WAT IS HEIBA? MENSWAARDIGHEID VOOROP BIJ ■- oat i iite. „to te „HEIBA" ■l W os Éi® w Tteii® 99 te tete 4 te tl z -to--'. Vakidioot Pijnlijk Eenzijdig Thermometer Verantwoordelijk Rietstengels tt 1B tol Onbehagen I '/■■te' 'I;.- te -- te te'te'te- -te E «te 1 1 te 'te'-te <te ||3H ZATERDAG 27 JANUARI Erbij 1973 16 meer t; 'I s® te HEIBA is de benaming voor de samenwerkende functionarissen van humanisten, de stichting „Evangelie en Industrie” van pro- testants-christelijke huize en de stichting „Bedrijfsapostolaat Petrus en Paulus” van rooms-katholieke origine. In totaal werken tien functionarissen in de industrie, van wie twee uitsluitend voor buitenlandse werknemers. Alle activiteiten zijn vanuit de christelijke of humanische levens houding gericht op de menswaardigheid van het industriële gebeuren binnen en buiten de poort. Met name richt de werkgroep zich op be wustwording, informatie, geestelijke verdieping en sociaal engage ment. De werkgroep tracht dit te bereiken door: ORIËNTATIE, zoals door middel van stages en bedrijfsbezoek. Dit wordt aangevuld door informaties van deskundigen, onderlinge rap portage, studiedagen en individuele studie. Contacten met kerkelijke kaders helpen om de opgedane ervaringen verder te evalueren en door te geven. d h b h 2 d j n s c t - te'.. - DIALOOG: Deze heeft plaats op verschillende niveaus binnen en buiten de bedrijven; in contact met de werkvloer; met groepen lei dinggevenden; staforganen; gespreksgroepen; ondernemingsraden, raden van overleg, opleidings- en vormingsinstituten en beleids- instanties. En uiteraard door individuele contacten. ACTIES: Deze zijn gericht op het doen ontstaan van een beweging van sociaal-gevoelige mensen die zich willen inzetten voor innerlijke vrijheid, mondigheid en verantwoordelijkheid. VOORLICHTING geschiedt door „grote avonden", publikaties, spreekbeurten, pers, etc. De christelijke teamleden gaan regelmatig voor in erediensten. Contacten worden onderhouden met vakbonden, sociale instel lingen zoals Peregrinusstichting voor buitenlanders, gemeenschaps raden, werkende jeugd etc. De stichtingen zijn gevestigd: Humanistische raadsman: Luxem- burglaan 627, Heemskerk; Evangelie en Industrie: Wenckebach- straat 112, Velsen-Noord; Bedrijfsapostolaat: Zeestraat 92, Beverwijk. Ska™ te H” te< te'A -te^, to-’ „Toen ik voor het eerst als sol licitant met het bedrijf in aanraking kwam, werd ik behandeld als een prins. Maar toen ik op de werk vloer kwam, was ik ineens niet dan een olievat, een ding Toen er een keer een nieuwe ma chine binnenkwam werd die met meer liefde en bewondering ont vangen. Je moet eens kijken met hoeveel zorg instructies voor zo’n machine worden samengesteld en bestudeerd. Dat verschil valt ver schrikkelijk in het oog. Dat gebeurt vandaag nog. Ook door mensen van wie je het niet verwacht. Bk. fcs® Bte .te ‘RS te tetetete-, ■'te.tetete' te te te i tete r - - 'te te te® te'. 'te fete Mensen in de industrie, hoe gaat het met u?” HEIBA PREEKT VOLSTREKTE SOLIDARITEIT HEIBA wil meehelpen om gevoelens P: De gevolgen van deze eenzijdigheid zijn nogal van ernstige aard. In de industrie werden b.v. arbeidssystemen ingevoerd, die in wezen mensonwaardig waren. Men had namelijk ontdekt, dat er veel meer geproduceerd kan worden, als de produktie in kleine mootjes ge- Wat gebeurt er nu, als zo’n technisch mens het bedrijf binnenkomt? Zijn le venshouding wordt voor verreweg het grootste gedeelte bepaald door de kennis, die hij in de loop der jaren verzameld heeft en dat is de levenshouding van een vakidioot. De vakidioot is iemand, die in de ivoren toren van zijn vak zit opgeslo ten, zodat er