Voorlichting over kwaliteiten en prijzen in gids KOOP NIET ZONDER CONSUMENTENADVIES a h DE BEURS DEZE WEEK Vertegenwoordiging moeilijke zaak: 4% 5 6% 7% ei°/ 04/6 CIO/ <J2/O /*io/ 04/6 Cl°/ O2/6 Jio/ *T2/0 SF7 or w <*30/ 04/6 ri Door prof. W. Albeda 11 ZATERDAG 2 7 1973 JANUARI Warenkennis Naslag Klachten Katalysator Ook vakbonden Angst Geen vat beslist De Spaar-Plus-Rekening: een nieuwe spaarvorm speciaal voor de trouwe spaarder, die graag een hogere rente ontvangt, maar toch direct over zijn geld wil beschikken. Speelruimte Vakbonden in Zweden het sterkst (Van onze redactie economie) (Van onze beursredactie) Hoger personeel kopschuw 4 Daar de mens het meest lijdt aan ADVERTENTIE amro bank ifc iel ei tvangen He rea- adver- lummer, at num- rermeld. ie door- jf maakt |k. Ver- steeds e enve- tner van waarop ert. igen be- De belangrijkste problemen die zich hierbij voordoen, liggen uiteraard in de vraag, wie zich kunnen opwerpen als vertegenwoordigers der hogere beamb ten. Zijn dat de, bij de vakcentrales aangesloten, industriebonden die in prin cipe alle werknemers van hoog tot laag organiseren? Of is het de vereniging van Hoger Personeel, of komen andere vere nigingen daarvoor in aanmerking? Al leen binnen het CNV is er een, overi gens kleine vereniging van hoger perso neel. In de beide andere vakcentrales organiseert al het hoger personeel zich per bedrijfstak en niet naar functie of sociale klasse. De redactie van dit blad heeft nu de meest behartenswaardige leringen, die in het afgelopen jaar uit het blad konden worden getrokken, samenge bundeld. Bij Uitgeversmaatschappij Bonaventura is dit alles onder de naam „Consumenten ABC 1973” uit gegeven. Zoals de datumaanduiding laat blijken, moet dit ABC een jaar- Het streven naar een bredere cao kan onder deze omstandigheden als een ka talysator gaan werken. De beambten worden immers gedwongen kleur te be- Het meest intrigerend is de bloem lezing uit de vaste rubriek „Klach- rente op een Amro Spaar-Plus-Rekening* (was 5%). Retourrente 1 (ongewijzigd). Eerste inleg tenminste: 100,-. M.i.v. 1-2-1973, e O 9 5 rente op een Amro Spaarboekje of op een Amro Spaarrekening (ongewijzigd). rente op een Amro Spaarrekening met een opzegtermijn van 1 jaar (was 5%). Eerste inleg tenminste: 100,-, M.i.v. 1-2-1973. service I rente op een Amro Spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden (was 4%%). Eerste inleg tenminste: 100,-. M.i.v. 1-2-1973. rente op een Amro Zilvervloot Rekening voor 15-t/m 20-jarigen (was 5%). Extra - premie: 10% over het gespaarde bedrag plus de bankrente. M.i.v. 1-2-1973. rente op een Amro Spaarrekening met een vaste looptijd van 3 jaar (was 6%%). Eerste inleg tenminste: 100,-. Voor alle stortingen vanaf 1-2-1973. rente op een Amro Spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden (was 41/2%). Eerste inleg tenminste: f 100,-. M.i.v. 1-2-1973. rente op een Amro Spaarrekening met een vaste looptijd van 2 jaar (was 6%). Eerste inleg tenminste: /100,-. Vooralle stortingen vanaf 1-2-1973. rente op een Amro Spaarrekening met een vaste looptijd van 4 jaar (was 6'/2%). Eerste inleg tenminste: 100,-. Voor alle stortingen vanaf 1-2-1973. rente op een Amro Spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar (was 6!/2 Eerste inleg tenminste: 100,-. Voor alle stortingen vanaf 1-2-1973. Persoonlijk zou ik het liefste zien dat de hogere beamten en het leidinggevend personeel een plaats gaan vinden binnen de drie vakcentrales. Of dat mogelijk is, hangt uiteraard in belangrijke mate af van de wijze waarop de industriebonden zich opstellen. Ik denk niet, dat veel leden van het hoger personeel zich aan gesproken zullen voelen door bonden, die zich algemeen noemen, maar die hun leden een stemadvies meegeven, wan neer de verkiezingsbureaus opengaan. een handicap voor hun carrière zich aan te sluiten