Belgische auto’s kunnen weer tanken B-52'ers nabij Saigon in actie kostwinners Voorstel tot Alleen nog kansje op autotol in Castricum ExrosrrnH Conflict tussen Oostenrijk en Israel Prof Belinfante zou ontslag hebben genomen Meeverzekeren alleen voor intra, uitzend bureau Jac.warnïng EDELSMID JUWELIER Vrouw ligt vier dagen PETROLEUMSTAKING VOORBIJ dood in bejaardenoord „echt” zakenkabinet DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AGENDA pagina 9 massief eiken MEUBELFABRIEK OISTERWIJK Vrije toegang I Minister Trinh uit Hanoi in Parijs y f. Het woord is aan... Inspectie Volksgezondheid stelt onderzoek in Ruppert is aan eindrapport toe Verder in de krant HET WEER Lichaam niet in wrak trekkercombinatie Barend Servet pept ledental VPRO op Militair vliegtuig verongelukt op Belgische autoweg Ziekenfondsraad: Winkelcentrum Schalkwek heeft voor Dat scheelt u kwartjes, veel gezoek en ergernis, r Tot morgen dus. 4 k Na oppakken Palestijnen 'z 3 and 24 Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s VRIJDAG 26 JANUARI 1973 63e jaargang nummer 70 2 3 3 3 gering zijn geen nieuwe beloften gedaan om de benzineprijs in de toekomst opnieuw te verhogen. Het verkoopverbod geldt van daag niet meer en de bevoor rading komt dit weekeinde weer op gang. TAFELS KASTEN BANKSTELLEN DEKENKISTEN Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 7, 9, 11, 13 Beurs 9 Schrijvende lezers 11 Puzzel 11 Kunst 15 Radio en tv 17 Strips 17 Economie 19 Sport 20, 21 (Van onze redacteur in Brussel) 'RUSSEL De Belgische petro leumstaking is voorbij. De afge lopen nacht hebben de vakbon den, werkgevers en de regering overeenstemming bereikt over een uurloonverhoging van 45 cent en garanties tegen het opdragen van werk aan kleine onafhanke lijke maatschappijen waar min der wordt verdiend en de arbeid dus goedkoper is. Volgens de re- Resolutie-Mug Buien Si kantoor: LangeNieuwstraat 427, IJmuiden. telefoon administratie 15437 en 16450. edactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. pstgiro 129288. Postbus 18. Dachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. '3 Umuider Courant A. Roland Holst: ifdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Grafische Bedrijven Damiate B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement bij vooruitbetaling 9,30 p.mnd, 27,00 p.kwartaal (p.post f 30,00), p.jaai i 106,20. Losse ars. 40 cent (Van een onzer verslaggeefsters) Ook in Cambodja zondag bestand (Van onze parlementsredactie) voor (zie verder pagina 3) ADVERTENTIES (Van onze redactrice in Wenen) tot het KNMI Vooral pomphouders in het grensge bied hebben van de staking geprofi teerd. rijden om de schadelijke gevolgen van het brandstofgebrek zoveel mogelijk te beperken. Bij het doorgaan van de staking zouden volgende week hon derdduizenden arbeiders in de industrie naar huis zijn gestuurd. De vakbonden zullen het compromis voorstel niet opnieuw aan de arbeiders ter stemming voorleggen. Zij hebben de oplossing aanvaard omdat aan hun eisen vergaand gehoor is gegeven ook al hebben ze dan niet zeven maar zes frank verhoging van het uurloon los- gepraat. ZIERIKZEE. Vanmorgen vroeg is de trekker met oplegger die woensdag middag van de Zeelandbrug in de Oos- terschelde stortte, gelicht. Het stoffelijk overschot van de chauf feur, de 43-jarige Th. W. van der Stap uit Delft, is niet in het wrak aangetrof fen. Het wrak is met een bergingsvaar- tuig overgebracht naar de haven van Vlissiingen. Ik heb alleen spijt dat ik ooit berouw heb gehad. RIJKSVERGUNNING Nr. 225.176 Vestigingen in ALKMAAR HILVERSUM. De Barend-Servet- show van gisteravond heeft de VPRO geen windeieren gelegd. Boze telefoon- tejs, aldus de persdienst van deze om roepvereniging, zijn niet of nauwelijks binnengekomen. Wel meldden zich tele fonisch ongeveer 600 nieuwe abonnees aan VOOR KANTOORPERSONEEL 02200-T2558 GEESTERWEG 8 ALKMAAR Korte Houtstr. 