een grote afstand ontstaat tussen de functionaris en de menselijk heid. „In de verte hebben bossen geen bomen en hebben mensen geen gezicht”. Daardoor hebben mensen in de industrie vaak het gevoel, dat ze als een nummer, als een ding, als een olievat, als een meelzak behandeld worden. Daardoor hebben ze het gevoel, dat een machine met meer bewondering ontvangen wordt dan een mens. geworden. Het hoort bij ons levenspa troon. Aan het materialisme zitten overigens twee zijden: Enerzijds, zoals boven om schreven, omdat het spook van de ar moede nog in ons geheugen rondwaart, anderzijds omdat we er aan verslaafd raken. Verslaving is er niet vanzelfspre kend. Iemand, die bijvoorbeeld verslaafd is aan alcohol, heeft ergens in zijn leven een oorzaak daarvoor. Nare ervaringen in de opvoeding kunnen bijvoorbeeld oorzaak zijn voor een verslaving. Om zijn nare ervaringen te verdrinken of te verdringen, gaat hij drinken, en blijft hij drinken. Materialisme is vergelijkbaar met ver slaving. Op de achtergrond van deze lijke kenmerk van de messiaanse tijd hebben aangewezen. Dat is geen tijd van onduidelijkheid en karakterloze aanpas sing. Dat is een tijd van volstrekte soli dariteit. Wie daaraan aanstoot neemt, kiest voor de rol van de rietstengel, die door de wind heen en weer bewogen de onaanzienlijken, de verschoppelingen, wordt en geen duidelijke partij kiest voor de laagstbetaalden. van niveaus. Uiteindelijk heeft die nota er o.a. toe bijgedragen dat op verschil lende plaatsen „werkoverleg” is inge voerd. Men ging namelijk van de veron derstelling uit, dat werkoverleg een me dicijn zou kunnen zijn voor de kwaal, die in het praatpapier werd aangeduid. /AT van machteloosheid en wantrouwen tot uitdrukking te brengen. Wie met deze gevoelens omgaat, weet uit ervaring, hoe moeizaam deze gevoelens tot uitdruk king gebracht kunnen worden. In veran deringsprocessen is het beslist noodzake lijk deze gevoelens naar boven te bren gen en tegelijk de positieve krachten, die er zijn, te versterken. HEIBA wil daarmee bereiken dat er een volstrekte solidariteit ontstaat op de werkplek, waardoor mensen zich verant woordelijk gaan voelen, niet alleen voor het werk, maar ook en vooral voor elkaar. Zij willen dat niet alleen doen door in contact te treden met mensen in de industrie, zij willen ook graag die volstrekte solidariteit buiten de poorten van de fabriek aan de orde stellen: in de kerken, in het onderwijs, in de kringen van medici en maatschappelijke werkers en overal, waar men weet moet hebben van het leven in de fabrieken. Want dat leven in de fabrieken speelt een grotere rol in het menselijke bestaan, dan we tot nu toe vermoed hebben. Teveel heb ben we gedacht, dat fabrieken alleen maar werkgelegenheid zijn, te weinig hebben we gezien dat fabrieken ook plaatsen zijn waar mensen menselijk moeten kunnen leven. verslaving krioelt het van gevoelens van onbehagen: het 'weten en voelen, dat je als mens niet tot je recht komt, het vermoeden, dat het leven heel anders geleefd kan worden, het besef hebben, dat je gedegradeerd bent tot een ding. Wat doet een mens met deze gevoelens van onbehagen? Compensatie zoeken! In de vorige eeuw zochten mensen voor hun tekort aan menswaardigheid in gro ten getale troost bij een borrel, nadien zijn ze het gaan zoeken in het materia lisme. Die rietstengels zijn het, over wie prof. Bakker uit Kampen onlangs schreef: „Ze willen in de kerk niet lastig gevallen worden met politiek of andere concreet-aardse aangelegenheden, omdat ze b u i t e n de kerk niet met evangelie willen worden lastig gevallen”. Het pro bleem van de onaanzienlijken en laagst betaalden