bij een bond in een der vakcentrales. Anders dan in de over heidssector, waar dan ook de grote meerderheid, ook van de middelbare en hogere ambtenaren wél georganiseerd is, geldt in de particuliere sector, dat vele werkgevers het niet toejuichen, wanneer het personeel dat niet onder de cao valt, zich organiseert. werkgever zich voorbehoudt ten aanzien van de beloning van zijn hoge perso neel. Voor de jongere leden van het hoger personeel is dit in veel geringere mate het geval. Jongere, pas afgestu deerde academici treffen doorgaans een vastliggend beginsalaris aan, waarin de arbeidsmarktverhoudingen (spanning en tekorten aan behaalde bekwaamheden of werkloosheid in sommige faculteiten) vrij snel tot uiting komen. Vooral bij een intrede in een onderne ming, na elders al carrière te hebben gemaakt, kan men zodoende ook van de zijde der werknemers profiteren van de ruimere marge, de speelruimte, die de tendossier” van het maandblad Koop kracht. Hierin worden onverbloemd loze beloften, slechte service en zwendelpraktijken aan de kaak ge steld. Er wordt daarbij geen blad voor de mond genomen, de euvelda- ders worden dikwijls met naam en toenaam genoemd. Dat mag ook wel. Het is soms haast niet te geloven wat ook bedrijven van goede naam met hun weerloze klanten uithalen. Het is droef te lezen hoe kleine oplich- tertjes ouden van dagen of zieken het geld uit de zak kloppen zonder tegen prestatie te leveren. De eerste editie van het Consumen- ten-ABC is op deze wijze een naslag werkje geworden, dat zijn nut zeker zal afwerpen en nu al zijn geregelde terugkomst als jaarboek lijkt te rechtvaardigen. Koopadvies: voor de prijs van f 5.90 krijgt men zeker getn kat in de zak. >en i vooi tenshuis dat ook uwen nu ■gie-kuur ben ze! n w< i en I aan ie beste DEN HAAG Het is een betreu- renswaardige zaak, dat de consument in ons brave land eigenlijk altijd op zijn hoede moet zijn. Hij moet gewa pend zijn om niet de kans te lopen zijn aankoop een miskoop te zien worden. Maar al te vaak wordt de consument het slachtoffer, dat z(jn dure geld de mist in ziet gaan. On deskundigheid van zjjn handelspartner (de winkelier ziet met de stroom artikelen die hem overspoelt vaak door de bomen het bos niet meer) is vaak oorzaak van het verdriet. Het aantal keren dat de klant bewust in de boot wordt genomen, waarbij de opzet varieert van slechte service tot rechtstreekse zwendel, is daarnaast niet te tellen. Gedegen voorlichting is het meest Het mes dat de conservatieve regering in Engeland nu in het door het inflatie verziekte economisch lichaam van dat land heeft gezet, kan een aantal zere plekken wegsnijden. Op zich is dat goed, maar de offers die gevraagd worden blijken door de brengers daarvan niet altijd even positief benaderd te worden. In de Angelsaksische landen is de infla- tiebestriiding in een aantal fasen inge deeld. Zowel Engeland als Amerika is nu in de zogenaamde tweede fase be land. Voor Amerika betekende dat een opheffing van de loon- en prijscontrole in vele bedrijfssectoren. Voor Engeland echter een veel straffer regime van controlemaatregelen als voorzien. Aan gezien echter later in het jaar in Ameri ka fase drie ingaat, is nu reeds de vrees ontstaan, dat president Nixon het voor beeld van de Engelse regering wel eens kon gaan volgen. En als reden daarvoor noemt de Amerikaanse financiële wereld de stijgende rente en het opnieuw opge treden grote tekort op de betalingsbalans. Er zou dus, kan men concluderen, in de praktijk niet zoveel veranderen, wan neer de cao’s worden uitgebouwd naar de hogere regionen. Ongetwijfeld zijn er belangrijke winstpunten te melden: de openbaarheid wordt erdoor gebaat en de werkgevers zowel als de vakverenigin gen worden gedwongen zich te bezinnen op de maatstaven van de verschillen in beloning, maar ook in positie in het algemeen tussen