16, Haarlem, telef. 31 15 82, zijstraat Grote Houtstraat 1ste straat links vanaf Houtbrug. UNIEKE KOLLEKTIE EDELSMEEDWERK Toonzaal: AMSTERDAM, Leidsekade 102 Maandag t/m zaterdag van 9-18 uur ook op koopavonden geopend ARCaS is overgenomen door het Oudste Uitzendbureau in Noord-Holland BEVERWIJK Breestraat 3E 02510 - 2 68 82 HOORN SCHAGEN NIEUW-VENNEP De oplossing van het conflict was de laatste regeringsdaad van de aftreden de eerste minister Eyskens die de hele nacht het beraad heeft bijgewoond. Er waren 5500 arbeiders bij betrokken. BADHOEVEDORP De 78-jarige mevrouw J. A. Lanser-Smit die woensdagmor gen in haar kamer van het protestants-christelyke bejaardencentrum „Uitzicht” in Badhoevedorp dood werd, gevonden, bljjkt zaterdag al te zijn overleden door ver stikking. PNOM PENH (AFP) De regering van Cambodja heeft besloten zon dag 28 januari om 01.00 uur onze tijd alle offensieve operaties tegen de troepen van Noord-Vietnam en de Cambodjaanse communisten stop te zetten. Dit is uit officiële bron in Pnom Penh vernomen. Tegelijkertijd wordt ook het bestand in Vietnam van kracht. DEN HAAG De laatste oplossingen die informateur Ruppert zou kunnen vinden, Hjken na gisteren nauwelijks uitvoerbaar. De confessionelen en de progressieve par tijen hebben alle zes apart na intensief fractieberaad in brieven hun antwoord ge geven op drie vragen van de informateur. BRUSSEL. Een militair vliegtuig is vanochtend neergestort op de weg Na- men-Brussel. Er zouden geen slachtof fers zijn. De piloot heeft zich met zijn parachute kunnen redden. Het vliegtuig was afkomstig van de Belgische basis Bevekom. AMSTERDAM. Prof. mr. A. D. Bel infante, rector-magnificus van de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, heeft volgens persberichten op eigen verzoek per 1 januari jongstleden eervol ontslag gekregen. Hij zou officieel op medische gronden zijn afgekeurd. In universitaire kringen gingen echter al geruime tijd geruchten, dat de hoogle raar in verband met zijn bedenkingen tegen de huidige universitaire democrati- seringen met vervroegd pensioen zou gaan. (Van onze redactie economie) AMSTELVEEN. Mannen of vrou wen die in een onvolledige baan ver plicht verzekerd zijn, mogen hun gezins leden in de toekomst niet meer goed koop meeverzekeren. Dit gat in de socia le wetgeving heeft de Ziekenfondsraad gisteren gedicht. Voor mee-verzekering wordt in de toekomst een volledig kost winnerschap vereist. Het inkomen waar op de verplichte verzekering steunt, moet ten minste de helft bedragen van het totale gezinsinkomen. Andere besluiten van de ziekenfonds raad: Een advies tot trendmatige verho ging van de kraamzorgvergoeding uit het ziekenfonds. Ook voor patiënten van 18 tot 65, die voor rekening van de AWBZ worden verpleegd in ziekenhuizen en inrichtingen een eigen bijdrage invoeren. Deze bijdrage geldt nu alleen voor bejaarden. Een links-confessionele samenwerking in een breed meerderheidskabinet (van extra-parlementaire signatuur) is zeker van de baan. P.v.d.A.-leider Den Uyl liet zijn houding tegenover een confessioneel minderheidskabinet (ook extra-parle- mentair) afhangen van de houding die de confessionelen zouden aannemen te genover een progressief minderheidska binet (ook extra-parlementair). Uit de brief van Andriessen mag Den Uyl maar zeer weinig moed putten. De K.V.P.