is misschien niet zozeer hun materiële positie op zichzelf, niet zozeer de sociale voorzieningen, die getroffen zijn, maar de vraag wat er van de recht komt. Met name in de industrie. Hier is het dat de humanistische func tionaris van het HEIBA-team in hetzelf de spoor kan treden als zijn christelijke collega’s. De beginselverklaring van het Humanisme stelt daarover, dat een hu manist vervuld dient te zijn van „zorg voor de medemens om hem in staat te standen komt het evenzeer voor. Want in wezen zit ieder met hetzelfde pro bleem: functionarissen in ivoren .torens hebben boven en naast zich weer andere functionarissen in ivoren torens. Ook de ze mensen hebben het vermoeden, dat ze mensen hebben het evrmoeden, dat het leven heel anders geleefd kan wor den, ook zij zitten met ongelukkigma- kende gevoelens van onbehagen. Waar zoeken zij compensatie daarvoor? In het scheppen van statussymbolen en waar schijnlijk het meest in materialisme. Wij veroordelen daarmee niet de ma terialistische mensen! Mensen hoeven zich niet schuldig te voelen, als ze een goedbelegde boterham hebben en boven dien een aardig huis, dat goed ingericht is. Geld, luxe, een dikke boterham, een Wat is de bedoeling van de messiaanse beweging en wat is het actieprogram van de Messias? Jezus geeft daarop het antwoord bijvoorbeeld aan de discipelen van Johannes. Opvallend daarbij is, dat het niet simpel luidt: ik ben de Messias en je hebt het maar te geloven. Hij loopt zich trouwens nergens in de evan geliën aan te prijzen als de Messias (Dat is een belangrijke bescheidenheid, waar van wij wat kunnen leren: wij mogen niet al te gemakkelijk het woord „chris telijk” in de mond nemen, als het om eigen activiteiten gaat). Daarom zegt hij desgevraagd tegen de discipelen van Jo hannes: „Vertelt hem maar wat je ziet en hoort: blinden zien, lammen wande len, melaatsen worden gereinigd en do ven horen, doden worden opgewekt en armen horen het blijde nieuws van hun bevrijding”. Je kunt er niet onder uit: hier is sprake van volledige solidariteit met de armen, met het uitschot van de samenleving, met de ten dode opgeschrevenen. Hun lot wordt niet gedeeld, het wordt opgeheven. En dat is wat de profeten als het wezen- Aan HEIBA werd de functie toebe deeld, om met een „thermometer” na te gaan of en hoe het werkoverleg bij draagt tot menswaardigheid. Er zijn al lerlei definities in omloop over werko verleg. Ze komen in dit opzicht wel allemaal overeen: aan ieder zijn eigen inbreng gunnen op alle mogelijke terrei nen, zodat mensen een stem krijgen en zelf kunnen meedenken over de arbeids situatie. HEIBA werkt graag mee in het tot stand komen van dit werkoverleg, omdat zij in werkoverleg de mogelijkheid zien om mensen beter tot hun recht te laten komen. Voor HEIBA betekent samen werken van mensen, dat die mensen ook gezamenlijk verantwoordelijkheid krij gen. Zij gaan er van uit, dat mensen dit kunnen en willen, als hun daartoe mo gelijkheden gegeven worden. Een zeer bruikbare bijdrage hiervoor werd geleverd door een praatpapier, ge schreven door de aalmoezeniers J. Stam en H. As. Deze nota ging over de positie van de lagere functies in het bedrijfsle ven: hoe deze mensen staan tegenover het bedrijf, het werk, hun chefs, hun collega’s en het overleg. Deze nota bleek gesprekstof te bevatten voor alle soorten De vraag naar het geluk binnen de fabriek is nog maar nauwelijks gesteld. We beginnen heel schoorvoetend te ver moeden, dat we nog lang niet klaar zijn met het menselijk geluk, als we de mensen goede materieel-sociale voorzie ningen aanbieden. Welvaart is niet het zelfde als geluk of welzijn. Om welvaar te