de verschillende catego rieën werknemers. Een zekere speel ruimte zullen de werkgevers voor de hogere inkomens wel blijven bedingen. De individuele verschillen tussen de werknemers onderling worden groter, naarmate men in de hogere regionen komt. De vraag kan dus worden gesteld, waar de problemen vandaan komen, die rijzen bij de uitbouw der cao’s naar boven. Men kan verder gaan en vragen of zich überhaupt organisaties kunnen melden die werkelijk kunnen waar ma ken, dat ze het hoger personeel vertegen woordigen, Een groot gedeelte van het hoger personeel organiseert zich immers in het geheel niet. Vele leden van het hoger personeel vertrouwen op de eigen onderhandelingspositie of zien het als AMSTERDAM. Ook de beurs slaakte een zucht van verlichting, dat eindelijk een bestand in Vietnam werd bereikt. Maar zowel hier als elders was men er niet ondersteboven van. Daar voor is te veel het woord „eindelijk” gebruikt en als dat het geval is, heeft de beurs de gebeurtenis die er mee gemoeid is allang verdisconteerd. Daarom bleef de positieve reactie van Wall Street maar tot een kort moement beperkt en ging men over tot de orde van de dag. En die orde is een veel brandender probleem en wel de inflatie die door de ingrijpender bestrijdingsmiddelen steeds meer gevreesd wordt. De inflatievrees die vooral de beurzen van Londen en New York in zijn greep kreeg, kon op het Damrak in dit opzicht geen vat krijgen. Hier te lande wordt getracht de verdere muntontwaarding te kanaliseren binnen het zogenaamde con- traal akkoord tussen bedrijfsleven en regering, ook al blijken de loononder handelingen veel minder vlot te verlo pen dan aanvankelijk kon worden ver wacht. Maar rigoureuze ingrepen als in Engeland zijn hier desondanks voorlopig nog niet te verwachten. Trouwens twee maanden na de verkiezingen weten wij nog niet wie hier gaat regeren, laat staan welk beleid er zal komen. effectieve verweermiddel om de ge wone man tegen dit alles te harnas sen. Het Konsumenten Kontakt, waarin de vakcentrales NVV, NKV en CNV, Co-Op Nederland, de Neder landse Gezinsraad en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen samen werken, geeft deze voorlichting in zijn strijdbare maandblad Koop kracht DEN HAAG De Industriebonden van de drie vakcentrales willen de reik wijdte der collectieve arbeidsovereen komsten verbreden, door ook de hogere inkomens erin op te nemen. Dit streven sluit aan bij het verlangen naar een inkomenspolitiek, die meer dan de lonen en de inkomens der lagere beambten omvat. Het past evenzeer in de grotere openheid die men voor de inkomens zon willen zien. De geheimzinnigheid, die grotere en kleinere ondernemingen be trachtten voor hun hogere employees geeft de werkgevers uiteraard de moge lijkheid een actief beleid te voeren, aan gepast aan de situatie op de arbeids markt. Maar dit beleid wordt begrensd door de noodzaak, vooral wanneer het om grotere groepen gaat, te komen tot een logische en zoveel mogelijke gestandaar diseerde salarisopbouw. lijks terugkerend boekje worden. In de introductie van dit eerste, honderddertig pagina’s tellende, jaar boek zet de redactie van Koopkracht uiteen wat z(j met deze uitgave be oogt: „Wij willen de consument in de allereerste plaats een zekere waren kennis bjjbrengen. Vroeger konden huisvrouwen op de hand de kwaliteit van stoffen beoordelen. Nu, door de kunstvezels, niet meer. Vroeger kon een man vaak een goed stuk timmer werk herkennen. Nu vrijwel alles van vezelplaat is en van namaak - fineer is dat nier meer te doen. Wij willen die kennis bij de consument terugbrengen.” Dit nu doet het Consumenten ABC in meer dan veertig koopadviezen, waarin een grote variëteit van artike len op haar waarde wordt doorge licht. Die selectie strekt zich uit van i praten was :e dingt Todat anatogc eiwittei and er. aroberei ecies had :er ui