-leider Andriessen en zijn gehele fractie wijzen de „bijwagenrol” in een progressief kabinet af. „Er kan van wederkerige inbreng geen sprake zijn en dat is nog steeds onze eis. Ook al wil de P.v.d.A. daar niet aan”, aldus de brief. Vrijwel alle andere partijen die een belangrijke rol spelen in de laatste be slissende fase van Rupperts informatie staan niet erg te dringen om zo’n confessioneel kabinet, geduld door de progressieven. Vanmorgen was de toestand nog niet normaal. In de Antwerpse raffinaderij en verscheen van de ochtendploegen nog vrijwel niemand op het appel maar om acht uur waren er al veel meer die in de dagploeg het werk wilden hervatten. De verwachting is dat na het weekeinde de bevoorradingssituatie grotendeels zal zijn opgeklaard. Ook zaterdag en zondag zullen de tankwagens blijven Prins Norodom Sihanoek, het afgezette staatshoofd van Cambodja, zal morgen middag in Peking een persconferentie houden voor buitenlandse journalisten. Hij praat met de pers enkele uren voor de ondertekening van de Vietnam-ak- koorden in Parijs. Twee dagen voor de afkondiging van het bestand in Zuid-Vietnam zijn van ochtend voor zonsopgang de luchtmacht basis en de stad Bien Hoa getroffen door meer dan twintig raketten. Een Ameri kaans militair kwam om het leven en 43 personen werden gewond. In 24 uur tijd zijn 112 aanvallen van guerrillastrijdkrachten gemeld door het Zuidvietnamese opperbevel. Zowel de regeringstroepen van Saigon als de com munistische troepen doen hun uiterste best zoveel magelijk gebieden onder hun controle te krijgen voor zondag het bestand van kracht wordt. Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben in de afgelopen nacht de onmid dellijke omgeving van Saigon gebombar deerd. Guerrilla’s bestookten met raket ten buitenwijken van Saigon en olie- installaties 15 kilometer ten zuiden van de hoofdstad. Bij een raketaanval op de luchtmachtbasis bij Pleiku, op het cen traal plateau, kwamen vijf Zuidvietna mese militairen om het leven. Ook uit de noordelijke provincies Kwang Tri en Kwang nam wordt gevechtsactiviteit ge meld. Tot laat in de middag hebben met name de confessionele fracties (in de A.R.P. ging het vooral moeizaam en in de brief bleek zelfs een fractielid uit de boot te vallen) gedebatteerd over de antwoorden die aan Ruppert moesten worden gegeven. De tijdslimiet van ’s middags vijf uur werd ver overschre den waarna tegen negenen ’s avonds de standpunten van beide blokken uitgewis seld werden. Daarna gingen weer enkele fracties op delen daarvan in beraad. Vanochtend bestudeerde Ruppert de antwoorden waarbij hij nog verduidelij king kon vragen aan de zes fractielei ders. De mogelijkheden lijken in Den Haag zo gering dat er nauwelijks nog hoop uit kan worden geput. Rond het weekeinde zal Ruppert zijn eindrapport opmaken, waarna de kans er nog steeds in zit dat een formateur zal worden benoemd die een „echt” za kenkabinet moet gaan vormen zonder enige binding met de Tweede-Kamer- politiek dus. In K.V.P.-kring en door de V.V.D. wordt overwogen om een tweede informateur (uit K.V.P.-kring) door de koningin aan te laten wijzen. Het politieke beleidsorgaan van de P.v.d.A. komt morgen bijeen in het Jaarbeurscongrescentrum in Utrecht om de informatieperikelen te bespreken. De partijraad zal dan moeten oordelen over de houding die Den Uyl en zijn fractie hebben aangenomen tegenover de con fessionele partijen. De voorzitter van de afdeling Amster dam Pelle Mug, eerst sterk tegenstander van samenwerking met de confessionele partijen (met name de K.V.P.), is bezig met een resolutie, waarin „dulden van een confessioneel minderheidskabinet” wordt gevraagd van de P.v.d.A.