bereiken hadden we veel tijd en veel sociale wetten nodig, maar om geluk en levensvoldoening te bereiken zullen we minstens even veel inspanning en zorg aan de dag moeten leggen. We zullen moeten beginnen met te erkennen, dat we door onze zong voor het materië le erg eenzijdig en dus gebrekkig leven. Dat betekent, dat een fabriek niet alleen werkgelegenheid mag zijn, maar een plaats waar mensen levensvoldoening, geluk en ontplooiing kunnen vinden. Dat betekent ook, dat mensen niet als dingen behandeld mogen worden, maar dat zij het duidelijke gevoel hebben met elkaar verbonden te zijn en voor eikaars wel zijn verantwoordelijk te zijn. auto en een vakantie in het buitenland hoeven het geluk niet in de weg te staan. Integendeel. Maar als die materië le dingen eigenlijk surrogaat zijn voor andere levensgrote behoeften, dan zetten wij een levensgroot vraagteken: wat mankeert er eigenlijk aan de industriële wereld, zodat u compensatie zoekt in materiële zaken? Mankeert er wat aan de levensvoldoening? Terecht noemt dr. J. A. Weijel dit „de derde revolutie”. Als eerste revolutie ziet hij de vrijheidsbeweging van de Franse revolutie, als tweede de sociale wetge ving en als derde de welzijnsrevolutie. „Deze beoogt voor meer mensen meer mogelijkheden tot meer levensvoldoe ning te scheppen, geheel in overeenstem ming met de bekende definitie van de Wereld Gezondheids Organisatie: ge zondheid is een staat van volledig licha melijk, geestelijk en maatschappelijk welzijn”. De titel van het boek van dr. J. A. Weijel is bijzonder pijnlijk. Het heet „De mensen hebben geen leven”. De inhoud van het boek is even pijnlijk, vooral waar hij zegt, dat „welzijnsnood een maatschappelijke ziekte is, die wij geaccepteerd hebben zoals de pest en de cholera in de middeleeuwen”. Deze pagina, die een keer per maand verschijnt in plaats van de wekelijkse pagina Geestelijk Leven, wordt door de redactie afgestaan aan de kerken in onze regio. De redactie beperkt zich ertoe het materiaal te verzamelen en opmaak-technisch te verwerken. Kopij voor deze pagina, die op de laatste zaterdag van de maand in „ERBIJ” wordt opgenomen, dient uiterlijk een week vóór de ver schijning ter redactie te zijn. Uiteraard geldt dit niet alleen voor de technici. De heilige koe van de welvaart heeft er voor gezorgd, dat ook economi sche, organisatorische en andere weten schappen de touwtjes in handen hebben. Eigenlijk speelt zowat iedereen zijn rol, om de heilige koe van de welvaart volop voorrang te verlenen in het menselijk verkeer. Het materialisme is dus voor de meeste mensen een heel gewone zaak Materialisme komt niet alleen voor bij de laagstbetaalden. In alle rangen en -te’*' •v-*- 's' .-./-„'J. te--te De christelijke functionarissen van HEIBA willen beslist staan in de messi aanse beweging, zoals die in Jezus zon neklaar aan het daglicht is getreden en zoals die sindsdien bezig is zich baan te breken in de geschiedenis. .te',1 tete Vijfentwintig jaar geleden was ar moede nog een probleem in Nederland, veertig jaar geleden was armoede zelfs nog een schrijnend levensprobleem. Uit pure noodzaak moesten de mensen zich bezig houden met puur-materiële zaken, om het'angstaanjagende spook van de armoede te verdrijven. En dat spook verdwijnt niet zomaar ineens uit de herinnering. Integendeel de zorg voor het materiële blijft ons bezig houden. Dat is niet verwonderlijk, wel eenzijdig en dus gebrekkig. De mensonwaardige eentonigheid werd en wordt daarbij op de koop toe geno men: de heilige koe van de welvaart eist dit offer. Er werd veel meer op de koop toegenomen: mensen waren bereid voor de welvaart zich onderdanig te