ima iaat h rn eei Zweden en Italië gaan van de lan den in de grafiek (1971) aan de spits wat betreft het aantal vakbondsleden per 100 werknemers. In beide landen is ongeveer de helft van de werkne mers lid van een vakorganisatie. Op de derde plaats komt Engeland, waar het aantal vakorganisaties zeer groot en de onderlinge rivaliteit geen zeld zaamheid is. In Frankrijk en de Ver enigde Staten bedraagt het aantal georganiseerden minder dan een kwart. In ons land is ruim van de georganiseerde werknemers aangeslo ten bij een van 3 vakorganisaties NW, CNV of NKV, die totaal onge veer 1,3 miljoen leden tellen. led ver- ir weken emene ren iet Amro verhoogt de spaartarieven nu tot 7%. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat zij zich in groten getale zullen verdringen voor de poorten der vakcentrales, wanneer deze zich al te zeer inspannen om tot inkomensnivellering te geraken. Behalve de opvattingen zoals die binnen de bon den leven, zullen uiteraard de methoden die zij gebruiken bij het realiseren van hun idealen een rol spelen bij de keuze van het hoger personeel. Een opsplitsing (of liever een verder opsplitsing) van de Nederlandse werkne mers naar niveau der beloning en status lijkt mij geen verrijking van ons organi satiepatroon. De ontwikkeling die wij op dit moment kunnen waarnemen schijn* voor deze gang van zaken van doorslag gevende betekenis te worden. Slechts door een wijs beleid dat op een langere termijn mikt, zullen de industriële orga nisaties hun pretenties, alle werknemers in de industrie te kunnen vertegenwoor digen, kunnen waarmaken. Bij hardhan dig en onvoorzichtig optreden kan het moment van de grote scheiding ook voor Nederland wel eens snel aanbreken. kennen. Wat willen zij eigenlijk zelf? De status quo handhaven, een vertegenwoor diging via de industriebonden, of een vertegenwoordiging via (versterkte) ver enigingen van hoger personeel? Het handhaven van de status quo zal moeilijk blijken te zijn. Een sterke aandrang van de zijde der industriebonden, waar geen of onvoldoende tegenwicht van andere organisaties tegenover staat, moet op kortere of langere termijn slagen. Zo veel belang hebben de werkgevers niet bij de handhaving der status quo, dat ze er werkelijk strijd voor zullen willen voeren. wasverzachters tot pickup-elementen, van reiswoordenboekjes tot gevel- haarden. De hulp, die de gids hier mee biedt, wordt gedragen door des kundigheid en zo groot mogelijke ob jectiviteit. Het is daarbij prettig, dat alles is gevat in een even levendige ais duidelijke stijl: geen academisch betoog, maar aanspreken tegen de gemiddelde gebruiker, waarvoor het boekje is bedoeld. Naast de tests en adviezen bevat het ABC een l(jst van artikelen, die het goedkeuringszegel van de Vereniging van Huisvrouwen verwierven, een opgave van consu- menten-adressen en consumententips. Het verschil tussen de regeling vooi de lagere beambten en arbeiders ener zijds, en die voor de hogere beambten en het leidinggevend personeel anderzijds is doorgaans dan ook niet, dat de eerst» wél en de tweede niet bestaat. Wél, dat de eerste tot stand komt via loononder handelingen voor een bedrijfstak of een onderneming en dat de tweede door d» ■werkgever eenzijdig, maar rekening houdend met de arbeidsmarkt, wordt samengesteld. Het verschil tussen de positie van de arbeiders en lagere beambten met hun cao, is dus niet zo groot als men wel eens denkt. Er is voor de laatste groepe ring een grotere speelruimte maar in de cao en die van de anderen zonder een bureaucratisch opgezette grotere onder nemingen is die ruimte noodzakelijkerwij s beperkt. Er is bovendien de eenzijdigheid van de vaststelling van de regeling (of van de normen, of van de beloning van geval tot geval). Maar deze eenzijdigheid wordt afgezwakt, door het feit dat veel leden van het hoger personeel