maart muzikaal en tegen betaling ronddolen. on In 19 en uur. 4.25 5.75 8.50 5.55 1.85 ).7O 1.25 8.80 180 >00 on In (beh. 2.75 2.00 5.55 ,25 .70 1.25 1.00 1.25 3.05 1.00 3.50 1.10 '.55 .75 .35 :.io 1.00 550 ;.oo i.50 .10 i 25 :.25 :.75 !.00 I 75 00 1.75 >00 00 70 i.50 >50 160 II fe- :.m. 4 >n:D« Mu- ,Aan- linet. rijen, ader- 7 en :s io. 70 25 25 75 50 .50 00 .00 40 50 50 30 25 .50 .50 .40 .50 .00 .50 .50 .00 .10 .00 .75 .20 .50 .35 iea I ■dt >r- s" I Neerlands poptop is druk. Van Golden Earring verschijnt half febru ari een nieuwe single. De groep is deze week begonnen met de opnamen voor een nieuwe elpee. Earth Fire is al onder de handen van producer Jaap Eggermont uit en hun album zal waarschijnlijk „Atlantis” heten. Sandy Coast inclusief Marianne No bel is ook al met een single en een LP bezig. Het kan niet op in deze donke re dagen. Dank zij de Australische ambassa de, die ons steevast op de hoogte houdt van de succesvolle verrichtin gen van Haarlemmers in dat verre continent, weten we nu, dat Jan Aue, 25 jaar oud, en tot 1963 woonachtig in de Cheribonstraat in Haarlem muzi kale triomfen viert in Adelaide, met 850.000 inwoners hoofdstad van Zuid- Australië. >.m. 4 l.e.m. ader» iwicz. 1 en pro- igam. raties iderd :ame- all» 1.30-17 P in 19 en Nu is „ziek zijn, beter worden” onder meer in de popwereld een beperkt begrip dat niet alleen met medicijnen, maar ook met vrede slui ten te maken heeft. Maar voolopig weten we nog niets. Sjoukje ligt te bed en Willem kijkt tv, iets waarvoor hij maar weinig gelegenheid krijgt. Op 7 december van het vorig jaar heeft de jury minster Engels geadviseerd de staatsprijs letterkunde 1971 toe te kennen aan dr. Hermans voor zijn gehele oeuvre. De jury bestond uit mr. K. L. Poll, lid en voorzitter, mevrouw C.Eggink mevrouw M. D Ferguson-Wiggerink, mevrouw H. Rectificatie. David Cassidy komt niet in Amsterdam, maar hij komt wel. Op zondag 11 maart voor twee concerten in de Rotterdamse Doelen en wel om 16.30 en 20.15 uur. Beloofd wordt dat mooie Dave telkens min stens een uur op het podium zal staan zodat we hem goed kunnen bekijken. Verder zingt hij niet alleen, maar speelt hij ook gitaar, piano en drums. kennen stond, dat de prijs 18.000 gulden bedraagt. Dat was een tikfout, volgens het reglement bedraagt de prijs 8000 gul den. .stra’s 19 en Tool» 13.45, Sack- 5. 14J. 10, 16, ,VUn- 19 en i ..De 13.30, •Sam- uur. ,VD”, r, zo. in „I- i uur. harli» Dag. 16.15, n in kid”, 15.30, do In 16.45, i hun 11.30, 13.30 >lein) ions”, r, zo. Nu sluimeren er al langer berich- ten dat Haarlemmer Willem Duijn en Sjoukje van ’t Spijker het nou niet zo erg op elkaar begrepen hebben. Maar sinds Sjoukje daarover vorige week in „een landelijk ochtendblad” nogal openhartig haar hart heeft ge lucht, schijnt de boot aan te zijn. Dit weekeinde was het duo in Berlijn, waar het tussen opnamen door stevig geknetterd schijnt te hebben. „Schijnt”, want Mouth zegt niets en McNeal is ziek. In datzelfde Berlijn kreeg ze plotseling last van een „blindedarmontsteking zonder koorts”. De dokter liet haar daarom wel naar Nederland terugkeren, maar het duo is niet op de muziekbeurs Midem in Cannes waar het wel had moeten zijn. Vanwege die blindedarm, heet het. Voor jeugdig en volwassen Neder land breekt de zon op één punt tenminste door de wolken. Nog zo veel” nachtjes slapen en het onna volgbare „sapperdeflap” klinkt weer door menige huiskamer. Het komende winterseizoen beleeft de enige echte onvervalste Pipo ofte wel Cor Witschge op het VARA-scherm zijn „come-back". Witschge is daar zeer gelukkig over. Hij heeft zijn hart aan Pipo nu eenmaal verpand. Begrijpe lijk als er nog altijd kinderen zijn die roepn: „Sinterklaas is niet echt, maar Pipo tenminste wèl”. In onderstaand verhaal vertelt Witschge hoe het voelt als je 15 jaar lang met een clown moet leven. „Pi po bepaalt mijn leven voor een