schikken in een autoritair systeem. „Je hebt niet te denken, er wondt voor je gedacht”, was niet alleen maar een zuur grapje, maar was en is nog een uiting van de werkelijke verhoudingen. Ook onderwijs en opvoeding deden en doen mee in dit reusachtige spookver- schijnsel. Mensen werden en worden niet opgevoed en opgeleid om prettig mens te worden, maar om een succesvol welvaartmaker te worden. Een van de meest merkwaardige gevolgen van de heilige-koe-aanbidding is wel, dat op middelbare en hogere technische scholen totaal geen aandacht wordt besteed aan de kunst van leiding geven. Een toch weet men bij voorbaat, dat de meesten van de leerlingen straks in een leiding gevende positie terecht komen. stellen zich te ontplooien tot een vol waardig bestaan” en dat hij moet „stre ven naar een samenleving, waarin vrij heid, verdraagzaamheid en eerbied voor de menselijke waardigheid en medemen selijkheid voorop staan”. Dat betekent dat de christelijke en humanistische functionarissen uitstekend kunnen sa menwerken, uitgaande enerzijds van de menselijke waardigheid en anderzijds van de werkelijkheid, zoals ze die in de fabrieken aantreffen. Over die werke lijkheid zeggen de mensen zelf, dat zij zich machteloos voelen tegenover het hele bedrijfsgebeuren en de organisatie daarvan. Meer en meer worden de men sen zich bewust hoe weinig zij zijn betrokken op het werk en hoe weinig serieus zij genomen worden. Meer en meer komen zij tot de conclusie: „Ze doen maar met je”. Dit kan betekenen, dat erg veel mensen in het bedrijfsleven niet de nodige ruimte krijgen om zich een beetje echt mens te voelen. Een mens kan toch niet zonder stem en zonder aanzien? Dit is een van de antwoorden op de vraag, die HEIBA stelt. HEIBA stelt zich namelijk als levensdoel deze vraag hard op uit te spreken: mensen, hoe gaat het met u, terwijl u werkt in de industrie? Over het algemeen heeft iedereen tot nu toe gedacht, dat mensen hun geluk die nen te vinden in het gezin. Voor dit gezin moest dus een inkomen gewaar borgd zijn, er moest werkgelegenheid geschapen worden en voorts een bank stel, radio, televisie, een auto en vakantie. Alle belangstelling was dus gericht op het gezin. Wat wij ons daarbij niet afvroegen, was: hoe voelen de mensen zich eigenlijk gedurende de 45 uur per week, die zij doorbrengen op hun werk? Vele deuren in de industrie staan open voor HEIBA om een antwoord te vinden op deze vraag. Het is de werkers van HEIBA gebleken, dat de materiële voor zieningen in de industrie met voorrang behandeld zijn tot nu toe. Dat heeft zijn goede kanten: de huidige welvaart is daarvan het resultaat. hakt wordt: één arbeider maakt niet meer één hele schoen, maar doet de hele dag niets anders meer dan hakjes vast maken aan een ding, dat straks een volledige schoen moet worden. Maar de mens leeft niet van brood alleen. De meeste mensen willen meer. Zij zouden zich graag als mens behan deld zien, in plaats van als een olievat. Om het anders te zeggen: ze zouden graag als mens tot hun recht komen er een echt menswaardig bestaan leiden, ook binnen het bedrijf. Maar zolang de „werkomstandigheden” hen gevangen houden Wat zijn die „werkomstandig heden” en in hoeverre is een mens de „gevangene” daarvan? Voorop willen we met nadruk stellen, dat HEIBA er niet op uit is, om met uitgestoken vinger schuldigen aan te wijzen. Dat zouden we zelfs niet kunnen! Daarvoor zijn de „werkomstandigheden” te ingewikkeld. Wel kunnen we in die „omstandigheden” enkele zieke plekken aanwijzen: telg®® LïtóMliÖte I-W ■te i' r te: "'.’S. ,'i '■■te /'te AV •Aft .4 J - z

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 16