individu eel bij entree van een functie een vrij sterke onderhandelingspositie kunnen hebben. hetgeen hij vreest, beantwoordde Wall Street het bestand in Vietnam met een scherpe daling. Niet vanwege de vrede die nu hopelijk op handen is, maar door de angst in hetzelfde vaarwater terecht te komen waarin nu de Londense effec tenbeurs is verzeild geraakt. Daar moes ten de meeste koersen fors terug en werden de grootste verliezen geleden sedert jaren. Hierdoor werd de situatie op het Damrak ook onzekerder want de hausse van de afgelopen maanden is in niet geringe mate te danken geweest aan enorme aankopen vanuit Londen. De daar heersende malaise heeft natuurlijk een zekere afspiegeling voor transacties buiten de landsgrenzen. Niet slechts het hoger personeel, ook de vakbonden moeten kiezen. Indien zij kiezen voor „radicale maatschappijher vorming”, af te dwingen via „harde actie”, dan zullen zij zich moeten rea liseren dat veel middelbaar en hoger personeel daar uit welbegrepen eigenbe lang op grond van de eigen maat schappijbeschouwing wat kopschuw van is. Zal men dan toch de representatie van deze groepen opeisen, dan is een versterking der eigen afzonderlijke orga nisatie van het hoger personeel een voor de hand liggende reactie van deze groe pering op wat het als een bedreiging zou kunnen voelen. Maar wat dan? Massale aansluiting bij de industriebonden, of het oprichten en versterken van de eigen organisaties? Bij een verstandig beleid der industriebon den lijkt een aansluiting van hoger per soneel bij deze organisaties niet onmoge lijk. Er zijn al veel leden van dit personeel zo georganiseerd. De politieke instelling der industriebonden zou hier voor een hinderpaal kunnen vormen, evenzeer als een zeer uitdrukkelijk stre ven naar nivellering in die organisaties. In Zweden leidde indertijd de zoge naamde „loonpolitiek der solidariteit” tot de oprichting van een tweede vakcentra le naast de grote LO, namelijk de TCO (Beambtencentrale). Wat zal de Neder landse ontwikkeling zijn? Toch overheerste in Amsterdam de indruk, dat de Engelse kopers zich niet helemaal afzijdig hielden en hier en daar nog rustig doorgingen met het op bouwen van posities. Van de hoofdfond sen moesten evenwel de Koninklijke Pe troleum en Unilever, twee ondernemin gen met zeer grote Britse belangen, zo’n slordige vijf gulden terug evenals Scheepvaartunie. Maar juist in de scheepvaartsector waren eerst Van Om meren en later de Holland-Amerika- Lijn weer zeer vast. De eerste snelde naar de 400 procent. De laatste, mede door het bekend geworden voornemen het dividend te handhaven, naar de 300 gulden. Voor de rest bleef de hoofdsec tor vrijwel bij het oude. Maar ook de lokale markt werd nau welijks van zijn stuk gebracht, ook al liepen de meeste Engelse favorieten niet meer verder door. De winstnemingen konden echter vrij goed worden opge vangen. Alleen Elsevier moest 30 gulden en Kluwer 25 gulden terug. Het aan deel in de Fries-Groningse Hypotheek bank, ook een buitenlandse favoriete, verloor 10 gulden. De BOZ moest 30 gulden prijsgeven en Ballast-Nedam 5 gulden. Maar voor een aantal andere fondsen bleek er een zeer pertinente en aanhoudende belangstelling te bestaan die tot vaak flink hogere noteringen leidde. waar niets van deugt en de koper meer dan een jaar in de ellende laat zitten. Een schoorsteenveger, die be jaarden laat betalen voor nooit ver richte reparaties. Het is niet alleen verbijsterend om van dit gesol met de belangen van de consument kennis te nemen, het is ook nuttig omdat een gewaarschuwd man altjjd nog voor twee telt. Een reisbureau dat in samenwer king met een reisorganisatie een va- kantienaradijs in Spanje belooft, maar de mensen in een puinhoop terecht Iaat komen. Een autodealer, die een gloednieuwe wagen aflevert

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11