be langrijk deel”, zegt de Amsterdamse acteur, die door de Nederlandse Vere niging van Slechthorenden ooit werd uitgekozen als de best verstaanbare televisie-artiest. Het gouden horloge dat ik daarvoor kreeg, draagt mijn vrouw nu”. Vanwege de financiën heeft Jan zijn veel geloofde talenten tot nu toe voornamelijk in dienst gesteld van concerns die zaten te springen om haarscherpe achtergrondmuziekjes voor hun tv-spots. Sinds de snelheid waarmee Adelaide’s huisvrouwen naar de winkels rennen die van Jan’s rappe pen nog overtreft, krijgt hij ook aanbiedingen voor „serieuze” mu ziek, zowel van de tv-maatschappij aldaar als van de artiesten. AMSTERDAM. Doordat de ge meente Amsterdam nog verdere bezuini gingen op de uitgaven verlangt, heeft „Het Amsterdams Toneel” naar hét mee deelt, moeten afzien van het uitbrengen van de kleine zaalproduktie „Gekke Gerrit”. Het stuk werd in opdracht van „Het Amsterdams Toneel” door Hugo Claus geschreven als bewerking van Godards „Pierrot le Fou”. Het was voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlands toneel dat een stuk werd geschreven naar aanleiding van een film en niet andersom. Hij wil wel even aan de telefoon komen. Wat is er aan de hand? „Hoezo”. Nou, er zou ruzie zijn. „O ja? Ik weet van niets. Er stond een raar stukkie in de krant, ja. Maar ik draai al zolang mee dat ik me daar niet meer aan ga storen. Het enige dat ik weet is dat Sjoukje ziek is waardoor we niet op de Midem kun nen zijn. In Berlijn kreeg ze last van haar blindedarm, een beetje zenuw achtig geloof ik”. Dus je ontkent dat er een stormpje door het duo waait? „Ja, mag ik nu weer kijken?” We wachten maar af. PEN, Kanaalstraat 257, IJmuiden, zaterdag: Dizzy Man’s Band; zondag middag: The Flag. Zero, Bakenessergracht 8-10, don derdag: film „Courage of the people”; vrijdag yoga en theater; zaterdag: Snowflake; dinsdag; scholingsgroep maatschappij-opbouw, thaterwork- shop; woensdag: ecologie en zeefdruk- werkgroep. Royal Flush, Bernadottelaan wijk centrum, zaterdag: Incantation en disco Lion. ‘t Turfschip, Turf steeg 2, zaterdag: koffiebar met de folkzangeres Ida Koelstra. Daar tussendoor besteedt deze gewilde vrijgezel echter al zijn tijd aan zijn lievelingsproject; het compo neren van een heuse symfonie. „Het zal op deze manier wel een paar jaar duren, maar het zal en moet af”, zegt hij. Hij voegt eraan toe: „Australië is een warm land met gouden mogelijk heden”. Laten we nou gedacht heb ben, dat het de ambassade erom te doen was om Haarlems muzikale imago nog wat op te poetsen. Met de werken heeft de kunste naar, David in ’t Veen, de tegenstel ling tussen een agressie oproepende machinegeweer en het zachte vlese lijke willen weergeven. De ene aqua rel toont een onder het middel naak te vrouw, met op de achtergrond een arabier met machinegeweer. Op het andere komen twee boven het middel naakte vrouwen voor, met een op de grond liggende soldaat. Het betreffen de rapport van de kulturele ambte naar omschreef de stukken als „tech nisch waanzinnig knap, ware mees- 1. Crazy horses Osmonds; 2. Donna Ten CC; 3. Block Buster Sweet; 4. Ben Michael Jackson; 5. Clap your hands and stamp your feet Bonny St. Claire; 6. Pappa was a rolling stone Temptations; 7. Long haired lover from Liverpool Little Jimmy Osmond, 8. Hi hi hi Wings; 9. Elected Alice Coo per; 10. Me and mrs. Jones Billy Paul; 11. Rock me baby David Cassidy; 12, Magic woman touch Hollies; 13. tïberall auf der Welt Freddy Breek. Eric Clapton is terug in de pop. Zaterdag 13 januari gaf hij samen met mannen als Pete Townshend en Stevie Winwood een reeds lang van tevoren uitverkocht concert in het Londense Rainbow Theatre. Reden waarom een tweede optreden werd ingelast. n ,Au uur, vo, 14 Pietje No”, ,,Voor 13.30, an de 19.30 lur. 5 19.45 5 uur Acca- Crazy Inn, Kokstraat 13, soos met de blues- en folkzanger Mario Placi- di. De Pauw, Kromhoutlaan 55, geo pend van 8 tot 11 (14-17 jaar). HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: Trio Arnold Klos met Jacques Schols en John Engels. El Tora, EVNH-gebouw Engeland- laan, vrijdag en zondagmiddag: disco dansen. 