-top. Men zou zo’n kabinet dan een brugfunctie naar een toekomstige rooms-rode sa menwerking toedenken. Mug lijkt echter niet erg veel kans te maken met zo’n resolutie. Ook dit weekeinde komt de K.V.P.-top in Doom bijeen om de verkiezingsuitslag te evalueren. (Van een onzer verslaggeefsters) CASTRICUM De fractievoorzitter van Castricums Belang heeft donder dagavond in de gemeenteraad het plan geopperd tolprijzen te heffen op alle invalswegen van Castricum. Iedere „vreemde” automobilist zou f 1 moe ten betalen. Perioden met regen, morgen afgewisseld door verspreide opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust harde, tijdelijk stormachtige wind, ruimend van zuidwest naar west tot noordwest. Tempe raturen 47 graden. Twee dagen voor de ondertekening van het Vietnam-akkoord, arriveerde gis teren de Noordvietnamese minister van Buitenlandse Zaken Ngoeyen Duy Trinh (tweede van links, eerste rij) in Parijs. Hij werd grootscheeps op het Pa- rijse vliegveld ingehaald door (van links naar rechts)onderhandelaar Xoean Thuy, minister van Buitenlandse Zaken van het Bevrijdingsfront, me vrouw Binh en onderhandelaar Le Due Tho. Verwachting van «aterdagavond: WENEN. Voor de drie Palestijnen die zaterdag in Wenen zijn gearrres- teerd, schijnt een groot wapendepot in de Oostenrijkse hoofdstad te hebben klaargelegen. Dergelijke depots zijn vol gens goed ingelichte kringen ook in de Bondsrepubliek en Frankrijk aangelegd, om de Palestijnen in Europa meer bewe gingsvrijheid te verschaffen. Tegelijkertijd met de drie gearresteer de Arabieren zou er nog een ander terroristencommando, eveneens uit drie man bestaand, in West-Europa zijn ge arriveerd. Dat is nog niet opgespoord. Naar aanleiding van de recente arres tatie van de bewuste drie Palestijnen, die zich overigens voor Syriërs uitgeven, broeit er op het ogenblik een onder gronds conflict tussen Israel en Oosten rijk. Volgens de Israëlische geheime dienst is het drietal veel te vroeg gepakt. De Oostenrijkers waren van tevoren gewaarschuwd en hadden het verzoek gekregen met de arrestatie te wachten totdat de drie hun Weense contactman zouden hebben ontmoet. Men hoopte zo doende de hele organisatie, inclusief wa pendepot in Oostenrijk, te kunnen oprol len. De bejaarde vrouw moet volgens het medisch onderzoek verkouden zijn geweest en heeft daardoor slijm opgege ven. De overleden vrouw werd woens dagmorgen dood aangetroffen door een werkster, die één keer per week haar kamer schoonmaakte. De pas drie weken in dienst zijnd» directeur van het bejaardencentrum waarschuwde onmiddellijk de politie, maar een onzerzoek wees uit dat de vrouw een natuurlijke dood was gestor ven. De provinciale inspectie voor de volksgezondheid is inmiddels een onder zoek begonnen. Men wil weten, hoe het kon gebeuren, dat de vrouw bijna vier dagen dood in haar kamer lag voor zij werd gevonden. Inwoners van Castricum zouden f 50 een jaarabonnement moeten kun nen kopen. Fractievoorzitter ir. G. Hoogenboom schatte de opbrengst op drie miljoen gulden, die zouden kunnen worden benut voor de wegenaanleg. Het college van B. en W. is donderdaga vond tijdens de openbare vergadering van de raad niet nader ingegaan op dit voorstel. Het zal tijdens de volgen de vergadering op 8 februari opnieuw ter sprake worden gebracht. T u.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1