't Plein, Balkanplein 4, behalve maandag iedere dag open van 8 tot 11 plus vrijdag-, zaterdag- en zondag middag. Disco Dubois, Berlagelaan 45, zon dagmiddag: discodansen. Moulin Rouge, Kleine Houtstraat, iedere avond: bar-dancing-disco; don derdag 25 jan.: Cardinal Point; 1 febr.: Jimmy Walker and the Revolution of Man. Voom-Voom, Spaarnwouderstr. 61 vr., zat. en zo: bar-disco. Can-Can, Stoofsteeg avondbar-dancing-disco. Riverside, Spaarne 91, wo., vr. en zat: soos. De Huif, Gen. de la Reijstr. 4, dinsdg en donderdag: soos. AMSTERDAM. De Amsterdamse Kunstraad is teleurgesteld over het ne gatieve advies, dat de raad voor de Kunst heeft uitgebracht aan de minister van CRM inzake de subsidieaanvraag van de toneelgroep Podium (Bob de Lange). Op grond van dat advies heeft de minister meegedeeld niet bereid te zijn bij te dragen in dat deel van de Amsterdamse toneelvoorziening, dat door toneelgroep Podium zal worden ver zorgd. In een brief aan de Raad voor de Kunst schrijft de Amsterdamse Kunst raad, dat de financiering van de to neelvoorziening in het s eizoen 1973-74 daardoor voor Amsterdam uiterst pro blematisch is geworden. De Kunstraad betreurt het daarom, dat geen contact met hen is opgenomen voordat een defi- Dat Witschge over niet al te lange tijd de taak van Pipo-vertolker weer op zich zal nemen, is niet bepaald aan zijn fans voorbijgegaan. Nadat Mies Bouwman in „Eén van de acht” er melding van maakte, klopt de PTT met volle zakken bij hem aan. Brieven van kleuters en kinderen, brieven van volwassenen uit alle delen van het land, maar ook uit Amerika en de Nederlandse Antillen. Koffers vol. Sommigen zijn simpel gea dresseerd met: Pipo Amsterdam, of Cor Witse, Artis. „Ze komen allemaal terecht en ze worden allemaal beantwoord,” zegt Witschge niet zonder trots. Een klein selectie levert het volgende aardi ge proza op: „Pipo, hoera, je komt terug. Ofje me terugschrijft, weet ik niet. Maar één ding is zeker, ik ben een meisje van 9 jaar uit Gouda.” „Ik ben Thea van Koutrik. Ik zat twee jaar geleden bij een voorstelling van u in de zaal. Kent u me nog?” „Ik wil heel graag dat u weer op tv komt, want ik vind u véééééél en vééééééé leuker dan Cees van Oy- en...”. „Pipo, kom je gauw terug, ik vind de nieuwe Pipo niet zo leuk.” „Dag, enige echte mijnheertje Pipo.. „Meneer Witschge, we zijn mensen van 72, we hebben zitten hiulen toen we hoorden dat u weer op TV komt. nog lg- 13, Ben”, 17.30, Goof- 11.30, avond er in 5'V-V-' Niettemin blijft Witschge’s spectacu laire terugkeer als Pipo in het gesprek aan de veelbezongen Amstel de boven toon voeren. Is het niet moeilijk om weer vriendelijk om te gaan met men sen, die je hebben laten vallen? „Natuurlijk is dat moeilijk. Maar het hoort bij het artiesten vak. Je moet ook kunnen vergeten. Schrijver Wim Meul- dijk en ik hebben elkaar gewoon nodig. Zonder elkaar beginnen we gewoon niks Ik wil niet meer terugkomen op het verleden. Al heb ik die zaak tegen Meuldijk, de VARA en Cinécentrum verloren, toch blijf ik er bij dat ik gelijk had. Ik heb dat contract toen niet willen ondertekenen, omdat mij alle rechten op de Pipo-figuur werden ont nomen en ik voor herhalingen niet zou worden uitbetaald.” Vanzelfsprekend is er héél wat omge gaan in het brein van Cor Witschge toen hij na aan de dijk te zijn gezet voor de eerste maal zijn opvolger, Cees van Oyen, op het scherm moest aan schouwen. „Ik ben voor het apparaat gaan zitten en ik heb gezegd: zou die man werkelijk zo maar een rol kunnen ovememen, waar ik tien jaar lang aan gezwoegd heb. Het zweet stond in m’n handen. Het was een afschuwelijke ge beurtenis een andere Pipo te ontwaren. Maar na een minuut wist ik genoeg. Nog tijdens de uitzending werd ik door ie dereen opgebeld. Ik vond het geweldig te zien dat je niet maar effe Pipo kan naspelen. Cor Witschge, „doodgewoon acteur” dus. Autodidact. Op z’n vijftiende stond hij al op het toneel. Eerst bij het Jeugdtoneel van Rob Geraerds. Daar speelde hij onder meer een rol in „Asse poester.” Later bij het volkstoneel van Herman Bouber, met wie hij twee tour nees naar Indonesië maakte. Verder: het Nederlands Volkstoneel, het Nieuw Ne derland Toneelgezelschap, toneelgroep Puck en de Nederlandse Comedie. In 1953 zijn eerste TV-rol in „House of the Brave” (school der dapperen).. In 1958 de rol van Harry In het door Willy van Hemert geregisseerde TV-spel „De sleu tel”. In dat ezlfde jaar werden de proefopnamen gemaakt voor de eerste drie afleveringen van Pipo de Clown. Van Hemert wees ogenblikkelijk Witschge aan als d geschikte Pipo. Er volgden 76 uitzendingen van een half uur tot drie kwartier. Nederland was één groot gespannen circuspubliek. Met een onderbreking van twee jaar ver scheen Pipo vervolgens nog eens 444 maal in 5-minuten-uitzendingen van de NOS als grote kindervriend, die moeite deed het vaderlandse kroost in bed te helpen. Daar tussendoor nog een aandeel in Omzien in wrok” van de Nederland se Comedie en andere min of meer bescheiden TV-rollen: „Het schaep” en „Citroentje.” Vorige week donderdag nog in een spel van Harold Pinter. Aan. staande vrijdag weer in Assers „Ci troentje.” Witschg legt er de nadruk op dat hij geen clown is. „Ik speel alleen maar clown. Sommige mensen vragen of ik op m’n kop wil staan. Maar dat kan ik helemaal niet. Ik b enacteur. Ik heb een tekst nodig. Kort geleden bood een cir cus in München me een baan als clown aan. Ik heb geantwoord dat hij weinig plezier aan me zou beleven. Ik ben een praat-clown.” DEN HAAG. De auteur dr. W.F-Hermans zal de staatsprijs Letter kunde 1971 niet aanvaarden, zo heeft hij minister Engels (CRM) laten weten. Aanleiding voor de weigering is, zo blijkt uit een door het departement van CRM verspreid persbericht, een brief van minister Engels aan de heer Her mans, waarin hem werd meegedeeld dat in een eerdere brief een vergissing was gemaakt met betrekking tot de hoogte van de prijs. Santpoort Gezellig Frans getint eethuis waar specialité’s uit de Provence in open keuken worden bereid. Prachtig koetshuis waar op klas sieke wijze diners - recepties en feesten van uiteenlopende aard verzorgd worden. Zaterdagavond aanstaande is er voor liefhebbers van verschillende soorten muziek in en om Haarlem van goede pop te genieten. In Zero (voormalig Electric Centre) op de Haarlemse Bakenessergracht, speelt Snowflake, in de IJmuidense PEN staat de Dizzy Man’s Band. Wat Snowflake betreft lijkt het verstandig de heren zelf aan het woord te laten: „Snowflakke zes manaden door de diepste dalen op weg naar de allerhoogste toppen met „anti matter research” en „space rock”, voortgebracht door middel van de befaamde accoustic installatie (enig in Nederland) geen muziek die uit de ruimte komt vallen, maar een door dacht inhaken op in het lichaam aanwezig eoerstromen, op de onein dig veranderende omgevingsverschijn- selen. Martin, Bill, Leen, Phocas, Dordrecht”. Wat Dizzy Man’s Band aangaat. De zeven mansformatie hecht niet alleen op singles als „Jumbo” maar ook in de zaal veel muzikale waarde aan de blazerssectie. Dat creëert een speciaal geluid in een populair genre. at 18 ..«.4 In de brief waarin de heer Hermans op de hoogte werd gesteld van de jury- voordracht hem de staatsprijs toe te terstukjes van manschap”. E. E. van Tricht-Keesing en de heren H. C. ten Berge, J. W. Hofstra, leden en H. J. Michael secretaris. bracht over een volgens de raad zo essentieel onderdeel van de Amsterdam se kunstvoorziening.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9